Results 1 to 4 of 4

Thread: kubikaza, registracija i zakon o saobracaju

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,463
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Angry kubikaza, registracija i zakon o saobracaju

    Ovo je provjereno !


    Meni je murijas napisao prijavu da mi je istekla registracija na motor liberty 49cc sa novim tablicama . Mogu vam skenirat prijavu da vidite ...


    Druga su mi u Danilovgrad zaustavili sa spyderom 49cc i poznavao je murijasa i pokazao mu je u policijsko auto novi zakon o saobracaju:


    " Svaki motociklista nezavisno od kubikaze motora mora da ima polozenu A kategoriju za upravljanjem motora/skutera/motocikla"


    Odlicno nam se pise ...


    Ja sam za vikend registrovao dvoje auta i ajd reko da registrujem i taj motor da vidim sto ce bit... Rece mi ova zena da treba da platim samo polisu osiguranja(sto sam i uradio 12eura). Ok a kako cu ja da dobijem novu plastificiranu saobracajnu da mi nije ona stara dje mi je istekao datum registracije 12.05.2009. Ona kaze nikako jer ne vodis motor na tehnicki pa da ti oni slikaju motor i uzmu saobracajnu vec se sva ta prica zavrsava samo na polisi ... Najaci mi je tu momenat kad me zaustavi policajac koji ka mu 95 posto kolega nema gram mozga i pocne da me riba jer mi je istkla registracija... Ne daj boze da te ubije sunce i da si malo nervozan zaplijeni ti motor dok si reka keks ...


    Odlicno su ovo napravili. Tako nam je kad radimo samo copy/paste pravila evropske unije i ne upotrebljavamo ni gram mozga ...


    Volio bih neko iz dnevnih novina da procita ovo i da napravi neki clanak o ovome (DIDI gurni nekog novinara u Vijesti ). E sad da je istina da je A kategorija potrebna svakome, kako ti djetetu od 16 godina da objasnis da ne smije da sjedne na motor od 250 kubika i da se vozi 140 km/h potpuno regularno prema zakonu!!!!!!!!?????


    Kakva smo mi drzava !!! Neka nas Mugi sve posklepa !
    Last edited by stinger; 25-08-09 at 14:45.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    1,580
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Istina , sad je svake godine registracija za 50ccm skutere, i nema vise ovih trajno registrovanih iako se i dalje naveliko prodaju trajno registrovani skuteri , znaci to je proslost, od sad svake godine 80 eura registracija za 50ccm , to je cijena sa osiguranjem koje smo po pravilu i ranije trebali placati svake godine...

  3. #3
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,714
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,880
    Thanked in
    2,289 Posts

    Default

    Zakon kaže:

    motocikl je motorno vozilo na dva točka sa prikolicom sa bočne strane ili bez nje, kao i vozilo na tri ili četiri točka, ukoliko njegova masa ne prelazi 400 kg;

    bicikl sa motorom je vozilo na motorni pogon sa dva ili tri točka čija zapremina motora nije veća od 50 cmł i ne može razviti brzinu veću od 50 km/h


    Član 222
    Vozačka dozvola izdaće se licu, na njegov zahtjev, ako ispunjava sljedeće uslove:
    1) da je psihofizički sposobno da upravlja motornim vozilom;
    2) da je navršilo 18 godina života;
    3) da je položilo vozački ispit za upravljanje motornim vozilom određene kategorije;
    4) da mu odlukom nadležnog organa nije izrečena zabrana upravljanja motornim vozilom.
    Izuzetno od stava 1 tačka 2 ovog člana, pravo na upravljanje autobusom stiče lice koje je navršilo 21 godinu života, a pravo na upravljanje motociklom sa motorom čija zapremina ne prelazi 125 cmł, lice koje je navršilo 16 godina života.


    Član 223
    Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje motornim i priključnim vozilima koja se razvrstavaju u kategorije "A", "B", "C", "D" i "E".
    U kategoriju "A" spadaju motocikli.




    Član 269
    Za registrovana vozila izdaje se jedna od sljedećih vrsta registarskih tablica:
    2) registarska tablica za motocikle;
    11) registarska tablica za bicikle sa motorom;


    Član 278
    Traktori, motokultivatori sa priključnim vozilom, radne mašine i bicikli sa motorom podliježu ponovnoj registraciji samo prilikom promjene vlasnika ili promjene njegovog prebivališta.


    Član 282
    Bliže uslove i način registracije, odnosno produženja registracije vozila, vođenje evidencije, registarska područja za motorna i priključna vozila, odnosno za vozila na motorni pogon, oblik, sadržaj, veličinu i način postavljanja registarskih tablica propisuje Ministarstvo.
    Registarska tablica iz stava 1 ovog člana može sadržati Grb Crne Gore.
    Registarske tablice izrađuje privredno društvo ili preduzetnik koga ovlasti nadležni organ.




    Član 278 je poprilično jasan, a u medjuvremenu se zakon nije mjenjao koliko je meni poznato. Dakle, ako ti nisi vlasnik skuter (bicikla sa motorom) onda ima pravo da te ,,zajebava'', u svakom drugom slučaju zakon mu ne dozvoljava.



    Onda, ako su tehničke mogućnosti Liberty takve da razvija više od 50 km/h (nema blokade) onda se opet mora raditi registracija svake godine.


    To znači da policajac može pisati prijavu, ali ona ne može proći, no, ukoliko se traži vještaćenje vozila i utvrdi se da može da razvije brzinu veću od 50 km/h onda ... plati.


    Zakon je jasan, izdvio sam djelove koji su bitni u tvom slučaju.



    A ovo: " Svaki motociklista nezavisno od kubikaze motora mora da ima polozenu A kategoriju za upravljanjem motora/skutera/motocikla'' ne stoji u zakonu i biće da je to neko njihovo interno pravilo, no skuter sa npr. 125 ccm se po zakonu smatra motociklom.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,463
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cim sam ja dobio prijavu za 49 kao istekla registracija... znaci da je ovo za jednog novinara samo malo da rasceslja ovu nedoumicu ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. alfa romeo 156 benzin dizel kubikaza???
    By Kinder Jaje in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 23
    Last Post: 23-08-09, 18:23
  2. Zakon o saobracaju
    By KingofDenmark in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 4
    Last Post: 10-01-08, 23:23
  3. Zakon o saobracaju
    By G in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 17
    Last Post: 13-03-07, 20:34
  4. zakon o saobracaju
    By moon safari in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 53
    Last Post: 28-02-06, 00:39
  5. Novi zakon o saobracaju
    By hercules in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 44
    Last Post: 09-08-05, 06:30

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •