Results 1 to 14 of 14

Thread: Sveti Petar Cetinjski u pismu Mahumd Pasi

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sveti Petar Cetinjski u pismu Mahumd Pasi

    Говор Петра I Петровића септембра мјесеца 1796. одржан Црногорцима прије поласака у бој против Махмуд-паше Бушатлије на Крусима

    Благособрани војници и храбри витези,

    Ево опет дође вријеме, да поновимо наше снажне мишице над крвожедним агарјанским родом! Ево, велим, опет дође вријеме, да покажемо освједочену славу и храброст и достојну обрану наше слободе, коју су нам наши блаженопочивши предци вјерно дохранили. Мене ваша освједочена храброст код Мартинића увјерава, да ћете још силнији и мужественији у овом другом сраженију бити. Ваше су мишице већ огрезле у текућој крвавој непријатељској ријеки. Вас су непријатељи као љуте рисове разјарили и у вама силни дух храбрости, дух витежтва дише. Устремите се на непријатеља наше вјере, нашег предрагог имена србског и наше дражајше вољности, учините, славни витези! да данашњим даном покажемо то што ће ви вјечни спомен међу родом и потомством оставити. Данас са радостним чувством очекује наш мили род ваше витежке подвиге вијенцем побједе увјенчане чути, а потом да ви достојне пјесме спјевају и вијенце славе плету. Не узтежите у жестокој битки ваше кријепке мишице, које су се навикле јуначки мегдан дијелити. Будите сложни сад више но игда против нашег обштег непријатеља и учините оно, што ви достојно вашем имену одговара.

    Ви и сами знате да су се Турци од вазда бојали, а и сад се боје Црногораца, боје се србскијех витезова, који нијесу вични своју постојбину остављати, а још мање црним образом на свој се дом повраћати.

    Помолимо се милостноме Богу, који је своју благодат над нама не једном показао у крвавим сраженијама, пак ће исти великиј и праведни Бог опет своју милост над својим вјерним и њега љубећим синовима показати. Спомените Бога са мном заједно, који ви је вазда помагао, пак ће и сад.

    9. септембар 1796

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Писмо Тахир-бегу Аверићу (pise ********ma, mi smo svi roda slavenog-srpskog)

    писано крајем априла или почетком маја 1829.
    От нас Петра Петровића, владике црногорскога и каваљера росијскога, нашему пријатељу Тахир-бегу Аверићу забиту подгоричком, пријатељско поздрављење.

    [Овако је исто писано и Мехмед капетану спужскому, тек напосе].

    Разумијући да је дошло неколико војске с барјацима из Скадра у ваше градове близу наше границе у вријеме када међу нама и вама рати није, ја сам се зачудио што то може бити и зато сам посла’ мојега вјернога чоека игумна Мојсеја с књигама у Брда, да се чувају, ма никога од ваше стране да не задијевају, него да свак с миром стоји. Иза тога ми дође глас да зовете рају да иде на војску и да су се Љешкопољци уплашили, бојећи се да ће бит посјечени. И тако ми кажу да су се чељад узбунила и разбјежала по гори и да су на буну самовољно пошли неки наши краичници, јер ви знате да су неки ожењени из Љешкопоља, а неки своје кћери и сестре у Љешкопоље удали. Ово је мени тешко супротивно, будући видим да би се стога посла могла рат заметнути. И то мене мило није, нити сам ја рати нигда желио нако се с помоћи божјом од напасти бранио. Тако и сад не желим ни с ким ратовати, нако кад ми не би могло инако бити. Зато ви пријатељским начином пишем и молим да радите ту буну угасити и рају силом на војску не ћерати, пак да обје стране радимо на комшилуку мирно живјети, а нека наши цари ратују, па који добије, бићемо његови и ми и ви. Они имају војске и свега доста, а ми ако смо и од два закона, али смо сви од једнога рода славено-сербскаго. Право је да једни другим о добру а не о злу радимо. И ја ово желим и љубим, ако ви хоћете. И на ову књигу чекам скориј ваш одговор.

    И да сте здраво!

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    477
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    odlomci iz Knjige "kratka istorija Crne Gore" koju je pisao Sveti Petar Cetinjski

    Под именом Горње Зете састојаше се у то вријеме и Црна Гора. Оне су свагда нераздвојно имале своје владатељне банове, како пређе српскијех царах од Немањића дома, тако и по пресјеченију те царске фамилије; не хотећи признати Вукашина цареубицу за својега краља остале бјеху под владом својијех књажевах од Балсића порода, о коме Мавраурбин, дубровачки архимандрит, напомиње. Ова фамилија бјеше онда прва међу дворјанством једне и друге Зете, будући по женској крви имаше неко сродство с Немањића породом. Но кад Србљи окрунише Лазара Гребљановића великијем и самодржавнијем књазом србскије, тадар и ове двије Зете пристадоше к Лазаревој страни, али на таки начин, да с њима управљају своји књажеви. - Балс или Баош, трећи Балшића дома књаз, имаше за жену србскога књаза Лазара кћер, именом Деспину. Ови Баош собра своју војску и пође на помоћ својему тасту и господару против турскога цара Амурата; но дошавши му на пут несрећни глас о погибији србске војске и самога књаза Лазара у Косово, принуђен би повратити се с горкијем плачем назад, проклињући Вука Бранковића за издају, учињену својему цару и отечеству. И тако, по такоме и толико плачевноме србскога царства паденију, обје Зете остадоше под управљенијем поменутога књаза Баоше. Жена његова, родивши сина преко мјере црномањаста, које га погледавши с неудовољствијем рече: "Ах! црно ли сам дијете родила" - и ова ријеч пође по народу, и народ стаде говорити, да се у књаза црни син родио, који на крштење би наречен Страцимир, и кад порасте бјеше чојек горостасан и храброга својства; али име "црни" за њега остаде, по чему и син његов Стефан прозван би Црнојевић, владатељ обојих Зетах. Тако и потомки његови под овијем прозванијем бјеху.

    .........

    Умрије Никодим Митрополит, а Црна Гора остаде без својега архипастира и началника до доласка Србскога Патријарха, који обично седмо годиште долазаше у Епархију црногорскога Митрополита.


    .........

    Млечићи, иако су знали ткоје и штаје Сћепан Мали, но опет им не буде мило што се прогласио за цара рускога, и зато пишу Султану, укоравајући га, како он то може равнодушно гледати да се шака народа Црногораца и Брђана његовој млогомућној власти противи, додавши му уз то да су Црногорци и Брђани већ и цара себи поставили, који ће данас-сјутра одбити му и Херцеговину и Босну, а по времену може бити лахко и србско царство обновити и Султана најљепшије земаља лишити. - Како султан Мустафа III то чује, а он нареди да пође на Црну Гору 180.000 војске, коју ће предводити три везира. - Тако по наредби Султановој, године 1768. око половине августа, везир босански и руменлиски дођу с војском у Кчево, опаливши Бјелопавлиће, Пјешивце, Бјелице и млога друга црногорска племена; а везир скадарски Мехмед-паша продре у Црницу и попали је.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svasta li je i ovaj Sveti Petar pricao.

    Pretpostavljam da se ulizivao Srbima, jer nismo imali druge saveznike (samo sto Srbija tada jos nije postojala ko drzava ).


    Ili je i Sveti Petar Cetinjski bio VelikoSrbin ? Ma nije valjda pobogu !?

    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Crna Gora - Zeta - Duklja
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Citiracu sada, početak govora Svetog Petra Cetinjskog juna mjeseca 1796. održan Crnogorcima prije polaska u boj protiv Mahmud-Paše Bušatlije;

    "Ljubezni vitezovi i mila braćo!
    Naš zakleti neprijatelj ne šćede na moje molbe od predstojećeg krvoprolića odustati i da se prođe naše nevoljne braće Brđana, no nadanje imam u svevišnjega Boga, da ćete vi danas svirjeropog vraga stidno sa svoje međe proćerati. On je okupio silnu vojsku ali mu je vojska jadna i čemerna, a više svega nama će sila božija biti u pomoći. Evo došli smo mili moji vitezi čestiti junaci, došli smo da s neprijateljem našu krv prolijemo; došli smo da osvijetlamo obraz pred svijetom; došli smo, da pokažemo neprijatelju naše vjere, našeg imena i naše predrage slobode, da smo Crnogorci, da smo narod, narod voljan, narod, koji dragovoljno za svoju slobodu bori se do posljednje kaplje krvi i sami najmiliji zivot na medji svojih besmrtnih prađedova ostavlja; ali prokletoga vraga hristijanstva preko sebe živa ne pušta u slobodne nama drage gore, koje su naši prađedovi, naši đedi, naši otci i mi sami pravednom krvcom oblili!
    ...Vi ste, dragi sinovi, slobodan narod, vi nemate nagrade druge za vašu svetu borbu do obrana svoje voljnosti:"...

    Evo čisto i jasno sveti Petar Cetinjski po nekoliko puta ponavlja da su Crnogorci narod !

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Crna Gora - Zeta - Duklja
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnogorci do prije 200 godina nisu znali za pojmove, Srbin i srpstvo !!!!!!

    Srpstvo nepismenim Crnogorcima nameću Petrovići, kao i razni Srbi (Vuk Karadžić, Sima Milutinović i dr).
    Evo čvrstog dokaza !

    Citiram djelove iz 4 poslanice (pisma) svetog Petra Cetinjskog iz kojih se jasno vidi da Sveti Petar obraćajuci se Crnogorcima, Srbe naziva Hristijanima, jer očigledno Crnogorci nisu znali za pojam Srbin, a kamoli srpstvo.

    1.
    Poslanica Svetog Petra Crnogorcima od 17 nov. 1803 god.

    "Eto kako dođosmo u brda, tako ne samo Bjelopavlići i Pješivci pristupiše k nama i sud prihvatiše, nego i svaki Hrišćanin od Ercegovine uprav do rijeke Tare jedva i dočekaše da k nama dođu; također i Turci koji stoje u Župu Nišićku..."

    Naravno, do rijeke Tare su Crnogorci i crnogorska plemena, a od Tare su Srbi, ali ih sveti Petar obraćajući se Crnogorcima naziva Hrišćanima ?!?!

    2.
    Pismo svetog Petra nekom prijatelju od 24.01.1811

    "...Ja sam jesenas šilao Mata Radova i Stanka najviše poradi toga, da čine Župljanima i Drobnjacima da se siguraju prahom i olovom dokle se dobavit mogaše, no oni nisu kćeli ni glave obratit, ni moja pisma ni nauku slušat, da ne tiču nikoga izvan Nikšićah i Kolašinacah, nego su ovu vojsku sami na sebe Drobnjaci dovukli četujući preko Tare i po ostaloj Hercegovini i čineći svako zlo i bezakonije hristjanima i Turcima bez svakog miloserdija, a sad ce bježat po jamam i predavat se kako..."

    Sveti Petar i ovdje hercegovačke Srbe naziva "Hristjanima" ?!?! A ne Srbima ?!?!

    3.
    Poslanica svetog Petra upućena Drobnjacima i Župljanima 4. aprila 1817 god.

    "znate kako sam ja vazda učio vas i nastavlja na dobro vaše, pošiljući među vama moje ljude i moje knjige i govoreći u svako doba da caru carevo i veziru vezirovo i zaimu zaimsko blago dajete i da od svakoga Hristijanina i Turčina s mirom stojite, koji vi ništa ne čine , a da se od jaramazah konšickijeh i kolašinskijeh branite,"....

    Kao što se jasno vidi Sveti Petar Srbe naziva "Hristijani" !!
    Zašto?
    Zato što Crnogorci nisu znali pojam Srbin!!!

    4.
    Evo još jedna poslanica svetog Petra,
    od 22. marta 1806 god. upućena Gornjomoračanima.

    "Javljam vi kako dođoše k mene dva siromaha Hrišćanina... preko Tare, koje su neki vaši i uskoci priđe...put istijema uzeli sve, što su imali i što su...radi ljubavi božje dali. Toga radi"....

    Obraća se sjevernim plemenima, do Tare su Crnogorska brdska plemena a "preko" Tare nema više Crnogorskih plemena i tamošnje stanovnike zove "Hristijanima" a ne Srbima, potpuno je jasno, da Crnogorci nisu znali što je to Srbin i Srpstvo.

    Dakle, evo čistog i čvrstog dokaza da je u Crnu Goru srpstvo importovano, donešeno i naturano, a da Crnogorci nisu ni znali što su pojmovi Srbin i srpstvo.
    Međutim kvazinaučni dokazi (pjesmice, bajke i guslarenje) su za mnoge u Srbiji i Crnoj Gori prava istorija, a je li lažna ili nije, to nije ni važno...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rijeci Svetog Petra su neumoljive i 1000 dukljanskih lazi i falsifikata ne pomaze...

  8. #8
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Otisao sam u Rim, ozenio se i rukopolozen za prezvitera i postavljen da sluzim u hramu Sv. Andreja u Rimu, kod sadasnjeg mitropolita Italije g. Spiridona. Pored obavljanja duznosti u Grckoj crkvi, uspio sam da organizujem Srpsku crkvenu opstinu u Rimu, sa namjerom da se podigne neki hram ili kapela, da Srbi u Rimu ne budu vezani za tude hramove, pa da se tako otude od Srpske pravoslavne crkve."

    prokleti raspop Miras Dedeic u svom pismu mitropolitu zagrebacko-ljubljanskom i cijele
    Italije gospodinu Jovanu 16. maja 1995. godine

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg-Novi / Montreal
    Posts
    444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Tvrd je orah vocka cudnovata, ne slomi ga, al' zube polomi !"
    "U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju
    junaci !"
    Petar II Petrovic - Njegos

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cetnjo
    "Otisao sam u Rim, ozenio se i rukopolozen za prezvitera i postavljen da sluzim u hramu Sv. Andreja u Rimu, kod sadasnjeg mitropolita Italije g. Spiridona. Pored obavljanja duznosti u Grckoj crkvi, uspio sam da organizujem Srpsku crkvenu opstinu u Rimu, sa namjerom da se podigne neki hram ili kapela, da Srbi u Rimu ne budu vezani za tude hramove, pa da se tako otude od Srpske pravoslavne crkve."

    prokleti raspop Miras Dedeic u svom pismu mitropolitu zagrebacko-ljubljanskom i cijele
    Italije gospodinu Jovanu 16. maja 1995. godine
    Проклетиња цркву, а фризер језик :shock:
    Нека им је свијетла дукљанска будућност 8)

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default


  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default



    jELI VI VELJESER-BALJI POZNAT OVI GRB A ???? HAHAHHAHA VIDJI TAMO SE VJERA NE UDARA OTPOZADI KA KOD VAS !!!!!!!!

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    А да, чоче, божја ти вјера, знам ја ту веселу Србадију; ну куд су јој ти јунаци синови били док јој није Бог да Карађорђа? Та сви ви тамо фастате њега једнога јунаштвом, а кад ви Бог њега узе између вас, а ви суноврат у турски јарам опет! Но кршна и сиромашна Црна Гора нехаје ни ѕа Немање, ни ѕа Мурате, ни ѕа Бунапарте; они сви бише и преминуше, а Црна Гора остаде до вијека и Страшнога Суда, у својој вољи и слободи; а то је у слави".




  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ви и сами знате да су се Турци од вазда бојали, а и сад се боје Црногораца, боје се србскијех витезова, који нијесу вични своју постојбину остављати, а још мање црним образом на свој се дом повраћати.
    E da bi ti pod nikom njegus zna sto je on reka bolje bi ti tice pjevale !!! :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: Zlo govedo june dovijeka !!!!!
    Kako SV. Petar Cetinjski odvoji ser-balje od Crnogoraca a ???? :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    Petar prvi vladar Gore Crne ,vojsku kupi da mahmuta vrne,
    sto mislite turske avetinje da vi nama uzmete Cetinje !!!!!!
    Nikad NIJE SV: Petar mentova serbalje u kontekstu sa Crnogorcima ,nepostoji niti jedan jedini dokument ,dje je on ser-balje mijesa sa Crnogorcima ,osim u biograd falcifikovane kopije iz ser-baljske masinerije !!!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •