Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 116

Thread: Vrijeme i budućnost?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Vrijeme i budućnost?

    Ajde malo da filozofiramo o vremenu i buducnosti. Svako ima neku predstavu o ovome.

    Ako zamislimo da je vrijeme neka prava linija i ako izaberemo tačkicu "sadašnjeg trenutka" .
    Lijevo od tačkice je prošlost a desno budućnost. Lijevim dijelom neka se bavi istorija na njega nemožemo uticati.
    Desno od tačkice je budućnost - ona nas interesuje .
    Tačkica "sadašnjeg trenutka" lagano ide desno kako vrijeme teče. Ako neko ima neku drugu predstavu samo naprijed ...

    Da li je budućnost "drvo nekih mogućih budućig događaja", kao u šahu - drvo mogućih budućih poteza?
    Ako nije kakva je struktura budućnosti ili bilo šta šta se o njoj može reći?

    Da li je nečim određena na nivou pojedinca ili grupe ili nekog drugog manjeg ili većeg sistema, postoji li sudbina i sl stvari ?
    Da li je neko može znati samo malo ili djelimično ili malo više ili potpuno?
    Da li je moguće postojanje neke ključne informacije na osnovu koje je moguće donositi zaključke o budućim događajima?
    Naprimjer ako igram šah protiv Kasparova možda neznam ko će koje poteze povući ali znam konačan rezultat. :-D

    Kad se nekome "ide u toalet" da li on zna budućnost nekih sledećih 10 min?
    Da li moć za određivanje nekih budućih događaja ima veze sa inteligencijom?
    (Da li je inteligencija količina znanja koju neko posjeduje ili brzina kojom može da uči pošto neko ko je vrijedan i sporo uči može više da zna nego neko ko može brže da uči ali se malo time bavi)
    Da li je meterološka prognoza naučno "proricanje budućnosti" ?

    Kada gepard trči za antilopom i "uzme preticanje" (trči ka mjestu ispred antilope) da li on zna da će antilopa za 3 sekunde biti otprilike tu?
    Da li bar malo gepard predviđa budućnost?
    Da li čovjek planiranjem svojih budućih aktivnosti pomalo uređuje svoju i budućnost svoje okoline .
    Ako je dobro isplanirao onda je djelimično i zna? Nije 100% sigurno ali ima nešto.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,435
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zasto si bas ti ti i zasto si u ovom vremenu?mislim da sudbina ne postoji...glupo bi bilo da je vec nedje zacrtano sto ce se desit....a posto mi ne znamo buducnost svako moze da kaze tako je bilo sudjeno.....po meni ne postoji sadasnje vrijeme....kad bi mogli zasutavit vrijeme onda bi mogli rec sadasnje...ali posto konstantno tece mislim da ima samo proslost i buducnost......npr ovaj trenutak....dok si reko proso je...koji trenutak?ovaj prosli ili buduci?al opet kad bi zaustavili vrijeme za ostale ne bi proticalo a za nas opet bi tako da ni tad ne bi mogli da kazemo sadasnje vrijeme....zavisi od perspektive posmatraca....al isto mislim da ne postoji sadasnje....pa mozes znati buducnost al svoju i to u narednih nekoliko minuta ili sekundi...sda cu pomjerat ruku ovako i ovako i u narednih nekoliko sec,min znas sta ce se dogadjat...ali uopsteno gledano misli se na predvidjanje drugim ljudima i dogadjaje sto mislim da ne moze niko.....

  3. #3
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Aj da malo filozofiramo:

    Ako ja zakažem kod zubara za idući mjesec datog dana u petak u 17:00. Zakazala sam tad jer znam da ću do 16:00 biti na poslu. Na poslu sam od 8:00. Prije toga sam kući u svom krevetu. A pošto je to petak - znam da će mi slična biti i prethodna četiri dana.

    Ja znam svoju budućnost pod uslovom da... ne umrem, ne dobijem otkaz, ne uzmem odmor, zubaru se nešto desi, zubar otkaže, zubar dobije otkaz ili odem kod zubara ranije jer me zub zaboli neizdrživo.
    Jedan dio ovih neplaniranih stvari su moj izbor (uzmem odmor, odem ranije- jer sam jela slatkiše), jedan dio su zubarev izbor, jedan dio izbor mojih poslodavaca (otkaz), jedan dio SUDBINA (da mi se nešto desi - to nije moj izbor!).
    Budućnost određjuje milijardu stvari - zato se ne može pouzdano znati, a i da se zna može se izmijeniti.

    Budućnost se zaista može zamisliti kao drvo sa više grana - a te grane imaju više sitnih grančica.
    Npr. i ako odem kod zubara u zakazano vrijeme - postoji više varijanti iste te budućnosti (možda malo poranim, malo zakasnim, obučem se drugačije, možda će me boljeti, možda ne...).

    Po mom mišljenju život je mješavina ličnih izbora i sudbine (jer mi ne biramo svoje roditelje, svoje ime, svoj izgled, mjesto rođenja - to je sudbina).

    Da sam ja odlučivala - rodila bih se kao prelijepa inteligentna bogatašica koja će biti odličnog zdravlja, okružena srećnom porodicom i iskrenim prijateljima i uvijek srećna u ljubavi.

    Ipak je sudbina ta koja odlučuje koje je drvo naše budućnosti , a mi samo možemo usmjeravati grane i grančice.
    Last edited by Kliker17; 15-05-09 at 09:35.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler View Post
    zasto si bas ti ti i zasto si u ovom vremenu?mislim da sudbina ne postoji...glupo bi bilo da je vec nedje zacrtano sto ce se desit
    Evo naprimjer da je neđe "zacrtano" koliko te informacije trebaju prostora ... gomilu nemoguće.
    Možda da je u samoj strukturi svijeta što je opet isto kao da nije niđe. To jest kad bi neko imao totalno sve informacije o nekom zatvorenom sistemu onda bi mogao inače... :-D
    Quote Originally Posted by Tote a.k.a Qler View Post
    ...ali uopsteno gledano misli se na predvidjanje drugim ljudima i dogadjaje sto mislim da ne moze niko.....
    Ja sam mislio na neki naučni metod nešto kao "ekstrapolacija".
    Naprimjer imaš neke tačke u ravni i kroz njih treba provući neku krivu liniju koja zadovoljava neke osobine.
    Interpolacija je kada te interesuje dio krive od prve do zadnje tačkice.
    Ekstrapolacija je dio krive linije prije prve tačkice i posle zadnje.
    Naprimjer za vremensku prognozu ako uzmeš stanje vazdušnog priticka , temperature,... svaka 3 sata dobijaš neke tačkice. Tako se uradi za razne meterološke stanice.
    Po određenim formulama uradi se ekstrapolacija i dobije se vremenska prognoza.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da sam u proslosti znala da ce neko biti zavistan od interneta i foruma i da ce mu biti ispunjenije vreme ukoliko je provedeno za racunarom nego sa svojom dragom,svojom devojcicom ili bar prirodom,koje toliko ima u njegovoj prici, da li bi to saznanje promenilo moju buducnost,tj. ovu sadasnjost.............
    I da li bi ta mogucnost uticala na iskrenije ili razumnije poteze..........

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Међу непознаницама у природи која нас окружује најмање познато је време,јер нико не зна шта је време и како њиме управљати.Аристотел

  7. #7
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    Међу непознаницама у природи која нас окружује најмање познато је време,јер нико не зна шта је време и како њиме управљати.Аристотел
    Ihtuse opet lupetas, vrijeme je izmisljeno od covjeka kako bi mjerio kretanje materije kroz prostor. Da li ti je jasno, ako ti nemas veze o tome to ne znaci da drugi ne znaju isto. Prisaberi se covjece jer otisao si skroz na stranu, mnogo sanjaris, zalutao si.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Karenjina View Post
    Da sam u proslosti znala da ce neko biti zavistan od interneta i foruma i da ce mu biti ispunjenije vreme ukoliko je provedeno za racunarom nego sa svojom dragom,svojom devojcicom ili bar prirodom,koje toliko ima u njegovoj prici, da li bi to saznanje promenilo moju buducnost,tj. ovu sadasnjost.............
    I da li bi ta mogucnost uticala na iskrenije ili razumnije poteze..........
    Ma Karenjina, naravno da nisi mogla da znas jer sve se desava spontano i relativno, ovo o internetu i kompjuteru sto se pitas to nije cak ni nauka znala unaprijed ali oni nisu se bavili glupostima i praznim pricama nego su radili i obistinili to.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Објасни онда шта је вријеме јер ја и Аристотел не знамо.

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    ihtuse opet lupetas, vrijeme je izmisljeno od covjeka kako bi mjerio kretanje materije kroz prostor. Da li ti je jasno, ako ti nemas veze o tome to ne znaci da drugi ne znaju isto. Prisaberi se covjece jer otisao si skroz na stranu, mnogo sanjaris, zalutao si.

    А немој причат :-|

    А одакле ти знаш да је човјек створио вријеме?

    Изволи управљај временом онда ако га је човјек измислио.Вријеме је тако релативно да се може врло тешко дефинисати или никако.
    Last edited by ihtus777; 15-05-09 at 15:36.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ihtus777 View Post
    А немој причат :-|

    А одакле ти знаш да је човјек створио вријеме?

    Изволи управљај временом онда ако га је човјек измислио.Вријеме је тако релативно да се може врло тешко дефинисати или никако.
    Ihtuse, ja sam ovo i ranije rekao, vrijeme je izmisljeno bas kao i tvoje ime. Ime ne postoji realno ,nego smo to izmislili da bi raspoznavali jedne od druge. Kao i azbuku ili alfabet su ljudi izmislili kako bi raspoznavali i obradjivali informacije itd. Da li je dovoljno da bi shvatio?

  12. #12
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Ja mislim da sadasnjost ne postoji. To bi definisao kao tacka u kojoj buducnost postaje proslost...doduse ja vjerujem u to da je vrijeme kretanje materije kroz prostor, ali vremenskim terminima, mogli bi tako objasnit sadasnjost.
    Last edited by VanjaTheMan; 15-05-09 at 16:41.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  13. #13
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    2,378
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Ihtuse, ja sam ovo i ranije rekao, vrijeme je izmisljeno bas kao i tvoje ime. Ime ne postoji realno ,nego smo to izmislili da bi raspoznavali jedne od druge. Kao i azbuku ili alfabet su ljudi izmislili kako bi raspoznavali i obradjivali informacije itd. Da li je dovoljno da bi shvatio?
    Pazi ovo,ako smo mi izmislili vrijeme,sta je onda bioloski sat? To ti je kao pitanje,da nas nema da li bi postojalo vrijeme,ali fora je u tome sto sve stvari na svijetu imaju u sebi proracunato vrijeme,a mi smo to nazvali vrijeme. Slazem se da je to neka jedinica kojom mi nazivamo kretanje,ali upravo postoji van postojanja covjeka,nemozemo reci da je to samo neka izmisljotina. Iako vrijeme jes relevantno od bica do bica,ali to nesto sto sve izracunava postoji u svakome.
    Last edited by Daaron Aracus; 15-05-09 at 17:44.

  14. #14
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daaron Aracus View Post
    Zar ti ja na jednom topiku vec nisam pricao o vremenu, a ako je to bio Vanja the man onda izvini,ali kako mozes da kazes da je vrijeme izmisljeno,i da u stvari ne postoji. Ajde sad daj neke dokaze za te tvoje tvrdnje,pa cu ja da te zaspem kontrama...
    Ma Daarone, upravo i Vanja ti je sad rekao istinu o vremenu, vrijeme je samo mjerilo o kretanju materije kroz prostor, isto kao i tvoje ime koju koriste tvoji a i svi drugi kako bi te odvajali i raspoznavali od drugih. To je kao svako mjerilo: kg, m, f, C', ft, mile, itd. Uzmi na primjer milju, govori se o istoj razdaljini, istom prijedjenom putu samo oni to mjere drukcije, znaci to su ljudi izmislili da bi mjerili. Takvo je i vrijeme, npr, arapi mjere drukcije vrijeme zato su oni jos uvijek u 14 vijeku (zamisli) a u stvari svi smo u istome samo oni racunaju vrijeme sporije i ?? to je ono !! Malo Logike i eto.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daaron Aracus View Post
    Pazi ovo,ako smo mi izmislili vrijeme,sta je onda bioloski sat? To ti je kao pitanje,da nas nema da li bi postojalo vrijeme,ali fora je u tome sto sve stvari na svijetu imaju u sebi proracunato vrijeme,a mi smo to nazvali vrijeme. Slazem se da je to neka jedinica kojom mi nazivamo kretanje,ali upravo postoji van postojanja covjeka,nemozemo reci da je to samo neka izmisljotina. Iako vrijeme jes relevantno od bica do bica,ali to nesto sto sve izracunava postoji u svakome.
    E, informacije u vezi bioloskog sata mozes naci u knjigama o Evoluciji, jedino one mogu te informisati kako treba. Sve je to stvar evoluiranja organizma koji se adaptiraju nacinu, uslovima zivota, okoline i jos mnogo drugih faktora. A u bioloski sat utice i cikl kretanja planete zemlje oko sunca i oko sebe, tu je jos cikl mjeseca oko zemlje, i na osnovu toga stvara se bioloski sat. Sta mislis ? moze li biti tako ??
    Last edited by bonnob1; 15-05-09 at 18:05.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daaron Aracus View Post
    Zar ti ja na jednom topiku vec nisam pricao o vremenu, a ako je to bio Vanja the man onda izvini,ali kako mozes da kazes da je vrijeme izmisljeno,i da u stvari ne postoji. Ajde sad daj neke dokaze za te tvoje tvrdnje,pa cu ja da te zaspem kontrama...
    Da nebi skretali sa teme samo da pokušam da objasnim.
    Postoji pravac u filozofiji i u raznim drugim naukama koji se zove formalizam. Najbolje poznajem formalizam u matematici a o formalizmu u ostalim granama nešto salabije znam.

    Formalizam u matematici kaže da matematički objekti kao što su tačke, prave, ravni, brojevi ... ne postoje već su samo "modeli" a stvarno ne postoje. Formalisti ipak vjereuju da matematika daje tačne rezultate u stvarnosti iako njeni objekti "stvarno" ne postoje.

    Nemoj mi vjerovat , nijesam 100% siguran ali mislim da postoji slično razmišljanje da nepostojie slova , riječi i ostale konstrukcije jezika kao stvarni objekti već samo kao nekakvi "modeli" za prenos informacija i slične karafeke.

    U fizici postoji više načina da se vrijeme uzima kao "opisna" relativna veličina a ne stvarna.
    Vrijeme je odnos brzine kretanja u nekom časovniku prema kretanju nečega drugog šta se mjeri.
    Ako bi se sve stvari u univerzumu počele kretati ravnomjerno dva, tri ili pet puta sporije ili brže ništa se nebi mogl primijetiti jer bi i časovnici i naše misli i sve ostalo bilo isti broj puta sporije ili brže.
    Tako da neko za vrijeme kaže da je samo relativni odnos neke dvije brzine.

    Drugi pristup za nepostojanje vremena ide preko kvantne prirode energije i materije pa i kretanja i vremena . Vrijeme nije neprekidno (kontinualno) nego ide u malim koracima (kvantima vremena). Pa se još filozofira po fizici i.t.d.

    Nije važno da li neko smatra vrijeme stvarnom fizičkom veličinom ili izvedenom veličinom iz kretanja a kretanje nekakvim "kvantnim promjenama položaja" ili vrijeme smatra samo nekakvim "modelom" potrebnim za opis kretanja.
    Samo će mo se bezveze prepirati jer ima više ispravnih filozofskih pristupa.

    Bitno je da nastavimo priču o osobinama vremena i bućnosti kao dijelu vremena.

    P.S. Usput ja vjerujem da vrijeme stvarno postoji samo pokušavam da objasnim i drugačije filozofske pristupe. (VanjaTheMan, bonnob1, David Hilbert(matematičar-formalista),... )
    Last edited by septembar; 15-05-09 at 19:15.

  17. #17
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Vrijeme mozda postoji na neki nacin, mozda kao jedna dimenzija ali nama nedostizna. Ali mislim da postoji samo buducnost. Proslost ne moze da postoji jer je prosla, sadasnjost prozivljavamo, a buducnost ce uvijek postojati, iako ce uvijek bit nedostizna. Cak iako izmisli neko vremeplov za buducnost, nikako ne moze neko da ode na sami kraj buducnosti...
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  18. #18
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    2,378
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upravo sam htio reci ono sto septembar rece gore. Jos cu kasnije malo to pojasniti,ali u svakom slucaju,sve je to do toga kako pristupas vremenu. A sto se tice putovanja u proslost,postoji teorija putem koje se moze vratiti u proslost,ali bi ta masina tolio bila velika da bi pocinjala negdje iz svemira,tako da je skoro nemoguce sa sadasnim znanjem napraviti,ali takodje nemoze se poc u buducnost,jer se to jos nije dogodilo. Umanjena verzije te masine je onaj acelerator u zenevi.

  19. #19
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    ihtuse, ja sam ovo i ranije rekao, vrijeme je izmisljeno bas kao i tvoje ime. Ime ne postoji realno ,nego smo to izmislili da bi raspoznavali jedne od druge. Kao i azbuku ili alfabet su ljudi izmislili kako bi raspoznavali i obradjivali informacije itd. Da li je dovoljno da bi shvatio?
    Не,ниси ти схватио топик:тема је суштина времена а не форма времена.Септембар је колико видим говорио о собинама времена а не о његовом систематизовању.

    То што си ти рекао је тачно и ја се слажем са тим али то није тема.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    p.s. usput ja vjerujem da vrijeme stvarno postoji samo pokušavam da objasnim i drugačije filozofske pristupe. (vanjatheman, bonnob1, david hilbert(matematičar-formalista),... )
    Ја бих могао дефинисати вријеме као нешто што јесте и што је створено,даље сам немоћан.
    Могао бих додати још да је вријеме интервал између стварања свијета и нестајања свијета.
    Last edited by ihtus777; 15-05-09 at 21:45.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ok, ako je covjek izmislio vrijeme, zasto ga je izmisljao? Ne vjerujem da je iz dokonosti...

  22. #22
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Ok, ako je covjek izmislio vrijeme, zasto ga je izmisljao? Ne vjerujem da je iz dokonosti...
    Prije vremena dogovorili su se momak i djevojka da se nadju na jedno mjesto kad zadje sunce. Momak zaspao a kako nije znao kad zalazi sunce prespavao je i slucajno je ispalio. Onda je odlucio da nesto uradi povodom toga. I napravio je kalendar i sat
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Ok, ako je covjek izmislio vrijeme, zasto ga je izmisljao? Ne vjerujem da je iz dokonosti...
    Nema veze. Ja vjerijem da ga čovjek nije izmislio neko vjeruje da jeste.
    To su samo dva različita filozofska pristupa oba su ispravna i o tome se može raspravljati ali mi izgleda dosadno da o tome raspravljam. Slično neko može da tvrdi da nepostoje boje , naprimjer žuta, plava , crvena već da samo postoje različite frekvencije svjetlosnih talasa koje mi ustvari vidimo kao boje. Nije , nego :-D

    Interesantna su možda sledeća pitanja :
    1) Kakva je po vašem mišljenju struktura vremena posebno budućnosti kao dijela vremena.
    Da li je za vas budućnost nekekvo drvo mogućih budućih događaja?
    Da li su one grane koje će se vjerovatnoije desiti deblje , a neki manje vjerovatni događaji tanje grane.

    2) Da li i koliko čovjek može znati o budućim događajima?
    Koristeći razum i nauku čovjek može da zna neke stvari o budućnosti. Naprimjer može da zna dosta tačan položaj planete Zemlje za 120 godina i 3 sekunde.

    Da li je moguće predvidjeti neke pojave u društvu?
    Ako ste čitali naučnu fantastiku Isaka Asimova ("Zadužbina", "Zadužbina i Carstvo","Roboti Zore" ...), konkretno da li je moguće napraviti nešto kao "psihoistorija" - (predviđanje masovnijih događaja u društvu).

    Da li je moguće predvidjeti nešto koristeći stvari van razuma i nauke , nešto kao intuicija ili neke neobjašnjive sposobnosti. (Ako je neko gledao film "Hearts in Atlantis" ) Da li bi mogao neko sa nekim neobjašnjivim sposobnostima kao ljudi koje je 60-tih godina prošlog vijeka hvatala CIA i KGB da rade za njih.

    3) Kojim stvarima je moguće , preciznije ili na duži rok odrediti budućnost ?
    Zemlja bi naprimjer trebalo da se vrti ovako oko Sunca još dugo pa ordređivanje njenog budućeg položaja laganica.

    4) Da li mi određujemo svoju ili budućnost nečega još ? Možemo li je i kom stepenu mijenjati?

  24. #24
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da bi znao buducnost, moras da znas SVE o sadasnjosti. Recimo, hoces da bacas kocku i hoces da uvijek dobijes sesticu. To je nemoguce jer ne znas kako da dodjes do preduslova za to. Ne znas strukturu kocke, strukturu stola na koji pada kocka, ne znas otpor vazduha, strujanje...kad bi SVE preduslove znao, mogao bi lako da odredis buducnost.

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ја мислим да све јесте случајно и да ништа није случајно.Човјек може да нагађа али да зна не.

    Кад кажем да је све случајно мислим на то да се много тога дешава што је ван домена контроле а кад кажем да није случајно онда мислим на то да се много тога догађа смишљено.То се двоје преплиће и по мени се не може знати тачна будућност.

    Да би човјек знао будућност он мора да спозна прво центар времена и простора и енергије и масе и на који начин се процес одвија.Мора да спозна факторе који дјелују и колико их има.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Budućnost religije
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-15, 06:58
  2. Korak u ekološku budućnost
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 29-04-05, 01:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •