Results 1 to 18 of 18

Thread: Izmjene zakona: Uzimaće organe i bez saglasnosti davalaca- Šta vi mislite?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default Izmjene zakona: Uzimaće organe i bez saglasnosti davalaca- Šta vi mislite?

    Ukoliko Skupština Crne Gore usvoji sadašnju verziju izmijenjenog Zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja, koji se trenutno nalazi u formi nacrta, svi građani u slučaju smrti u crnogorskim bolnicama biće potencijalni davaoci organa.
    .
    .
    .
    http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/...nosti-davalaca

    Ja sam DDK. Mislim se i za ovo. Nešto mi je čudna pomisao da me "razmontiraju" kad umrem. Valjda treba malo o tome i da razmišljamo, a ne na prvu loptu da kažemo DA ili NE.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Nece od moje koze da prave bubnjeve.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    nista cudno kod nas.......

  4. #4
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice mene to je samo legalizovanje tj. Objavljivanje u public sto su do sad radili.
    Web Hosting, VPS Hosting, Kolokacija, Google Apps, Microsoft Exchange
    www.victoriagroup.me

  5. #5
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Svima su zivoti ionako razmontirani, mozgovi su svima davno povadjeni, pa da'ko preteknete i bez bubrega kad na onaj svijet podjete.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Herceg-Novi
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a nekog taj bubreg moze da usreci kako malo ko moze i da zamisli.. neka mene ocerupaju slobodno, ako ikad budem u takvoj situaciji.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja sam za ajde bre neka zaradjuju na nas ka i do sad ako, greota ne ucinjet ljudima da zarade nemojte da ste takvi
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  8. #8
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od mene ako bude što valjalo slobodno neka nose, mada sumnjam da će išta valjati
    Tu je veći problem što će ko zna kako i preko reda dobijati organe, znajući naše ustanove, korupciju, preko veze itd...

    Sent from my GT-N7105 using Tapatalk 2

  9. #9
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    5,226
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    12 Posts

    Default


  10. #10
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    4,604
    Thanks Thanks Given 
    1,123
    Thanks Thanks Received 
    247
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Nek uzmu šta hoće, vjerovatno će mi bubrezi i jetra biti sagoreni od coca cole.
    " čini se da iz rana raste cvijeće... "

  11. #11
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    - Mašala nama svijema, što su vi PRIRODNI RESURSI....

    - Dakle, davaoc si ako se ne izjasniš drugačije!
    - Pa pola nam je psovki na isti taj isti nakovanj skovano...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  12. #12
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,292
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Ne bih imao problem sa ovim kad bih vjerovao nasim doktorima da mi nece "skratit muke" da bi nekome organ obezbijedili, a sebi lijep "honorar" u dzep.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  13. #13
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,064
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne bi me cudilo taman da nekog skrate za glavu da bi prodavali organe. Ako bi se organi zaista koristili da drugome produze zivot, ja sam za.
    ''Primer popravlja mnogo bolje od prekora.''

  14. #14
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Herceg-Novi
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bas i nije lako oduzeti nekom zivot, tj. "skratiti muke", ali ja kad bih bio u mukama ne bih imao nista protiv "skracivanja" istih..

  15. #15
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    4,040
    Thanks Thanks Given 
    625
    Thanks Thanks Received 
    445
    Thanked in
    221 Posts

    Default

    Podržavam naravno, davno sam još davao isti predlog... Samo s obzirom na ljudska prava, treba ostaviti mogućnost da kome to ne odgovara bude isključen iz te baze... Ako bi ova izmjena spasila makar jedan jedini život, onda je suvišno govoriti treba li usvojiti ili ne...
    Mother, should I trust the government? (No Fu*king Way!)

  16. #16
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,046
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,547
    Thanked in
    3,119 Posts

    Default

    meni neka uzmu slobodno, samo će se za srce zeznut. što mogu, neka uzmu, ostalo - u pepeo.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  17. #17
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    - A šta ako nekom drugom ko je možda i više nego samo bogat, idealno odgovaraju vaša jetra, bubreg... "više" nego li vama...

    - Nema sumnje da su se razne debate vodile, snimali filmovi, pisale knjige... na ovu i slične teme moralnog imperativa, kao i načela samovolje u svim svojim oblicima...

    - Ali afere poput onih koje prate doktore bez granica, i još mnoge, mnoge druge... ovome zakonu na izvjestan način ukidaju etičku legitimnost, a sama glasačka mašina gubi ono posljednje pravo da ostane neutralna, dok se svjesnom pojedincu ukida pravo na ležernost i svakodnevnu spontanost...

    - Postoje li kod vas strahovi da se ne dočeka vrijeme sutrašnje potpune neinformisanosti o takvim akcijama, ili možda i publikovanih, ali sumnjivih stradanja mladih lica pod "nerasvijetljenim nesrećnim " okolnostima kako im se posthumno i bez njihovog prethodnog izjašnjavanja organi prosljeđuju dalje...

    - Izuzetno je ozbiljan korak sprovođenje nečega takvog, toliko da i sami normativ kolektivne odgovornosti gubi na smislu spram tragedije jednog postradalog - samo zbog toga što je bio potpuno zdrav. Još u većoj mjeri ako nemaju nikoga da iza njih i stane... tada je društvena odgovornost svakoga građanina jedne zemlje prosto rečeno - OGROMNA!

    - Nisam ni ZA ni PROTIV, nekako sam neutralan... što više mišljenja... TO BOLJE!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja nisam za to da se organi uzimaju bez dozvole. Mora biti makar neka kontrola nad tom praksom. Da bi se sa osobe skinuli organi za presađivanje bez da se pita porodicu ili staratelje ta osoba mora biti deklarirani dobrovoljni darovatelj organa sve sa donatorskom karticom. U slučaju da osoba nema donatorsku karticu, bolnica mora kontaktirati najbliže za dozvolu. I naravno deklarirani donator može biti samo punoljetna osoba, a u slučaju maloljetne osobe uzimanje organa se obavlja samo i samo uz dozvolu roditelja, staratelja ili najbliže rodbine u slučaju da roditelji ili staratelji nisu prisutni.


    S druge strane, da bi se imalo više donatora potrebno je obrazovati građanstvo, bilo preko propagadnog programa na televiziji ili u novinama ili netu ili preko obrazovnog kurikuluma u školi. Ljudi moraju naširoko biti upoznati sa praksom donacije organa.

    S druge strane, ako se organi uzmu bez nadoknade, odnosno kao donacija onda se transplantacija tog organa mora obaviti uz minimalnu naplatu (da se pokriju troškovi prevoza, operacije ili amortizacije). S druge strane ako se presađivanje obavi uz punu naplatu dio prihoda se mora dati porodici osobe sa koje su organi skinuti.

    Nisam siguran kako je organizovano vlasništvo u našem zakonu nad svojim tijelom. Ovo je vrlo bitna stavka.

    Dali sam ja vlasnik svog tijela i ko nasljeđuje to tijelo pošto se moj život završi. Ovo je bitno jer ako ti skinu organe bez dozvole ili nadoknade onda se radi o krađi prema nasljednicima.

    S druge strane ako imam potpuno vlasništvo nad tijelom onda je i prodaja svojih organa dozvoljena u mijeri da ne ugrožava svoj život u nekom procentu rizika.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 01-08-11, 23:35
  2. M TEL uzima dio kolacha
    By djbojan in forum Operatori
    Replies: 181
    Last Post: 15-01-08, 00:13
  3. Ko to nama uzima novac...
    By TartanArmy in forum Muzika
    Replies: 26
    Last Post: 07-11-06, 12:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •