Results 1 to 15 of 15

Thread: predanje o plemenu ozrinickom

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default predanje o plemenu ozrinickom

    Ovih dana sam citala knjigu "Ozrinici, Kuci i Grahovo, po predanju i saznanju", koju je napisao Savo S. Radulovic, a u kojoj sam nasla interesantnih podataka o porijeklu Ozrinica, kojima po knjizi i moje pleme Komani pripada.

    Savo Stanov Radulovic je rodjen 26. avgusta, 1862. godine u Komanima (selo Cafa). Posto je kao dijete obolio od djecje paralize, i ostao "sakat" na jednu nogu, nije ka druga djeca onoga doba mogao trcat po komanskome krsu, no je od ranoga djetinjstva drugovao sa svojim znamenitim djedom Novakom Lazarevim i slusao uz ognjiste mnoge price iz tradicije i predanja od njegovih savremenika...a Savo se sjeca prica koje je kao desetogodisnji djecak slusao i pamtio, a koje su pricali ljudi koji su tada imali blizu stotinu godina! Kako i sam kaze, postoje bar nekakvi materijalni, u vidu dokumenata, epskih pjesama, dokazi iz 18. vijeka, ali ono prije se samo moglo prenositi sa koljena na koljeno...on je vodio racuna o "cojstvu" pripovjedaca, pa price od onih u cije se postenje ne bi mogao zakleti nije uzimao u obzir, nego je u knjizi pricao samo o onome sto je cuo od ljudi kojima se moze vjerovat da "ne navrcu vodu na svoju vodenicu", tj, ne prekrajaju predanja kako bi sebi vise dali na znacaju.

    Prenijecu vam sto je Savo Stanov napisao o porijeklu Ozrinica u pomenutoj knjizi, a mene interesuje ima li neko ko pripada ovome plemenu, a da zna za ovo predanje, ili neko drugo?

    Ozro (zlatiborac, zato sto se pretpostavlja da je dosao sa Zlatibora) je sin bana Nazrina, koji je poslije kosovskoga boja dosao iz Srbije u Stolac u Bosni i nastanio se ispod planine Ozren. Imao je sest sinova, Ozra, popa Mijajla, Vasa, Pipa, Hota i Krasa.
    -od Ozra su Ozrinici
    -od popa Mijajla su Bezdanovici u Komanima (Jovanovici, Pejovici, Radonjici)
    -od Vasa su Vasojevici
    -od Pipa su Piperi
    -od Hota su Hoti, Arbanasi
    -od Krasna su Krasnici isto Arbanasi u Dukadjinu
    Predanje veli da su se svih 6 brata za vrijeme Ivana Crnojevica doselili u predjele koje i danas nastanjuju njihovi potomci, pripadnici tih plemena.
    Last edited by zvoncica; 12-05-09 at 01:38.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •