Results 1 to 9 of 9

Thread: Sve više neženja na sjeveru Crne Gore

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    SOA NEBESKA
    Posts
    2,335
    Thanks Thanks Given 
    30
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow Sve više neženja na sjeveru Crne Gore

    Broj neženja povećava se svake godine na sjeveru Crne Gore, a samo u jednom dijelu opštine Bijelo Polje ima ih preko hiljadu.
    Prema statistici Sekretarijata za društvene djelatnosti i opšteupravne poslove Skupštine opštine Bijelo Polje, od Slijepča mosta do pljevaljske granice živi čak hiljadu i 250 neženja starijih od 30 godina.
    Sekretar Sekretarijata Slobodan Jelić rekao je da se radi o društvenom problemu broj jedan.
    „Samo u Pavinom Polju živi 400 neženja koji imaju preko 35 godina, a ništabolja situacija nije ni u Tomaševu, Papama i ostalim selima u Vraneškoj dolini. U Njegnjevu živi 50 neženja, iako je to pitomo selo, blizu grada i uslovi u njemu relativno dobri“, rekao je Jelić.
    Boško Mašković neženja iz bjelopoljskog sela Tomaševo, rekao je da mu buran život nije dao ni školu da završi, ni da se oženi.
    „Spadam među mlađe momke u Tomaševu. Razlozi što se nijesmo oženili su razni - nezainteresovanost, teška vremena, ratovi. Uostalom, ima i dosta djevojaka koje su ostale neudate, a ja ne planiram da se ženim, jer, sve što sam planirao propalo mi je“, kazaoa je Boško.
    Da su svadbe rijetke govore i podaci iz Mjesnih kacelarija i školskih Ljetopisa, u kojima je broj vjenčanja i upisa prvaka u školu u stalnom opadanju.
    Na primjer, Osnovna škola «Šukrija Međedović» u Godijevu je školske 1976 – '77. imala preko 600 učenika, dok ove broji 180 učenika, a skoro identična situacija je i u školi u Tomaševu.
    Direktor Vojislav Žujović je rekao da škola, kojoj gravitiraju Barice, Sokolac, Lijeska, Muslići, Čokrlije, Potrk i Pape, ove godine ima 181 učenika, dok je školske 1971- 1972. brojala čak 903 učenika.
    „Ove godine se u prvi razred upisalo 15 djece, dok osmogodišnja škola u Baricama ima samo osam učenika. Razlozi opadanja broja učenika su različiti, a jedan od njih je i to što momci u Vranešu neće da se žene. Samo ih u Lijesci ima 70“, naveo je Žujović.
    Slična je priča i u tamošnjoj Mjesnoj kancelariji, a u posljednje dvije godine sklopljeno je samo osam brakova, dok je 2003. godine, kada je Ministarstvo poljoprivrede dijelilo premije za brakove na selu, bilo 20 vjenčanja.
    Matičar u Mjesnoj zajednici Tomaševo Ranko Radojević smatra da je sveukupna situacija u zemlji dovela do toga da se neženje teško odlučuju za brak.
    „Kod nas se uglavnom živi od poljoprivrede, a otkup stoke je slab. Djevojke neće na selo da se udaju, a pazarnim danom u Tomaševu rijetko da se može vidjeti žensko čeljade. Ostala su samo staračka domaćinstva, a selo je u odumiranju“, rekao je Radojević.
    E pa gospodjice udavace, sad znate gdje cete u lov da krenete,ali nazalost nece ni jedna na selo :mrgreen:
    Oj visoki Durmitore svih planina direktore...

  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Pljevlja City
    Posts
    1,017
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by netsniper View Post
    E pa gospodjice udavace, sad znate gdje cete u lov da krenete,ali nazalost nece ni jedna na selo :mrgreen:
    Htjece htjece...
    Last edited by Napster; 20-11-06 at 11:22.
    Ko zNa zNa Ra Ra!

  3. #3
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    oce mozda koja mojih godina,ako je ustala neudata,pa k'o veli,daj sta das,a ove mlade neote, teorije nema!

    (a i sto ce tamo, mili brate,ja sam bila jednom u posjeti u Tomasevu,cini mi se da je to kraj od kraja svijeta)

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Normalno da nece. Ko ce da zivi danas u vukoebinu? Tek kad se sjever razvije i kad razvije turizam bice i manje nezenja.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    448
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    oce mozda koja mojih godina,ako je ustala neudata,pa k'o veli,daj sta das,a ove mlade neote, teorije nema!

    (a i sto ce tamo, mili brate,ja sam bila jednom u posjeti u Tomasevu,cini mi se da je to kraj od kraja svijeta)
    Ja sam iz bijelog polja a nikad mi tamo noga krocila nije :P

  6. #6
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    40
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Normalno da nece. Ko ce da zivi danas u vukoebinu? Tek kad se sjever razvije i kad razvije turizam bice i manje nezenja.
    Na severu Crne Gore je stvarno tuzno...Tamo mogu da zive ljudi koji su tamo rodjeni i odrasli.Ne potcenjujem,ja jako volim taj kraj i svake godine odlazim,ali sve je mrtvo...
    Nije svim devojkama ispod casti da iz urbane sredine odu na selo,ali kad nemaju bas nikakvu perspektivu.
    Ja provedem 10 dana,pa se smorim ko lav

  7. #7
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    niksic
    Posts
    624
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zasto na selo da radi sa govedima za 300 era mjesecno kad moze da cisti stepenice u grad za 150

  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Brlja
    Posts
    6,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by netsniper View Post
    Boško Mašković neženja iz bjelopoljskog sela Tomaševo, rekao je da mu buran život nije dao ni školu da završi, ni da se oženi.
    „Spadam među mlađe momke u Tomaševu. Razlozi što se nijesmo oženili su razni - nezainteresovanost, teška vremena, ratovi. Uostalom, ima i dosta djevojaka koje su ostale neudate, a ja ne planiram da se ženim, jer, sve što sam planirao propalo mi je“, kazaoa je Boško.
    :lolblue: :lolblue: :lolblue: kakakv lik

    stvarno mi nije jasno sto bi to broj nezenja bio alarmantiji podatak od broja neudatih djevojaka
    Kako Vaša bolest ?

  9. #9
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    40
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zabjeloooo View Post
    zasto na selo da radi sa govedima za 300 era mjesecno kad moze da cisti stepenice u grad za 150
    Ne znam kome je ovaj post bio upucen...bez uvrede,ja sam samo htela da kazem da je Vojvodina Kalifornija za sever CG zto ne znaci da tamo ne bih otisla da zivim...nikad se ne zna.Koliko vidim i ti si iz grada,sto ne odes na selo i bavis se stocharstvom,ako ce ti se primanja tamo udvostruciti?!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 15:55
  2. Pavel A. Rovinski: Crnom Gorom
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 6
    Last Post: 27-02-10, 15:12
  3. CRNOGORCI U RUSKO-JAPANSKOM RATU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-09, 19:47
  4. Djukanovic: vecina izmedju 25% i 40%
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 121
    Last Post: 07-02-06, 17:16
  5. Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 09:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •