Page 35 of 69 FirstFirst ... 2531323334353637383945 ... LastLast
Results 851 to 875 of 1724

Thread: Crnogorski jezik- misljenja?

  1. #851
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by scele View Post
    Jesi li ti slijep ili namjerno provociraš ili šta? Kapiram, moderator si ođe trebao bi da budeš makar ravnopravno i odmjereno postavljen prema svakom članu ovog foruma. Nažalost, radiš potpuno suprotno. Jesam li u jednom jedinom svom postu negirao postojanje crnogorskog jezika? Nisam. Jesam li u jednom jedinom svom postu srbovao ili širio ideju srpstva? Nisam.

    Zašto, ajde mi objasni kad toliko provociraš, zašto ja ili bilo ko drugi na ovom forumu ne mogu biti CRNOGORAC koji priča CRNOGORSKI i koji ne želi zajedničku državu sa SRBIJOM, ali isto tako ne želi da mu djeca sutra u školi uče kvazi-verziju HRVATSKOG (sa primjesama ruskog) koju sad nazivaju CRNOGORSKI jezik? Ne želi da mu djeca uče tvorevinu jedne vlasti koja misli samo na svoju gu*icu i zavađa narod na račun davnoprošlih vremena.

    Crnogorski jezik POSTOJI sad, postojao je i ranije i POSTOJAĆE ubuduće. Ali ne u obliku kakvim ga sad ovi vlastodršci prikazuju. Živi bili pa vidjeli.
    Ko je ko i sta je ko to je vazno taman ka i lanjski snijeg. Vidis i sam da ti pises o svemu samo ne o jeziku i jos trazis da ti ja objasnjavam. Budi ti Crnogorac koji prica kineski ili Kinez koji prica crnogorski sasvim je svejedno, ali patisite vise sa nebulozama da je sve antisrpska propaganda sto se vama ne svidja i da ne bi bila antisrpska propaganda onda mora biti kako je par strucnjaka za raspoznavanje antisrpstva zamislilo.
    Dobro je da si napisao bar jedan post dje nijesi pomenuo antisrpsku propagandu, sto je svakako napredak samo sad opet vidis provociranje tamo dje ga nema.
    Ja sam ubijedjen da si ti lingvista jer samo strucnjak moze raspoznati finese "kvazi hrvatskog sa primjesama ruskog" i već sam izrazio zaljenje sto te nijesu konsultovali oko jezika, ali zivot je takav i nepravde se strasne desavaju, sto opet ne znaci da je to antisrpstvo, anticrnogorstvo, a cak nije ni antieskimski pokret negacije bilo cega. Samo bez nervoze, a sve jezike treba uciti pa ko ne zna crnogorski moraće nauciti, a ko neće opet neka je zdravo.
    Niti će jezik crnogorski biti zbog toga siromasniji niti će se ko posebno zabrinuti sto se taj jezik nekome ne svidja.

  2. #852
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Tako se nash poshtovani moderator ubi da izbrishe postove za koje misli da ga ugrozhavaju (ili da ih je na njegov pdf poturila BIA,CIA, Tadicev kabinet ili ne znam ko sve ne), ne shvatajuci da takvi porivi vishe govore o njemu i njegovim stavovima,nego o kvalitetu nashih postova.Jer,kao shto mi on kaza na drugoj temi,i izbrisani postovi se vide
    I opet ti u sirokom luku zaobilas istinu i zaboravljas da se svaki izbrisani post vidi i bilop bi dobro da prestanes iznostiti lazi jer postaje degutantno.

  3. #853
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    61
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moramo postovati i pricati Crnogorski , zasto bismo pricali nekim drugim jezikom , kad imamo svoj

  4. #854
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Dubrovnik
    Posts
    334
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OSCAR View Post
    Jes, ma su još manje od tih 237.000 ljudi u prošlosti uspjeli napravit ono što tvom narodu nije pošlo za rukom od 1102 do 1991 (889 godina) - da stvori nezavisnu međunarodno priznatu državu, tako da svaki kvantitet posjeduje određeni kvalitet

    @ Šćele, neđe sam ranije pisao o tome...Valtazar Bogišić je napravio: ... a bio je Hrvat iz Dubrovnika, Ivan Meštrović je tvorac:....a bio je Hrvat iz Vrpolja, Ivan Mažuranić je napisao:... a bio je Hrvat iz Vodnjana, trogiranin je projektova riječki most, u Zetskom domu prvu predstavu odigralo HNK, i tako dalje.

    Jaroslav Čermak...

    O vezama sa Rusima je suvišno trošit riječi, sa Srbima - tek suvišno, ali se pokazuje često da su i ponajbolje u CG napravili stranci i izvanjci, tako da ne bi ja odma udara po tome što su stranci bili u odboru za standardizaciju jezika.
    Ne, ja sam iz Dubrovnika, a Dubrovnik je vrh vrhova svjetske civilizacije. Bio je neovisna država od 1358. do 1808.

  5. #855
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Cetinje, ponekad Titograd
    Posts
    2,367
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by August Dominus View Post
    Ne, ja sam iz Dubrovnika, a Dubrovnik je vrh vrhova svjetske civilizacije. Bio je neovisna država od 1358. do 1808.
    Pa si Dubrovčanin po nacionalnosti, a na forumu si predstavnik Republike Dubrovnik?
    Mogao bi za početak, kad je jezik u pitanju, počet da pričaš kako se priča u DBK, a ne u Zagrebu, jer to dvoje veze nema.
    Primjeri cojstva i junastva Crnogoraca i Arbanasa - Marko Miljanov Popovic...

  6. #856
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ovo UBACHANJE JEZIKA u tudja usta je postalo degutantno,
    neka svako svoj jezik drzi iza svojih shkrbavih zuba, i neka ga KRSTI po svom lichnom nahodjenju, silovanja i pokrshtavanja i prekrshtavanja po CGi, je bilo preko svake mjere, a posledice po CGu i CRNOGORCE su TRAGICHNE,
    gubitak najvidjenijih glava sa jedne i druge strane,
    NECU DA KUNEM GRADJANE CGe kao SVETI PETAR CETINJSKI,
    nego da molim za LJUBAV I TOLERANCIJU,
    da ne solimo pamet jedni drugima, po pitanju JEZIKA,
    nego neka svako lize svoj vagan na svoj prag, po sopstvenom izboru,
    a hvala BOGU I SVVETOME JOVANU,
    DOBRO SE (NE)SPORAZUMIJEVAMO NA NASHKI JEZIK.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  7. #857
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Beograd - HN
    Posts
    190
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    No ajde da rezimiram što sam shvatio pišući ovdje, jer nema svrhe dalje.

    Elem novi Pravopis crnogorskog je donijet i tu sad nema "oću-neću", biće tako kako piše u crvenoj knjizi i amin! Ne odma', ali za jedno 10-20 godina će narod u CG imati tastature sa "ś" i "ź", možda se u međuvremenu izmisle još neka slova...vrijeme će pokazati svoje.

    Da su Milo i kompanija izašli na TV i rekli "Narode Crne Gore, naši pra-preci Gelgamečani su pričali gelgametski, vala ćemo morat' i mi, nazvaćemo ga crnogorski, izmjenićemo istorijske knjige a za to što ga nismo do sad govorili okrivićemo srbe i četnike". Provući će sve što budu htjeli a narod će klimnuti glavom, primiti koji euro i opet glasati za njih.

    Srećno Vam bilo svima kad ima ko da misli za Vas. Aj zdrao'! 8)

    P.S. Ovom postu predviđam oko 15min. života on-line, sudeći po dosadašnjim brisanjima.

  8. #858
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Mene ovaj jezik shto mi majka-jadka pokloni,
    niko nije mijenja, lishe danaca, engleza i rusa, za njih sam ga mora prelomit,
    ali POLITICHKE ODLUKE o mome jeziku,
    me tangiraju kao ono ko visi na sliku u mjesnu zajednicu na Zlaticu,
    svi me i onaj sa slike,
    mogu poljubit u .......,
    ja zborim i tvorim na NASHKOM, ka Marko Miljanov u CGi.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  9. #859
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    118
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Recordare88 View Post
    Ali shvatash, reci euro je patriotski Na tome se poznaje ko je pravi gradjanin CG, a ko je srpska opcija...

    Da nije tuzhno,bilo bi smijeshno...
    xaxaxaxa...patriotski....pa pravilnije je "evropa",nego "europa"...samo zato i mislim da je pravilnije evro!!!

  10. #860
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote=mikri maus;1843187]
    Quote Originally Posted by contradiction View Post
    nepismeni i tačka

    ali kad kažu "evro"

    Znam da mi govorimo euro,ali pravilnije je "evro" i tu ne vidim sporan detalj
    a ne, grdno se varaš

    no da se ne bi preganjili pogledaj pravopis crnogorskog jezika

    svojevremeno je evropska unija zabranila sloveniji da koristi pogrešan naziv "evro"

  11. #861
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote=bojan_pg;1844360]
    Quote Originally Posted by niksicanin 24 View Post

    dobra fora na konto ovoga, ako je evro a ne euro onda je i eVrokrem a ne eUrokrem
    i Evrosalon

  12. #862
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    3,282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    141
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    [quote=contradiction;1845576]
    Quote Originally Posted by mikri maus View Post
    a ne, grdno se varaš

    no da se ne bi preganjili pogledaj pravopis crnogorskog jezika

    svojevremeno je evropska unija zabranila sloveniji da koristi pogrešan naziv "evro"
    Otkud ti to sad? Pa nema univerzalnog naziva, a ja cisto sumnjam da su Slovenci bili uveli naziv ne znajuci da li je ispravno ili ne.

    Drugo, kolijevka Evrope je ovdje, i konacno to je grcka, a ne zapadnjacka, odnosno latinska rijec.
    Kad bi danas protiv ovog Mila, stao Milo iz 90-ih, ta dva bi Mila vodila rat do satiranja.

  13. #863
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by scele View Post

    Petrovici i kompanija su izašli na nekakvu livadu, popeli se na krs i rekli... izmjenićemo cetiri vijeka istorijske svijesti Crnogoraca, a za to što dosad nijesmo bili pravoslavci, Srbi i govorili Vukovim jezikom, okrivićemo katolike i Turke. Jos kad udjemo u zajednicku drzavu sa bracom Srbima, iha...ljepota, necemo imat ni crkve, ni drzave, ni vlasti, ni imena, sve ce to drugi za nas da udesi, a mi cemo da pocinemo". Zarad svoje guzice, provukli su sve što su htjeli, a narod je klimnuo glavom, jer to su bile paljevine navucene na junastvo, cijepanje glava, medalje i ratovanje.
    Bogomi, tako nam ga i bi. Skracena verzija crnogorske istorije od XVIII v. do dana danasnjeg.


    _______

  14. #864
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    360
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sto je s vama ljuđi?? bavite se potpuno sporednim stvarima. a istina je vrlo jednostavna: hrvatski, bošnjački, srpski i crnogorski su, lingvistički gledano, jedan te isti jezik. i to je fakat. međutim, iz političkih razloga, 4 naroda se ne mogu složit da ga nazovu jednim imenom i zajednički kodiraju. kamo sreće kad bi to bilo, lakše bi bilo i nama i svijetu. no, pošto nema šanse da će se to zbit, a pošto su ga Hrvati nazvali hrvatskim, Bosanci bošnjačkim, a Srbi srpskim, sad je glupo očekivat od Crnogoraca da se oni naprave pametnim i prestanu s ovijem zvekom. onda neka bude crnogorski - a da se zna da je to isti jezik, sa drugim političkim nazivom i eventualno nešto drugačijom kodifikacijom (očekujemo Glušica and Co. pravopis, nadamo se normalnim rješenjima). a ovo što Čirgić izmišlja novine i vadi starine iz naftalina je otprilike na nivou Project Purašević
    I don't necessarily agree with everything I say.

  15. #865
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    načekaćeš se. najbolje da nam Amfi napiše jedan pravopis. blago meni kako me Glušica spašava od propasti i arhaizma i mojega izvornoga govora. hvala joj što me pokušava spasiti... i vas moderniste kojima svijet završava sa Beogradom, tj. to vam je svijet. i vas formaliste kojima suština nikad nije važna već samo etikete i ambalaža plitka. važno je zvati ga crnogorskim pa neka bude u biti ekavski srpski... ko to ferma. moderno je.

  16. #866
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    360
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    načekaćeš se. najbolje da nam Amfi napiše jedan pravopis. blago meni kako me Glušica spašava od propasti i arhaizma i mojega izvornoga govora. hvala joj što me pokušava spasiti... i vas moderniste kojima svijet završava sa Beogradom, tj. to vam je svijet. i vas formaliste kojima suština nikad nije važna već samo etikete i ambalaža plitka. važno je zvati ga crnogorskim pa neka bude u biti ekavski srpski... ko to ferma. moderno je.
    ovaj jezik sto imamo, sto Srbi zovu srpskim, a mi s pravom crnogorski, je jedan te isti. a ako ti je toliko stalo da imas neki jezik koji se razlikuje od srpskog, moraces da ga izmislis
    I don't necessarily agree with everything I say.

  17. #867
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by madobrojeto View Post
    sto je s vama ljuđi?? bavite se potpuno sporednim stvarima. a istina je vrlo jednostavna: hrvatski, bošnjački, srpski i crnogorski su, lingvistički gledano, jedan te isti jezik. i to je fakat. međutim, iz političkih razloga, 4 naroda se ne mogu složit da ga nazovu jednim imenom i zajednički kodiraju. kamo sreće kad bi to bilo, lakše bi bilo i nama i svijetu. no, pošto nema šanse da će se to zbit, a pošto su ga Hrvati nazvali hrvatskim, Bosanci bošnjačkim, a Srbi srpskim, sad je glupo očekivat od Crnogoraca da se oni naprave pametnim i prestanu s ovijem zvekom. onda neka bude crnogorski - a da se zna da je to isti jezik, sa drugim političkim nazivom i eventualno nešto drugačijom kodifikacijom (očekujemo Glušica and Co. pravopis, nadamo se normalnim rješenjima). a ovo što Čirgić izmišlja novine i vadi starine iz naftalina je otprilike na nivou Project Purašević
    Cirgic nije uveo nista neobicno, samo sto sad mozes da napises "śutra", mjesto "sjutra" i mozes da kazes "đed", mjesto "djed". Pravo da ti kazem, za mene bi bio nenormalan crnogorski jezik bez ovih korekcija koje je Cirgic napravio.

  18. #868
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Peko, uozbilji se jer pricas kao da je iko ikad u Crnoj Gorio rekao "đed". Vazda, a cak i prije toga se govorilo "deda, bre", a sto je to Cigrić uveo dobro se zna.

  19. #869
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Ne nasjedajte na trikove dušmanske SPC

    Čirgić ništa nije uveo. Nasjedate na paklene fore SPC i ostalih dušamana crnogorskih.
    Crnogorski jezik je kodifikovao pokojni Vojislav Nikčević.


  20. #870
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    360
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i vjerovatno se od starina pricalo ćelohranitelj... to je problem, moze se par rijeci uvesti kao izuzetak, ali ne moze se od izuzetka pravit pravilo.
    ali sva prica je suvisna - jezik je takav kakav je, nametanje jezika je nemoguce. to jos nikome nije poslo za rukom bez ozbiljnijih represivnih mjera, a i tada su bile potrebne generacije
    I don't necessarily agree with everything I say.

  21. #871
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by madobrojeto View Post
    bavite se potpuno sporednim stvarima. a istina je vrlo jednostavna: hrvatski, bošnjački, srpski i crnogorski su, lingvistički gledano, jedan te isti jezik. i to je fakat.


    S sociolingvisticke su tocke gledista svi ovi jezici dijelovi tzv "srpskohrvatskoga/hrvatskosrpskoga jezicnog klastera".
    SH/HS jezicni klaster cini sustav od tri narecija: cakavskoga, kajkavskoga i stokavskoga.
    Stokavsko je narjecje genetski temelj standardnima jezicima Bosnjaka, Crnogoraca, Hrvata i Srba.
    Drugi je naziv za jezicni klaster dijasistema.

    PS: Ima jos jedna sociolingvisticka klasifikacija prema kojoj ima sprpskohrvatski abstand-jezik (Abstandsprache) koji obuhvaca 4 posebnih ausbau-jezika (Ausbausprache) - bosanski, crnogorski, hrvatski i srpski.
    Last edited by A+A; 29-09-10 at 09:59.

  22. #872
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ti danas odbijaš zboriti crnogorskim. to je posljedica upravo nametanja. znači radi ka' sat proz udžbenike i medije i bez sile. i niko ništa ne nameće tebi kao ti meni. ja te ne ćeram da pišeš đed a ti bi mene naćerao... zašto? nije metvica nego nana. nana je tako gradski. inače izuzetak je reći sjedinjeni nikako śekira. zato opet ne tumbaj stvari naopačke... u svakom jeziku ima izuzetaka... tako Hrvati vele sretan ali shvaćati... pa im ništa ne smeta ta tobožnja konfuzija...

    tvoje postiranje pokažuje da tebe ne vodi ljubav prema svome jeziku, ilirska ideja naših jezika, gramatika, razvoj, futurizam... ti čak i ovđe kolješ naše pismo bez abara. lakše ti je po engleski zar ne? ok. ali onda čemu prizivaš kodifikacije?

    svaki tvoj komentar je istovjetan onome slavnom crnogorskom... što će to nama da se izdvajamo... buuuu... kmez kmez... kompleks... koji izvire kao živa voda... da kod nas se još i tako zovu vrela... pardon da se ne zaznojiš... izvori.

    Quote Originally Posted by madobrojeto View Post
    i vjerovatno se od starina pricalo ćelohranitelj... to je problem, moze se par rijeci uvesti kao izuzetak, ali ne moze se od izuzetka pravit pravilo.
    ali sva prica je suvisna - jezik je takav kakav je, nametanje jezika je nemoguce. to jos nikome nije poslo za rukom bez ozbiljnijih represivnih mjera, a i tada su bile potrebne generacije

  23. #873
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    360
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Pirun View Post
    tja te ne ćeram da pišeš đed a ti bi mene naćerao... zašto? nije metvica nego nana. nana je tako gradski. inače izuzetak je reći sjedinjeni nikako śekira. zato opet ne tumbaj stvari naopačke... u svakom jeziku ima izuzetaka... tako Hrvati vele sretan ali shvaćati... pa im ništa ne smeta ta tobožnja konfuzija...
    ja i kažem đed u svakodnevnom razgovornom jeziku i to je u redu, to je supstandard. svaki jezik ima standardnu, kodifikovanu varijantu i supstandard, koji ima više varijanti. Standard se koristi u školama, medijima, literaturi, a niko ne nameće upotrebu standarda u ostalim situacijama. vi, u stvari, zagovarate ideju da supstandard se kodifikuje kao standard, a ja smatram da to nije potrebno. a ako sadasnji supstandard postane standard, sta ce nam onda biti supstandard?
    Ako pogledate aktuelni pravopis, na str. 39, tačka 158, naći ćete podatak da se zaista kaže śekira (dubletno sa sjekira), i ako pročitate pravopis, shvatićete da izuzetaka od jotovanja sj i tj nema, iako su, istina, dozvoljeni i dubleti. Ja upravo govorim o tome da se od par izuzetaka (npr. govorno śekira), ne može izvoditi uvijek važeće pravilo.
    Kad je u pitanju ilirska ideja, moram da priznam da su ideje o slovenskoj i ilirskoj zaostavštini meni smiješne na našim prostorima, budući da su genetska istraživanja (IGenea) dokazala da su ovdašnji narodi veoma izmiješani. Evo nekih podataka koji su ranije stajali na sajtu https://www.igenea.com/index.php?c=07&lp=7, a koji se sada, nažalost, mogu samo komercijalno dobiti):

    Indigenous Peoples in Macedonia
    Antic (ancient) Macedonians 30 %
    Teuton 20 %
    Hellenic People 15 %
    Slav 15 %
    Illyrian 10 %
    Hunnians 5 %
    Phoenician 5 %

    Indigenous Peoples in Greece
    Hellenic People 35 %
    Phoenician 20 %
    Slav 20 %
    Teuton 10 %
    Illyrian 10 %

    Antic Macedonians 5 %

    Greece:
    10% Germanic
    10% illyrians
    20% slavs
    20% phoenician
    5% macedonian (in north more than 18%)
    35% Hellenen Indigenous Peoples in Bulgaria
    Thracians 49 %
    Hellenic People 15 %
    Slav 15 %
    Antic Macedonians 11 %
    Phoenician 8 %

    Indigenous Peoples in Serbia & Montenegro
    Slav 30 %
    Illyrian 21 %
    Teuton 18 %
    Celtic 14 %
    Phoenician 9 %
    Hellenic People 6 %
    Vikings 2 %

    Indigenous Peoples in Albania
    Illyrian 30 %
    Slav 20 %
    Thracians 18 %
    Phoenician 16 %
    Hellenic People 14 %
    Vikings 2 %

    Sve nacionalne priče su sada suvišne, činjenica je da smo svi genetski izmiješani i da govorimo isti jezik. Budućnost ovih naroda je sigurno u miješanju, ne u izdvajanju. Kasno pobuđene ideje romantizma na ovim prostorima, inspirisane ne baš partiotskim razlozima, je odavno vrijeme pregazilo.
    Mi ovdje ne raspravljamo o sadržaju, već samo o nazivima.
    I don't necessarily agree with everything I say.

  24. #874
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moga je to Cirgic puno bolje ali ajde ipak je to nekakav pochetak. I dalje masa arbitrarnih odluka, i dalje je osnova jezika manjinski hercegovachki govor. Nazvati "crnogorskim" hercegovachki je vrhunski cinizam. Nikakvih obrazlozenja nema recimo zasto se izbjeglo sljedece:

    • što umjesto šta.
    • Supine ili "krnji infinitive" (pjevat, radit, nać, moć) umjesto standardnog "punog infinitiva" (pjevati, raditi, naći, moći). Skoro svi Slovenski narodi imaju "krnji infinitiv" - pogledajte npr. bracu Ruse.
    • Kombinacija a + o treba da daje a (ka umjesto kao, reka umjesto rekao).

    Teshko je istinut izgleda sve ono s chim su nam uchitelji ispirali mozak svih onih godina - da je Hercegovacko/Nikshicko/Durmitorsko/Plevaljski dijalekt "ispravan" a Cetinjsko/Podgorichko/Brdski (Crnogorski) "seljachki".
    Last edited by frnjok; 01-10-10 at 04:24.

  25. #875
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Čirgić ništa nije uveo. Nasjedate na paklene fore SPC i ostalih dušamana crnogorskih.
    Crnogorski jezik je kodifikovao pokojni Vojislav Nikčević. ...
    Što se plašiš SPC i odakle ti taj crnogorski nacionalizam?
    U tvojim postovima nema nijedne druge ideje osim crnogorske nacije i "njenih neprijatelja".
    Razmišljaš jednodimenzionalno samo na toj liniji između crnogorske nacije i "njenih neprijatelja".
    Ništa drugo i to koliko sam vidio samo tražiš "neprijatelje" u Srbiji.

    Da li su srpski , hrvatski, bosanski, hercegovački i crnogorski različiti jezici ?

    Snježana Kordić "Jezik i nacionalizam"

    http://www.snjezana-kordic.de/

    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=39623

Page 35 of 69 FirstFirst ... 2531323334353637383945 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crnogorski jezik
    By Pedja MNEonline in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 87
    Last Post: 27-05-08, 16:22
  2. Crnogorski jezik
    By Ego_and_his_own in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1235
    Last Post: 04-02-08, 01:28
  3. Crnogorski Jezik
    By Rok_ in forum CG dijaspora
    Replies: 8
    Last Post: 16-06-05, 13:48

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •