Results 1 to 17 of 17

Thread: Azra

  1. #1
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Azra

    Tokom 1994. vijesti sa ratišta, sankcije, gliser – ekonomija i invazija islamske kulture na tv/radio stanice i kafiće činile su glavne odrednice naše usrane stvarnosti. Ja sam na jesen krenuo u drugi razred gimnazije. U to vrijeme nije bilo interneta i downloada pjesama, kupovine mp3 diskova,skidanja tekstova sa neta,a audio CD se tek stidljivo pomaljao po prodavnicama. Vladala je Njezino Visočanstvo KASETA.
    Nego ,da skratim priču, na nekoj kaseti (kompilaciji Yu – roka )koja mi je slučajno dopala šaka među hrpom raznih Kazališta, Valjaka, Jura Stublića i Bajaga gorko je odjeknuo vapaj nekog „urbanog kita“ A ŠTA DA RADIM KAD ODU PRIJATELJI MOJI ...i ubrzo zatim...IZBJEGAVAJ NEVOLJE SKINUĆE TI GLAVU!!! Uf, to je bilo to!!! A naredna pjesma po imenu Balkan me je dodatno priforcala da sve pare od školske marende u naredna 3 dana (tadašnjih 6 dinara konvertibilnih) dam Bosancu prodavca kaseta za AZRIN best of. I AZRA me „bješe kupila“ za sva vremena. Potom sam našao pravo lice pobune u briljantnom albumu RAVNO DO DNA ,a onda sam i preostale albume sakupljao u NISKU BISERA.(Zlobnici bi rekli - mora da si smršao strašno slušajući AZRU,hehe).

    Džoni je prvi udario na sive eminencije, lutke od krvi bez trunke ideja, patuljke sa naslovnih strana. Istresao nam je gorčinu u lice, pročitao nedjeljni komentar, pokazao vrata podzemnih voda...
    Ne bih ga upoređivao ni sa kim.On je jedini pravi GIGANT jugoslovenske scene ( a bila je za respekt ). Prvi i jedini je napunio beogradski SKC 7 puta zaredom. Ono što me oduvijek fasciniralo kod AZRE jeste fakat da je svaki album nosio zanimljiv sklad raznovrsnosti i odsustvo šablona. Kad je pjesma bila nježna bila je AKO ZNAŠ BILO ŠTO , kad je bila tužna bila je BEZ MENE , kad je bila anarhija bila je VISOKO IZNAD VLAKOVA, kad je bila blues bila je KAO TI I JA , kad je bila sjetna bila je NAIZGLED LIJEPA , kad je lutao kroz terase svijesti bilo je KAO I JUČER ili nešto kao FLASH...

    Nisam ovaj topic zamislio kao puko navođenje stihova (to već postoji na forumu književnost) niti kao upoređivanje (i to je bilo već ). Volio bih vidjeti kako vi razumijete i prihvatate sve ono što je Johan radio / uradio za nas. Što vam znači fenomen AZRE? Je li vam Azra bila samo usputna stanica koju ste „prerasli“ ili nešto mnogo više? Izjavljuje li još neko ljubav sa ...MOŽDA NE RAZUMIJEŠ, ALI VOLIM TE!?

    Nema više gvozdene zavjese, nema jugo-socijalističkog miljea, nema više kupovine u Trstu, niti koječega što je stvorilo Štulića stegonošom pobune.
    Međutim, ostali su dupelisci,Jablani i Marine, narkomani i bludnice, gospodari samoće, khurvini sinovi. Miki i dalje strahuje za kćer, polako se vraćaju strankinje s plavi eyes, i dalje se brzo peru umazane ruke, a primatima ni sad ne isključuju elektriku. Opet puše svjetske lade, lijepe žene prolaze kroz grad, klinci zure u TV, a rastočene olupine plivaju lijeno po zagušljivim KavKazima. Sada nam reperi recituju i opisuju bijednu sadašnjost u svojim tijesnim strofama uz jednoličnu „muzičku pratnju“ ,ne znajući da je to već neko davno napisao i prorekao na jedan FILIGRANSKI način. Tako nam i treba!

    Mislim da je prikladno završiti citirajući djelove članka o Džoniju Fritza Poljičkog (iz Leksikona YU – MITOLOGIJE ):

    „Zabava koju su Džoni,Boris i Mišo nudili imala je visoku cijenu, išlo se ravno do dna: u glavu, srce, želudac i muda.Plesne cipele su bile za druge. Drugi su nam prodavali egzaltaciju životom, on nam je predavao život.“

    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    „Ko se hvatao za buntovnika,dobivao je trubadura,ko je tražio glasogovornika dobivao je poetu, ko je išao za kraljem sledovao mu je Krleža. Niži duhom to nisu mogli slijediti.
    Mnoge je prozreo,zamjerio se gotovo svima. Ljubomorni muzičari su mu prebacivali da ne zna da pjeva, gitaru je ne samo zvao već i koristio kao blanju,ciganski je davao i davao se, ali i kažnjavao.“



    *PS- 25 godina je prošlo od objavljivanja prvog Azrinog albuma!!!
    Last edited by ATAMAH; 26-03-05 at 01:56.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Te '94te sam vec shest(6)god.imala CD player u NKu,i CDjeve sam mogla pozajmljivati jedino od brace Bojic iz Humaca,preko svog druga...
    Dakle,samo smo mi imali te chudne diskete preko kojih se slusha muzika.Ne mali broj ih se chudilo"kako ovo...?"

    "Kad je pjesma bila nježna bila je AKO ZNAŠ BILO ŠTO , kad je bila tužna bila je BEZ MENE , kad je bila anarhija bila je VISOKO IZNAD VLAKOVA, kad je bila blues bila je KAO TI I JA , kad je bila sjetna bila je NAIZGLED LIJEPA , kad je lutao kroz terase svijesti bilo je KAO I JUČER ili nešto kao FLASH..."
    eto,vidish,CD sam imala kad su se u CD krstili nad istim tehnickim pronalaskom,a danas ne znam kvotovati jedan post.:nesto nemam kad ulaziti u ovaj shablon...
    Hvala starim dobrim navodnicima,koji u ovom postu,kroz tvoj odabir govore mnogo toga.
    Hvala.
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    /me i dalje vrlo vrlo rado slusa Azru.

    Spoj sjajnih stihova i muzike koja nerijetko opija. Izdignuto, totalno odskace i odskakalo od trendova, van svake plitkosti i povrsnosti.

    Za svako (ne)raspolozenje po jedna pjesma, rjesenje, uzivanje ...

    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dzoni je Bog,Azra je majka
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,230
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E sada sto napisati o Azri, sto pametni i knjiski ljudi ne rekose ispred mene. Iz nekog propalog kasetofona je islo A sta da radim sa cuvenim " Ja bih samo da sviram da se otkacim i to je sve". Rekoh jos jedan u nizu Plavih Orkestara, al ipak vidjeh da se grupa zove Azra i onda cisto iz znatizelje uzeh neku kompilaciju najbolje Azra.
    I onda sam cuo da neko umije da kaze na pravi nacin da su sve nase furke lutrija, da ****ini sinovi znaju kako ce nas naci, da je Gracija bash tu negdje izmedju zbilje i sna. Navucen sam. Od tada vise povratka nije bilo. Krenulo je sa "crveno crnim buntovnickim Ravno do dna" stiglo se do balegara koji ne vjeruju sreci. I sve je bilo pravo. Bez ijednog predvidljivog stiha, daleko za one koji su daleko od istine, blizu za one koji mogu da osjete sjetu Kavkaza i tramvaje sa Tresnjevke ili bilo kog drugog mjesta. Od tog dana ja se velikom bratu smjesim iz potaje, idem u dubine soba da materijaliziram nemoguce snagom poruke i vidim sve vise lutki od krvi...
    I nema vise dana da Dzoni ne jekne svojim glasom u mojoj sobi. Hladne su noci pred velike dogadjaje, a ona pred Ravno do dna je bila jezivo hladna.
    ...I proci cu kroz dolinu sjenki, i necu se plasiti jer si Ti sa mnom!...

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,230
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ATAMAHE hvala. Tajna su vrata podzemnih voda
    ...I proci cu kroz dolinu sjenki, i necu se plasiti jer si Ti sa mnom!...

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Znam za noc, vidim tu je oko mene , kao nesreca na putu ,kao zivot ili smrt

    Gledam nesto naslove ovih topika... Evrovizija, Zauvijek moja, drum and bass, techno, hip hop, electronica,50 cent, Dj-evi... I medju GOMILOM NESKLADA ufurao se hommage paganskom plemicu (s prebivalistem u Holandiji).

    Ima nas jos...nas, u kojima iskri vatra zaceta na jutarnjim remizama s pocetka 80-tih. Nas, koji smo odrastali sa GORKIM OKUSOM, koji smo na plecima iznijeli svu bijedu ostvarenog predskazanja i obavijeni samotnom sjenom KUZILI SVIJET.

    Odavno se nisu Kulusic,Dom omladine i SKC zatresli od toliko OKTANA u krvi koliko je nosio Stulic.Na zalost i ne izgleda da ce uskoro.Nasa scena vise ne nudi nista slicno,a i publike je malo.Muzicari naoruzani frazama i kompromisima pred publiku izlaze sa zeljom da joj udovolje.A to je cesta koja zasigurno vodi zaboravu.

    Mi koji nismo slusali vec "zivjeli" Azrine pjesme pomalo s prezirom gledamo danasnje klince kako zadovoljno nose Tupacove i Snoopove majice. I na Disk Dzokeje koji umjesto poezije i muzike svjetini nose halucinogena iskustva umjeshnog manipulisanja plocama na masovnim party-jima obilato zasoljenim sintetskim drogama. Cekamo da bard IZ PLEMENA STARIH AZRA uzme ponovo blanju i kao FANTOM SLOBODE protutnji kroz OKOVANU SVIJEST ovog izopacenog drustva! Ako ikad pomisli da bi trebalo...
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Preliminarni pregovori sa Štulićem oko koncerta u zagrebačkoj Areni

    Izvor: Jutarnji list

    Branimir Johnny Štulić najveća je pjevačka zvijezda koju bi uprava zagrebačke Arene željela dovesti na gostovanje tijekom iduće godine, a samo za njegov nastup iznimno bi se, kaže direktor Arene Zdenko Antunović, koncerti održavali tri dana zaredom i vjeruje da bi sva tri dana dvorana bila dupkom puna.

    Prema njegovim riječima, s legendarnim frontmanom Azre već su ušli u površne pregovore, no nikakvu službenu ni neslužbenu potvrdu Štulić još nije dao.

    Kako je poznata činjenica da Johnny nije u najsjanijim odnosima s većinom članova bivše Azre, Antunović mu je spreman izaći ususret kako bi sam sastavio prateći bend.

    - Arena bi bila oduševljena da može dovesti Štulića. To bi bio top-koncert i sigurno bismo mu ponudili da nastupi tri dana zaredom. Idealno vrijeme za Štulićev nastup bilo bi u travnju ili svibnju 2010., a tako bi i sam Johnny imao dovoljno vremena da se pripremi i uđe u formu.

    Nemamo problem s tim da s njim ne nastupe i članovi Azre jer je upravo on najveća zvijezda i njegovo je ime brend – rekao je Zdenko Antunović. Budući da Branimir Štulić, koji već 20-ak godina živi u Nizozemskoj, nema nikakvih isprava, stoga bi njegov mogući put u Hrvatsku mogao doći u pitanje, direktor Arene obvezao se dati sve od sebe da mu se naprave svi potrebni dokumenti.

    Ako Štulić i pristane na koncert, odnosno tri nastupa u Areni, to bi za njega bio svojevrsni presedan budući da se posljednjih godina potpuno povukao iz svijeta glazbe, posvetio se nogometu, pisanju i prevođenju, a gitaru “objesio o klin”.

    Iako Antunović nije precizirao koliko bi Štuliću ponudio za nastupe, prema nekim procjenama svota bi se mogla kretati oko milijun kuna.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Neve® Eve® Land
    Posts
    3,660
    Thanks Thanks Given 
    84
    Thanks Thanks Received 
    188
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    ništa ako ne spaja generacije...

  10. #10
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    bio je jednom intervju sa dzonijem štulicem i goranom bregovicem. i voditelj ih pita gdje vide sebe za neki odredjen broj godina, i sad štulić tu odgovara kako sebe vidi u bijelom odijelu sa simfonijski orkestrom. ne znam šta je reko bregovic. ali kasnije ima neka priča kako se dzoni razočaro kad je vidio bregovica da mu je lapio ideju. i sad lik taksira po holandiji prevodi neke knjige.
    štulic je bog, nije bilo tog aplauza koji bi ga poslije održanog koncerta vratio na binu da odsvira još jednu pjesmu
    veliki za njega

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    nije baš neke knjige
    latinski i starogrčki prevodi,valjda je expert za to.ipak se od toga na zapadu može fino živjeti

  12. #12
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    nije baš neke knjige
    latinski i starogrčki prevodi,valjda je expert za to.ipak se od toga na zapadu može fino živjeti
    pa dobro, nisam baš znao tačno o kojim se zapisima radi pa sam reko neke knjige da se ogradim

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,088
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    880
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    ma genije je čovjek svakako .
    uostalom,malo ko bi ovoliko vremena odbijao pare koje su mu nudili za koncerte.kako se ovi iz bijelog dugmeta polakomiše .nikad više,ajde jednu pa zaređaše

  14. #14
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    BiH/Dijaspora
    Posts
    55
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by atamah View Post
    nego ,da skratim priču, na nekoj kaseti (kompilaciji yu – roka )koja mi je slučajno dopala šaka među hrpom raznih kazališta, valjaka, jura stublića i bajaga gorko je odjeknuo vapaj nekog „urbanog kita“ a Šta da radim kad odu prijatelji moji ...i ubrzo zatim...izbjegavaj nevolje skinuĆe ti glavu!!! Uf, to je bilo to!!! A naredna pjesma po imenu balkan me je dodatno priforcala da sve pare od školske marende u naredna 3 dana (tadašnjih 6 dinara konvertibilnih) dam bosancu prodavca kaseta za azrin best of. I azra me „bješe kupila“ za sva vremena. Potom sam našao pravo lice pobune u briljantnom albumu ravno do dna ,a onda sam i preostale albume sakupljao u nisku bisera.(zlobnici bi rekli - mora da si smršao strašno slušajući azru,hehe).
    ... ... ... ...
    Republika_Kosovo.povrsina = Republika_Kosovo.povrsina + 0.0017[km2]

  15. #15
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    gomila ne oprasta
    digli su te visoko u zrak
    rijeci gopspodaru sijeku kao noz
    Kako Vaša bolest ?

  16. #16
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    KOTOP
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jutarnji list

    Svota koju bi na koncertu mogao zaraditi privlačna mu je, no uz “apstinenciju” od mikrofona i gitare dugu gotovo dva desetljeća neprihvatljiva mu je i činjenica da njegov nastup ne bi bio u samom vrhu.

    - Sve je to lijepo, ali ja više ne sviram. To je lijepa svota, ali to što se ja više ne bavim svirkom samo je jedan u nizu problema. Ne bih se mogao pomiriti s time da nastupim, a da to nije vrhunski odrađeno, i mislim da za to nisam sposoban. Jednostavno, to više nije to - rekao je, među ostalim, Štulić te napomenuo da ne mijenja mnogo ni činjenica da bi sam mogao okupiti neki prateći bend jer s većinom članova bivše Azre ne razgovara.

    No, Johnny svojom izjavom nije kategorički odbio mogućnost da jednom ipak nastupi u Hrvatskoj. Ako se to i dogodi, Štulić će napokon morati izraditi i dokumente kako bi uopće mogao putovati.
    "Владај нашим грчем, крвава Русијо
    царуј душом нашом, Велика Будућа"

  17. #17
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    U nekom selu u Andima
    Posts
    239
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jbt,nisan vidio da postoji ovaj topic do sad !
    Ines,ne znan jesi li vise aktivna,ali ti momci sto su ti davali cd su vjerovatno moji ujaci,ali nisu iz Humaca nego sa Oshtrovca

    A ima li ko ove nove knjige? Ja imam rvatsko izdanje Fantoma Slobode,ako koga zanima kompenzacija ili eventualno trgovina...a imam i audio video raritete

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Azra vs. Bjelo Dugme
    By Helloween in forum Muzika
    Replies: 42
    Last Post: 26-12-04, 14:19

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •