Results 1 to 11 of 11

Thread: Milena Petrovic Njegos: My Father, The Prince

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Milena Petrovic Njegos: My Father, The Prince

    Princess Milena makes her home in the United States, in Southern California, with her husband Malcolm Thompson, although she is a world traveler with numerous European experiences, including a trip to Montenegro in the early 1970s. Retired as an educator after having received her advanced degrees from the University of Southern California, she, like Her Father, the Prince, hopes to see Montenegro as an independent country once again.

    Book Description
    This timely biography of Prince Milo of Montenegro and the betrayal of his country imparts new meaning to today's Yugoslavian headlines.

    Written by Prince Milo's only child, Milena, My Father, the Prince paints contrasts of elite Eastern European palatial life at the turn of the century against the chaos, scheming and subterfuge surrounding World War I.

    The prince, His Highness, Prince Milo of Montenegro of the Royal House of Petrovic-Njegoš, meets the reader in Ireland at the age of 78. It is here, in his reunion with his daughter after 39 years, that Milo relates the events of his betrayal and that of his tiny kingdom, Montenegro, now one of Yugoslavia's republics.

    Rivalries, conspiracies, brutalities all have been a part of the Balkan heritage. They still are, as current events attest. With its expose of never-before published accounts of conspiracies against a tiny nation and one man's fight to rectify the unbelievable tragedy, this book represents a neglected chapter of European history.


    http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...ce&s=books


  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Принц Михаило Петровић Његош (otac frankojugoslovenskopravoslavnokatolickog princa Nikole)

    ЊЕГОШЕВА КАПЕЛА НА ЛОВЋЕНУ
    СРПСКА СВЕТИЊА

    Ниједан српски родољуб не може бити равнодушан када се поведе полемика о томе који је најдостојнији начин да се трајно изрази дужно поштовање и народна захвалност према успомени једног великана нашег рода. Поготову када је ријеч о највећем: о Његошу. Због тога је разумљиво што је српска јавност, како она у земљи тако и она у слободном свијету, с узнемиреношћу и протестима примила вијест о намјери данашњих властодржаца у земљи да намјесто постојеће капеле на гробу великог владике подигну један мраморни маузолеј, дјело вајара Ивана Мештровића.

    Гроб владике Рада у спомен-капели на врху Ловћена је српска национална светиња. На њу се и у Првом и у Другом свјетском рату био сручио бијес непријатеља. У Првом свјетском рату, аустро-угарски окупатор био је порушио капелу, а ковчег са Његошевим костима био је пренијет у Цетињски манастир захваљујући старању тадашњег црногорског митрополита Митрофана. Послије Ослобођења и Уједињења, капелу је с пијететом обновио краљ Александар: нова капела била је потпуно вјерна реплика првобитне. У њу су Његошеве кости свечано пренијете и положене приликом њеног освећења, 1925 године. У Другом свјетском рату, капелу су оштетили италијански фашисти, али је главнокомандујући италијанских трупа сматрао за потребно да се јавно огради од тога варварског поступка. У оба свјетска рата, Његошев надгробни споменик био је симбол страдања и борбе српског народа. И у своме вјечном пребивалишту владика Раде дијелио је судбину свога народа.

    Вјечни покој највећег српског пјесника и мислиоца досада су се усуђивали да ремете само душмани Српства, у данима српске трагедије. Сада су и црногорски комунисти наумили да Његошев надгробни споменик преуређују по својој обијести. "За правило лудност изабраше", па су одлучили да капелу на врху Ловћена сруше и да на њено мјесто поставе један световњачки споменик.

    Српска православна црква, којој у првом реду припада дужност чувања и одржавања, најприје гласом Црногорско-приморског митрополита Данила, а потом свечаном изјавом Светог архијерејског сабора, да је она одлучно противна противна томе неразумном пројекту. И с правом. Владика Раде био је поглавар Српске православне цркве. Вјера у Бога и дубоко продуховљена хришћанска етика биле су темељи његовог духовног живота и мисаоног стваралаштва. Он је још за живота подигао капелу на врху Ловћена и одредио да у њој буде сахрањен. Као владар и као пјесник, Његош је желео да његови земни остаци пребивају на висинама, на врху Ловћена, стожер-планине Црне Горе и слободног Српства кроз вјекове. Али, као религиозни човјек и првосвештеник, он је одредио да му гроб буде на посвећеном мјесту, у капели, у подножју крста, […] симбола овоземаљског страдања и вјечног спасења.

    Његошева капела складно довршава природну куполу Језерског врха и с њим се слива у величанствени надгробни споменик који савршено изражава васионски домет Његошевог духа. Томе споменику нема шта да се додаје ни да се одузима. Љуба Ненадовић најљепше је описао сву непролазну величину овог споменика. "Пирамиде, гробови египатских краљева", писао је Љуба Ненадовић, "шта су друго него гомила камења према Ловћенском врху, према томе Владичином споменику. И кад на овом свету нестане брегова и људи, мени се чини још ће трајати два црногорска колоса: Ловћен и Владика".

    Замисао да се Његошева капела уклони са врха Ловћена, а на њено мјесто постави гломазни мраморни маузолеј за чије подизање треба да се и сам врх Ловћена проуби и заравна, а испод њега планина избуши галеријом од неколико стотина метара, израз бахатости и мегаломаније комунистичких властодржаца. Њу спровести у дјело, значило би погазити Његошев аманет. Она је противна најосновнијим осјећајима мјере и чојства, како је то умјесто подвукао Епископ горњо-карловачки Симеон. Против тога пројекта одлучно се изјаснила већина мјеродавних умјетника и стручњака који су били консултовани по томе питању. Штавише, против њега се једнодушно изјаснила и Комисија за реорганизацију Музеја на Цетињу, састављена од угледних стручњака, коју је био образовао нико други до сам Републички секретаријат за просвјету и културу СР Црне Горе. Ево шта је та комисија закључила о поменутом пројекту: "Мештровићев пројекат предвиђа измјену силуете и читавог терена Ловћена, и то у једном негативном смислу који би грубо нарушио изглед једног од најљепших предјела у нашој земљи".

    Пројекат маузолеја на врху Ловћена намјесто Његошеве капеле за осуду је и са етичке и са естетске тачке гледишта. Он је и за осуду с обзиром и на све оно што се иза њега крије. Ако је црногорским комунистима стало да, као што тврде, подигну Његошу споменик достојан његовог генија, зашто Мештровићев маузолеј не постављају на Цетињу, као што препоручује већина мјеродавних стручњака и културних радника? Зашто хоће пошто-пото да руше капелу на врху Ловћена? Комунистичка пропаганда у земљи острвила се на Српску православну цркву. Комунисти оптужују Цркву да "бесправно присваја" владику Рада и да се супроставља њиховом пројекту "из себичних разлога". По своме обичају, комунисти оптужују друге за гријех који хоће сами они да почине. Њихов пројекат с Мештровићевим маузолејом је параван иза ког се крије маневар уперен против утицаја Српске православне цркве и јединства српског народа. Кампања о споменику на врху Ловћена у тијесној је вези с једном другом кампањом која настоји да протури чудовишне тезе о тобожњој "нацији" и некој "посебној црногорској култури". И једна и друга дубоко вријеђају српски национални осјећај и понос правог Црногорца.

    Српска православна црква легитимни је чувар Његошевог гроба и капеле на Језерском врху. Њен став у одбрану ове српске националне светиње је у потпуном складу с њеном вјерском и националном мисијом. Одрођени цетињски комунисти дрско изјављују да је њихова "одлука" коначна и неопозива. Са врха Ловћена на њих грми неумрли глас великог владике:

    Не требује царство нељудима,
    Нако да се пред свијетом руже.

    У Паризу, маја 1969 године
    Књаз Михаило Петровић - Његош

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    AAaoooogggg od ovoga pod nikom njegus ,a mrco nije vidio njeguse !Kako rece ovu serbaljsku svetinju :lolblue: :lolblue: :ass: :ass: :burp: :burp: a serbalji je razrusili hahahahhaa
    i vidi ti se da nemas blage veze sa Crnom Gorom,za nas Crnogorce najveci je SV. Perar I Petrovic Njegos cetinjski ,a vi serbalji bavedate kolko vi ga drago ,i sve zajedno sa onom ubazdom od pak-ovica i serbaljske masinerije nemozete zaustavit normalni prirodni proces odvajanja CG od nakaradne i nazadne ser-bije !

  4. #4
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cetinjanin, Njegus je Zoran Milosevic porijeklom iz Sremske Mitrovice, psihopata i ****** bez trunke humanosti.
    Nekoliko puta je izbacivan sa crnogorskih site-ova zbog vulgarnosti i
    primitivizma.
    Jedan od rijetkih koji je podrzao zlocine nad civilima.

    Generalno, najbolji metod je ignorisati ga, jer je ljudski dijalog sa njim nemoguc.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    9
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by amaro99
    Cetinjanin, Njegus je Zoran Milosevic porijeklom iz Sremske Mitrovice, psihopata i ****** bez trunke humanosti.
    Nekoliko puta je izbacivan sa crnogorskih site-ova zbog vulgarnosti i
    primitivizma.
    Jedan od rijetkih koji je podrzao zlocine nad civilima.

    Generalno, najbolji metod je ignorisati ga, jer je ljudski dijalog sa njim nemoguc.
    Ajde bolan Omere samo prozivas ovuda.Da ti tata ne radi u UDBI? :shock:
    Bolje ti stoji ono izvjestavanje s Amazona!
    Ima li sta novo na amazonu ili je sve po starom? :?

    Inace za ove sto ne znaju naseg Omera, on vam sve uci na amazonu preko review-a raznoraznih i preko oglasa!
    Zato se pazite sta ga pitate!? :wink:

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    eeh, sinoc su me dukljani nazvali izrodom koji drzi srbijanca u kucu

    a nocas ispade da sam upravo ja srbijanac hahaha
    ajd, neka bude tako! vjerovatno oni znaju bolje dje je sremska mitrovica, i vjerovatno su oni vise bili u Srbiji nego ja.
    Dukljani, ja sam Srbin, koliko su to bili Njegos, Marko Miljanov, Kralj Nikola, Knjaz Danilo, i svi ostali Crnogorci redom. oni su ustvari bili vrh vrha, najveci Srbi, a ja sam samo jedan obican covjek vjeran njihovim idejama i zeljama.

    usput, narav mi je bas ono, Srbijanski .

    amaro99, GRAD, i herojcicu, vi ste neka tragicna skupina ********, dukljana i siptara.

    kad smo kod teme Maljesora, slazem se sa Markom da su tada oni bili ljudi i junaci, a danas su oni asimilirani sa siptarima! dakle, siptari u CG, i oni sa Kosova su gotovo ista #####!


    Pored svih ovih cinjenica, sada pricate da se prisustvo srpstva u CG svodi na par pjesmica. a recicu vam, bravi ni jedni, nije rijec o pjesmicama. postirao sam vise puta i pisma, drzavnicke govore, itd. ovaj gore naveden tekst je upravo PISMO ne pjesnicko djelo. Niko ne moze pobiti univerzalno poznatu cinjenicu da su crnogorci Srbi.

    a sto se tice tih "pjesmica" to nijesu samo pjesmice, no svaka je rijec svetinja. pricali su mi stari ljudi, kako bi ljudi zaplakali u stara vremena, citajuci gorski vijenac, jer tad nije bilo televizije, filmova, radio programa. sav crnogorski narod je imao zelju da se oslobodi i ujedini cijelo srpstvo. oni kojima srpstvo nije bilo svetinja, oni su se poturcili.

    vi se dukljani sprdate guslama. i gusle, pored gorskog vijenca, su za mene svetinja. stihovi gorskog vijenca se cesto pjevaju uz gusle. cijeli Gorski Vijenac ima smisla, i utemeljen je na istoricko djelo. ne radi se o pjesmicama. u starim vremenima, istorija se nasljedjivala sa jednog koljena na drugo pjesmom. to je mozda neshvatljivo za jednu poturicu, jer ******** nemaju istoriju, niti ponosa. Njegos je bio genije, koji je stvorio moderni crnogorski identitet, i za mene on je najveci crnogorski i srpski genije svih vremena.


    a sto se tice Svetog Petra Cetinjskog, slava mu i milost, i on je bio srbin, sopstevenim rijecima on se molio BOgu svakog dana da vaskrsne Dusanovo carstvo.

    na temi ******** i dukljana je dovoljno reka Njegos, tako da necu trositi rijeci o tome kakvi ste vi ljudi i junaci.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    citajuci djela Svetog Petra Cetinjskog, primjecujem da cesto zbori o narodu CRNOGORSKOME i narodu BRDJANSKOME!

    znaci li to da su i Brdjani nacija? i kako objasnjavate ovo zasto Sveti Petar Cetinjski pise ********ma, da su oni nasa braca, drugacijeg zakona, ali istog porijekla SLAVENOG-SRBSKAOGA!

    Dukljani, koliko vam jos dokaza treba????

  8. #8
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Crna Gora - Zeta - Duklja
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Njegus, ja sam Crnogorac i otac i majka su mi iz stare Crne Gore, moji su preci do u nedogled na prostorima Crne Gore, svi moji preci su se borili za pravo cast i slobodu Crne Gore, a nikada, nikada za srpstvo.

    Crnogorci jos u doba Svetog Petra Cetinjskog nijesu znali sto je to termin Srbin, pa prema tome nikako nijesu mogli biti Srbi !

    Srpstvo u Crnu Goru se importuje u doba Petrovica, a iz sve tvoje price jasan je zakljucak da ti smatras da u Crnu Goru nije bilo nista i da niko nije zivio, prije Petrovica.

    Gusle postujem kao muzicki instrument i kao dio kulture Crnogoraca, ali ih naravno automatski odbacujem kao sredstvo za utjerivanje "naucnih" cinjenica.

    Njegosa smatram za temelj nase crnogorske kulture, a tesko da neki narod moze da postoji bez te vrste kulture.
    Njegosa ne smatram za najveceg Crnogorca u istoriji i on to ni priblizno nije bio, jer je bilo Crnogoraca koji su od njega neuporedivo vise ucinjeli za Crnu Goru.
    U svojim djelima potpuno je izmisljao neke dogadjaje imao je napretek pjesnickih fantazija, no bio je pjesnik i to je NORMALNO.
    Njegove pjesme naravno ni ja, ni bilo koji ozbiljan covjek, ne uzima za razmatranje kad su u pitanju istorijske cinjenice.
    Njegos je u svojimpjesmama izmisljao svoju istoriju Crnogoraca, koja je POTPUNO RAZLICITA OD MITOVA KOJI POSTOJE U CRNOGORSKIM PLEMENIMA !
    Ali kao sto si vidio ni tu vrstu mitova nijesam spominjao.

    Ne pada mi na pamet da budem Srbin zbog Njegosa ili nekog drugog Petrovica, jer sam ja ono sto sam po rodjenju, a to je Crnogorac i mislim da samo idioti crnogorski mogu da kazu : "Ja sam Srbin zbog Njegosa"!, jer to znaci da ukoliko procitaju Sekspira mogu postati Englezi !

    Njegus, Vidoje, Janko, posto smatraju da su Srbi zbog Petrovica, a da u Crnu Goru prije Petrovica nije bilo nista, njihova nacionalna i duhovna vertikala je bez sumnje ova:

    Nista
    Babologija
    Gusle
    Pjesme
    Petrovicka Crna Gora
    Srpstvo

    Ovo je nacionalna vertikala ljudi kojima su uporiste mitovi, lazna istorija i babologija to jest ljudi koji lice na tikve bez korijena, ljudi bez identiteta ili bolje receno sa laznim identitetom.

    A ovo je moja nacionalna i duhovna vertikala koja traje 1500 god :

    POLABLJE
    DRZAVA DUKLJA
    DRZAVA ZETA
    DRZAVA CRNA GORA

    Ovo su moje dinastije:

    Vojislavljevici
    Balsici
    Crnojevici
    Petrovici

    Njegus ja sam ubijedjen, da ti je ili majka ili tata ili zena iz Srbije, a ti svoju ljubav prema tome Srbijancu pokazujes tako sto pljujes po Crnoj Gori, po Crnogorcima, po Muslimanima, po Albancima, po Hrvatima, po Makedoncima, po Slovencima, po svakom evropskom i svjetskom narodu, patoloski mrzis red, civilizaciju, kulturu a sve da bi uzvratio ljubav svom Srbijancu.

    Nemoj da mislis, da ti razmisljas kao vecina Srba i Srbijanaca jer je to LAZ!
    Ja postujem i cijenim veliku vecinu Srba i Srbijanaca !
    To su u velikoj vecini, vrlo razumni i tolerantni ljudi, ali ste ti i tebi slicni koji ste u manjini, DALEKO BUCNIJI I GLASNIJI !

    Na ovom forumu lazes i falsifikujes istoriju i danasnje dogadjaje i neprestano pokusavas, ovdje da ubijedis nekoga kako je 80% pravoslavaca ugrozeno od 20 % Albanaca, Muslimana, Bosnjaka i Hrvata.

    To je naravno podla, gadna laz kakva i dolikuje falsifikatorima istorije !

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Njegos brate ne obaziri se na rijeci ovih Muslimana crnogorskih tipa amara, Hari Krisne ili Cakira. NJima je svak ko je Srbin automatski Srbijanac ili izbjeglica u Crnoj Gori. Cim ponestane argumenata krenu da vrijedjaju. Ostrasceni su do bola. Jedini iz njihove opcije kojeg cijenim i koji prije svega postuje covjeka kao covjeka je Nije Bitno ....

  10. #10
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by amaro99
    Cetinjanin, Njegus je Zoran Milosevic porijeklom iz Sremske Mitrovice
    а значи није са Чева равно-јуначког? куку њему

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ma zna sam ja da ser-baljski nadri kitajci nemaju veze blage sa Crnom Gorom ,no ajd . :lolblue: :lolblue: :lolblue: Jos malacko i VIZE cemo udarit za selitu iz serbije. A zna se koja viza RADNA :wink: Mekike kukuruz itd po plaza :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    PS. A sto velis za zorana da je ceran ,ada i jadoje pa nista ,znaju oni da rak-ovic voli anarhiju (ka u ser-biju) no ima odje bistrija Crnogoraca,pa im nete dozvolit da uniste i ovi sajt ,ma koliko bila mocna cetnjicka propagandna masinerija !!!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •