Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Jevrem Brkovic - CKL

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Jevrem Brkovic - CKL

    POLITIKA - DANU - PROTEST
    Brković: Aleksić je protuva

    Podgorica, (MINA) – Predsjednik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU), Jevrem Brković, nazvao je danas predsjednika Izvršnog odbora Srpske narodne stranke (SNS), Budimira Aleksića, "protuvom i moralnom nakazom", zbog njegovog istupa na protestu ispred Vlade Crne Gore.

    Aleksić je na protestu rekao da je svakome ko čita Crnogorski književni list i knjige koje izdaje DANU, jasno da će vlast, u roku od dvije godine, crnogorskim ulicama i trgovima dati imena Ante Pavelića, Sekule Drljevića, Savića Markovića Štedimlije i ostalih tvoraca dukljanske ideologije.

    «Nemanjići će preživjeti i Mugošu i Đukanovića i Jevrema i Miraša i ostale male, ali opasne i destruktivne, primitivne fanatike i Talibane», rekao je Aleksić.

    Brković je, reagujući na ovu izjavu, kazao agenciji MINA da takav stav može javno dati samo "moralna nakaza i protuva kakav je Budimir Aleksić".

    «On to već godinama radi u beogradskoj štampi, a sada to radi u Istoku, jednom profašistikom, malom mjesnozajedničkom listiću», rekao je Brković i dodao da Aleksić nije ništa drugo do "milosnik Amfilohija Radovića koji bljuje, kad god stigne, po čitavoj Crnoj Gori".

    Brković tvrdi da nikad niko u Crnoj Gori, a pogotovo DANU, nije pominjao Ante Pavelića.

    «To je njegova najobičnija uobrazilja. On u svemu što je crnogorsko, narodno i nacionalno vidi Ustaše i Antu Pavelića. To je njegova preokupacija i neka taj monstrum to rasčisti sa sobom», kazao je Brković.

    On je ocijenio da milosnici Amfilohija Radovića ne mogu civilizacijski da razmišljaju.

    «Oni razmišljaju samo u kategorijam ustaštva. Nama to ne pada na pamet. Crna Gora nikada nije bila time opterećena, a monstrumi kakav je Aleksić odumrijeće sami po sebi», zaključio je Brković.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    617
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Jevrem Brkovic - CKL

    Aleksić je na protestu rekao da je svakome ko čita Crnogorski književni list i knjige koje izdaje DANU, jasno da će vlast, u roku od dvije godine, crnogorskim ulicama i trgovima dati imena Ante Pavelića, Sekule Drljevića, Savića Markovića Štedimlije i ostalih tvoraca dukljanske ideologije.
    Brković tvrdi da nikad niko u Crnoj Gori, a pogotovo DANU, nije pominjao Ante Pavelića.
    Maaaajstooor. Kako elegantno "zaboravi" da su spomenuti i Drljevic & Stedimlija, dva priveska odvratna istog tog Pavelica i monstrum-drzave koja je i dan danasnji ziva.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Vrlo je neupadljivo to izveo

    Samo mi nije jasno kako misli da odvoji Pavelica od Sekule...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    617
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bogami cemo ja i ti ovdje sagovornicima morat pocet uvodit reciprocitet u komunikaciji. 8)

    Ne cuh nijednog da se odreka' Sekula i Savica? :twisted:

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Vrlo je neupadljivo to izveo

    Samo mi nije jasno kako misli da odvoji Pavelica od Sekule...
    Pa "nase je sve do Neretve"- Pavelic njihov, Sekule nas.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LAUFER
    Quote Originally Posted by SKOJ
    Vrlo je neupadljivo to izveo

    Samo mi nije jasno kako misli da odvoji Pavelica od Sekule...
    Pa "nase je sve do Neretve"- Pavelic njihov, Sekule nas.
    Cisto se pitam ko je bolje prosao :roll:

    Cekaj da vidim kako to izgleda:

    [size=7]'ajde Waterman-e, MK_CKL-u, Nije Bitno, ne odrekoste se Sekule i njegovog Jevrema, a ovamo nekakvi vajni evropljani [/size]

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ
    Quote Originally Posted by LAUFER
    Quote Originally Posted by SKOJ
    Vrlo je neupadljivo to izveo

    Samo mi nije jasno kako misli da odvoji Pavelica od Sekule...
    Pa "nase je sve do Neretve"- Pavelic njihov, Sekule nas.
    Cisto se pitam ko je bolje prosao :roll:

    Cekaj da vidim kako to izgleda:

    [size=7]'ajde Waterman-e, MK_CKL-u, Nije Bitno, ne odrekoste se Sekule i njegovog Jevrema, a ovamo nekakvi vajni evropljani [/size]
    [size=7]Evo odricem se i tebe i njih.[/size]
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odricite- ne odricite, na Neretvu ne zaboravite!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LAUFER
    Odricite- ne odricite, na Neretvu ne zaboravite!
    Lufere,
    Sa svim postovanjem,posto je meni upuceno,molim za pojasnjenje.
    Sta ja to ne treba da zaboravim?
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MK_NL
    Quote Originally Posted by LAUFER
    Odricite- ne odricite, na Neretvu ne zaboravite!
    Lufere,
    Sa svim postovanjem,posto je meni upuceno,molim za pojasnjenje.
    Sta ja to ne treba da zaboravim?
    Mala sala, no kad si vec tu ne zaboravi ko je odredio "nase" do Neretve, pa razmisli sta i kako pises o krivcima za danasnje stanje i o opcijama za bolje sjutra.
    Neki drugi bi to o Neretvi drugacije shvatili, ali posto to nijesi ti, nek ostane tajna.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    [quote="MK_NL"]...[quote]

    E moj MK_CKL, nesto mi ne zvuci iskreno to tvoje odricanje :shock:

    Jesi siguran da se odrices? Je li ti se porodica odrekla? A prijatelji? A forumski pajtasi? Ako si i na jedno pitanje odgovorio sa ne javi se na adresu Kanderko&Biseric - Dubinska Denacifikacija (donacije se ne odbijaju)

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LAUFER
    Quote Originally Posted by MK_NL
    Quote Originally Posted by LAUFER
    Odricite- ne odricite, na Neretvu ne zaboravite!
    Lufere,
    Sa svim postovanjem,posto je meni upuceno,molim za pojasnjenje.
    Sta ja to ne treba da zaboravim?
    Mala sala, no kad si vec tu ne zaboravi ko je odredio "nase" do Neretve, pa razmisli sta i kako pises o krivcima za danasnje stanje i o opcijama za bolje sjutra.
    Neki drugi bi to o Neretvi drugacije shvatili, ali posto to nijesi ti, nek ostane tajna.
    Saliti se uvijek mozemo.Ljudski je.
    Treba li da shvatim ovo "pa razmisli sta i kako pises o krivcima za danasnje stanje i o opcijama za bolje sjutra. "da sam nesto pogresno rekao.Ako si negdje primijetio,molim te postiraj,pa mozemo diskutovati.
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Holland
    Posts
    842
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ

    E moj MK_CKL, nesto mi ne zvuci iskreno to tvoje odricanje :shock:

    Jesi siguran da se odrices? Je li ti se porodica odrekla? A prijatelji? A forumski pajtasi? Ako si i na jedno pitanje odgovorio sa ne javi se na adresu Kanderko&Biseric - Dubinska Denacifikacija (donacije se ne odbijaju)
    Evo si poceo trcat za mnom ka Karma za Kozakom.
    Zar ni jednu prostu recenicu ne razumijes????
    Sami Crnogorci, i niko vise, odlucice slobodno, zakonskim putem, o buducnosti Crne Gore, koja ce, uvjeren sam, biti dostojna svoje proslosti

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    98
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brkovic ,J . je zenski frizer !

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Zasto neko proziva mene u svezi glede CKL-a? Da li sam se ja, ili Waterman, mozda MK_NL deklarisali kao simpatizeri i postovaoci Jevremovog rada? Srbi, prihvatite cinjenicu da Crnogorac moze biti umjeren, i da ja ne podrzavam sve sto je u korist crnogorstva po svaku cijenu. Upravo je to slucaj sa CKL-om i Jevremovim radom uopste, jer niko razuman ne moze podrzavati njegove ekstremne ideje. Topici dje se citira nesto sto je Jevrem rekao, pa se onda proziva "Ajmo, dje ste sad Crnogorci", iako se ja ne sjecam da je neko na forumu ikad podrzao ili branio Jevrema, ili napisati topic o zlocinu u Strpcima, pa vikati "Da vas cujem, Srbi" kao da su, bogami, sami Srbi-forumasi taj zlocin izvrsili, najvise spustaju nivo ovoga foruma, i ceraju ljude da se brane, a da nista nisu krivi. Ako neko otvoreno podrzi Jevrema - njemu nabijajte na nos ono sto je Jevrem uradio, a one koji su se Jevrema javno odrekli - u vezi s njim ne dirajte!

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa promjena ulica u Podgorici je upravo izvrsena na prijedlog samoga Jevrema i DANU-ovaca. Ne vidim da si se bas nesto distancirao od toga no naprotiv dajes punu podrsku tom nasilju.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...
    ... ideje. Topici dje se citira nesto sto je Jevrem rekao, pa se onda proziva "Ajmo, dje ste sad Crnogorci", iako se ja ne sjecam da je neko na forumu ikad podrzao ili branio Jevrema, ili napisati topic o zlocinu u Strpcima, pa vikati "Da vas cujem, Srbi" kao da su, bogami, sami Srbi-forumasi taj zlocin izvrsili, najvise spustaju nivo ovoga foruma...
    Pa otprilike tako i ja mislim, zato sam ovo i napisao, cisto zafrkancije radi

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Janko, ja kad sam cuo za tu ideju - nisam znao od koga je potekla, a svidjela mi se, i ne zato sto mi Nemanjici smetaju, jer mi do sad nisu smetali. Inace, bar sam se u 10-ak postova, sto na starom, sto na ovom forumu, od toga Jevrema distancirao, zato me nemas osnova s njim povezivati. A SKOJ, bar smo se oko toga slozili. Pozdrav!

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tanja se nikome ne klanja
    ATENTAT
    pise: Pise: Tanja Knezevic Perisic


    Ako je vjerovati Miodragu Zivkovicu, svaka krosnja na putu i auto bez svjetala, znacice da SDB planira nekog da ubije; po toj logici, u Niksicu bi ginuli k’o ludi, jer uz krosnje, kante, staklo, ima rupa na svakom koraku, cak omanjih kratera u koje upadamo stalno; trebam li i ja da ‘ladno optuzim DB da hoce da me ubije?

    Ako apriori kazete da su DB-ovci bacali te krosnje i kopali rupe po kolovozu, zasto bi im prije toga slali pisma da ih pitate: jeste li se, pobogu, po’ponoca’ sunjali s kamionima i krosnjama? Jer bi to znacilo da im vjerujete. Da cekate odgovor. Pa kad ga ne docekate, k’o sto ga Miko docekao nije, sazovete pres i kazete kao on: sumnjiva je ta krosnja bila na putu, sumnjiv kamion, sumnjivo sto nema policije, sumnjivo sto taj kamion ne udari u vozilo no prodje…I posto je to sve sumnjivo-znam, to je SDB isplanirao i Milo pogani da me ubiju. A najsumnjivije u cijeloj stvari je to sto te fantomske krosnje nidje nije bilo. Trazili je Miko i drugovi-ali nista! DB je uklonila. Jer su cucali u zbunju sve dok Miko nije naisao, pa cim je otisao iz “zone nemogucnosti izbjegavanja kontakta”, koju je ipak izbjegao, DB-ovci su istrcali iz zbunjine, dokopali krosnju i pobjegli s njom! Tako da advokat nije mogao imati bar jedan dokaz u rukama. Da se sjetio da dokopa tu krosnju kad je iz zone izasao, druge bi pticice pjevale! Ovako je postao vracara, pa kaze: poslije ovog prvog pokusaja, uslijedice drugi o cemu je donesena konacna odluka! Jer on zna sto DB planira. Mada ne bi bilo ni cudo obzirom da je nasa DB suplja odavno. Neki su pravo iz nje, u vrhove stranaka posli….
    Pa mozda otud saznanje kako se ministar unutrasnjih poslova nista ne pita, vec da je DB jedna mala skupina ljudi kojoj je Milo na celu, te da oni dan-noc sjeku drva i postavljaju po putu da bi Miko na njih naletio. Bio je Milo sve i svasta za opoziciju; kriminalac, svercer, *****r, kapo (bez di tuti kapi-u slobodnom prevodu), ali da je i sumar-sto je mnogo, mnogo je!
    E sto ce Miku Zivkovicu sva ta frka, to samo on zna. Valjda i njemu dosadila ova godisnja zalopojka oko Moldavke, pa da opozicija malo promijeni temu. Ovi iz SNS-a odma’ bi da mitinguju; Bojoviceva je to skola….No oni se ni okupit’ ne mogu posto su se prosuli, a kamoli ovi ostali. I sad su svi zabrinuti. I Filip, i Sveto i Pedja, i Soc; sve paze kako voze. “Krosnja na putu! Voli vas SDB…”
    Dusko Markovic je postao ipak glavni negativac price; i Mila Sumara je zasjenio. Jer je rekao (valjda): Da je SDB organizovao ubistvo, ubili bi. I sad ne znam sto je to strasno, kad je to istina. Bar tako rade te sluzbe.
    Kad je Slobo naredjivao sva ona silna ubistva, u Srbiji su samo sahranjivali - a evo decenija prodje i ne mogu mu dokazati nijedno. Pa mislim da ipak ne bi i ovi “nasi”, a mnogi su njegove skole, trckarali sa krosnjama po putu, no bi u rukama imali nesto drugo….Tvrde.
    I ne bi sigurno ubijali porodice - to zna svako ko zeli da zna. Eto ni MOSAD, ni CIA, ni KGB ne ubijaju coporativno, a da su ovi “nasi” tako tvrdi momci - tesko je povjerovati. No, prica je krenula. I opozicija. I svako ko je osjetio politicku korist od ove nevjerovatne storije Mika Zivkovica. I svi analiziraju, preporucuju, prijete, zgrazavaju se…svi su se nasli pozvani da kazu koju. O Markovicu, Milu i SDB-u. Trojstvo. Ove nedjelje ocekujem i strance. Posto se Miko bacio na pisanje. Pa ako mu sto bude, da oni znaju da ga je Milo ubio krosnjom. I sad ce “crnci” SDB-a (potrckala) morati non-stop juriti za Mikom po primorju da paze da mu cigla ne padne na glavu, npr. Jer ce ta cigla biti opet u zoni nemogucnosti izbjegavanja kontakta, pa ce je drugi put teze izbjeci; kad mu bupi u glavu, mozda ce se nesto desiti u njegovom malom mozgu, da zaboravi sve zavjere, zasjede, urote ovog svijeta koje se, eto, samo njemu pakuju, i posveti se svom poslu: borbi za okupljanje osutog clanstva, jer bez njih tesko da ce ostati tu dje je. Mada je bolje da ga nema tu dje se namjestio. Pricao je nedavno u Niksicu da mu je muka kad cuje moje ime -obostrano osjecamo muku pri pominjanju imena, pogotovo pri ovakvoj borbi za publicitet. Samo sto ja ne zelim da paranojom obiljezavam vlastiti zivot. Kad vidim krosnju na putu, ipak cu misliti da ju je vjetar tu nanio - ni u ludilu necu pomisliti da su je neki DB-ovci tu postavili da bi nekog ubili. Tako nijesu ni u Cikagu radili Nes i druzina s Al Kaponeom, a Zivkovic je postao toliko neznatan u politickom zivotu Crne Gore da bi neko planirao njegovo ubistvo. Ili je on utripovao drugacije? Ako jeste - neka je. Lakse mu je tako pravdati sve politicke i ljudske promasaje koje je na celu liberala napravio…

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    UMJESTO CESTITKE – OTVORENO PISMO PRIJATELJU JEVREMU BRKOVICU (I DIO)
    pise: dr Sefket Krcic

    (U povodu 70-tog rodjendana, pola stoljeca knjizevnog, javnog i intelektualnog angazmana i objavljivanja izabranih djela u 30 tomova)

    Cijenjeni i dragi prijatelju,

    Sa osjecanjem zadovoljstva zelim da Ti najiskrenije cestitam tri Tvoja velika jubileja: 70-ti rodjendan, 50-tu obljetnicu knjizevnog i intelektualnog – javnog angazmana i sto je potvrda u objavljivanju 30 tomova izabranih djela, plus nova knjiga “Traktat o suboti”.
    Od srca se radujem cinu ovih Tvojih jubileja, prije svega, zato sto idu zajedno i sto si u cvijetu svoje epikurejske mladosti, sto potvrdjuju cinjenice da si za zivota postao gorostas, ne samo u svojoj zemlji, vec i kao knjizevni fenomen u europskom stvaralackom formatu, sartrovski receno, o cemu najbolje svjedoci Tvoja ogromna i superiorna Bibliografija objavljenih radova, koja je ugledala svjetlost dana prije godinu dana. Zelim ti dobro zdravlje, stvaralacku inspiraciju i koncentraciju, kao i da Ti se knjige ubuduce roje i pozivaju na dijalog.
    Imajuci u vidu cinjenicu naseg poznanstva i prijateljstva, koje traje skoro pune tri decenije, imao sam zelju da svoje clanke o Tvom opusu objedinim u jednoj studiji. Medjutim, mojim udaljavanjem sa Univerziteta Crne Gore i svakodnevne borbe za egzistenciju moje porodice i licnu, nijesam uspio. Naime, dio tih refleksija o Tvojim estetickim dimenzijama, objavljene su u Zborniku u Zagrebu. Pored toga, ima jos niz tekstova koji ce dozivjeti svoju redakciju i publiciranje. Najvise njih je posveceno Tvom egzilu u Zagrebu (1991-1999), kada smo se i najcesce susretali i razgovarali, najmanje jednom nedjeljno. Zatim, zelio sam i zelim prirediti za stampu Esej o publiciranim Tvojim javnim razgovorima i intervjuima u kojima sam otkrio vise literature i zivotne filozofije nego li u brojnim knjigama. Medjutim, kao sto znas, Tvoja Crna Gora se macehinski odnijela prema meni i mojoj porodici.

    KAKO SAM PROGONJEN, OD KOGA I ZASTO
    Helem, bez ikakvog povoda oduzeto mi je pravo rada i normalnog spisateljskog i intelektualnog zivljenja. To se dogodilo prije Tvog egzila u Zagrebu. Tada sam posao u Novi Pazar, mislio sam na kratko! Tako se zavrsila jedna decenija i pocela druga. Dobro znas da sam organizirao sandzacke pisce i intelektualce da Ti javno stanu u zastitu. Naime, prvih dana oktobra 1991. godine organizirali smo u Novom Pazaru, ispred hotela “Vrbak” velike knjizevne susrete na kojima su pisci citali pjesme i eseje o Tebi i Tvom otporu prema diktatoru Slobodanu Milosevicu. Pisci su bez rezerve tada javno progovorili, zato sto si se izvinuo Hrvatima i Bosnjacima (ranije Muslimani). Zato iz Sandzaka nikad nije generalno osudjivana niti Crna Gora niti Crnogorci, vec ona tamna milosevicevsko-bulatovicevska svetosavska Crna Gora, koja Tvoju zemlju baca sedam stoljeca nazad. Ono sto je bitno, da ne sirim pricu, javno je istaknuto pitanje da su pisci i intelektualci Sandzaka spremni da Te prime u Novi Pazar i da naprave dom – kucu za Tebe i Tvoju porodicu. Ovo sam Ti vise puta govorio.
    Zato, dragi prijatelju, ove cinjenice bile bi Ti dobra ideja prezentiranja dogadjaja za Tvoju buducu najavljenu knjigu “Traktat o Crnoj Gori”, kako si to lijepo najavio prije neki dan u crnogorskoj stampi. Radovace me i susret sa Tvojim meditacijama i kritickim opservacijama.
    Zacijelo, i iz mog pera Crna Gora zasluzuje traktat. Dakle, i ja imam svoju Crnu Goru, ali je ona data samo u njenom etimoloskom znacenju. Medjutim, kako da budem iskren, ja nemam uvjeta da napisem takav rad i da je napisem, licno sam uvjeren, kao realan covjek, da ne postoji izdavac u Crnoj Gori da takvo kriticko analiticko djelo moze objaviti. Zasigurno, kao sto znas, ja bih to djelo mogao stampati u nekom od kulturnih centara ex Jugoslavije. Medjutim, rukovodeci se propisima i pravilima ponasanja, kao clan Medjunarodnog PEN Centra i kao clan Crnogorskog PEN Centra (ciji se sastav u cjelosti oglusio na moj status), a i na imperativnu eticku cinjenicu da nitkom ne govorim u ledja, vec u oci, nisam siguran da ce takav spis ugledati svjetlost dana u zemlji u kojoj prezivljavam (Crna Gora).

    TI SI TO I ZASLUZIO, ALI ONI OKO TEBE....
    Doista, nemam nista protiv, sto je Tvojoj Crnoj Gori data danasnja prednost, a Tvojoj licnosti velika vaznost, kao i sto daje prednost onim pojedincima koji su sekundarni i koji se poltronski odnose prema sadasnjem rezimu samo da bi nesto usicarili, a koliko oni imaju dostojanstva i relevantnih stvaralackih vrijednosti sam mozes da prosudis. Da te ne prozivam, o takvim konformistima i dousnicima si mi u vise navrata zborio dok si svojevremeno bio predsjednik Udruzenja knjizevnika Crne Gore, pa kasnije u Drustvu nezavisnih pisaca, a potom i u Zagrebu. Takvi pojedinci su Ti rezirali sijaset pamfletskih tekstova i kritika, krajem 70-tih i 80-tih godina, prosto receno pljuvali, a danas nazalost takve protuve si, nista ni manje ni vise, proizveo u “akademike”. Prije svega, rijec je o Usu Balsicu (citaj, Husein Basic) i Zuku Hodzicu (citaj, Zuvdija Hodzic). Isti su pisali tekstove o Tebi u “Knjizevnim novinama” (Beograd) krajem 70-tih i pocetkom 80-tih godina i potpisivali ih imenom jednog anonimusa E. Redzematovic, koji je tada bio instaliran za prinudnog direktora Gimnazije u Plavu. Zatim, prvi je zloupotrijebio instituciju Crnogorski PEN Centar godine 1997, stampajuci izvjesnu zbirku pjesmuljaka, bez znanja predsjednika (kako mi je saopcio knjizevnik Perovic) i clanstva PEN-a. Uz to spominjem i cinjenicu da spomenuti nikad nije aklamacijom primljen u clanstvo PEN-a, ciji smo nas dvojica osnivaci medju devet prvih pisaca, vec je uveden na sporedna vrata, zloupotrebljavajuci tadasnju bolest naseg prijethodnog predsjednika akademika dr Pavla Mijovica, koji nije mogao kontrolirati mesetarstvo iz Gusinja. Zatim drugi spomenuti se, nedavno, pocetkom novembra 2003. godine, distancirao u Beograd od Tebe i Tvoje djelatnosti. To je ucinio u prisustvu mog zavicajca, prvoborca Drakulovica, sto mi je ovaj prenio na velikom skupu o antifasizmu, koncem novembra t.g. Gospodin Drakulovic mi je prenio da se sa Odzicem sreo prilikom njegovog putovanja za Ameriku. Ovim sagledavanjem legitimacije Tvojih suradnika ne upucujem da Ti zauzumas odredjene stavove, jer smatram da Ti je njihova biografija mozda i poznatija nego meni. Pogotovo ako se zna da su u knjizevne krugove oni usli preko neknjizevnih preporuka (sa usnih i zatvorskih odjeljenja), zatim su se oprobali u pisanju, i tom prilikom nasli se nekakvi “dobronamjerni” crnogorski pisci, izmedju nacionalnih razloga, pa im sirokogrudo u to povjerovali. Inace, sa literaturom i kompozicijom djela imaju veze kao Musa Kesedzija sa televizijom. Drugi spomenuti Z. Odzic u vise navrata je isticao da je zavrsio nekakve studije, pozivajuci se kako je slusao predavanja prof. dr Novaka Kilibarde, mog bivseg kolege a Tvog prijatelja! Pitam se na kojem je to fakultetu i univerzitetu mogao slusati prof. Kilibardu u statusu regularnog studenta?! To je moguce, ukoliko se kontakti i razgovori sa prof. Kilibardom, prilikom susreta u ofisu DANU mogu smatrati studijem (kojeg formalno zacijelo nejma!)! On se nikako nejce nacionalno stabilizirati, jer mu to ne ide u prilog, vec ce kao i Uso Balsic igrati trostruku igru od Crnogorca, preko Albanca, do Bosnjaka! Odredjivace se po formuli kako tko bolje stoji na politickoj mapi Crne Gore. Doista, ako je prvi, Z. Odzic od netkog nesto naucio, onda se moze reci da je to naucio od Tebe. Ali, na zalost, slozices se, naopako! Medjutim, on se ne hvali da je slusao predavanja kod Brkovica, zato sto Brkovic ne drzi oficijelnu katedru na Univerzitetu (kao Kilibarda), mada je Tvoja katedra kao takva, od drugih. Jos blize, bivsi Berisa (Zuvdija Hodzic), dok je dr Salih Berisa, bio u usponu u susjednoj zemlji Albaniji, Salihovo prezime je uzeo kao svoje. To je samo cinio iz razloga na skretanje paznje na otkrivanje i zatvaranje istine svoga identiteta, ubjedjujuci druge u svoje porijeklo, kao da je ljudima bilo stalo da mu vjeruju. No, to gusinjsko mahalce ostaje mahalce. Da je barem u Podgorici naucio da zbori, moglo bi mu se oprostiti, vec ka halek ni to nije ostvario. Prema svemu sudeci kao i prvi, Uso Balsic vise je napisao nekakvih knjizica nego sto je procitao knjiga iz ozbiljne literature.
    Uz receno, koristim priliku da Ti prezentiram neke veoma vazne cinjenice, koje sam svojevremeno spoznao od zavicajnog pjesnika Jupa Tajbina, da je Uso Balsic, kao predsjednik plavske Opstine propjevao, na nacin sto je u jednom dzepu nosio dokumentaciju svog strica Beca Basica (1913-1944) pjesnika, prvoborca i antifasiste, a u drugom dzepu dokumentaciju drugog strica Balse Balsica (1880-1928, ranije poznatog kao Mula-Hajro Basic). Preko prvog se dodvoravao komunistima i Crnogorcima, a preko drugog cetnicima i velikosrbima. Zatim, iza njega je ostao nerasvijetljen sudski (a ljudski jasan) zlocin. Naime, njegova mladja sestra Nadira je pod sumnjivim okolnostima sredinom 70-tih likvidirana. U plavskom kraju ne postoji osoba koja ne zna istinu o ovom slucaju. Ljudi smatraju da je direktni izvrsilac ovog zlocina, clan Tvoje akademije (neko ko bi dalje ispitivao ovaj slucaj trebao bi se obratiti ocu Gorana Dasica, koji zivi u Brezojevici kod Plava). Prema mom saznanju, kada je spomenuti mladic saznao na koji nacin mu je djevojka ubijena reagovao je! Zatim, nakon nekoliko dana isti mladic je pod nerasvijetljenim okolnostima nadjen mrtav! Tako je Uso Balsic pod “herojskim cinom” usao u krugove nacionalista i sovinista, kako bi se najnizim slojevima pridvorio, kako bi od takvih zasluzio “aferim”! Nazalost, to ga je i preporucilo, prema svemu sudeci da udje u crnogorsku knjizevnost i nazalost Tvoju akademiju. Zato, cekam da DANU objavi referate svojih clanova i da sa grupom intelektualaca javno reagiram o zlocinu Huseina Basica. (To se dogodilo u vremenu kada je jedan vlastodrzac crnogorske nacionalnosti u Plavu ubio svoje dijete, za sta nije odgovarao, o cemu sam pisao u svojoj knjizi “Pozar”. Zato su ova dva slucaja iz “nacionalnih” razloga zataskana).
    Sa takvim pojedincima doista nemam nista zajednicko, niti u nacionalnom niti u intelektualnom smislu. Zato Ti im mozes objavljivati djela, popularizirati ih, ali znaj da su oni u njima ugradili brojne plagijate i zloupotrijebili materijale drugih istrazivaca. O tom kompiliranju i plagetiranju, da ima hrabrosti, mogao bi javno da progovori Zaim Azemovic pisac iz Rozaja (jer ovom piscu je spomenuti preuzeo na stotine tekstova). Taj famozni Uso nedavno je objelodanio cak cetiri knjige iz narodnog stvaralastva Bosnjaka i na racun mog naroda bavi se velikim biznisom. Nazalost, te pamflete i kompilatorstvo finansirala su dva Ministarstva za manjine (crnogorsko i savezno), a da iste skribantske knjige nije preporucio nijedan ozbiljan pisac. Doista, ne postoji nijedan svjedok da je spomenuto piskaralo uslo i u jednu kucu bosnjacku i licno snimio nekog kazivaca tog narodnog blaga. Sve su to drugi uradili da bi to ovaj zloupotrijebio i stavio u korice debelih knjiga, a danas se isti krece i mesetari po Sandzaku i Bosni poput mejta prodajuci bosnjastvo od kojeg se javno u Plavu ogradio oktobra 1994. godine o cemu su pisali svojevremeno listovi “Monitor” (Podgorica), “Sandzak” (Novi Pazar), “Ljiljan” (Sarajevo) i drugi. Zato Tebi i Tvojim kolegama zelim pribliziti osobe koje ste maksimalno favorizirali preko kojih je ucinjeno i to da budem onemogucen da sudjelujem na Skupu pisaca, kada ste licno bili u Plavu, prije par godina, samo zato da ne dobijem priliku i javno progovorim o plagijatorskom Balsicevom cinu. To se cinilo prema meni iako zivim u Plavu, imam svoju instituciju Biblioteku ”Ikre” gdje organiziram knjizevne i filozofske susrete i odrzavam kontakte sa svijetom. Isti pojedinci su zdusno podrzali grupaciju sa Filozofskog fakulteta u Niksicu o mom udaljavanju sa Univerziteta.




    UMJESTO CESTITKE – OTVORENO PISMO PRIJATELJU JEVREMU BRKOVICU (II DIO)
    pise:

    b>ZASTO SE UPORNO SUTI O KRCICEVOM PROGONSTVU SA KATEDRE?
    Bog zna koliko mozemo zivjeti, ali ja svakako ne mogu optuzivati za taj cin niti Filozofski fakultet, niti Niksic kao grad, niti Univerzitet Crne Gore, niti drzavu Crnu Goru, niti crnogorski narod. Vrijeme je bilo takvo, kao sto Ti je poznato koncem 1991. i 1992. “velikog dogadjanja naroda” koje su pokrenuli pojedinci i to ludilo bi pripisao samo pojedincima. Reziseri za moje udaljavanje sa Univerziteta se mogu navesti na prste, to su: dr Bogoljub Sijakovic (doktorirao kod Buhe na Palama uoci rata, kasnije savezni ministar vjera), dr Savo Lausevic (za cin scenarija mog udaljavanja nagradjen titulom doktorata u Beogradu), dr Slobodan Vukicevic (zbog tog cina, sin mu je kao ubica i osudjenik u Spuskom zatvoru pusten iz zatvora, samo zato sto je predhodnoj dvojici dao podrsku), dr Ratko R. Bozovic (ni sjenka od naseg prijatelja, kulturologa i sociologa kulture, dr Ratka Bozovica iz Beograda, iako bez magisterijuma za atak na moju licnost i exkomunikaciju dobio nagradu doktorat u Beogradu), zatim dr Zoran Lakic (koji je potpisao famozno Rjesenje o mom udaljavanju, za taj cin dobio je titulu “akademika” CANU). Isti pis mileti su organizirali 1991. godine obijanje mog kabineta na Filozofskom fakultetu u Niksicu, o cemu si sam pisao u sarajevskom “AS-u”, zatim obili i opljackali moj stan u Niksicu, septembra 1992. godine Izvrsioci nikad nisu bili otkriveni, niti mi je ikad drzava stetu nadoknadila.
    Dakle, kad sam kod ovih pitanja, zelim da kazem da ne bacam krivicu ni na Niksic niti na druge institucije u Crnoj Gori. Zato mogu mirne savjesti da pogledam u oci svakog covjeka iz ove zemlje. A to sto je gospodin dr Predrag Obradovic, bivsi rektor Univerziteta Crne Gore, odbio da realizira dvije preporuke od strane Drzavnog savjeta za nacionalne manjine, koje je potpisao licno bivsi predsjednik R. Crne Gore, gospodin Milo Djukanovic, kao i Apel i inicijativu 100 intelektualaca sa prostora ex Jugoslavije za moj povratak na Univerzitet. Istom Obradovicu je moj slucaj bio poznat jer je godine 1991/92 bio ministar prosvjete i nauke, zato je i mogao napraviti zamesateljstvo i obecanja da u svoja dva mandata onemoguci moj povratak iako sam jedini doktor nauka (doktor filozofije i doktor knjizevne estetike) i gradjanin Crne Gore (l.k. 7188 izdata u Niksicu), bez radnog i profesionalnog angazmana. Zato se pitam zasto sam zapostavljen? Zbog toga egzistenciju osiguravam od gostujucih predavanja po pozivu na domacim i stranim univerzitetima. Sta sam ja to napravio Crnoj Gori da budem gradjanin n-tog reda? Ako ima neka cinjenica ili razlog, da sam se ogrijesio u toku svog nastavnog i strucnog procesa ja bih molio da to slobodno objavite u svom listu. Isto tako pozvao bih sve svoje bivse studente, a medju njima ima i znacajnih licnosti u Crnoj Gori, neki od njih su postali i znacajni autori, koji su odbranili magistarske radove i pripremaju doktorate da mogu slobodno reci svoja zapazanja o meni kao profesoru. Zato, ako sam ja napravio neki grijeh spreman sam pozvati bosnjacku javnost da sva sredstva koja sam primio za 10 godina rada na Univerzitetu vratim. Ako i nije izvodljiv moj povratak na Univerzitet molio bih Te kao prijatelja, da mi pomognes kako da svoju dokumentaciju i arhivu preuzmem sa Filozofskog fakulteta u Niksicu, kako bi mogao regulisati svoja radna prava na drugo mjesto, jer od udaljavanja do danas meni je bilo onemoguceno da se, usljed djelovanja spomenutih “licnosti”, uopce pojavim na Filozofskom fakultetu u Niksicu.

    ZASTO SE KRCICEV PROJEKAT “CRNOGORSKA FILOZOFIJA XX STOLJECA” UNAPRIJED ODBACUJE?
    Dragi prijatelju,

    Mozda i nije trebalo sve ovo ispisati u jednoj cestitci povodom Tvojih tri jubileja, medjutim, nasao sam za shodno zato sto vjerujem da ces me razumjeti i kao pisac i kao covjek. Naravno, Tvoj zivot je literatura i ovo sto sam rekao i sto ce slijediti nadam se da ce biti shvaceno u Tvom osobenom kritickom duhu.
    Nikad se nisam distancirao od Tebe. Medjutim, vrijeme je tako htjelo, da sam zelio da budem po strani i da ne naskodim nikom u svojoj djelatnosti. U tome me je poucilo i iskustvo madjarskih filozofa Bele Havasa, kojeg su svojevremeno madjarske vlasti bez ikakvog razloga marginalizirale, a danas mu svi odaju priznanje za knjige koje je ostavio u svojoj duhovnoj ostavstini.
    Dok ispisujem ove redove, sjetih se nasih susreta u Zagrebu, kada sam bio prinudjen da svoje licne stvari ostavim kod Mesihata IZ u Zagrebu, a da licno uzmem kofere i pakete napunjene tvojim knjigama, (stampane u Zagrebu) i da ih preko ratne teritorije, zatim preko granice, koju su kontrolirali Milosevicevi ljudi donesem u Crnu Goru. To je bilo svih godina od 1992. do 1999, dokle si boravio u Zagrebu. Tada je bilo teze donijeti tvoje knjige i prenijeti ih preko granice nego da sam imao oruzje. Jasno, vrijeme je ucinilo da si me i Ti zaboravio! A ljudi koji su pisali o Tvojim knjigama i idejama, to su cinili, zato sto su dobili knjige preko mene. U tom vremenu svaku Tvoju knjigu i svaki Tvoj medjunarodni nastup, dok si bio u egzilu, notirao sam u reviji “Sandzak” koju sam uredjivao. Zar nije tako?
    U Tvojoj Crnoj Gori danas kako se osjecas, kad obiljezavas 70-ti rodjendan, kada Tvoj prijatelj iz nesto manjeg naroda nego sto je Tvoj, nema osnovna prava na zivot i rad? Dakle, slozices se da Tvoja Crna Gora je daleko od atributa pravne drzave. Valjda se pravna drzava zalaze za gradjanska prava, tj. za svakog gradjanina pojedinca. S druge strane, ocigledno moja malenkost, bez obzira na akademske titule i profesorska zvanja, samo zato sto sam iz nepodobnog naroda (bosnjackog), uskracena su mi osnovna ljudska prava. Zar Tebi i Tvojim prijateljima i mojim bivsim prijateljima i kolegama treba jos materijalnih dokaza?
    Sto se tice nase buduce suradnje, u skladu sa nasim posljednjim razgovorom (telefonskim putem) od prije dva mjeseca, ja sam spreman to ciniti i kao stvaralac i kao covjek. Jasno, zelim za Tvoj list (CKL) pisati o temama i licnostima iz moje struke za koje si licno zainteresiran. Jos jednom napominjem, vec pune dvije decenije radim ozbiljnu knjigu (projekat) “Crnogorska filozofija XX stoljeca”. Ovaj projekat je imala namjeru da objavi Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, kada u Crnoj Gori za to nije bilo odgovarajucih uvjeta. Aprila mjeseca 2001. u Plavu smo odrzali jednu Konferenciju bosnjackih intelektualaca, ciji je musafir bio akademik dr Muhamed Filipovic iz Sarajeva. Tom prilikom mi je saopcio, da mi njegova Akademija prijedlaze da rukopis podignem i objavim ga u Crnoj Gori, jer je sada uspostavljena crnogorska vlast na celu sa Djukanovicem i da je nas zajednicki prijatelj Brkovic ponovo u Crnoj Gori. Zatim mi je saopcio, da je u vezi mog slucaja pisao predsjedniku Djukanovicu, ali da se ovaj oglusio na odgovor. Zato, istakao je prof. Filipovic, ovaj moj dolazak u Crnu Goru, ne mogu racunati na kontakte sa institucijama koje ne vode brigu o bosnjackim intelektualcima, misleci na moj slucaj.
    Poslusao sam profesora Filipovica, posao sam u Sarajevo, po svoj rukopis projekta. O istom cinu obavijestio sam Rektorat Univerziteta Crne Gore, kao i Ministarstvo za prosvjetu i nauku, tako da je koncem 2002. doslo do inicijative da spomenuti projekat prijavim na redovan konkurs u Crnoj Gori i to preko Instituta za istoriju Crne Gore. Tom prilikom, doslo je do sastanka izmedju mene, akademika dr Branka Pavicevica, kao konsultanta, dr Djordjija Borozana, kao direktora i dr Slobodana Tomovica, kao konsultanta, u vezi realizacije ovog projekta. Isti sastav ljudi je obavio razgovor sa bivsim rektorom dr P. Obradovicem. U skladu sa propisima prijavio sam projekat, ciji se duplikat ovjeren nalazi i kod spomenutog akademika dr Branka Pavicevica (kojeg mozes blize konsultirati). I sa ovim projektom je institucionalno zastalo, a prepreku je napravio, kako mi je to dr Obradovic saopcio, Tvoj clan akademije dr Bozidar Sekularac, koji je tada obavljao funkciju zamjenika ministra za prosvjetu i nauku, zaduzen za Univerzitet. Gotovo da ne mogu da povjerujem, da gospodin Sekularac prema meni je zauzeo takav stav posle dvije decenije korektne suradnje.
    Za dalju Tvoju informaciju iz mog projekta raspolazem sa prigodnim tekstovima, analiticko-sintetickog modela, bolje reci – portretima crnogorskih filozofa, primjera radi o Dzonu Plamencu, Vuku Pavicevicu, Vujadinu Jokicu, Miloju Petrovicu, Milanu Rakocevicu, Milovanu Djilasu, Vesovicu i drugim, kao i zivim crnogorskim filozofima. Ukoliko si zainteresiran, na Tvoj poziv mogu doci da sklopim ugovor, jer od spisateljskog rada iskljucivo skolujem djecu, nadam se da me u tom pogledu krivo neces shvatiti.
    Na kraju, dragi prijatelju, da zakljucim ovo javljanje, ne bih zelio da Ti ono, kao takvo, unese bilo kakvu pometnju, niti da ostanes ravnodusan, ali zelio bi da Ti ono otvori i nove putokaze za pisanje najavljene knjige “Traktat o Crnoj Gori”. Mene raduje da imas svoju Crnu Goru, ali nadam se da ne sporis i moje pravo na istu Crnu Goru. Drzim, da smo iskreni prijatelji, i da ces se sloziti da su to dvije Crne Gore. Razlika je u tome sto je Tvoja Crna Gora Tebi majka, a meni je Crna Gora, surova maceha! Zacjelo, od Tebe ne trazim da “ispravljas krive Drine”, vec da razlikujes istinske prijatelje od pridvorica, kompilatora i pseudorodoljuba Crne Gore. Zato sam ja u cjelosti razumio Tvoj Testament, i onda 1991, kada si ga lansirao iz tudjine, kao i danas kada si ga ponovo aktualizirao u povodu Tvojih jubileja. U tom smislu, moje ime ne mozes staviti ni u jednu ni u drugu grupaciju ljudi, jer me ne mozes imati za oponenta, vec za istinskoga sagovornika, jer treba da znas, da sam bio u Tvom domu i to je za mene kao Bosnjaka, sa etikom merhameta, svetinja, sto bi se reklo u duhu etike Tvog naroda - cojstva, plemenito cuvati drugoga od sebe. To ja ne mogu zaboraviti i nikakve funkcije niti vlasti na to ne mogu utjecati. Zato, Tebi i Tvojima u mom domu u Plavu, gdje se nalazi i moja Biblioteka “Ikre” su vrata uvijek otvorena. Bujrum.
    Tebi i Tvojima zelim svako dobro i sretnu nastupajucu 2004. godinu i sretne Bozicne i sve druge praznike.

    S posebnim postovanjem,

    Tvoj, svaciji i niciji
    Sefket Krcic

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...
    Zasto neko proziva mene u svezi glede CKL-a? Da li sam se ja, ili Waterman, mozda MK_NL deklarisali kao simpatizeri i postovaoci Jevremovog rada?
    Како можеш бити сигуран било да јесу или нису нешто изјавили, да не куцаш можда уместо њих?
    Brzi Oct 14, 2004 10:50 am
    Pa imas sada veci izbor! SRBIJA ILI ALBANIJA, u C.Goru nema mjesta vise za Srbomrzce/ dosoje kraj.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Šerbo Rastoder, Zuvdija Hodžić i Husein Bašić napustili Dukljansku akademiju - Pročitali smo i razumjeli poruku koju nam je Jevrem Brković uputio u zadnjem broju Crnogorskog književnog lista

    (Podgorica, Mina, 13. Februar 2004. godine) - Istoričar Šerbo Rastoder saopštio je danas da napušta Dukljansku akademiju nauka i umjetnosti (DANU).

    "Izvinjavam se sebi i svom naivnom uvjerenju, što sam gajio iluziju po kojoj u DANU nijesmo birani po nacionalnom kriterijumu, već po svojim profesionalnim referencama", kaže Rastoder.

    Književnici Zuvdija Hodžić i Husein Bašić juče su napustili DANU navodeći da su "pročitali i razumjeli poruku koju im je Jevrem Brković uputio u zadnjem broju Crnogorskog književnog lista preko Šefketa Krcića i sopstvenog komentara".

    "Poslije odluke Bašića i Hodžića da napuste DANU, a shvativši da sam postao jedina prepreka da Krcić postane "prvi", pridružujem se ovoj odluci", navodi se u saopštenju Rastodera.

    On je Krciću čestitao veoma brzi napredak od "četvrtog" do "prvog" mjesta.

    "Siguran sam da nemam što da tražim u instituciji u kojoj pomenuti gospodin uopšte može biti četvrti ili prvi - svejedno", kaže Rastoder.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ODGOVOR GOSPODINA JEVREMABRKOVICA NA CESTITKU – OTVORENO PISMO PROFESORA DR SEFKETA KRCICA
    pise:

    Dragi Sefkete Krcicu, tvoje pismo-cestitku objavljujem da bih ucinio kraj tvojim, i ne samo tvojim, nek ontrolisanim mentalitetskim orgijanjima iz repertoara jednog, svakako, palanackog pozorista ili cirkusa. Takva su ogovaranja posebno neprijatna za intelektualce i stvaraoce koji misle da su se izvukli ispod debelog carsijskog jorgana malih i velikih pizmi, provokativnih zavisti i susorenja vokabularom rekla-kazala.
    Medjutim, jednom se i u “mojoj” i u “tvojoj” Crnoj Gori mora shvatiti da povrijedjen, ponizen i odbacen covjek ima “pravo” i na nezajazljivu potrebu da u strujno kolo svojih fiksacija i fikcijskih optuzbi ubaci sve one za koje misli da su ga na bilo koji nacin povrijedili, emotivno ranili, da su mu osporavali, ili mu osporavaju, i neosporni intelekt i vec dosegnute knjizevne i naucne ambicije. Uz zavicajnu povrijedjenost idu svi vidovi verbalnog progonjenja svih na koje se fikcija povrijedjenog ustavi i spodbije ih kao onaj Cilj sto je sve ucinio, sto je nemilosrdno ciljao, da povrijedjeni ne dodje do svoga zamisljenog i opravdano moguceg Cilja. Dragi Sefkete, jedan tvoj prijatelj, inace tebi drag pjesnik, dosta davno je napisao:

    Nema teze boljke od rodnog kraja,
    Omeksa ti cula, savije ti kosti.
    To je leglo slabih, prepuno pakosti,
    U zavicaju sam protiv zavicaja!

    Nema Crnogorca, bio on Bosnjak, Musliman, pravoslavac ili katolik, na kojeg, u onom posrbiteljsko-prisajediniteljskom, onom komunisticko-informbirovskom i ovom visepartijskom periodu Zavicaj nije pustao i pucikao copore pasa da ga bas za srce ujedu. Neki su se tim zavicajnim psima (udbaskim, partijskim, stranackim, plemenskim i carsijskim) okretali srcem i bivali za srce ujedeni, a drugi, oni jaci, okretali su im “debelo meso” i bili samo za njega capnuti, ugrizeni, ili samo malkice ogrebeni, moze se reci tek okrznuti. Ti si, dragi prijatelju, kad je o Zavicaju eglen, od onih prvih, a ja, bar do sada, od onih drugih.
    Dragi Sefkete Krcicu,
    zao mi je, a to je vec odavno znano, sto dosta bezobzirno i nekolegijalno, nezavicajno, ili tipicno zavicajno, nasrces na moje prijatelje Husa i Zuka. Doduse, ni oni tebi, u tim narockim pripovijestima, ne ostaju duzni. Oni su boljke, koje si im nanio, lakse podnosili: bili su pristojno etablirani i u zavicaju i u prijestolnici, a ti samo u Novom Pazaru.
    Nije moje da u vasem plavsko-gusinjsko-podgorickom sporu ista presudjujem, ni vama trojici niti bilo kome. Ja tamo i danas imam zaista pravih prijatelja, reklo bi se “tvrdih ljudskih meteriza”. I tebi je, dragi Sefkete, poznat moj odnos s kucom Sarkinovica u Plavu i s kucom Sake i Ljuljke Hodzic, domicilno iz Gusinja. I njima je znano da ce me, kao da sam od kamena stanca, naci i sjutra tamo gdje su me juce i danas ostavili. I tako, moj Sefkete, sve do onog kiljana koji ni neprijatelji ne pomicu, mada su Karadzicevi Srbi u Bosni i to radili.
    Prijatelju Sefkete Krcicu,
    tvoje prilicno naglaseno ogorcenje na tvoje Husa i Zuka, nema osnova ni u filozofskom ni u etickom bicu tvoga naroda i “tvoje Crne Gore”. Danas Crna Gora vrvi, kipti i kljuca od slicnih i mrznijih mrznji i ogorcenja. Ti si, ipak, ostao na knjizevno-zavicajno-srodnickom terenu, s nesto malo nacionalnih i politickih diskvalifikacija. Moja bi fakcititetska ispravka bila samo u jednom: Huso (ti kazes Uso, vjerovatno po komsijski) i Zuko Hodzic (ti, prijatelju, kazes Odzic, vjerovatno u zavicajnom maniru) nijesu “moji akademici”, vec akademici Dukljanske akademije nauke i umjetnosti – DANU, sto ces, nadati se, jednom i ti biti: u DANU vec imamo tri ugledna akademika Bosnjaka. Zasto ne bi bio i cetvrti?
    Tvoja uzgredna opaska da me Zuko ogovara po Beogradu, vjerovatna je, ali nebitna kada to Zuko ne radi u Podgorici. Znam da ne mogu pomiriteljski djelovati na tri veoma ugledna Bosnjaka – dvojicu akademika i jednog profesora dr filozofije. Kako se u Crnoj Gori i Crnogorci, i Albanci, evo i Hrvati, a tek Srbi, prosto raskubaju onim verbalnim celjustima, moze se reci – vucjim, ne vidim razloga da to i crnogorski Bosnjaci ne rade, posto su iz iste mentalitetske matrice. Bilo je perioda kada se Crna Gora zvala i Vucjom Gorom – mozda je takva njena renesansa vec na vidiku!
    Postovani Sefkete Krcicu,
    ovaj odjeljak moga odgovora na tvoju cestitku – pismo, namjerno sam naslovio s Postovani. Kada je rijec o tvojoj naucnoj, intelektualnoj, porodicnoj, ljudskoj, nacionalnoj, profesorskoj i knjizevnoj Golgoti, moram te tako osloviti. Tvoj slucaj je jedna od najvecih sramota AB Crne Gore, posebno nekadasnjeg ministra i rektora, gospodina Misa Obradovica, inace grobara crnogorskog skolstva u jednom periodu. Dakle, to je, prije svega, Obradoviceva sramota i sramota svih onih sto su mu u sikaniranju tebe asistirali. Takvih je bilo dosta, a i danas su na mjestima odakle mogu sikanirati, zlostavljati, progoniti i ponizavati intelektualce s najvisim naucnim zvanjima i titulama.
    Zna se da si sa katedre za filozofiju, koja je danas notorno cetnicka, najuren samo zato sto si Musliman, danas vec Bosnjak! No ova Crna Gora, za koju ja tvrdim da je ipak najcrnogorskija, a za koju DPS i SDP tvrde da je i demokratska, ne moze uci u slucaj profesora dr Sefketa Krcica: rasvijetliti ga, doci do istine, doduse dosta teske za Obradovica i danasnje profesore - cetnike, a zatim klerofilozofe Sijakovica i Lausevica. Slucaj profesora dr Sefketa Krcica nije samo njegov slucaj: to je bila priprema za Strpce, za Bukovicu i za akciju “LIM”!
    Stradalnice Sefkete Krcicu,
    sve sto mogu da uradim za Tebe stradalnika (a ne za tebe ogovaraca) jeste da organizujem javne prosvjede, na kojima bi ucestvovali i Huso i Zuko, kako bi Evropa saznala da se u Crnoj Gori jos pomice, to jest praktikuje, jedno grozno nasljedje iz perioda kada su hajka i progoni bili nacin misljenja i vladanja!

    Tvoj prijatelj
    Jevrem Brkovic
    Podgorica,
    20. I 2004.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    163
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    13 February 2004 13:16 pm
    DRUŠTVO - DANU - OSTAVKA
    Šerbo Rastoder napustio DANU

    Bar, (MINA) - Istoričar Šerbo Rastoder saopštio je danas da napušta Dukljansku akademiju nauka i umjetnosti (DANU).

    "Izvinjavam se sebi i svom naivnom uvjerenju, što sam gajio iluziju po kojoj u DANU nijesmo birani po nacionalnom kriterijumu, već po svojim profesionalnim referencama", kaže Rastoder.

    Književnici Zuvdija Hodžić i Husein Bašić juče su napustili DANU navodeći da su "pročitali i razumjeli poruku koju im je Jevrem Brković uputio u zadnjem broju Crnogorskog književnog lista preko Šefketa Krcića i sopstvenog komentara".

    "Poslije odluke Bašića i Hodžića da napuste DANU, a shvativši da sam postao jedina prepreka da Krcić postane "prvi", pridružujem se ovoj odluci", navodi se u saopštenju Rastodera.

    On je Krciću čestitao veoma brzi napredak od "četvrtog" do "prvog" mjesta.

    "Siguran sam da nemam što da tražim u instituciji u kojoj pomenuti gospodin uopšte može biti četvrti ili prvi- svejedno", kaže Rastoder.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slucaj profesora dr Sefketa Krcica nije samo njegov slucaj:[size=6] to je bila priprema za Strpce, za Bukovicu i za akciju “LIM”! [/size]
    Dogadjaj u Strpce je poznat.Ima li ko da bude ljubazan ,pa da pojasni Bukovicu i ,verovatno, Operativnu akciju "LIM".


    Hvala

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •