Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 58

Thread: Nobelova nagrada i Nobelovci

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Nobelova nagrada i Nobelovci

    Svi laureti Nobelove nagrade ...
    Od vas se ocekuju komentari na racun same nagrade i djela za koja je dobijena nagrada ... :wink:

    2004 Elfriede Jelinek

    2003 J.M. Coetzee

    2002 Imre Kertész

    2001 V.S. Naipaul

    2000 Gao Xingjian

    1999 Günter Grass

    1998 José Saramago

    1997 Dario Fo

    1996 Wislawa Szymborska

    1995 Seamus Heaney

    1994 Kenzaburo Oe

    1993 Toni Morrison

    1992 Derek Walcott

    1991 Nadine Gordimer

    1990 Octavio Paz

    1989 Camilo José Cela

    1988 Naguib Mahfouz

    1987 Joseph Brodsky

    1986 Wole Soyinka

    1985 Claude Simon

    1984 Jaroslav Seifert

    1983 William Golding

    1982 Gabriel García Márquez

    1981 Elias Canetti

    1980 Czeslaw Milosz

    1979 Odysseus Elytis

    1978 Isaac Bashevis Singer

    1977 Vicente Aleixandre

    1976 Saul Bellow

    1975 Eugenio Montale

    1974 Eyvind Johnson, Harry Martinson

    1973 Patrick White

    1972 Heinrich Böll

    1971 Pablo Neruda

    1970 Alexander Solzhenitsyn

    1969 Samuel Beckett

    1968 Yasunari Kawabata

    1967 Miguel Angel Asturias

    1966 Samuel Agnon, Nelly Sachs

    1965 Mikhail Sholokhov

    1964 Jean-Paul Sartre

    1963 Giorgos Seferis

    1962 John Steinbeck

    1961 Ivo Andric

    1960 Saint-John Perse

    1959 Salvatore Quasimodo

    1958 Boris Pasternak

    1957 Albert Camus

    1956 Juan Ramón Jiménez

    1955 Halldór Laxness

    1954 Ernest Hemingway

    1953 Winston Churchill

    1952 François Mauriac

    1951 Pär Lagerkvist

    1950 Bertrand Russell

    1949 William Faulkner

    1948 T.S. Eliot

    1947 André Gide

    1946 Hermann Hesse

    1945 Gabriela Mistral

    1944 Johannes V. Jensen

    1943 The prize money was with 1/3 allocated to the Main Fund and with 2/3 to the Special Fund of this prize section

    1942 The prize money was with 1/3 allocated to the Main Fund and with 2/3 to the Special Fund of this prize section

    1941 The prize money was with 1/3 allocated to the Main Fund and with 2/3 to the Special Fund of this prize section

    1940 The prize money was with 1/3 allocated to the Main Fund and with 2/3 to the Special Fund of this prize section

    1939 Frans Eemil Sillanpää

    1938 Pearl Buck

    1937 Roger Martin du Gard

    1936 Eugene O'Neill

    1935 The prize money was with 1/3 allocated to the Main Fund and with 2/3 to the Special Fund of this prize section

    1934 Luigi Pirandello

    1933 Ivan Bunin

    1932 John Galsworthy

    1931 Erik Axel Karlfeldt

    1930 Sinclair Lewis

    1929 Thomas Mann

    1928 Sigrid Undset

    1927 Henri Bergson

    1926 Grazia Deledda

    1925 George Bernard Shaw

    1924 Wladyslaw Reymont

    1923 William Butler Yeats

    1922 Jacinto Benavente

    1921 Anatole France

    1920 Knut Hamsun

    1919 Carl Spitteler

    1918 The prize money was allocated to the Special Fund of this prize section

    1917 Karl Gjellerup, Henrik Pontoppidan

    1916 Verner von Heidenstam

    1915 Romain Rolland

    1914 The prize money was allocated to the Special Fund of this prize section

    1913 Rabindranath Tagore

    1912 Gerhart Hauptmann

    1911 Maurice Maeterlinck

    1910 Paul Heyse

    1909 Selma Lagerlöf

    1908 Rudolf Eucken

    1907 Rudyard Kipling

    1906 Giosuč Carducci

    1905 Henryk Sienkiewicz

    1904 Frédéric Mistral, José Echegaray

    1903 Bjřrnstjerne Bjřrnson

    1902 Theodor Mommsen

    1901 Sully Prudhomme
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ...........................!

    Evo jednog zanimljivog sajta vezanog za ovu temu :

    http://nobelprize.org/


    A ja izabrah , ne znam zasto , da prenesem jedno djelo Radjarda Kiplinga , koje sam , prvi put, procitao u sedmom razredu osnovne skole , a poslije toga mi je uvjek stojao napisan ili odstampan ovaj tekst negdje na vidnom mjestu , kao neka vodilja... Iako mnogi ovo smatraju vec ispricanom pricom , skupom vec poznatih fraza i misli , smatram da nije lose na ovom mjestu imati i ovaj tekst.

    Rudyard Kipling
    http://nobelprize.org/literature/lau...pling-bio.html

    AKO

    Ako mozes sacuvati prisustvo duha kada svi gube glavu,
    I jos te okrivljuju za to,
    Ako mozes sacuvati samopouzdanje kada svi sumnjaju u tebe,
    Ali ako u isto vreme vodis racuna i o njihovoj sumnji,
    Ako mozes cekati i ne umoriti se od cekanja,
    Ako mozes mirno slusati kako lazu o tebi,
    A ti ne izreci ni jednu laz,
    Ako mozes trpeti da te mrze, a sam da ne mrzis.
    Ako mozes da sanjas, ali da snovi ne zagospodare tobom,
    Ako mozes da mislis, ali da ti misli ne budu same sebi cilj,
    Ako mozes da dozivis trijumf i propast i da obe stvari
    Primis jednako hladnokrvno kao slucajne goste u svom zivotu,
    Ako mozes da cujes kako istinu koju si izrekao
    Izokrecu podlaci da bi razgnevili glupake,
    Ili da gladas unisteno delo svog zivota
    I da pocnes da ga iznova gradis istrosenim alatkama.
    Ako mozes da govoris sa gomilom i da zadrzis svoje vrline,
    Ili da setas sa kraljevima, a da sacuvas skromnost,
    Ako te ni neprijatelji ni prijatelji ne mogu povrediti,
    Ako svi ljudi racunaju na tebe, ali niko suvise
    Ako mozes ispuniti neumoljivi minut
    Sa sezdeset sekundi u kojima se mora pretrcati rastojanje,
    Tada ce Zemlja i sve na njoj biti tvoji
    I - sto je jos vaznije - bices covek, sine moj!
    Caesar`s wife must be above suspicion

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Kampanja Za Nominaciju Leonarda Koena Za Nobelovu Nagradu

    KAMPANJA ZA NOMINACIJU LEONARDA KOENA ZA NOBELOVU NAGRADU
    I Homer je bio pjevač


    Kanadski novinar Pol Kenedi pokrenuo je kampanju za nominovanje pjevača i pjesnika Leonarda Koena za Nobelovu nagradu za književnost.
    Kenedi je, poredeći Koena sa Homerom, napomenuo da poznati muzičar zaslužuje Nobelovu nagradu za svoje pjesme pune samoironije. Ipak, ideja dodjeljivanja Nobelove nagrade za književnost jednoj pop zvijezdi se još uvijek smatra neobičnom u zemljama engleskog govornog područja, uprkos tome što su stihovi pojedinih autora kao što su Bob Dilan ili Džon Lenon proučavani i ocijenjeni dovoljno vrijednim da se označe terminom "literatura".
    Kenedi je, u prilog ideji o dodjeli Nobelove nagrade za književnost Koenu, naveo i da je grčki pjesnik Homer takođe bio pjevač. Prema njegovim riječima, odsustvo priznanja u engleskom govornom području Koenovim popularnim stihovima moguće je tumačiti i kao vrstu intelektualnog elitizma, koji smatra nevrijednim sve što je popularno. Ili se, u krajnjem slučaju, može zaključiti da engleski stihovi nisu dovoljno vrijedni, ocijenio je Kenedi.
    Na tajnoviti proces izbora laureata Nobelove nagrade za književnost, ipak, nikada do sada nije uticala nijedna kampanja.


    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  4. #4
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je ko zaslužio od muzičara to je Koen, po mom skromnom stavu
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by underwater love
    Ako je ko zaslužio od muzičara to je Koen, po mom skromnom stavu
    e jes da hebe oca!!

    mada ima jedan poredak u dodjeljivanju nobelove nagrade koji se meni ne djasvi...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  6. #6
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by GAGA
    e jes da hebe oca!!

    mada ima jedan poredak u dodjeljivanju nobelove nagrade koji se meni ne djasvi...
    A znaš što Gaga, nobelova je ****in' iskompromitovana i što se mene tiče i nije sad neki apsolutni pokazatelj kvaliteta pisca i književnosti... mislim, pojedincima sa liste ne bih dala ni nesreću da mi pričuvaju, al' ajde! Nego, kad se već dodjeljuje i ako se otvorila mogućnost da je muzičar dobije onda glasam za Koena. Eto, opet se složismo u nečemu
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    luxaeterna
    Posts
    116
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svaka chast koenu,ali dok zivi milan kundera mislim da bi nagradu za knjizevnost dati covjeku koji je prvenstveno muzicar predstavljalo uvredu
    a nagrada je cesto otisla u prave ruke,ne pamtim neki jasan promasaj
    mada kertesz,naipaul ili xingijan i ne bi bili bash najbolji izbor,svaka im cast za neke koji ne bi bili svjetski priznati u mjeri u kojoj zasluzuju-kao
    saramago,jelinek,andric,canetti,undsetova
    ili za one koji su ionako bili priznati ali je svakako zasluzuju,poput grassa,szymborske,garcia marqueza,bellowa,becketta sve do o'neilla etc.
    i stvarno me nervira kad neko kaze na primjer "kako kafka nije dobio nobelovu nagradu"ili neku slicnu glupost.mislim,lako je suditi sa vremenske distance
    objektivno-ne pada mi na pamet niti jedna nagrada iz bilo koje umjetnosti (sem mozda pritzkerova,mada tu,opet,i nijesam najkompetentniji)koja je koliko toliko vodila rachuna i o umjetnickoj vrijednosti onog shto se nagradjuje
    E nel silenzio del mondo
    Io sento echi d'infinito...

  8. #8
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    dg
    Posts
    594
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    postoji li nobelova nagrada za muziku?

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stastopojo
    postoji li nobelova nagrada za muziku?
    ne ja mislim.

    btw. srecan ti rodjendan. imas poklon na pm
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PRIZE WINNERS 2004

    The Nobel Prize in Physics
    David J. Gross »
    H. David Politzer »
    Frank Wilczek »


    The Nobel Prize in Chemistry
    Aaron Ciechanover »
    Avram Hershko »
    Irwin Rose »


    The Nobel Prize in Physiology or Medicine
    Richard Axel »
    Linda B. Buck »


    The Nobel Prize in Literature
    Elfriede Jelinek »

    The Nobel Peace Prize
    Wangari Maathai »

    The Bank of Sweden Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel
    Finn E. Kydland »
    Edward C. Prescott »
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by requiem__for__a__dream
    svaka chast koenu,ali dok zivi milan kundera mislim da bi nagradu za knjizevnost dati covjeku koji je prvenstveno muzicar predstavljalo uvredu
    a nagrada je cesto otisla u prave ruke,ne pamtim neki jasan promasaj
    mada kertesz,naipaul ili xingijan i ne bi bili bash najbolji izbor,svaka im cast za neke koji ne bi bili svjetski priznati u mjeri u kojoj zasluzuju-kao
    saramago,jelinek,andric,canetti,undsetova
    ili za one koji su ionako bili priznati ali je svakako zasluzuju,poput grassa,szymborske,garcia marqueza,bellowa,becketta sve do o'neilla etc.
    i stvarno me nervira kad neko kaze na primjer "kako kafka nije dobio nobelovu nagradu"ili neku slicnu glupost.mislim,lako je suditi sa vremenske distance
    objektivno-ne pada mi na pamet niti jedna nagrada iz bilo koje umjetnosti (sem mozda pritzkerova,mada tu,opet,i nijesam najkompetentniji)koja je koliko toliko vodila rachuna i o umjetnickoj vrijednosti onog shto se nagradjuje
    Ma Nobelova, kao uostalom i gotovo sve druge, i nema toliki umjetnicki validitet. Sve cime se ona moze podicit je basnoslovni iznos para. Inace, kao sto rekoh, postoji jedan sablon po kojem se ona dodjeljuje. Uzimaju se u obzir naravno obim i broj napisanih djela - sto je po meni smijesno, zemlja iz koje je umjetnik - vodi se racuna o tome da postoji neki balans u odnosu na kontinente i zemlje, onda se vodi racuna o politickoj situaciji - kako globalno, tako i lokano, o polu umjetnika - kolko je proslo od kad je neka zena dobila Nobela i sto znam... jos svasta nesto.
    Po meni, Andric nikako nije bio pravi pretendent za toga NobeLJa, pored jednog Krleze recimo...
    Ali koga boli K za Nobela...I sto su svi dobitnici stari i dje ce iskoristit te pare brate? Sto ne daju nekome mladjem to?
    Last edited by GAGA; 25-04-05 at 23:10.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  12. #12
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da dodam: Uticaj i trag koji je rad pisca/nauchnika ostavio na polje kojim se bavi dosta utichu na dodjelu Nobelove nagrade. To je jedan od razloga zbog kog nije neuobichajeno da prodje i po 20 godina od "djela" do nagrade: treba vremena da se uoche efekti.

    Shto se tiche muzichara, Bob Dylan-a za Nobelovca! ;-)

  13. #13
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    dg
    Posts
    594
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    mislim da je kanadski novinar trebao pokrenuti kampanju za dodjeljivanje nobelove nagrade na polju muzike, a ne ovako... nego sta se tu moze.

    Koliko cinjenica da je neki pisac nobelovac utice na vas afinitet prema njemu?

    Nikada nisam procitao knjigu samo zato sto je pisac nobelovac, niti odgledao film zato sto je dobio oskara (mada to i nema bas neke veze)...

  14. #14
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preuzeto sa www.iskon.hr

    Knjiški crvi možda će se smješkati preko svojih zamagljenih naočala. Ili će gunđati sa psovkom na usnama. No dobitnik će biti jedan, ako ne i dva, a odluka će, kao i uvijek, biti neopoziva.

    Tko će biti odabranik Švedske kraljevske akademije, po jednima branitelja standarda kvalitete, po drugima hrpe snobova, teško je znati jer je uži izbor imena, od kojh će jednome pripasti 10 milijuna švedskih kruna, ljubomorno čuvana tajna.

    "Nobelov odbor je vrlo dobar u biranju najneočekivanijih imena. Ne sumnjam da će nas opet iznenaditi", kaže Frederik Tygstrup, profesor književnosti iz Kopenhagena.

    Politička klima nezaobilazna je u spekulacijama o pobjedniku. Rat u Iraku stvorio je lobi koji pledira za dobitnika iz arapskog svijeta: sirijski pjesnik Adonis favorit je kladioničara kojeg slijede također pjesnici Ko Un iz Južne Koreje i Thomas Transtromer iz Švedske.

    Za dobitnika koji će biti objavljen 6. listopada, favorit kladioničara Ladbrokesa je Adonis s omjerom 2:1, no, i neki poznatiji pisci, kao što su američki romanopisac Joyce Carol Oates i Čeh Milan Kundera, također su među prvih osam mogućih dobitnika.

    Zadnjih pet godina su novinari na akademijinoj svečanosti pozdravljali objavu dobitnika sarkastičnim uzvicima: "Napokon!" Navodno je prvi uzvik izašao iz usta švedskog novinara Gerta Fylkinga kao protest zbog "intelektualne snobovštine".

    "To je literarni Oskar koji prenose televizije širom svijeta, ali oni uvijek odaberu najvećeg čudaka od svih mogućih", kaže Fylking.

    I dok su sami Austrijanci bili iznenađeni pobjedom Elfriede Jelinek prošle godine, dobitnici su inače vrlo često proglašavani "opskurnima" samo zato jer dolaze izvan mainstreama širom svijeta prevođenih anglofonih autora.

    Akademijin moto – Duh i Ukus – uglavnom rezultira barem podizanjem obrva još od utemeljenja Nobelove nagrade za književnost 1901. godine.

    Dobitnici u posljednjih deset godina bili su Kinez, Poljakinja i Mađar. Neki od njih, poput pjesnika Gao Xingjiana, nisu čak ni čitani u vlastitoj domovini. Drugi, poput Kolumbijca Gabriela Garcie Marqueza, već su bili svjetski poznati autori kad im je nagrada napokon dodijeljena.

    Šef Akademije Horace Engdahl suprotstavlja jasni interes iz zemalja s raznolikim čitateljskim ukusima površnosti Britanaca i Amerikanaca, koji uglavnom čitaju vlastite autore.

    "Vjerojatnije je da francuski ili njemački čitatelj, pisac ili kritičar, ima veću mogućnost dijaloga o književnostima koje je Goethe svojedobno nazvao Weltliteratur", rekao je Engdahl za Reuters.

    Ne sviđa mu se niti usporedba s Oskarom, jer je, po njemu, "Nobelova nagrada vrednija i duže se pamti".

    "Draža mi je staromodna ceremonija Nobela, s kraljem i kraljicom te profesorima u frakovima od blještavila plastičnih operacija koje su osnovno obilježje Oskara".

    Odbor za selekciju često je puta bio optuživan i da preferira lijevo orijentirane autore, što Engdahl također opovrgava.

    Franck Nouchi, urednik književnosti u pariškom Le Mondeu, kaže da je izbor prečesto politički korektan.

    "Volio bih biti iznenađen... ma, hrabrom gestom. To ne znači nagraditi uzbečkog pjesnika ili romanopisca kojeg ćemo tek otkriti kroz nagradu, nego nekog tko neće nužno biti smatran nobelo-pogodnim", rekao je francuski novinar.

    On bi nagradu rado vidio u rukama američkog romanopisca Philipa Rotha ili izraelskog autora kao što je Aharon Appelfeld.

    Nakon što je Jelinek prošle godine dobila nagradu, konzervativni američki Weekly Standard grmio je o "ozloglašenim snobovima" iz Akademije koji su nagradu opet dali "nepoznatom i nepriznatom ljevičarskom fanatiku".

    Iako je primjedba o ljevičarskim laureatima ponekad na mjestu, ne smiju se zanemariti konzervativne ikone, kao što su Rudyard Kipling, eulog Britanskog carstva i Winston Churchill.

    A ako se krene još malo desnije, norveški dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1920., Knut Hamsun, kasnije je osuđen zbog suradnje s nacistima tijekom 2. svjetskog rata.

    No, najkontroverzniji izbor bili su 1974. Šveđani Eyvind Johnson i Harry Martinson, i to ne zato jer su pobijedili u konkurenciji s Grahamom Greeneom, Saulom Bellowom i Vladimirom Nabokovim, nego zato što su bili članovi Nobelovog odbora.

    IskonInternet
    04.10.2005.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    zemlja Dembelija
    Posts
    201
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by underwater love
    Ako je ko zaslužio od muzičara to je Koen, po mom skromnom stavu
    I [SIZE=1]NICHOLAS EDWARD CAVE je zasluzio nobelovu!!![/SIZE]
    Don Kihot mi je predak!!! Stalno me napadaju neke vetrenjace. Upravo smisljaju zavjeru protiv mene!

  16. #16
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tko će dobiti književnog Nobela?

    Philip Roth, Orhan Pamuk, Thomas Pynchon, Salman Rushdie, Margaret Atwood, Mario Vargas Llosa, Ismail Kadare, Amos Oz, Ben Okri, Cees Nooteboom ili Adonis? Ili netko treći?

    Dobitnik Nobelove nagrade za književnost tradicionalno se objavljuje u četvrtak, iako se točan datum objave najavljuje tek 48 sati prije same ceremonije.

    Već desetljećima nagrada odlazi u ruke pisaca fikcije i pjesnika, a puno rjeđe dramatičara. Iako je lista kandidata, pa i sam uži izbor od pet imena, najstrože čuvana tajna, neki upravo zbog činjenice da Švedska kraljevska akademija nije često nagrađivala autore iz drugih žanrova, ove godine predviđaju dobitnika iz područja u kojem se miješaju fikcija i realnost.

    I dok se lista prvookrivljenih posljednjih godina nije bitno izmijenila, s američkim romanopiscima Philipom Rothom i Joyceom Carolom Oatesom, Albancem Ismailom Kadareom, Izraelcem Amosom Ozom, švedskim pjesnikom Tomasom Transtroemerom, sirijskim pjesnikom Adonisom, Thomasom Pynchonom, Margaret Atwood, Mariom Vargasom Llosom, Salmanom Rushdijem..., Akademija bi i ove godine mogla iznenaditi sve zainteresirane.

    "Akademija je govorila o tome kako želi proširiti nagradu, što otvara prostor i autorima kao što je Poljak Ryszard Kapuściński, koji se bavi književnim novinarstvom", rekla je Eva Bonnier, direktorica švedske izdavačke kuće Bonnier.

    "Kapuściński je mogućnost i bilo bi vrlo uzbudljivo da Akademija odluči ići u tom smjeru", slaže se Ola Larsmo, slobodni književni kritičar koji objavljuje u švedskim novinama Dagens Nyheter.

    Dodao je kako "ne postoje jasni znakovi da će se to dogoditi", napominjući kako su i ove godine Akademijina usta "čvrsto zatvorena", što samo dodatno podgrijava maštu.

    "Ako se Akademija odluči nagraditi novi žanr", kaže Larsmo, "onda u obzir dolazi i neki ugledni književni kritičar".

    "Netko kao Roland Barthes, Maurice Blanchot ili Susan Sontag. No, svi su oni sada mrtvi (a nagrada se ne može dodijeliti posthumno), zato nisam siguran tko bi u tom području danas bio najbolji kandidat."

    Doživotni šef Švedske kraljevske akademije Horace Engdahl kaže da je važno da se razvojem književnosti razvija i nagrada.

    "I ako nagrada završi u rukama autora koji nije pisac fikcije, to neće biti prvi put", dodao je, naglasivši kako Alfred Nobel u oporuci nije specificirao da nagradu mora dobiti upravo pisac fikcije.

    Otkako je 1901. prvi put dodijeljena Nobelova nagrada za književnost, ona je nekoliko puta završila u rukama autora koji nisu pisali fikciju ili poeziju. Tako je 1950. dodijeljena Bertrandu Russellu za njegova filozofska djela te tri godine kasnije Winstonu Churchillu za njegove memoare.

    "Dugo već nagrada nije dodijeljena nekome takvome. Dominira estetska literatura zbog, po mojem mišljenju, modernističkog trenda koji potpuno zanemaruje znanstvenu literaturu", rekao je Engdahl France Presseu, dodajući kako je možda došlo vrijeme da se revalorizira smisao nagrade.

    Kako bi se izbjegli nemili događaji iz prošlosti, Akademija je posljednjih godina vrlo pažljiva s odavanjem imena dobitnika unaprijed.

    "Sada imamo vrlo stroga pravila. Ni jedan dokument ne napušta zgradu Akademije i nijednom članu nije dopušteno komentirati izbor e-mailom ili s članovima obitelji. Ove godine nije bilo nikakvog curenja podataka", naglasio je Engdahl.

    Kao dokaz kako sustav funkcionira, ime kontroverzne Austrijanke Elfriede Jelinek lani nije bilo ni spominjano među imenima mogućih dobitnika, sve dok nije bilo službeno objavljeno.

    Zato jer je izbor Jelinek bio potpuno neočekivan, neki misle da će izbor ove godine više zadovoljiti očekivanja.

    "Akademija voli miješati očekivano i neočekivano", kaže Svante Weyler, bivša direktorica najveće švedske izdavačke kuće Norstedt. Uz Rotha i Oza, njezin favorit je i Alžirka Assia Djebar.

    Neke druge liste uključuju i Nizozemce Ceesa Nootebooma i Huga Clausa, Somalijca Nuruddina Faraha i nigerijskog pjesnika i romanopisca Bena Okrija.

    Turski autor Orhan Pamuk, kojem trenutno prijeti trogodišnja zatvorska kazna zbog intervjua koji je dao švicarskim novinama, također se spominje kao mogući dobitnik.

    Iako je Pamuk vrlo dobar kandidat, ipak i on ima manjka, a to su godine. S 53 godine malo je premlad za Akademijin ukus, jer nakon 57-godišnje Jelinek, možda neće biti voljni nagraditi nekog tako mladog.

    Iako biranje starijih autora također izgleda kao jedno od Akademijinih pravila, zapravo se radi o pravilu da nagradu ne može osvojiti nitko čije se ime nije barem dva puta pojavilo na listi od pet imena, koja čine uži izbor.

    "Kandidati moraju biti u užem izboru najmanje dva puta, a kad dođe do konačnog odlučivanja, stvari poput spola ili geografske pripadnosti potpuno su nevažne", kaže Engdahl.

    "Srećom, ne radi se o tako smiješnim zahtjevima kako što je balans između dobrih i loših knjiga", kaže Larsmo.

    "Akademija je mrvicu nepredvidljiva, i to je dobra stvar. Što su nepredvidljiviji, to bolje za književnost", zaključio je.

    Preuzeto sa www.iskon.hr
    IskonInternet
    05.10.2005.
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb www.vijesti.cg.yu

    OKTOBAR JE MJESEC U KOJEM SVIJET SVAKE GODINE SAZNAJE IME NOVOG DOBITNIKA NOBELOVE NAGRADE

    Stokholmski akademici u potrazi za “čudakom”

    Kada, a to se po uobičajenom ritualu dešava svakog trećeg četvrtka u oktobru, bude saopšteno ime novog laureata najprestižnije planetarne nagrade za književnost, knjiški crvi možda će se smješkati preko svojih zamagljenih naočara, ili će gunđati sa psovkom na usnama. No, dobitnik će biti jedan (doduše, ponekad se dešavalo da budu i dva), a odluka će, kao i uvijek, biti - neopoziva.
    Koga će odabrati Švedska kraljevska akademija, po jednima branitelj standarda kvaliteta, po drugima hrpa izlapjelih snobova, teško je znati, jer je uži izbor imena, od kojih će samo jednome pripasti suma nešto veća od milion eura, ljubomorno čuvana tajna.
    "Nobelov odbor je vrlo dobar u biranju najneočekivanijih imena. Ne sumnjam da će nas opet iznenaditi", kaže Frederik Tigstrup, profesor književnosti iz Kopenhagena.
    Politička klima nezaobilazna je u spekulacijama o pobjedniku. Rat u Iraku stvorio je lobi koji pledira za dobitnika iz arapskog svijeta: sirijski pjesnik Adonis favorit je kladioničara kojeg slijede takođe pjesnici Ko Un iz Južne Koreje i “stari” kandidat Tomas Transtremer iz Švedske.
    I ranije je, u brojnim slučajevima taj politički momenat donosio prevagu određenim, ponekad sasvim iznenadno izabranim autorima - od ruskih disidenata poput Bunjina, Solženjicina i Brodskog, pa do tajminga izbora - koji se u slučaju Česlava Miloša (1980) podudario sa političkim previranjima u njegovoj domovini. Naravno, riječ je o izuzetnim stvaraocima koji su zasluženo postali nosioci ovoga priznanja, ali, ako ništa drugo, određen politički kontekst nesumnjivo im je bio saveznik.
    Opet, brojni pisci bili su, osobito u posljednjih pedeset godina diskvalifikovani zbog sopstvenih konzervativnih ili desničarskih političkih uvjerenja. Tako Nobela nije dobio vjerovatno najveći pjesnik dvadesetoga vijeka Ezra Paund, a zaobiđeni su i velikani poput Selina ili Jingera. Opet, prema mišljenju Nobelovoga žirija Krleža je bio previše lijevo, Moravija previše zabavan, Darel previše senzualan, Džojs pre radikalan, Borhes previše desno... Uz to je postojala i ta mistifikacija o njegovom identitetu od koje su u Stokholmu zazirali, čak i kada je dokazano da je bila riječ o novinskoj izmišljotini francuskih ljevičara.
    Naravno, posljednje decenije su snažno afirmisale i takozvani “geografski faktor” - tom momentu mogao bi, bar djelimično, da zahvali i srpsko-hrvats-ko-bosanski nobelovac Ivo Andrić. Dag Hamaršeld je, izvještavajući komitet o kandidatima sa Balkana napisao - “Andrić nije baš nezaobilazan, ali, u tom dijelu svijeta nemate boljega”. Prva nigerijska (Vole Šojinka 1986), kineska (Gao Singđen, 2000), mađarska (Imre Kertes, 2002), portugalska (Saramago, 1998), arapska (Egipćanin Mahfuz, 1988), češka (Jaroslav Sajfert, 1984), australijska (Patrik Vajt, 1973), Nobelove nagrade makar dijelom imaju da zahvale i tom momentu - očita je namjera akademika da Nobel pokrije što veći dio svijeta, i sve kontinente - umjesto manira uobičajenog sve do šezdesetih godina prošloga vijeka, kada je najveći dio nagrada išao u najmoćnije svjetske književnosti - francusku, američku, njemačku, englesku, rusku, špansku, italijansku, poljsku... uz razumljivu naklonost za domaću, švedsku književnost.
    Borhes, jedan od najneopravdanije zaobiđenih, govorio je, samo djelimično u šali, da je ta nagrada već odavno, “više stvar geografije, nego književnosti”.
    Posljednjih pet godina novinari su na akademijinoj svečanosti pozdravljali objavu dobitnika sarkastičnim uzvicima: "Napokon!" Navodno je prvi uzvik izašao iz usta švedskog novinara Gerta Filkinga kao protest zbog "intelektualne snobovštine".
    "To je literarni Oskar koji prenose televizije širom svijeta, ali oni uvijek odaberu najvećeg čudaka od svih mogućih", kaže Filking.
    I dok su sami Austrijanci bili iznenađeni pobjedom Elfride Jelinek prošle godine, dobitnici su inače vrlo često proglašavani "opskurnima" samo zato jer dolaze izvan mejnstrima širom svijeta prevođenih anglofonih autora.
    Akademijin moto - Duh i Ukus - uglavnom rezultira barem podizanjem obrva još od utemeljenja Nobelove nagrade za književnost 1901. godine.
    Dobitnici u posljednjih deset godina bili su i Kinez, Poljakinja i Mađar. Neki od njih, poput pjesnika Gao Singđena, nijesu čak ni čitani u vlastitoj domovini. Drugi, poput Kolumbijca Gabriela Garsije Markesa, već su bili svjetski poznati autori kad im je nagrada, napokon, dodijeljena.
    Šef Akademije Horas Engdal suprotstavlja jasan interes iz zemalja s raznolikim čitalačkim ukusima površnosti Britanaca i Amerikanaca, koji uglavnom čitaju vlastite autore.
    "Vjerojatnije je da francuski ili njemački čitalac, pisac ili kritičar, ima veću mogućnost dijaloga o književnostima koje je Gete svojevremeno nazvao Weltliteratur (svjetska literatura)", rekao je Engdal za Rojters.
    Ne sviđa mu se ni poređenje s Oskarom, jer je, po njemu, "Nobelova nagrada mnogo vrednija i duže se pamti".
    "Draža mi je staromodna ceremonija Nobela, s kraljem i kraljicom te profesorima u frakovima od blještavila plastičnih operacija koje su osnovno obilježje Oskara".
    Odbor za selekciju često je bio optuživan i da preferira lijevo orijentirane autore, što Engdal takođe opovrgava.
    Frank Nuši, urednik književnosti u pariskom Le Mondeu, kaže da je izbor prečesto politički korektan.
    "Volio bih biti iznenađen... ma, hrabrom gestom. To ne znači nagraditi uzbečkog pjesnika ili romanopisca kojeg ćemo tek otkriti kroz nagradu, nego nekog ko neće nužno biti smatran pogodnim za Nobela", rekao je francuski novinar.
    On bi nagradu rado vidio u rukama američkog romanopisca Filipa Rota ili izraelskog autora kao što je Aron Apelfeld.
    Nakon što je Jelinek prošle godine dobila nagradu, konzervativni američki Weekly Standard grmio je o "ozloglašenim snobovima" iz Akademije koji su nagradu opet dali "nepoznatom i nepriznatom ljevičarskom fanatiku".
    Iako je primjedba o ljevičarskim laureatima ponekad na mjestu, ne smiju se zanemariti konzervativne ikone, kao što su Radjard Kipling, apologeta britanske imperijalne slave i Vinston Čerčil, legendarni premijer i jedan od pobjednika iz Drugog svjetskog rata, nagrađen 1953 za svoje monumentalne memoare o ratu.
    A ako se krene još malo desnije, norveški dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1920, Knut Hamsun, kasnije je osuđen zbog saradnje s nacistima tokom Drugog svjetskog rata.
    No, najkontroverzniji izbor bili su 1974. Šveđani Ejvind Jonson i Hari Martinson, i to ne zato jer su pobijedili u konkurenciji s Grejemom Grinom, Solom Belouom i Vladimirom Nabokovim, nego zato što su bili - članovi Nobelovog odbora.


    (Priredi-la K.V.)

    SIRIJAC ADONIS FAVORIT

    Za dobitnika koji će biti objavljen 6. oktobra, favorit kladioničara Ladbroksa je Adonis s razmjerom 2:1, no, i neki poznatiji pisci, kao što su američka spisateljica Džojs Kerol Outs ili najpopularniji moderni češki pisac Milan Kundera, takođe su među prvih osam mogućih dobitnika, sudeći prema kvotama ove kladionice.
    Visoko su kotirani i Albanac Ismail Kadare, snažno podržan od Francuske, po mnogima sljedeći nobelovac sa Balkana, zatim Holanđanin Sejs Notebom, dok su “tradicionalni” ruski kandidati (sa podužim stažom) dva Andreja - pjesnik Voznesenski i prozaik Bitov.


    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    apsolutno_nemoguca,

    Rado bih procitala ovaj tvoj post ali mi je naporno setati mishem lijevo-desno nakon svake recenice. Ma, sta je to te ti se svaki odgovor, mimo naroda, rastegne (u sirinu normalno).

    E, da, posto se na PM ne javljas (odlicno ti pristaje nick ) moram te javno pitati jesi li uzela knjigu, John Berger 'Ways of Seeing', koju sam ti ostavila kod drugarice u Podgorici. Ako nijesi zainteresovana molila bih te da mi odgovoris kako bih je proslijedila onome kome bi bilo zadovoljstvo pokloniti je.
    Last edited by cvrchak; 06-10-05 at 17:00.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Imas pm
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb www.pobjeda.cg.yu

    Ko će dobiti Nobelovu nagradu za književnost ?

    Adonis glavni favorit

    Iako je lista kandidata najstrožije čuvana tajna, neki zbog činjenice da Švedska kraljevska akademija nije često nagrađivala autore iz drugih žanrova, ove godine predviđaju dobitnika iz područja u kojem se miješaju fikcija i realnost

    Štokholm, 9. oktobra- Švedska akademija, koja dodjeljuje Nobelovu nagradu za književnost, objaviće dobitnika nagrade za 2005. godinu najvjerovatnije u četvrtak. Akademija tradicionalno objavljuje dobitnika te prestižne nagrade prvog ili drugog četvrtka u oktobru, ali datum potvrđuje tek dva dana unaprijed.
    Akademija nikada ne objavljuje listu kandidata, ali se već dvije godine za redom špekuliše da bi to mogao biti sirijski pjesnik Adonis, s obzirom da su Bliski istok i Irak u središtu svjetskih zbivanja. Kao ostali mogući pobjednici navode se američka književnica Joyce Carol Oates, te pjesnici Ko Un iz Južne Koreje i Tomas Transtromer iz Švedske.

    Već decenijama nagrada odlazi u ruke pisaca fikcije i pjesnika, a puno rjeđe dramatičara. Iako je lista kandidata, pa i sam uži izbor od pet imena, najstrože čuvana tajna, neki upravo zbog činjenice da Švedska kraljevska akademija nije često nagrađivala autore iz drugih žanrova, ove godine predviđaju dobitnika iz područja u kojem se miješaju fikcija i realnost. I dok se lista "prvookrivljenih" posljednjih godina nije bitno izmijenila, sa američkim romanopiscima Philipom Rothom i Joyceom Carolom Oatesom, Albancem Ismailom Kadareom, Izraelcem Amosom Ozom, švedskim pjesnikom Tomasom Transtroemerom, sirijskim pjesnikom Adonisom, Thomasom Pynchonom, Margaret Atnjood, Mariom Vargasom Llosom, Salmanom Rushdijem... Akademija bi i ove godine mogla iznenaditi sve zainteresirane.
    "Akademija je govorila o tome kako želi proširiti nagradu, što otvara prostor i autorima kao što je Poljak Ryszard Kapusscichski, koji se bavi književnim novinarstvom", rekla je Eva Bonier, direktorica švedske izdavačke kuće Bonnier. " Kapusscichski je mogućnost i bilo bi vrlo uzbudljivo da Akademija odluči da ide u tom smjeru", slaže se Ola Larsmo, slobodni književni kritičar koji objavljuje u švedskim novinama Dagens Nyheter. Dodao je kako "ne postoje jasni znakovi da će se to dogoditi", napominjući kako su i ove godine Akademijina usta "čvrsto zatvorena", što samo dodatno podgrijava maštu. "Ako se Akademija odluči nagraditi novi žanr", kaže Larsmo, "onda u obzir dolazi i neki ugledni književni kritičar". "Neko kao Roland Bartes, Maurice Blanchot ili Suzan Sontag. No, svi su oni sada mrtvi (a nagrada se ne može dodijeliti posthumno), zato nisam siguran ko bi u tom području danas bio najbolji kandidat." Doživotni šef Švedske kraljevske akademije Horace Engdahl kaže da je važno da se razvojem književnosti razvija i nagrada. "I ako nagrada završi u rukama autora koji nije pisac fikcije, to neće biti prvi put", dodao je, naglasivši kako Alfred Nobel u oporuci nije specificirao da nagradu mora dobiti upravo pisac fikcije.
    Kako bi se izbjegli nemili događaji iz prošlosti, Akademija je posljednjih godina vrlo pažljiva sa odavanjem imena dobitnika unaprijed. "Sada imamo vrlo stroga pravila. Ni jedan dokument ne napušta zgradu Akademije i nijednom članu nije dopušteno komentirati izbor e-mailom ili sa članovima familije. Ove godine nije bilo nikakvog curenja podataka", naglasio je Engdahl.
    "Akademija voli da miješa očekivano i neočekivano", kaže Svante Njeyler, bivša direktorica najveće švedske izdavačke kuće Norstedt. Uz Rota i Oza, njen favorit je i Alžirka Assia Djebar. Turski autor Orhan Pamuk, kojem trenutno prijeti trogodišnja zatvorska kazna zbog intervjua koji je dao švajcarskim novinama, takođe se pominje kao mogući dobitnik.
    "Kandidati moraju biti u užem izboru najmanje dva puta, a kad dođe do konačnog odlučivanja, stvari poput pola ili geografske pripadnosti potpuno su nevažne", kaže Engdahl. "Akademija je mrvicu nepredvidljiva, i to je dobra stvar. Što su nepredvidljiviji, to bolje za književnost", zaključio je.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Ostavka zbog Elfride Jelinek

    Član švedske Kraljevske akademije, koja dodjeljuje Nobelovu nagradu za književnost, u utorak je odstupio sa svoje dužnosti u znak protesta zbog prošlogodišnje dobitnice, Elfride Jelinek.
    Ostavka Knuta Ahnlunda, člana Akademije od 1983. došla je samo dva dana uoči objavljivanja dobitnika najprestižnije svjetske književne nagrade za 2005. godinu, koje će se održati u četvrtak, 13. oktobra u 13 sati. Ahnlund je u potpisanom tekstu u švedskom dnevniku “Svenska Dagbladet” napisao da je "prošlogodišnji iznenađujući izbor Jelinekove uzrokovao nepopravljivu štetu na vrijednost nagrade", nazivajući njen rad "parazitskim" i "bez tračka umjetničke strukture".
    "Nobelova nagrada 2004. nije samo počinila nepopravljivu štetu svim progresivnim snagama, nego je takođe pomutila opšti pogled na književnost kao umjetnost", misli Ahnlund. "Nakon toga ne mogu ni formalno ostati u švedskoj akademiji".
    Knut Ahnlund je istoričar umjetnosti, prevodilac i pisac rođen 1923. u Štokholmu. Godine 1989. održao je govor prilikom dodjele Nobelove nagrade za književnost Špancu Kamilu Hoze Seli, a do ostavke je sjedio na stolici broj sedam.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  22. #22
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e da vidimo danas ko ce dobit ovu geografsku nagradu...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  23. #23
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Harold Pinter - United Kingdom

    pa dobro...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  24. #24
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Under the moonlight, this serious moonlight
    Posts
    1,421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jesi li me morala preduhitrit?!
    A lighthouse keeper in the desert sun.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U petak 14. oktobra sa početkom u 20:30 sati knjižara “Karver” organizuje malu javnu tribinu pod nazivom “Nobelovci”.
    Gosti večeri biće književnici Sreten Asanović i Balša Brković i Marinko Vorgić, književni kritičar.
    Ova tribina označava početak serijala, programa koji će se odvijati jednom nedjeljno i kojim će pretstavljati opus i prevedena djela dobitnika nobelove nagrade - Harolda Pintera, Gintera Grasa, Vislave Šimborske, Šejmsa Hinija, Gabrijela Garsije Markesa, Elijasa Kanetija, Česlava Miloša i drugih.
    Last edited by Carla Bruni; 13-10-05 at 18:14.
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nagrada za najbolju fotografiju
    By Carla Bruni in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 1
    Last Post: 18-02-05, 12:02
  2. Nagrada za najbolju fotografiju
    By Carla Bruni in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-05, 13:02
  3. Bogata nagrada za dva žiranta
    By MK_NL in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 12-09-04, 10:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •