Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 41

Thread: Vesovic o jeziku

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Vesovic o jeziku

    Ne umije niko ka ona baraba od Vesovica da im objasni i razjasni.


    Jezikobranitelji
    Pise: Marko Vesovic

    1. Srbima u CG niko ne spori pravo da svoj jezik zovu kako hoce, pa me zanima: za sta se jezikobranitelji bore? Za svoje sveto pravo da odlucuju kako ce nesrbi svoj jezik zvati. Srbi kazu da mitinguju protiv “preimenovanja jezika”, ali, ako njin jezik nije preimenovan, a nije, znaci da mitinguju protiv odluke koja nesrbima dozvoljava da vlastiti jezik vise ne zovu srpskim. Radi se o jos jednoj eksploziji srpskog bezobrazluka kojeg smo se siti nagledali u potonjih 15 godina, a koji uopste ne jenja. Roze Garodi je napisao knjigu o “realizmu bez obala”. Nakon svega sto se desilo od Slobova dolaska naovamo, mogao bih napisati debelu knjigu o srpskom bezobrazluku bez obala.

    Na jezikobraniteljske mitinge dolaze majice na kojim se udedecio Raso, etnicki cistac i preimenovatelj bosanskih foca u srbinja, koji je tu da podupre cetnicku borbu protiv preimenovanja jezika, to jest protiv prava nesrba da ne govore jezikom koji se zove sprski. Zaista vam kazem, Beckovic je slobizirane Srbe, opisao bolje no iko: “svakog mozes voditi doktoru”!

    Na jezikobraniteljske mitinge “dovuce se i ono sto ***** ne rodi”, javlja mi jedan prijatelj, sto treba pripisati crnogorskom pretjerivanju, ali je tacno da je vrlo sarena gerga koja dolazi na te skupove. Na podgorickom, na primjer, bilo je zena obucenih po ustavu knjazevine Srbije iz 1835. godine: te ljepojke su imale spavacice ne na tufne vec na krstove sa cetiri ocila.

    Ali ne znam sto su se ibretili Aleksi Becicu koji je, iza govornice, vladi Crne Gore objasnio u kojoj su vezi jezik i drzava, jezik i identitet, jezik i svrha ljudskog postojanja. Ne znam sto su mu se ibretili kad je od jednog fudbalskog reprezentativca i polaznika treceg razreda Ekonomske skole prirodno ocekivati raspravu iz filozofije jezika i drzave.

    Mitingasi su, iz protesta, pjevali “Od Topole pa do Ravne Gore, svud su straze generala Draze” jer ministar Backovic nije objasnio (a morao je) da li uvodjenje naziva “maternji jezik” znaci da Srbi vise nece smjeti da pjevaju cetnicke sevdalinke? Ako je to tacno, ja sam protiv naziva “maternji jezik”. Jer ako mu uzmes Cicu, ****** je slama bez stozine.

    Jezikobranitelji su pravilno zakljucili da je “maternji jezik” “tursko” maslo, stoga su kamenovali podgoricku dzamiju dozivajuci pri tom “Srbija, Srbija!” Zvali su sestrinsku drzavu da im posalje u pomoc svoje svjetski cuvene strucnjake za sakralnu arhitekturu, jer znamo da su, od 120 dzamija, koliko ih nekad bjese u Beogradu, Srbi nedavno zapalili posljednju.

    Ti mitinzi su iz glave Rista Sotone, najveceg srpskog lingviste kog je napravio crnogorski organ za razmnozavanje. Po Ristovoj naredbi jezikobranitelji su bacali iz aviona letke kojim su opkoljenu Podgoricu pozivali da se preda, kao Njemci partizane na Sutjesci. Ali znao sam ja da Crnogorci nece poloziti oruzje pred ovom pobjesnjelom babom, pod kamilavkom i metiljavim Beckovicem.

    2. Na bjelopoljski miting za odbranu srpskog jezika dosao je i cetnicki znanstvenik Jovo Medojevic koji je za tri nedjelje napisao tri knjige. Jovo se, inace, procuo naucnim otkricem da su muslimani 1924. godine sami sebe prognali iz Sahovica. Hoce muslimani! General Damjanovic je ustanovio da su u Pljevljima muslimani digli u vazduh 29 svojih radnji kako bi “simulirali efekte ugrozenosti”.Iste efekte muslimani su simulirali i u opkoljenom Sarajevu, gdje su puna 44 mjeseca sami sebe granatirali. A onaj Jovanovic, srpski ambasador pri UN, naucnim putem je utvrdio da su se u Srebrenici “muslimani poubijali u medjusobnim obracunima”, a da je potom islamska propaganda, zaduzena da demonizuje Dusanove potomke, taj samogenocid proglasila srpskim rucnim radom. Ukrako: muslimani su i po Jovu cisti mazohisti.

    “Ta steta”, kazao je Jovo na mitingu, “koja se nanosi srpskom jeziku i srpskoj civilizaciji stvara nam bol koji svi osjecamo. Srpskoj civilizaciji koja je kao takva poznata na svim svjetskim univerzitetima”. Tacno je da postoji srpska civilizacija, a kljucni dokazi da je ima leze u stambolskim arhivima. U Stambolu jos postoje “srpska vrata”, kao vjecni spomen na nadljudsku hrabrost koju su Srbi ispoljili kad je srpski car Mehmed Osvajac zauzeo Konstantinopolj. Pored “srpske civilizacije”, koju je otkrio Jovo a svi svjetski univerziteti njegovo otkrice prihvatili, postoji i “srpska planeta” koju je otkrio Beckovic, srpski Gagarin iz Veljeg Dubokog. Tog kosmonauta, koji je utvrdio da je “kosovska bitka - polutar srpske planete”, SANU je zaduzila da napravi globus Srbije. Po mogucnosti - velike.
    Na tom skupu, srbist Brko odrzao je govor bez glave i bez repa: ispalio je 28 recenica u kojim je naceo 56 tema, prosjeceno dvije teme po recenici. Brkovi medjusobno posvadjani iskazi dokaz su srpske nesloge u jednom jedinom primjerku Srbina. Evo nekolika Brkovih bisera:

    “Njihova je namjera necasna, ali oni je davno sprovode”. Cetnici, to je cudo jedno, vole da nam drze predavanja o casti. Seselj je govorio: “Niko ko je castan covjek nece reci da je Crnogorac”. Stoga me ne cudi sto je po Brku, koji je juce bio omadjijan Slobovim i Rasovim podvizima, jedino casno da sve nacije u CG svoj jezik zovu srpskim.

    Potom kaze: “Izmislise nekakvu laznu crkvu i anatemisanog Dedeica”. Brko je, kako vidimo, ekspert za kanonska pitanja pravoslavne crkve. Dedeica je anatameisao Risto Falsifikator koji je trazio da ruski patrijarh u 153 godine starom popisu autokefalnih crkva prekrizi crnogorsku mitropoliju. Zato se njegove anateme ne treba bojati, mada anateme nisu sala: sjetimo se da je anatema, koju je carigradski patrijarh bacio na svetosavsku crkvu, izazvala pad Srba u petvjekovno ropstvo.

    “Podijelise, evo i muslimane”, nastavlja Brko, zabrinutiji za muslimane no i Kilibarda. Da su muslimani ozbiljno shvatili Kilibardino objasnjenje ko su, sta su, kako se zovu, ne bi se dijelili, a ovako, mogli bi biti osumnjiceni da su Srbi, jer deobe su srpski patent, kako je utvrdio Tolstoj iz Velike Drenove.

    “Napali su nas jezik, pokusavaju da nam ubiju duhovno bice, to znaci da su nam napali i fizicko bice”. Brko nije imao primjedbi kad su bjelopoljski Srbi, ispred hotela “Bijela rada”, autobusima odlazili u BiH da ubijaju muslimane, a danas je ovo Srpce osjetljivo kao mimoza: to sto je muslimanima data mogucnost da u zagradi upisu kako se zove jezik kojim govore - to smatra fizickim napadom na Srbe. Dakle, kad napadnes srpski jezik kojim govore muslimani, to je isto kao da si uzeo Talevu drenovu batinu i stao da po Brku bijes kao po konju.

    “Sta to znaci maternji jezik to niko ne zna. Pa krava ima svoj maternji jezik, i koza”. Ovaj srbist ne zna (pa misli da ne zna niko), da u rjecniku srpskog jezika pise: maternji jezik je - 1) svoj jezik, za razliku od tudjeg, i 2) jezik zavicaja. Ne zna ni da stoka nema jezik, jer jezik je “sredstvo za sporazumijevanje medju ljudima”, kako kaze pomenuti rjecnik. “Tri puta su pokusavali okupatori da nam uvedu taj maternji jezik. Htjeli su Austrougari, pa su htjeli Talijani i sada ova kompleksirana vlast”. Srbisto, dabili srbisto! Nema u rjecniku rijeci “kompleksiran”, ima samo “kompleksan” i “iskompleksiran”.
    “Zamislite samo akademiju nekog fosiliziranog prokletoga cara Dukljanina”. Dukljana, srbisto, a ne “Dukljanina”! Brko nije mrdnuo od deseteracke istorije. Takav mu je ukus. Stoga svim ahreoloskim ustanovama treba javiti da je srbist Ljubisav Knezevic, zvani Brko, otkrio fosilne ostatke cara “Dukljanina” iz narodne price.

    U Bijelom Polju 100 srpskih profesora (od kojih 70 radi u srpskoj gimnaziji i srpskom skolskom centru) svojim srpskim potpisom, potvrdili su da nece da drze srpske casove na dan srpske podrske srpskim velikomucenicima iz srpskog Niksica koji su dobili otkaze.

    Monitor

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    svaka mu cast.
    on i nikolaidis ih toshkaju tachno dje treba.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Е смешни ли сте Дукљани и црногорски сепаратисти? А овај комедијаш, Марко Весовић, мого` би паре да заради са овим горенаведеним монологом! Комедија је то права!
    Главу дајем крајину не дајем ...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    po vama keaeae po pranju

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "U sridu"

    Nista no zivotinjska farma.
    Sjecate se kad svinje pocnu manipulisat ostalim zivotinjama i
    nastoje zadrzat svoju dominaciju. A onda kad neko pokusa dati
    racionalan argument, stado ovaca pocne blejati da se vise rijec ne cuje.

    Srbima niko nije preimenovo jezik.
    Sve sto se promijenilo je da Crnogorci, Hrvati i Bosnjaci ne moraju
    predmet u skoli zvati "srpski".

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Marku bi trebalo zakonski zabraniti da pise. Neki taman zaborave sta su radili, ko su i kakvo nistavilo, a on ih onda podsjeti.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    А јесам ли добро чуо да су Вешовићи изгласали да 100 година мушкој дјеци не дају име Марко?

    Нормално, такав ум се роди једном у сто година! Машала!

    Није свако за Монитор.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A ko je uopšte taj Marko Vesović :?:
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Marko je prilicno poznat knjizevnik, porijeklom Vasojevic, iz kraja blizu Bijelog Polja, koji zivi u Sarajevu. Ostao je u Sarajevu tokom cijelog rata, dijeleci sudbinu ostalih gradjana tokom dvogodisnjeg bombardovanja.

    Nekadasnji predratni prijatelj Karadzicev, a sada njegov najveci kriticar. Gledah ga na BBC prije neku noc, gdje odgovara na pitanje sta ce reci Karadzicu ako ga opot vidi: - Nogom u jaja!

    Inace potrazi po internetu, ima dosta o njemu.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Marko je prilicno poznat knjizevnik, porijeklom Vasojevic, iz kraja blizu Bijelog Polja, koji zivi u Sarajevu. Ostao je u Sarajevu tokom cijelog rata, dijeleci sudbinu ostalih gradjana tokom dvogodisnjeg bombardovanja.
    Iz Bijelog Polja dolaze i moji stari, samo da mi nije rod

    Quote Originally Posted by Beranac
    Nekadasnji predratni prijatelj Karadzicev, a sada njegov najveci kriticar. Gledah ga na BBC prije neku noc, gdje odgovara na pitanje sta ce reci Karadzicu ako ga opot vidi: - Nogom u jaja!
    I Karadžić je Crnogorac, zar ne..?

    Quote Originally Posted by Beranac
    Inace potrazi po internetu, ima dosta o njemu.
    Možda, videću, ako budem imao volju..

    Naime, primećujem koliko Bošnjaka i onih to su na bilo koji način vezani za Bosnu podržavaju razjedinjenje Crne Gore i Srbije a posebno crnogorsku nacionalnost. Mislim, ako ti Bošnjaci nisu nacionalni Crnogorci, šta je ta njihova briga koje su sada narodnosti Crnogorci? Mnogi argumentuju kako Crna Gora mora da se razjedini sa Srbijom kako ne bi postala njezina kolonija; ali za koju cenu, da ona postane jedna bošnjačka kolonija? Dobro, sa tog gledišta mogu da razumem da Bošnjaci imaju vitalni interes za malenu Crnu Goru.

    Ja ipak mislim da će Crna Gora ostati zajedno sa Srbijom, Crnogorcima će pak jednom da dosadi bošnjačko starateljstvo, koje se inače može i na ovom forumu zapaziti: Napiši neto protiv Bošnjaka i to se odmah briše; napiši nešto protiv Srba, ma nikome ništa..
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naime, primećujem koliko Bošnjaka i onih to su na bilo koji način vezani za Bosnu podržavaju razjedinjenje Crne Gore i Srbije a posebno crnogorsku nacionalnost. Mislim, ako ti Bošnjaci nisu nacionalni Crnogorci, šta je ta njihova briga koje su sada narodnosti Crnogorci?
    Drago mi je sto si postavio ovo pitanje.

    Manjine glasaju za razdvajanje Srbije i Crne Gore, jer ono predstavlja jak udar velikosrpstvu!

    To nas vraca na onu diskusiju koju smo ja i ti imali ranije, i gdje sam ti dao primjer da jedna trula jabuka moze da pokvari cijelo bure zdravih. Velikosrpstvo nije samo neprijatelj manjinama, nego i Srpstvu samom! Ako su od Crnogoraca, usijanih Srba, na sred ravnog Cetinja, ucinjeli da nema ni 10% Srba za malih 15 godina, sta ce tek ucinjet u Vojvodini i po istocnoj Srbiji? Makedonce mozemo ubrajat kao ex-prijatelje, poslije ekcesa sa SPC.

    Znaci, u zajednickom nam je interesu da skinemo te ljude, tu politiku i tu agendu sa politicke scene Srbije. A poslije nece bit problema niti sa manjinama, sa opadajucim brojem Srba i vrlo lako ce se praviti zajednice - cak sire i od SCG.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Marko Vesovic je jedan jado i poturcenjak vasojevicki koji je kao knjizevnik "toliko popularan" da ne smije proc kroz Vasojevice a kamoli svratiti u svoje rodno selo . Toliko je "popularan" i toliko ga "vole" u rodnome kraju da su, sto kaze cetnjo, donijeli odluku da se svoj muskoj deci u Vesovice narednih 100 godina ne daje ime Marko da bi se sprala bruka koju im nanosi ovaj izrod. Kakav je to bezmudovic i smrad valjda najbolje govori to da je , pomenuti Marko, dok su Srbe ubijali u Sarajevu ostao u njemu , da na zeninin ultimatum(zena mu je muslimanka iz Sarajeva) glumi Alijinog instant Srbina. Nesto kao crnogorska verzija beogradskoga djenerala Jova Divjaka.... Rodjena ga se rodbina odrekla . Eto koliko je "cijenjen i popularan".

    No Beranac ga voli i ima simpatije za njega jer su im zivotne sudbine slicne. Marku komanduje muslimanka a Berancu makedonka a niti jedan ne zivi u Crnoj Gori niti smije otic u rodni kraj....

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    JankoIQ23: jado i poturcenjak
    Vidis, Carski, zasto Bosnjaci i uopste manjine glasaju za otcepljenje od zla?

    To moze da prodje kroz filter morala nekog koji je juce sisao sa brda, a ne mladica koji zivi u inostranstvu i koji je iole skolovan. Sta si ti Carski?

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Beranac normalno da je jado i poturcenjak kad je pristao da ga Alija upregne u svoju masineriju antisrpstva u kojoj i dalje funkcionise protivu svojega srpskoga(crnogorskoga) naroda. Normalno je da je to sto jeste kad mu je u Sarajevu blizi bio jedan Alija Izetbegovic nego drugi Crnogorci. On je radio protiv svojih a nas narod vec 300 godina ima za takve kao on samo jedan naziv - ********. Sad Beranac sto se tebi to ne dopada - to je ipak tvoj problem....

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Beranac bogme redovno u svoj kraj. Mozda zato sto zna da ima 49% onih koji misle ka i on. Nije Beranac, niti Vesovic u politickom srodstvu sa svojima, vec u krvnom, tako da uopste nema problema. Vrlo se rado vidjam sa svojom rodbinom i prijateljima, pogotovo zato sto mi daje priliku da svaki put udarim po jedan mali kolcic kroz velikosrpstvo.

    A Vesovic je za mene junak. Ne junak kao Marko Kraljevic, vec onaj mali obicni junak kojeg ponekad sretnemo u svakodnevnici. To je obican coek, kao onaj sto se npr. baci u vir da spasi nekoga, ne zbog toga da bi ispao junak, vec zato sto ne bi sjutra moga sam sebe da pogleda u ogledalu. Kome su principi bitniji od svega, cak i od krvi.

    Vesovic je ostao u Sarajevu, sa zenom i djecom, tokom cijele opsade Sarajeva. Krio se po podruma i gladovao, iako je imao hiljadu prilika da se izvuce. To je ono sto ja podrazumijevam pod cojstvom i junastvom!

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    On je radio protiv svojih a nas narod vec 300 godina ima za takve kao on samo jedan naziv - ********.
    Meni nije toliko zao tebe koliko djece tvoje.Do kad ces ovako da razmisljas jadan ne bio?Mrzis li Njemce i Italijane jer smo ratovali sa njima prije 60 godina?U kojoj godini ti zivis?Sa tim ljudima koje nazivas ********ma ces da zivis i ti i djeca ti i ja i svi mi.Ti nemas nishta vece pravo na ovu zemlju nego li oni.Naprotiv,ti sve radis da unishtis Crnu Goru.Do kad cete da budete ovoliko unazadjeni?Sjutra sve i da dodju ova tvoja djubrad na vlast vi bi i dalje nastavljali da cerate muslimane i albance i koljete ka i dosad shto ste radili.Shvati coeche da pored tvoje plemenske skupshtine,pijanoga vrachanja,sukanja brkova i izmisljanja legendi postoji neshto shto se zove - CIVILIZACIJA.
    Razmisli i o tome...

  17. #17
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    177
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To nesoj kome je nacija ispred humanosti, ne moze razumjeti.
    Oni nijesu shvatili univerzalnu poruku "Gorskog Vijenca".
    Ono sto su Turci bili tad, bili su Srbi oko Sarajeva, zabavljajuci se
    gadjajuci snajperom djecu i tri godine mucki bombardovat civile.



    Quote Originally Posted by Beranac
    Beranac bogme redovno u svoj kraj. Mozda zato sto zna da ima 49% onih koji misle ka i on. Nije Beranac, niti Vesovic u politickom srodstvu sa svojima, vec u krvnom, tako da uopste nema problema. Vrlo se rado vidjam sa svojom rodbinom i prijateljima, pogotovo zato sto mi daje priliku da svaki put udarim po jedan mali kolcic kroz velikosrpstvo.

    A Vesovic je za mene junak. Ne junak kao Marko Kraljevic, vec onaj mali obicni junak kojeg ponekad sretnemo u svakodnevnici. To je obican coek, kao onaj sto se npr. baci u vir da spasi nekoga. Kome su principi bitniji od svega, cak i od krvi.

    Vesovic je ostao u Sarajevu, sa zenom i djecom, tokom cijele opsade Sarajeva. Krio se po podruma i gladovao, iako je imao hiljadu prilika da se izvuce. To je ono sto ja podrazumijevam pod cojstvom i junastvom!

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oni nijesu shvatili univerzalnu poruku "Gorskog Vijenca".
    Upravo to.

    Ku Klux Klan npr. tako tumaci i Bibliju - ka glavni argument za bijelu/protestantnu superiornost nad svima. Biblijski ljudi, neko bi rekao.

    Hitler je takodje imao cijeli tim ljudi koji su u Bibliji nalazili stvari koje su moralno opravdavale njihove postupke.

    Svak razumije procitano onako kako zasluzuje.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Carski, opet se obracam tebi. Ne zato sto zelim da te proganjam, vec zato sto si mi zanimljiv kao pojava. Mladji si od mene, ali si ipak neka kasnija kopija mene, jer sam i ja sam od malija nogu u inostranstvu.

    Moj osjecaj da me neko svesrdno prca u mozak je dosao rano, mozda vec 1992. kada sam bio pri Crvenom krstu ovdje, i kada sam docekivao izbjeglice iz bivse SFRJ. Ono sto mi je pricala RTS uopste nije stimovalo sa onim sto su mi "ljudi sa terena" govorili. Mozda je preobrt, ako se uopste moglo govoriti o preobrtu, bio taj kada sam morao jednom ocu dati vijest da mu je dijete nadeno - mrtvo. Ili objasniti starcu da mu se zena objesila iz nemoci, jer nije mogla da izadje iz Bosne. Ili tu istu starinu naci u sobi kako sjedi uz zid sa prerezanim grljanom. Prvo je dva tri puta pokusao sebe da rani u srce, ali mu nije uspjelo. Ili one noci kada me jedan Srbin, Bosanac, zamolio da mu pomognem jer nije spavao od kada su ga smjestili u centru gdje je bilo 90% Muslimana i Albanaca.

    Ti si takodje sa sjevera, tako da znas da u Bijelom Polju, ka i u Beranama, kada dodju oni mangasi "sa puta", (sto je znacilo da je visemjesecna kradja i provala zavrsena), oko njih se okupi djecurlija da bi docekala hajduka. Sva ta djeca su imala neki idealizirani pogled na to kako je biti "mangas", a jedino su sami mangasi a i onaj obican narod u inostranstvu znali o cemu se radi. Tako mislim da je i sa tobom. Nijesi imao prilike da vidis zrtve a nijesi ni ucestvovao u ratu - i zato si tu dje si.

    To ti daje i jedini opravdani razlog zasto se druzis sa kime se druzis.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Beranac, ja lično nisam iz Bijelog Polja, nego moji stari su došli iz Bijelog Polja, od Bogojevića i Blagojevića ako ovih danas još ima u Bijelom Polju. Moj predak morao je da napusti svoj rodni kraj navodno što je ubio osamdeset Turaka; e sada koliko je to sa Turcima tačno ili nije Bog dragi sam zna. Došao je u Smederevsku Palanku gde ga je usvojio ondašnji knez toga kraja, neki baron - ime sada nije važno, nije ovo mesto za moju biografiju - koji je ostao bez dece i naslednika, i tu smo kao velikoposednici (imali smo navodno pet sela) živeli sve do 1945. Mog pradedu komunisti su streljali još 44'e. Onda su nam nove vlasti oduzeli svu zemlju osim četrdeset hektara koje su jednako raspodelili između mojeg dede i njegovih dva brata i jedne sestre. Moj se deda bio odrekao tih deset hektara, svoje prezime nazvao po svom ocu ali i po starom korenu iz Bijelog Polja, i preselio se u Aranđelovac gde sam rođen i ja. Nipošto, ja sam opet republikanac, politički malkice levo od centra i protiv svake vrste aristokratije. Doduše, odrasto sam u Austriji jer se moja majka u svom drugom braku (ja sam već bio rođen) bila udala za jednog Austrijanca. Imam starijeg brata koji živi u UK, oženjen je sa Engleskinjom, s njom ima jednog sina i ponosan je Balkanac, navodno što su Engleskinje lude za "Balkan-Boys"...))

    Eto, Beranac, možda sam ti zato zanimljiva pojava jer držim do svojeg imena i nasledstva.

    No, da se vratimo temi: Kada su recimo Amerikanci primili Monroe-doktrinu, zar je to onda bio izraz veliko-amerikanizma? Tada su Sjedinjene Američke Države činile svega trinaest države, sve bivše kolonije Ujedinjene Kraljevine. Niti su imali izlaz na južno američko primorje, niti na meksikanski golf a za pacifik da i ne govorimo. I šta je odredila Monrova doktrina, da je za Sjedinjene Američke Države od vitalnog interesa da ekspandira ukoliko želi da opstane kao država.
    Ništa drugo nisu radili ni naši srpski stari, sem što su polagali prava na one teritorije gde su Srbi živeli i koje su nekada pripadale srpskoj državi. Ali ideja je bila ista, jest smatrajući da jedna srpska država, zaokružena od dve moćne imperije koje su obadve htele da vladaju nad srpskim zemljama, može jedino da opstane ako ta srpska država sama postane jaka, snažna i stabilna. Uz to naši stari nisu tražili neke strane i udaljene teritorije. Ako smo mi Srbi sada zbog te stare državotvorne ideje sve veliko-Srbi i fašisti, šta su onda tek Amerikanci, Englezi, Nemci, Rusi, Francuzi, šta su tek bili Turci, ili šta Turci danas traže u Kurdistanu, ili u Jermeniji odakle su oterali preko dva miliona Jermena a preko milion Jermena pobili što dan danas ne priznaju.

    Postoje dakle više razloga da se ti narodi većma preziru i osuđuju nego mi Srbi; no, mi smo Srbi bili poraženi ali se ponovo trudimo da ustanemo. Kada smo se mi Srbi ponašali prema Muslimani kao što Bugari ili Albanci, pa su Muslimanima Bugari i Albanci opet dražiji nego mi Srbi. Koliko Hrvati samo mrze Muslimane, pa Muslimani opet trče k Hrvatima iako bi ih Hrvati najradije sve poklali.
    Je*i ga, bio je rat u Bosni i desile su se stvari koje većina Srba nikada nije odobravala. Ali šta su sve Hrvati, Nemci, Bugari ili Turci činili nama Srbima, pa zar mi Srbi sada trebamo večno da se srdimo na njih i da im osporujemo pravo da budu jedan narod?

    Ja lično ne vidim nikakvo veliko-srpstvo u tome ako Srbi i Crnogorci teže da ostane zajedno. Suprotno bih recimo i ja mogao kazati da kada Bošnjaci dan danas žale za Osmanlije da je to izraz nekog veliko-turcizma. Ili odakle Bošnjaci u Crnoj Gori, kada je Crna Gora pripadala Bosni ili kada su se Muslimani iz Bosne preselili u Crnu Goru da su danas eto Bošnjaci i ne jednostavno Muslimani Crnogorci? Zar to nije isto veliko-bošnjaštvo? I zašto Muslimani Crne Gore imaju pravo da budu Bošnjaci kada nikad nisu pripadali Bosni niti su iz Bosne došli, a hrišćanskim Crnogorcima se zamerava kada oni sebe smatraju Srbima, te još niko od njih ne govori protiv Crne Gore niti zahteva da se Crna Gora utopi u Srbiju iako je današnja Crna Gora vekovima pripadala srpskoj državi, pa ih ipak optužuju kako su oni veliko-Srbi, Četnici i najgadniji nacionalisti?

    Sada budi iskren, Beranac, koliko je psovka i uvrednih komentara na ovome forumu bilo upućeno Muslimanima kao islamskoj zajednici, a koliko samo Hrišćanima i Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi, i svi mi dobro znamo da je Srpska Pravoslavna Crkva odgovorna za pravoslavne Hrišćane Crne Gore, i da jedne nesrpske Crnogorske Pravoslavne Crkve nikada nije bilo?!
    Kada je koji Crnogorac ovde podigao pogrdnu reč protiv crnogorskog muftija ako takvog uopšte postoji, ili protiv beogradskog ili sarajevskog muftija, a koliko smo psovke imali upućene protiv mitropolita Amfilohija ili patrijarha Pavla?

    Budimo fer, jer ako neko mene i moje vređa ja sigurno neću ostati ravnodušan i odgovoriću na određeni način. I ako neki Bošnjak ili Hrvat ili štagod opsuje meni moju srpsku mater, onda ću i ja njega da zapitam ko je i šta je on; i ako tu neko onda veli da sam ja nacionalista - ne, ja nisam nacionalista, ali isto neću da tolerišem da neko vređa moju rodbinu ili moj narod. Jer ako taj ima problem sa mnom, to je njegov problem i to neka reši sam sa sobom, a može da dođe i kod mene, ali nemora da ide oholo i mene i moje da ogovara ili da širi laže i klevete.
    Ja jesam za to da manjine imaju sva prava kao što i većine. I ja sam pripadam manjini u ovoj državi gde sada živim, ali poštujem tu državu, njene zakone i narod, i sam sam znao da ukorim same Srbe što su vređali tu državu.
    Isto ali očekujem i od manjina u Srbiji ili u Crnoj Gori; dakle ništa od njih ne zahtevam što sam ne ispunjavam. Oni ako za to nisu sposobni ili voljni, onda problem vidim najpre u njima, i jasno odbijam svaku optužbu po kojoj sam ja sada neki nacionalista ili možda još i fašista.


    Pozdrav!
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  21. #21
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Marko je prilicno poznat knjizevnik
    Дај ми његова најзначајнија дјела! Чланци у Монитору се не рачунају у књижевна дјела баш као ни отворене прозивке бившег кума.

    porijeklom Vasojevic, iz kraja blizu Bijelog Polja, koji zivi u Sarajevu
    Дакле професионални уљез, пробисвет, битанга, изрод? Видим да му је у резимеу главно то што је Васојевић подријетлом.

    Ostao je u Sarajevu tokom cijelog rata, dijeleci sudbinu ostalih gradjana tokom dvogodisnjeg bombardovanja.
    Можда му се није плаћало да би изашао кроз Алијине пунктове? Циција или није имао, будући да у биједи живе велики књижевници а недовршени у још већој.

    Gledah ga na BBC prije neku noc, gdje odgovara na pitanje sta ce reci Karadzicu ako ga opot vidi: - Nogom u jaja!
    То није био BBC већ геј порно емисија на ТВЦГ.

    http://newssearch.bbc.co.uk/cgi-bin/....y=0&go=go

  22. #22
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Carski
    Naime, primećujem koliko Bošnjaka i onih to su na bilo koji način vezani za Bosnu podržavaju razjedinjenje Crne Gore i Srbije a posebno crnogorsku nacionalnost. Mislim, ako ti Bošnjaci nisu nacionalni Crnogorci, šta je ta njihova briga koje su sada narodnosti Crnogorci? Mnogi argumentuju kako Crna Gora mora da se razjedini sa Srbijom kako ne bi postala njezina kolonija; ali za koju cenu, da ona postane jedna bošnjačka kolonija? Dobro, sa tog gledišta mogu da razumem da Bošnjaci imaju vitalni interes za malenu Crnu Goru.
    Ти што су Бошњаци за црногорску самобитност, аутокефалију, језик и нацију би хтјели да се јебе а да им не уђе.

    Барски Бошњаци и Црногорци албанског матерњијег језика.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by intruder
    Quote Originally Posted by Janko23
    On je radio protiv svojih a nas narod vec 300 godina ima za takve kao on samo jedan naziv - ********.
    Meni nije toliko zao tebe koliko djece tvoje.Do kad ces ovako da razmisljas jadan ne bio?..
    Nauka i tehnika jos nijesu napredovali toliko da se iz Jankovih ljubavnih jada rodi dijete

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Puerto Maldonado
    Posts
    5,257
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Quote Originally Posted by intruder
    Quote Originally Posted by Janko23
    On je radio protiv svojih a nas narod vec 300 godina ima za takve kao on samo jedan naziv - ********.
    Meni nije toliko zao tebe koliko djece tvoje.Do kad ces ovako da razmisljas jadan ne bio?..
    Nauka i tehnika jos nijesu napredovali toliko da se iz Jankovih ljubavnih jada rodi dijete
    cush cush
    ada Jadza je savremeni cojak no mi to nikako da vidimo!
    Usvojice dijete sa Ilarionom

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hari nije to nista ,kad se uporedi ,da je svakome ser binu djedo ili pradjed ubio izmedju 1365 do 2743 Turcina,a babe jos vise (samo ne utokama i macem) ,no polnijem zaraznima bolestima ,kaoi napr: sifilis,klamidija,gonoreja,itd itd :wink: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue: :lolblue:
    Nije da spc samo unosi pazdor pomedju naroda i narodnosti ,ne evo vidji politicku oirganizaciju i njene sluge(bt) (Kojima se vvjera uceruje s ledja), i njeni puleni pmamljuju narod odje i predlazu da se lisi zivota jedno svesteno lice koje pripada CRNOGORSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI,ito strahovito uzasnim nacino ,spaljivanja celjadeta !!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •