Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 42

Thread: Auto Klub: Shkoda Octavia 1.9 TDI Elegance!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Auto Klub: Shkoda Octavia 1.9 TDI Elegance!









    _______________Nije Škoda nego Škodilak________________


    Ceška limuzina prepoznatljivog oblika i Golfove mehanike nudi najbolji omjer uloženog i dobivenog u klasi te plijeni raskošnim prostorom, uvjerljivim performansama i vrhunskom izradom


    U sedam dana pet su me puta zaustavili prometni policajci. Toliko bliskih susreta s osobama u plavom nisam imao cijele godine. Razlog sam saznao prilikom prvog rutinskog zaustavljanja. U mjesto standardnih pitanja, policajac je, kao grom iz vedra neba, opalio: - I, kakva je nova Octavia?

    Limuzina iz Mlade Boleslave izazivala je radoznalost kakvu nismo sretali ni s najelitnijim automobilima.

    Što je to u autu vrijednoga da izaziva više pozornosti od vecih, skupocijenih i razvikanijih automobila?
    Udobno zavaljen iza skladnog uravljaca vozio sam svoje prve kilometre u novoj Octaviji i razmišljao o recenom. Toliko ociju uprtih u automobil, na svakom semaforu, parkiralištu i prometnici, nikad nisam vidio.
    Cak su i susjedi proteklog tjedna cešce navracali u moj vrt. Zašto ona, a ne recimo Golf ili Astra ili Passat ili Alfa 156? Rijec je o svojevrsnom sociološko-psihološkom fenomenu, o cinjenici kako mnogi naši gradani drže da ceški auto može biti i njima dostupan, da ona nije nešto što ostaje samo u okvirima lijepog sna. Octavia je svojevrsni tranzacijski simbol, koji lijepo govori o napretku zemlje, desetljecima zagušene željeznom zavjesom. Škoda je uspjela u onome u cemu Crvena Zastava nije. Od tvornice koja je u drugoj polovini prošlog desetljeca proizvodila neugledne i zastarijele modele prerasla je u jednuod najpouzdanijih i najcijenjenih tvrtki.
    Škoda je vratila staru slavu, pšo cemu je bila nedaleko poznata i prije II svijetskog rata. Tek da podsjetimo kako je izmedu ova dva svjetska rata bila medu najpoznatijih evropskih proizvodaca. Nakon toga stigli su crveni i sve je otišlo dovraga! Vrijeme Laurina i Klementa, u kojem su cvijetale ruže, pretvoreno je u sivilo socijalizma. Tandem snova, koji 1895 godine poceo proizvondnju bicikala, 1901 godine proizvodnju motocikala a 1905 i automobila, bio je nositelj industrijskog razvoja i svjetao primjer uspješnosti. Da nije bilo recesije pocetkom "30 godina prošlog stoljeca, vjerovatno bi opstali sa svojim imenom. Zbog visoke inflacije posao su morali prepustiti vodecoj austrougarskoj tvrtki za proizvodnju celika, nama neobicna naziva. Škoda je ubrzo pokazala da nije nikakva šteta. Kvalitetni i elitni auti su silazili s njenih traka u velikim serijama. Škodini su auti cijelim svijetom postali sinonimom pouzdanosti, komfora i kvalitete, no 1939 godine kotac je poceo okretati suprotnim smjerom. Prvo je Hitlerov ministar avijacije Goring odlucio u Mladoj Boleslavi nastaviti tamo gdje su Laurin i Klement stali.
    Šef Luftwafea je u Mladoj Boleslavi dao izraditi jednu od najvecih i najluksuznijih limuzina tog doba, po uzoru na americki Packard.
    Nazvana je po njemu, a Goring je naredio da njegovom sinu izrade umanjeni model. Djecji se pokretao baterijama, a mališan je njime jurio 40 km/h. Nijemci su svojim angažmanom u Mladoj Boleslavi željeli dati financijsku i moralnu potporu brojnim sunarodnjacima i Sudentima, a Škoda je pocela proizvoditi oružje za masovno uništenje. To nije bilo duga vijekaa komunisticki pobjednici uveli su potpuno novi proizvodni poredak. Auti za široke mase bili su nedosanjani san vecine proletera, a osim što Cehoslovaci sve više morali voziti bicikle, auti su im bivali sve nesavršeniji. Jedan je iznimka. Šesdesetih godina prošlog stoljeca nastala je prva generacija Octavije, jedan od najlepših socijalistickih automobila tog doba. Nije se dobro uklopila u tržište planske i dogovorne ekonomije, jer je bila predobra, prelijepa i preskupa. Umjesro nje, Cehoslovackim ulicama su dominirale Škode 1000MB, koje su u nas imali drugi naziv. Po imenom tisucu malih briga još uvijek mi je na sjecanju. Kad sam bio klinac Jugosi su se automobilisticki naoružavali Ficekima, istocni Njemci Trabantima, a Cehoslovaci Škodama. Da sve i nije bilo tako loše svedoci i cinjenica što se Volkswagen, kad je pocetkom devedesetih preuzeo tvornicu, nije rešio agregata prastare Kent - koncepcije, s tri ležaja radilice i bregastim vratilom u bloku. Nastao je pocetkom šesdesetih, a s vremenom je narastao ma 1.1, pa 1.2 (paraleno s 1.05), 1.3 te konacno 1.4 litre. No, imao je jedno vrlo napredno riješenje - radi boljeg hladenja motora smještenog straga glava i blok bili su od aluminija. Njemci ga nisu htjeli napustiti sve do pred šest mjeseci, kada je izašla poslednja Fabia 1.4 MPI!
    Baršunasta revolucija dovela je Nijemce po drugi put u Mladu Boleslavu, a Volkswagenovci su odlušili unaprijediti postojece modele. Prvih su se godina ogranicili na proizvodnju zatecenog model Favorit, iz koje je ubrzo nastala Felicia. Prvi pravi projekt pod palicom celnika iz Wolfsburga bila je Octavia iz 1996. Uprkos cinjenici što je njemacki Know How, u najjeftinijoj izvedbi koristila je prepotopni i anemicni, ali vrlo pouzdani agregat 1.4.
    Njegovanje Škodine tradicije i ukljucivanje suvremenih Volkswagenovih tehnologija preporodilo je tvrtka iz Mlade Boleslave. koja danas ostvaruje petinu svih izvoznih poslova Ceške. Octavia je prvotno bila zamišljena kao automobil za tranzijacijskog covjeka, no zapad se ubrzo prepoznavao da jednako kvalitetan auto što je Volkswagen može kupiti i za cetvrtinu manje novca. Krajem prošlog tisucljeca na zapadnoeuropskom tržištu dogodio se bum. Škodina je prodaja rasla za uspjeh pripisan je Octaviji, obiteljskoj limuzini koja je u Ženevi ove godine dobila nasljednicu. Model druge generacije upoznali smo u veljaci, a prve smo kilometre odvozili u Ateni, pred pocetak Olimpijskih igara. Sada smo je temeljno upoznali. Izabrali smo motor 1.9 TDI i opremu Elegance, što nam se ucinio optimalan izbor za naše tržište.


    DIZAJN

    Kad prije osam godina u okolici Praga promovirana je prva generacija, svi su bili jednodušni u ocjeni da je njemacka ruka skrojila auto po mjeri tranzacijskog covjeka, koji snažno podsjeca na Passat. U usporedbi s dotadašnijim Škodama, Octavia je izgledala uvjerljivo, elegantno a istodobno robusno. Ako je Favorit bio socijalisticki recidiv, a Felicia pokusni kunic, Octavia je prvi veliki uspjeh.
    Konzervativan izgled, u koji je umotana suvremena mehanika, morao je poluciti rezultat. Sve ono o cemu je vecina socijalistickih trudbenika godinama sanjala, došlo im je nadohvat ruke. Stoga nije cudno što su dizajneri vec na prvoj generaciji igrali na provjerenu kartu. Skinuli su mnoga vizualna riješenja s Passata, a uzor su im bili Astra i Vectra. Bio je to pun pogodak. Koliko god se nekome cinilo da nova Octavia u dizajnerskom smislu nije donjela ništa novoga, cinjenica je onažanje uspjeh. Kineski državnik Deng potpuno je u pravu kad kaže da niej važno je li crna macka ili bijela, bitno je da lovi miševe.
    Stara Octavia bila je savršeni lovac na mušterije te je bio okvir koji je morao poštivati mladi njemacki dizajner Thomas Ingenlath. Uprkos zadanim okvirima, elokventni Nijemac u ranim tridesetim godina, iskoristio je šansu. Kad su Volkswagenovi bossovi dizajn njemackih auta odlucili dati turcinu Muratu Gunnaku i Talijanu Walteru da Silvi, Ingenlath je utjehu morao potražiti na sjeveru Ceške. Covjek s pregršt avangardnih ideja, autor atraktivne studije Škode Roomster, morao je prihvatiti diktat centrale. Dužnost mu je bila da novoj Octavii da novi izgled koji ce uvelike podsjecati na staru generaciju. Bez obzira koliko je nova Octavia slicna staroj, kad je bolje pogledate, uocit ce te niz finesa koju je cine jedinstvenom.
    Zahvaljujuci Golfovoj platformi, koju je uveo Audi A3, a koriste je i Altea i Toledo, Octavia je mogla narasti. Dlja je 6.5 cm od prethodne, 6 cm šira i 5 cm viša. Visoka silhueta sa bocnim stranicama više ne izgleda monotono. Linije su elegantnije, a tome najviše pridonose ispupcenja. To Octavii osigurava mišicav izgled. Statusnom izgledu doprinose rucke u boji karoserije i žmigavci u retrovizorima. Najizraženije promjene su na prednjem dijelu. Octavia je preuzela Superbovu široku i kromiranu masku, a izražene su i linije na obliku slova V na poklopcu motora. U obliku slova C izvedena su stražnja svijetla, koja posebice do izražaja dolaze nocu. Po tom detalju lako je moguce Octaviju prepoznati i svelike daljune. Poboljšana je i aerodinamika - koeficijent otpora zraka snižen je na 0.30 Cw, što solidan rezultat za auto takva oblika.


    UNUTRAŠNJOST


    Najveca ugodna iznenadenja kriju se u unutrašnjosti Octavije. Da kojim slucajem ne znate o kojem je autu rijec i da je kojim slucajem amblem Škode uklonjen s upravljaca, vjerojatno nikada ne bi rekli da se nalazite u ceškom autu. Ukusno skronjen interijer u kombinaciji s vrlo kvalitetnim materijalima odaje utisak automobila kudikamo više klase. Uz sve to, kvaliteta izrade je vrlo na visokoj razini. Kad se sjetim sivila i i monotonosti unutrašnjosti prethodne generacije, postajem svjestan da najveci koraci napravljeni baš da bi se ugodilo komforu vozacai putnika. U ovaj se auto sjeda sa zadovoljstvom i Octavia nije tek puko prevozno sredstvo. U njoj je ugodno provoditi vrijeme. Sve je na mjestu, njemacki kvalitetno i pedantno, komande su fumkconalne i ergonomski prilagodene. Zbog vecih dimenzija Octavia je postala komfornijom za putnike. Unutrašnjost je bitno veca nego prij, a prtljažnik je ponovo (uvjerljivo) najveci u klasi. Narastao je sa 528 na 560 litara. Pristup mu je olakšan sugackim petim vratima, koja se otvaraju zajedno s velikom staklenom površinom. Za razlike od Alfe 156, u koje se ne može ugurati ni sanduk piva, u Octaviju ne moguce unijeti cijelu paletu.


    POGON I OVJES!


    Ako zanemarimo višu cijenu od benzinca, 1.9 TDI je optimalan izbor za novu Octaviju. Radi se o dobrom poznatom turbodizelašu s iravnim ubrizgavanjem po sustavu pumpa-brizgaljka koji iz obujma 1896 ccm istiskuje 105 ks pri 4000 o/min i 250 Nm pri 1900 o/min. To je poslednja verzija revolucionarnog Volkswagenevog dizelaša, koji se pod navedenom oznakom proizvodi od 1989. Izvorno je razvijao 90 ks, 1995 je uvedena verzija s turbopunjacem promijenljive geometrije i 110 ks, a 1998 snaga s uvodenjem direktnog ubrizgavanja po sustavu pumpa-brizgaljka raste na 115 ks. Potom je explodirala na 150 ks (s tri crvena slova TDI), no zbog propterecenja ogranicena je na 130 ks. Za poslednju generaciju ustalile su se dvije razine snage - 105 i 130 ks. Upravo verzija sa 105 ks pokazala se odlicnom. U kombinaciji s preciznim i dobro odmjerenim mjenjacem s pet stupnjeva omogucuje uvjerljive performanse, posebice elasticnost, uz vrlo nisku potrošnju. Sasvim solidno može boziti uz prosjek od šest litara, turbo rupa je gotovo neprimjetna a po brzinomjeru lako se hvata 200 km/h. Prema višestrukom je iskustvu 1.9 TDI sa 105 ks znatno bolja opcija od preskupog i pomalo brundavog 2.0 TDI sa 16 ventila i 140 konja, koji ide bolje, ali troši za cetvrtinu više goriva. Izvrsnom motoru uvjerljivo asistira vrhunsko podvozje, koje je takoder preuzeto s novog Golfa. Straga je neovisan multilink ovjes, cija svojstva posebice dolaze do izražaja u koroseriji produženog stražnjeg dijela i razmjerno malog razmaka osovina (258 centimetara). Osigurana je potpuna stabilnost i s punim opterecenjem na neravnom terenu, što nije bila vrlina stare serije. Takva koncepcija (duga karoserija, nevelik razmak osovina) osigurava naglašenu okretnost. Kad se tome dodaju i ucinkovite kocnice, Škoda Octavia pruža užitak.
    Sve je upotpunjeno najvišim standardima pasivne sigurnosti i iznimno švrstom strukturom karoserije, što je Octaviji osiguralo 5 zvijezdica po Euro-NCAP testu.


    FINANCIJE I ZAKLUČAK

    Škoda Octavia pravo je osvježenje na tržištu takozvanih kompaktnih limuzina. Rijec je o autu s prepoznatljivim dizajnom, s Volkwagenom mehanikom, vrhunskim komforom, velikim prtljažnikom i što je jako vacno, fer cijenom. Omjer uloženog i dobivenog kod ovog auta je najizraženiji. Slicni automobili iz istog koncerna, posebice Volkswageni i Audiji, dvadesetak posto su skuplji.
    Gotovo svi europski konkurenti skuplji su od Octavije. Najviše bode u oci što je jednako opremljena VW Bora skuplja za 2500 eura, a da o nešto vecem Passatu i da ne govorimo. Od Octavije je skuplji Renault Megane Sedan 1.9 dCi (3200 eura), a skuplja je i ocvala japanska Carisma. Octavia 1.9 TDI je pun pgodak.



    *Oprema Elegance: aluminski naplaci 15", retrvovizori sa žmigavcima i osvjetljenjem tla, svjetla za maglu, odbojnici, kvake i retrovizori u boji, automatska dvozonska klima Climatronic, klimatizirani pretinac, prednji i bočni zračni jastuci, ABS/EBV/MBA/ASR/MSR, servoupravljač podesiv po visini i dubini, putno računalo, prednja sjedala podesiva po visini, daljinsko zaključavanje, el. stakla sprijeda i straga, el. grijani retrovizori, djeliva stražnja klupa

    *Dodatna oprema: aluminski naplaci 16", senzori parkiranja sprijeda i straga, metalik boja, radio/CD

    *Cijena 20 082 eura, Testni model 21 641

    *Novih 6,5 cm u dužinu omogućili su prostraniju i komforniju unutrašnjost

    *Skladni i pregledni okrugli i veliki analogno-digitalni mjerni uređaji i dobro profilirana sjedala

    *Metalni ukrasi prisutni su na središnjoj armaturi, na ručnoj kočnici, mjenjaču...Pretinci su veliki i dostupni

    *Zbog nešto življeg repa, što posebice odgovara vozačima s iskustvom, to je jedna od najboljih kombinacija koju smo vozili. Kvačlitetan ovjes osigirava postizanje sportske stabilnosti, uz zadržavanje udobnosti, primjerene obiteljskoj limuzini

    *Naša mjerenja:

    Brzina i režim rada:

    Max. Brzina (km/h) 192
    Okretaji pri max. brzini 4200
    Okretaji pri 140 km/h 2800
    Max. broj okretaja 4500

    Brzina: (km/h) Potrošnja (l/100 km)

    80 4,7
    100 4,8
    120 5,3
    140 6,0
    160 7,2
    180 9,0

    Potrošnja i autonomija (km):

    Otvorena cesta 5,5 l/100 km 930 km
    Auto Cesta 6,8 l/100 km 795 km
    Grad 7,6 l/100 km 720 km

    Ubrzanje:

    Brzina (km/h) Vrijeme (s)

    0-40 3,9
    0-60 5,2
    0-80 7,6
    0-100 11,3
    0-120 16,8
    0-140 23,9
    1 km iz mirovanja 33,9
    izlazna brzina 149 km/h

    Elastičnost:

    60-100 (IV) 8,3 sec
    60-100 (V) 11,7 sec
    80-120 (IV) 9,8 sec
    80-120 (IV) 12,6 sec

    Kočenje:

    Brzina (km/h) Put kočenja (m)
    60 14,9
    80 27,2
    100 40,3
    120 56,8
    140 79,8

    Ovo je napisano u Auto Klub broj 468, pošto oni nemaju njihov sajt, ovo sam sve ja napisao, ali originalno na hrvatskom jeziku!
    TAKUMI

  2. #2
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O Fabia, legendo, ne bi ti lijeno sve ovo da pises?!

    A Octavia nova je odlican auto, najvise se popravila u enterijeru. Ko ne pati od znaka na haubi, treba da uzme prije ovo nego Golfa...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nije bitno...ako nađeš sajt gdje sam ovo copirao imaš nagradu od 1000 eura!


    A što se tiče znakova, mene to ne smeta i ovo mi je kraljica kompaktnih limuzina!
    Ne samo prije Golfa, nego prije Megane Sedan, prije nove Bore, prije.............ovo ti je blizu A4!
    Jedva čekam da ga vozim!
    Kontrolirao sam prvu Octaviju prije 2 mjeseca u M! Samo lijepe riječi!
    A i cijena je vrh!
    Ja sam hteo da dam 26 000 za Accord ali promijenio sam mišlenje!
    TAKUMI

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    PG-city
    Posts
    544
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da nije porijeklo texta Auto Club!?

    ...anyways...precerao si uporedjujuci Accord sa Skodom...ipak je Honda Honda a Skoda Skoda...a i klasu je iznad(Superb klasa)...
    ***eXtreme Styling***

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nema sajta no si prepisao iz Auto Klub-a br 468, a sad daj pare
    Dont miks grendmas end frogs.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Pa ja sam to rekao da sam ovo sve prepisao ali ne copy/paste kako Nije bitno kaže!


    GTI, ovo je Compact limuzina srednje klase, Accord je limuzina srednje klase, a Superb je limuzina srednje'visoke klase!
    Znam da Accord je Accord ali ovo nije više Škoda! Nisi pročitao text!
    TAKUMI

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jos uvek je na platformi Golfa, to mu je najveca mana. Bez obzira na sve, nikad nece biti auto koji ce da bude ozbiljan konkurent u srednjoj klasi, osim po ceni

    Accord nemoj da stavljas u isti kos sa Octaviom....on nudi dosta vise, iako ja ne volim Honde nesto posebno

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I svaka cast na trudu.

    Iskreno, da imam neznam koliko slobodnog vremena, nikad nebih seo da prepisem nesto ovako. Pohvalno je sto si to uradio

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bio bih zahvalan ako bi neko mogao da mi prepriča, jer mi ni na kraj pameti nije da čitam, al ako neko već jeste nek napiše u par kratkih crta poentu :twisted:
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    1. Najbolja u svojoj klasi
    2. Najveći gepek
    3. Najkvalitetnija u svojoj klasi
    4. Najjeftinija
    5. Najlepša (meni se sviđa)
    6. Najstabilnija
    7. Najopremljenija
    8. Naj.................
    9. Naj.................
    10. Naj..............
    TAKUMI

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Nije bitno...ako nađeš sajt gdje sam ovo copirao imaš nagradu od 1000 eura!


    A što se tiče znakova, mene to ne smeta i ovo mi je kraljica kompaktnih limuzina!
    Ne samo prije Golfa, nego prije Megane Sedan, prije nove Bore, prije.............ovo ti je blizu A4!
    Jedva čekam da ga vozim!
    Kontrolirao sam prvu Octaviju prije 2 mjeseca u M! Samo lijepe riječi!
    A i cijena je vrh!
    Ja sam hteo da dam 26 000 za Accord ali promijenio sam mišlenje!
    Promijeni ga jos jednom.
    She is only here to annoy herself!

  12. #12
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Fabia, ne preceruj, ipak je Accor Accord. Octavia jeste po spoljnim dimenzijama cista srednja klasa, ali kad je nesto na platformi Golfa, onda ga ipak treba racunati sa Borom, Toledom, Megane-om, a ne sa C-klasom, BMW-3, Accordom i Audijem A4.

    Mozda bi s nase tacke gledista bolje bilo da su Octaviu bacili na platformu Audija A4, ali bi se to ipak odrazilo na cijenu, a to onda ne bi bila Skoda.
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha....Fabia, kad bi bilo tako ko sto si napisao, da je Skoda naj, naj....automobilska industrija bi odavno otisla u PM

    Nisam je vozio, ali mislim da je kao i stara, sasvim prosecan autom, ni po cemu najbolji, osim mozda po odnosu cena-ponudjeno. Ali ipak daleko je bio od svega sto bi bilo naj.
    Kod stare Octavie sam najvise mrzeo sedista, koja kao da su od drveta napravljena :twisted:

  14. #14
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BRABUS
    Kod stare Octavie sam najvise mrzeo sedista, koja kao da su od drveta napravljena :twisted:
    Onda mora da si se vozio samo naprijed, jer bi u suprotnom najvise mrzio nedostatak prostora za koljena pozadi...samo se djeca pozadi mogu osjecati ugodno...

    A sto se prednjih sjedista tice, nisu bas bila udobna za duza putovanja, ali slicna je situacija i u Golfu.
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    1. Najbolja u svojoj klasi
    2. Najve?i gepek
    3. Najkvalitetnija u svojoj klasi
    4. Najjeftinija
    5. Najlep?a (meni se svi?a)
    6. Najstabilnija
    7. Najopremljenija
    8. Naj.................
    9. Naj.................
    10. Naj..............
    to da je naj

    to za tebe

    a mene ova octavia je samo blagi redizajn superb-a
    i nije nista narocito

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Quote Originally Posted by BRABUS
    Kod stare Octavie sam najvise mrzeo sedista, koja kao da su od drveta napravljena :twisted:
    Onda mora da si se vozio samo naprijed, jer bi u suprotnom najvise mrzio nedostatak prostora za koljena pozadi...samo se djeca pozadi mogu osjecati ugodno...

    A sto se prednjih sjedista tice, nisu bas bila udobna za duza putovanja, ali slicna je situacija i u Golfu.
    Hehe....na srecu sam sedeo samo napred

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Stara je imao malo mjesta pozadi ali ova nova ima dosta, mada tako pišu. Ja sam sjeo u jednu kad je stigla u M i opet pozadi nema mjesta za mene ali ima do 1.85 m.

    Napisaću i test iz Auto Blica!
    TAKUMI

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    ______________Prigovora ni za lijek______________


    S Octavijom je Škoda "96. godine počela mukotrpan povratak prema uglednom automobilskom društvu. Osam godina kasnije, svjedočimo o nastavku vrlo uspješne priče koja dokazuje staro strojarsko načelo da se svaki prizvod može poboljšati

    Rijetko je koji automobil na cesti izazivao toliko pažnje. "To je nova Octavia? I, kakva je?", drugi prolaznik samo je skrenuo pogled i ostao nestremice promatrati stražni kraj, treći se zagledao u unutrašnjost te poluglasno mrmljao: "Bolja od stare". Jedna žena je opsovala, nimalo pristojno, ali razumljivo; upravo se obvezala na kredit od pet godine za staru Octaviju Combi, a ova joj se više svida. Malo uglatija karoserija djeluje moderno i dobro skriva proporcije: objekt čežnje (ne samo čeških) obitelji dugačak je 457 cm. Podatak o prtljažniku i njegovih 560 litara obujma izazvao je paniku (ako nije, hoće) među ugostiteljima na obali, jer će sad turisti moći produžiti ljetovanje na dva tjedna kupujući
    samo kruh. Toliko ne nude ni limuzine koje su za broj veće od Octavije, a novi Combi je upravo predstavljen u Parizu... No, svesti novu Octaviju samo na veći prtljažnik, bila bi velika nepravda. Naime, mnogo su veće i važnije promjene zadesile tehniku koja izvana nije vidljiva: prije svega tu je novi ovjes, ali i mnoga tehnička riješenja. Jasno, davatelj svega potrebnog je novi Golf koji služi kao uporišna točka cijelog VW carstva. Tako se u prodaji već nlaze A3, Touran, Octavia, Altea a dolazi i novi Toledo, što su zapravo 80% identični proizvodi. No, to i nije tako loše, primjerice straga se koristi multilink osovina koja je skupo riješenje, a ovako masovna primjena snižava joj cijenu. Octavia se na cesti doista uzorno ponaša, ali više naginje sportu nego prekomjernoj udobnosti. Škodini inžinjeri pritom ne griješe jer je koketiranje sa sportom u modi i poželjno, a dobro ponašanje na cesti više nije dobrodošlo, ali je
    potrebno radi zadržavanja kupaca. Tradicionalno, oni se okreću Škodi u potrazi za najboljom protivrijednošću uloženog novca, pa je u zapadnoj Europi koju trese recesija, vec dosta dugo u trendu voziti njezin auto u mjesto VW-a. Tako ni nova Octavia je čini grešku u koracima, već nudi mnogo. Za početak, materijali u unutrašnjosti vrlo su kvalitetni (bolji negu u Seat Altei), a cijeli je dizajn samouvjereno smiren; tu nema koketiranja sa sportom pod svaku cijenu, koje je ponekad i naporno.
    Instrumentna ploča je pregledna i čitka, ali upravljački bi obruč mogao biti manji. Na središnjoj konzoli nalazi se audio sisten sa komandama automatskog klima uredaja (u opremi Elegance dvozonskog) koje
    bi moglo biti malo čitkije. No, raškošna i udobna sjedala te gotovo bezkonačne mogucnosti podešavanjavraćaju osmjeh na lice vozacu: doista se svatko može dobro smjestiti. Upravljač je nadohvat ruke, ručica
    mjenjača također ali ovako nepregledna bila je još samo Alfa 33 pa je prvi pogled na retrovizor poziv na buđenje. Visoki stražni kraj i položeno staklo znatno ograničavaju pogled unazad pa su (jednako) veliki vanjski retrovizori spas. No, ako je pod poklopcem 2.0 TDI motor, pogled unazad slobodno možete zaboraviti jer dvolitraš vuče divlje u svim stupnjevima prijenosa i malo-više ne osjeća putnikeu automobilu. No, kao i svi motori s izravnim ubrizgavanjem pumpa-brizgaljki, radi pomalo grubo i
    iznimno naglo oslobada svojih 320 Nm okretnog momenta. Gotovo svi common-rail suparnici mnogo su mekši i uglađeniji u radu, a posebice pri hladnm startu. TDI sa 16 ventila iskupljuje se pri gospodarenju gorivom koja granici sa škrtarenjem: vožnja u skladu s prometnim zakonom daje
    prosječnu potrošnju nižu od 6 l/100 km. Pritom prosjek testa iznosi još uvijek vrlo dobih 6,3 l/100 km, čemu pomaže i šest stupnjeva prijenosa u mjenjaču. U svakom je trenutku moguće držati motor izmedu 2000 i 3000 rpm, što jamči trenutacan poziv na gas i minimalnu potrošnju, ali traži marljiv rad. Srećom, ručica precizno i lako klizi, što u kombinaciji s dobro uravnoteženim upravljačem jamči mnogo vozačkih užitaka koji bi bili i veći da je upravljacki obruč presvučen kožom. Posve nejasno, čak i u najskupljem paketu Elegance za taj je detalj potrebna doplata od 3100 kuna koja se veže uz radio s CD playerom.
    No, pogled u cijenik otkriva više suzdržanosti kod formiranja cijena jer osnovna inačica sa 75 ks (benzinac 1.4) i Classic paketom košta 106 000 kuna (četiri zračna jastuka, ABS, daljinsko središnje
    zaključavanje, i sve ostalo potrebno osim klima uređaja). Testni primjerak 2.0 TDI Elegance traži nešto
    dublji džep i dobiva vlasnika za 171 273 kuna. Malo odricanja na luksuzu, ali uz isti motor spušta
    cijenu na 154 200 kuna (2.0 TDI Ambiente). Osim iznimno povoljnog dojma koji Octavia ostavlja, ima
    još jedna dobra vijest: u cijenu je uključeno održavanje do 30 000 km. Prevedeno: vlasnik prvih 30 000
    km neće potrošiti ni kune na servise. Protuvrijednost uloženog novca tako dobiva novu definiciju:
    Škodu Octaviju!


    * Vrlo elegantna, uglađena i raskošnih dimenzija, nova Octavia savršeno skriva da je izrađena na
    platformi novog Golfa;

    * Iako cijeli u tamnim tonovima, kokpit Octavije odlikuje iznimna ergonomija i funkcionalnost.

    * Kvaliteta opetrebljenih materijala je odlična i više ne zaostaje za Audijem i Volkswagenom.

    * Straga je puno više mjesta nego kod prethodnika. Prostranošću Octavia nadmašuje čak i okvire
    srednje klase. Ni praktičnih pretinaca ne nedostaje: u krovu naočale, i na vrhu središnje konzole za
    mobitel.

    *Rekordno velik prtljažnik Škode Octavije sa svojih 560(1350 litara potući će Citroen C5 i Peugeot 407,
    ali i Audi A6 i Mercedes C classe.



    [size=7]+[/size]

    Velik prtljažnik, prostrana unutrašnjost, ergonomija,
    snažan i štedljiv motor, vozne osobine, kvalitet završne
    obrade, preciznost izrade, cijena



    [size=7]-[/size]

    Preglednost straga, grub rad motora, činjenica
    da Škoda više nikada neće biti jeftina





    Ne kažem ja da je ovo bolja od Accorda, nije ni blizu, Accord je zakon za ovo ali za toliko para, nijedan auto ne daje više.
    Vjerovali ili ne, AMuS je testirao novu Octaviju i Mondeo a pobjedio je Octavia sa 46 bodova više od Mondea! Eto...samo sam hteo da kažem da VW je napravio Škodu mnogo dobru i jaku fabriku, bez gubitka!
    TAKUMI

  19. #19
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prostor pozadi i uglast dizajn su po meni jedine mane nove Octavie. Medjutim, to kazem ne ispustjuci iz vida da je to srednja klasa spolja - niza srednja klasa unutra i ispod haube. Kad bi je poredio s bilo kojim predstavnikom (prave)srednje klase, kao sto su C-klasa, BMW 3, Audi A4, Peugeot 406...tesko da se to uopste moze porediti. Medjutim, u nizoj srednjoj klasi, to je vjerovatno najbolji, sto bi Hrvati rekli, "omjer ulozenog i dobivenog"...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nije bitno...ne znam, mene se čini da pozadi ima puno više mjesta od prve Octavije, Auti Klub i Auto Blic kažu da je komfornija od nekoliko automobila srednje klase. Recimo, Peugeot 407 koji je pravi automobil srednje klase ima manje mjesta od Octavije II, pozadi i gepek mu je puno manji, samo 407 litara, da da 407.
    A za ovo drugo što si rekao - potpis!
    TAKUMI

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Nije bitno...ne znam, mene se čini da pozadi Recimo, Peugeot 407 koji je pravi automobil srednje klase ima manje mjesta od Octavije II, pozadi i gepek mu je puno manji, samo 407 litara, da da 407.
    Kako je to zgodno, Pežo 407 ima 407l gepek, gotovo da čovek ima utisak da su to namerno uradili, kad vec ne može da ima 407KS a ono da bar ima gepek 407l.
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ali bolje bi bilo da su ga malo podigli do min. 500 litara!
    TAKUMI

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fabia_Elegance!
    Ali bolje bi bilo da su ga malo podigli do min. 500 litara!
    jes vala to je bitno u pm
    oce li imat 500l ili 400l
    ka da ces tecnost u njega da spavas

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Za limuzinu srednje klase to je bitna strvar. Zašto postoje karavani? Za spavanje ili za veći gepek?
    TAKUMI

  25. #25
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nerijetko karavani uopste nemaju veci prtljazni prostor od limuzina. A prava mjera za prtljaznik u srednjoj klasi je do 450l.

    Peugeot 407 zbilja nema puno mjesta pozadi, ali ja ne bih puno o tome razmisljao da imam pare da ga kupim...milije mi je auto onako dizajnirano, no da ima 7 full-size sjedista i 600l prtljaznika...

    A u Octaviu sam sjedio na sajam u BGD, i cini mi se da ima vise mjesta, al ja ipak nisam neko ko moze to da ocjeni, jer je meni mjesta pozadi vazda malo (visina: 2,00m). Najveci pomak u odnosu na staru je svakako dizajn instrument-table - stara je bila nekako sumorna unutra...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •