Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Sta sa podstanarima u Podgorici i ostalim gradovima Crne Gore?

  1. #1
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sta sa podstanarima u Podgorici i ostalim gradovima Crne Gore?

    interesuje me sta mislite na ovu temu? kako vi vidite rjesenje ovog problema? koliki je broj podstanara u Podgorici i ostalim gradovima Crne Gore? Da li bi iz drzavnog budzeta moglo da se finansira izgradnja stambenog objekta za ljude koji nemaju svoje kuce, a da im oni umjesto sto mjesecno placaju kirije za stanove, placaju rate, i da taj stan na kraju ostane u njihovom vlasnistvu, kada isplate odredjenu sumu? Ili da se formira nevladina organizacija koja bi privukla investitore?
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Quote Originally Posted by ljiljaa View Post
    Ili da se formira nevladina organizacija koja bi privukla investitore?
    Ovo je rjeshenje za sve nashe probleme
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Da podstanari rade, zarađuju, i kupe stan na kredit koji onda otplaćuju godinama, decenijama. Znači kod nas ka svuđe u svijet.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Novi Sad
    Posts
    8,989
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    160
    Thanked in
    109 Posts

    Default

    Mene više brine što ima toliko vlasnika više stanova koji ne plaćaju kinte za taj višak nego samo skidaju kajmak bez obaveza od izdavanja.
    ...dip your hands in the water,
    the same deep water as me...

  5. #5
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    NEW YORK
    Posts
    491
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znas sta ce da sede dje su i da mi placaju kiriju posto sam se odrao dok sam ih zaradio da bi sad ladio neka posla dokonoga:-)
    WHEN RELIGION RULED THE WORLD,THEY CALLED IT THE DARK AGES

  6. #6
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Treba bi svako imat "krov više glave".
    Veličina, kvalitet, opremljenost i lokacija stana trebala bi odgovarat mogućnostima stanara. Ko ima para nek kupi, ko nema nek iznajmi.
    Ko nema ni za iznajmljivanje dobio bi status socijalnoga slučaja i država bi mu obezbijedila skroman, ali civilizovan smještaj na odgovarajuću lokaciju.
    Razumije se, ovo važi za sretne države...
    Mimo ovoga stan mogu dobit oni koji su od posebnoga interesa za stanodavca (kompaniju, što je neupitno ili državu, što je vazda maglovito).

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by NIJALCG View Post
    Znas sta ce da sede dje su i da mi placaju kiriju posto sam se odrao dok sam ih zaradio da bi sad ladio neka posla dokonoga:-)
    Mozda te nijesam bas najbolje razumio, ali sve je to super sto si zaradio, stan izgradio, izdajes nekom u kiriju koji ti plati, ali i ti bi morao platiti porez drzavi na tu zaradu.
    Jedna akcija kao ona sa racunima iz fiskalnih pa da vidis kako bi se brzo sve to regulisalo.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    1. One koji imaju vise od 2 stana za svaki preko debelo opaliti po dzepu uvodjenjem velikh poreza za 3,4 i svaki sljedeci stan

    2. Utvrditi ko zivi zaista u stanu cijele godine (sto se moze lako rijesiti preko racuna za struju ili vodu) , a kome je taj stan samo "vikendica" i njemu isto naplatiti porez. U ovom slucaju bi bilo dobro razdvojiti strance i domace.

    Ovo su neke mjere koje bi smanjile potraznju za stanovima i samim tim njihovu cijenu sto automatski omogucava laksu kupnju

    U Hrvatskoj se u zadnje moze potpisat ugovor za iznajmljivanje stanova na nacin da ako se odluci podstanar na kupnju toga stana ono sto je platio do tad mu se odbija od cijene stana.

    Drzava najvise sto moze napraviti jeste placati dio kamata i time svesti kamatu na podnosljiv nivo...
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nijesu ti te tacke nimalo dobre jer ako se njemu odere veliki porez on ce to naplatiti kroz kiriju studentu ili onom ko mora iznajmiti stan. Neka on izgradi i trista stanova ali fino odrediti porez za iznajmivanje, ali regionalno pa na primjer u Savnik porez za dvije godine 3 eura, a u vecim centrima poreska policija pa kazna koliko je petogodisnja kirija ako ne prijavi podstanara.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    470
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Nijesu ti te tacke nimalo dobre jer ako se njemu odere veliki porez on ce to naplatiti kroz kiriju studentu ili onom ko mora iznajmiti stan. Neka on izgradi i trista stanova ali fino odrediti porez za iznajmivanje, ali regionalno pa na primjer u Savnik porez za dvije godine 3 eura, a u vecim centrima poreska policija pa kazna koliko je petogodisnja kirija ako ne prijavi podstanara.

    Naravno ako iznajmljuje stan,onda placa normalan porez s tim da stan mora izdavat sa ugovorom i sve po propisima.

    Ovo je samo prijedlog koji naravno sam po sebi nije savrsen, ali cisto ideja kako bi trebalo.

    Znaci oni koji imaju vise od 2 stana ili ce ga prijavit da ga iznajmljuju i na taj nacin placat porez na iznajmljivanje ili placat veliki porez ako nista ne radi sa stanom/kucom.


    Na zapadu se takodjer zemlja koja se ne obradjuje i iskoristava masno oporezuje cime se potice ljude da stvaraju dodatnu vrijednost od zemlje.
    narodnjaci su soundtrack nase tranzicije....

  11. #11
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja smatram da bi drzava trebala da obezbijedi stanove, i da umjesto sto neko placa nekome 300e svaki mjesec, nekih 20god i na kraju nema nista, zasto ne bi drzavi placao te pare i da na kraju ima svoj stan... to bi nekako bilo idealno za sve ljude koji nemaju rijeseno stambeno pitanje
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sto bi onda bilo ko gradio nego sve fino cekati pa od drzave naruciti. To mi nekako dodje ka danas oni sindikalci " molimo vladu da natjera poslodavce da daju platu"

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hari, my dear friend, misli se mozda na zaposlene u drzavnim organima kojima DRZAVA placa stanarinu

    Ostajem pri stavu da je NVO rjesenje, zasto me niko ne podrzi
    Last edited by independent girl; 10-04-09 at 22:02.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Svoj na svome
    Posts
    2,655
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ljiljaa View Post
    ja smatram da bi drzava trebala da obezbijedi stanove, i da umjesto sto neko placa nekome 300e svaki mjesec, nekih 20god i na kraju nema nista, zasto ne bi drzavi placao te pare i da na kraju ima svoj stan... to bi nekako bilo idealno za sve ljude koji nemaju rijeseno stambeno pitanje
    Tako nešto je postojalo u državnom socijalizmu. Kapitalizam funkcioniše na drugi način, odeš kod investitora, kupiš stan na kredit, 20 godina plaćaš rate po 300e i na kraju imaš svoj stan. Tako je valjda do prije pola godine bilo na trulom Zapadu.
    Jer ako se država pojavi kao veliki preduzetnik, em guši ekonomiju, em tu gradnju mora finansirati kroz veće poreze...

    Konkretan problem sa Podgoricom je što veliki broj novih podstanara dolazi od nekud i tamo ostavlja praznu kuću ili stan.. Tu se onda dotiče pitanje ravnomjernog razvoja, mogućnosti apošljavanja ...

  15. #15
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Sto bi onda bilo ko gradio nego sve fino cekati pa od drzave naruciti. To mi nekako dodje ka danas oni sindikalci " molimo vladu da natjera poslodavce da daju platu"
    a jeste u pravu si, ali znam toliko ljudi koji godinama zive kao podstanari i ne mogu da priuste sebi da kupe stan ili sagrade kucu i dodje mi zao danas, pa napravih ovu temu
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  16. #16
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl View Post
    Hari, my dear friend, misli se mozda na zaposlene u drzavnim organima kojima DRZAVA placa stanarinu

    Ostajem pri stavu da je NVO rjesenje, zasto me niko ne podrzi
    Kako da te podržim? Investitore zanima što im Vlada može ponudit, a ne neke tamo NVO.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    Kako da te podržim? Investitore zanima što im Vlada može ponudit, a ne neke tamo NVO.
    I'm sorry, very sorry, kad stavim ovaj smajlic "" to znaci da se samo salim
    Ma kakve NVO hahahaha to je presmijesno, posebno kod nas
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl View Post
    Hari, my dear friend, misli se mozda na zaposlene u drzavnim organima kojima DRZAVA placa stanarinu

    Ostajem pri stavu da je NVO rjesenje, zasto me niko ne podrzi
    Podrzavam te djaole koga bi ako ne bi tebe. NVO samo na kijavicu ne pomaze a garant imamo nvo i za tu djelatnost
    Kako ja kukavac nikad ne zakucih da mi neko placa kiruiju nego sve sam

  19. #19
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by independent girl View Post
    I'm sorry, very sorry, kad stavim ovaj smajlic "" to znaci da se samo salim
    Ma kakve NVO hahahaha to je presmijesno, posebno kod nas
    mozda je smijesno, ali ako bi pravi ljudi bili na celu te NVO mozda bi i uspjeli da se izbore za svoje ciljeve, ali ja sam za neke stvari preveliki iluzionista, zato me je i zanimalo vase misljenje
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  20. #20
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda sam se ja pogresno izrazila u prvom postu, ali u svakom slucaju ja sam mislila na podstanare koji imaju nizak dohodak, njima bi pomoc svakako dobro dosla... nisam mislilla na bilo koga, a najmanje na one koji imaju dobru zaradu i mogu sebi da priuste stan, a cekaju da im drzava ili neko drugi to obezbijedi..
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

  21. #21
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    stan izgradio, izdajes nekom u kiriju koji ti plati, ali i ti bi morao platiti porez drzavi na tu zaradu.

    to mozda u nekoj drzavi na zapadu, a ovdje drzava i previse krade i pojedinci stavljaju pare u svoje dzepove da bi jos poceli i taj porez da naplacuju.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    porezi za one koji izdaju, kao i za sve, rigorozne kazne za one koji to rade na crno, kontrole svih stanova, kuca... povoljni visegodisnji krediti za one koji rade i na taj nacin da ih natjeraju da cim krenu u zajednicki zivot prva investicija im bude stan...
    Kad vidim da po 350-400 eura mjesecno ljudi placaju za iznajmljen stan...bacene pare, koje lijepo mogu da se daju za svoj stan, za ratu
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  23. #23
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Kad vidim da po 350-400 eura mjesecno ljudi placaju za iznajmljen stan...bacene pare, koje lijepo mogu da se daju za svoj stan, za ratu

    ti se ugovori sklapaju na 20-30 godina, a ko zna sto ce bit $utra u ovom turbulentnom vremenu, oce li bez posla ostat, lako je kratkorocno razmisljati, no razmisljaj dugorocno Majkovicu

  24. #24
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    ok, slazem se, ali dvoje mladih ljudi svakako imaju vise sansi da nadju posao i da izmire svoje obaveze...jer, koliko ja znam, gazde privatnih stanova nemaju bas obicaj da pustaju ljude da dzabe zive u njihovim stanovima...jako dobro se sjecam 93. godine, kad sam i ja i mnogi bila podstanar, kad je plata mog supruga bila 5 maraka, ja nijesam radila zbog okolnosti ratnih, a stan je bio 100 maraka...nijesmo bili jedini...ne pitaj me kako, ali znam da smo placali sa povremenim kasnjenjima i dovijanjima na milion nacina
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  25. #25
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    SUNNY SIDE :)
    Posts
    298
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    ti se ugovori sklapaju na 20-30 godina, a ko zna sto ce bit $utra u ovom turbulentnom vremenu, oce li bez posla ostat, lako je kratkorocno razmisljati, no razmisljaj dugorocno Majkovicu
    da, ali oni ti daju mogucnost da ako placas rate stan ostaje tebi, ako ne placas uzmu ti stan i to je to, dok kao podstanar mozes da zivis godinama, a nemas nikakvu nadu da ces jesdnog dana moci sebi da priustis stan. na danasnje standarde kirije za stanove su velike i ne daju prostora ljudima da ustede novac pored toga...
    "...NEKE SE NOCI NAPROSTO DOGODE, NEKE TE OCI DO SMRTI PROGONE... OTKRICU TI TAJNU..."

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Popisi u Crnoj Gori- demografija Crne Gore po gradovima.
    By pekom in forum Politika generalno
    Replies: 57
    Last Post: 17-03-07, 01:02
  2. Skupshtina Crne Gore
    By Nikollaki in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 72
    Last Post: 17-11-06, 01:09
  3. Buducnost Crne Gore
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 67
    Last Post: 13-05-05, 14:17
  4. Posumljavanje Crne Gore
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 10-02-05, 16:06
  5. BNP Crne Gore
    By AtlantidiaN in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 03-09-04, 12:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •