Page 6 of 42 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 126 to 150 of 1029

Thread: Dijete i preparati za mršavljenje

  1. #126
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sanjice ja koristim Herbafast(jedna kapsula dnevno).
    Herbalajf je drugo, to su i tabletice i sejkovi ..svasta nesto zajedno. Njega sam probala , ali ti kilogrami su mi se kasnije uduplali.

  2. #127
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Nisam se mislio ukljucivat u ovu pricu, ali moram da bacim i ja moja 2 centa...

    Kao neko ko se cijeli zivot bavio sportom i imao odlicnu liniju nisam mislio da cu ikada imati problem sa kilazom... Visok sam 188cm i uvijek sam imao oko 85kg... Unazad 3 godine polako sam poceo da dobijam kilograme... Prvo je bilo 88, pa onda 90, pa 93, brzo zatim i 95 dok ne dodjoh na 100kg... Normalno, "nema covjeka ispod 100kg" sam cesto govorio dok se nisam ponovo sportski aktivirao negdje krajem prosle godine... Primjetio sam da niti mogu da trcim kao nekad, niti da mogu sutnem loptu kao nekad, savijanje do zemlje je pretesko postalo, srce lupa 300 na sat poslije jednog naglog pokreta... Ni to mi nije bilo dovoljno da se zamislim nad svojom kilazom jer sam smatrao da drzim sve pod kontrolom... E onda sam poceo da se bavim zimskim sportovima.. Krajem marta na bjelasicu povrijedim stomacni misic jer sam pokusao da odradim nesto sto sam kao momak mogao... Uzasno sam se prepao jer sam bio na polovinu staze i morao sam se spustiti do dna da potrazim doktora... Jedva sam to uspio, a doktor mi je rekao da se nista ne bojim, da ce proci, ali da se to desilo zbog toga sto sam pokusao da odradim nesto sto nije primjereno mojoj KILAZI!

    E tu dolazi do prekretnica u glavi... Postao sam svjestan koliko mogu, odnosno koliko sam mogao.. Nevjerovatno mi je bilo da sam to sebi dozvolio... Odlucio sam se da smrsam... Ali nikakve dijete po knjigama i savjetima nego obicna samokontrola... I prije ove moje odluke, uvijek sam govorio da su dijete za slabice i za one kojima trebaju izgovori "to je meni hormonski", "takav mi je metabolizam", "pokusao/la sam mesnu dijetu, riblju dijetu, vocnu dijetu, povrcnu dijetu, probao/la sam sve ali ne ide!", a tek poslije mog smanjivanja kilaze sam 100% ubijedjen u to... Po meni je sva ova prica o raznim dijetama jedna fina masinerija za uzimanje para od ljudi opterecnih viskom svojih kilograma...

    Kako sam ja uspio da smrsam? Ujutro dorucak kada stignem i jedem sto pozelim... Dakle, od 10 do 12 (kada imam vremena na posao), pojedem ili burek sa jogurtom ili sendvic ili malu picu.. Svejedno... Rucak je izmedju 17 i 18h... Tu se jede unapred odvojena porcija koje je dovoljna za odraslu osobu... Kao u prosjecan restoran... Jede se SVE osim hleba! Uz rucak se pije voda... Ne vecera se... Ako si gladan/na pojedes jednu bananu i popijes solju mlijeka... Moze i u 1h ujutro ako te volja... Izbaceni svi sokovi (pogotovo coca-cola koju sam pio i do 1l dnevno), takodje izbaceni svi slatkisi... Igroa sam fudbal 2x sedmicno po 1h i igrao sam tenis 1x sedmicno 1h... Za 2 mjeseca sam smrsao 10kg... Htio sam i mogao jos, ali su mi rekli svi da sam smrsao u lice i da mi ne bi valjalo vise... Od tada je proslo mjesec i po i ja i dalje imam 90kg... Vratio sam sokove i slatko u ishranu, ali u umjerenim kolicinama... Ponekad i veceram uvece.. Hleb ne jedem uz rucak jer sam se potpuno odvikao od njega, a prije ove moje "dijete" sam jeo po 3 parceta uz rucak, cak i uz lazanje i spagete koliko sam ga volio... Dakle, sve jedem kao i nekad, samo umjerenije i jednom dnevnom se vagam... Ako odem kilogram vise, uz blagu korekciju u sledeca 3 dana se vratim na 90kg... Osjecam se odlicno... Sat vremena fudbala mi vise nisu nikakav problem... Ni tenisa takodje... Ponovo koristim kais, a kupace od prosle godine su mi nesto sire

    Zakljucak moje price bi bio sledeci: morate da priznate sebi da li ste dovoljno jaki i spremni na ono sto vam slijedi kod dijeti... Svi priznajemo sebi da imamo visak kilograma i treba da smrsamo... Nazalost, mene je natjerala ta mala povreda da se zamislim i cvrsto odlucim da moram da skinem kilazu... Nemojte da cekate da se vama tako nesto dogodi... Lako dajemo novac na razne preparate koji ce nam pomoci da se oslobodimo kilograma, ali istina je da vama niko ne moze pomoci do vi sebi sami... Ako ste labilna licnost i ne mozete da odolite hrani, isplacite se u sobu i priznajte sebi da cete cijeli zivot biti gojazni i da vam nikakvi herbali i stotine eura nece pomoci ni grama da izgubite... Ovu pricu sam pricao mnogima zadnja 2 mjeseca jer sam izuzetno ponosan na ono sto sam uradio... Njih par je probalo sa ovom "dijetom" i nisu grama skinuli, ali sam ih ja uvece vidio da jedu tortu i piju sokove... Kada pitam zasto to rade, oni kazu "pa na rodjendan sam, pa ne mogu da kazem ne" ili "majka pravi streeasne kolace, najbolje da ne jedem" i sl... Ja sam bio na 4 slave i 2 rodjendana za vrijeme trajanja "dijete"... Jedno uljudno "ne mogu, hvala" ili "siguran sam da su kolaci odlicni, ali i rucak/veceri su bili preukusni, pa ne bih da kvarim" je dovoljno da ne pokvarite sve ono sto ste do tada istrpjeli...

    Dakle, nema dijete "od ponedjeljka"... Ima od ovog momenta... Nema "aj danas cu kolac, pa sam $utra na vodu cijeli dan"... Ne postoji to...

    Ili jesi ili nisi... Debeo...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  3. #128
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    1,935
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    194
    Thanked in
    65 Posts

    Default

    i ja sam se prije 5 dana odlucio da smrsam,reko nema vise,uglavnom posto se kasno dizem(citaj 11 i po) rucam u 12 sasvim normalno osim sto ne jedem hleb i pokusavam da izbjegnem masno mnogo(pomfrit koji obozavam ne dovatam), oko 5-6 pojedem 2 jabuke ili breskve ili nesto,i svaki dan vozim sat vremena sobno biciklo...i naravno ne pijem nista sem vode ili limunade bez secera(uglavnom oko 2l tecnosti dnevno).Evo u 5 dana skinuh vec 3.5 kg ali vec primjecujem da gubim dosta manje,vjerovatno je ovo u pocetak islo dosta brzo jer sam naglo smanjio jelo...inace prva dva dana uvece sam umirao od gladi,evo sad vec ne mogu jes ni te jabuke no pola ostavim...

  4. #129
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by milenas View Post
    Ja sam ewo čula za neku dijetu sa cimetom, kaže mi drugarica da je ona za 10 dana skinula 2 kg.
    Pije se jedan jogurt u koji se dodaje cijela kesica cimeta, prije doručka i jedan jogurt sa cijelom kesicom cimeta pred spavanje....


    Je li jos ko čuo za ovu dijetu?????
    Jesam ja...nijesam probala, smo cula ali ne kesicu cimeta, nego kasicicu kafenu na onaj nemastni jogurt. @ puta dnevno. Kazu da jako blagotvorno djeluje i na holesterol, trigliceride, zeludac kao i na kilazu. Moja prijateljica je to pila nekih desetak dana i nije se vidjelo da s enesto desava, a ona mi rece da je potrebno malo vremena...e sad...razmisli....mozda bolje to nego ove kapsuletine svakakve!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #130
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    209
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Avionka View Post
    sanjice ja koristim Herbafast(jedna kapsula dnevno).
    Herbalajf je drugo, to su i tabletice i sejkovi ..svasta nesto zajedno. Njega sam probala , ali ti kilogrami su mi se kasnije uduplali.
    Da da sorry Avionka tek sam ukapirala da ne mislimo na isto
    Meni su dosta drugarica bas ishvalili ovaj sejk i neki energetski caj, jer ja nemam problema sa kilogramima ali sa imunitetom da...ako je neko koristio bila bi zahvalna da da svoj sud

  6. #131
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    4 nova trenda u ishrani


    Zašto je važna kvalitetna ishrana
    Hrana zauzima vrlo važno mesto u našim životima, počevši od laganog doručka, preko užurbanih ručkova i svečanih večera, do usputnih zalogaja. Pri tom nije reč samo o vremenu koje provedemo jedući, već treba uzeti u obzir i kvalitet hrane koju iznosimo na sto i unosimo u organizam.
    Hiljade objavljenih kuvara, dijetalnih priručnika i novinskih naslova svake godine pokušaj su da se nametne novi trend u ishrani. Šta od toga da odaberete? Dijetu siromašnu ugljenim hidratima ili možda onu koja ne dopušta unos masnoća? Mediteransku ili azijsku kuhinju? Kombinovanje namirnica, odvajanje ugljenih hidrata od belančevina ili sirovu hranu? Lako se možete izgubiti u mnoštvu saveta, pokleknuti i ući u prvi restoran brze hrane.
    Kada je hrana lek
    Kvalitetna i zdrava ishrana, u stvari, uopšte ne bi smela da bude komplikovana.
    - Ako pitate nutricioniste, oni će reći da ne postoji zdrava ili nezdrava namirnica ili pogrešan način ishrane, već sam princip doziranja namirnica ili hranljivih materija, objašnjava austrijska nutricionistkinja i osnivač centra za zdravu ishranu „Future Food Studio“ u Beču, Hani Rikler. Ona je i autor knjige „Trendovi u ishrani“ na nemačkom jeziku. Prepustite hranu medicini i medicina će postati vaša hrana, govorio je još u 15. veku švajcarski lekar Paracelsus. On je već u srednjem veku upozoravao pacijente da paze na svoju težinu.
    - Čovek nije stvoren da sit dane provodi sedeći, posebno ne sit mesa, objašnjava doktor Kristof M. Bamberger, profesor endokrinologije i metabolizma, direktor Medicinskog centra za prevenciju u Hamburgu.
    - Ljudsko telo je zadržalo mehanizme funkcionisanja po principima kamenog doba, a to su mehanizmi biljoždera, zaključuje Bamberger. Naučnici upozoravaju da je čovek postao mesožder tek kad je počeo da postiže prve uspehe u lovu. Kako nije svaki put bio uspešan, njegovo telo je smislilo sistem deponovanja energije: telo sprema rezerve masti, od kojih će živeti ukoliko dođu teška vremena - ovo bi u najkraćem bilo objašnjenje doktora Bambergera. S obzirom na to da je telo savršeno opremljeno mehanizmima za upravljanje i preradu manjka masti, s viškom masnoća loše se snalazi i gomila ih u potkožnim tkivima.
    41% ljudi kao razlog što ne kupuju ekološke proizvode navodi visoke cene, a više od polovine i ne veruje da takvi proizvodi postoje
    Gojazni zbog obilja hrane
    Danas su nam sve namirnice nadohvat ruke - polugotove, spremne za upotrebu. Taj luksuz i komfor plaćamo skupo: kupujemo i jedemo previše, a to dovodi do preterane telesne težine. Ona može izazvati srčani i moždani udar, artrozu, rak dojke i creva. Ako se borite sa viškom kilogama, proučite četiri Lisina predloga novih trendova i živite prema deset Lisinih preventivnih pravila.
    1. Etičnost - jesti savesno
    Austrijska nutricionistkinja Hani Rikler smatra da namirnice čija proizvodnja podrazumeva mučenje životinja ili zagađivanje okoline odbija sve veći broj potrošača. I to, ne samo zbog ljubavi prema prirodi i živim bićima, nego i zbog zdravog odnosa prema sopstvenom telu. Upotreba pesticida u gajenju voća i povrća, kao i hormona i antibiotika u masovnom uzgoju peradi, teladi i ribe, ne šteti samo našoj svesti nego i telu. Sve se više osvešćenih potrošača suprotstavlja iskorišćavanju životinja za potrebe prehrambene industrije i traži ispunjavanje osnovnih standarda u proizvodnji namirnica. Osvešćen potrošač želi da kupuje proizvode od namirnica koje se gaje i prerađuju u njegovoj zemlji, na ekološki način. U prodavnicama zdrave hrane i supremarketima sve je više namirnica koje na deklaracijama nose podatak da su ekološki proizvedene.
    2. Trend senzualne hrane - ponovo otkriveno uživanje svih čula
    Jedno englesko istraživanje pokazalo je zabrinjavajući rezultat: savremeni čovek izgubio je mogućnost prepoznavanja ukusa. Od 300 ispitanika, samo njih 18 odsto bilo je u stanju da tačno prepozna četiri različita ukusa na jeziku i desnima. Ostalih 82 odsto nije prepoznalo razliku između slatkog, kiselog, slanog i gorkog. Današnje vreme koje promoviše hedonističke rituale idealno je i za promociju uživanja u senzualnoj hrani.
    Pitate se kakve to veze ima sa zdravom hranom?
    Vrlo velike. Istraživanja su pokazala da se konzument hrane koji ujedno u njoj i uživa istovremeno i zdravo hrani.
    - Ishrana koja uključuje uživanje u ukusima vodi različitosti koja garantuje uravnoteženu ishranu sa nutricionističkog i psihološkog aspekta, tvrdi nutricionistkinja Rikler. Jedini problem je što sladokusci (uglavnom) nemaju mere u uživanju.
    - I te kako se isplati uključiti pozitivne emocije, poput veselja, u konzumiranje jela.
    Kao što pokazuju najnovija istraživanja, takve emocije pozitivno deluju na metabolizam i iskorišćavanje hranljivih materija. Dakle, trebalo bi opet da naučimo kako da osećamo svim čulima. Uključite ih pri odlasku na pijacu ili supermarket, dok birate voće i povrće, sireve, pri ulasku u pekaru, dok kuvate u sopstvenom domu.
    I prehrambeni trend poput „slow fooda“ koji zagovara zdravo uživanje u hrani, beleži sve veći broj sledbenika.
    3. Trend zdravih restorana brze hrane
    Tipičan američki fast fud – hamburger, kečap i krompirići – u opasnosti je da izgubi “presto”. Sa trona, na kojem je već dugo, uskoro bi mogao da ga izgura novi trend: zdrava evropsko-azijska brza hrana. Pojava novih snek restorana donela je kulturu brze ishrane „s nogu“, čiji je imperativ: zdravo i kvalitetno. Tako u ovim restoranima možete uživati u mediteranskoj i azijskoj kuhinji sa mnogo svežeg i sirovog povrća, salata i jela pripremljenih u specijalnom tiganju, voku, bez ili sa malo mesa. Namirnice su iz kontrolisanog uzgoja, a gosti gledaju pripremu obroka. Prednost je u tome što svi hranljivi sastojci ostaju sačuvani u namirnicama zbog kratke termičke obrade. U trendu su i voćni napici puni vitamina, od sveže ceđenog voća. Nedostatak zdravih restorana brze hrane su visoke cene, ali uz pouzdane recepte, malo volje i veštine i sami ćete naučiti da pripremate hranu od kvalitetnih namirnica koja će biti zdrava, kratko termički obrađena i ukusna.
    4. Emotivnost - hrana za dušu
    Ne jedemo da bismo zadovoljili osećaj gladi, već da bismo povećali kvalitet života. Nema osobe koja nije posegla za poslasticom kao utehom ili izvorom boljeg raspoloženja. Oko 72 odsto ljudi koji pate od depresije ima potrebu za čokoladom, testeninom, desertima, slatkišima, sladoledom, hlebom ili krompirom, dok za šniclom, piletinom ili povrćem žudi samo
    26 odsto ispitanika. Kako visokokalorična „hrana za dušu“ deluje na ljude koji prolaze kroz stresno razdoblje i proživljavaju negativne događaje, može se i naučno dokazati, i to hemijskim putem.
    Ugljeni hidrati mnogo bolje kompenzuju padove uzrokovane depresijom ili neuspesima od, recimo, nikotina ili alkohola, a uz to su i zdraviji. Kada smo pod stresom, našem telu je potrebno više vitamina C i cinka nego inače. Čaša soka od pomorandže pruža dodatnu količinu vitamina C i prijatno osvežava, dok je hrana iz mora bogata cinkom.
    Voda je najbolji napitak kada smo izloženi velikom psihičkom naporu, jer ne sadrži šećer ili kofein, koji mogu pojačati nivo stresa. Ako baš ne možete bez kofeina, popijte jednu šolju kafe dnevno, a izbegavajte gazirane napitke. Treba pripaziti i na količinu poslastica koje unosite u organizam. Na sreću, ne morate se potpuno odreći slatkih užitaka. Umesto kremastog parčeta torte, odaberite voćnu pitu - ima isti učinak na organizam, ali upola manje masnoća i šećera.
    10 NOVIH, ZDRAVIH PREHRAMBENIH NAVIKA

    U današnje vreme, kada svi stalno nekuda jurimo, ne stignemo mirno da pojedemo normalan obrok niti da se pobrinemo da on bude zdrav. To, naravno, dosta šteti organizmu. Profesor doktor Kristof Bamberger, endokrinolog i direktor Medicinskog centra za prevencije u Hamburgu, predlaže 10 pravila koja će vam olakšati zdravu ishranu, a istovremeno osigurati dovoljan unos antioksidanata i vlakana u organizam, kao i minimalan unos životinjskih masti.
    1. Glavne obroke i međuobroke uvek uzimajte otprilike u isto vreme. Potrudite se da svaki dan doručkujete otprilike u 7, ručate oko 13, a večerate pre 19 časova. Prvi međuobrok (recimo, jabuka) uzmite u 10, a drugi (jogurt) oko 16 časova.
    2. Doručak bi trebalo da se sastoji od više namirnica. Najbolja kombinacija su musli s voćem i nemasnim mlekom ili hleb od integralnog brašna sa medom, marmeladom ili svežim sirom i paradajzom. Klasični doručak, prema makrobiotičkim načelima, uključuje miso supu, kašu od žitarica i šolju čaja.
    3. Idealan međuobrok je sveže sezonsko voće, našeg podneblja. U proleće birajte jagode, maline i trešnje, a šljive, kruške, grožđe u jesen. To je bolji izbor od nekog egzotičnog voća sa drugog kraja sveta.
    4. Ako volite da jedete u restoranima, umesto pice naručite jela s povrćem.
    5. Upotpunite toplo jelo svežom salatom, a masni preliv zamenite maslinovim uljem i jabukovim sirćetom.
    6. Umesto deserta ili poslastice, na kraju obroka popijte kafu jer podstiče probavu, za razliku od čaja.
    7. Iako nisu zabranjene, namirnice poput mesa, viršli ili kolača, na vašem stolu ne bi smele da budu češće od dva puta nedeljno, jer nisu dobre za probavu.
    8. Dva puta nedeljno za večeru jedite samo kuvano povrće (ili salatu, ako dobro podnosite sirovu hranu uveče), komadić manje masnog sira i popijte malo vina.
    9. Tokom celog dana pijte nisko kalorične ili beskalorične napitke, negaziranu vodu ili zeleni čaj.
    10. Ukoliko volite vino ili pivo, jednom dnevno možete se počastiti čašom omiljenog pića.

  7. #132
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a sam počela svoj program ishrane tj. dobijen od dr.
    e sad dal ce imat efekta vidjet cemo..
    -doručak kad se probudim obično od 8-9 mlijeko-jogutr sa 0-0.5% mast i musli (ja ih ne podnosim nikako...pa sam kupila intergalni dvopek od cijelog zrna i onda uzmem samo dva za doručak)
    -užina oko podne neko voće
    -ručak supa bez rezanaca, povrće, salata , nemasno meso kuvano ili bečeno bez masti ili riba oko 15 časova ( od povrća ne krompir boranija grašak)
    -užina voće ( ja često popijem balans jogurt sa žitaricama) oko 5-6 Ne smokve i izbjegavati banane
    - večera kriška integralnog ili ražanog hleba komad sira (ne preko 100gr) povrće ..salata od 8-9 jer idem kasno u krevet..

    uz to idem u šetnju ..pa mijenjam tempo... jer nemam baš kodnicije..planiram kupit sobni bicikl i ubacit svaki drugi dan po sat vremena.. vidjet cu valjda bude od koristi..

    znači ne jedem slatko ..šunku, čajnu pizze i slično, sokove, gazirane napitke
    od pica limunada i voda... može kafa i čaj al bez šećera ( ja koristim natren)

    eto tako..pa vidjet cu dokle cu dogurati
    ps.ovo mi je prvi put u životu da sam na nekoj dijeti pa mi je ovih prvih dana malo bez veze..al valjda dok se čovjek navikne..

    @ Avionka..imaš neke koristi od Herbafasta


    uzgred znam pra ljudi koji us koristili Herbalajf..za period dok su pili te proizvode smršali su..al kasnije sve nadoknadili..moja gazdarica dodala još 10 kila...tako da mislim da to nije dobro..

  8. #133
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cocacolica View Post

    @ Avionka..imaš neke koristi od Herbafasta

    uzgred znam pra ljudi koji us koristili Herbalajf..za period dok su pili te proizvode smršali su..al kasnije sve nadoknadili..moja gazdarica dodala još 10 kila...tako da mislim da to nije dobro..
    Ihhh , poslije tri kapsulice..."mrsam na ochi" Sto bi rekao Bozo Bulatovic...hahahahah
    Jos ne nista...lagano.
    Sto se tice Herbalajfa , napisala sam , skinula sam dobro..prije godinu dana , i evo sad ih imam duplo vise. Uzas...

    Tko bih voljela da imam onu traku za trcanje i brzi hod, kad je ovako vrucina , nevrijeme...u bilo koje doba da mozes kuci da spartas. Npr. dok ti djete spava...itd

  9. #134
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ja isto... al eto nemam para za traku..a ni prostora..zato cu uzeti ne tako lošu varijantu sobni bicikl.. pa kad ne može napolje može se doma

  10. #135
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve tajne uspešnog mršavljenja

    T Portal 10.07.2009 13:29




    Kako skinuti višak kilograma, očistiti tijelo od toksina i prštati od energije? Da, zvuči kao nemoguća misija, ali u austrijskoj klinici Viva Mayr to s velikim uspjehom rade svakodnevno. Ne čudi stoga što se na njihovoj listi čekanja nalaze brojne poznate i bogate osobe iz cijeloga svijeta





    Klinika Viva Mayr poznata je po svojim tretmanima koji čiste tijelo od toksina, jačaju mišiće te osvježavaju kožu, i to sve za samo 14 dana. Riječ je o programu koji poboljšava probavni proces, vraća energiju i čisti kožu. Jednostavno ga je provoditi i ne zahtijeva mahnito brojanje kalorija. Dijeta Viva Mayr mijenja prehrambene navike, kao i oblik tijela. Što ustvari tamo rade?

    Prvi koraci

    Dijeta koju provode u klinici Viva Mayr usredotočena je zapravo na probavni proces kako bi se što lakše preradila hrana i eliminirali sastojci poput kofeina i šećera koji negativno utječu na metabolizam. Na početku pacijenti osjećaju slabost i vrtoglavicu, što su zapravo rezultati čišćenja. Treba izdržati prva tri dana jer nakon toga vremena osoba se počinje osjećati odlično. Naravno, i u ovoj dijeti je važno što jedete, ali je puno važnije kako jedete.

    Što jesti i kada jesti?
    Kako biste počeli skidati kilograme, morate biti svjesni ritma svoga metabolizma. 'Baš kao što se naše tijelo i um do večeri umore, jednaka je situacija i s našim metabolizmom. U prvoj polovini dana možemo probaviti gotovo sve. To je stoga najbolje vrijeme za glavne obroke, ali i voće i povrće, koje je ponekad teško probaviti. Večera treba biti u znaku lagane hrane poput juhe, povrća kuhanoga na pari i ribe, jer je to lakše probaviti. Najbolje bi bilo večerati oko 18 sati jer dajete organizmu vrijeme za probavu do spavanja', pojasnio je dr. Harald Stossier koji je popularni program i osmislio.

    Umijeće žvakanja
    Vjerovali ili ne, žvakanje u gubitku kilograma ima ključnu ulogu. Kada više i dulje žvačete, jedete manje. Naime, mozak tijekom toga procesa šalje trbuhu poruku da je dovoljno jeo i da je sit. Žvakanjem se otpuštaju i bolje apsorbiraju nutritivni sastojci iz hrane, što također pridonosi osjećaju sitosti. Preporuka je da se svaki zalogaj prožvače 30 do 40 puta. Na početku ćete možda morati brojati, ali to kasnije prijeđe u naviku. Vrlo brzo primijetit ćete da dugotrajnim žvakanjem unosite manju količinu hrane.

    Što piti?

    Kao i u svakoj dijeti, voda je nezaobilazan sastojak. Dr. Stossier preporučuje čašu tople vode na prazan želudac, dakle čim se probudite. Tijekom dana bilo bi dobro popiti dvije do tri litre filtrirane vode. Vrlo je važno da vodu pijete između obroka, i to barem 15 minuta prije obroka i sat vremena nakon obroka. Ako konzumiramo vodu tijekom obroka, razrjeđujemo slinu koja treba biti što jača kako bi se kvalitetnije razgradila hrana. Osim vode, preporučuje se i konzumiranje mlijeka, biljnih čajeva te prirodnih voćnih sokova. Obični čajevi i kava strogo su zabranjeni jer sadržavaju kofein. Ako baš morate piti tijekom obroka, onda uzmite biljni čaj, ali u malim količinama. Dopušteno je piti i vino u malim količinama jer pomaže razgradnji masti tijekom probavnoga procesa.

    Što jesti?
    Stvari su potpuno jasne: ako želite smršavjeti, smanjite unos ugljikohidrata i povećajte unos nezasićenih masti. Dr. Stossier ne voli dijetu svoditi na postotke, ali vjeruje da, ako povećamo unos voća, povrća i zdravih proteina, nećemo biti toliko gladni da se prejedamo ugljikohidratima. Osim toga, takav način prehrane je i znatno zdraviji. Preporučuju se obroci sačinjeni od manjih porcija, koje će organizam lakše probaviti.

    Jedite više masnoća
    Ne smijemo zaboraviti da su masti također važne u izgradnji zdravoga organizma. Međutim, nisu sve masti jednake. Treba izbjegavati nezdrave zasićene masti koje sadržavaju neki margarini. Izbjegavajte i masne komade mesa te suhomesnate proizvode poput kobasica. Masti koje trebate konzumirati su omega-3 masne kiseline, koje se mogu pronaći u plavoj ribi, sjemenkama te maslinovom i suncokretovom ulju. Osim što su zdrave, takve masti pomažu i pri gubljenju kilograma.

    Kontrolirajte unos proteina

    Proteini su važan dio svake zdrave dijete, ali s njima ne treba pretjerivati. Dijeta koja sadržava previše proteina može snažno opteretiti jetru i bubrege, što dovodi do stvaranja veće količine toksina u organizmu. Dr. Stossier preporučuje da se proteinske namirnice poput mesa i ribe ne jedu svaki dan. Za organizam su bolji biljni proteini koji se nalaze u sjemenkama i orašastim plodovima. Ako se već ne možete odreći mesa, onda radije jedite puretinu i piletinu, koje neće prouzročiti toliko velike probavne probleme kao što će, primjerice, učiniti janjetina. Od mliječnih proizvoda birajte radije ovčje i kozje sireve jer ih je lakše probaviti od kravljih sireva. Preporučuje se konzumacija svih vrsta riba jer sadržavaju zdrave proteine.

  11. #136
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    @Igi

    ovo sto si ti rekao pomoci ce ti da smanjis kilazu, ali ti nece smanjiti postotak masnog tkiva,
    a to je upravo ono cega se trebamo osloboditi,a takvim nacinom kao tvojim moze doci i do razgradnje misica.

    Najbolje nacin je ubaciti fizicku aktivnost, smanjiti ugljene hidrate a povecati proteine

  12. #137
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Eo me sav u salo bez grama misica

    Pa rekoh ja da se i dalje bavim sportom i sportskim aktivnostima... Sto se masnog tkiva tice, meni se ne vidi, ako na takvo tkivo racunas
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  13. #138
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne mora covek nicega da se odrekne za sva vremena, samo da pokusa da to zameni zdravijom varijantom, u manjoj kolicini i u umereno vreme. Od fizickih aktivnosti bih preporucila iz iskustva brzo hodanje, onoliko da osetite da brze disete, koje je jako zdravo za kardiovaskularni sistem, oko 45 min. do 1h. Za to uvek moze da se nadje vremena.

  14. #139
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,861
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zar ne mogu cure malo da trcu par sklekova i tako svaki dan i da zavrse svoje muke a ne muce organizam sa nekim dijetama kapsulama i cudima ?

  15. #140
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ako se ne reguliše prehrana džaba trčanje i sklekovi .. iz iskustva znam 100%
    ako se želi smršat mora i dijeta + vježba
    ja sam jedno vrijeme trenirala..kako bi se žargonski reklo ubijala od treninga čak i po 2 sata dnevno..al hranu nisam smanjivala i ni grama nisam smršala bogme za dug period dok se malo prehrana nije regulisala...
    mada i metabolizam je jako važan!! moj je poprilično slab pa bulvalno moram prestat jest ako hocu smršat..

  16. #141
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako pod dijeta mislis smanjen unos a ne neki recept...

  17. #142
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,119
    Thanks Thanks Given 
    420
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igi View Post
    Eo me sav u salo bez grama misica

    Pa rekoh ja da se i dalje bavim sportom i sportskim aktivnostima... Sto se masnog tkiva tice, meni se ne vidi, ako na takvo tkivo racunas
    moja slucaj je taj da sam imao 97 kg prije 3 godine i imao sam velik stomak,znaci masno tkivo
    smanjim ti ja ishranu na pola i za nekih 6-7 mjeseci bez fizicke aktivnosti znaci samo reduciram unos hrane , i dodjem na nekih 89kg, noge i ruke su mi potpuno smrsale a stomak mi ostao
    dobro mozda se malo smamjio ali ne u toj mjeri kao ostali dio tijela, +plus sam imao misicav noge i ruke.Onda sam opet popeo kilazu na 95kg za nekih 6 mjeseci svojevoljno i poceo da uz treninge pokusam da smrsam.

  18. #143
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam pocela da uvece pijem kisjelu vodu sa limunom i ima rezultata. Naravno, nema vecere posle 7

  19. #144
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    178
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li neko iskustva sa tzv. pasivnom gimnastikom - pojasom koji ima neke prikljucke leptirice koji tamo gdje se postave stimulisu rad misica, iako u tom momentu gledas TV, citas novine, surfujes....

  20. #145
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Oljce View Post
    Ako pod dijeta mislis smanjen unos a ne neki recept...
    pa naravno... a ne da jedeš dva kuvana jaja i mrkvu za ručak
    meni se recimo dopada sadašnja moja hrana..bukvalno sve sem slatko i fast food bez hleba više vode.. i tako šta znam lijepo podnosim a za rezultate rano je vidjet cu...

    -a za taj pojas šta znam nešto mi to djeluje nestvarno ..no ko ce znati možda ima efekta..ja sam dobila preporuku za spravu AB Rocket..za stomak kažu da se ne zamaraš puno al da su efekti super..šta znam ako već hoceš tako nešto možda ti se bolje isplati kupiti tu spravicu..

  21. #146
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    8
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Herbafast radi , znaci nakon samo kutije ipo ili ti' samo 15 dana , ja imam 2 kg manje.
    Ako ovako nastavi , je cu bit' machka ipo prije vakta

    Pozz

  22. #147
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Definicija kako smršati

    Kako da smršamo, kako do definicije ?!
    Šta je mast u našem telu? Skladište energije, dobijeno iz neadekvatnog unosa hrane. Za šta je namenjena mast? Da se potroši fizickom aktivnošcu.
    Ako te cinjenice prihvatamo, nema ništa lakšeg nego da ih ispoštujemo!
    Istraživanja vezana za metabolizam masti trajala su decenijama. Tek pocetkom devedesetih godina su totalno sagledana i medusobno povezana, te se tek od tada na tržištu nalaze suplementi koji omogucavaju iskorištavanje masti kao izvor energije uz adekvatnu ishranu i fizicku aktivnost.
    Pitanje iz prakse :

    - " Dajte mi nešto za topljenje masti ! "

    Da je metabolizam masti tako jednostavan i da se masti mogu topiti za nama bi hodanjem i trcanjem ostajali masni tragovi! Znamo da toga nema. Energija za rad mišica nastaje u mitohondrijima. Gde se oni nalaze? U svakoj mišicnoj stanici nalazi ih se do desetak i "plivaju" u citoplazmi. U fizickoj aktivnosti, nažalost, prvi izvor energije su glikogeni, ugljeni hidrati smešteni prvenstveno u jetri, mišicima i krvotoku. Tek kad se te zalihe potroše za 20-30 minuta adekvatne fizicke aktivnosti pocinjemo koristiti drugi izvor energije a to su naše masne stanice!
    Iz priložene slike mitohondrija vidimo da on ima dve opne. Glikogen bez problema prolazi kroz obe i "sagori" do potpunosti. Rezultat te aktivnosti je nastajanje energetske molekule poznate pod nazivom ATP. Ona pokrece naša mišicna vlakna kada smo fizicki aktivni .

    Kada na red kao drugi izvor energije dolazi mast, odnosno slobodne masne kiseline, one su neprolazne preko druge, unutrašnje opne. Drugim recima, molekula masti ne prolazi po istoj shemi kao glikogen. Ljudsko telo ipak kontrolisano troši masti ali po jednom drugom principu. Priroda je odredila nosioca masti u mitohondrije: L-Carnitine - spoj dve aminokiselina. Možemo ga cak karikirano nazvati najmanjom molekulom proteina. Neki L-Carnitine nazivaju samo amino kiselinom. Uzimanje iznad 2 g dnevno je lek za srcane tegobe i bolesti, a ispod toga osigurava metabolizam masti.

    Koja je funkcija L-Carinitine-a?
    Spoj molekule L-Carnitine-a i slobodne masne kiseline (naša suvišna mast!) jedino je prolazan preko druge opne mitohondrija. U našem telu druge hemije masti nema. Jedina mogucnost koja nam još preostaje je fizicka intervencija – liposukcija.

    Kad mast bude unesena u mitohondriju, L-carnitine se odvaja ali ostaje jer ima još jednu funkciju. Dolazi do oksidacije masti i svaki takv molekul dobija "gorivo" za razgradnju: piruvatna kiselina, derivat glukoze. Oksidirana molekula masti i piruvatna kiselina "sagorevaju" poput glikogena i opet nastaje energetska molekula ATP. Za razliku od glikogena koji "sagori" u potpunosti ovde nastaje otpadna, toksicna molekula nepotrebna našem telu. Nju L-Carnitine iznosi iz mitohondrija. Otpad kapilarnim sastavom, krvotokom i bubregom na mokrenje, a L-Carnitine se vraca na pocetak procesa.

    OCEKIVANI REZULTATI KOD DEFINICIJE ILI MRŠAVLJENJA

    Ako se pridržavamo svih navedenih cinjenica pravilnim izborom suplementa, adekvatnom pretežno proteinskom ishranom s dovoljnim odnosom ugljenih hidrata, tada samo dužina fizicke aktivnosti odreduje rezultat. Neki minimum koji je isplativ je aerobna fizicka aktivnost 5 dana u nedelji u trajanju od oko 60 minuta. Dokazani rezultat je u velikom broju primera oko 3,0 do 3,5 kg mesecno masti prevedene u energiju. Ta se kolicina povecava do oko 5 kg masti mesecno ako smo odlucni i odradujemo dnevno oko 90 minuta.

  23. #148
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sprave za vježbanje kod kuće

    Dolaskom kišovitog i hladnog vremena boravak na zraku se znatno smanjuje, puno ranije pada mrak, što nam dodatno boravak vani čini neprivlačnim. Sve više vremena se provodi u zatvorenom prostoru. Najčešće odlazimo i vraćamo se s posla po mraku i nikako nam nije privlačna pomisao da iz topline doma odemo u neku dvoranu na vježbanje. Zbog pomanjkanja kretanja javlja se niz zdrastvenih i estetskih problema. Najčešće se javlja bol u leđima, problemi s cirkulacijom, malaksalost cijelog tijela, opuštenost mišića, glavobolja, višak kilograma, nakupljanje masnih naslaga i nakupina celulita.
    Uvođenjem vježbanja u svoj život možemo puno toga spriječiti i poboljšati. Vježbanjem ćemo utjecati na kvalitetu svog života, bolje ćemo se osjećati u svom tijelu i kvalitetnije obavljati svakodnevne obaveze. Ukoliko postoji dobra volja vježbati možete i kod kuće. Da bi vježbanje bilo zanimljivije i ukoliko imate mogućnosti, možete uložiti i u neku spravu za vježbanje.
    Čime se trebamo voditi kod odabira sprave za vježbanje:
    · prva stvar na koju trebamo misliti je naše zdrastveno stanje i eventualna ograničenja koja imamo
    · važno je znati što želimo postići vježbanjem (smanjiti potkožno masno tkivo, povećati mišićnu masu, utjecati na krvožilni sustav, utjecati na elastičnost mišića ...)
    · prije same kupovine sprave trebali bi isprobati više sprava i izabrati onu koja vam se čini najzanimljivija
    · treba misliti i o veličini sprave s obzirom na prostor kojim raspolažete

    Najčešće se za kućnu upotrebu odabiru sprave na kojima možemo odraditi aerobni trening. Uglavnom takvu vrstu treninga možemo sami odraditi najkvalitetnije. Takvim treningom postižemo čitav niz pozitivnih efekata: angažiraju se velike skupine mišića, utječemo na potrošnju potkožnog masnog tkiva i na potrošnju kalorija, utječemo na poboljšanje krvožilnog sustava, tj. povećava se broj otkucaja srca, krv brže kola po žilama, a time se automatski tijelo bolje opskrbljuje sa kisikom, utječemo na poboljšanje kondicije i izdržljivosti cijeloga tijela. Vježbanjem aerobnog treninga smanjujemo stres nakupljen tijekom cijeloga dana .
    Sve te sprave bi trebale imati monitor koji mjeri uglavnom 5 funkcija:
    - brzinu
    - prijeđeni put
    - vrijeme
    - potrošnju kalorija
    - puls

    U tu skupinu sprava spadaju:

    sobni bickl
    - sobni bicikl je idealno rješenje za one koji po lijepom vremenu uživaju u vožnji po vani, pa dolaskom kiše i hladnog vremena i dalje mogu uživati u treningu na biciklu
    - pogodan je za trening svih dobnih skupina, čak i trudnica jer nema opasnosti od pada
    - za vrijeme treninga tijelo je u rasterećenom položaju pa nema stresa za nožne zglobove
    - terapeuti ga preporučaju i ljudima koji imaju problema sa zglobovima kako bi ojačali mišiće nogu, posebno mišiće natkoljenice
    - treningom utječemo na poboljšanje kondicije, smanjenju potkožnog masnog tkiva i razvoju krvožilnog sustava

    stepper


    - osim odličnog aerobnog treninga na steperu možemo lijepo oblikovati noge i učvrstiti mišiće stražnjice
    - pozitivno utječemo na cirkulaciju
    - ukoliko stepper ima u svome kompletu bućice ili elastični traku, istovremeno možemo još dodatno utjecati na oblikovanje mišića ruku i ramenog pojasa
    - prednost steppera je što zauzima i vrlo malo prostora

    orbitrek


    - uz pomoć eliptičnih pokreta vježbanje na orbitreku simulira hodanje, tj. simulira što prirodnije kretanje ljudskog tijela
    - orbitrek ima eliptično zavijene ručke za što prirodniji položaj tijela, na taj način se želi što manje opteretiti kralježnica prilikom vježbanja
    - vježbanjem na orbitreku ne opterećujemo skočne zglobove i zglobove koljena
    - na orbitreku možemo odraditi odličan aerobni trening kojim utječemo na potrošnju potkožnog masnog tkiva, te utječemo i na poboljšanje krvožilnog sustava
    - konstruiran je tako da prilikom vježbanja sinhronizirano koristimo i ruke i noge, postoji i mogućnost povećanja otpora pa vježbanjem na orbitreku aktiviramo mišiće gornjeg i donjeg dijela tijela
    - pozitivno utječemo na metabolizam

    traka za trčanje


    - podloga na traci dosta dobro amortizira udarce prilikom trčanja, što je dobro za naše zglobove, međutim ukoliko imate većih problema sa koljenim i skočnim zglobovima traka nije dobar odabir sprave za vas
    - jako je važno trenirati u kvalitetnoj obući – tenisicama
    - trake imaju mogućnost i mjenjanja nagiba, čime raste opterečenje, a samim time dodatno stimulira mišiće nogu
    - prilikom treninga aktiviramo mišiće cijeloga tijela
    - na traci možemo napraviti odličan trening za smanjenje potkožnog masnog tkiva, povećanje krvožilnih sposobnosti i izdržljivosti cijeloga organizma

    sprava za veslanje


    - za razliku od gore navedenih sprava, treniranje na spravi za veslanje dodatno utječe na mišiće gornjega dijela tijela s naglaskom na leđne mišiće
    - odlična je za razvoj aerobnih sposobnosti i smanjenju potkožnog masnog tkiva
    - ukoliko niste prije imali mogućnosti raditi na takvoj ili sličnim spravama jako je važno naučiti pravilno izvoditi pokrete kako ne bi došlo do povrede i prenaprezanja u gornjem dijelu tijela


    Ukoliko želite povećati mišićnu masu ili raditi na oblikovanju mišića možete odabrati i jednu od multifunkcionalnih sprava tzv. mini teretanu.
    Za kvalitetan rad na takvim spravame neophodno je poznavanje rada u teretani. Takve sprave na vrlo malom radnom prostoru imaju niz dodataka kojima možemo aktivirati različite skupine mišića.

  24. #149
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    244
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Debljina i tjelesna aktivnost


    Jedan od glavnih uzroka debljine je kalorijski neprimjerena prehrana i niska razina tjelesne aktivnosti. Višak tjelesne masti nastaje kada energetski unos prehranom nadmašuje energetsku potrošnju. Tjelesnom aktivnošću možemo utjecati na promjenu energetskog unosa prehranom, na energetsku potrošnju i sastav tijela.
    Pojačana tjelesna aktivnost povećava potrebu tijela za energijom, pa se iz masnog tkiva otpuštaju slobodne masne kiseline, a masne naslage se ''tope''. Pojačanim radom mišića šećer i masne kiseline pretvaraju se u energiju. Srce počinje raditi ekonomičnije, a u mozgu se pojačano luči endorfin koji popravlja raspoloženje. Također se povisuje broj antitijela te smanjuje mogućnost pobolijevanja, a koštana masa postaje gušća, što je posebno važno ženama u dobi rizičnoj za razvoj osteoporoze.


    Sama tjelesna aktivnost u pretilih osoba dovodi do umjerenog smanjenja tjelesne masti te slabijeg povećanja nemasne mase tijela. Da bi se povećao učinak tjelesnog vježbanja u redukciji tjelesne masti, tjelovježbu treba provoditi uz uravnoteženu redukcijsku dijetu, čime povećavamo gubitak tjelesne mase i masti, uz očuvanje nemasne mase tijela (mišića).
    Metabolizam nakon vježbanja ostaje povišen, a što su aktivnosti teže, to metabolizam prije povratka na svoju razinu u stanju mirovanja dulje nastavlja sagorijevati kalorije.
    Tjelesna aktivnost poboljšava fizičko i psihološko stanje, mijenja navike nekretanja u navike kretanja, osjećaj da radimo nešto korisno za sebe i svoje tijelo, javljaju se ugodne emocije radosti, zadovoljstva, ponosa.
    Osim u smanjenju tjelesne mase i masti, tjelesno vježbanje je posebno važno u održavanju dijetom i vježbom postignute smanjene tjelesne mase.
    Odabir tjelesnih aktivnosti
    Na samom početku važno je naglasiti da je korisna svaka redovita tjelesna aktivnost.
    Vježbačima s prekomjernom kilažom, kao i vježbačima početnicima uvelike se preporuča aerobno ili kardio vježbanje. Dugotrajna redovita aerobna ili kardio vježba uvjetuje u energetskom metabolizmu pomak prema većem korištenju masti kao izvora energije te pridonosi zdravlju srca, pluća i krvožilnog sustava.
    Postoji dvije vrste aerobnog kardio vježbanja, a to su:
    - kardio vježbanje ravnomjernog (ili konstantnog) intenziteta
    - intervalni (ili promjenjivi) kardio.
    Vježbanje ravnomjernog intenziteta su sve vrste aerobnoga, odnosno kardio vježbanja tijekom kojeg se pokušava održati ravnomjerni intenzitet, a to znači da se tempo vježbanja i frekvencija pulsa (otkucaji srca) ne mijenjaju ili variraju vrlo malo. U to se ubraja: hodanje u prirodi, brzo hodanje, lagano trčanje, vožnja biciklom, hodanje po traci, veslanje na kardio spravi (ergometar), hodanje na steperu, aerobik niskog intenziteta, ples itd. Takvo vježbanje preporuča se svaki dan ili najmanje tri puta na tjedan u trajanju od 45 do 60 minuta (za one koji nisu nikada vježbali i imaju zdravstvenih problema 30 min.). Frekvencija pulsa, ovisno o starosti vježbača, treba biti između 90 i 120 otkucaja u minuti.
    Intervalno vježbanje je vrsta vježbanja pri kojem razdoblje visokog intenziteta (visoki tempo vježbanja), u razdoblju od 30 do 60 sekunda, uz veliki angažman snage, prati razdoblje niskog intenziteta (odmora). Faza odmora može biti posve lagano hodanje ili brzo hodanje u trajanju 2-3 minute, ovisno o vježbaču. Primjerice, nakon kratkog zagrijavanja od 5 minuta (hodanje s laganim istezanjem) dolazi tempo vrlo brzog hodanja ili trčanja u trajanju od 30 sekunda pri pulsu od 140 do 160 otkucaja u minuti (vježbači početnici ne više od 140 otkucaja u minuti), nakon čega slijedi faza odmora u trajanju od dvije minute pri pulsu od 90 do 110 otkucaja u minuti. Na taj smo način zatvorili jedan interval ili jedan ciklus. Intervalna vrsta vježbanja treba trajati između 30 i 45 minuta. Ne preporuča se osobama sa zdravstvenim problemima, kao ni vježbačima početnicima. Početnici mogu vježbati na ovakav način minimalno nakon četiri tjedna ravnomjernog aerobnog vježbanja. Prednost ovakvog načina vježbanja je što jedinično uloženo vrijeme može ići s većim gubitkom masti, odnosno u kraćem vremenskom roku dolazi do veće energetske potrošnje. Kod intervalnog vježbanja, zbog mijenjanja tempa, čini se da vrijeme brže prolazi.
    Pri aerobnom ili kardio vježbanju važno je naučiti kako mjeriti puls.
    Kako mjeriti puls
    Puls ili bilo je niz tlačnih valova u arterijama sustavnog krvotoka, nastalih potiskivanjem krvi kontrakcijama lijeve srčane klijetke. Puls možemo mjeriti palpacijom na periferiji, auskultacijom i ultrazvučno. Najčešće se mjeri palpacijom (opipom, dodirom) površinskih arterija ispod kojih se nalazi čvrsta podloga.
    Vježbače najviše zanima mjerenje frekvencije srca koja označava broj otkucaja u jednoj minuti (60 sekunda). Normalna frekvencija pulsa (ovisno o godinama) kod odraslih osoba je od 60 do 100 otkucaja u minuti. Kod mjerenja pulsa palpacijom činimo to s dva prsta (kažiprst i srednjak) najčešće na vratnim arterijama (a. facialis i a. carotis), odnosno na arteriji iznad zgloba ruke ili na zapešću (a. radialis). Ne mjerimo palcem jer palac ima vlastitu pulsaciju koja može zavarati. Da ne bismo morali brojiti otkucaje cijelu minutu, brojimo 20 sekundi, pa pomnožimo sa 3 (ili 15 sekunda puta 4). Danas je među vježbačima vrlo popularno rabiti tzv. pulsmetre uz čiju pomoć u svakom trenutku treninga imamo uvid u to koliki je puls te koliki je bio minimalan a koliki je maksimalan. Većina ih čak ima određene zone po kojima možemo odraditi kardio trening znajući pritom od koliko do koliko otkucaja puls varira, pri čemu je najvažnije to što ne moramo prekidati trening da bismo znali koliki je puls.
    Osim aerobnog ili kardio vježbanja, vrlo važnu ulogu u treningu pretilih osoba imaju i vježbice snage. Osim što utječu na energetsku potrošnju i sastav tijela, služe za jačanje mišića i zglobova koji posebno pate zbog prekomjerne težine tijela. Posebno ugrožena područja u našem slučaju su kralježnica s naglaskom na donji dio leđa (lumbalni dio) i trbušne mišiće, kukove, mišiće i zglobove nogu.

  25. #150
    Join Date
    May 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,264
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Ja sam spreman za zimu,masni omotach me ophrlio
    Samo sjutra ako Bog da jedan ispit da zavrshim,pochinjem na trchenje i u teretanu,za mjesec-kao nov...

Page 6 of 42 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Bermude za mršavljenje
    By Miracle in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-16, 22:45
  2. Prodajem Bermude za mršavljenje od neoprena
    By Miracle in forum Ostali oglasi
    Replies: 14
    Last Post: 13-03-15, 13:31
  3. Prodajem Bermude za mršavljenje od neoprena
    By Miracle in forum Ostali oglasi
    Replies: 15
    Last Post: 01-08-14, 20:10
  4. Pojas za mršavljenje
    By DakAfcB1 in forum Sve i svašta
    Replies: 7
    Last Post: 22-05-13, 20:35

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •