Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 101

Thread: Moral, dobro i loše

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Moral, dobro i loše

    posmatrajuci malu bebu kako izrasta u covjeka sve vishe vjerujem da se moral ipak vise uci,mada postoje stvari koje su konstanta od samog rodjenja i iste kod svakog covjeka to je ono najdublje ''ja'' odnossno ''sve''
    i dusu bih podijelio na fizicku i duhovnu.no da vidim sto ostali misle?
    i sto mislite bismo li znali sto je dobro ako ne bi smo znali sto je lose i obratno?
    ps.svjetlost vidimo al ne i mrak,sto mislite sto bismo bili da nam se to dvoje zamijeni,zvuci apsurdno al smo mozda zato ipak vise na boljoj starni.
    sad bi mi profesor reka:kako se zovesh ti? cista petica
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ///Classified///
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kazu da svako bice u univerzumu (ko zna dje to jos), poznaju dobro od loseg, ta osnovna moralna nacela.
    Ne znam bas koliko da se slazm sa time, jer mi se cini da kada bi bili uceni drukcije, da bi nam i ubjedjenja bila skroz drukcija. Ne ona osnovna, covjek se vjerovatno radja sa necim u sebi sto ga cini tim sto jeste, ali vrlo lako je nekoga povesti pogresnim putem i ubijedititi ga da radi ispravnu stvar...

    ///

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    strange city
    Posts
    91
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moral se uči, i ja tako mislim, pored činjenice da to preuzimamo kroz tradiciju, kulturu, učenje i sl. Uticaj sredine to može da intenzivira u jednom od smjerova i da nam na taj način da onaj pečat koji nas može svrstati u neke od grupa ili kontekst:religijski, politički, socijalni, društveni, pravni, naučni, ...
    Duša na fizičko i duhovno??? Kontradikicja po pitanju prirode samog entiteta duše. Tako nešto nije prihvatljivo, bar po većini filosofskih tumačenja.
    Ja dušu sagledavam kao ono što se smješta u kontekst nauke, umjetnosti, religije,... uz svjesnost i samosvjesnost naravno. No, o tome se beskrajno može pričati, pa možda koji od narednih postova....
    Ochuvaj me od mudrosti koja ne plache, filozofije koja se ne smije i velichine koja se ne klanja pred djecom. (H. Dzubran)

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    MORAL je veoma bitan.. Al' covjek se radja sa genima koji ga "sputavaju" da se izrazi onako kako ga uce.. Al' tokom mladosti ako je izlozen jednoj "politici" ili ucenju sve jedno tako i misli tesko je promijeniti..


    sh0cker

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta je dobro, a sta lose se uci, stoga, moralna pravila se uce. Isto tako moral nije nesto savrseno, dovrseno i zavrseno. Sa novim (sa)znanjima i uslovima u kojima covjek zivi moralna pravila se mijenjaju. Problem koji postoji jesu shvatanja i pokusaji da se jedan moral ustanovi kao apsolutan, nepromjenljiv i da odredjena grupa ljudi propisuje moralna pravila za svaki i najmanji dio zivota dajuci sebi za pravo da upotrebi sva sredstva, pa i nemoralna, da bi zastitila moralna pravila koja propisuje. U toj prici o moralu posebno mjesto imaju religije i religijske organizacije koje sebi daju za pravo da u ime vjere koju propovijedaju vladaju i upravljaju svim i svakim. Posto su religijski spisi nedovoljno instruktivni i zahtijevaju tumacenja, mnogi moralne norme tumace po mjeri svojih interesa ruseci same norme na koje prisiljavaju druge. Tako npr. moralna norma "ne ubij" prisutna u gotovo svim religijama, velikim i malim, dovodi do svakojakih tumacenja, pa je mnoge religije pretvaraju u "ubij u ime vjere/boga, u ime crkve". Problem tog moralnog imperativa je u tome kako se suprotstaviti onima koji ubijaju, kako se suportstaviti zlu. Onome ko ubija i hoce da ubija, nemoguce je suprotstaviti se "ne ubijanjem". Time se prakticno podilazi ubijanju, a u suprotnom, ako se ubije tog ko ubija, krsi se norma. To je najdrasticniji primjer moralnih nedoumica i prakticno nerjesiv. Prakticni izlaz narusava moralni ideal, ali je i stiti. Jedino sto je moguce jeste svesti ubijanje na sto manju mjeru, a tu moral ne pomaze, tu su na sceni pravo i zakoni.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moje licno misljenje je da nema platonskih podjela na duhovno i fizicko,ako bismo tako gledali na stvari,bili smo samo blijede kopije vjecitih ideja.Moral se ne uci, jer da se uci morala bi tacno da postoji granica izmedju dobrog i loseg, a ona je ne mali broj puta izrazito pomjerena.Moral zato zavisi od vaspitanja, mogucnosti i prostora i vremena, i s tim u vezi ni sam nema granice...Moral je vjerovatno najveca politicka izmisljotina svih epoha i drustvenih uredjenja, a ne priroda.
    one day, after school.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ] Moral se ne uci, ......Moral zato zavisi od vaspitanja,......
    E sad da li se uci ili ne? Zar i vaspitanje nije ucenje? Mislis li kad bi blizance razdvojili i jedno vaspitavali u Crnoj Gori a drugo u Iranu imali isti pogled na moral i moralne norme?

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko ima nacina da ti zavisno od sredine vaspitas samu sebe?Po meni mnogo.Kako onda objasnjavas da vaspitanje koje nam ukazuju drugi (to na koje aludiras ) cesto zakaze?


    I to ne samo politicka, politicko-religijska izmisljotina...Po meni, samo moral u neposrednoj vezi sa humanizmom i egzistencijalizmom(paradoxalno ali tacno)ima vrijednost...
    one day, after school.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne razumijem bas sta si htjela reci, ali pocela si od toga" Moral se ne uci ..." i zavrsila "Moral zato zavisi od vaspitanja,...... " sa cim se slazem i kazem da je i vaspitanje ucenje. Ako se radjamo kao "tabula rasa" pa se na tome svi upisuje, ispisuje..... znaci da i taj osjecaj moralnog, humanog.... stvara u zavisnosti od sredine gdje smo.
    Zasto to vaspitanje zakaze i ponekad se ponasamo u suprotnosti sa onim sto smo naucili ili kako smo vaspitavani, pa cak i u suprotnosti sa nacelima koje sami glasimo, to je vjerovatno puno kompleksniji problem. Jedno je sigurno da i taj koji to radi je svjestan da je to suprotnost, pa se pravda "visim ciljevima" religijskim, nacionalnim...... i ko zna kakvim.
    Cak i oni koji misle da ne "zakazu" nekad dolaze pred dilemom o moralnosti nekog cina jer na primjer autanazija je za nekoga moralni cin a za nekoga cak i suprotnost toga. Nasi djedovi i pradjedovi nijesu mogli imati takvih dilema jer jednostavno nije ni postajala kao izbor.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by flash
    Moral se uči. Duša na fizičko i duhovno???
    Upravo sam na to i mislio ako se moral jednim odnosno vecinskim dijelom uci,onda znachi potice od fizicke prirode kroz fizicka osjecanja,jer zahvaljujuci culima koja posjedujemo preko njih i ucimo.Tu sam mislio ovo ''fizicka'' duhovnost koju stichemo na ovom svijetu,znachi ne izlazim iz okvira nase realnosti,a OK je i stoji to sa filozofske strane da je dusa jel, samo ''duhovna'' i to je nesto sto bi postojalo bez obzira na nasha chula...
    ako grijeshim proshitite mi vidike,molim.
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    126
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Selimovic reche - "Moral je zamisao, a zivot ono shto biva." Shto ce reci da je zivot shiri od svakog propisa. Moral i u pisanoj i u nepisanoj formi izmislili su ljudi (opravdano, naravno), ali ne moze se bash uvijek i sve ogranichiti i sputati. A oni shto neke "uzlete" i "padove" okarakterishu kao nemoralne, uglavnom su samo jedna obichna gomila licemjera, nesposobnih i bez dovoljno hrabrosti da i sami neshto slichno urade.
    Nemam nishta protiv morala, ali imam protiv laznih moralista.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    hn
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    shta da vam kazhem. pročitajte niče-ovu genaologiju morala. tu imate cijelu istoriju, kako je nastalo dobro i loshe, i shto je najvazhnije kako ta dva pojma ustvari ne ostoje.. svi su sebi dobri...
    Evo produkta kad je neko cijeli zivot izvan svih kulturnih dogadjanja (u ovom slucaju muzike) pa oce da bude "IN" i uhvati se sintetike najjednostavnije muzike (chinjenica) pa onda malo po malo slusa tu muziku...
    Posted: Fri Jan 21, 2005

  13. #13
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    cetinje
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Smatram da je moral pogotovo kad ga posmatras kroz istoriju ili kroz proteklo vrijeme jedna jako relativna kategorija.Jako ti ga namece okruzenje a ti ga prihvatas u onolikoj mjeri koliko moras da ne bi bio izopsten iz dominantne zajdnice odn.dominantnog misljenja.Ili ga ne prihvatas.
    Mnogi koji rushe moralne norme taj cin smatraju jednim vidom slobode.
    Gletovanje je majka krecenja

  14. #14
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Forests of Montenegro
    Posts
    268
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bubby[Y
    ] Moje licno misljenje je da nema platonskih podjela na duhovno i fizicko,ako bismo tako gledali na stvari,bili smo samo blijede kopije vjecitih ideja.
    slazem se sa tobom bubby.nista u prirodi kao i kod covjeka nije podjeljeno na lose/dobro,lijepo/ruzno,inteligentno/glupo.svuda postoje neke sitne varijacije koje prouzrokuju razlike.

    Hari Krisna je spomenula blizance.tacno je kada bi se blizanci razdvojili da bi im se misnjenje u mnogome promjenilo,ali sustina bi ostala ista.

    jedno pitanje:sta je to moral u stvari?
    We could have changed the world, had you been here with me.Right now.
    Held you in my arms. In my arms, my love
    Jesus wept so man could live forever on earth. In peace
    But my tears. They fall for you. Only you

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zasto_pjevam_kad_krecim
    Smatram da je moral pogotovo kad ga posmatras kroz istoriju ili kroz proteklo vrijeme jedna jako relativna kategorija.
    Tako moze izgledati jedino ako "posmatras istorijski" izvan toga vremena na koji se odnosi. Moral se kao i sve ostalo mijenja kroz istoriju i svake moralne norme su zavisne od vremena i istorijskih uslova.
    Jako ti ga namece okruzenje a ti ga prihvatas u onolikoj mjeri koliko moras da ne bi bio izopsten iz dominantne zajdnice odn. dominantnog misljenja.
    To je valjda normalno i svuda je tako bilo i vjerovatno ce biti i u buducnosti. Nezamislivo je da manjina moze nametnuti svoje moralne norme.
    Mnogi koji rushe moralne norme taj cin smatraju jednim vidom slobode.
    Ne postoji pojam apsolutne slobode i smatra se obicno da se licna sloboda moze pomjeriti samo do mjesta dok ne ugrozova slobodu drugog.
    Obicno tu granicu odredjuje neka moralna norma vecine na konkretnom mjestu, a koja opet na nekom drugom moze biti sasvim drugacije shvacena i prihvacena.

  16. #16
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    cetinje
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari Krisna(poter) nisi mi bas jasan sa ovim razlaganjem moje upadice i komentarima koji se samo nadovezuju na ono sto sam napisao.Trudio sam se da sto sazetije napisem neke misli koje sam stekao na ovaj ili onaj nacin.
    No da dodam jos malo.
    Ajde da ne gledamo moral <kroz istoriju,vec da uzmemo sadasnji trenutak.Ono sto je npr.visoko moralno u CG u Americi moze biti jako smjesno...Toliko o relativnosti morala.
    Sto se tice dobra i zla i tu cu kratko.U nekim extremnim slucajevima stvara se relativitet dobra i zla odn. nesto sto smatramo zlim postaje dobro i obratno.I tu vazi jedno pravilo a to je pravilo pozicije sa koje posmatras desavanja i pravilo poslijedice izazvane necijim cinjenjem.
    Iza svake od ovih recenica mogu se napisati stranice ali nema potrebe hehehe.
    U normalnim okolnostima dobro i zlo su jasno diferencirane.
    Pozdav
    Gletovanje je majka krecenja

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zasto_pjevam_kad_krecim
    Hari Krisna(poter) nisi mi bas jasan sa ovim razlaganjem moje upadice i komentarima koji se samo nadovezuju na ono sto sam napisao.Trudio sam se da sto sazetije napisem neke misli koje sam stekao na ovaj ili onaj nacin.
    Nije ni cudo da ne razumijes kad tvrdis da se moji komentari samo nadovezuju na to sto si napisao. Malo su ti nelogicne te misli koje si stekao i izgledaju kao parola "ne gazi travu" koju je vjetar prenio na trotoar.

  18. #18
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    cetinje
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je ono sto sam napisao za tebe nelogicno ti si u velikoj nevolji prijatelju ma mora da se ti shalish
    Gletovanje je majka krecenja

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad je Isus jednom prilikom bio ogladnio i prolazio pored smokve koja ne imase ploda, rece ''osusi se'' i tako i bi!
    Ucinje li lose ili dobro djelo?
    No Attitude, Just Music !

    ...mogao bih biti i bolji.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in the middle of everything
    Posts
    1,693
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moral se definitivno uchi... valjda se usadjuje prvo u svijest djeteta vaspitavanjem od strane roditelja... kasnije se nadogradjuje u zajednici... uopshteno gledano, u drushtvu je moralan chovjek prosjechan gradjanin koji ne odstupa od ponashanja ostatka zajednice... ono shto se kosi sa njihovim shvatanjima ga chini nemoralnim... to mi je uvijek ishlo na zhivce...

  21. #21
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Saloon ...
    Posts
    36
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja smatram da se moral nasljedjuje i uci.
    Never opened myself this way.
    Life is ours / we live it our way.
    All these words I don`t just say.
    And nothing else matters.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moral se definitivno uci kroz zivot a ono sto se oznacava kao moralno ili nemoralno je kulturna konvencija a cist dokaz su kulture u kojima se nesto sto je za nas moralno, oznacava kako nemoralno ili obrnuto. Ako je moral stvar prirode kod svih naroda bi vazila ista pravila o njemu, a posto to nije slucaj jasno je da je proizvod drutva,
    ne postoji nesto kao sto je gen za moral ili kulturu. To se usvaja postepeno tokom zivotu u okviru zajednice u kojoj zivimo
    Covjek se ipak radja kao tabula rasa

  23. #23
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milicaaaaaaa
    Covjek se ipak radja kao tabula rasa
    A sto cemo sa interakcionizmom!?

  24. #24
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to se podrazumijeva. predstave o zivotu i okolini se javljaju u interakciji sa prirodom i ljudima i tako se postepeno spoznaju moralna nacela datog drustva. kazem spoznaju jer ne mora da znaci da ako su spoznata da su prihvacena. e tu ide ta prica o odnosu ljudi sa okolinom. naravno geni su bitni za dio licnosti koji se oznacava kao karakter i koji odredjuje da li smo smbiciozni, lijeni, melanholicni, .... i u kojoj mjeri... medjutim, kultura i drustvo u nas upisuju svoja pravila kroz interakciju sa sredinom i ljudima. prvo sa porodicom, kasnije sa vrsnjacima, kasnije u profesionalnoj grupi... kulturni kodeksi su svuda oko nas....
    Kako Vaša bolest ?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Darkwood
    Posts
    325
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao odgovor, pošto se većina obrušila na moralne norme, jedno pitanje..
    A što ne maknemo te moralne norme koje nas guše i unazađuju.. Napraviti pokret i postepeno se boriti za antimoral..

    Što se odgovora na topik tiče, u nekom ranijem postu sam za nastanak moralnih normi "optužio" sam zakon samoodržanja.. U užem smislu, sopstvenog samoodržanja, a onda, u širem (zahvaljujući višem nivou spoznaje kod nas, kao bića koja za razliku od drugih posjeduju svijest) održanja vrste.. Pa sam tu sa nihilom postavio jedan mali opit, postavio malo "virtuelno zamorče" koje se razvija bez vaspitanja od strane drugih jedinki, dakle nema nametnutih moralnih pravila :!:
    Što bi se desilo sa tom individuom :?: :?:
    Da li bi bila dijete raja ili pakla (u moralnom smislu)? - Postavio sam tada pitanje a i sad ga postavljam..
    Pogledaj ima li struje u taj streker..
    (by Joshe Dallas, alias: Ljiljana Milosevic, ex prof. knjizevnosti cetinjske Gimnazije)

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Moral u životinja
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 45
    Last Post: 15-03-16, 01:19
  2. (Ne)moral
    By Raquel in forum Religija i filozofija
    Replies: 21
    Last Post: 04-04-15, 14:03
  3. Moral victory not enough for Sweden
    By Goran69 in forum Euro 2012 news
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-12, 01:20
  4. Dvostruki moral ili nesto drugo?
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 27
    Last Post: 12-08-11, 15:55
  5. Moral & moralnost
    By odli in forum Ljubav
    Replies: 155
    Last Post: 09-06-07, 10:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •