Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 51 to 75 of 141

Thread: Jehovi-ni svjedoci

  1. #51
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mabuse, bas se oko tvojih postova vodi ziva diskusija nema sto

  2. #52
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Što se tiče ostalih religija pomenimo Budu za kojeg se takođe smatra da je bio Bog koji je sišao na zemlju kao spasilac ljudskog roda.
    Pa zavisi kako sa koje strane gledas. Mahajana skola gleda na Budu kao na Boga, dok Trevada gleda na Budu kao na obicnog covjeka koji je dozivio duhovno savrsenstvo i koji je oslobodjen ciklusa reinkarnacije...

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto rece jedan covjek piscu knjige "Autobiografija o drugima": "Dobro je, mladi covjece, sto poricete Boga. To znaci da razmisljate o njemu. Strasno bi bilo, da ste ravnodrusni! "
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  4. #54
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,146
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir
    E pa sad da li stoji ili ne to ne znam u glavnom ovaj lik sto mi je dolazio je rekao recenicu sljedece sadrzine:
    "Islam je najpoganija religija koja postoji, cak i njihov prorok Muhamed je lazan". Mislim stvarno nije fer iako sam prije svega ateista, koji u sred mjeseca ramazana roka vodku ka i svaki drugi mjesec, ova me je recienica izricito uvrijedila, pokazao sam mu izlazna vrata i rekao da mi se ne dovlaci vse nikad u zivotu.
    Na neki nachin je i reko istinu...
    Islam je najmladja vjera i uzela je od svake vjere po neshto i sklopila svoju, ali dobro necemo sad o tome...
    Last edited by Genocide; 16-06-06 at 16:40.
    Nick potiche iz doba Counter-a,
    Chisto da ne bi doshli do pogreshnog zakljuchka :P

  5. #55
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Genocide
    Na neki nachin je i reko istinu...
    Islam je najmladja vjera i uzela je od svake vjere po neshto i sklopila svoju, ali dobro necemo sad o tome...
    Navedi dokaze za to što tvrdiš. Ružno je pričati o nečemu što ne znaš već se samo predpostavljaš. Ne postoji niti jedna jedina rečenica u Bibliji koja je makar slična onoj u Kuranu. Razlike su ogromne, nevjerovatno ogromne.
    Last edited by Mabus; 17-06-06 at 11:53.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by Mabus
    Jehovni Svjedoci ne vjeruju u trojstvo. To je ispravno tumačenje Biblije. Npr. od Isusa se prenosi da je rekao:
    Otac je veći od mene (Jovan 14, 28.
    Dakle ovo je potpuno kontradiktorno učenje od savremenog hrišćanstva koje tvrdi da su Isus i Bog jednaki i da su i jedan i drugi Bogovi. Pogledajmo šta još ide u prilog Jehovima:
    Isus i Bog nijesu dva Boga nego je Bog u hriscanstvu kao troktilni orman - jedno krilo je Isus.

    Quote Originally Posted by Mabus
    Nikoga na zemlji ne nazivajte svojim ocem, jer imate samo jednog Oca, onoga nebeskoga! (Matej 23, 8-9) Dakle đe je ovde trojstvo? Nema ga. Od Isusa se prenosi da je samo jedan Otac onaj nebeski. Idemo dalje:
    Isus govori: Prva glasi – Čuj Izraele: Gospodin Bog naš jest jedini Bog. (Marko 12, 29-32)
    Dakle Jehovi su u pravu jer se od Isusa prenosi da je on rekao da je jedan a ne tri Boga. Dalje:
    Hriscanstvo je jednobozacka religija isto kao i islam.
    Razlika je ta sto u hriscanstvu Bog nema ime i sastoji se iz tri dijela.

    Quote Originally Posted by Mabus
    U to vrijeme ode Isus na Goru da moli. Tu provede cijelu noć moleći Boga. (Luka 6, 12)
    Dakle opet su Jehovi u pravu. Apsurdno bi bilo da Bog moli Boga za pomoć. Dakle, Jehovi kažu jedan je Bog a ne tri Boga.
    Opet - Bog je jedan ali je trodjelan.

    Quote Originally Posted by Mabus
    Dalje Isus priznaje da nije Bog što takođe ide u prilog Jehovima:
    Ja sam od sebe ne mogu ništa učiniti...(Jovan 5, 30)
    Ako bi Isus bio Bog morao bi od samog sebe mnogo što šta učiniti. Dakle Isus nije Bog što opet pravilno rasuđuju Jehovi. Dalje:
    Zato su gledali da ga uhvate, ali su se bojali naroda, jer ga je držao za proroka. (Matej 21, 46) Opet Jehovi pravilno rasuđuju jer nam sama Biblija govori da on nije bio Bog već prorok.
    Međutim istina je da postoji, ali veoma malo napisanih rečenica koje govore o navodnoj božanskoj prirodi Isusa. Ali, one se ne prenose da ih je Isus izgovorio već se prenose kao zaključak autora koji su pisali jevanđelja.
    Ne možemo prihvatiti da je Isus Bog kako ga opisuje zvanično hrišćanstvo.
    U prvih deset vjekova hriscanstva bili su Veliki Sabori na kojima je raspravljno o raznim dilemama i evo nekih:

    1) Da li je Isus Bog ili covjek?
    Odgovor : oboje
    Za islam je Isa(Isus) mesija a za Jehovine covjek prorok ...

    2) Da li se klanjanjem ikonama klanjamo predmetu?
    Odgovor: Ne jer su ikone samo pomocno sredstvo. Ne klanjaju se hriscani drvenim daskama ili betonskom zidu nego Bogu i svecima a ikone su im samo pomocno sredstvo.( kao sestar kad oces da nacrtas krug - moze i bez ali slabije ispada)
    Jedno razdoblje 7-8 vijek je vladalo drugacije misljenje pa su mnoge ikone unistene.
    Neke druge religije imaju po ovom pitanju drugaciji stav sto naravno

    3) Da li slikanjem prirode, ljudi, zivotinja pravimo grijeh. Da li se oponasanjem "bozjeg djela" stavljmo u ulogu Boga sto je najveci hriscanski grijeh "gordost".
    Odgovor: Ne. Mozes slobodno praviti, slikati Bozja djela zivotinje , biljke , ljude... Time ces ih samo bolje upoznati. Ako napravis robota po ljuckom liku nijesi napravio grijeh , ako kloniras ovcu Doli neznam bas ?
    Islam je ovdje stroziji i neke stvari se tumace kao "gordost". Davanje sebi prevelikih prava.
    Takodje i neke drge religije imaju drugacije stavove o ovim pitanjima
    ....
    Ima jos dilema o kojima je raspravljano ali da vas ne smaram ...

    Quote Originally Posted by Mabus
    Pročitajmo samo ovo:
    Tada ga odvede đavo u sveti grad i postavi ga na vrh crkve, pa mu reče...(Matej 4, 5)
    Dakle kakav bi to bio Bog koga đavo može da vodi tamo ovamo? Jehovi kažu Isus nije Bog...
    Isus potvrđuje da on nije Bog jer kaže narodu koji se okupio da ga sluša:
    Blago onima koji su čistoga srca jer će Boga vidjeti. (Matej 5, 8
    Dakle on sam priznaje da nije Bog jer da je Bog rekao bi blago vama jer Boga vidite. Jehovi kažu da on nije Bog a zvanično hrišćanstvo kaže da je on Bog. Dakle ko je u pravu? Jehovi naravno.
    Dakle ovo su osnovne razlike između Jehova i zvaničnog hrišćanstva. Postoji još razlika npr. Jehovi se ne klanjaju ikonama niti bilo kakvim predmetima ili skulpturama u obličju božijemu, niti svecima, što je takođe ispravnije od zvaničnog hrišćanstva.
    Pogresno ti je tumacenje. Ustvari nije ako gledas iz "drugih" uglova.
    Bog u hriscanstvu je nesto kao u fizici materija-energija-vrijeme. Bez jednog ostalo dvoje ne postoji.
    Bez materije nema energije jer e=m*c^2 ni vremena jer nema kretanja. ...
    Last edited by septembar; 17-06-06 at 18:12.

  7. #57
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije baš tačno ovo što si rekao o saborima.
    Do održavanja čuvenog Nikejskog sabora došlo je 325. godine na kome je učešće uzelo 2.048 sveštenika. Centralno pitanje o kome se na ovom saboru raspravljalo bilo je: Da li je Isus bog ili nije? Od pomenutog broja samo 318 učesnika podržalo je mišljenje da je Isus bog, dok su ga svi ostali odbacili. Arije egipatski svećenik se nalazio na čelu svećenika koji je zastupao doktrinu da Isus nije bog. Konstantinu se na ovom skupu pružila prilika da zadobije naklonost kršćana i učvrsti svoj prijesto, pa je izjavio da se preobraća u kršćanstvo. Pavlove pristalice su mu pružile svoju podršku, a Konstantin je, da bi im se odužio, stao iza njihovog stava, po pitanju božanstvenosti Mesije. Arije je bio udaljen sa skupa i prošla je ona odluka za koju je bio Konstantin. Od tog trenutka vjerovanje u božanstvenost Mesije postalo je obavezno za sve crkve. Svi koji su se ovakvom učenju suprostavili bili su progonjeni. Među njima je bio i Arije sa svojim pristalicama i mnogobrojni svećenici. Tako je umrla prava vjera koju je propovijedao Isus a njeno mjesto zauzela je pokora koju je formulirao pomenuti Nikejski sabor i čiji tekst glasi:
    Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Djevice Marije, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; sišao nad pakao; treći dan uskrsnuo iz mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi s desne strane Boga Oca svemogućega; odonud će doći suditi žive i mrtve.
    Ovo je nepobitan dokaz da vjerovanje današnjih kršćana nije ništa drugo do zaključci sa skupova koji se zovu ,"svetim saborima,". To su učenje, znači, uspostavili ljudi i ono ni u kom slučaju nije objava sa neba.
    Ovo učenje se prenosilo godinama sa generacije na generaciju i tako stiglo i do današnjeg vremena.
    Pročitajmo Kuran povodom ove stvari:
    "A kada im se rekne: Slijedite Allahovu Objavu! – oni odgovaraju: Nećemo, slijedićemo ono na čemu smo zatekli pretke svoje. – Zar i onda kad im preci nisu ništa shvaćali i kad nisu na pravom putu bili?!" (Al-Baqara 170)
    Što se tiče božanske prirode Isusa svakom iole čovjeku koji imalo razuma ima bit će jasno da ne može da bude Bog onaj koji moli Boga.
    Isus otvoreno priznaje da nije Bog:
    Oče, zahvaljujem ti što si me uslišao. Ja sam znao da me uvijek uslišavaš, ali ovo rekoh radi ovdje prisutnog svijeta, da vjeruju da si me ti poslao. Rekavši to, viknu jakim glasom:-Lazare iziđi – Pokojnik iziđe, obavijen povojima po rukama i nogama. Lice mu bijaše zamotano ručnikom. Isus naredi:- Razvežite ga i pustite ga da ide!
    Ova priča se nalazi u Jovanovom evanđelju. (Jovan 11, 1-44)
    Onaj koji vjeruje u Mesiju kao Boga trebao bi ovo pročitati nekoliko puta naročito ovo kad je Isus podigao ruke i upro oči prema nebu, moleći Boga, nazivajući ga Ocem rekao je: Ja sam znao da me uvijek uslišavaš, ali ovo rekoh radi ovdje prisutnog svijeta, da vjeruju da si me ti poslao.
    To jest, rekao sam to radi onih koji imaju iskrivljeno vjerovanje, koji će misliti da sam ja taj koji oživljuje mrtve – da vjeruju kako si me Ti poslao. I tu je odgovor: „Ti si taj koji je to učinio!“ Ovo je otvoreno priznanje iz njegovih usta da je on poslanik i da stvar proživljenja nije u njegovim rukama već u Božijim. Ako nije tako zašto on sam nije proživio Lazara, ne upirući svoj pogled prema nebu i ne moleći Boga? Dalje:
    Opet ga uze đavo i odvede ga na goru vrlo visoku, i pokaza mu sva carstva ovoga svijeta i slavu njihovu i reče mu: sve ovo daću tebi ako padneš i pokloniš mi se. (Matej 4, 8-9)
    Međutim ako je Isus Bog zar to nije već sve njegovo!? Kako đavo može da nudi Isusu ono što je on stvorio? Ako je Isus Bog on je i samog đavola stvorio tako da je apsurd u tom slučaju još veći.
    U Jevanđelju po Mateju Isus se popeo na goru i držao predavanje svojim učenicima u kojem im kaže:
    Blago onima koji su čistoga srca, jer će Boga vidjeti. (Matej 5, 8)
    Što znači da oni Boga još ne vidješe. Ako je Isus Bog on bi svojim učenicima morao reći: „Blago onima koji su čistoga srca jer Boga vidješe“. O kojem to Bogu Isus priča? Svakako ne priča o sebi. Zašto? Jer on nije Bog!
    Što se tiče o klanjanju ikonama i predmetima u obličju božijemu i tu takođe griješiš. Griješiš jer su se i paganski narodi i mnogobošci na isti način klanjali i isto tako smatrali da njihovi bogovi nisu istinski bogovi, već samo obični predmeti koji služe za spoznaju Boga. Zar smatraš da su ljudi bili toliko zatupljeni da su stvarno smatrali da je ono što su oni napravili stvorilo svijet!?
    Dakle nisu ni mnogobošci bili ti koji su se klanjali daskama i predmetima.
    Međutim ono što ja tebe želim da pitam je na osnovu čega se tvrdi da je Isus Bog? Dakle, jasno pitanje, zbog čega je Isus Bog? Da li je on Bog zbog čuda koja je činio? Šta to njega čini specifičnim da je Bog a da to nije npr. Mojsije?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    1,055
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vidio sam ja da neshto nije u redu s tobom. sad znam shta
    be the change you want to see in the world.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by Mabus
    Međutim ono što ja tebe želim da pitam je na osnovu čega se tvrdi da je Isus Bog? Dakle, jasno pitanje, zbog čega je Isus Bog? Da li je on Bog zbog čuda koja je činio? Šta to njega čini specifičnim da je Bog a da to nije npr. Mojsije?
    Nemam nikakav dokaz niti mi treba.
    Zato sto ja vjerujem u to. To ti je kao aksioma u matematici.
    Neko vjeruje da postoji "beskonacno" a neko ne.
    Obje strane su u pravu. Isus je Sin-Bozji . Jedan dio svetog trojstva Otac-Sin-Sveti Duh. Za kineze, induse Isus je samo istoriska licnost. Netreba nijednog Kineza ubijedjivati u suprotno jer je to negovo vjerovanje.
    Takodje si ti potpuno u pravu kada vjerujes da je Muhamed prorok a Isus obican covjek mesija. Svoja razmisljnja pocinjes od toga.
    Nezelim da mislis drugacije. Bilo bi uzasno da svi misle isto.

    Slicno:
    Postoje su u fizici dvije "teorije svjetlosti"
    Jedna tvrdi da je svjetlost talas a druga da je svjetlost cestica.
    Iako tvrde potpuno suprotno jedino se pomocu obje moze objasniti naprimjer "fotoelektricni efekat".

    Potpuno postujem i sve druge ljude koji vjeruju da Isus nije Bog ili pojma nemaju ko je ili misle da je Isus mesija ili prorok. Dok oni meni ostavljaju slobodu u moja vjerovanja i ne vrijedjaju moja religiska osjecanja ja cu postovati bilo kakvo njihovo misljnje.

    Sto se tice nasilja bilo je uvijek nasilja pod izgovorom odbrane vjere ili nacije a ustvari za neke druge mracne ciljeve.

    Nego sta mislis o sledecem :
    U sve tri velike monoteisticke religije postoje dvije velike podgrupe:
    1. Judeizam starovjerci novovjerci
    2. Hriscanstvo "ortodoksni-pravoslavni" i katolici
    3. Islam shiti i suniti

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zbilja Mabus, kojisu pravi vjernici: shiiti ili suniti?

  11. #61
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlično pitanje. Muslimani na istoku se ne dijele na osnovu Kurana, tj. na osnovu Knjige. Oni se dijele na osnovu stvari koje su izvan Kurana, na Sunite i Šite. Što se tiče ostalih oni se dijele na osnovu svoje Knjige. Jedni je shvataju i doživljavaju na jedan a drugi na neki njihov način. Međutim ono što je meni bilo interesantno je dan kada su "Vijesti" dijelile atlase. I oni nas muslimane na ovim prostorima staviše među sunite. Međutim nas ta podjela ne zanima. Mi nismo niti suniti, niti šiti. Ja sam musliman koji slijedi vjeru zapisanu onakvu kakva je u Kuranu. U Kuranu ne piše ništa niti o Sunitima niti o Šitima. To što se oni dijele, tj. to što ih Amerika još više podijeli oko pitanja koje je i njima bilo manje više imaginarno je njihova stvar. Ta podjela je slična kao podjela između pravoslavaca Srba i pravoslavaca Crnogoraca. I ako se u Bibliji ne pominju niti Crnogorci niti Srbi jedni su jedno a drugi su drugo. Oni se ne razilaze po Bibliji. Razilaze se u religiji po političkim pitanjima. Vi pravoslavci, trebali bi da budete ukoliko zastupate Bibliju, državljanstva Crnogorskog a vjeroispovjesti pravoslavne. Nacionalnost je glupost. To je izmišljeni pojam kako bi se ljudi međusobno izdijelili. Ista takva stvar je između Sunita i Šita na istoku. Možda ih Bog zbog toga i kažnjava. Dakle ta njihova podjela je stvar politike i njihovog neispravnog vjerovanja. Međutim i tamo ima ljudi kojima je ova stvar nebitna. Oni za razliku od Crnogoraca i Srba ipak idu u jednu džamiju.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Mabus
    Šiti i Suniti.
    I ja sam mislio da su svi muslimani sa ovih prostora Suniti mada neznam koja je razlika izmedju njih i Šita.
    Nedje sam procitao da šiti vjeruju da su:
    "Alija i njegovi potomci savrseni tumaci Kurana"
    Onda stil gradjenja dzamija je kitnjastiji - vise nalik persisko-indiskoj arhitekturi.
    i.t.d.
    ...
    Mene interesuje koje su razlike u obicajima , tumacenju Kuran-a , organizaciji , nacinu oblacenja, stilu gradjenja bogomolja i sl.
    Nego ovo je skroz offtopic.

    Bolje da nastavimo raspravu o Jehovinim svjedocima.
    Meni se nesvidjaju neka "njihova pravila" kojima daju preveliku vaznost.
    Naprimjer "transfuzija krvi" nije dozvoljena cak i kad je neophodna.

  13. #63
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Osnovna razlika između Sunita i Šita je u tome što Suniti smatraju da je Muhammed vlast nakon njegove smrti ostavio onome koga narod izabere, dok Šiti smatraju da to moraju biti ljudi od Muhammedove loze. Međutim ja smatram da Muhammed ništa od toga nije definisao već je samo ostavio Kuran kao pratilju, koji ništa o tome ne govori.
    Što se tiče Jehova u pravu si o njihovom nakaradnom vjerovanju što se tiče transfuzije krvi. Oni smatraju da se duh ljudski u krvi nalazi. Koliko ja znam za to njihovo pravilo Biblija ništa ne govori. Oni smatraju da Isus nije Bog već da je Sin Božiji, dok zvanično hrišćanstvo kaže da je Isus i jedno i drugo. Islam tvrdi da on nije niti Bog, niti Sin Božiji, već samo Božiji poslanik kao što su to bili Avram, Noje, Mojsije i drugi. Na određenim mjestima u Bibliji kao npr. Pavlovoj poslanici može se naći da je Isus nazvan Sinom Božijim (Kološanima 1, 15). Međutim, da bi saznali koliku toliku istinu o Isusu mi moramo tragati za riječima koje je Isus sam za sebe izgovorio, za razliku od riječi koje su za njega rekli Pavle i drugi. Šta kaže Isus sam za sebe tj. kako nam to Luka prenosi:
    A i đavoli izlažahu iz mnogijeh vičući i govoreći: ti si Hristos sin Božij. I zaprećivaše im da ne govore da znadu da je on Hristos. (Luka 4, 41)
    Dakle Isus je prijetio ljudima koji su ga nazivali Sinom Božijim. Razlika prenošenja riječi između Luke i Pavla je u tome što Pavle daje svoj zaključak dok Luka prenosi Isusove riječi.
    Da se vratimo Jehovima. Najveći apsurd u njihovom vjerovanju je taj što smatraju da će Zemlja trajati zauvjek i da će je Bog pretvoriti Raj. Međutim ovo njihovo vjerovanje je u kontradiktornosti sa savremenom naukom. Savremena nauka je dokazala da je Sunce izvor svjetlosti i jedna od mnogobrojnih zvijezda koja će se jednog dana ugasiti. Šta će se desiti pucanjem Sunca? Oko čega će se Zemlja okrećati?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  14. #64
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mabuse, da izuzmemo jehovine svjedoke po strani, ako ti jesi vjernik, kazujes da je apsurd da ce zivot na zemlji trajati zauvijek jer to dovodis u vezu sa tvrdnjom naucnika da ce sunce jednog dana da se ugasi kao sto se gase mnoge zvijezde na nebu....hm, zar Bog koji je stvorio sunce ne bi po svojoj zamisli mogao zapovijediti suncu da sija vavijek? odusevljava me tvoja razboritost.....

  15. #65
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    mabuse, da izuzmemo jehovine svjedoke po strani, ako ti jesi vjernik, kazujes da je apsurd da ce zivot na zemlji trajati zauvijek jer to dovodis u vezu sa tvrdnjom naucnika da ce sunce jednog dana da se ugasi kao sto se gase mnoge zvijezde na nebu....hm, zar Bog koji je stvorio sunce ne bi po svojoj zamisli mogao zapovijediti suncu da sija vavijek? odusevljava me tvoja razboritost.....
    Da, ali Bog je u Kuranu najavio Smak Svijeta onakvim kakvim ga ja prenosim.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  16. #66
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Da, ali Bog je u Kuranu najavio Smak Svijeta onakvim kakvim ga ja prenosim.
    Bog je preko Hrista i samim otkrovenjem Jovanovim najavio stvaranje novog "neba"... nije pominjano da ce zemlja biti unistena, mozda ce biti "prociscena" i dobiti svoj prvobitni oblik, mi mozemo samo da nagadjamo o tome... u novom zivotu nece nam biti potrebno sunce jer ce nam Bog biti vidjelo zar ne?

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Međutim, da bi saznali koliku toliku istinu o Isusu mi moramo tragati za riječima koje je Isus sam za sebe izgovorio, za razliku od riječi koje su za njega rekli Pavle i drugi. Šta kaže Isus sam za sebe tj. kako nam to Luka prenosi:
    A i đavoli izlažahu iz mnogijeh vičući i govoreći: ti si Hristos sin Božij. I zaprećivaše im da ne govore da znadu da je on Hristos. (Luka 4, 41)
    I u Marku 3.11. A sta je Isus rekao:

    "Onomu tko te udari po jednom obrazu pruži i drugi, i onomu tko ti otima gornju haljinu ne krati ni donje. 30 Svakomu tko od tebe ište daji, a od onoga tko tvoje otima ne potražuj." 31 "I kako želite da ljudi vama c(ine, tako c(inite i vi njima." 32 "Ako ljubite one koji vas ljube, kakvo li vam uzdarje? Ta i grešnici ljube ljubitelje svoje. 33 Jednako tako, ako dobro c(inite svojim dobroc(initeljima, kakvo li vam uzdarje? I grešnici to isto c(ine. 34 Ako pozajmljujete samo onima od kojih se nadate dobiti, kakvo li vam uzdarje? I grešnici grešnicima pozajmljuju da im se jednako vrati." 35 "Nego, ljubite neprijatelje svoje. Cinite dobro i pozajmljujte ne nadajuci se odatle nicemu. I bit ce vam placa velika, i bit cete sinovi Svevišnjega jer je on dobrostiv i prema nezahvalnicima i prema opakima." 36 "Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan."

    A na gori iz oblaka se cu glas:

    Ušavši u oblak, oni se prestrašiše. 35 A glas se zacu iz oblaka: "Ovo je Sin moj, Izabranik! Njega slušajte!" 36 I upravo kad se zacu glas, osta Isus sam. Oni su šutjeli i nikomu onih dana nisu kazivali što su vidjeli.

  18. #68
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Bog je preko Hrista i samim otkrovenjem Jovanovim najavio stvaranje novog "neba"... nije pominjano da ce zemlja biti unistena, mozda ce biti "prociscena" i dobiti svoj prvobitni oblik, mi mozemo samo da nagadjamo o tome... u novom zivotu nece nam biti potrebno sunce jer ce nam Bog biti vidjelo zar ne?
    Što se tiče Smaka Svijeta u Kuranu se kaže:
    1. Kada se Događaj dogodi, -
    2. događanje njegovo niko neće poricati -,
    3. neke će poniziti, a neke uzvisiti;
    4. kad se Zemlja jako potrese
    5. i brda se u komadiće zdrobe,
    6. i postanu prašina razasuta (Sura 56) i na drugom mjestu još jasnije:
    13. A kada se jednom u rog puhne,
    14. pa se Zemlja i nebo dignu i od jednog udara zdrobe,
    15. toga dana će se Smak svijeta dogoditi
    16. i nebo će se razdvojiti - tada će labavo biti -
    Što se tiče tvog pitanja, čitajući Kuran, spominje se da će u raju biti vječna hladovina.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  19. #69
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I vidjeh nebo novo i zemlju novu; jer prvo nebo i prva zemlja prodjose, i mora vise nema.
    i ja Jovan vidjeh grad sveti, Jerusalem nov, gdje silazi od Boga sa neba, pripravljen kao nevjesta ukrasena muzu svojemu…. I rece onaj sto sjedjase na prijestolu: evo sve novo tvorim….i grad ne potrebuje sunca ni mjeseca da svijetle u njemu; jer ga slava Bozija prosvijetli, i zizak je njegov jagnje

    Dakle ovo su djelovi iz Otkrovenja Jovanovog tacnije 21 glava, o buducem novostvorenom zivotu su pisali i proroci, najljepse prizore je vidjao Isaija gdje pise sljedece: Nece ti vise biti sunce vidjelo danju, niti ce ti sjajni mjesec svijetliti; nego ce ti Gospod biti vidjelo vjecno I Bog tvoj bice ti slava. Isa 60,19
    Zatim, jedna interesantna stvar koju Isaija prorokuje: Vuk i jagnje zajedno ce pasti, i lav ce jesti slamu kao vo; a zmiji ce biti hrana prah; nece uditi niti potirati na svoj svetoj gori mojoj, veli Gospod Isa 65, 25 sto jasno ukazuje da ce zivi oblici koje i danas imamo postojati i u buducem zivotu, s tim sto nece naravno biti krvolocnih zivotinja

    U trilemi sam, sta zapravo Jovan u svojem otkrovenju kazuje o moru, jer kazuje “I mora vise nema”….hm….

    Mabuse ovo sto ti prenosis iz Korana, da se pise o vjecnoj hladovini mozemo zakljuciti da se misli na neku idealnu temperaturu za stvorenja ili nove kreacije kojima cemo postati nakon sto obucemo oblik neraspadljivosti, mada, o kakvoj je obliku rijec mozemo samo naslucivati i da li uopste takvom obliku treba hladovina….. najljepse opise je dao po onome sto sam citao od duhova u Bogu, upravo Petar Petrovic Njegos u svojoj Luci Mikrokozmi….kada ga citam dobijam erupcije odusevljenja pomijesanim sa onom ushicenoscu koja mi i suze radosnice na oci “udara”…..

  20. #70
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir
    Treba ih procerat zato sto ponizavaju druge vjere da bi uzdigli svoju, a to bas ne volim pa ma o kome da je rijec, ne volim i gotovo mrzim takve osobe.
    Kako je u Otkrovenju receno da ce se 144.000 cistih spasiti, ONISU TI 144.000 izabranih za spasenje, NARAVNO.:mrgreen:
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  21. #71
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    I najljepse opise je dao po onome sto sam citao od duhova u Bogu, upravo Petar Petrovic Njegos u svojoj Luci Mikrokozmi….kada ga citam dobijam erupcije odusevljenja pomijesanim sa onom ushicenoscu koja mi i suze radosnice na oci “udara”…..

    Da nista drugo od njega dosta je najljepsi opi Hrista :
    *O preblagi, tihi Gospodaru*

    Da ti jednu molitvu napisem:

    *Gospode stojim pred tobom...
    ti volis mene vise nego sto ja umijem voljeti sebe....
    ti znas mene bolje nego sto ja znam sebe....
    srce je moje otvoreno tebi.....
    vidi i postupi samnom po milosti svojoj....
    obori, ili podigni...porazi, ili isceli...
    nistavan sam i nem pred svetom voljom svojom i nedokucivim za mene sudovima tvojim.....
    prinosim sebe na zrtvu tebi...predajem se tebi...
    nemam zelja , osim zelje da izvrsim voljiu tvoju.....
    nauci me moliti se....
    SAM U MENI MOLI SE!
    Amin!*
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  22. #72
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    GRIJESIO SAM U KUCANJU U PRETHODNOM POSTU, PA PONAVLJAM:

    [quote=Old Bone]Da nista drugo od Njegosa dosta je mozda najljepsi opis Hrista koji je on dao:

    *O preblagi, tihi Gospodaru*

    Kako se slaze sa onim divnim Hristovim pozivom iz Biblije:

    *hodite k meni vi koji ste umorni i optereceni*...itd

    Da vam postujem jednu molitvu koja mi izaziva tu najljepsu suzu koja slavi Gospoda Svedrzitelja:

    *Gospode stojim pred tobom...
    ti volis mene vise nego sto ja umijem voljeti sebe....
    ti znas mene bolje nego sto ja znam sebe....
    srce je moje otvoreno tebi.....
    ti vidis moje potrebe koje ja ne znam...
    vidi i postupi samnom po milosti svojoj....
    obori, ili podigni...
    porazi, ili isceli...
    nistavan sam i nem pred svetom voljom svojom ...
    i nedokucivim za mene sudovima tvojim.....
    prinosim sebe na zrtvu tebi...
    predajem se tebi...
    nemam zelja , osim zelje da izvrsim voljiu tvoju.....
    nauci me moliti se....
    SAM U MENI MOLI SE!
    Amin!*
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  23. #73
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi, "kraj svijeta" moze biti shvacen na vise nacina? Moze se shvatiti doslovno, moze se shvatiti kao kraj necijeg licnog svijeta, moze se shvatiti kao kraj nekog sistema vrijednosti, nekog drustvenog ili ideoloskog poretka (koji eto nekom ne odgovara a nekom drugom pak odgovara) i tome slicno... Mislim da se ne vrijedi prepucavati na tu temu, jer iskreno niko od komentatora ne zna na kakav kraj svijeta se odnose sve te rijeci napisane u ovoj ili onoj knjizi... (Aj' cik sad recite da stvarno znate.. )

    A o Zemlji i Suncu, cisto sa naucne tacke gledista...
    Sunce ce se sigurno jednog dana ugasiti.
    Covjecanstvo ce, ako jos bude postojalo u ovom obliku, morati tada (tj. jos puno prije tog dogadjaja) da potrazi novi dom. Ne vidim da je to u kontradikciji sa bogom i njegovim zakonima. I neka nova planeta moze da se zove Zemlja...

    A ovo je predivno receno
    Quote Originally Posted by phenomenon
    u novom zivotu nece nam biti potrebno sunce jer ce nam Bog biti vidjelo zar ne?
    Ja bih samo dodala, i u ovom zivotu treba da je tako (jer zivot je zapravo jedan, i nedjeljiv na prije i poslije fizickog putesestvija po zemlji...)
    Ali shvatam sta si htio reci; daj boze da sto prije dodje taj "novi zivot" u kom ce gornje pravilo vaziti za sve..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  24. #74
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus
    Oni za razliku od Crnogoraca i Srba ipak idu u jednu džamiju.

    Bogami Mabuse, sansi nema da u Iraqu udju u istu dzamiju Suni i Siji....sem sad ovi idioti sa bombom oko sebe....(nakratko borave, do eksplozije! )

    Zna se koja je koja dzamija, a i po arhirtekturi su razlicite.

    Da ne duzim o drugim razlikama...
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  25. #75
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon View Post
    U trilemi sam, sta zapravo Jovan u svojem otkrovenju kazuje o moru, jer kazuje “I mora vise nema”….hm….

    Isaija 57:20: "A bezboznici su kao more uskolebano koje se ne moze umiriti, i voda njegova izmece necistocu i blato. "

    Otkrovenje 17:15: "Rece mi: vode koje si vidio gdje sjedi *****, ono su ljudi i narodi i plemena i jezici. "
    ......
    Otkrovenje 21:1 : "I vidjeh novo nebo i novu zemlju, jer prvo nebo i prva zemlja prodjose, i mora vise nema."



    Pod "morem" se dakle misli na more naroda, ljudi, koji su zastranili od Boga i cine zlo...

    Analogijom, "nova i stara zemlja i nebo" takodje predstavljaju ljude; ne misli se na doslovne zemlju i nebo....

    "Nova zemlja i nebo " su "novi" ljudi, tj. ljudi obnovljenih srca, cistih srca...."Stara zemlja i nebo" su neciste dushe i srca, kakve vise nece postojati u kraljevstvu Bozjem....


    ...ako ti znas jos koje drugo tumacenje, reci....
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •