Page 1 of 75 123451151 ... LastLast
Results 1 to 25 of 1861

Thread: DVB-T2 u Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default DVB-T2 u Crnoj Gori

    Šta se dešava po pitanju digitalizacije zemaljskih tv programa. Da li ima ikakvih naznaka da bi to uskoro moglo da zaživi i kod nas. U Boki već par mijeseci se može pratiti digitalno HTV1, HTV2, RTL, NovaTV i mogu reći da je slika i zvuk super.I u srbiji se emituje (istina loše pokriveno) RTS, čak je fudbalska utakmica Sr-Fra prenošena u HD formatu. Đe smo mi???
    Još jedan mali savjet: Kad kupujete novi LCD tražite da ima ugrađen digitalni prijemnik, pošto ga ovi naši ni ne navode u specifikaciji.

  2. #2
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Thumbs up

    Dobra tema, i pravo je vrijeme za priču o tome. Rok je 2012 za potpunu digitalizaciju kod nas, bješe li?


    A vezano za specifikaciju... dok se dobro ne pritisnu teško da ćemo moći da vidimo podržava li novi televizor to. Dodamo li i "sjajnu" potrošačku svijest kod nas, specifikacije ne očekujem prije druge polovine 2011.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pazi, kod nas u HN sve više ljudi pita da li tv ima podršku, a cijena je svega 30-50 eura veća. Toliko košta i risiver (eksterni).
    Što se tiče roka do 2012 onda bi već uveliko trebalo da se krene sa eksperimentalnim programom. Slovenci imaju 10tak, hrvati 4, Srbija1, pa i makedonija mislim 1 , i mislim da je svima rok za kompletnu digitalizaciju kao i naš.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by milos179 View Post
    Pazi, kod nas u HN sve više ljudi pita da li tv ima podršku, a cijena je svega 30-50 eura veća. Toliko košta i risiver (eksterni).
    Što se tiče roka do 2012 onda bi već uveliko trebalo da se krene sa eksperimentalnim programom. Slovenci imaju 10tak, hrvati 4, Srbija1, pa i makedonija mislim 1 , i mislim da je svima rok za kompletnu digitalizaciju kao i naš.
    Da, jer je isto i u EU. Do 2012 se moraju svi da predju na digitalnu televiziju, pa tako i kod nas. Sto se tice tih prijermnika, kada se uvede digitalna tv, bice da se uzme prijemnik/risiver. Pokazali su ga bili jedan put na tv-u. U HR je npr napravljeno da svako domacinstvo ima valjda po jedan kupon gdje mogu da dobiju besplatno taj resiver, ali to je valjda samo za 1 tv. Sad nisam siguran jel to bas tako.

    Pitanje je, kada misle oni da pocnu? Ako vec nisu poceli, ne znam onda kako misle sve to da zavrse 2012.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    Da, jer je isto i u EU. Do 2012 se moraju svi da predju na digitalnu televiziju, pa tako i kod nas.

    Mala ispravka: za nas nije obavezno jer nismo članica, ali, kao i u ostalim oblastima, pokušava da se isprati njihov tempo. Vidjećemo da li će stvarno tako i da bude.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    3,023
    Thanks Thanks Given 
    104
    Thanks Thanks Received 
    228
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milos179 View Post
    Pazi, kod nas u HN sve više ljudi pita da li tv ima podršku, a cijena je svega 30-50 eura veća. Toliko košta i risiver (eksterni).
    Što se tiče roka do 2012 onda bi već uveliko trebalo da se krene sa eksperimentalnim programom. Slovenci imaju 10tak, hrvati 4, Srbija1, pa i makedonija mislim 1 , i mislim da je svima rok za kompletnu digitalizaciju kao i naš.
    Mi smo imali dva eksperimentalna predajnika prije 3-4 godine koji su emitovali TVCG1, TVCG2, INTV, PINK, ali su predajnici nakon jednogodisnjeg testiranja vraceni proizvodjacu. Niko nije imao viziju da bi to trebalo da ostane i da se siri. Ali to ti je nasa birokratija

  7. #7
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    294
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko sam ja cuo za nekih mjesec dana pocinje emitovanje 4 kanala sa Sjenice za podrucje Podgorice. RTCG 1 i 2, Atlas i TVIN. Javicu kad saznam detalje.

  8. #8
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by thule2009 View Post
    Koliko sam ja cuo za nekih mjesec dana pocinje emitovanje 4 kanala sa Sjenice za podrucje Podgorice. RTCG 1 i 2, Atlas i TVIN. Javicu kad saznam detalje.
    Ne razumijem, testiranje digitalnog signala ili sta?
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    294
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Testiranje sa tendencijom prelaska u stalni rad

  10. #10
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by thule2009 View Post
    Testiranje sa tendencijom prelaska u stalni rad
    Aha ok, imas PM .
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,654
    Thanks Thanks Given 
    745
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by masster View Post
    Mi smo imali dva eksperimentalna predajnika prije 3-4 godine koji su emitovali TVCG1, TVCG2, INTV, PINK, ali su predajnici nakon jednogodisnjeg testiranja vraceni proizvodjacu. Niko nije imao viziju da bi to trebalo da ostane i da se siri. Ali to ti je nasa birokratija
    RDC-u i ARD-u vise odgovara da svim tim emiterima naplati frekvencije, smjestaj predajnika, put do brda, struju, mjesto na stubu za antenu, i ko zna sta sve (http://www.rdc.co.me/download/pravilnik.pdf), nego da se stavi jedan predajnik koji ce da emituje sve te signale na jednoj (ili par) frekvencija.

    Bez obzira sto nismo clanica EU, moramo da uskladimo frekventni plan, jer na pr. ako se iz HR emituje DVB-T signal na nekoj frekvenciji, u pogranicnom dijelu (i uopste u zoni preklapanja) ne smije da se emituje signal sa nase teritorije (i vice versa).

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    3,023
    Thanks Thanks Given 
    104
    Thanks Thanks Received 
    228
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sale View Post
    RDC-u i ARD-u vise odgovara da svim tim emiterima naplati frekvencije, smjestaj predajnika, put do brda, struju, mjesto na stubu za antenu, i ko zna sta sve (http://www.rdc.co.me/download/pravilnik.pdf), nego da se stavi jedan predajnik koji ce da emituje sve te signale na jednoj (ili par) frekvencija.

    Bez obzira sto nismo clanica EU, moramo da uskladimo frekventni plan, jer na pr. ako se iz HR emituje DVB-T signal na nekoj frekvenciji, u pogranicnom dijelu (i uopste u zoni preklapanja) ne smije da se emituje signal sa nase teritorije (i vice versa).
    Kod DVB-T predajnika jedina usteda koju imas je frekvencija, i to je samo privremeno jer kad se predje na HDTV i ta prednost ce nestati. Put do brda ce i dalje naplacivati jer ce predajnik biti na brdu, struja je takodje ista jer digitalni predajnik u odnosu na analogni trosi 4 puta vise struje za istu snagu emitovanja, antenski sistemi ce biti isti jer se i sada sve TV multipleksiraju na 1 ili eventualno 2 antenska sistema.......
    Frekventni plan se uskladjuje koliko ja znam vec zadnjih 4-5 godina i trebalo bi da je to vec gotovo. Svakako je pozeljno da sto prije na granicnim podrucjima ukljucimo digitalne predajnike na dogovorenim frekvencijama jer se rat oko frekvencija stalno vodi i pozeljno je da komsije vide da mi te frekvencije koristimo.
    Najgore od svega je to sto ce se narednih nekoliko godina morati emitovati paralelno i analogno i digitalno sto ce dovesti do toga da se udupla sve gore navedeno. Bas me interesuje kako ce Agencije i RDC naplacivati sve gorenavedene stavke korisnicima.
    Jedno pitanje za kraj ako ima nekoga iz RDCa da ovo cita, hoce li format DVB-T biti MPEG-4 AVC/H.264? Bilo bi jako zalosno da u startu krenemo sa zastarelim MPEG-2.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    142
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milos179 View Post
    Slovenci imaju 10tak, hrvati 4, Srbija1, pa i makedonija mislim 1 , i mislim da je svima rok za kompletnu digitalizaciju kao i naš.
    Slovenija - SLO 1, SLO 2, SLO 3, SLO HD, Koper, Maribor /mpeg4 format
    Srbija - Rts 1, Rts 2, Rts HD, RTS Digital, Avala /mpeg4 format
    Hrvatska - HRT1, HRT2, HRT HD, RTL, NOVA, NIT, Kanal 5, STV /mpeg2 format

    Bit će zanimljivo koji će DVB-T standard uzeti Crna Gora, mpeg2 ili mpeg4. Mislim da je bolje ići stopama Hrvatske i uzeti mpeg2 za FTA javne kanale, a mpeg4 za pay tv i HD (tako je u većini Evrope), nego recimo uzeti mpeg4 format kao Srbija i Slovenija pa onda zahtjevat od ljudi da kupuje preskupe mpeg4 receivere po 150-170 eura, dok oni za mpeg2 format u Hrvatskoj se prodaju već od 20tak eura!

  14. #14
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    142
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rave92 View Post
    U HR je npr napravljeno da svako domacinstvo ima valjda po jedan kupon gdje mogu da dobiju besplatno taj resiver, ali to je valjda samo za 1 tv. Sad nisam siguran jel to bas tako.
    U Hrvatskoj se dobiva po TV pretplati. Na svaki nalog dobiješ jedan bon od Vlade RH koji možeš potrošiti za kupovinu nekog od dvb-t/s/c prijamnika. Ako ne plačaš HRT pretplatu, ne dobiješ niti bon. No u Hrvatskoj je ionako veliki postotak ljudi koji plačaju pretplatu pa više-manje taj bon dobije skoro svako domačinstvo.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,241
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Dok mi to uvedemo (npr 2 godine) ti resiveri ce bit 20 eura tako da to nece bit neki veliki problem.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SISTEM ERROR View Post
    U Hrvatskoj se dobiva po TV pretplati. Na svaki nalog dobiješ jedan bon od Vlade RH koji možeš potrošiti za kupovinu nekog od dvb-t/s/c prijamnika. Ako ne plačaš HRT pretplatu, ne dobiješ niti bon. No u Hrvatskoj je ionako veliki postotak ljudi koji plačaju pretplatu pa više-manje taj bon dobije skoro svako domačinstvo.
    Da, mozda i ovdje bude tako nesto.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    3,023
    Thanks Thanks Given 
    104
    Thanks Thanks Received 
    228
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Posto planiram da uzmem neki LCD uskoro koliko sam uspio da vidim svi koji imaju ugradjen DVB-T prijemnik imaju mpeg4 tako da racunam da ce kad to bude aktuelno kod nas za par godina svi lcd-ovi imati digitalni mpeg4 prijemnik. U principu je jako glupo, ako se vec zna koji ce standard biti kod nas, da gencija ne izbaci neko obavjestenje da ljudi ne kupuju novi TV sa jednom vrstom prijemnika koji im kasnije nece sluziti nizasto

  18. #18
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    230
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Samo da nam ne uvale DVB-T2 sistem pošto oni vole da to bude zadnja riječ tehnike ne razmišljajući o posledicama. To su u srbiji najavili i mislim da nije ni malo pametan izbor (za narednih desetrak godina)

  19. #19
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja imam dvb-t karticu za komp evo vec treca godina, samo cekam da digitalizuju signal ovi nasi... hah

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,654
    Thanks Thanks Given 
    745
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    162 Posts

    Default

    Tu moze biti varijancija MPEG2 ili MPEG4, ostalo je standardno. Posto u televizijama koriste mpeg2 encodere, sva je prilika da ce tako i ici (nazalost).

  21. #21
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,887
    Thanks Thanks Given 
    1,482
    Thanks Thanks Received 
    774
    Thanked in
    485 Posts

    Default

    Kod nas se to uvjek radilo i izgleda ce i dalje u 5 do 12h tako da sta ce smisliti ostaje da se vidi,ako ne urade nista gledacemo signal iz okruzenja tako da su oni na gubitku

  22. #22
    Join Date
    May 2009
    Location
    Kostanjica (HN) - Podgorica
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja imam Sony bravia lcd tv sa hd prikljuckom. pa me zanima da li bi ja mogao gledati ako se ikad pojave te HD kanale?

    i kako ide njihov prenos?

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    428
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SISTEM ERROR View Post
    Mislim da je bolje ići stopama Hrvatske i uzeti mpeg2 za FTA javne kanale, a mpeg4 za pay tv i HD (tako je u većini Evrope), nego recimo uzeti mpeg4 format kao Srbija i Slovenija pa onda zahtjevat od ljudi da kupuje preskupe mpeg4 receivere po 150-170 eura, dok oni za mpeg2 format u Hrvatskoj se prodaju već od 20tak eura!
    Da, ali onda na trzistu imas i mpeg2 i mpeg4. Zar nije bolje da imas ili ovo ili ono a ne kada hoces da predjes sa FTA kanala da moras da kupujes jos jedan receiver za PAYTV? (u ovoj tvojoj varijanti)

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Renato_King View Post
    ja imam Sony bravia lcd tv sa hd prikljuckom. pa me zanima da li bi ja mogao gledati ako se ikad pojave te HD kanale?

    i kako ide njihov prenos?
    Digitalni signal ≠ HD , i sto imamo 2 teme? Spojite ih.
    "Oh, so they have internet on computers now!" Homer J. Simpson

     Think different!

  25. #25
    Join Date
    May 2009
    Location
    Kostanjica (HN) - Podgorica
    Posts
    247
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    aha ja sam mislio da je to isto.
    pa kakav nam tv treba za primanje tog signala?

Page 1 of 75 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 01:44
  2. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 22:51
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 13:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •