Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 39 of 39

Thread: Sta sa podstanarima u Podgorici i ostalim gradovima Crne Gore?

  1. #26
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad ce neki pomislit da je i Bone *multipraktik* (kao neki politicari), ali sto cu kad JESAM radio na raznim poslovima...pa da kazem svoje iskustvo o gradnji i temi topika:

    Bio sam pomocnik direktora za pravne, samoupravne, kardovske i opste poslove-dakle radio sam, pored ostalog, i na stambenoj problematici velike firme, i to punih 8 godina (2 mandata)- u BIP (industriji piva i sokova, koja je bila najveca pivara na Balkanu i imala 2 fabrike sokova, 2 fabrika *slada*, svoja odmaralista na *pjeni od mora* uj Budvi i na najljepsem mjestu na Zlatiboru za zimovanje)-DAKLE U JEDNOJ MNOGO JAKOJ FIRMI, KOJA JE ULAGALA U SVOJE RADNIKE).
    Uspio sam da rijesim SVE stambene potrebe u 1985. godini!!!
    To je bilo skoro pa nezapamceno da u nekoj firmi nema radnika bez stana...
    .a i danas je;
    Kako?
    Evo kako:
    1.)Kupljen je plac u Sremcici (*Bogu iza nogu*-ljuta okolina BG).

    2.)Uredjeno je gradjevinsko zemljiste od strane majstora BIP (struja, voda), a placeno je opstini da radi pristupni put.

    3.)Gradnja je bila od blokova i medijapana (dakle slicno USA -prvi metar i temelji od blokova, a gore od impregniranog drveta)....kad je dobar taj materijal za 90% USA -dobar je i nama!

    4.)Oprema u stanu je bila samo bojler, WC solja, voda i lavabo-PLOCICE I FINO UREDJENJE, KRECENJE I OSTALO NIJE RADJENO! Plakari nisu radjeni (ostale su rupe u zidu); sve je samo premazano najeftinijim *Jupolom*, dolje je bio itison, a ne parket.

    ALI JE POVRSINA BILA OKO 70M2 PO PORODICI-DAKLE VELIKI STANOVI, U KOJE JE VLASNIK TREBAO DA ULAZE POSTO SE USELI, U ZAVISNOSTI OD PROHTEVA I MOGUCNOSTI.
    ***
    Cijena je ispala oko 600 DM/m2, sto je bilo 4-5 puta jeftinije nego da je kupljeno na trzistu!!!

    Finansijska konstrukcija je zatvarana kreditima za koje je upisivaha hipoteka u korist firme, a firma je garantovala bankama, koje su finansirale gradnju...pa nesto firma a nesto radnik...nekad kredit...nekad adaptacija.
    ***
    Ljudi su bili prezadovoljni, i decenijama sam dobijao po pun gepek piva i sokova kad godj sam se pojavio u BIP, i uvjek je organizovano *malo gude* za pojesti i prigodna pijanka do uvece-dakle, NIJE ZABORAVLJENO(ubijedjen sam da je bas stambensa politika bila odlucujuca za popularnost covjeka koji je morao i otkaze da izrice)!
    ***
    Ja vjerujem da ce gradjevinari ostat bez posla kako su navikli (VEC SU!), i da ce se neki od njih okrenut DA SE NAPRAVE ZADRUGE zainteresovanih koji rade, a koje ce po gore pomenutom obrascu pravit stanove u okolini PG po 500 EUR (na nekoj od livada na 20 km od PG najmanje)...ja sam ubijedjan da bih ja to znao, kad bih se toga prihvatio....PA CE ZNAT I DRUGI, I TO BOLJE OD MENE !
    ***
    Mlad covjek koji nema krov nad glavom NEMA NI SLOBODU NI SAMOPOSTOVANJE!!!!!
    Da sam neki kapitalista-to bih svojim radnicima omogucio pod jedan-da zasnivaju porodici, da udju u obaveze, PA DA VIDIS ONDA RADA I ODGOVORNOSTI KAD TI KMECHI CHEDO U KUCI! Sve bi kroz kvalitet rada i odgtovornost vratili!
    ***
    Ja mnogo volim omladinu, i nije tacno da ne valjaju, no smo mi NIKAKVI UZORI-SVE SMO Z**BALI CEGA GODJ SMO SE MI STARI UHVATILI! (chast izuzetcima)...pa bar da kazem licna iskustva...dako neko prihvati ono sto eventualno valja.
    Jer ovako im ostaje odvratna sportska prognoza kao najveca sansa u zivotu, sto me uzasava (da se razumijemo:i ja uplatim redovno po 10-20 eura nedjeljno, ali to je meni ZANIMACIJA ,a ne posao i glavna preokupacija).
    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 10-04-09 at 23:19.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  2. #27
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    23,022
    Thanks Thanks Given 
    3,250
    Thanks Thanks Received 
    5,701
    Thanked in
    2,309 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ok, slazem se, ali dvoje mladih ljudi svakako imaju vise sansi da nadju posao i da izmire svoje obaveze...jer, koliko ja znam, gazde privatnih stanova nemaju bas obicaj da pustaju ljude da dzabe zive u njihovim stanovima...jako dobro se sjecam 93. godine, kad sam i ja i mnogi bila podstanar, kad je plata mog supruga bila 5 maraka, ja nijesam radila zbog okolnosti ratnih, a stan je bio 100 maraka...nijesmo bili jedini...ne pitaj me kako, ali znam da smo placali sa povremenim kasnjenjima i dovijanjima na milion nacina
    razumijem ja sve to, i moji su u to pero jedva kraj sa krajem sklapali i jedva se za stan imalo, ali znam par desetina ljudi kojisu tako uzimali 30-40000 evra kredita za stan i jos toliko kesha placali da bi kupili stan od 40-50 kvadrata, dok danas su cijene masu pale i mogli su da uzmu stan bez kredita. zato ja kazem, treba pazit kad se ti krediti uzimaju, trziste se mijenja rapidno, nema tu neke konstante

  3. #28
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,762
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cues drzava da nadoknadjuje, malo li poreza placam za te lezilebovice trebam jos za stan da im dajem
    Priznaj priznaj da je tebi drago kada Bruno noćas probija embargo...

  4. #29
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Standbena politika sredjenih civilizovanih drzava,
    GARANTUJE KROV NAD GLAVOM,
    socijalno ugrozenima socijalni stanovi u opshtinskom vlasnishtvu.

    Dionicharski stanovi, dje se granski sindikat brine o svojim chlanovima,
    i dje stanari imaju samo stanarsko pravo.

    Stanovi u privatnom vlasnishtvu,
    obichno se kupuju sa uplatom od 10-20% vrijednosti i otplachuju 20-40 godina, hipotekarni krediti daju mogucnost za prodaju stana uz saglasnost kreditora.

    Kuce i Vile u privatnom vlasnishtvu,
    ima i lamela u dionicharskom vlasnishtvu, za izdavanje ili kupovinu.

    Politichari se trude,
    da pravilno rasporede TERET ILI POREZE,
    da svi imaju slichna prava i oboveze i da svi placaju skoro iste troshkove za stanovanje, bez obzira dali je vlasnik, stanar ili dionichar,
    isti procenat lichnog dohotka ide na STANARINU, oko 50% i vishe sa rezijama.

    Mi stalno IZMISHLJAMO TOPLU VODU,
    ovo Ljiljino sa NVOima, je za plakanje ili za umiranje od smijeha,
    dobro nije predlozila AGENCIJU pa zaposlila muza kao potpresjednica sa par stanova, novim i starim, valjat ce djeci.

    U Jevropi postoje privatne firme,
    koje posluju veoma dobro,
    jedne kupuju standbene komplekse i izdaju gradjanima i brinu o odrzavanju,
    drugi grade za prodaju, a ako nema kupaca, oni ne drze stanove prazne nogo ih izdaju, sa pravom preche kupovine itd.

    Ali OGRANICHENA POSTOKOMUNISTICHKA SVIJEST GRADJANA,
    koja reshava problem sa NVO i AGENCIJAMA za zitko hovno , toplo i ladno,
    je uzas, koji pokazuje, da nama puta u Jevropu nema sad za sad,
    dok se ne URAZUMIMO,
    ali niko nikome nije u PAMET POMOGA,
    svako je od nas pojedinachno SVIJETSKI MAJSTOR,
    za STANDBENU I SVE POLITIKE.
    Last edited by milovan; 11-04-09 at 01:37.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  5. #30
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    NEW YORK
    Posts
    491
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Mozda te nijesam bas najbolje razumio, ali sve je to super sto si zaradio, stan izgradio, izdajes nekom u kiriju koji ti plati, ali i ti bi morao platiti porez drzavi na tu zaradu.
    Jedna akcija kao ona sa racunima iz fiskalnih pa da vidis kako bi se brzo sve to regulisalo.
    uopste ne bjezim od toga cak bi podrzao nesto takvo samo da budu realni za tu poreznu stopu da se i kod nas zavede red da ne rezu ka izdato ka neizdato.
    WHEN RELIGION RULED THE WORLD,THEY CALLED IT THE DARK AGES

  6. #31
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ljiljaa View Post
    interesuje me sta mislite na ovu temu? kako vi vidite rjesenje ovog problema? koliki je broj podstanara u Podgorici i ostalim gradovima Crne Gore? Da li bi iz drzavnog budzeta moglo da se finansira izgradnja stambenog objekta za ljude koji nemaju svoje kuce, a da im oni umjesto sto mjesecno placaju kirije za stanove, placaju rate, i da taj stan na kraju ostane u njihovom vlasnistvu, kada isplate odredjenu sumu? Ili da se formira nevladina organizacija koja bi privukla investitore?
    E ovako sto bi moj OTAC rekao...a i dosta slicnih njemu u zadnje vrijeme koji to govore...ko ima livadu i imanje 5-6 hiljada kvadrata,a ne radi nista,neka drzava uzme to brate mili...ima onih koji bi sadili povrce,voce,uzgajali stoku...i zivjeli od toga,jos kad znamo da sad npr oko Niksica ima dosta darmera i poljoprivrednika koji su gospoda,ali se bave tim...
    A TI sad pitas sta sa tim podstanara u Podgorici...a jesi se zapitao npr ako uzmemo da ih ima 1000 lupam...da je od tih 1000 80 % gradjana koji nisu iz Podgorice...vec doseljenici sa sjevera,primorja itd...posebno ovi sa SJEVERA CG...koji imaju livade,brda,doline i sve sto je jednom farmeru potrebno za zivot zaradu i rad....oni ostavljaju sve to bogastvo i idu kao da se sminkerisu u PG...daj nemojte to ni da se pitate sta treba i kako treba pomoci..treba napravit spisak podstanara,odakle su,itd..pa redom prvo prioritet imaju podgoricani...a ne oni sa sjevera...i onako su uzurpirali pola zagoricamzlatice i maslina....
    :)

  7. #32
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,463
    Thanks Thanks Given 
    1,922
    Thanks Thanks Received 
    5,170
    Thanked in
    1,783 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    E ovako sto bi moj OTAC rekao...a i dosta slicnih njemu u zadnje vrijeme koji to govore...ko ima livadu i imanje 5-6 hiljada kvadrata,a ne radi nista,neka drzava uzme to brate mili...ima onih koji bi sadili povrce,voce,uzgajali stoku...i zivjeli od toga,jos kad znamo da sad npr oko Niksica ima dosta darmera i poljoprivrednika koji su gospoda,ali se bave tim...
    A TI sad pitas sta sa tim podstanara u Podgorici...a jesi se zapitao npr ako uzmemo da ih ima 1000 lupam...da je od tih 1000 80 % gradjana koji nisu iz Podgorice...vec doseljenici sa sjevera,primorja itd...posebno ovi sa SJEVERA CG...koji imaju livade,brda,doline i sve sto je jednom farmeru potrebno za zivot zaradu i rad....oni ostavljaju sve to bogastvo i idu kao da se sminkerisu u PG...daj nemojte to ni da se pitate sta treba i kako treba pomoci..treba napravit spisak podstanara,odakle su,itd..pa redom prvo prioritet imaju podgoricani...a ne oni sa sjevera...i onako su uzurpirali pola zagoricamzlatice i maslina....
    Pitaj oca kako bi rijesio pitanje monopola i to sto neko ko proizvodi bilo sto u ovu nasu drzavu ne moze bit konkurentan na trzistu jer vec ima neki tajkun koji to uvozi iz p.m. i prodaje nam. A tamo odakle je to kupio drzava za razliku od nase stiti svoju proizvodnju i daje subvencije proizvodjacima.
    A sto se tice podstanara sve dok placaju kiriju mislim da niko nema pravo da im odredjuje dje ce zivjet.

  8. #33
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    23,022
    Thanks Thanks Given 
    3,250
    Thanks Thanks Received 
    5,701
    Thanked in
    2,309 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    E ovako sto bi moj OTAC rekao...a i dosta slicnih njemu u zadnje vrijeme koji to govore...ko ima livadu i imanje 5-6 hiljada kvadrata,a ne radi nista,neka drzava uzme to brate mili...

    a je li ti palo slucajno na pamet kako su ti ljudi dosli do toga? radili pa zaradili i kupili... ti bi sad pustila da ti neko uzme ono za sto si radila godinama mukotrpno i stedjela. sad sto oni ne rade nista s tim, njihov je problem i njihovo pravo. a to sto je na stari aerodrom svaki drugi stan u zgradi prazan?! i to bi uzela isto? ne lupaj zivota ti.

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Fino je to sto je on teskim radom stekao i to cuva. Dzoni prica o tome da sad oni opet fino ali uzurpiraju i prisvajaju sto je neko drugi svojim radom stekao.

  10. #35
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DzoniS View Post
    treba napravit spisak podstanara,odakle su,itd..pa redom prvo prioritet imaju podgoricani...a ne oni sa sjevera...i onako su uzurpirali pola zagoricamzlatice i maslina....
    pa to je u redu, sa tim se slazem, treba napraviti spisak podstanara i opstina Podgorica ce pomoci svojim, ljudi sa sjevera ce biti zbrinuti od strane njihovih opstina, ljudi sa primorja isto tako... ali prije svega je veliki problem napraviti spisak, tj. popisati sve podstanare jer ja mislim da je prijavljen veoma mali br ljudi koji izdaju stanove ili kuce, jer se nikome dodatan porez ne placa... a ti ljudi sa sjevera, jer ih ja znam dosta, u podgoricu su se preselili kako bi skolovali djecu, a moguce je i da su neki dosli da se sminkerisu, ali ja takve stvarno ne poznajem i samim tim ne zelim da komentarisem na tu temu.
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  11. #36
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    CRNA GORA
    Posts
    9,212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    a je li ti palo slucajno na pamet kako su ti ljudi dosli do toga? radili pa zaradili i kupili... ti bi sad pustila da ti neko uzme ono za sto si radila godinama mukotrpno i stedjela. sad sto oni ne rade nista s tim, njihov je problem i njihovo pravo. a to sto je na stari aerodrom svaki drugi stan u zgradi prazan?! i to bi uzela isto? ne lupaj zivota ti.
    Drugarice...problem je u tome da neko **NEKO** IMA mnogo imanja na sjeveru CG npr...ima mogucnosti da radi na tom imanju,da se bavi poljoprivredom,stocarstvom,ili necim drugim...ne znaci da je **seljak** ako to radi...i to je kod nas poznato kao KOMPLEks...Poenta moje price je...da je steta da imanje zjape prazna,dok isti ti koji ih imaju borave u Podgorici i muce se za 250 eura platu i placaju 100-200 eura stan...a imaju sve mogucnosti da zaradjuju 100 puta vise,i da su svoj na svome...
    Jer ima ljudi koji nemaju imanje,a rado bi radili i bavili se na imanju nekim poslom,i zasto da drzava ne da tim ljudima neciju livadu...na koriscenje..zasto???

    NEGO rijesice se to uskor,slijedi zakon o tome,livade,pasnjaci,zemlja itd...ko ne bude radio imace 10 puta jaci porez da placa,jednostavno ce biti primoran zakonom, ili da radi ili da iznajmljuje nekom ili da proda imanje...pa kome se vise svidi sta..
    pozdrav
    :)

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ljiljaa View Post
    pa to je u redu, sa tim se slazem, treba napraviti spisak podstanara i opstina Podgorica ce pomoci svojim, ljudi sa sjevera ce biti zbrinuti od strane njihovih opstina, ljudi sa primorja isto tako... ali prije svega je veliki problem napraviti spisak, tj. popisati sve podstanare jer ja mislim da je prijavljen veoma mali br ljudi koji izdaju stanove ili kuce, jer se nikome dodatan porez ne placa... a ti ljudi sa sjevera, jer ih ja znam dosta, u podgoricu su se preselili kako bi skolovali djecu, a moguce je i da su neki dosli da se sminkerisu, ali ja takve stvarno ne poznajem i samim tim ne zelim da komentarisem na tu temu.

    A sto ako sam ja podstanar kod svog oca?
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  13. #38
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by noodle View Post
    A sto ako sam ja podstanar kod svog oca?
    vjerovatno mu ne placas stanarinu...
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  14. #39
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ljiljaa View Post
    vjerovatno mu ne placas stanarinu...

    A ko mi moze dokazati da ne placam? Pogotovo ako sve fino prijavim i jos placam porez...
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Popisi u Crnoj Gori- demografija Crne Gore po gradovima.
    By pekom in forum Politika generalno
    Replies: 57
    Last Post: 17-03-07, 01:02
  2. Skupshtina Crne Gore
    By Nikollaki in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 72
    Last Post: 17-11-06, 01:09
  3. Buducnost Crne Gore
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 13-05-05, 14:17
  4. Posumljavanje Crne Gore
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-05, 16:06
  5. BNP Crne Gore
    By AtlantidiaN in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-04, 12:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •