Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 52

Thread: Ima li kavaljera ka' u XIX vijeku ili smo se popravili u XXI ?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default Ima li kavaljera ka' u XIX vijeku ili smo se popravili u XXI ?

    Procitah jednu anegdotu sa Kraljem Nikolom i jednim njegovim perjanikom koji je odbio zeni (neka dama iz strane delegacije koja je posjetila Cetinje) da pridrzi uzde od konja...dje ponosni Crnogorac da drzi zeni konja?!

    Znamo da su nasi preci bili operisani od kavaljerstva, $ecamo se i Radosava koji jase konja dok mu zena mrtva bolesna ide pjeske iza njega, to je bilo vise pitanje casti za njih, ali me zanima kako danas stvari stoje?

    Ja ne sticem utisak da se bas previse toga promijenilo...iskrena da budem, rekla bih da su Crnogorci veci kavaljeri kada je tudja zena u pitanju no sopstvena?
    Eventualno, kavaljeri su dok ne osvoje zenu, a onda...ada, mos' i sama izac iz auta!?:mrgreen:

    Demantujte me momci i recite da li imate obicaj da zeni pridrzite kaput kad se oblaci (ne samo medju narod, nego i kad ste sami, u kuci), da joj izmaknete stolicu da udobno i bezbjedno sjedne, otvorite li joj vrata od auta, restorana, stana, ponesete li joj torbu, ceger, sto vec nosi...

    Kakav cure imaju utisak, da li su Crnogorci danas kavaljeri uvijek ili samo na javnom mjestu, i kakva su ocekivanja zena po tom pitanju?
    Mozda neke misle da je musko kavaljerstvo znak zenske slabosti?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  2. #2
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa meni je to skroz normalno što si podebljala

  3. #3
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    To sve dok se ne osvoji (sto ti rece) zenska ,onda pocinje stara prica ,ah neka nesto sam " bon "nu donesi mi casu vode itd itd, on na konja ona pored mrtva bolesna ! malo ima kavaljera danas ,vele nema se kad . No ipak ima stare skole ponedje ,mada ih je tesko nac ali ih ima !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  4. #4
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    224
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Eventualno, kavaljeri su dok ne osvoje zenu, a onda...ada, mos' i sama izac iz auta!?:mrgreen:
    Hahaha, e ovo me nasmija.

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Demantujte me momci i recite da li imate obicaj da zeni pridrzite kaput kad se oblaci (ne samo medju narod, nego i kad ste sami, u kuci), da joj izmaknete stolicu da udobno i bezbjedno sjedne, otvorite li joj vrata od auta, restorana, stana, ponesete li joj torbu, ceger, sto vec nosi...

    Kakav cure imaju utisak, da li su Crnogorci danas kavaljeri uvijek ili samo na javnom mjestu, i kakva su ocekivanja zena po tom pitanju?
    Mozda neke misle da je musko kavaljerstvo znak zenske slabosti?
    Ja mislim da si trebala da postavis pitanje: Dali su Crnogorci danas kavaljeri uvijek ili samo kad smo sami da nas niko nidje ne vidi"?

    Muski, Crnogorski ponos ti je ka orah, "vocka chudnovata, zube polomi, al ga ne slomi".

    $e ce muskarac u CG da bude kavaljer prema svojoj djevojci pred svojim drustvom, na javnom mjestu? Dje to ima u CG?:fight:

    Salu na stranu, svako moze odje sad napisat "ja sam kavaljer", tako da je najpostenije pisat iz perspektive posmatraca:

    I ako na zalost jos uvijek vuceno za sobom 19-ti vijek, mislim da ipak ima dosta njih (pogotovo mladjih generacija) kojima je ne zamislivo ne biti kavaljer prema svojoj djevojci. U ostalom, u danasnje vrijeme, ljubav ne predstavlja bas isto sto je predstavljala u 19-tom vijeku.

    Treba biti kavaljer, jer tako cuvas ljubav, pokazivajuci je svaki dan, malim gestovima, ako toga nema, onda to nije prava, iskrena ljubav, i tu neko trazi korist. Korist? To bi ja pitanje postavio pripadnicama ljepseg pola, ako vec pominjemo 19-ti vijek, muskarce i kavaljerstvo:

    Dali mozete da tvrdite da je malo zena u CG koje ne traze muskarca koji je emotivan, kulturan, kavaljer, obrazovan, vec traze muskarca koji ima para, dobra kola, itd?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jedina tradicija koja se zadrzala u Crnoj Gori je da se ponasaju po sistemu " sta ce selo reci" i da je nesto za drugoga. Malo je kavaljerstva i svodi se da je neko kavaljer ako plati pice u kaficu. Cini i se da se prema dragoj ponasam kao sto treba i kako treba prema pravoj dami, a sta ce neko misliti to me briga kao za lanjski snijeg.

  6. #6
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tačno je to "za selo", a mene baš briga što će ko da kaže, ponašam se tako da mi bude lijepo i osobi koja je samnom, ne da bih bio fin pred ljudima nego zato što smatram da tako treba

  7. #7
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    In his arms. ♥
    Posts
    6,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne bih da generalizujem ali u vecini slucajeva je to samo u pocetku veze i to da ga niko ne vidi jer je to blam
    Zavoleli smo se, ponešto pseći i svetački.
    Zakovali se jedno u drugo klanfama zuba.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    podgorica
    Posts
    1,273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kavaljeri???hmmm pa mora da ih ima samo ne nesto u velikom broju....momci nemaju osnovnu kulturu kad npr ulaze negdje da otvore vrata i puste curu prvo, da im sipaju vino (ili nebitno to sto piju) znaci te osnovne manire nemaju i to mene izludjuje...
    e sad..na pocetku veze ili posle svejedno..to moras da imas to nije nikakvo trcanje nego jednostavno osnovne neke stvari,ako oces da budes muskarac budi u pravom smislu te rijeci
    Closer,
    No hesitation,
    Give me,
    All that you have


  9. #9
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,305
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    A eto, nije da nema kavaljera, neki to i ostanu jer prirodno imaju šlifa, ali nije baš da je to nešto čime bi se Crnogorci mogli hvalit. Ali mi je interesantan jedan detalj da najčešće i oni koji jesu kavaljeri, namrtvo ih je blam da ih neko vidi da nose cvijeće. Ne bi ih bilo sretnijih kad bi nekako mogli isti sekund kad ga kupe da ga i utrape dragoj da im ga miče iz ruku što prije.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Jednom sam na svadbi jednog brata bila svjedok da takvi nisu skroz nestali i ako ih je u vrlo vrlo malom broju,gotovo kao djetelina sa 4 lista,i to nije nista novo s obzirom na danasnji sistem...Ali tad na svadbi je,sjecam se,pored 300 zvanica dosla tog mog brata sestra od necega i njen muz koji je inace bio stariji od nje 20 god pa su se po "selu" domundjavali oko te razlike...I znaci,skida joj kaput,odmice stolicu,primice,pita je koje ce vino da pije,sve sa onim manirima pravog gospodina i kao da nikog tu nema i kao da je to njihovo neko privatno vece i sto sa dvije stolice,svijece i romanticna vecera...U braku su vec tad bili oko 3 godine i imali djevojcicu od godinu i nesto...Nisam mogla da dodjem sebi,da tako nesto vidim...Ostala sam bez teksta...


    S druge strane,gledam prije par dana,neko bijesno auto parkiralo mi se pred kucu,momak,pored njega cura,izlazi iz auta i kao furija kao da nema nikog sa njim izlazi,prica na tel i gubi se 300 m iza ugla...Cura izlazi i kako bi morala da potrci da bi ga stigla a ne moze ni to,ide polako pa valjda onaj "kavaljer" ukapira da nije sam...Na isti nacin su se i vratili...I da to nije bilo toliko gadno uocljivo vjerovatno niko ne bi ni obratio paznju...Znaci,uzas...


    Meni iskreno ne treba neko preveliko kavaljerstvo,uvjek sam bila skromna,ali da me,ne daj boze,neko ponizi u smislu "nevidljive" kao sto je to bio slucaj sa ovim drugim primjerom,zapamtio bi me za sva vremena...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  11. #11
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni je to skroz cudno nekako. Retko ko to radi jer ima to u sebi vec nekako da pokaze da je on pazljiv, jedini bla bla... Meni nema potrebe da neko to radi, eventualno da me propusti kad negde prolazimo, ulazimo, ispred sebe, i naravno ako vidi da mi treba pomoc pomogne i oko oblacenja, sto da ne , ali mislim da nema potrebe da to stalno radi, tipa da trci oko stola da bi mi obukao kaput itd. Osecaj za pravi trenutak za nesto je cudna stvar. E sad kad bi to imao u sebi onda znaci da bi se tako ponasao prema svakoj zenskoj osobi... to bi bilo fino.
    Last edited by Oljce; 13-09-09 at 18:09.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by alexx View Post
    Da li mozete da tvrdite da je malo zena u CG koje ne traze muskarca koji je emotivan, kulturan, kavaljer, obrazovan, vec traze muskarca koji ima para, dobra kola, itd?

    A ova prica je vise svakome dojadila kako su danas sve devojke sponzoruse...

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    ...E sad kad bi to imao u sebi onda znaci da bi se tako ponasao prema svakoj zenskoj osobi... to bi bilo fino.
    Otkud ti to da prema svakoj zenskoj osobi? Bio bi budala, a ne kavaljer kad bi trca po kafani pa cim neka ustane da joj izmakne stolicu, pridrzi kaput.... Ili se neka tetura pijana, a on sad kavaljer pa da je pridrzava da nosom ne probije patos. Pokazivanje kavaljerstva je postovanje prema dami koja to zasluzuje i koja sa njim u drustvu i ne moze se od toga praviti parodija.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisi me shvatio, tacnije prema svakoj zenskoj osobi sa kojom se nadje u takvoj situaciji. Recimo da ako vec otvara vrata kola, je li, da to uradi i kad nisi samo ti, nejgova devojka u pitanju, vec recimo svojoj sestri... U svakom slucaju je sustina da ima taj osecaj u sebi a ne da radi da bi zadivio nekoga.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Pokazivanje kavaljerstva je postovanje prema dami koja to zasluzuje i koja sa njim u drustvu
    Naravno...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Nisi me shvatio, tacnije prema svakoj zenskoj osobi sa kojom se nadje u takvoj situaciji. Recimo da ako vec otvara vrata kola, je li, da to uradi i kad nisi samo ti, njegova devojka u pitanju, vec recimo svojoj sestri... U svakom slucaju je sustina da ima taj osecaj u sebi a ne da radi da bi zadivio nekoga.
    Pogresno sam razumio, a podrazumijeva se da je takvo ponasanje odnosi i prema tasti i majci i sestri i koleginici koja je u drustvu...

  17. #17
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Montenegro
    Posts
    689
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    . Pokazivanje kavaljerstva je postovanje prema dami koja to zasluzuje i koja sa njim u drustvu
    Slazem se.

    A ima ih,ima

    Pridje momak,ponese mi kofer uz/niz stepenice...(dakle ne pricam samo o vezi i kavaljerstvu prema svojoj curi,vec uopste,muska osoba iz drustva)

    I for the record,bila su razlicita mjesta i razliciti momci,da ne bude da su bas izumrla vrsta
    Last edited by sarafr; 13-09-09 at 18:59.
    Don't argue with an idiot; people watching may not be able to tell the difference

  18. #18
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3,244
    Thanks Thanks Given 
    370
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    kavaljer sam prema lijepim djevojkama
    You'll Never Smoke Alone..

  19. #19
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Procitah jednu anegdotu sa Kraljem Nikolom i jednim njegovim perjanikom koji je odbio zeni (neka dama iz strane delegacije koja je posjetila Cetinje) da pridrzi uzde od konja...dje ponosni Crnogorac da drzi zeni konja?!

    Demantujte me momci i recite da li imate obicaj da zeni pridrzite kaput kad se oblaci (ne samo medju narod, nego i kad ste sami, u kuci), da joj izmaknete stolicu da udobno i bezbjedno sjedne, otvorite li joj vrata od auta, restorana, stana, ponesete li joj torbu, ceger, sto vec nosi...
    Ovo za uzde od konja sto nisu htjeli da pomognu - svakoj lijepoj curi koja me pita cu pomoci da npr. stavi rezervni tocak na auto, pod uslovom da guma nije manja od 195/65 R15.
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  20. #20
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,980
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    ako je ona dama, ja sam kavaljer

  21. #21
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PG
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neke stvari ni po bontonu vise nisu "in", po meni je jedna od njih to otvaranje vrata od kola. Ne ocekujem od momka da se pri svakom zaustavljanju ustane sa mjesta vozaca, kruzi okolo i otvara mi vrata ko nekom debilu. Kod mene je mudrovanje svedeno na najmanju mogucu mjeru.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    US/MNE
    Posts
    1,358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Procitah jednu anegdotu sa Kraljem Nikolom i jednim njegovim perjanikom koji je odbio zeni (neka dama iz strane delegacije koja je posjetila Cetinje) da pridrzi uzde od konja...dje ponosni Crnogorac da drzi zeni konja?!

    Znamo da su nasi preci bili operisani od kavaljerstva, $ecamo se i Radosava koji jase konja dok mu zena mrtva bolesna ide pjeske iza njega, to je bilo vise pitanje casti za njih, ali me zanima kako danas stvari stoje?

    Ja ne sticem utisak da se bas previse toga promijenilo...iskrena da budem, rekla bih da su Crnogorci veci kavaljeri kada je tudja zena u pitanju no sopstvena?
    Eventualno, kavaljeri su dok ne osvoje zenu, a onda...ada, mos' i sama izac iz auta!?:mrgreen:

    Demantujte me momci i recite da li imate obicaj da zeni pridrzite kaput kad se oblaci (ne samo medju narod, nego i kad ste sami, u kuci), da joj izmaknete stolicu da udobno i bezbjedno sjedne, otvorite li joj vrata od auta, restorana, stana, ponesete li joj torbu, ceger, sto vec nosi...

    Kakav cure imaju utisak, da li su Crnogorci danas kavaljeri uvijek ili samo na javnom mjestu, i kakva su ocekivanja zena po tom pitanju?
    Mozda neke misle da je musko kavaljerstvo znak zenske slabosti?
    Kavaljer je u izvornom znacenju vitez, i mislim da sitni maniri ne definisu njega kao takvog vec cinjenica koliko je spreman da zrtvuje za zenu koju voli. Mislim da Crnogorcima ( uvijek i svuda navodim svijetle primjere, ne prosjek i negativne ) nema premca u tome

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,632
    Thanked in
    1,275 Posts

    Default

    Za 20ak godina ce roboti sve ovo zavrsavat i muskima i zenskima tako da..no point
    She is only here to annoy herself!

  24. #24
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    US/MNE
    Posts
    1,358
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne moze se odnos muskaraca prema zenama u starom vremenu stavljati u ovovremenski kontekst i ocjenjivati sadasnjim mjerilima. Da navedem jednu angdotu iz Crne Gore vezanu za najvisi drustveni sloj tada - knjazevu familiju:
    Knjazeva sestra je bila udata u Boskovice i jednom prilikom Knjaz je sa perjanicima prolazio kraj Orje Luke i svratio je kod sestre i zeta. Vremena su tada bila teska, a Boskovic je bio vise ratnik nego domacin, pa se desilo da u kuci nije bilo boce rakije, da se naspe ljudima. U takvim situacijama, tada, zena bi obicno neopazeno otisla u komsiluk i zajmila flasu rakije. Medjutim, knjazeva sestra nije tako uradila nego je posto je njen muz ponudio ljude upitala "Sto ih nudis rakijom, kad znas da nemamo?" Risto se nasao silno uvrijedjen pred Knjazom i perjanicima i opalio joj je takvu samarcinu, da je ona pala pred knjaza i perjanike na pod i rekao joj "Idi donesi rakiju." Perjanici su zgledali cekajuci Knjazevu reakciju, znali su da je Knjaz i sam prijek i ocekivali su da ce mozda biti ljut na zeta sto mu je udario sestru, ali je Knjaz sao rekao "Da tako nisi uradio, sad bih je poveo doma."
    Eto, to je tada bio normalan porodicni odnos, danas bi to bila katastrofa. Ja imam zetove, da neko od njih to uradi preda mnom mojoj sestri, tako bih ga zgazio da mu vise nikad ne bi palo na pamet da to uradi. A isto sam patrijarhalno vaspitan i volim zetove ko bracu.
    Pas svakoji svoje breme nosi...

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naughty_s View Post
    kavaljeri???hmmm pa mora da ih ima samo ne nesto u velikom broju....momci nemaju osnovnu kulturu kad npr ulaze negdje da otvore vrata i puste curu prvo, da im sipaju vino (ili nebitno to sto piju) znaci te osnovne manire nemaju i to mene izludjuje...
    HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAA OSNOVNA KULTURA ,HAHAHHAHAHAHAHAH BOZE KOJA GLUPOS HAHAHAHAHHAHAHAH ! Jeli ta "OSNOVNA" kultura uste od Dukljanske Drzave kad je kavalijer daljinski od TVa odna da dami da ona izabere program ????? M`sim stvarno ,m`sim zneas !

    e sad..na pocetku veze ili posle svejedno..to moras da imas to nije nikakvo trcanje nego jednostavno osnovne neke stvari,ako oces da budes muskarac budi u pravom smislu te rijeci

    Opet "OSNOVNE STVARI ?????????? M`sim stvarno, ove zenke nikako da se opredijelie "Ili Knjazu ili Kapetanu ", oceli da su jednake-ravnopravne s muzjacima ili NE alko oce sto onda one ne plate pice sto onda one ne otvaraju vrata nama ?!?!?!?!?!
    Last edited by Artemis; 14-09-09 at 17:47.
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ...Kako da znate da zivite u 21. vijeku...
    By Krembananica in forum #montecafe
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-06, 16:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •