Results 1 to 13 of 13

Thread: Koliko smo tehnoloski napredni kao civilizacija?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Koliko smo tehnoloski napredni kao civilizacija?

    Gledao sam poodavno jedno predavanje Dr. Michio Kaku-a o tome: koliko bi morali biti napredni vanzemaljci koji bi došli do naše planete. Profesor Kaku je definisao skalu sa 3 nivoa od kojih naša civilizacija, nažalost, ne zadovoljava ni uslove za 1. nivo.

    Interesantno pogledati makar dio (ko želi - može pronaći i kompletno predavanje):



    Starter članak.

    Interesantan čikica

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Možda bi naslov ove teme mogao glasiti i "Michio Kaku" s' obzirom da na Internet-u ima poprilično njegovih materijala koji su intrigantni, smjeli, interesantni, degutantni, nadahnjujući - prava stvar za diskusiju.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd || Titograd
    Posts
    2,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Interesantno, ali mi se čini kao SF. Nema na čemu da temelji ove tvrdnje.
    .

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BooQy View Post
    Interesantno, ali mi se čini kao SF. Nema na čemu da temelji ove tvrdnje.
    Da,slazem se interesantno ali donekle i ima smisla i ako nema nista da temelji te tvrdnje.
    Isto ovako je je pricao i za onu Planetu X,tako da je vrlo tesko vjerovat u njegove tvrdnje kao naucnika

    Ima na youtube video

  5. #5
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Fina priča.Mada,stojim totalno uz BooQyja po ovom pitanju,poprilično je SF.
    P.S.Dobro sam se nasmijao primjerima.
    Star Wars,God dammit!
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je interesantna ta skala... Zaista - kao civilizacija nijesmo u stanju da koristimo ni najmanji dio potencijala koji su nam na raspolaganju. Npr: borimo se sa proizvodnjom energije iz ne-obnovljivih izvora, a u sredistu zemlje imamo golemi nuklearni reaktor - izvor neiscrpne energije.

    Ne mogoh naći kompletno predavanje, gdje ton nije bio toliko SF (imajmo na umu da je Dr. Kaku čovjek od respekta)... Ako nađem - postovaću.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Meni je interesantna ta skala... Zaista - kao civilizacija nijesmo u stanju da koristimo ni najmanji dio potencijala koji su nam na raspolaganju. Npr: borimo se sa proizvodnjom energije iz ne-obnovljivih izvora, a u sredistu zemlje imamo golemi nuklearni reaktor - izvor neiscrpne energije.
    U središtu Sunca.
    Atom gvožđa je neka stabilna sredina.
    Nuklearni reaktori oslobodjaju energiju cijepanjem (fisijom) teških atoma (težih od gvožđa).
    Naučnici pokušavaju da naprave tehnologiju za spajanje (fuziju kao u Suncu) lakih jezgara (lakših od gvožđa) - Hladna fuzija.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion
    Kada neka veća zvijezda umre u eksploziji supernove iza nje ostane gvozdena kugla.
    Mogli bi da ugasimo željezare kad bi mogli da odemo i zahvatimo željeza sa neke ovakve kugle. Neke ovakve kugle se sruše pod sopstvenom težinom i nastanu neutronske zvijezde.
    Međutim za sada su daleko , jako je gravitaciono polje , "neutronsko" zračenje ,...
    Sunce je mala zvijezda samo pretvara vodonik (H) u helijum (He), malo veće zvijezde mogu od helijuma da naprave ugljenik(C) i tako redom najveće izgledaju otprilike ovakao

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    Ne mogoh naći kompletno predavanje, gdje ton nije bio toliko SF (imajmo na umu da je Dr. Kaku čovjek od respekta)... Ako nađem - postovaću.
    Tema bi više odgovarala na "Religija i Filozofija".
    SF je umjetnost, međutim za eksperta Dr. Kaku-a dio SF-a je vjerovanje (religija u širem smislu) i od toga kreira neko svoje opšte filozofsko razmišljanje. Lijepo je viđeti snagu imaginacije (mašte) nekog ko je ekspert u nauci.
    Posebno su mi zanimljiva i realna razmišljanja o mogućim opasnostima na putu razvoja u sledećih nekoliko stotina godina.
    Last edited by septembar; 06-09-09 at 12:07.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Michio Kaku, je meni stvarno legenda, milina mi ga je slusat.
    On ne govori o nikakvoj masti, nego o nauci koju izgleda jedino on moze objasniti laickim jezikom siroj masi.

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    crne rupe su do skoro bile SF, pa su zacutali svi koji su ajnstajna i onoga u kolica sa robotskim glasom proglasavali ludima. takvi ljudi su vizionari, zlatni za ljudski rod, experti u svojim oblastima i kroz par decenija ce izaci na vidjelo ono o cemu pricaju i kad se nove stvari otkriju skeptici ce se pokriti svojim usima.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @septembar: Ne govorim o Suncu, već upravo o užarenom središtu Zemlje. :-)

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djoks View Post
    @septembar: Ne govorim o Suncu, već upravo o užarenom središtu Zemlje. :-)
    Opraštaj , zbunila me priča o nukleranim reakcijama , njih nema u Zemlji ima zarobljena toplota.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    3,365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa, može se često čuti da naučnici (jedan dio) zagovara da u središtu zemlje zapravo leži gigantski nuklearni reaktor. Ne bih išao u detalje, ali u središtu zemlje svakako ima toplote dovoljno za bilo koju termo-elektranu, ali materijali i tehnologija koju imamo na raspolaganju - ne mogu ići toliko duboko... :?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam da se geotermalna energija koristi gdje ima toplote bliže površini u obliku nekih pumpi. Nedje sam čitao da je neko probao i sa većim dubinama. Princip je bio da se na jedan kraj cijevi upumpava obična voda a na drugi izlazi vrela ili čak para koja se posle koristi za grijanje ili pokretanje nekog uređeja.

    Meni je najzanimljiviji dio priče koji se tiče sadašnjosti i relativno skore budućnosti od nekoliko stotina godina.
    Ovaj dio priče o planetarnoj kulturi, jeziku, civilizaciji, ekonomiji, politici , komunikacijama (internet) i sl. Opasnosti od sukoba ili čak uništenja kao suprotnost razvoju su mi zanimljivi i bitni.
    Neki naučnik možda Anštajn ili neko drugi ne sjećam se tačno kad su ga pitali o Trećem svjetskom ratu je rekao nešto kao " Neznam koja oružja će biti korišćena u Trećem svjetskom ratu ali u četvrtom će se sigurno koristiti samo kamenje (ili luk i strijela)".
    Sa dovoljnom količinom jeftine energije , hrane , stanovanja i nekom vrstom jeftinih komunikacija kao što je internet značajno bi se smanjila mogućnost nekih većih sukoba.
    Last edited by septembar; 06-09-09 at 23:50.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. koliko x
    By GAGA in forum Ljubav
    Replies: 29
    Last Post: 03-10-07, 07:08
  2. Koliko?
    By oktagon in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 36
    Last Post: 29-07-07, 19:21
  3. :: Osnovni i napredni kurs fotografije ::
    By datpc in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-06, 12:52
  4. Civilizacija
    By pera63 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 05-05-05, 07:54
  5. Koliko jos?
    By Denunciator in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 15-09-04, 17:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •