Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 52

Thread: Kapitalizam iliti robstvo ? Nova vrsta carstva!

  1. #1
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    310
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Kapitalizam iliti robstvo ? Nova vrsta carstva!

    Juche pogledah video koji je bukvalno sumirao moj pogled na zapad i shta taj isti chini svijetu. Moj pogled je da se ovdje desio tipichni scenario "zavadi pa vladaj". Vi rasudite. Pronaci cete neke vrste slichnosti sa nashim trenutnim ropstvom.





    Chovjek je genije po meni. Jedini "amerikanac" koji se "chuje" i van amerike.
    Last edited by exafloops; 14-05-09 at 12:22.
    Download delivery!
    Uskoro server na http://exafloops.hopto.org/

  2. #2
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Svaka čast na temi, htjela sam i ja da otvorim neku temu koja se odnosi
    na ovo ''moderno ropstvo'' .
    Last edited by Kliker17; 14-05-09 at 12:38.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  3. #3
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    50
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sfrj su unistili neoliberalni kapitalisti uz pomoc lokalnih nacionalista da bi je lakse raskupusali

  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    sad ce neki rec da propagirate teoriju zavjere

  5. #5
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    310
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa to i jeste zavjera a ne teorija.
    Download delivery!
    Uskoro server na http://exafloops.hopto.org/

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stribor View Post
    sfrj su unistili neoliberalni kapitalisti uz pomoc lokalnih nacionalista da bi je lakse raskupusali
    Nije ti palo na pamet da je socijalizam unishtio? Ono kao samounishtenje kao i vecina komunistichkih/socijalistichkih zemalja i privreda?
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #7
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nije ti palo na pamet da je socijalizam unishtio? Ono kao samounishtenje kao i vecina komunistichkih/socijalistichkih zemalja i privreda?
    Ko je koga unistio hercules?

  8. #8
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Nije ti palo na pamet da je socijalizam unishtio? Ono kao samounishtenje kao i vecina komunistichkih/socijalistichkih zemalja i privreda?
    Herkules, Jacu se slozit sa vama i upravu ste, na primjer Engleska i njen socjalizam nije nista drugo no Komunizam,ta Radnicka partija koja je vec dugo sa mandatom koji je na granici craka i kojase ako Bog veiki da nikad nece vrnut (liber party) i njen vodja sada Brown i prosli Blear koji su nista do Americkih papana, unistise nam zemlju i jos mlogo zemalja Svijeta. Socijalizam ili Komuniam nikakva razlika. Dovedose Svjetsku t jest Globalnu Recesiju kojace potrajati malo duze i van kontrole, cak niti sada G20 nije u stanju zaustaviti je, a ovdje se prica o nekom Socijalizmi i Komunizmu, o kome vise nit Gusle ne gude,ma dajte! i osvijestite se.
    Pozdrav Herkulesu.
    Last edited by Brzi; 15-05-09 at 07:02.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Quote Originally Posted by exafloops View Post
    Juche pogledah video koji je bukvalno sumirao moj pogled na zapad i shta taj isti chini svijetu. Moj pogled je da se ovdje desio tipichni scenario "zavadi pa vladaj". Vi rasudite. Pronaci cete neke vrste slichnosti sa nashim trenutnim ropstvom.





    Chovjek je genije po meni. Jedini "amerikanac" koji se "chuje" i van amerike.
    O kojeme robstvu vi pricate Exafoopsu,,Akoste mislili na C.Goru viste po mene cisto u nekih od pritvora i niste upuceni stase desava u tvojoj zemlji, po mene i svedskoj javnisti jedna od vodecoj zemlji u okrusenju ovog dijea Balkana i dijela evrope kao prmjer demokratije,dobri mj Exafoopsu jedina zemlja!! no probaj da malo citas ne samo nase novine no i vodece novine svijeta,, pase onda javi i otvaraj topike ove vrste dotle sjedi i uci.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Ko je koga unistio hercules?
    Komunisti sami sebe. Ili će bit da nagomilani ekonomski problemi bivše SFRJ su ipak rezultat nekih izdajnika, špijuna i vladara drugih zemalja? SFRJ je bankrotirala, i dug otplaćivala zaduživanjem u inostranstvu. Založilo se to rezervi zlata što se moglo stavit kod povjerilaca. SFRJ je imala trgovinski deficit i nije ga finansirala manjom potršnjom nego novim zaduživanjem.
    Quote Originally Posted by Brzi View Post
    Herkules, Jacu se slozit sa vama i upravu ste, na primjer Engleska i njen socjalizam nije nista drugo no Komunizam,ta Radnicka partija koja je vec dugo sa mandatom koji je na granici craka i kojase ako Bog veiki da nikad nece vrnut (liber party) i njen vodja sada Brown i prosli Blear koji su nista do Americkih papana, unistise nam zemlju i jos mlogo zemalja Svijeta. Socijalizam ili Komuniam nikakva razlika. Dovedose Svjetsku t jest Globalnu Recesiju kojace potrajati malo duze i van kontrole, cak niti sada G20 nije u stanju zaustaviti je, a ovdje se prica o nekom Socijalizmi i Komunizmu, o kome vise nit Gusle ne gude,ma dajte! i osvijestite se.
    Pozdrav Herkulesu.
    Hehehe. Sarkazam ali na mjestu. Na đžalost pojedini današnji demokratski izabrani lideri se ponašaju gore od mnogih komunističkih diktatora, a svojim odlukama i bistrim potezima zapanjuju narod. I Bler i Gordon su ništa drugo do pioni SAD-a. G20 ipak nije donijela odluke koje su se očekivale, niti je ikakvo revolucionarno rješenje dala kao prijedlog. Gordon je samit G20 vidio kao veliku priliku da prikupi poene kod drugih lidera, ali na žalost od tog samita male vajde.
    Mislim da bi dobar dio Britanaca volio da vidi Margaret Tacher ponovo na mjestu premijerke a ona ono bijaše liberalno nastrojena čini mi se.
    Last edited by hercules; 15-05-09 at 07:56.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Komunisti sami sebe. Ili će bit da nagomilani ekonomski problemi bivše SFRJ su ipak rezultat nekih izdajnika, špiju,a i vladara drugih zemalja? SFRJ je bankrotirala, i dug otplaćivala zaduživanjem u inostranstvu. Založilo se to rezervi zlata što se moglo stavit kod povjerilaca. SFRJ je imala trgovinski deficit i nije ga finansirala manjom potršnjom nego novim zaduživanjem.
    Sprdas li se ti sa tim bankrotiranjem???? Vidis li da se jos ne mogu dogovoriti kako da podijele imovinu po SFRJ, a da li si idje cuo da se neko svadja oko nasljedjivanja dugova?
    Kad bi se reklo da je SFRJ imala ekonomske probleme, deficite... sta bi se tek sad moglo reci za ove ekonomske gigante koji su svi pojedinacno vise zaduzeni nego SFRJ. Potonji premijer Ante Markovic je sumirao bio kompletno stanje prije nego je nastupilo ludilo i lako je provjeriti ukupno zaduzenje, prosjecni standard i taj deficit koji je za toliku drzavu bio smijesan kad se samo pogleda sa kolikim suficitom posluju ove drzave.
    Naravno nije ovo nikakva jugonostalgija vec samo lako provjerljive cinjenice.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    E pa ti onda provjeri i viđi je li SFRJ bankrotirala i kako se zaduživala i koliko je od toga duga otpisano
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    E pa ti onda provjeri i viđi je li SFRJ bankrotirala i kako se zaduživala i koliko je od toga duga otpisano
    Odje smo svi svoji pa niko neće zamjeriti, ali nesto tako ne pricaj u drustvu da ti se ne sprdaju.
    Sasvim slucajno imam podatke koji kazu da je dug SFRJ kad se ona raspala bio 16 milijardi dolara, odnosno 14,6 milijardi eura, a države bivše Jugoslavije sredinom prosle godine bile su dužne ukupno 94,8 milijardi eura. Gluposti koje plasiraju tvoje kolege oko bankrota SFRJ su toliko evidentne, a poredjenja radi kad je Argentina "bankrotirala" njen dug je iznosio 131 milijardu eura, a da ne bi ulazili u desetu temu lako je provjeriti koliko se taj dug Argentine smanjio i koliko joj je iznosio na primjer od 2006 - 2008. godine i sta uopste znaci izraz bankrotirala drzava.
    To se moze prisiti bivsoj SFRJ koje vise nema, ali ostale drzave je tesko tretirati kao Radoja Dakica
    Da ne bi ostale zamarali ciframa sve je poznato koliko je ko preuzeo duga i sta je sa tim radio, a o kakvom crnom otpisu dugova pricas jer nijedan jedini dolar SFRJ duga nije otpisan. To su opet prazne price i demagogija sadasnjih ekonomskih genija. Preuzeti dug proglasavali su za javni, pa se na tu svotu "kalemila" i sva sljedeca zaduzivanja dugovanja, a sva reprogramiranja kratkorocnih kredita morali nekako pravdati.
    Kako je najlakse - sve svaljivati na SFRJ ili da je to Tito u grob ponio kao stari mason Kod kredita ili dugovanja Pariškom i Londonskom klubu nije bilo muvanja pa kad pricas o otpisivanju provjeri koji su to otpisani
    Naravno da ne ulazimo u takve "sitnice" kolika je vrijednost ostavljene imovine po toj bankrotiranoj SFRJ koju su sve nasljednice prihvatale ka "bele rade" osim nasih mulaca koji su bili toliko strucni i povjerovali da je SFRJ bankrot pa sta ce im ta muka.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Hari, ja pričam o vremenima prije raspada 1992. Ne pričam o 1992. godini.
    U vremenima krize 70tih godina kad je deficit bio ogroman i finansirao se dodatnim zaduživanjem.
    Nije nikakva demagogija, niti ja pričam gluposti.
    Londonski i Pariški klub su oprostili dio dugova državama nasljednicama bivše SFRJ.
    Ovdje smo svi svoji pa ti niko neće zmajeriti na neupućenosti
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Podatke Herci, podatke, a ne sad finte da je SFRJ banrotira 20 godina prije nego je sahranili.... otpisali ali sta.
    Zar ti nije samom smijesno da o bankrotu, prezaduzivanju... pricaju oni koji su od 14,6 napravili 94,8 duga. Logicno je da sam ja neupucen u ekonomiju, ali za sabiranje 2+2 ne treba velja strucnost, osim ako se nesto nije promijenilo pa bolje dugovati 94 nego 14

  16. #16
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,984
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Hari, ovdje se moram sloziti sa herkulesom, jer je evidentno da je privreda bivse juge bila rasarafljena i da je svako zivo preduzece propalo jer ih nisu vise imali cim finansirati koliko su grcali u dugovima. a i strukture preduzeca su zastarele kao i sve ostalo u tom sistemu. ekonomski gledano taj balon nije se mogao vise pumpati i prsnuo je krajem osamdesetih. ovo je cisto sa ekonomske strane gledista jasno uocljivo. sad ne znam koja je tvoja teorija raspada posto vidim ne prihvatas ovu.

  17. #17
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    310
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brzi View Post
    O kojeme robstvu vi pricate Exafoopsu,,Akoste mislili na C.Goru viste po mene cisto u nekih od pritvora i niste upuceni stase desava u tvojoj zemlji, po mene i svedskoj javnisti jedna od vodecoj zemlji u okrusenju ovog dijea Balkana i dijela evrope kao prmjer demokratije,dobri mj Exafoopsu jedina zemlja!! no probaj da malo citas ne samo nase novine no i vodece novine svijeta,, pase onda javi i otvaraj topike ove vrste dotle sjedi i uci.
    Jeste li Vi pogledali ovaj video ? Ja nisam nista rekao, taj covjek je za mene sve rekao.

    Sto se tiche nacionalnog duga nash u doba tita i kasnije je bio zlatan kakav je americhki u ovo doba.
    http://www.brillig.com/debt_clock/debtiv.gif
    Download delivery!
    Uskoro server na http://exafloops.hopto.org/

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ovdje se ne radi o necem apstraktnom pa da imamo svoje misljenje vec o podacima koje treba dokumentovati. Ja ne tvrdim da je privreda bila superiorna, ali nemam ilizija i nijesam danas alkohola ni okusio pa da pricam o superiornoj privredi kakva je sad. Navescu ti na desetine primjera da nam je sad privreda vise "socijalistickija" nego tada i vjerovao ti ili ne u toj SFRJ se nije placalo i finansiralo one koji nista ne proizvode kao sad. Kome je bio interes da se raspadne i da se tako raspadne SFRJ nije tesko zakljuciti kad pogledas koji su sad bogatasi, a kako su bili bogati tada, a i to ukupno zaduzenje jasno govori.
    Nijesam bas siguran da se strasno upumpavalo na primjer u Elastikplastik koji je tada bila firma evropskog kvaliteta, ali ne evropskog kako se sad prica. Zamisli kako je to bila propala firma kad se jos koristi ono sto je ona napravila, a nova uspjesna ekonomija nije napravila ni novu "iglu" iz tog asortimana a da ne pricamo dje su sad firme koju su se bavile tom proizvodnjom i uslugama.Nije ta drzava bila prije kosovskog boja pa da nagadjama vec je lako provjeriti od cega su nasi roditeljeli ili djedovi pravili kuce, kupovali stanove i kako su zivjeli.
    Najrazvijenija republika i ona koja je najbolje zivjela i tada i zivi sad zaduzena je je duplo vise nego cijela SFRJ. Zamisli sad kako povjerovati onda ekonomistima koji tvrde da je ta propala drzava bila prezaduzena sa skoro dvadeset miliona stavnovnika, a nije prezaduzena drzava sa duplo vise duga i deset puta manje stanovnika? Naivcine su povjerovale da je Srbija iskoriscavana od svih, a ona sve hrani i bez nje ce svi pocrkati od gladi pa su poceli prekrajati granice. Granice ostale kakve su bile, a oni ograniceni ce vracati mnogo, mnogo vise dugova nego bi vracali da se to razbucavanje drzave desilo drugacije.
    Kazes da su preduzeca bila zastarela, a pogledaj onda kava su sad kad se maltene nista nije ulozilo u renoviranje preduzeca i rade jos tako zastarela, a krediti ihaahhaaaaa. Nije nama problem socijalisticka privreda koliko je socijalisticka svijest da neko treba da nam da a za rabotu cemo lako i raditi koliko se moze, ali da se ne umorimo. Pitaj najstarijeg socijalistickog radnika da li je znao bilo koga koji je tada bez dana staza ili sa stazem od dvije godine kupio stan u Podgorici od stotinak kvadrata. Za sve se moze dograditi teorija samo je problem da ona treba bar malo biti vjerovatna i da ne bude kao prica za malu djecu.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,272
    Thanks Thanks Given 
    2,762
    Thanks Thanks Received 
    2,635
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post

    Londonski i Pariški klub su oprostili dio dugova državama nasljednicama bivše SFRJ.
    Jesu nasljednicama, ali to ne znaci da su oprostili dug SFRJ, njoj vidis nisu morali nista oprastati za razliku od nasljednica
    She is only here to annoy herself!

  20. #20
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    310
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    0:24:46 je vrijeme kad pochinje da pricha o temi nacionalizma i SRJ na Kosovu.
    Prethodno pricha o razlozima kapitalizma i te velike ekspanzije na nejake zemlje.

    Da podsjetim,

    Last edited by exafloops; 15-05-09 at 23:30.
    Download delivery!
    Uskoro server na http://exafloops.hopto.org/

  21. #21
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ovdje se ne radi o necem apstraktnom pa da imamo svoje misljenje vec o podacima koje treba dokumentovati. Ja ne tvrdim da je privreda bila superiorna, ali nemam ilizija i nijesam danas alkohola ni okusio pa da pricam o superiornoj privredi kakva je sad. Navescu ti na desetine primjera da nam je sad privreda vise "socijalistickija" nego tada i vjerovao ti ili ne u toj SFRJ se nije placalo i finansiralo one koji nista ne proizvode kao sad. Kome je bio interes da se raspadne i da se tako raspadne SFRJ nije tesko zakljuciti kad pogledas koji su sad bogatasi, a kako su bili bogati tada, a i to ukupno zaduzenje jasno govori.
    Nijesam bas siguran da se strasno upumpavalo na primjer u Elastikplastik koji je tada bila firma evropskog kvaliteta, ali ne evropskog kako se sad prica. Zamisli kako je to bila propala firma kad se jos koristi ono sto je ona napravila, a nova uspjesna ekonomija nije napravila ni novu "iglu" iz tog asortimana a da ne pricamo dje su sad firme koju su se bavile tom proizvodnjom i uslugama.Nije ta drzava bila prije kosovskog boja pa da nagadjama vec je lako provjeriti od cega su nasi roditeljeli ili djedovi pravili kuce, kupovali stanove i kako su zivjeli.
    Najrazvijenija republika i ona koja je najbolje zivjela i tada i zivi sad zaduzena je je duplo vise nego cijela SFRJ. Zamisli sad kako povjerovati onda ekonomistima koji tvrde da je ta propala drzava bila prezaduzena sa skoro dvadeset miliona stavnovnika, a nije prezaduzena drzava sa duplo vise duga i deset puta manje stanovnika?
    Kazes da su preduzeca bila zastarela, a pogledaj onda kava su sad kad se maltene nista nije ulozilo u renoviranje preduzeca i rade jos tako zastarela, a krediti ihaahhaaaaa. Nije nama problem socijalisticka privreda koliko je socijalisticka svijest da neko treba da nam da a za rabotu cemo lako i raditi koliko se moze, ali da se ne umorimo. Pitaj najstarijeg socijalistickog radnika da li je znao bilo koga koji je tada bez dana staza ili sa stazem od dvije godine kupio stan u Podgorici od stotinak kvadrata. Za sve se moze dograditi teorija samo je problem da ona treba bar malo biti vjerovatna i da ne bude kao prica za malu djecu.
    Mnogo naivno.Potpuno je logično da zapadne države posle pola veka "hladnog rata" i svoje pobede neće poraženima(bivšim komunističkim zemljama) nešto poklanjati i uhvatiti ih za ručice i odvesti u evropski kapitalistički raj.

    Mnogo je logičnije svoju pobedu naplatiti(u koju je inače dosta uloženo) i u bivšim komunističkim državama instalirati i podržavati elitu koja će te države voditi po principu ZPP(zatvori, prodaj, potroši), koja će prodati jeftino privredne resurse(po pravilu zapadnom kapitalu) i koja će državu zadužiti, opet kod zapadnih kreditora , a tim kreditima će se opet po pravilu plaćati roba/usluge iz zapadnih država.


    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Naivcine su povjerovale da je Srbija iskoriscavana od svih, a ona sve hrani i bez nje ce svi pocrkati od gladi pa su poceli prekrajati granice. Granice ostale kakve su bile, a oni ograniceni ce vracati mnogo, mnogo vise dugova nego bi vracali da se to razbucavanje drzave desilo drugacije.
    Uobičajeno naklapanje o "srpskoj krivici" za raspad SFRJ.Menjanje međurepubličkih granica se nije uopšte pominjalo dok nije bilo jasno da će se izvršiti secesija Hrvatske i BiH.
    Jednostavno se težnja za promenom republičkih granica ne može okriviti za raspad SFRJ jer hronološki dolazi posle secesije i kao reakcija na nju, odnosno o tome je počelo da se priča tek kada je bilo jasno da će se SFRJ raspasti i da ta tvorevina nema nikakvu budućnost.

    Raspad SFRJ je počeo još početkom 70-tih, usvajanjem amandmana 1971 i kasnije ustava 1974, kada je bilo jasno da je komunistička elita odlučila da SFRJ pretvori u ono o čemu se dogovore republičke elite, a kada tog dogovora nema onda nema više ni SFRJ.

  22. #22
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    2,378
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja neznam u detalje sve,ali se jos sjecam u skoli u knjigama istorije da je tacno pisalo da je SFRJ u jednom momentu bila duzna 60 milijardi dolara. Mislim da je to bilo pred njen kraj,to je naravno Tito povlacio da bi finansirao drzavu,a to se tada smatralo jednim od najvecih dugova na svijetu,jer svi znamo koliko je 70 i 80 godina znacio jedan milion dolara. Znaci ja se dobro sjecam da je to pisalo u knjigu iz istorije,a vjerujem da i tako pise danas,sto znasci svi smo to ucili,barem ovi sto su isli u skolu posle 92. E sad ja bi htio da odje neko iznese neki dokaz da to nije istina,pa da i ja to izbrisem iz pamcenja kao glup i netacan podatak...

    Takodje se sjecam nekih detalja koje sam citao van skole da je Tito potrosio par milijardi na onaj aerodrom u brdu,neko je ovdje postovao klipove, valjda moze da izdrzi udar nuklerane,nalazio se na raskrscu BiH,Hrvatske i Srbije meni se cini,sigurno ce se neko ovdje toga sjetiti. Zamislite samo u to doba potrositi toliku kolicinu novca,mislim da je gradnja zapoceta 74 ili zavrsena nesjecam se najbolje jer sam to odavno citao. Znaci ne da je drzavom lose upravljano no je to smijesno,vlast je trosila kako je htjela,a narod se nije nista pitao,istina da se ne pitamo ni danas,ali barem imamo izbore,da smo pametniji bunili bi se vec odavno,tad bi iso na goli otok.A to sto se nebunimo je znak da nam josuvijek nije lose kako moze biti. Nadam se da mi neko nece odje pricat kako je ta investicija bila obavezna i pametna,jer taj aerodrom nikad nije nizasta iskoristen.Skladistili su se tu avioni,i 92 su ga zaracene strane urusile,da ga nebi koja koristila.
    Last edited by Daaron Aracus; 16-05-09 at 03:09.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Obozavam kad dusanp demantuje pa kaze e nije - no jes
    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    .Menjanje međurepubličkih granica se nije uopšte pominjalo dok nije bilo jasno da će se izvršiti secesija Hrvatske i BiH.
    Da ne bi nagadjali ili se postavljali viceve kao ovaj da se u skoli ucilo o 60 milijardi evo kako je dug podijeljen i koliki je bio.
    16 milijardi dolara je po kursu preracunat najprije u njemacke marke, a kasnije u euro i iznosio je tacno 14,6 milijardi eura.
    Da ne bi bilo zbrke u taj dug je ulazio i dug prema Pariškom i Londonskom klubu i sve sto su zaduzivale bivse republike i pokrajine jer je garant bila pokojna SFRJ.
    Poslije diobe svaka clanica je pregovarala o reprogramiranju, vremenu
    dospijevanja rata.... Nijedan jedini cent duga SFRJ-u nije oprosten, a sta je ulazilo i koji dugovi su oprastani bivsim republikama to niko pouzdano ne zna i ostaje da se vjeruje na rijec politicarima.
    Dug SFRJ-a je podijeljen po ključu MMF-a pa se zalomilo da će taj dug vracati po procentima: bivša država Srbija i Crna Gora - 36,5 posto = 5,329 milijardi eura, Hrvatska 28,5 posto = 4,161, Slovenija 16,4 posto ili 2,3944, Bosna i Hercegovina 13,2 sto je iznosilo 1,9272, a Makedonija 5,4 posto ili 0,7884 milijardi eura.
    Nije objavljeno, ali moguce je i da sam ja propustio podatak koliko je precizno pripalo samoj Crnoj Gori od toga duga poslije diobe sa Srbijom.
    Posto me sad mrzi traziti svjezije podatke koji se vjerovatno razlikuju, ali na gore i ne ne bolje, sredinom prosle godine dug Hrvatske je bio 35,3 milijarde eura, Srbije 18,6 milijardi eura, mada sam djavo zna kako se mogla zaduzivati a bila pod embargom toliko vremena, ali to je druga prica.
    Sloveniji je prije uvođenja eura bruto devizni dugo prema inostranstvu
    iznosio oko 20 milijardi eura, a sredinom prosle godine preko 30,5 milijarde eura. Bosna i Hercegovina 5,3, Makedonija 2,4, a nasa drzava Crna Gora je zasluzila da je detaljnije pogledamo.
    Tesko je bas precizno saznati koliki je dug jer se o njemu kod nas opisno prica po sistemu "zaduženost Crne Gore i javni dug je na nivou od oko 30% domaćeg bruto proizvoda pa je to umjereno ili u prevodu ma super nista se ne śekiraj, ali.... Prije godinu dana nase Ministarstva finansija je reklo da nam je dug 788 miliona eura, sa dugovima javnih poduzeća za koji garantuje država, sa unutrasnjim, vanjskim, naslijedjenim dug je preko 2,5 milijarde eura, a od imovine SFRJ nasi strucnjaci nijesu dobili ni kutiju sibica sa tendencijom da jos nesto i doplatimo, a ne naplatimo.
    Kad se sve ove cifre saberu dobije se manje vise ono sto sam napisao koliko su zaduzene republike nasljednice SFRJ-a zajedno, ako se preracuna kad su raskupusali tu prezaduzenu drzavu SFRJ svaki njen drzavljanin, gradjanin... bio je duzan oko 800 dolara, a to je bilo manje od prosjecne plate.
    Preracunajte sad taj odnos pa da pricamo o bankrotiranjima

  24. #24
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    2,378
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Probacu da nadjem tu knjigu kad se vratim u cg,ozbiljno ti kazem da je to pisalo,eto izgleda da nije istina..

  25. #25
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    raspad sfrj je počeo još početkom 70-tih, usvajanjem amandmana 1971 i kasnije ustava 1974, kada je bilo jasno da je komunistička elita odlučila da sfrj pretvori u ono o čemu se dogovore republičke elite, a kada tog dogovora nema onda nema više ni sfrj.
    Устав из 1974 је ископао гроб СФРЈ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. vrsta buldoga
    By bonaza in forum Kućni ljubimci
    Replies: 24
    Last Post: 17-02-10, 23:31
  2. 10 vrsta orgazma
    By rain_wind_storm in forum Sex i erotika
    Replies: 7
    Last Post: 07-07-09, 01:32
  3. To je kapitalizam!
    By Ćipur in forum Politika generalno
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-06, 18:35
  4. Vrsta goriva
    By vladan78pg in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 8
    Last Post: 03-09-06, 23:19
  5. Kapitalizam vs Socijalizam
    By Gile_sampion in forum Sve i svašta
    Replies: 52
    Last Post: 31-01-05, 15:41

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •