Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 43

Thread: Protest " Muslimana "

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Protest " Muslimana "

    PROTEST PREDSJEDNIŠTVA MATICE MUSLIMANSKE CRNE GORE

    U grupi za državotvorni pokret nema Muslimana i Albanaca

    Podgorica, 24. oktobra - Predsjedništvo Matice muslimanske Crne Gore protestovalo je danas zašto u Inicijativnoj grupi za državotvorni poket nema Muslimana i Albanaca.
    „Necjelishodno je i politički nerazumno da se vodi državotvorna kampanja i organizuju kreativne snage za obnovu crnogorske državnosti bez intelektualaca muslimanske i albanske nacionalnosti”, kaže se u saopštenju.
    Matica navodi da ne vidi opravdane razloge niti politički razumne poteze ignorisanja i marginalizacije muslimanskih intelektualaca i time muslimanskog naroda.
    „Pozitivan ishod referenduma nije moguć bez glasova birača muslimanske nacionalnosti i nije korektno prema muslimanskom narodu da njihovo pridobijanje za obnovu državnosti vode Crnogorci, bez muslimanskih intelektualaca”, kaže se u saopštenju.
    Rukovodstvo Matice muslimanske pita da li to znači da Muslimani u Crnoj Gori zavređuju pažnju vladajuće Demokratske partije socijalista samo onda kada su im potrebni njihovi glasovi.
    „Znači li to da je obnova državnosti Crne Gore moguća bez Muslimana i Albanaca”, navodi se u saopštenju. Ocjenjuje se da rukovodstvo DPS-a potcjenjuje značaj i ulogu Muslimana u stabilizaciji i ostvarivanju državotvornosti Crne Gore. (MINA)

    Komentar:
    Ova kuknjava Avdulja Kurpejovica i njegove MM je sasvim normalna i ocekivana. Ignorisanje "intelektualaca" iz ove grupacije je ocekivano sobzirom da su oni nedonoschad aktuelnog rezima. Veoma mudar potez vladajucih i dobar put ka ispravljanju greske i laganog eliminisanja ovog "kukavicijeg jajeta" zvanog Matica muslimanska. Nasa zavedena braca koja su se nacionalno izjasnili za nepostojecu naciju Muslimani, sve vise uvidjaju svoju zabludu i njihov povratak medju crnogorske Bosnjake, gde im je i mesto, i gde pripadaju, je neminovan.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svashtochinjo, nijesu oni najvece bene u crnu goru, ima i ludjija.

    Docleanusi


    Piše: mr Dragan Rosandić

    Stvarno, odakle se, najednom, stvoriše ti Dukljani? Nikome to nije jasno! Bila su neka iskopavanja na arheološkom lokalitetu Duklja, kod Podgorice, prije nekih 5-6 godina i to je ostalo tako raskopano, pa mora da su se odatle izlegli! Mada se tu moralo složiti i namjestiti još mnogo toga!
    Rodonačelnik ovih današnjih Dukljana, ali i najslavniji Dukljanin, naravno, poslije ludog popa Dukljanina, Jevrem Brković je prvo svoju majčicu tražio u Beogradu, pa onda u Zagrebu i sad misli da ju je pronašao u Duklji! Pitao sam neke Srbijance: - Zašto, bre, ne primiste Jevrema i Nola u SANU, ili barem u CANU, kao istureno odjeljenje, pa nas ne bi danas ovako maltretirali sa dukljanskom ideologijom? Kad oni kažu: - Pa nije SANU pojata da u nju svako ulazi! Mi smo imali dobru volju, ali ne može ni SANU ići ispod svojih kriterijuma i donjih granica!
    Tu su se Jevrem i Nole naljutili, s obzirom na to da su imali snažno izražene akademičke nagone, osjetili su se odbačeni od majčice Srbije kao trinaesto prase, iako tamo pose ko stigne, a gladan ostane samo totalni smetenjak!
    Tako su se počeli stvarati prvi preduslovi za obnovu dukljanske civilizacije! Jevrema su, potom, pročitali i u Zagrebu, pa ni on više nije imao kud! Nola su pročitali u Narodnoj stranci, pa je i on morao kod Jevrema! U međuvremenu je i Milo zaglibio do guše, pa je i on naglo zavolio Jevrema! De-pe-es-ovski i es-de-pe-ovski komunisti su ostali bez ideologije, jer im je komunizam propao svuda u svijetu, pa su i oni morali, što prije, da se ufate za neku ideologiju, i tako su se ufatili za Jevrema!
    Međutim, Jevrema ne treba potcjenjivati! `Ajte, probajte vi da osnujete Akademiju, pa da vidim hoće li se kod vas upisati 30 profesora doktora, kao kod Jevrema, i još, pride, da misle kako su stvarno postali akademici!? Evo, ja priznajem, kad bih, recimo, osnovao Pješivačku akademiju nauka ili Akademiju nauka od preko Morače, da ne bih mogao pronaći 30 profesora doktora da se u nju upišu! Zato ću ovo poglavlje završiti sa mojom pokojnom babom Mentom, koja je znala da kaže: - E, moj sine, ima preko 200 vrsta budala, ali nema veće budale od školovane budale!
    Docleanusi nijesu utemeljeni u istoriografiji, mitologiji i narodnom sjećanju, izuzev u par slučajeva kada su đeca nemirna i neće da spavaju, pa ih majke plaše: - Spavajte, đeco, ili će vas Dukljani ponijeti! Ili u slučaju kada je neko alav i proždrljiv, pa mu se prigovara: - Što ždereš, kao da si dukljanska aždaja! Dakle, ispada da su to mitska bića, barečine, strašna stovrenja, strašila, aždaje...
    Ako ovi naši Dukljani nastave ovako, brzo će doći vrijeme kada će majke uspavljivati đecu riječima: - Spavajte, đeco, ili će doći Jevrem i Nole po vas! Što je grđa varijanta za đecu u poređenju sa pravim Docleanusima!
    Tako ispada da su Docleanusi prisutni u istorijskom pamćenju Crnogoraca koliko li je prisutno i krme u Teheranu, ili SDP u biračkoj svijesti građana Crne Gore! A najpoznatiji i najslavniji dukljanski junaci, mislioci i filozofi su, naravno, pored ludog popa Dukljanina i ovih barečina i strašila, Jevrem, Nole, Kujo, Šerbo, Backo...
    Neki ovakve idiotske i šizofrene ideje kao što je dukljanska ideologija, maternji jezik i slične suludnosti objašnjavaju psihijatrijskim razlozima, klimatskim i metereološkim uslovima, ali i prirodnim pojavama! Malo obradivnog zemljišta i velika dokonost za razmišljanje, pa čovjeku svašta padne na um! Težak mentalitet, velika neiskorišćena energija koja se ne kanališe na pravi način i ne prazni, pa čovjeku, opet, svašta padne na um!
    Neki šereti su prošle godine proturili na Cetinju "buvu" da je za sveopštu propast i dekadenciju Cetinja, odnosno "Doline bogova", kako su ovu zapuštenu naseobinu preimenovali neki Cetinjani, kriv snažni i opojni miris lipa, koje su ukras cetinjskih ulica! Ova "naučna" teza se ozbiljno primila kod nekih Cetinjana koji su se složili da taj snažni miris lipa opojno i razdražujuće utiče na njihove moždane vijuge! Poslije su jedva zaustavili neke što su bili zavrgli sjekire preko ramena da posijeku sve lipe po Cetinju!?
    Negdje krajem 80-ih godina prošlog vijeka ekipa TV Titograd stigla je na Cetinje da pravi anketu među građanima o svojevrsnoj melanholiji, apatiji i dekadenciji u koju je zapao grad! Neki, što su ih zatekli tog kišnog popodneva u jednog birtiji, gdje igraju karte i ljušte lozu, vele da je to sve zbog toga što su Krivošije lokalitet sa najviše padavina, kiše, po glavni stanovnika u Evropi!
    A onda nalećeše na mog prijatelja - pjesnika Vuka Pejovića Dodoškog:
    - A šta mislite vi o tome - pita novinar, a kamera zuji.
    - Sve vam je to zbog nejebice - odvali psihijatrijski stručno Vuk Pejović Dodoški.
    Kada je to emitovano na TV Titograd, nastao je lom? Saopštiti tako brutalno činjenice u javnost, u jednom nevinom i čednom vremenu, kada ovdje još nije bilo trafikinga, niti Moldavki, predstavljalo je pravu jeres! A Vuk je zbrisao za Dodoše i mjesecima nije smio da dođe u Cetinje, jer su mu prijetili da će ga linčovati! Sve dok i ovdje nije započela seksualna revolucija koju su izveli Dukljani sa Moldavkama!

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Gornji Piperi, podno Kamenika
    Posts
    315
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    biće e i rosandića drži nejebica pa lupa... za razliku od kachkina koji se nejebice lako riješio - samo sad pati od edipovog kompleksa.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobruski me sa svojim iskljucivim bosnjastvom neodoljivo podsjeca na iskljucivo srpstvo. Samo ja i niko drugi. Zamorno .

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milijana
    Dobruski me sa svojim iskljucivim bosnjastvom neodoljivo podsjeca na iskljucivo srpstvo. Samo ja i niko drugi. Zamorno .
    Milijana, zaista neznam na osnovu cega si dosla do ovakvog zakljucka o mojoj iskljucivosti, uporedjujuci me - nisakim drugim - no sa veljesrbima (chetnicima). :cry:

    Ako si citala moje ranije komentare na ovu temu, onda si morala zapazit suprotno.
    Ja akceptiram Crnogorce muslimanske vere, akceptiram i ljude koji su nacionalno neopredeljeni, a muslimani su i praktikuju Islam. To sam uvek isticao jasno i istucem, jos uvek, bez ustrucavanja.

    Ne mogu, medjutim, da prihvatim da neko uzima termin (M)usliman, koristeci ga kao nacionalnu odrednicu, kada je to verski pojam.
    U komunistickom drustvu to je bilo shvatljivo, ali danas, kad je demokratija svugde oko nas i kad nam nauk po tom pitanju ne nedostaje, to je apsurd.
    Pogotovu kada se ima u vidu bezpotrebni animozitet, nekih krugova u Crnoj Gori, usmeren prema Bosnjakluku.

    Prtema tome, uvazena Milijana, ne radi se o mojoj iskljucivosti, " samo ja i niko drugi ", kao sto Ti rece, vec o rascinjavanju jedne rezimske montaze usmerene prema nama - Bosnjacima - u Crnoj Gori.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bosnjak je onaj koji se tako osjeca.
    Musliman je onaj koji se tako osjeca. Uz to, Musliman ne mora biti i musliman.
    Iskljuciv je onaj koji im je nasao "ljepse" ime bez da su ga pitali i danas im daje za pravo da budu muslimani ali ne i Muslimani.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Богами Брко напраши те Милијана

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milijana
    Bosnjak je onaj koji se tako osjeca.
    Musliman je onaj koji se tako osjeca. Uz to, Musliman ne mora biti i musliman.
    Iskljuciv je onaj koji im je nasao "ljepse" ime bez da su ga pitali i danas im daje za pravo da budu muslimani ali ne i Muslimani.
    Boze dragi, pa ne radi se ovde o pronalasku ljepseg ili ruznijeg imena. Radi se o logicnostima i montazi aktuelnog rezima na stetu Bosnjaka, i podmetanja "kukavicijeg jajeta" sa ciljem razbijanja bosnjackog bica u Crnoj Gori.

    Ja cu akceptirati pojam M usliman, kao nacionalnu odrednicu, tek onda kada budu postojale nacionalne odrednice Pravoslavac, Katolik, Budista ... itd.

    Da, aktuelni rezim, na proslom popisu nije uvrstio ovo u pitanja i perfidnim metodama, ali i otvoreno, uticao na ljude da se tako pisu, sta bi se desilo?
    Najveci deo ovih ljudi bi se pisali kao Bosnjaci, dok bi se jedan deo svrstao u Crnogorce muslimanske vere ili nacionalno neopredeljene muslimane.

    U svako slucaju, pojam Musliman kao nacionalna odrednica je komunisticka izmisljotina i kao takav nepoznat u svremenom svetu. Meni se cini da se rezim izjasnio za put ka Evropi. Da li Evropa poznaje takvo sto?

    Uz to, Musliman ne mora biti i musliman.
    Uz to, zaista mi nisu poznati muslimani, a ateisti.

    Ako ne veruju u Boga, zasto su onda M(m)uslimani? :shock:

    Musliman = bogoposlusan
    8)

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Богами Брко напраши те Милијана
    Ako Ti tako mislis ...

    P.S.

    Ti, kao i uvek, bez komentara. Samo "lozis"...

  10. #10
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky
    Ne mogu, medjutim, da prihvatim da neko uzima termin (M)usliman, koristeci ga kao nacionalnu odrednicu, kada je to verski pojam.
    U komunistickom drustvu to je bilo shvatljivo, ali danas, kad je demokratija svugde oko nas i kad nam nauk po tom pitanju ne nedostaje, to je apsurd.
    Sta ces, mozda je nekom neshvatljivo, i mozda neko ne moze da prihvati da je Bosnjak nacionalna odrednica, navodeci kao argument da je potreban i dovoljan uslov da neko bude Bosnjak da bude sa Balkana i da bude islamske vjeroispovijesti. Mozda to nekome nije dovoljno za formiranje sasvim nove nacionalne odrednice, ko zna...

    Ko si pa ti da osporavas nekom pravo da se nacionalno izrazi onako kako se osjeca? Ako si primjetio, razlike izmjedju CG-Srba i Crnogoraca ne postoje, samo su u glavama, pa se opet ja njima obracam "Vi, Srbi iz Crne Gore", a oni meni kao Crnogorcu, i meni ne pada na pamet da ih ucim kako oni nisu Srbi no Crnogorci, i obratno. Svako treba da se izjasnjava onako kako se osjeca, ne znam sta tu tebi smeta?!
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ne vidim animozitet prema Bosnjacima sa ikoje druge strane osim iz krugova samih Bosnjaka koji prvo daju legitimitet Muslimanima svojom tribinom ”Muslimani /Bosnjaci – kako vam je ime” a poslije se nalaze uvrijedjeni kada se ti isti Muslimani i dalje nazivaju Muslimanima a imali su eto prilike da budu ”prosvijeceni”.
    Vlast , na koju su vjerovatno Bosnjaci kivni jer i dalje daje mogucnost i Muslimanima da se tako izjasnjavaju bila bi represivna kada bi im to pravo uskratila. Demokracija o kojoj Dobrusky prica svodi se upravo na slobodu izjasnjavanja, osobito o vlastitom identitetu.
    Tako ni ja ne dovodim u pitanje ove koje su se tribinom ”uzdigli” iz ”komunistickog” ”Muslimanstva” u ”demokratsko/trzisno” ”Bosnjastvo” u Crnoj Gori.
    A da Bosnjaci pate od ”djecjih bolesti” demokratizacije kao i svi narodi Balkana – pate. Prvenstveno je taj pojam u CG politiziran u istoj mjeri kao i srpstvo.
    Ja eto intimno mogu misliti da je Bosnjastvo u CG vise politicka nego nacionalna odrednica najvecim dijelom diktirana iz Sarajeva .
    Etnogeneza rijeci vodi me u Bosnu i jos mi nije objasnjeno kada su to u seobama na Balkanu u Crnu Goru dosli Bosnjaci, ostali i odatle im povijesno i nacionalno utemeljenje kao Bosnjacima ali …
    Osobno sam blize misljenju da je vecina Muslimana u Crnoj Gori jednako crnogorskog porijekla kao i ja,s jednako dugom povijesnom i porodicnom tradicijom , kulturoloski i na svaki nacin jednako vezana uz ove prostore. Prelaskom na islam, sto prinudnim sto dobrovoljnim vremenom su dobili i neke osobitosti i obicaje koji se dijelom razlikuju od ostatka stanovnistva. Dakle npr. , mogu ali i ne moraju prakticirati islam, imaju ( a i ne moraju ) muslimanska imena , odrzavaju tradiciju koja je stoljecima unazad u samo nekim segmentima razlicija od crnogorskih ”nemuslimana” ali oni nijesu strano tijelo u Crnoj Gori nego podjednako njen sastavni dio.
    Ja ih osobno nikada ne bih svojom voljom pretvorila u nesto toliko drugacije od mene i nasla im korijen u susjednoj Bosni jer mi je to uvredljivo .Oni za mene imaju pravo na svoj puni identitet tu gdje su i dakle su . (Pri tom ne govorim o Bosnjacima (bosanskim bivsim Muslimanima) kojih takodjer ima na nasim prostorima.)
    S druge strane, jednako ih nikada silom ne bih ni crnogorcila koliko god dobra moja namjera bila.
    Tocno je da pojam Musliman u sebi sadrzu i paradoks u vidu npr. Musliman a ateista , kao i cinjenicu da se ime bazira na vjerskom opredjeljenju . Uostalom, potraga za identitetom kao i njegovo njegovanje stalan je proces jer vrijeme ne stoji ali ovakav nacin za mene nije prihvatljivo rjesenje.

    Mogu se sloziti da Musliman kao nacionalni pojam nije bio najsretnije rjesenje tada kada je donesen ali ga svejedno dozivljavam kao nesto pozitivno, narocito za ona vremena.
    Pozitivno u tom smislu da je priznao osobitosti jedne grupe i pokusao im nezgrapnim imenom priznati pravo na nacionalni identitet sa svim posebnostima kao sto su ih npr imali ostali narodi na Balkanu . Iz tog razloga me Bosnjacka propaganda o zlonamjernosti pojma Musliman na stetu Bosnjaka podsjeca na srpsku kada o crnogorstvo dozivljavaju iskljucivo kao negiranje ”jedinog ispravnog” tj srpstva.
    Deklarirani Bosnjaci bi mogli sa deklariranim Muslimanima naci daleko vise slicnosti no razlika ali politicka pozadina Bosnjastva koje pokusava ”naci ime Muslimanima” na tome ne bi podjenako profitirala .

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobrusky, postoje li pravoslavni Bosnjaci?

  13. #13
    Join Date
    May 2004
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nezgodan ovaj Mishur!

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Milijana: Musliman je onaj koji se tako osjeca. Uz to, Musliman ne mora biti i musliman.
    Ovo je malo rastezanje gradjanskog shvatanja nacije - do ekstrema

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    465
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pravo na slobodu izjasnjavanja nije ograniceno bogom danim definicijama. Narodi i nastaju i nestaju, posebnosti se stvaraju iz nekadasnjih manje ili vise definiranih cjelina. Naravno, neki preduvjeti moraju postojiati (povijesni, teritorijalni kao i politicki i kulturni ) ali to su samo preduvjeti jer pojam je prilicno sirok.
    Mogla bih ti elaborirati ovo sire ali vrijeme je rucku ...
    Dalje, identitet je osobna stvar a dovoljno velika grupa individua koja dijeli ista uvjerenja ima pravo na svoju posebnost.
    Tako eto ja priznajem i Bosnjake u Crnoj Gori . :wink:

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Sta ces, mozda je nekom neshvatljivo, i mozda neko ne moze da prihvati da je Bosnjak nacionalna odrednica, navodeci kao argument da je potreban i dovoljan uslov da neko bude Bosnjak da bude sa Balkana i da bude islamske vjeroispovijesti. Mozda to nekome nije dovoljno za formiranje sasvim nove nacionalne odrednice, ko zna...
    Nije bitno...*,
    da ti pravo kazem nije me briga za te sto ne shvataju nacionalnu odrednicu Bosnjak , njihova neukost je njihov, a ne moj hendikep.
    Ja ti samo mogu reci da to nije sasvim nova, kako Ti kazes, nacionalna odrednica, vec je njeno poreklo staro nekoliko stotina godina, a ti kao „Crnogorac“ , morao bi znati da su Bosnjake i crnogorske vladike uvazavale kao poseban narod. No, o tome ne bi ovom prilikom i to je tema za podforum istorije.

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Ko si pa ti da osporavas nekom pravo da se nacionalno izrazi onako kako se osjeca?
    Ja samo iznosim svoje misljenje, onako kako ja gledam na to.

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Ako si primjetio, razlike izmjedju CG-Srba i Crnogoraca ne postoje, samo su u glavama, pa se opet ja njima obracam "Vi, Srbi iz Crne Gore", a oni meni kao Crnogorcu, i meni ne pada na pamet da ih ucim kako oni nisu Srbi no Crnogorci, i obratno.
    Sad polako.
    Razlike izmedju Srba i posrbljenih crnogoraca skoro da i nema. Samo sto su ovi posrbljeni “Srbi u usijanju”, kako voli da ih ‘krsti’ njihov idol Risto Radovic zvani Amfilohije, krvolocniji. Medjutim razlika izmedju nacionalnih Crnogoraca i Srba iliti posrbljenih crnogoraca je ogromna. Kao zemlja i nebo uocljiva. Ako u nicemu drugom, a ono u moralnom i svakom drugom, ljudskom pogledu. U novijoj istoriji Crne Gore nije zabelezeno da su nacionalni Crnogorci terorisali nikog , osim sto su sami bili terorisani od Srba. Nije Krsto Zrnov Popovic, nije Blazo Jovanovic i Vidoje Zarkovic, niti Slavko Perovic kidisali na Bosnjake i smisljali zlocine i genocide. To su smisljali srpski zlocinacki bolesni umovi smesteni po srbijanskim institucijama. Oni su slali legije smrti, Srbe iz Srbije, i usijane Srbe iz Crne gore u pljackaske pohode po Bosni i Hercegovini. Oni su koljuci goloruki bosnjacki narod sejali smrt dokle su takli. A, o drugim razlikama izmedju Crnogoraca i Srba mozes se informisati iz najnovijih topika uvazenog nika GRAD ilio ti to moze pojasnigi Grad Heroj i drugi forumasi koji se osecaju nacionalno Crnogorci.

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Svako treba da se izjasnjava onako kako se osjeca, ne znam sta tu tebi smeta?!
    Ne smeta meni nicije slobodno izrazavanje, taman posla. Ono sto meni smeta je rezimsko podmetanje i naleganje zmije u legalu crnogorskih Bosnjaka sa ciljem njihovog rastakanja i svodjenja na versku grupaciju ili njihovo tretiranje po verskom, a ne nacionalnom osnovu. Ako su tako dobronamerni, zasto finansiraju samo Maticu muslimansku i daju joj toliku podrsku. Sto se koja crkavica ne odvoji i za Bosnjacke nacionalne institucije? Koliko je Vlada Crne Gore odvojila srestava za Sandzacke igre? I td. Da ne nabrajam. U svemu tome je pozitivno to sto su , izgleda, prestali da se neprimerno odnose prema nama.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milijana
    Ja ne vidim animozitet prema Bosnjacima sa ikoje druge strane osim iz krugova samih Bosnjaka koji prvo daju legitimitet Muslimanima svojom tribinom ”Muslimani /Bosnjaci – kako vam je ime” a poslije se nalaze uvrijedjeni kada se ti isti Muslimani i dalje nazivaju Muslimanima a imali su eto prilike da budu ”prosvijeceni”.
    .................................................. ..............................................
    Organizacija Forum Muslimana-Bosnjaka u Crnoj Gori utvrdila je Deklaraciju prema kojoj bi se Muslimani u Crnoj Gori ubuduce zvali Bosnjaci. Ta deklaracija usvojena je na okruglom stolu "Muslimani-Bosnjaci kakvo vam je ime" u organizaciji Foruma i udruzenja "Almanah". Na okruglom stolu ucestvovali su i predstavnici politickih partija. Predsedavajuci Foruma Muslimani-Bosnjaci Serbo Rastoder ocenio je na skupu da je pitanje imena znacajno ne samo zbog proslosti, vec i buducnosti.

    Znaci i Forum bosnjackih intelektualaca se oficijelno deklarisao o nasem imenu i sta posle toga ima da se manipulise sa imenom Musliman, osim ako ne postoije skrivene namere.

    Ovo ostalo sto si navela jeste teoretisanje bez nekog konkretnog odgovora.

    Opet kazem da su se ti ljudi mogli izjasnit kao Crnogorci muslimanske vere ili nacionalno neopredeljeni muslimani. Ja to, naravno , akceptiram. Odakle ti pomisao o mojoj iskljucivosti?
    Musliman, kao nacionalna odrednica ne postoji nigde na belom svetu, osim u S i CG, a zlonamerno je poostavljena u odnosu na nas Bosnjake. To je to.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Dobrusky, postoje li pravoslavni Bosnjaci?
    Beranac,

    da u Crnoj Gori postoje pravoslavni Bosnjaci, nije mi poznato. Pravoslavni Bosnjaci postoje u BiH, njihov broj nije znacajan, ali ipak ima ljudi koji se tako izrazavaju, kao sto postoje i Bosnjaci katolici. Srbi i Hrvati u BiH su se nacionalno formirali, upravo, iz redova ove dva verske grupacije, jos pre vise od 200 godina. Nasa, bosnjacka nacija, usled odredjenih istorijskih i drugih okolnosti, formira se sa zakasnjenjem. Ali se formira.

    8)
    P.S.

    Izvinjavam se, ima jedan pravoslavni Bosnjak u C.Gori.

    Karakachkin.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U zavisnisti dali se na naciju gleda kroz sociolosku ili politkolosku prizmu , nacionalno izjasnjavanje pojedinca moze se valorizovati kao ilerevantno ili kao demokratsko pravo.Po socioloskim kriterijima bez obzira na 'osjecaj' i licno izjasnjavanje pojedinac ce biti svrstan pod grupaciju-naciju sa kojom dijeli jezik, prostor,kulturu stanovanja, folklor, kulturu ishrane,religiju.....( to su uglavnom opsteprihvaceni kriteriji -Fijamengo).Politikoloski naciju cine ljudi "sa zabludom o zajednickom" i svoj e pripadnistvo naciji zasnivaju na svom osjecaju i pravu izjasnjavanja.Sa bilo kojeg aspekta gedano naciji se ne daje ime vec se usvoji ono kako 'grupacija' samu sebe zove .Kroz istoriju je poznato da su neki narodi prihvatili za svoj naziv ime kojim su ih drugi prozvali odbacujuci svoje staro ili zadrzavajuci svoje i prihvatajuci strano uporedo(siptari=albanci.......) Kako i da se formira ime jednoj naciji kroz istoriju nije uobicajeno da se formira drzavnim dekretom ili Ustavom.Davanjem imena Muslimani naciji tj. narodu koji je postojao ranije a koji sebe nije nikad tako nazivao niti su ga drugi tako zvali, bez sumnje je politicki potez.Jedina osnova ovom nazivu je nazivanje od drugih koje je aludiralo na vjersku pripadnost u polarizaciji na Turke i Kaure.Nije tesko zakljuciti ko je izasao kao pobjednik iz te polarizacije i ko je pisao Ustav .Tako su se i imena probrala.
    Kako nacija nije metafizicki pojam vec se odnosi na realnog pojedinca i njegovo mjesto u drustvu ,tako se o naciji ne moze metafizicki odnositi. Ako se pomene ime Pape jasna je asocijacija na katolika.Isto i sa imenom nacije Muslimani da su muslimani .Zato se i daju imena stvarima.
    *******************************************
    Istoriski Bosnjaci nijesu vezani za postojanje Bosne.Narod koji je zivio na teritorijama na kojim i danas zivi ,i na jos nekim drugim sa kojih su se iselili iz raznih razloga kroz istorijska dogadjanja i migracije,na carskom dvoru otomanske imperije u sluzbenim spisima se biljezi kao Bosnjaci.Najstariji spisi u kojima se pominje naziv Bosnjaci datira iz osamnajesto vijeka(E.Musovic -Stanovnistvo Sandzaka....) Dakle ta carska odrednica bila je da se nominativno obiljezi stanovnistvo koje nije bilo Kavursko .Bosnjaci su naseljavali teritorije van bosanskog vilajeta te se bosnjastvo nije nikada poistovjecivalo sa Bosnom.
    Vracanje sebi imana koje se kroz istoriju ustanilo u podsvijesti pojedinaca pripadnika Bosnjaka njihovo je neosporivo pravo.To sto crnogorska nacija kuburi sa svojim nacionalnim identitetom nece se ,po svoj prilici, ovaj put prelomiti preko ledja Bosnjaka.Bez obzira na drzavnim budzetom u drzavnim prostorijama ustanovljenu "instituciju" Matice Muslimana koja pokusava da sprijeci nacijonalno osamosvjescenje Bosnjaka ,oni postaju i politicki prisutni.Preko 20% glasackog tijela koje je do sada podrzavalo vladu moglo bi da se okrene svom interesu te ne cudi zasto Vladi ne odgovara nestajanje Muslimana.Ko ne shvata tu politicku igru mogu mu i ******** setat mastom.
    Dr.T.Gajic psihijatar u Valjevu: "Mi, kao narod, imamo kompulsivno ponavljanje patologije, a kako nas lečiti, verujte, pitanje je koje svakodnevno postavljam sebi".

  20. #20
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky
    P.S.

    Izvinjavam se, ima jedan pravoslavni Bosnjak u C.Gori.

    Karakachkin.
    zamalo me se ne sjeti.
    za one koji ne znaju, za razliku od ********, koji su nastali tako shto su vlasi i srbi primili islam kao religiju, pa se natezali nekolike puta tamo i ovamo, boshnjaci se niked nijesu natezali i od kad su primili isljam su miroljubivo lokalno nomadsko stanovnishtvo i nemaju skoro nikakve veze sa ********ma, taman onoliko koliko li imaju danashnji i jucherashnji srbi i posrbljeni dukljanizovani vlasi. posrbljeni dukljanizovani vlasi u ovoj basni su oni stochari koje je muka turske okupacije zatekla u nedodjijama dolomitske crne gore, a chiji se potomci danes zamajavaju i lazunjaju da su porijeklom sloveni i to dukljani. ti posrbljeni dukljanizovani vlasi su bili najbrojniji u primanju i vracanju iz islama i masa ih se poturchila za stalno, a ne po potrebi, pa se tako i danas dobro drze sa rodjacima ********ma shirom balkana. da se vratimo na pitanje i pojam boshnjak i njihove karakteristike. boshnjaci su visoki rastom, shto je posljedica zdrave ishrane u lsobodnim boshnjachkim brdima bananama, ananasom, rashtanom i kupusom, krompirushom, gurabijama, masenicama, brdajlijama, shampitama i krempitama i naravno prshutom. vecinom su plavi, bash kao i srbi, za razliku od posrbljenih i dukljanizovanih vlaha koji su crnomanjasti i imaju ogromni, ruzni avetinjski nos i nestvarno i odvratno izbachenu adamovu jabuchicu. boshnjaci su snazne gradje, shto je posljedica neprestane fizichke aktivnosti, dobri su i marljivi radnici, bash kao i srbi, a za razliku od kokoshara posrbljenih i dukljanizovanih vlaha koji su bili jedino kadri stici i sa nechim zdimiti prije nego se orginalni vlasnik toga nechega u svojoj naivnoj miroljubivosti osvijestio, dakle lahki su samo na mogama i jeziku. boshnjaci su shirokogrudi, recimo nikad nebi ostavili protivnichkog ranjenika na bojnom polju da se muchi u mukama, nego su nosili zvjezdaste shrafcigere josh od dvanaestog vijeka i njima skracivali muke ranjenom protivniku. kao i ostali balkanski narodi i doseljenici, mijeshali su se vremenom sa komshijama i komshinicama, tako da je danas teshko napraviti razliku izmedju boshnjaka, srba i posrbljenih dukljanizovanih vlaha, osim po pitanju nacionalnog osjecaja i izjashnjavanja, religije, folklora, jezika, istorije, tradicija i politichke pripadnosti. kao i ostali okolni narodi suzili su vjerno i s velikom mukom svojim turskim gospodarima, iako se mnogi od njih danas prevrcu i nadimaju da pokazu i dokazu da su porijeklom turci i da su sa turcima doshli u ove krajeve. kao i ostalo balkansko stanovnishtvo pokoreno od turaka imali su danas nepojmljive poreze i duznosti prema turskom okupatoru, iako manje od porobljenih hirshcana, srba i posrbljenih i dukljanizovanih vlaha posebno. s druge strane, za razliku od srba i posrbljenih i dukljanizovanih vlaha, boshnjaci su morali da sluze u turskoj armiji kao najobichniji redovi. najvishi chin u turskoj armiji rezervisan za boshnjake je bio chin razvodnika, eventualno desetara ako se pokaze izuzetno vjeran i aktivan u odbrani svojih gospodara. morali su, pod prijetnjama smrcu i muchenjem da uchestvuju u krvavim i zlochinachkim pohodima turske armije, a ponajvishe bashibozluka na hrishcanske naseobine, chime se pravi boshnjaci danas ne ponose, za razliku od poturchenih vlaha i srba. traume koje su dozivjeli i prozivjeli na takvim pohodima su kod njih ostavile trga i do dana danashnjeg, pa se sa velikim poshtovanjem odnose prema srbima i posrbljanim i dukljanizovanim vlasima, narochito prema njihovim zenama, majkama i sestrama, za razliku od ******** koji svaku priliku koriste da se pohvale zlochinima svojih predaka i do detalja sa ponosom opishu strahote koje su njihovi poturichki preci i turci chinili domacem hrishcanskom stanovnishtvu. teshka ekonomska situacija je veliki broj boshnjakla natjerala da se poslije balkanskih ratova isele u razvijene zemlje koje chekaju na ulazak u europsku uniju, u prvom redu u tursku. to iseljavanje se nastavilo, napominjem usled ekonomskih razloga i poslije prvog svjetskog rata, a anarochito poslije drugog svjetskog rata. u oba svjetska rata boshnjaci su predvodjeni svojijem starjeshinama bili borci za pravdu, chast i slobodu svojega narodo i za oslobodjenje od porobljivacha. shvaba ih je u tome pomalo pomagao, ali su vecinu tereta iznijeli sami. na njihovu zalost, dio poturchenih srba i posrbljanih i sukljanizovanih vlaha je opet pod pokroviteljstvom i uz pomoc okupatora pochinio stravichne zlochine prema hrishcanskom stanovnishtvu. napominjem, boshnjaci sa tim nisu imali nishta. njihova ljubav za slobodom i mrznja prema okupatoru je narochito doshal do izrazaja u drugom svjeckom ratu, kada su svi boshnjaci ushli u redove partizansko-chetnichke koalicije za borbu protiv okupatora, za razliku od poturchenih srba i posrbljenih i dukljanizovanih vlaha koji su se josh jednom priklonili mrskom okupatoru i pod njegovim pokroviteljstvom nastavili vishevjekovni pomor hrishcanskog srpskoh i posrbljenog vlashkog stanovnishtva. to im boshnjaci nikada nece oprostiti, bash kao ni srbi i posrbljani i dukljanizovani vlasi. poslije ratova, teska ekonomska situacija je josh jednom veliki broj boshnjaka poslala trbuhom za kruhom, narochito u novu tursku- zapadnu njemachku. tamo se formiraju udruzenja boshnjaka u rasejanju, klubovi i organizacije za ochuvanje boshnjachke narodnosti, tradicije i staroboshnjachkog jezika koji je pod velikim naletom i uplivom turcizama i arabizama. marljivi i shtedljivi, pomagali su i pomazu svoju boshnjachku domovinu koju nikada nisu zaboravili. za vrijeme poslednjih ratova, boshnjaci su josh jednom pokazali da su iznad religijsko-partijsko-nacionalnih podjela koje su rastresle njihovu maticu i zajedno, slozno i pravedno su se stavili na stranu pobjednika, ma gdje to bilo. u svojoj dobrodushnosti, saraqdjivali su i sa srbima i sa posrbljenih i dukljanizovanim vlasima i sa hrvatima i sa mornarima i planinarima, sa arapima i persijancima, sa mrskim turcima i opasnim jordancima, samo da se izbjegne bratoubilachki rat. nisu uspjeli i rat je pocheo i zavrshi onako kako su boshnjaci najmanje zeljeli. kada su srbi postrijeljali nekolike hiljade poturichkih ratnika, boshnjaci su sa sazaljenjem komentarisali da su ******** to i zasluzile, narochito sbog chinjenice da nije bilo ubijanja djecemladje od chetrnaest godina, starih zena i ******** starijih od 128 godina. sto i kusur hiljada mrtvih poturchenjaka u bosni boshnjaci su sa zaljenjem prokomentarisali kao balkansko osvetnichko prokletstvo starom boshnjachkom poslovicom- kako su sijali, sad nek zanju. bombardovanje srbije i crne gore su prokomentarisali na isti nachin. svoje komshije bancherose koji su bjezali od rata na kosovu su rashirenih ruku i pokojim rashirenim nogama sachekivali, hranili i prosljedjivali dalje u dubinu crne i gore u kampov koje su za njih organizovali posrbljeni i dukljanizovani vlasi i arbanasi. svojim komshijama srbima koji su bjezali sa kosova pred naletom enverhozhinskih bandi su naplacivali hranu, vodu i gorivo za put uz tradicionalni boshnjachki trgovachki osmjeh, za razliku od poturchenih srba koji su srpske izbjeglice shikanirali, verbalno i fizichki maltretirali dok su bjezali sva svojih ognjishta u majku svoju crnu goru.
    ratovi se zavrshishe, boshnjaci uglavnom ostadoshe svoji ne svome. sa zaljenjem se konstatuje konstantno mijeshanje boshnjaka i poturchenih srba i posrbljenih i dukljanizovanih vlaha. nadam se da vam je poslije ove besjede jasnije.
    danas, kada se u pristupa obnovi socijalsitichke free market for friends and associates revolucije, boshnjaci zauzimaju istaknuto mjesto medju ostalim indijancima u nashem opitu i sa ponosom klichu
    alaaaaaaahuuuuu suuuuneeeeeeetttt, suuugreeeeeeeb, kijaaameeeetttt, dzenaaaazaaaaaaa, egbeeeeeeeerrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    234
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Komunisti su nametnuli Bosnjacima nacionalno ime Musliman sto je bila jedna velika podvala, koja je i danas u opticaju. Jos tada je u viziji srpsko-hrvatskih hegemonista bila agresija na Bosnu i njeno rasparcavanje po semi Cvetkovic-Macek. Cilj je bio satiranje svakog pomena jedne nacije sa 800 godisnjom kulturom, tradicijom, drzavom i td.

    ne treba dalje ici od izvornog teksta Garasananiovog Nacertanija da se spozna istina. Naime i Garasanin spominje Bosnjacku naciju-ovdje je izvod iz njegovog "cuvenog" dijela:

    "Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak Više predostrožnosti i vnimanija na protiv toga iziskuje to, da se katolički Bošnjaci zadobijedu. Na čelu ovih stoje franjevački fratri."

    Ova recenica je u kontekstu sirenja Srbije na zapada, sa planom aneksije BiH. Ova recenica dosto govori o realnom stanju stvari, koje je tada bilo na snazi. Prvo, i tadasnja zvanicna Srbija (1844) priznaje da su Bosnjaci nacija ( a BiH drzava). I drugo ta nacija nije bila omedjena vjerom, vec se ispravno smatrala kao drzavotvorna nacija, koja je kroz historiju uspjela ocuvati svoju drzavu (istocno vjeroispovjedanje Bosnjaci i katolicki Bosnjaci, pravoslavni Bosnjaci).

  22. #22
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Istoriski Bosnjaci nijesu vezani za postojanje Bosne.Narod koji je zivio na teritorijama na kojim i danas zivi ,i na jos nekim drugim sa kojih su se iselili iz raznih razloga kroz istorijska dogadjanja i migracije,na carskom dvoru otomanske imperije u sluzbenim spisima se biljezi kao Bosnjaci.Najstariji spisi u kojima se pominje naziv Bosnjaci datira iz osamnajesto vijeka(E.Musovic -Stanovnistvo Sandzaka....) Dakle ta carska odrednica bila je da se nominativno obiljezi stanovnistvo koje nije bilo Kavursko .Bosnjaci su naseljavali teritorije van bosanskog vilajeta te se bosnjastvo nije nikada poistovjecivalo sa Bosnom.
    turci su poturchene srbe administrativno zvali boshnjaci zbog razgranichnejna poreza i dadzbina, inache su ih zvali i dan danas ih zovu srbi. eno one poturchenjake shto su otishli sa turcima u anadoliju i dan danas zovu srbima. mrkojevici su srbi poturchenjaci, dakle polovni srbi.

  23. #23
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dobrusky
    Ja akceptiram Crnogorce muslimanske vere, akceptiram i ljude koji su nacionalno neopredeljeni, a muslimani su i praktikuju Islam. To sam uvek isticao jasno i istucem, jos uvek, bez ustrucavanja.

    Ne mogu, medjutim, da prihvatim da neko uzima termin (M)usliman, koristeci ga kao nacionalnu odrednicu, kada je to verski pojam.
    U komunistickom drustvu to je bilo shvatljivo, ali danas, kad je demokratija svugde oko nas i kad nam nauk po tom pitanju ne nedostaje, to je apsurd.
    Pogotovu kada se ima u vidu bezpotrebni animozitet, nekih krugova u Crnoj Gori, usmeren prema Bosnjakluku.

    Prtema tome, uvazena Milijana, ne radi se o mojoj iskljucivosti, " samo ja i niko drugi ", kao sto Ti rece, vec o rascinjavanju jedne rezimske montaze usmerene prema nama - Bosnjacima - u Crnoj Gori.
    Која си ти будала фашистичка!

    Муслиман је кажеш вјерски појам па не може бити нација? А шта је са Јеврејима?

    Бошњак и Црногорац су географски појмови, те нације акцептираш (човјече која писменост!).

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Gornji Piperi, podno Kamenika
    Posts
    315
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cetnjo
    Бошњак и Црногорац су географски појмови
    kad već govorimo o pismenosti, gre'ota bi bilo ovo preskočit'.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cetnjo
    Која си ти будала фашистичка!

    Муслиман је кажеш вјерски појам па не може бити нација? А шта је са Јеврејима?

    Бошњак и Црногорац су географски појмови, те нације акцептираш (човјече која писменост!).
    Evo kako to izugleda kad jedan ****** pominje fasizam.

    Jevreji su narod, u etnickom smislu, semitskog porekla isto kao i Arapi. Druga je stvar sto su jevrejski rabini proglasavali za narod sve sto je prihvatilo judeizam kao veru. Tako da Jevreja ima raznih rasa, kao i u svim drugim svetskim verama. Jevreji imaju svoju drzavu Izrael i oficijelno su po nacionalnosti Izraelci. Barem su pod tim imenom registrovani kao nacija u UN.
    Nesto slicno su radili i svetosavski popovi, pokrstavajuci sve zivo, tako da su danasnji Srbi raznobojnog tena, od izrazito plavih, garavih do onih kosookih (najnovijih). Mogao si i njih slobodno uzeti za primer. I po svetosavskoj "filozofiji" je vera = narod (nacija). Ali sve to nema veze s mozgom, niti sa opstevazecim kriterijumima koji se koriste u Evropi.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •