Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: JEDAN PRIMJER KAKO JE KRALJ NIKOLA POSRBLJAVA` CRNOGORCE !

  1. #1
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Crna Gora - Zeta - Duklja
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ovako su nastajala novokomponovana predanja

    Da vidimo kako je Kralj Nikola izmislio pedigre Novici Ceroviću!
    Ovo dolje je iz knjige "Stara Crna Gora" od Erdeljanovića, 1926 god: 420




    ... On je stao pričati Novici Ceroviću i popu Milosavu Tomiću, kako bi oni mogli biti zajedno došli iz Bosne u Rudine, a odatle se razdvojili.
    Ovima je laskalo, dok su Petrovići bili dinastija, i tako je stvoreno predanje koje je poslije ušlo u radove Rovinskog i Svetozara Tomića i zabilješke prote Milutina Cerovića.
    Ali je to kazivanje bez ikakve osnove: Pitao sam o tome hiljade ljudi, pa mi niko nije potvrdio; pitao sam i samog prota Cerovića, pa mi je on rekao: "Bogomi sam ovo prvi put čuo od knjaza Nikole!"


    .
    Last edited by GRAD; 05-12-07 at 03:17.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    126
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    JEDAN PRIMJER KAKO JE KRALJ NIKOLA POSRBLJAVA` CRNOGORCE !
    -?!?
    "Terrified, petrified, mortified. Stupified... by you"
    "There has to be a mathematical explanation for how bad that tie is"
    "Perhaps it is good to have a beautiful mind,
    but an even greater gift is to discover a beautiful heart"
    A Beautiful Mind

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Beograd,centar sveta i obliznjih planeta
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    -?!? такође.
    Дај боже да се Срби сложе...

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    JEDAN PRIMJER KAKO JE KRALJ NIKOLA POSRBLJAVA` CRNOGORCE !
    Takovijeh primjera ima mnogo ,ne samo od Kralja no i od vladika ,koji su poistovjecivali religiju i naciju !!! No im se to sve slomi o glavu ,tako da imamo sto naucit od historije !!!!!
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    [Timeless_Departure]
    Posts
    312
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    'ajde?!

    hahahahahah

    pored ovog foruma, nikakav ti cirkus ne treba
    a ni (z)oloshki vrt, chasti mi

  6. #6
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milant_se_zali
    JEDAN PRIMJER KAKO JE KRALJ NIKOLA POSRBLJAVA` CRNOGORCE !
    -?!?


    Quote Originally Posted by CarDusan

    -?!? такође.

    Po Crnoj Gori vjerovali ili ne, ima dosta judi koji pricaju, sasvim ozbiljno; da su potomci Banovic Strahinje ili Mrnjavcevica ili Nemanjica...

    Ne salim se, po Crnoj Gori dosta ljudi prica ovakve kretenluke.

    Sada sam predstavio, cvrst istorijski dokaz iz knjige Srbijanca - Jovana Erdeljanovica, ko je izmisljao te price i ko je izmisljao Crnogorcima, srpska plemicka porijekla.

    Procitajte jos nekoliko puta moj prvi post u ovom topicu, pa ce vam biti jasno, da je crnogorskim bratstvima, ta bajkovita srpska porijekla izmisljao kralj Nikola !!

    Jasno je zasto!

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ..

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D
    Po Crnoj Gori vjerovali ili ne, ima dosta judi koji pricaju, sasvim ozbiljno; da su potomci Banovic Strahinje ili Mrnjavcevica ili Nemanjica...

    Ne salim se, po Crnoj Gori dosta ljudi prica ovakve kretenluke.

    Sada sam predstavio, cvrst istorijski dokaz iz knjige Srbijanca - Jovana Erdeljanovica, ko je izmisljao te price i ko je izmisljao Crnogorcima, srpska plemicka porijekla.

    Procitajte jos nekoliko puta moj prvi post u ovom topicu, pa ce vam biti jasno, da je crnogorskim bratstvima, ta bajkovita srpska porijekla izmisljao kralj Nikola !!

    Jasno je zasto!
    Ти си се скроз запетљао.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Perfektan primjer kako su neki Petrovići, kao Nikola i Njegoš izluđivali mitovima i bajkama Crnogorce.

    Tako su u njihovo doba nastale izbezumljene bajke kako su Crnogorci porijeklom od Strahinića Bana, Miloša Kobilića, Srđe Zlopogleđe, Mrnjavčevića i sličnih, nikad postojećih heroja.

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan prije 80 godina

    Prvi đački štrajk u Crnoj Gori

    1927. 5. decembra,

    učenici osmog razreda Pljevaljske gimnazije organizovali su štrajk - prvi đački štrajk u Crnoj Gori. Prethodnog dana direktoru Gimnazije uputili su žalbu na profesora istorije u kojoj su napisali da profesor u nastavi "zaobilazi sva ona mjesta koja se odnose na Crnu Goru, koja je dio naše istorije. Mi kao Crnogorci i patriote zahtijevamo da se istorija Crne Gore predaje uporedo sa ostalim djelovima naše istorije. Naša crnogorska čast ne može dozvoliti da se i istorija Crne Gore odbacuje", naglašavajući da se neće pojaviti na časove dok direktor ne ispuni njihove zahtjeve.

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ove komsije su se nesto zbunile izgleda, jerbo njinome snijevanju dodje kraj, pocese da se bude pa im nista nije jasno !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  12. #12
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan prije 111 godina, Nidžo bio prolupao, pravio je gigantsku Crnu Goru!

    24. aprila 1897.
    - Na Cetinju su srbijanski kralj Aleksandar Obrenović i crnogorski knjaz Nikola potpisali ambiciozan sporazum o saradnji dvije države. Dogovoreno je da se, u slučaju raspada turske imperije, granica između Srbije i Crne Gore ide sredinom novopazarskog Sandžaka, prema jugu Srbije, tako što bi Srbiji pripali Skoplje, Tetovo i Ohrid, a Crnoj Gori Đakovica, Prizren i Debar. Granica bi išla dolinom Vardara do Egejskog mora, s tim da teritorije ispod Soluna pripadnu Srbiji, a Crnoj Gori zapadno u pravcu Valone.

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Thumbs down Od Njegoša naovamo izmišljane bajke za srbičenje Crnogoraca, potvrđuje doktor nauka

    Dr Đuro Batrićević: Od Njegoša do kralja Nikole oživio kult kosovskog junaka


    Quote Originally Posted by Dr istorijskih nauka Đuro Batrićević:

    Zanimljiva je i burna istorijska prošlost bratstva Gvozdenovića. Međutim, ni o porijeklu ovog ćeklićkog bratstva nema pouzdanih podataka.
    Porodične tradicije o njihovom porijeklu jako su izmijenjene u prošlom vijeku, u doba romantizma, a naročito u razdoblju od Njegoša do kralja Nikole, kada je posebno oživio kult kosovskog junaka. Tako je nastala i legenda, koju na jednom mjestu navodi Tomo Orahovac, po kojoj su Čengići iz Gacka, Krivokapići i Perovići iz Cuca, Gvozdenovići iz Ćeklića, Martinovići iz Bajica, Milići iz Bjelica i Osmanagići iz Podgorice, porijeklom od Pavla, ili mu brata Nikole, Orlovića, "barjaktara čestitoga kneza".


  14. #14
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Razgovor Đorđa Karađorđevića i njegovog đeda - knjaza Nikole


  15. #15
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    drugari mladi,
    prvo mrnjavcevici nisu nikako izmisljeni heroji ili ne heroji. ako pitate bilo kog moracanina odakle je reci ce vam da potice od bogica moracanina.a bogic moracanin je bio unuk ugljese mrnjavcevica. sto se bjelopavlica tice- bijeli pavle je bio srpski velikas takodje.ovo znam jer sam ja iz tih krajeva. ne znam da li da idem pleme po pleme da rasclanjujemo po porijeklo ali,ako bismo to uradili vidjeli biste da stvarno ima srpskih korijena. ali naravno,ovo ne treba da govori nikom kako da se osjeca ni sta da bude,nego samo utvrdjjemo cinjenicno stanje.
    sto se tice ovog djackog strajka-zaboga,pa jeste li mogli da neki vise relevantan dokument da navedete? ako pogledate izjave za javnost ovih srpskih poglavica moma vuksanovica i kompanije,mislili biste da svako u cg je ili srbin ili na putu da bude srbin ali se prodao.i sad da neko tu izjavu procita kroz 50 godina-da li bi mogao da je uzme kao relevantnu?naravno da ne

    sto se tice petrovica i njegosa- ako uzmemo njih da su stvarno zbog cisto politickih aspiracija kralja nikole ili njegovi prethodnici zbog cisto golog opstanka smatrali se srbima i pricali da su srbi,zasto bi to isto radili veliki pisci kao sto su stefan mitrov ljubisa ili marko miljanov popovic?opet-ono sto je istorija nije nuzno da nas odredjuje sta smo mi danas i kako se osjecamo.

    takodje na kraju ljudi,nemojmo da smo u zabludi. u zadnje vrijeme kroz histeriju medija i djela autora koji su devedesetih bili predvodnici velikosrpske histerije,a sada su predvodnici crnogorskog nacionalizma- da se dokaze kako je pravoslavlje nekad bilo jednako sto i srpstvo.kao akademski gradjanin dobro potkovan na ovom polju,tvrdim vam da ovo nije istina.da ne bih sad ulazio u religiju i uredjenje crkve-moj bi se size sveo u recenici-ako je to stvarno tako da je pravoslavlje nekad bilo jednako srpstvo,zasto onda nisu bugari ili grci takodje srbi? takodje,veliki broj muslimana se smatralo srbima npr.mesa selimovic ili neki znacajan broj katolika se smatralo srbima,sto naravno da je nespojivo sa tezom koja se plasira u zadnje vrijeme da je srpstvo jednako pravoslavlje. svaki ekstremizam je los,i onaj veliko srpski koji je bio znacajan faktor izbijanja krvavih ratova na balkanu,ali i ovaj crnogorski koji izmislja novog covjeka,zarad trenutne politicke situacije.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    radite nesto!
    zbog takvih prica nam se drzava raspada!!
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  17. #17
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    O rodonačelnicima plemena treba znati da su birani prema trenutnim političkim stanjima. Prije 1914 svi su oni bili ako ne iz ono oko Katunske nahije, da bi posliej 1918 svi oni postali junaci sa Kosova pa nema veze i ako su poginuli u Bitci na Kosovu.

    Ranije se jeste smatralo biti srbin biti paravoslavac, biti turčin biti muhamedanac i biti latin biti katolik.

    Da ne može se zaboraviti da su se mnogi Crnogorci (nevažno iz kojih razloga) "prešaltovali" u Srbe.

    Vrijeme je da kažemo ko smo i zarad trenutne političke situacije i zarad sebe samih. I ne želim da mi budale (koje su bile u stanju pogaziti sve svoje da bi se dodvorili drgome i jačemu) kroje sudbinu kao do sad.

  18. #18
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    takodje na kraju ljudi,nemojmo da smo u zabludi. u zadnje vrijeme kroz histeriju medija i djela autora koji su devedesetih bili predvodnici velikosrpske histerije,a sada su predvodnici crnogorskog nacionalizma- da se dokaze kako je pravoslavlje nekad bilo jednako sto i srpstvo.kao akademski gradjanin dobro potkovan na ovom polju,tvrdim vam da ovo nije istina.da ne bih sad ulazio u religiju i uredjenje crkve-moj bi se size sveo u recenici-ako je to stvarno tako da je pravoslavlje nekad bilo jednako srpstvo,zasto onda nisu bugari ili grci takodje srbi? takodje,veliki broj muslimana se smatralo srbima npr.mesa selimovic ili neki znacajan broj katolika se smatralo srbima,sto naravno da je nespojivo sa tezom koja se plasira u zadnje vrijeme da je srpstvo jednako pravoslavlje. svaki ekstremizam je los,i onaj veliko srpski koji je bio znacajan faktor izbijanja krvavih ratova na balkanu,ali i ovaj crnogorski koji izmislja novog covjeka,zarad trenutne politicke situacije.
    kakav crnogorski nacionalizam, to skoro da ne postoji...licno ne poznaljem niti jednog crnogorskog nacionalistu lise mene
    koliko je "crnogorski nacionalizam" opasan govori i podatak da jedina ex-yu drzava u kojoj nije bilo rata je crna gora...
    to sto branimo svoju istoriju, crkvu, jezik, naciju,... od navale velikosrpske histerije ne znaci da smo nacionalisti...
    srbija je vazda imala hegemonisticke ideje prema cg, jbg kompleks nemanja mora... i mislim da je doslo vrijeme da se te pretenzije konacno okoncaju jednom za sva vremena na predstojecem popisu...
    srpsko=pravoslavlje, na ovim prostorima, tj na prostorima ex-yu jezika...a ako pitas kako bugari ili grci ili cak rusi nisu srbi? pa prosto, to nije prostor ex-yu jezika...a i sam znas da jedan jezik ima svoje izraze "satrovackog" tipa...tako npr amerikance zovemo "ameri" a ne "amerikans", ruse "bacuske", njemce "svabe"...dakle, "srpsko" je iskljucivo bio vjerski pojam, dok je danas nesto drugo...
    1:0 za mene....
    sportski pozdrav!

  19. #19
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    formice
    ne govorim ti o glavarima i kapetanima plemena nego o rodonacelnicima njihovim,dakle niko ih nije postavljao na ta mjesta,nego od njih potice to pleme.primjer-bjelopavlici su od bijelog pavla, moracani od bogica moracanina, kuci od leke dukadjina,vasojevici od vojvode vasa itd itd. kapetani i glavari su politicke funkcije koje su kasnije dodjeljivane uglednim plemenicima odredjenog plemena.
    a vec sam ti rekao da 19-20 vijeka bilo je puno srba koje su muslimanske vjere-vec sam ti rekao za mesu selimovica,a merima njegomir ti je takodje u toj kategoriji.takodje u novije vrijeme -emir kusturica. mogao bih jos da ti ih navodim-bilo ih je sijaset.prema serbu rastoderu u srpskoj radikalnoj stranci 19 i pocetkom 20 vijeka -najveci broj muftija je bio. a sto se tice konstatacije da se mnogo crnogoraca presaltovalo u srbe-to se slazem,pogotovo 90-tih kad su postojale razne mitomanske ideje bas od srtrane radikalne stranke. takodje veliki broj raznih nacija se presaltao u crnogorce-imas tih primjera na svakom koraku u zadnje vrijeme

    a sto se tebe tice miskenzi: )
    s tobom mi je vazda merak da debatujemmada vise ovako u 4 oka nego preko ovoga. nacionalizam kao takav ne mora da bude negativno okrenut prema drugim nacijama i kao sto je bio srpski pocetkom 90-tih,on takodje moze da bude negativno okrenut prema sopstvenoj zemlji tj.da bude okrenut iznutra.ovo ja ne prosipam pamet nego autori politickih i pravnih teorija u tom slucaju- obicno se uz velicanje sopstvene nacije uz istorijsku (da ne kazem mitomansku) podlogu,stvara prototip novog covjeka i pripisuju mu se neke osobine koje obicno nemaju cinjenicnu podlogu. u slucaju velikih drzava-nacionalizam je obicno okrenut agresivno prema drugim nacijama dok u slucaju malih-okrenut je iznutra.u oba ova slucaja-stvara se kolektivni neprijatelj zbog kojeg je nacija bas u "istorijskom trenutku" i zbog cega mora vise nego ikad da bude homogena.zvuci li vam poznato??
    sto se tice jezika-jezik nikad nije bio povezan sa crkvom,nikad. zato nema osnova da pricas da samo zato sto bugari ne pricaju srpski-oni nisu smatrani za srbe ili da uopste budu uzeti i razmatranje.oni su prosto BUGARI i nema veze ni kojim jezikom pricaju niti u koju crkvu idu.onda bi po tome sve katolicke zemlje morale da pricaju latinski )) ili uzmi primjer pravoslavlja- u vaseljenskoj patrijarsiji prica se grcki,a ona se nalazi po sred istanbula jos nekoliko primjera-rumuni kao narod ciji jezik pripada romanskoj skupini jezika,su vecinom pravoslavne populacije,dok moldavci njihove komsije koji pricaju slovenskim jezikom pripadaju rumunskoj pravoslavnoj crkvi.takodje pripadaju i ruskoj ali poentu shvatas) ovo su rumuni,a ovo su moldavci,ali jebiga dijele istu crkvu
    ponavljam,nije bitno kako se ko osjeca -to je njegovo licno pravo koje niko nema pravo da uskrati,ali takodje ovo sto se danas radi,spada pod tipican primjer nacionalne histerije crne gore koja ni malo nije dobra.
    p.s. zamalo da zaboravim-misko unistih te ))))))) sportski pozdrav!
    Last edited by jorgo; 18-01-11 at 12:02.

  20. #20
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    a sto se tebe tice miskenzi: )
    s tobom mi je vazda merak da debatujemmada vise ovako u 4 oka nego preko ovoga. nacionalizam kao takav ne mora da bude negativno okrenut prema drugim nacijama i kao sto je bio srpski pocetkom 90-tih,on takodje moze da bude negativno okrenut prema sopstvenoj zemlji tj.da bude okrenut iznutra.ovo ja ne prosipam pamet nego autori politickih i pravnih teorija u tom slucaju- obicno se uz velicanje sopstvene nacije uz istorijsku (da ne kazem mitomansku) podlogu,stvara prototip novog covjeka i pripisuju mu se neke osobine koje obicno nemaju cinjenicnu podlogu. u slucaju velikih drzava-nacionalizam je obicno okrenut agresivno prema drugim nacijama dok u slucaju malih-okrenut je iznutra.u oba ova slucaja-stvara se kolektivni neprijatelj zbog kojeg je nacija bas u "istorijskom trenutku" i zbog cega mora vise nego ikad da bude homogena.zvuci li vam poznato??
    sto se tice jezika-jezik nikad nije bio povezan sa crkvom,nikad. zato nema osnova da pricas da samo zato sto bugari ne pricaju srpski-oni nisu smatrani za srbe ili da uopste budu uzeti i razmatranje.oni su prosto BUGARI i nema veze ni kojim jezikom pricaju niti u koju crkvu idu.onda bi po tome sve katolicke zemlje morale da pricaju latinski )) ili uzmi primjer pravoslavlja- u vaseljenskoj patrijarsiji prica se grcki,a ona se nalazi po sred istanbula jos nekoliko primjera-rumuni kao narod ciji jezik pripada romanskoj skupini jezika,su vecinom pravoslavne populacije,dok moldavci njihove komsije koji pricaju slovenskim jezikom pripadaju rumunskoj pravoslavnoj crkvi.takodje pripadaju i ruskoj ali poentu shvatas) ovo su rumuni,a ovo su moldavci,ali jebiga dijele istu crkvu
    ponavljam,nije bitno kako se ko osjeca -to je njegovo licno pravo koje niko nema pravo da uskrati,ali takodje ovo sto se danas radi,spada pod tipican primjer nacionalne histerije crne gore koja ni malo nije dobra.
    p.s. zamalo da zaboravim-misko unistih te ))))))) sportski pozdrav!

    u 4 oka te redovno unistim, a sad cu i ovako :
    srpstvo je iskljucivo vjerski pojam bio, zar ti je toliko tesko istinu da prihvatis?
    "srbi" se nisu doselili na ovim prostorima kao srbi, vec su stvoreni znatno kasnije, kad su formirali svoju naciju, a to je bilo dosta poslije formiranja uzvisene crnogorske nacije...cinjenice... Posto ti je istorija uza specijalnost, a emotivno te pogadja, jasno je da ne mozes da budes objektivan, ali bar pokusaj..., znas da je na ovim prostorima bilo doseljavanje juznih slovena, dakle nisu bili srbi, nego sloveni...tu su bili starosjedioci iliri...i onda dolazi do formiranja nacija, medju kojima su crnogorci prvi formirali svoju tj nasu naciju...cinjenica je da su na ovim nasim prostorima svi zborili istim jezikom, a kako je vjera uzimala svoje razne oblike, sa prihvatanjem pravoslavlja na odredjenim djelovima ovih prostora, uzeci u obzir da svi pricamo istim jezikom, to pravoslavlje je nazvano srpstvom... I taj termin, pravedno ili ne(o tome necu sad), iskoristio se da se stvori tzv nacija "srbi"...e sad kako to traje vec poprilicno vremena, nemamo sto osporavati tu naciju, jer svaka nacija je stvarana tokom nekog vremenskog perioda...ono sto treba da osporavamo jeste izvrtanje istorijskih cinjenica zarad srpskog nacionalizma, prisvajanja termina "srbi" koji ne oznacava isti pojam nekad i danas... stop stavljanju shape na cg kulturu, naciju, crkvu, jezik,...

  21. #21
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nije sporno da se srbi nisu naselili kao srbi na ovim prostorima,vec su to ucinili u okviru plemena juznih slovena miskenzi. i naravno da su ih odje docekali iliri(koji nisu danasnji albanci ,iakoto vecina ljudi misli ilir=albanac),ali posle smrti agrona i poslije smrti njegove zene teute- oni su bili izrazito slabo pleme koje su sloveni potisnuli. tvrdnje da je jedna nacija nastala prije druge je nedokaziva,jer nacije kao takve u 6-7 vijeku nisu ni postojale zar ne? nacije kao takve se pojavljuju tek u 18 i 19 vijeku.sjeti se casova istorije kod tuznog))
    a sto se tice toga da je SRBIN vjerski pojam-to tek nema veze sa vezom.vec sam vam naveo primjere i mogao bih da navedem cicnjenice koje su se desile zbog cega je greskom,iskljucivo srba,muslimanka vjera "neprihvacena" od srpske nacije,ali nece pomoci,pa cu poci od drugog pristupa.nigdje u svijetu nema da je jedan nacionalni pojam isto sto i vjerski.znaci li to da pojam rus je istovremeno i vjerski i nacionalni? ili da je pojam francuz zapravo odraz vjere?da li je to ikad bio?cak ni u islamskom svijetu ne postoje slicni primjeri-da je pojam turcin recimo isto sto i vjera.ako stvarno postoji negdje da je vjera=nacija volio bih da mi se kaze,mozda i naucim nesto novo.niko ne stavlja sapu ni na sta misko-problem sa nacionalnom histerijom je upravo ta-sto je histerija. neracionalno razmisljanje.kad na to dodas izjave politicara i teror medija koji zapravo pale masu,samo zbog svojih licnih interesa-onda covjeku nije ni cudo sto ne moze racionalno da razmislja.ali opet to je neka druga tema i tice se vise teoriticara javnog mnjenja i kritike medijaa sparko,kad sam otvorio mail od kralja -odgovorio sam mu TO KRAAAALJUUUU: ))))))

  22. #22
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    formice
    ne govorim ti o glavarima i kapetanima plemena nego o rodonacelnicima njihovim,dakle niko ih nije postavljao na ta mjesta,nego od njih potice to pleme.primjer-bjelopavlici su od bijelog pavla, moracani od bogica moracanina, kuci od leke dukadjina,vasojevici od vojvode vasa itd itd. kapetani i glavari su politicke funkcije koje su kasnije dodjeljivane uglednim plemenicima odredjenog plemena.
    Pa ni ja ne govorim o glavarima nego o mitskim rodonačelnicima plemena. Mitski su zato što nijesu postojali. Koji e to Vaso ili Bel Paljaj ili Cuco ili Ozro i.... To su mitski izmišljeni likovi taman kao što su izmišljeni .., na primjer junaci Kosovske Bitke. Pleme se od bratstva razlikuje po tome da su u njemu ujedinjena razna brastav bez krvnog srostva kao što je slučaj u svakom crnogorskom plemenu. U plemena se ujedinjuje nekoliko brastava proglašujući duhovno srostvo tobožnjim porijeklom od neke životinje, čak predmeta ili čovjeka koji postaju divinizovani odnosno postaju totemi. To je odavno jasno i poznato. Plemenici nijesu nužno srodnici, pa prema tome nemaju jednog pretka. A to što se predak preseljavao tamo i ovamo u zavisnosti s koje strane vjetar duva je takođe odavno poznato i objašnjeno. I tačno je da su svi totemski preci crnogorskih plemena do 1914 bili iz Katunske nahije a poslije 1918 svi došli pravo iz Kosovske Biteke čak i poginuli i ako znamo da nijedan Zećanin (Dukljanin, Crnogorac) nije učestvovaou toj bitci.

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    a vec sam ti rekao da 19-20 vijeka bilo je puno srba koje su muslimanske vjere-vec sam ti rekao za mesu selimovica,a merima njegomir ti je takodje u toj kategoriji.takodje u novije vrijeme -emir kusturica. mogao bih jos da ti ih navodim-bilo ih je sijaset.prema serbu rastoderu u srpskoj radikalnoj stranci 19 i pocetkom 20 vijeka -najveci broj muftija je bio. a sto se tice konstatacije da se mnogo crnogoraca presaltovalo u srbe-to se slazem,pogotovo 90-tih kad su postojale razne mitomanske ideje bas od srtrane radikalne stranke. takodje veliki broj raznih nacija se presaltao u crnogorce-imas tih primjera na svakom koraku u zadnje vrijeme
    Meša iMerima nijesu iz XIX vijeka. Tačno je da su mnogi muslimani početkom XX vijeka željeli biti srpske nacionalnosti. U XIX vijeku dokle je god postojlo Tursko Carstvo nijedan Musliman nije govorio da je srpske nacionalnosti naročito zbog toga što je muslimanska vjera anacionalna i dan danas. Tako ni danas nećeš čuti nijednog muslimana da pominje nacionalnost. Tako je i dan danas svaki musliman na svijetu jednaki neprijatelj Amerike i Zapada i član alkaide i diže sebe i druge u vazduh. Jesi li ikad čuo da je ijedan rekao da je Tunižanske ili Egipatske ili Afganistanske ili Indonežanske nacionalnosti? Naravno da nijesi, Mogao si samo čuti da su pripadnici neke od vjerskih struja u mislimanskom svijetu iz tih zemalja.

    Pa naravno eto carskog dokaza da je nacionalno opredijeljenje u CG čisto političko opredijeljenje za neku partiju i da nema nikakve veze nisačim št je normalno u kulturnom svijetu.
    Last edited by FORMICA; 18-01-11 at 19:21.

  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    nije sporno da se srbi nisu naselili kao srbi na ovim prostorima,vec su to ucinili u okviru plemena juznih slovena miskenzi. i naravno da su ih odje docekali iliri(koji nisu danasnji albanci ,iakoto vecina ljudi misli ilir=albanac),ali posle smrti agrona i poslije smrti njegove zene teute- oni su bili izrazito slabo pleme koje su sloveni potisnuli. tvrdnje da je jedna nacija nastala prije druge je nedokaziva,jer nacije kao takve u 6-7 vijeku nisu ni postojale zar ne? nacije kao takve se pojavljuju tek u 18 i 19 vijeku.sjeti se casova istorije kod tuznog))
    Srbi i Hrvati nijesu došli s prvom navalom Slovena nego pola milenijuma kasnije sa Obrima (mongolsko pleme)

    Tačno ti je nacije postoje od XVII vijeka s tim da na Balkanu postoje od kad im postoje države to jeste od XIX vijeka. Istina Crna Gora je postojala i vjekovima ranije tako da su Crnogorci kulturnoj nacionalno nezreloj Evropi u XVII vijeku pominjani kao idealna nacija.

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    a sto se tice toga da je SRBIN vjerski pojam-to tek nema veze sa vezom.vec sam vam naveo primjere i mogao bih da navedem cicnjenice koje su se desile zbog cega je greskom,iskljucivo srba,muslimanka vjera "neprihvacena" od srpske nacije,ali nece pomoci,pa cu poci od drugog pristupa.nigdje u svijetu nema da je jedan nacionalni pojam isto sto i vjerski.znaci li to da pojam rus je istovremeno i vjerski i nacionalni? ili da je pojam francuz zapravo odraz vjere?da li je to ikad bio?cak ni u islamskom svijetu ne postoje slicni primjeri-da je pojam turcin recimo isto sto i vjera.ako stvarno postoji negdje da je vjera=nacija volio bih da mi se kaze,mozda i naucim nesto novo.niko ne stavlja sapu ni na sta misko-problem sa nacionalnom histerijom je upravo ta-sto je histerija. neracionalno razmisljanje.kad na to dodas izjave politicara i teror medija koji zapravo pale masu,samo zbog svojih licnih interesa-onda covjeku nije ni cudo sto ne moze racionalno da razmislja.ali opet to je neka druga tema i tice se vise teoriticara javnog mnjenja i kritike medijaa sparko,kad sam otvorio mail od kralja -odgovorio sam mu TO KRAAAALJUUUU: ))))))
    Mi znamo da nacionalno opredijeljenje nema veze sa vjeroispovješću no ćeš to morati objasniti Sbima i SPC. Čuješ li ponekad što pričapreosvešteni poglavar SPC za CG gospodin Amfilohije? Kod nas je pojam srbin bio za parvoslavne, turčin za muslimane i latin za rimokatolike. SPC to zgodno koristi da bi tvrdili da to srbin znači Srbin i ako tad Srbi kao nacija nijesu postojali. Postojali su ostatci naroda Srba po Austrougarskoj.

    Zar se ne mže reći da upravo pripadnici izmišljene političke nacije Srba u Crnoj Gori nacionalističkom histeriom potpomognutom od SPC (koja je ovđe zapravo politička organizacija) i matične zemje Srbije, pokušava okrenuti točak istorije u nazad na XIX vijek i proglasiti sve Crnogorce Srbima kojima su totemski preci došli iz Kosovske Bitke na brzinu pojeb*** sve po Crnoj Gori i naravili originalne Srbe koji su to jer su pravoslavni i govore srpskim jezikom (i ako je Vuk crnogorski jezik uzeo za srpskohrvatski standard a ni jedni ni drugi nijesu njime govorili) pa su samim tim so Srpstva i Srpska Sparta i stale budalaštine.

  24. #24
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgo View Post
    nije sporno da se srbi nisu naselili kao srbi na ovim prostorima,vec su to ucinili u okviru plemena juznih slovena miskenzi. i naravno da su ih odje docekali iliri(koji nisu danasnji albanci ,iakoto vecina ljudi misli ilir=albanac),ali posle smrti agrona i poslije smrti njegove zene teute- oni su bili izrazito slabo pleme koje su sloveni potisnuli. tvrdnje da je jedna nacija nastala prije druge je nedokaziva,jer nacije kao takve u 6-7 vijeku nisu ni postojale zar ne? nacije kao takve se pojavljuju tek u 18 i 19 vijeku.sjeti se casova istorije kod tuznog))
    a sto se tice toga da je SRBIN vjerski pojam-to tek nema veze sa vezom.vec sam vam naveo primjere i mogao bih da navedem cicnjenice koje su se desile zbog cega je greskom,iskljucivo srba,muslimanka vjera "neprihvacena" od srpske nacije,ali nece pomoci,pa cu poci od drugog pristupa.nigdje u svijetu nema da je jedan nacionalni pojam isto sto i vjerski.znaci li to da pojam rus je istovremeno i vjerski i nacionalni? ili da je pojam francuz zapravo odraz vjere?da li je to ikad bio?cak ni u islamskom svijetu ne postoje slicni primjeri-da je pojam turcin recimo isto sto i vjera.ako stvarno postoji negdje da je vjera=nacija volio bih da mi se kaze,mozda i naucim nesto novo.niko ne stavlja sapu ni na sta misko-problem sa nacionalnom histerijom je upravo ta-sto je histerija. neracionalno razmisljanje.kad na to dodas izjave politicara i teror medija koji zapravo pale masu,samo zbog svojih licnih interesa-onda covjeku nije ni cudo sto ne moze racionalno da razmislja.ali opet to je neka druga tema i tice se vise teoriticara javnog mnjenja i kritike medijaa sparko,kad sam otvorio mail od kralja -odgovorio sam mu TO KRAAAALJUUUU: ))))))
    nacionalni pojam nije isto sto i vjerski naravno, i tu se slazemo...ali odje su u pitanju termini koji se koriste, tj koji su se koristili....srbi su za stvaranje nacije iskoristili termin koji je oznacavao vjeru....i to nema veze sa tim sto ti pricas... inace za nacionalnost se svuda u evropi uzima prvo drzavljanstvo, jer je toliko relativan pojam...uostalom da nije relativan, srbi ne bi ni bili nacija

  25. #25
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    formice,nisam ni rekao da su dosli u prvom naletu slovena: )) istorija mi je specijalnost, tako da znam o tome prilicno ako zelis ,bilo sta povodom toga,mozes da mi se obratis na pm. a sto se nacija tice-samo jos ovo,posto vidim da se slazemo povodom toga-nacija i drzava nikad nije bio isti pojam sve do 20.vijeka, tako da iako nesporno su postojale drzave na balkanu pocev od karantanije pa nadalje-o nacijama se ne moze govoriti.jednostavno,onaj seljak ili stanovnik drzave (da ne kazem gradjanin-posto u to doba toga nije bilo) nije imao osjecaj pripadnosti ovoj ili onoj naciji,vec pripadnosti ovom ili onom velikasu,knjazu,kralju.
    sto se muslimana tice-naravno da neces cuti ni tunizanina ,ni egipcanina da ce reci da je to po nacionalnosti,jer ce prosto reci da je ARAP zar ne? pogledaj koje su sve drzave u tom predjelu,i osim irana i izraela sve su arapske.ne pominjem avganistan-tu su vec pastuni i hazare. ali itekako ces cuti bilo kog muslimana da je francuz,holandjanin (edgar davids ),bosnjak,albanac....tako da ti to ne stoji.vjeruj mi da je tako bilo i sa muslimanima na ovim prostorima.razlozi zbog cega muslimani od 20 .vijeka nisu vise smatrani srbima je iskljucivo greska spc i nekih drugih politickih okolnosti.da ne bih ulazio u pricu ovdje zbog cega je to tako,ako te zanima,objasnicu ti na pm,ali mozda te smorim kao jedan od dokaza ovome sto pricam upucujem te na knjigu serba rastodera( dakle nije nikakav velikosrpski manijak)-politicke partije u cg od 1918-1928. dakle 20 vijek. muftije su bili istaknuti predstavnici srs.

    dalje,likovi koje za koje si me pitao,za rodonacelnike plemena,ti likovi nisu nikako izmisljeni.izmisljeni su taman koliko i ostale licnosti iz crnogorske istorije.ne znam odakle si porijeklom,ali vidi sa nekim starijim iz familije,posto oni to sigurno prate-da ti ispricaju bas o rodonacelniku plemena,a posle mozes da potrazis po svojoj volji. ja sam potrazio i za vecinu rodonacelnika plemena ,mozes da nadjes istorijsku pozadinu.a tacno je da plemenici nisu nuzno srodnici,jedan od razloga je taj sto recimo -tvoji potomci i potomci tvog brata ili sestre za 200 godina nece dolazit apsolutno nista jedan drugom.to je jedan razlog-drugi je sto su se u ta plemena koja su bila u formiranju naseljavali ljudi iz drugih plemena -zbog krvne osvete ili ne znam cega.takodje-postojali su sigurno i odredjeni starosjedioci na tom prostoru,koji su se vremenom asimilovali.

    ja se slazem da ljudi koji sire extremno srpstvo u cg nanose vise stete ljudima koji se osjecaju kao srbi,nego koristi. prosto odje ima ljudi koji su em srbofobi,em ne zele da im neko govori da su srbi,ako se vec ne osjecaju tako-i onda se stvara negativnost.takodje likovi poput ranka krivokapica,koji iz svojih licnih razloga ne moze srbe da podnese,upravo provocira ljude kojima je dosta svega i koji zele da odmore vise od nacionalnih pitanja i posvete se gradjanskoj drzavi. medjutim njegov semi fasizam,koji iznova i iznova bode ljude u oku,prosto proizvodi netrpeljivost prema svemu sto ima predznak crnogorsko-jer im je to sinonima za konstantno provociranje.

    ako je pojam srbin bio pojam za pravoslavne,kako je onda bio pojam za srbina??
    a za jezik-to nije tema ovjde,mislim,misko mi je poslao topic,ali nemam namjeru da ulazim jos i u to
    misko,ako mogu kucat vise **** mi sve:) tebi cu da odgovorim u 4 oka,prastaj,mada znam da bi volio da se jos prepucavas: )p.s. mada sve sto sam odgovorio formici odnosi se i na tebe.
    p.p.s. sto ste me zajahali ortaci : )))))

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •