Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 121

Thread: *** Domaci, pismeni, pomoc ***

  1. #76
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by smfilip
    1. da
    2. da
    3.Mislim da nije zamisao teme bila o turskim ratovima,nego konkretno o istoriji mosta,mada ko zna...moracu da provjerim sa profesoricom izgleda...

    pa eto...sto pitas kad vec sve znas i kad si citao roman... :roll:
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  2. #77
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    PV
    Posts
    3,522
    Thanks Thanks Given 
    18
    Thanks Thanks Received 
    115
    Thanked in
    78 Posts

    Default

    blah...rijesio sam to tako sto sam bukvalno prepricao citav roman,i tako je proslo

  3. #78
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    kolko si dobio?
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  4. #79
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Koma[MFHN] View Post
    Da li neko može da mi malo pomogne u sumiranju utisaka romana Crveni Pjetao Leti prema nebu-Miodraga Bulatovića.Malo mi je roman konfuzan.Pa ako neko može da stavi koju riječ o djelu.

    hvala
    Vrh roman...skoro nijesma ishta bolje prochitala...mada trenutno listuckam mog favorita"tvrdjavu" selimovitja...

  5. #80
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    14
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hitno mi treba tj. za $utra zlo proljece, ukratko?

  6. #81
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Koma[MFHN] View Post
    Da li neko može da mi malo pomogne u sumiranju utisaka romana Crveni Pjetao Leti prema nebu-Miodraga Bulatovića.Malo mi je roman konfuzan.Pa ako neko može da stavi koju riječ o djelu.

    hvala
    Da nije nishta drugo napisa, bez tu "pripovjetku" bilo bi dovoljno, za HEROJA NA MAGARCU.

    Davno sam je chitao, ali je OSTALA KAO KAO DOMACE LUDILO, dako Bog da, da je josh jednom PROSTUDIRAM,
    i one DOMACE HEROJE SA MAGARCA, SHTO OKRECU NOS PREMA REPU IZ HIGIJENSKIH RAZLOGA KAD JASHU.

    HEROJI NE GLEDAJU NAPRIJED, ONI ZIVE ZA PROSHLOST NAOPACHKE.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #82
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,663
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    64
    Thanked in
    30 Posts

    Default

    Ljudi, zna li neko od vas neki sajt gdje mogu da nađem fabulu i suštinu romana 'Zona Zamfirova' Stevana Sremca, pošto stvarno nemam ovih dana vremena to da pročitam, a treba mi za sjutra/preksjutra.. bio bih zahvalan svakom ko može da kaže nešto o djelu i piscu, ili da mi nađe neku malo opširniju prepričanu verziju na internetu jer googlam čitav dan i ništa...

    pozdrav, hvala unaprijed..

  8. #83
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E nista propustit neces....

    Jesi pregledao linkove koje smo ranije ostavili na ovom topiku?
    Caesar`s wife must be above suspicion

  9. #84
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vlado View Post
    Ljudi, zna li neko od vas neki sajt gdje mogu da nađem fabulu i suštinu romana 'Zona Zamfirova' Stevana Sremca, pošto stvarno nemam ovih dana vremena to da pročitam, a treba mi za sjutra/preksjutra.. bio bih zahvalan svakom ko može da kaže nešto o djelu i piscu, ili da mi nađe neku malo opširniju prepričanu verziju na internetu jer googlam čitav dan i ništa...

    pozdrav, hvala unaprijed..
    odgledaj film..

  10. #85
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E, film je potpuno radjen po knjizi.Mislim da ce biti dovoljan.

  11. #86
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E taman sad kad pocne skolska godina ima da vas dobro zaposlim !

  12. #87
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E evo sta mi hitno treba! Za cetvrtak ! Treba da napisem kratku (jedna stranica) tipicno romanticarsku pricu ! Znasi da pripada pravcu romantizma(male smjernice):

    -osjecanja
    -zastupljen jezik narodnih masa
    -masta preovladava ( bjezanje u iracionalne svjetove)
    - malo patetike, subjektivni auto komentari

    Moze ta prica da bude u borbeno nacionalna (neka iz XVIII v.) arhaican govor

  13. #88
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Molio bih ako moze bar rjeci o drami Cekajuci Godoa,Samujela Beketa.

    Hvala najljepse.

  14. #89
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    http://64.233.183.104/search?q=cache...ient=firefox-a

    uff na netu ima bash masu toga
    shto mozesh da iskoristish
    " Cekajuci Godoa "Semjuela Beketa je drama koja predstavlja prazninu, cekanje kao praznu radnju. Ne drama koja cehovljevski govori o praznini, nego sama jeste praznina, odsustvo radnje i uobicajene smisaone poruke iz drame. Posto je cekanje prazna radnja, nemogucnost da se napise drama cekanja izrazava samu sebe. Bujicom reci ni o cemu, nizom malih radnji bez povezanosti i, u krajnjoj liniji, bez smisla, drama popunjava prazni prostor i tako ga negativno najavljuje, ali istovremeno i svedoci o sebi time sto se iznutra, sama u sebi smisaono i struktura ne ponavlja, bez objasnjenja (smisaono) i raspleta (strukturno), i time sto likovi ostaju neintegrisani u svet drame, komentarisu je i vrednuju spolja, i tako konceptualizuje sopstveni nemoguci poduhvat.


    CEKAJUCI GODOA



    Tradicionalna drama znaci pre svega, PSIHOLOSKO JEDINSTVO LIKA, UZROCNO-POSLEDICNI RAZVOJ RADNJE i REFERENTNI JEZIK.



    Drame Joneska, Beketa i Adamova odbacila su sva tri postulata. Likovi najcesca podsecaju na likove tradicionalnih komedija. Komicka redukcija lika na jednu ili dve dimenzije. Jezik takodje redukovan. Ili, neprimeren situaciji u kojoj se likovi nalaze. Te drame su nelitararne jer im smisao nije u jeziku – ako se pokusa prebaciti u narativ, sve se gubi. Radnja se najvise izobrazava : nema uobicajene dramske kompozicije ni sukoba. Beznacajni svakodnebni dogadjaji i cinovi. Ne postoji kulminacija, pa dogadjaji mogu da se ulancavaju do u beskraj. Kompozicija postaje ciklicna – nema nikakve substancijalne promene u II delu Cekajuci Godoa. Vreme prolazi i to se vidi.



    Kako je strukturiran svet Cekajuci Godoa vidi se dobro iz prve Estragonove replike Nothing to be done, kad ne moze da izuje cipelu. Vladimir je shvata na opstem, filozofskom nivou, pa kaze da je zivot pun iluzija i promasaja, ali da se on stalno tesi da jos ima vremena. “Pocinjem da kapiram to glediste”.



    Tako se uzaludnost i rezignacija uvode vec na pocetku. Ali prosede je vazan: Estragon ce izuti cipelu, ali Vladimirova rezignacija ostaje. POTISKIVANJE KONKRETNOG I KOMICNOG, U ATMOSFERI NEIZVESNOSTI I NESIGURNOSTI, OPSTIM I TRAGICNIM.



    Pre svega likovi su komicni (situacija u kojoj se nalaze je banalno konkretna). Lice na klovnove iz varijetea ili cirkusa – motivisano otrcanim cirkuskim (klovnoskim) polucilindrima. Veliki broj akcija je prosto sa humornom namerom (igra kruzenja sesira, posle koje svaciji sesir dodje na pravu glavu), verbalni nesporazumi i igre recima. Dijalozi na ivici besmisla su komicni. Situacije poput one kad i Poco ulazi poput lika iz tradicionalne komedije, smesan i tast, takodje, i cinjenica da Vladimir i Estragon najpre osudjuju Poca zbog svireposti, da bi se to komicki obrnulo u optuzbu Srecka za nezahvalnost. Puno je, dakle, formalnih postupaka komicke tradicije. Komickom obrascu pripda i LINIJA RADNJE : POSLE MNOGO ZAPETLJANCIJA POVRATAK NA POCETNO STANJE.



    Ali, ono sto nije komicko to je pre svega to sto mi ne znamo ko su oni. Ne znamo tacno ni kako se zovu (oslovljavaju se sa Didi i Gogo, predstavljaju se Pocu sa Katul i Albert, a pisac kaze da su Estragon i Vladimir). Ne znamo ko je Godo niti kako ih on moze spasti i od cega. Ali ne znaju ni oni – nesto su od njega trazili, mada nista odredjeno, nego onako, a tako im je on i odgovorio. Sastanak je ugovoren sa istom dozom neizvesnosti i neodredjenosti. Estragon nista o Godu ne zna, a Vladimir nije ni siguran u ime, a i ne poznaje ga – kad vidi Poca prvi put on misli da je Godo. Nisu sigurni u juce i danas, u vreme. Cipele su prvo tesne, posle su prevelike, pa ih Estragon odbija, a ne razaznaju ni boju, niti je se secaju. NISTA I NE MOZE BITI SIGURNO, I SVAKA STAVKA IMA PROTIV STAVKU, ANTITEZU. Ilustrativna je prica o dva razbojnika obesena sa Hristom – samo jedno jevandjelje kaze nesto o njima, a druga ga ne spominju. Paradoksalno, ceo svet se pridrzava bas tog jevandjelja ! Takodje, Sreckova besmislena beseda pocinje recima « s druge strane… » a trebalo bi da predstavlja protivurecenje necemu. U nemogucnosti da odluce sta bi trebalo ciniti oni ne cine nista. SVE JE OBAVIJENO DVOSMISLICOM I NESIGURNOSCU. Sve se relativizuje odmah posto se ustvrdi. TU SE OTVARA PROSTOR ZA PRODOR OPSTEG. Drama nas sama provocira da je, u nedostatku iceg sigurnog i utvrdjenog, uopstavamo i dizemo na opstiji nivo. Ali ona daje samo nejasne i nesigurne podsticaje za opstavanje.



    Dosta je indikacija na cekanje spasenja od Boga (ime Godo, cekanje spasa, glasnik potvrdjuje da Godo ima belu bradu, pominjanje biblijskoh prica, Sreckova beseda o licnom Bogu. Ali ove reference su samo najuocljivije (one na Sekspira i Selija se ne vide tako lako).



    Godo nije bog – GODO JE SVE OD CEGA SE OCEKUJE SPASENJE. Komad ima ambivalentnu strukturu – ona jeste kruzna, ali je i linearna – kako se priblizavamo kraju, humor nam je sve manje smesan. Na pocetku drugog cina, Vladimir govori ostih o psu kojem su ISKOPALI GROB i svaki put tu zastane, to onda daje emocionalni ton do kraja. Najpre prijatna i smesna ponavljanja do kraja prelaze u bezizlasnost i ocaj, sto je pokret tragedije a ne komedije. Cekanje kao prazna radnja, prznina kao odsustvo. Ne znamo ko je ta poslednja istanca covekove nade (Godo), a to ne zna ni autor ni glumci. Gledalac je naveden da se muci oko istog pitanja kao i junak. Koliko god da nas na to navodi, drama nije alegorijski, racionalno citljiva. Postoje nagovestaji ali ne i potpune interpretacije. DRAMA JE SACINJENA TAKO DA NAM INTERPRETACIJA IZMICE.



    Medjutim, Cekajuci Godoa ipak ima implicitni hermeneuticki kljuc – to je metateatralnost. Pri kraju II cina, kad je vec jasno da nikakvog zapleta nece biti i da ce ceo cin biti ponovljeni prvi, autor daju kljuc- u ironicnom tonu. Vladimir kaze da su u ovom trenutku NJIH DVOJICA CELO COVECANSTVO, ONI TREBA DA PREDSTAVE TU ODVRATNU SORTU. “Ovo sta mi radimo ovde, to je pitanje”. Samo je jedna stvar jasna “ Mi cekamo Godoa da dodje, dosli smo i cekamo… A izvesno je da tada vreme sporo prolazi, pa mi moramo da ga prekracujemo radnjama, koje na prvi pogled mogu da izgledaju razumne, dok ne postanu navika.” VLADIMIR ISPADA REZONER DRAME I ODJAVLJUJE DA SU LIKOVI LJUDI. Njihova sudbina kao parabola citave ljudske sudbine. Ali ovo je Vladimirovo razmisljanje DATO SA GORKOM IRONIJOM. On kaze da se podrazumeva da su oni likovi koji stoje umesto ljudi. Ali treci nivo znacenja – « jedina stvar je da mi cekamo Godoa » Doslovno ono treba da bude shvaceno. CEKANJE JE ODSUSTVO RADNJE, ono nam ne omogucuje da iz drame izdvojimo bilo kakav smisaoni supstrat. Sa stanovista radnje, cekanje je prazno. Pokusaj da se ovo dramatizuje je u stvari pokusaj prestavljanja nepredstavljivog. To je poenta Vladimirovog iskaza : ‘vreme sporo prolazi i tera nas da ga prekracujemo radnjama koje mogu u prvi mah da izgledaju razumno, dok nam ne postanu navima » To je kljuic celel drame.



    NULTI STEPEN POZORISTA – tako je Beketovu dramu nazvao Bradbi. To znaci predstaviti likove koji su prosto tu. Oni moraju da izmisljaju svoje uloge, zato ispadaju iz ove date uloge (recimo, kad komentarisu te biblijske motive, oni kao da su izvan teksta : « Meni je dosta ovog motiva.. ». Ili za radnju kazu : »Ovo je gore nego u pozoristu… u mjuzikholu… u cirkusu… » Jedna od strukturnih mamaca ove drame je sto ona na razlicite nacine pokusava da stvri makar privremenu iluziju da ce se nesto ipak zbiti , to je funkcija epizode sa Pocom i Sreckom. To funkcionise kao komad u komadu – a Vladimir i Estragon se ponasaju kao da posmatraju komad ! Pokusavaju da uctivo razumeju pojavu ovog para, odnose medju njima… Vladimir i Estragon sada preuzimaju ulogu gledalaca dok su njih gledali!



    Srecko je krajnja ironija – bice poput imbecila i poluzivotinja jedino pokusava da na racionalni nacin da odgovor na pitanje koje postavlja cela drama – PITANJE O BOGU. Tako ispada da je struktura takva da je drugi cin samo ponavljanje prvog, prvi cin je smisaono i strukturno ponovljen u « komadu u komadu » koji obrazuju Poco i Srecko (kao sto Vladimir uopstava pitanje o cekanju Godoa, a Estragon truca, tako i Poco truca , a idiot Srecko pokusava o Bogu da govori kroz filozofski diskurs).


    eo ovo ti je sa nekog foruma
    imash prilichno dosta materijala

  15. #90
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Хвала,Милице, на овом тексту. Годоа ћу,некако, и да напишем, али поман Бука и бијес...Ја стварно волим да читам, али се са овим дјелом не могу снаћи.

    Поздрав

  16. #91
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treba mi za prekośutra (četvrtak) lektira "Mrtvo Duboko", ako ima neko prepričano i ponešto o piscu i sl. ?

  17. #92
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,725
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    E ja kod Perse u trgovinsku ne procitah ni jednu jedinu lektiru,a domacih u 3. i 4. srednje zajedno sam mozda 7-8 ukupno uradio,tj. prepisa od drugih i pored svega toga ja na maturski iz srpskog dobih lagano 4 valjda sam se tad 1. put smislio da napisem nesto iz srpskog

  18. #93
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Efektan pocetak i efektan kraj!!!

    Ako neko zna neki sastav u kojem su pocetak i kraj efektni,neka pomogne.Unapred hvala!!!

  19. #94
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Rodjen je u praskozorje zadnjeg dana marta."

    "Umro je iznenada, od srcanog udara, koji je bio posljedica povecane masnoce u krvi."

    Dje ces efektnije....
    Caesar`s wife must be above suspicion

  20. #95
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Europe
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    "Rodjen je u praskozorje zadnjeg dana marta."

    "Umro je iznenada, od srcanog udara, koji je bio posljedica povecane masnoce u krvi."

    Dje ces efektnije....
    Ubitachna kombinacija svitanja i triglicerida
    Don't fight a battle if you don't gain anything by winning

  21. #96
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,489
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Da ne zna neko neki sajt/knjigu,gjde ima nesto o ekoloskim resursima sjevernog regiona Crne Gore i o njihovoj eventualnoj valorizaciji?

  22. #97
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pošto sam se ubio da nađem prevod ove rechenice na latinskome i nisam našao rekoh da probam ovdje!Ko pomogne dobiće jedno veliko HVALA!!!

    "Što te ne ubije ,to te čini jačim "
    γενναία καρδιά

  23. #98
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Podgorica-dje zalegnem
    Posts
    5,477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DarusPG View Post
    Pošto sam se ubio da nađem prevod ove rechenice na latinskome i nisam našao rekoh da probam ovdje!Ko pomogne dobiće jedno veliko HVALA!!!

    "Što te ne ubije ,to te čini jačim "
    Centum vos operor non adduco ,to vos ciničan Moslem vespera.

  24. #99
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    189
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E ovako ljudi..... Ako ima ko da spasava.....
    treba mi sastav na temu Putopis, i to za ocjenu..... Sto je najgore, treba mi za sjutra, a nidje na net-u ne mogu da nadjem..... Molim vas ako iko ima da mi pomogne, jer mi ne gine jedinica sjutra??? hvala unaprijed.....

  25. #100
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .................................!

    Sastavu na temu "Putopis"?

    Treba li da napises neko svoje iskustvo sa putovanja ili treba da napises kakav je efekat na tebe imalo citanje/gledanje nekog putopisa?

    EDIT: U dijelu naseg foruma posvecenom putovanjima imas topik o gradu koji je ostavio poseban utisak i mozes naci nekoliko odlicnih putopisa/ licnih dozivljaja jednog grada. Ako se ne snadjes tamo posalji mi PM pa cemo dalje pomagat da izbjegnemo tu jedinicu ako se ikako moze!

    1) https://forum.cdm.me/showthread.php?t=32117

    2) https://forum.cdm.me/showthread.php?t=14353

    3) https://forum.cdm.me/showthread.php?t=21640

    Ne da mi dja'o mira, moram opet editovat: Kad odes na forum putovanja, nemoj premnogo gledat Kikicine slike, jer se covjek navuce. Nije ni cudo...kako stari tako je sve zgodnija i zgodnija.... dja'oli je znali svasta co'eku na pamet pane!!!
    Last edited by Thomas_O_Malley; 01-10-08 at 17:48. Reason: Dopuna
    Caesar`s wife must be above suspicion

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. WRC, motoGP,DTM, domaci....
    By brzi_pas in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 182
    Last Post: 30-10-06, 16:57
  2. Domaci sajt posvecen Formuli 1,domacem auto sportu i...
    By ::M@rkoP:: in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 1
    Last Post: 07-03-05, 22:29
  3. Molim struchnjake za pomoc.
    By milovan in forum Software
    Replies: 23
    Last Post: 01-12-04, 21:30
  4. kupovina..treba pomoc...brzo!!!
    By DeViLiSh|Je$$uS in forum Hardware
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-04, 12:57
  5. Pismeni
    By ice in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-04, 19:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •