Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 69

Thread: PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako je krenula rasprava, mogli bismo svi napisati i odbraniti doktorsku disertaciju i vremenom postati lingvisti. :roll: :P
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  2. #27
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Kako je krenula rasprava, mogli bismo svi napisati i odbraniti doktorsku disertaciju i vremenom postati lingvisti. :roll: :P
    Jest vala... To je izgleda samo kod nas moguće! Neistoričari nam pišu istoriju, nelingvisti nas uče kojim jezikom govorimo, nepolitičari nam vode državu - aj' srce, šta više da poželiš!!
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  3. #28
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Far Away From Home
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [size=6]Odlicno. Neka ga izucavaju u Sorboni![/size]
    -=DU RIECHST SO GUT=-

  4. #29
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Crna Gora - Zeta - Duklja
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default VUK JE CRNOGORSKI JEZIK PROGLASIO ZA SRPSKI !

    Želim da prikažem način, na koji se izražavalo prije Vukove reforme jezika, da vidimo i uporedimo više spisa.

    Prvo ću od slova do slova, prepisati odlomak iz knjige Dositeja Obradovica "Život i priključenija" koja je izašla iz dva dijelarvi je izašao 1783 god, a drugi, iz kojega prenosim sami početak, je izašao 1789 god.



    ...................PREDUVJEDOMLJENIJE............. .

    "Basna da sam hoteo više prevoditi, našao bih tri i četiri krat jošt toliko ili i veće čislo.No ja, izabravši samo one koje su meni najugodnije bile, proče sam drugima ostavio da s vremenom prevode i izdaju.Nameravajući obače da ovi tom bude najmanje od 25 ili 30 tabaka, za ispuniti ovo čislo pridodaću ovde neka od mojih pisma koja se kasaju do mojih priključenija.
    Različni od naše nacije i usmeno i pismeno pouštavali su me da preduzmem opet ovu materiju i, na moje izvinovljenije da bih ja rad što bolje i poleznije izdati, jedan moj ljubezni prijatelj zaprosio me da mu u našem vzajmnom pisma sootvjetstvovaniju naznačujem sto znanja dostojnije od mojih dogadjaja, koje ja od nekoliko vremena i ispolnjavam.Imajuci, dakle, kopije pri sebi i hoteći, kako sam poviše rekao, da mi ova knjiga veća bude, radi dve pričine naumio sam priložiti ovde neka od ovih mojih pisama.Prvo - za ispuniti od časti volju svima onima koji su to isto zaktevali, a drugo, koje je meni najvažnije i srcu mojemu, poželateljnejše i dražajše, za predati večnomu vospominaniju potomkov naših imena mojih ljubimejših prijatelja i blagodjetelja koje je preblagi božji promisal za orudija svoja upotrebio i meni u mojim stranstvovanijam i pretprijatijam črez njih pomogao".
    .................................................. .


    Prikazaću i od slova do slova, pismo Svetog Petra Cetinjskog Karađorđu, koje je on napisao na Cetinju 5/17 marta 1811 god.

    Svetlejši slavno-serbskogo naroda verhovni predvoditelj Georgij Petrovič!

    "Minuvščego godišča u avgustu mesecu imao sam čest s veličajšim udovoljstvijem primit Vaše vseblagoprijateljnejšeje pismo, črez Gavrila Šibaliju i Jevta Šecerovića otpravljeno, koje me je puno obradovalo i na koje vam prinosu čuvsvitelnejšuju moju blagodarnost.Mi ovamo čujemo da je moždu našim visokoslavnim pokroviteljem i Portoju Otomanskoju mir zaključen, no na kakovih kondicionah neizvestno.Vsepokornjejše molim vas, ljubeznejši predvoditelj, ne ostavite črez sego pismonosca, kako o tom, tako i o svemu što tamo proishodi, uvedomit menja i najpače o dražajšem zdravijem Vašim.Ja sam soveršeno uveren jestli vojna prodolžena budet, što Vi ne ostavite prežije svoji plani, prostirajuščiesja k nasim granicam, i što ja zablagovremeno dražajšim pisanijem Vašim uvedomlen budu.
    Koji imam čest i diku nazivati Vašej svetlosti istinij dobroželatelj i pokornjejši sluga"

    mitropolit černogorski
    PETR.PETROVIČ



    Na kraju ćemo da vidimo, kako se Sveti Petar Cetinjski obraćao Crnogorcima, 1813 god.

    ...................PROGLAS PETRA PRVOG...............


    "Blagorodnoj i poštenoj gospodi serdarima, vojvodama barjaktarima i ostalim glavarima i starješinama i svemu hrabrom crnogorskom i brdskom narodu.

    Izvjesno je vama i tebi, ljubezni narode, kako je već nastupila sedma godina otkako su francuzi zauzeli bokeljsku provinciju i kako su nam oni strašno prijetili da se otačastvo naše unaprijed neće zvati C r n a, nego Crvena - to hoće reći krvlju našom oblivena G o r a.

    Oni bi to i učinili po svojstvu njihove zloće, budući su najprije okaljali ruke u krvi svoga zakonitoga kralja i na temeljima jakobinsko-framanskog bezbožja postavili praviteljstvo, ali, blagodareći Boga, nijesu među nama našli izdajnika jakobinskoga duha, koji bi im puteve otvorili i čelovodje dali, kao što su nahodili u mnoga mjesta, na nesreću svih naroda među kojima su ti izdajnici bili...

    Iz svega ovoga, ljubezna braćo, jasno vidjeti možete što su oni tirani mislili od nas učiniti i što bi učinili kad bi sile imali, a svaki dan gledate što čine od naše braće primoraca i po tome rasuditi možete koliko bi sav narod u svijet nesrećan bio, kad ne bi sveblag Bog blagoslovio oružje velikoga Aleksandra, premilostivoga pokrovitelja našega.
    .................................................. .
    Prigotovite se, dakle, junaci, s prirodnim duhom hrabrosti na viteški ovaj podvig da, prizivajuci Boga na pomoc, što skorije stupimo u bokeljsku provinciju pod slavodobitnim barjakom velikoga Aleksandra, svemilostvoga gospodara našega".



    Jasno se vidi, da se danas više ne koristi jezik Dositeja Obradovića, a još manje jezik kojim se Karadjordju obraćalo, što ce reći da su Srbi odbačili svoj jezik, kojim su govorili i pisali.

    Kao što vidimo, jezik kojim se Sveti Petar Cetinjski obraća Crnogorcima, je skoro potpuno istovjetan današnjem.
    Da vas ne bi vise niko lagao, ovo sam sve prepisao doslovce, te proizilazi nepobitan zakljucak da,
    JE ĆOPAVI VUK KARADZIC ODBAČIO TADAŠNJI SRPSKI JEZIK, UZEO CRNOGORSKI JEZIK I PROGLASIO GA ZA SRPSKI JEZIK !

    Bez ikakve sumnje, jezik crnogoraca je uzet za podlogu za Vukovu reformu jezika.

    Vidimo da se u Srbiji prije Vuka, drugačije pisalo i govorilo, a vidimo da se kod nas u Crnu Goru, koristi isti jezik kao i prije 200 god.

    Ovo nije moj zaključak, nego svih lingvista, ali sam to sada kristalno jasno pokazao.

    I najnevjerovatnija stvar je, da naš jezik, mi Crnogorci, ne možemo da nazovemo našim imenom, nego nam to osporavaju Srbi, koji su preuzeli za podlogu svoga - naš crnogorski jezik !

    Ali eto Srbi i Velikosrbi su daleko bučniji i daleko veću larmu dižu !

  5. #30
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Carski
    Po toj logici dakle 60% građana Crne Gore su protiv crnogorske države, samo što dosad nisu imali prilike da se o tome izjasne..

    Kao što po istoj logici ni Sjedinjene Američke Države nisu država, jer imaju engleski kao službeni jezik:-)

    NE NEGO PO SVOJ ZDRAVOJ LOGICI SVI SERBALJI U CRNOJ GORI SU PROTIV CRNE GORE ! vELJESERBALJI I PRODANE DUSE SERBOGORSKE RADE NA TOME DA DRZAVA CRNA GORA BUDE SERBALJSKA PROVINCIJA IZ KOJE CE CRPJETI SVE STO VALJA (STO SU I VJEKOVIMA CINJELI) ,NO SAD JE VAKAT DA OD*****O SERBALJE I RADIMO NA NASOJ CRNOGORSKOJ DOBROBITI ,A DA MRACNI MONSTRUM (SERBIJA) NESTANE IZ POVJESNICE CRNE GORE !!!

  6. #31
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    jA MNIM MODERATORI DA SE NEMOZEMO NATEZAT SA JADOJOM JANKICEM I JOS 3-4 MOMCICA KOJIMA JOS DLAKE NIJESU POCELE DA RASTU A NE DA DISKUTUJEMO O ILJADUGODISNJOJ ISTORIJI CRNOGORSKOJ ,NO PREBACITE SVE OVE PODFORUME NA CRNOGORSKI JEZIK !!!

  7. #32
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tupane, mani se te tvoje hrvatske propagande obojene u dukljanski patriotizam :!:

    Vuk se nije koristio crnogorskog jezika već takozvanog istočnohercegovačkog govora, koji se kao takav ne samo u istočnoj Hercegovini govori, nego i u severnoj Crnoj Gori, južnozapadnoj Srbiji (Podrinje, Užice, Čačak i ostali krajevi), dalje u Bosni, Krajini i delovima Slavonije. Dakle u krajevima gde su pretežno živeli Srbi, i Vuk je smatrao taj jezik najautentičnijim srpskim narodnim govorom, za razliku od crkvenoslovenskog odnosno slavenoserbski kojim je govorila Pravoslavna Crkva i koji je dotad važio kao književni jezik pravoslavnih Srba.
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Crnogorci zbore i pisu Crnogorskijem jezikom. Oni su stvarali ti jezik u procesu vlastitoga nastanka i razvoja kao samobitan narod i nacija . Posto iskljucivopostoji po Crnogorcima,, prema njima ga je jedino moguce imentovati.U stvari ,Crnogorski jezik predstavlja sredstvo za njino usmeno i pisano (pecatno) sporazumijevanje,ali i za samoformiranje. Kao takav obuhvata govorni i standardni (knjizevni ) pojavni oblik.Govorni mu realizacijcki tipsadrzi idiolekte (=jezicki sastavpojedinijeh govornika),mjesne govore dijalekte i inter dijalekte kojima zbore Crnogorci u raznijem krajevima CGi van nje.Naziv Crnogorski jezik proizilazi iz prirodnoga prava svakoga naroda i nacije da jezik kojijem zbore i pisu ,sto su ga oni sazidali, kojima se sluze i sto njima sluzi, nazovu sopstvenijem jezikom
    _________________
    Crna Gora je nasa i mi njom rodjeni vijenac .

  9. #34
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Opisom nastanka i razvoja nasega jezika u vremenu i prostoru bavi se istorijska lingvistika(=nauka o jeziku). U redosljiedu istrazivanja svakoga jezika,pa i Crnogorskoga,pisanje njegove istorije predstavlja najprioritetniji zadatak. A ona se izlaze posredstvom periodizacije, sro prati izmjene u njegovoj unutrasnjoj i vanjskoj povjesnici po uzijem vremenskijem odsecima. istorija Crnogorskoga jezika s obzirom na periodizacijuizgleda ovako : Predistorijsko razdoblje (od artikulacije govora pra ljudido sredine IX vijeka).
    1 ) Doslovenski period ( Na balkanu zakljucno do VII stoljeca) : a) Ilirska etapa (do 167. pr.nov.ere) i
    b) Rimsko- vizantijska etapa (od 167.god st.ere do pocetka VII vijeka).
    2) Slovenski period (do kraja seobe starijeh Slovena iz Polablja - pomorja) :
    a) Praslovenska etapa
    b) Juznoslovenska etapa ( na balkanskom poluostrvu od pocetka VII do sredine IX stoljeca)

    Istorijsko razdoblje ( od sredine IX vijeka do danas):
    a) Dukljanski period ( od sredine IX stoljeca do danas)
    b) Zetcki period ( 1183 . do 1360)
    c) Pravukovski period ( 1360.do 1830)

    1 ) Etapa pisanoga jezika ( od 1360. do sredine XVIIIvijeka)
    2 ) Etapa nekodifikovanoga standardnoga jezika od sredine
    d ) prijelazni period 8 od oko 1830. god do kraja XIX vijeka)
    e ) vukovski period (od pocetka XX stoljeca do sada )
    1 ) Belicevska etapa (izmedju dva svjecka rata)
    2 ) savremena etapa (od 1944 godista do danas ).

    U tecaju povjesnice ,drzava i s njom uskladjena crkva prvorazredno su djelovale na sjedinjavanje Crnogorskoga jezika. U dukljanskom periodu knjizevni jezik se uobicava prirodno i spontano: na podlozi govornoga jezika. Jos tada na njemu nastaju dva vec recena glasovita djela Crnogorske knjizevnosti. oba su pisana latinicom (abecedom) .Medjutim posto je raska ratom pokorila Zetu,za vlade nemanjica u njoj se prekida do tada prirodni razvojni tok : mjesto narodnoga (jezik Dukljanskijeh Slovena) i latinice upotrebljavao se staroslovenski ( Makedonskijeh Slovena) ,knjizevni jezik zetcke redakcije ,glagoljica i cirilica. Na njemu cirilicom glavni zetcki pisar Varsameleon u nemanjickoj dvorskoj kancelariji u Kotoru (1186-1190 ) prepisao je gotovo u cjelini MIROSAVLJEVO JEVANDJELJE. po oslobodjenju Zete ispod serbske vrhovne vlasti 1360 sve do polovine XVIII v. se govorni ponovo upotrebljava kao pisani jezik . A od tada u primorskom i kontinetalnom ( slobodnom ) dijelu CGu veoma razvijenoj Crnogorskoj usmenoj i pisanoj literaturi, upravi i administracijiu jedinstvu s njim, vec se spontalno oblikuje nekodifikovani Crnogorski standarni jezik,ponajvise u djelima Petra I i Petra II Petrovica Njegosa. No. jos oko tridesetih godina XIX v.i navlastivo od sredine sezdesetijeh godista istoga stoljeca, Vukopva reforma jezika i pravopisa ,u osnovi utemeljena na Crnogorskoj pred njegosevoj knjizevnojezickoj tradiciji, dovela do upotrebe prijelaznogatipa standardnoga jezika- mjesavina tradicionalnoga Crnogorskoga jezika i "novoga serbskoga jezika". U medjusobnoj utakmici od pocetka XXv, pobjedu je izvojevao Karadzicevserbski knjizevni jezik .Njegov vjestacki model, oslobadjajuci ga u jos vecoj mjeri Crnogorskijeh jezickijeh sadrzaja, izmedju dva svjetcka rata inovirao je A Belic "serbkoHrvackijem " kodifikacijom (= obavezna norma)Pravopisa serbskohrvackoga Knjizevnoga jezika.I u savremenoj etapi Crnogorski jezik se obezlicava,denacionalizuje i asimiluje primjenom nanaucnijeh Karadzic- Belicevicevijeh etnickijeh i jjezikoslovnijeh postavki o navodno gotovo svijem stokavskijem Juznijem Slovenima kao Serbima - Serbohrvatima ....
    E necu vise da vi kopiram texstove no mnim da je vakat da se batali o Crnogorskom jeziku . POTVRDJENO I DOKAZANO JE DA GA JE BILO I DA CE GA VAZDA BIT !! ADA NECEMO ZANAGO KAKO DODJE CESOVI SERBOGORAC A MI SVE IZ POCETKA ,NO AKO IM SE CITA NMEKA CITAJU I SU OVIJOM DA SE ZAVRSI O cRNOGORSKOM JEZIKU !!!!

  10. #35
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Branko Radicevic je bio Hrvat rodjen u Slavoniji. To mu nije pravo ime.
    Medjutim, on je srpski pjesnik, nesto slicno ko i Ivo Andric. Vjerovatno se moze reci da je tokom dobrog dijela svog zivota bio Srbin, jer je to htio i tako se osjecao.

    Quote Originally Posted by GRAD
    Quote Originally Posted by Carski
    Jedan od najuglednijih vojvođanskih pesnika Branko Radičević je u svojim "Vragolijama" (1843) ovu reč ranije napisao od Njegoša u Gorskom vijencu (1847), pa sada nešto nisam siguran da li je Radičević srpski ili ipak "crnogorski" pesnik bio..

    Pitam se koje ćemo još nebuloze da čitamo od Dukljana i njihove antisrpske družbe..
    Branko Radicevic nije bio "vojvodjanski pesnik", nemoj da se glupiras!
    Branko Radicevic je zivio u Austro-Ugarskoj !

    Pitam se samo koliko cemo srpskih bajki, stereotipa i izmisljotina da cujemo ?

  11. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by amaro99
    Branko Radicevic je bio Hrvat rodjen u Slavoniji. To mu nije pravo ime.
    Medjutim, on je srpski pjesnik, nesto slicno ko i Ivo Andric. Vjerovatno se moze reci da je tokom dobrog dijela svog zivota bio Srbin, jer je to htio i tako se osjecao.
    Branko Radičević nije bio Hrvat nego Srbin. Rodio se u Slavonskom Brodu pošto mu je otac Todor tamo bio carinski službenik. Kasnije je Todor Radičević bio premešten u Zemun, gde je i mali Branko krenuo u školu, zatim u Temešvar i na kraju u Beč, gde je Branko studirao. Kršteno ime Branka Radičevića beše Aleksije, ali je kasnije svoje ime shodno novom narodnjačkom duhu pod Vukovom uticaju "posrbio" u Branko.

    Vi gospodo ne samo da negirate ono staro i autentično crnogorstvo, te vam je potrebno da izmišljavate prave naučne fantazije, nego sve više prelazite u negaciju generalno srpskog naroda i njegove kulture. To je tužno i svedoči koliko vi ustvari strahujete od srpskog naroda. Ali s time ćemo morati živeti, i pljuvača i ljubomoraca uvek je bilo. Sa druge strane možda je i dobro tako, jer nema pravog dostizanja a da nije mučno, i šta se nije steklo svojim znojem, to se mnogo i ne ceni..

    Pozdrav svim dobrim Crnogorcima!
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U jucerašnjoj "Pobjedi" izasao je intervju koji je dao šef katedre za slavistiku na pariskoj Sorboni.

    On je nedvosmislen, da je crnogorski jezik ravnopravan sa ostalim juznoslovenskim jezicima!
    Слажемо се, постоји. Зато под хитно раздвојити школство, 60% нека иде у српске школе, 20% у црногорске, остало у бошњачке, босанске, хрватске, ромске, лилипутанске итд. Албанске већ постоје. И решена ствар. Неће 60% наметати своју вољу мањини од 30% и неће 20% наметати своје на 75%, договорено?

    Pol Lui Toma šef je katedre za slavistiku na pariškoj Sorboni. Podgoricu je posjetio u svojstvu učesnika međunarodnog simpozijuma "Dramski tekst u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji i Crnoj Gori" održanom u Crnogorskom narodnom pozorištu, čiji je suorganizator Centre de recherse sur les litteratoures et civilisationns slaves iz Pariza. Vrstan je slavist i poznavalac južnoslovenske pismenosti. Dobro su mu poznata crnogorske jezičke nedoumice. Smatra da je sa aspekta struke stvar nedvosmisleno jasna i da Crnogorci, kao Srbi, Hrvati i Bošnjaci, govore jezikom koji mogu zvati imenom s etničkom odrednicom i da je na potezu država Crna Gora od koje treba očekivati da pravno normira taj fakat.
    Видим да је неко (у Побјединој редакцији) бежао са часа француског, ваљда да би учили матерњи? :roll:
    Brzi Oct 14, 2004 10:50 am
    Pa imas sada veci izbor! SRBIJA ILI ALBANIJA, u C.Goru nema mjesta vise za Srbomrzce/ dosoje kraj.

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ada lazovi kakvija nema u svijet.

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cakir
    Carski drzava bez svog sopstvenog jezika nije drzava, pa prema tome u interesu je crnogorske drzavnosti i crnogorske nacije da sto prije uvede, i zvanicno umjesto ovog maternjeg, crnogorski jezik.
    Ja sam musliman ali ne govorim bosnjacki niti muslimanski (koji ne postoji) vec govorim crnogorskijem jezikom.
    Sluzbeni jezik na teritoriji Crne Gore mora da bude samo crnogorski...

    Znaci austrija nije drzava jer tamo pricaju nemackim?
    Amerika nije drzava jer niko neprica americkim vec engleskim>?
    Australija onda nije ni kontinent onda a?
    Novi zelnad?
    U svajcarskoj zvanican i francuski?
    U Kanadi Engleski i Francuski= pa onda kanada nije drzava?

    to je najgori argument da drzava nije drzava a ko po njoj nema jezika

  15. #40
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Perovic
    Znaci austrija nije drzava jer tamo pricaju nemackim?
    Amerika nije drzava jer niko neprica americkim vec engleskim>?
    Australija onda nije ni kontinent onda a?
    Novi zelnad?
    U svajcarskoj zvanican i francuski?
    U Kanadi Engleski i Francuski= pa onda kanada nije drzava?

    to je najgori argument da drzava nije drzava a ko po njoj nema jezika
    Austrijanci su pokrenuli jaku inicijativu za uvodjenje austrijskog, o tome sam postovao na forumu. Kad je Amerika otkrivena, engleski se vec poodavno pricao u Evropi, ista stvar je sa Australijom i Kanadom. Ljudi koji su se tamo doselili bili su Englezi, odnosno Francuzi, koji su svoje jezike, koji su odavno postojali, donijeli u Ameriku, Australiju...ne mozes uspostaviti analogiju sa Balkanom! Niko nije donio nekakav srpski jezik u Crnu Goru, nit su crnogorski "domoroci" pricali nekim drugim jezikom prije "donosenja" srpskog u Crnu Goru, kao sto je slucaj sa glupo navedenim prethodnim primjerima. Jezik koji vi zovete srpski, ja crnogorski, Hrvati hrvatski, a Bosnjaci bosnjacki, jednako pripada svakom od ovih naroda, i tu Srbi nisu "izumitelji" jezika kojim pricamo, sto svakako jedan Amerikanac ne bi mogao reci za Engleze, koji su pricali engleskim kad njegova drzava nije postojala ni u obrisima...

    Zato ne mlati...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Quote Originally Posted by Perovic
    Znaci austrija nije drzava jer tamo pricaju nemackim?
    Amerika nije drzava jer niko neprica americkim vec engleskim>?
    Australija onda nije ni kontinent onda a?
    Novi zelnad?
    U svajcarskoj zvanican i francuski?
    U Kanadi Engleski i Francuski= pa onda kanada nije drzava?

    to je najgori argument da drzava nije drzava a ko po njoj nema jezika
    Austrijanci su pokrenuli jaku inicijativu za uvodjenje austrijskog, o tome sam postovao na forumu. Kad je Amerika otkrivena, engleski se vec poodavno pricao u Evropi, ista stvar je sa Australijom i Kanadom. Ljudi koji su se tamo doselili bili su Englezi, odnosno Francuzi, koji su svoje jezike, koji su odavno postojali, donijeli u Ameriku, Australiju...ne mozes uspostaviti analogiju sa Balkanom! Niko nije donio nekakav srpski jezik u Crnu Goru, nit su crnogorski "domoroci" pricali nekim drugim jezikom prije "donosenja" srpskog u Crnu Goru, kao sto je slucaj sa glupo navedenim prethodnim primjerima. Jezik koji vi zovete srpski, ja crnogorski, Hrvati hrvatski, a Bosnjaci bosnjacki, jednako pripada svakom od ovih naroda, i tu Srbi nisu "izumitelji" jezika kojim pricamo, sto svakako jedan Amerikanac ne bi mogao reci za Engleze, koji su pricali engleskim kad njegova drzava nije postojala ni u obrisima...

    Zato ne mlati...

    to reci svojoj mami da ne mlati il babi znas!

    ti ako si neobrazovan i povrh svega ignoriras cinjenice raznih drzava ne znaci da je istina misljenje koje si skroji na osnovu rekla kazala.

    Amerikanci su nacija kao i Bosanska nacija pa nisu stvorili svoj jezik..
    ako nisi znao mi jesmo se naselili na Balkan kao ameri u usa...

    Americki se dosta razlikuje od engleskog- mnogo vise nego srpski od crnogorskog/./.

    Austrija i dalje ima zvanican nemacki to sto je neko probo njegova stvar

    Svajcarska 3 jezika zvanicna: Italijanski, Nemacki i Francuski

    Bosna i dalje ima zvanican i srpski i hrvatski i bosanski

    Drzava san marino - italijanski

    Drzava Andora- Katalonski je zvanican jezik

    Luksemburg - zvanican Nemacki

    Irska zvanican Engleski

    Belgija u jednom delu zvanican Holandski takodje Nemacki i Francuski

    (The Belgian Constitution adopted on February 17, 1994

    In 1991, the text of the Constitution in German acquired the same official status as the French and Dutch texts)



    Eto ti evropski kontinent, jel ti dovoljno, mozda nesto naucis - kad si vec na internetu potrazi malo okolo o jezicima i veruj mi naucices umesto sto se svadjas radi svadje

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zaboravih da dodam Srbiju
    u Sandzaku zvanican Bosnjacki
    U Vojvodini zvanican Madjarski i Hrvatski

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Austrijanci su pokrenuli jaku inicijativu za uvodjenje austrijskog, o tome sam postovao na forumu.
    Uopšte nije tačno. Kada budeš živeo u Austriji kao što ja, onda o tome možemo da popričamo, inače ti ne priliči da o tome govoriš a još manje na tako nešto da se pozivaš.

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Kad je Amerika otkrivena, engleski se vec poodavno pricao u Evropi, ista stvar je sa Australijom i Kanadom. Ljudi koji su se tamo doselili bili su Englezi, odnosno Francuzi, koji su svoje jezike, koji su odavno postojali, donijeli u Ameriku, Australiju...ne mozes uspostaviti analogiju sa Balkanom! Niko nije donio nekakav srpski jezik u Crnu Goru, nit su crnogorski "domoroci" pricali nekim drugim jezikom prije "donosenja" srpskog u Crnu Goru, kao sto je slucaj sa glupo navedenim prethodnim primjerima.
    To koliko su Crnogorci domorodci u Crnoj Gori ili ne, to je tema sasvim za sebe; ali Crnogorci su Srbi, i cela priča o nezavisnoj Crnoj Gori i crnogorskoj naciji bazira na negiranjem upravo tog srpskog identiteta.
    I mi ovde koji živimo u dijaspori imamo dosta primera, gde doseljenici odnosno njihova deca ne žele ni da čuju o svom poreklu. Jedan Turčin kojeg sam poznavao otišao je toliko da je promenuo svoje tursko ime i prezime u nemačko, ali to ne menja činjenicu da je on Turčin ili u najmanjem ruhu turskog porekla. On dakle može da negira svoje tursko poreklo i za sebe da govori da nije Turčin, ali njegov otac beše Turčin kao što i njegova majka beše Turkinja, tako da je i on "etnički" Turčin, svejedno što za to ne želi ni da čuje. Svoju prošlost ne mogu da izmenim; mogu samo da je zaboravim ili sam sebe da lažem.
    Poznavao sam takođe jednog Srbina koji je doduše bio Jehovista, i tri godine koliko smo se znali jer smo učili isti zanat ja dakle nisam znao da je on Srbin. Tek na kraju čujem da je iz Srbije, i ja mu priđem i pitam ga o tome, naravno na nemački, a on će meni da odgovori kako su mu roditelji Srbi, ali on eto nije Srbin jer se Srbinom ne smatra. Isto i jedan crnac kojeg sam znao iz vojske, kao onaj Turčin o kome sam pisao i on je puno svoje ime promenio u nemačko, te smo svi mi mislili da ima jednog austrijskog roditelja, jeste bio malkice svetliji od običnog crnca. Ispalo je da je 100% Afrikanac.
    Negiranje svog nacionalnog identiteta nije nešto šta se dešava samo u Crnoj Gori, to imamo širom sveta i u sve narode ove planete. I ja sam kao "dijasporaš" odrastao u takvoj klimi (ja bih dakle mogao da kažem kako nema ništa sa Srbijom), gde jedni drže do svojeg nacionalnog identiteta dokle drugi žele da ga što pre zaborave. Mnogi Crnogorci danas ništa se drugačije ne ponašaju kao ovi drugi. Naravno da i to ima svoje "zašto" i "zbog čega", i kada budemo to rešili, onda ćemo rešiti i pitanje da li su Crnogorci Srbi ili to ipak nisu.

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Jezik koji vi zovete srpski, ja crnogorski, Hrvati hrvatski, a Bosnjaci bosnjacki, jednako pripada svakom od ovih naroda, i tu Srbi nisu "izumitelji" jezika kojim pricamo, sto svakako jedan Amerikanac ne bi mogao reci za Engleze, koji su pricali engleskim kad njegova drzava nije postojala ni u obrisima...

    Zato ne mlati...
    Isto važi i za Crnu Goru (>>sto svakako jedan Amerikanac ne bi mogao reci za Engleze, koji su pricali engleskim kad njegova drzava nije postojala ni u obrisima<&lt, sem što takozvani Dukljani falsifikuju istoriju te mlate na sve strane kako je njihova država postojala od pamtiveka. Ili kako je bilo ono kad je dukljanski "ober-guru" Milo bio još nacionalni Srbin, i zar mu tata u drugom svetskom ratu nije bio "velikosrpski" Četnik..?
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by stahlhammer
    [size=6] Neka ga izucavaju u Sorboni![/size]
    Tvoja strucnost na ovoj temi je ocigledna Samo nam reci u kom si ti fakultetu i ko ti predaVa ovaj jezik kojim pises.
    Nudim opkladu da si setac iz NK

  20. #45
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Crna Gora - Zeta - Duklja
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRAD
    Quote Originally Posted by Carski
    Vi gospodo ne samo da negirate ono staro i autentično crnogorstvo, te vam je potrebno da izmišljavate prave naučne fantazije, nego sve više prelazite u negaciju generalno srpskog naroda i njegove kulture. To je tužno i svedoči koliko vi ustvari strahujete od srpskog naroda. Ali s time ćemo morati živeti, i pljuvača i ljubomoraca uvek je bilo. Sa druge strane možda je i dobro tako, jer nema pravog dostizanja a da nije mučno, i šta se nije steklo svojim znojem, to se mnogo i ne ceni..

    Pozdrav svim dobrim Crnogorcima!
    Carski, treba da znas da nije u redu da izmisljsate i na ovom mjestu, srpske stereotipe i izmisljotine.

    Srbi imaju najlazniju istoriju, potpuno izmisljene heroje i bezbroj stereotipa kojima obasipaju ljude neznavene!

    Na foru: puno buke i lazi i uspjecemo da obrlatimo dosta ljudi, ste zaista posrbili, dosta Crnogoraca od kojih su neki i na ovom forumu.

    Ti znas kad kod vas padne dogovor da izmisljate, onda krene bujica.

    Evo da te podsjetim na jednu vasu taktiku prosipanja lazi.

    Dignete larmu;"mi imamo nobelovca Iva Andrica"!

    Kojeg vi Iva Andrica imate ?

    Ivu Andricu se otac zvao Antun :shock:
    Majka Iva Andrica se zvala Kate :shock:

    U kalendaru SPC ne postoje srpska imena IVO, ANTUN, KATE !

    I tako ste vi ovog cistog bosanskog Hrvata prisvojili !

    To je samo jedna od vasih brojnih izmisljotina.
    Mogu ti ih jos predstaviti, ako hoces?

    Medjutim vasa propaganda je uspjela da prosipajuci beskrajne lazi i stereotipe prevari puno ljudi pa i u Crnoj Gori.
    Ti ljudi zaista misle da Srbi imaju nekakvu veliku istoriju i velike nacionalne likove kroz istoriju.

    Treba vam odati priznanje, kako ste gomilom lazi i stereotipa, uspjeli da posrbite toliko Crnogoraca!
    Carski, nijesi odgovorio na porijeklo Iva Andrica, dao si dosta objasnjenja, da se porijeklo i nacionalnost ne mogu izmjeniti i da se ne moze prihvatiti kako se covjek izjasnjava, da to nije vazno.

    Kako se uklapa u ovu tvoju teoriju Ivo Andric ?

    Quote Originally Posted by Carski
    Jedan Turčin kojeg sam poznavao otišao je toliko da je promenuo svoje tursko ime i prezime u nemačko, ali to ne menja činjenicu da je on Turčin ili u najmanjem ruhu turskog porekla. On dakle može da negira svoje tursko poreklo i za sebe da govori da nije Turčin, ali njegov otac beše Turčin kao što i njegova majka beše Turkinja, tako da je i on "etnički" Turčin, svejedno što za to ne želi ni da čuje. Svoju prošlost ne mogu da izmenim; mogu samo da je zaboravim ili sam sebe da lažem.
    Poznavao sam takođe jednog Srbina koji je doduše bio Jehovista, i tri godine koliko smo se znali jer smo učili isti zanat ja dakle nisam znao da je on Srbin. Tek na kraju čujem da je iz Srbije, i ja mu priđem i pitam ga o tome, naravno na nemački, a on će meni da odgovori kako su mu roditelji Srbi, ali on eto nije Srbin jer se Srbinom ne smatra. Isto i jedan crnac kojeg sam znao iz vojske, kao onaj Turčin o kome sam pisao i on je puno svoje ime promenio u nemačko, te smo svi mi mislili da ima jednog austrijskog roditelja, jeste bio malkice svetliji od običnog crnca.

  21. #46
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    76
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Једна ствар је очигледна на овој дискусији. А то је да Дукљани и црногорски сепаратисти падају све дубље и дубље у недоумицу, око језика и националности.

    Незнају косу, нити знају којим језиком причају. Из ината, прво према себи, а после и према нама, Дукљани и црногорски сепаратисти нису у стању да признају своју грешку.

    Саво велика личност, има снаге и образа да призна своју грешку.

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imas kolko oces primera gde individualci menjaju nacionalnost...najbolji primer su srbi za vreme otomanskog carstva koji su i veru i imena i naciju promenili...zar ne?
    Imas dosta pisaca kao sto je Ismet Smailovic il tako nesto, koji je preveo knjigu truskog pase tuzlanskog kraha gde u 15 vekom naglo dolazi do promena da su ocevi hricanskih imena a deca strogo turskih/islamskih....i sad kad je to turcin pisao, to je opet valjda srpska propaganda :roll:

    toga uvek ima tako se i Ivo izdeklarisao kao srbin, , istva stvar vazi za kralja Bosne Tvrtka, gde se on bese krstio>? i koju naciju prihvatio kao svoju?
    Tako imas srbe po hr koji postaju hrvati i obrnuto, toga je uvek bilo i bice, samo ne znam kakve to veze ima sa crnogorskim jezikom
    Moja drobra prijateljica koja je odrasla u Osijeku sebe smatra hrvaticom, a otac joj je iz Niksica a majka iz Krusevca...

  23. #48
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    734
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ко је донео немачки у Луксембург, Швајцарску, Аустрију, Лихтенштајн?
    Ко је донео француски у Белгију, Монако и Швајцарску?
    Ко је донео италијански у Сан Марино и Швајцарску?
    Ко је донео српски у Црну Гору?

    Како ви можете да се бавите питањем језика када сте опчињени овако глупавим питањима?
    Brzi Oct 14, 2004 10:50 am
    Pa imas sada veci izbor! SRBIJA ILI ALBANIJA, u C.Goru nema mjesta vise za Srbomrzce/ dosoje kraj.

  24. #49
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ima eto serbalji su nadri super turbo GTI narod ,posto su otkrili Ameriku,izmislili jezik , biznisovali sa Isusom oni toliko napreduju da postadose "supak od svijeta" i bog ih je kaznio kolko je moga (m`sim maximum) . i zatto te su tako bistri (ka ponoc) mi Crnogorci smo vi dalo voljno do daske !!
    :::I zato Z B O G O M serbalji pa nastavite u onome "supku od svijeta" da i dalje budete nadriturbo GTi 24v narod !!!

    ...JEZIK SMO VRNULI
    ...ZASTAVU SMO VRNULI
    ...CRKVU SMO OBNOVILI
    ... DRZAVU CEMO VRNUT

    ....I N D E P E N D E N T ...S T A T E .....O F ..... M O N R E N E G R O !!!!!

    jadoje vidoje mrcoje ahahahahahahaahaaa !!

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grad Heroja
    Ima eto serbalji su nadri super turbo GTI narod ,posto su otkrili Ameriku,izmislili jezik , biznisovali sa Isusom oni toliko napreduju da postadose "supak od svijeta" i bog ih je kaznio kolko je moga (m`sim maximum) . i zatto te su tako bistri (ka ponoc) mi Crnogorci smo vi dalo voljno do daske !!
    :::I zato Z B O G O M serbalji pa nastavite u onome "supku od svijeta" da i dalje budete nadriturbo GTi 24v narod !!!

    ...JEZIK SMO VRNULI
    ...ZASTAVU SMO VRNULI
    ...CRKVU SMO OBNOVILI
    ... DRZAVU CEMO VRNUT

    ....I N D E P E N D E N T ...S T A T E .....O F ..... M O N R E N E G R O !!!!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •