Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 64 of 64

Thread: Java

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    Dobro poznato mi je da java interno radi sa pokazivacima itd. Ali koga to interesuje... Cak je i mit o tome da jvm interpreter mnogo sporiji nego C++....
    pa poenta je da ne mora da te interesuje ni za c++. kao što sam ranije naglasio-jedine prave prednosti java-e je što ima u sebi dosta gotovih biblioteka (mada i c++ ima slične stvari samo ne ugrađeno-to moraš da nabaviš nekako) i što je multiplatformska.

    dakle nije problem sam jezik koji nudi mnogo više i mnogo je fleksibilniji nego java-problem su osnovne biblioteke (i ono što dođe uz jezik) i to je jedan od glavnih prednosti java-e (ne moraš da tražiš dodatne klase-dok za c++ ponekad trebaš). međutim c++ nije smišljen kao jezik koji treba da nameće (ili forsira) te neke stvari (nego je smišljen da ima samo osnovno a za ostalo treba programer da se snađe)

    i uopšte nije mit da je NEKAD c++ mnogo brži (ali ponavljam-DOBAR KOD, a ne ko zna kakav kod koji je napisao ko zna ko)

    i za mnoge stvari uopšte ne moraš da se odireš u c++ -e to da moraš je mit!
    ali treba znati koje su ti biblioteke potrebne i slično..ni u c++ ne moraš uvjek da radiš sve "od nule".
    ....

  2. #52
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by db View Post
    pa poenta je da ne mora da te interesuje ni za c++. kao što sam ranije naglasio-jedine prave prednosti java-e je što ima u sebi dosta gotovih biblioteka (mada i c++ ima slične stvari samo ne ugrađeno-to moraš da nabaviš nekako) i što je multiplatformska.

    dakle nije problem sam jezik koji nudi mnogo više i mnogo je fleksibilniji nego java-problem su osnovne biblioteke (i ono što dođe uz jezik) i to je jedan od glavnih prednosti java-e (ne moraš da tražiš dodatne klase-dok za c++ ponekad trebaš). međutim c++ nije smišljen kao jezik koji treba da nameće (ili forsira) te neke stvari (nego je smišljen da ima samo osnovno a za ostalo treba programer da se snađe)

    i uopšte nije mit da je NEKAD c++ mnogo brži (ali ponavljam-DOBAR KOD, a ne ko zna kakav kod koji je napisao ko zna ko)

    i za mnoge stvari uopšte ne moraš da se odireš u c++ -e to da moraš je mit!
    ali treba znati koje su ti biblioteke potrebne i slično..ni u c++ ne moraš uvjek da radiš sve "od nule".
    Ok mogao bih da se slozim ovde sa tobom. Sve tacno. Samo meni prvenstveno trebaju one Biblioteke sa java tehnologijama(kao i vecini sto radi u IT-u). C++ ih jednostavno nema... i teske su za nabaviti. Zbog toga se C++ i ne koristi toliko i plus sto ne moram da se bakcem sa destruktorima .

  3. #53
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa u suštini ne moraš ni u c++ da se bakćeš sa destruktorima (a postoji gc i za c++)-to je za one koji oće da imaju punu kontrolu.

    a biblioteke..to je donekle mana, mada dosta toga može da se nabavi lagano (uz pomoć starog dobrog druga -googlea). e sad ako trebaš neke posebno optimizovane biblioteke-to treba da se plati, ali isto razlika u performansama zna da bude velika (nekad i mnogo veća nego što bi te stajala kupovina novih kompjutera).
    ....

  4. #54
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by db View Post
    pa u suštini ne moraš ni u c++ da se bakćeš sa destruktorima (a postoji gc i za c++)-to je za one koji oće da imaju punu kontrolu.

    a biblioteke..to je donekle mana, mada dosta toga može da se nabavi lagano (uz pomoć starog dobrog druga -googlea). e sad ako trebaš neke posebno optimizovane biblioteke-to treba da se plati, ali isto razlika u performansama zna da bude velika (nekad i mnogo veća nego što bi te stajala kupovina novih kompjutera).
    Pa ne verujem bas toliko kompjutera. Programeri su skupi ali je i java standard kod isto optimizovan. To je ista pria sa Assembler -> C. Cak se i jedan profesor cudio kad je vrsio benchmarkove... Vise se isplati kupiti servere/kompjutere nego da se toliko vremena provodi u C++. Osim ako nisi u google kompaniji itd... Sad sam procitao: Ja mislim na kod kad nema biblioteka pa sam pises, a ne specijalne biblioteke... Za Bibliotke imas i u javi optimizovane sve do Java binarnog koda..
    Sve valja gledati pragmaticno(realno) a ne idealisticno...
    Nego jos neko zapazanje: Neki profesor(koji uzgred ima njegovu IT firmu) nam je cak rekao da danas programmer nemora uopste da zna C. Dobro mozda je ovde preterao malo. Trebalo biznatibar malo osnova. Ali ono sto je htio da kaze je da C nije vise toliko relevantan. Sa C++ je to manje slucaj ali ipak nemam toliko materijala(code samplsa) ili nekih externih (ne standard C++)biblioteka kao u javi ili C# koji se guraju od SUNa ili MSa
    Last edited by West; 03-04-09 at 03:57.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    78
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad je vec tema "Java" - vijest koja ce mozda potpuno odrediti buducnost: IBM za nekoliko dana treba da objelodani da kupuje SUN za 7 milijardi dolara... Bice spajanja alata, mozda plus, mozda minus...

  6. #56
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bas sam razočaran ovom vješću...
    Manjak zdrave konkurencije je skoro uvijek minus. Ja bih to tako okarakterisao.

    A u vezi priče koji je jezik bolji, C++ ili Java:

    Mislim da je suvišno takvu raspravu uopste i voditi jer u pravu su i db i west.. :-)
    Zaista su dobri jezici, i jedan i drugi!
    Ali opet - i jedan i drugi imaju i prednosti i mana... Licno mislim da mnogo vise prednosti ima Java, ali opet - to je samo moje misljenje...
    Vrlo često nije pitanje sta mi više volimo i sta nam je bolje. Izbor jezika u velikoj mjeri određuje i sama vrsta projekta na kojem se radi, i u tom smjeru programer na projektu mora razmišljati: u kojem jeziku ćemo nešto brže i kvalitetnije odraditi...
    Nekad ce to biti C++, nekad Java , a nekad nesto sasvim treće...
    Last edited by Darko1; 03-04-09 at 11:15.

  7. #57
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    EU
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    O tome ne bi trebao da razmislja programer jer je isti u SE potrosna roba :P

  8. #58
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Again View Post
    O tome ne bi trebao da razmislja programer jer je isti u SE potrosna roba :P
    Sad dolazimo do price kakav programer... Ima onih sto programiraju jednostavne stvari i onih kompleksnije...
    U mnogim firmama je Software Architektura ali i implementacija posao jedne te iste osobe. Oni nisupotrosna roba i dobijaju platu istu kao inzinjer elektrotehnike ili masinstva. A ako ti to nije dosta onda postani mendzer ili hirurg...

  9. #59
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    EU
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Te "mnoge firme" tako funkcionisu uglavnom na nasim prostorima i to nikako nije moguce zvati inzinjerstvom softvera. Naime to znaci da je u ovome sto si ti rekao programer i projektant i koder i tester a vjerovatno on radi i analizu zahtjeva... Sto odmah znaci da imamo savrsen proizvod

    Bez obzira koliko je programer ili koder kvalitetan on je prilicno zamjenjiv (moza je potrosna roba pregruba rijec) jer postoji mali milion ljudi koji mogu do odrade njegove taskove...

  10. #60
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Again View Post
    Te "mnoge firme" tako funkcionisu uglavnom na nasim prostorima i to nikako nije moguce zvati inzinjerstvom softvera. Naime to znaci da je u ovome sto si ti rekao programer i projektant i koder i tester a vjerovatno on radi i analizu zahtjeva... Sto odmah znaci da imamo savrsen proizvod

    Bez obzira koliko je programer ili koder kvalitetan on je prilicno zamjenjiv (moza je potrosna roba pregruba rijec) jer postoji mali milion ljudi koji mogu do odrade njegove taskove...
    Ne ne tester je nesto drugo. Programer na nizem stupnju isto neko ko samo pise code po odredjenoj arhitekturi. Ok nazvacu te ljude onda software inzinjerima. Ja npr. znam mnogo ljudi koji dobiju dio projekta i trebaju sami da vide sta im treba, neke ideje, napisu to u uml... pa onda to i implementiraju. Ima teorija kao ovo ti da to radi arhitekta odvojeno, ali to u mnogo slucaja nije tacno. Ima ljudi koji mise da je to 100% odvojeno. Recimo ja sam u jednom timu radio obadve stvari kao i svi drugi(samo za moj dio programa). Sta mislis zbog cega se traze skoro samo ljudi sa zavrsenim studijima.
    Ovo govorim za nemacku.

    Na statistikama se vidi isto $$$ kao i ostalim inzinjerima. Nevidim gde je problem. Ako nisi studirao onda te mozda i neko Z***** zbog toga sto nemas diplomu.
    Za analizu zahtjeva radi neki analyticar koji je isto ok software architekta... Ali on nema veze sa arhitekturom vec samo pravi one sveske sa zahtjevima.
    Last edited by West; 05-04-09 at 20:14.

  11. #61
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    EU
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Druze, sam sebe demantujes...

    A o brkanju pojmova da ne govorim. To jesam li studirao ili studiram ili sam doktorirao nema mnogo veze sa mojim dosadasnjim pisanjem, bas kao ni koliko je programer placen jer o tome nisam ni jednom nista rekao...

    Jadan je taj tim koji radi tako kako si naveo.
    Dacu samo neke primjere zasto:

    1. Svaki part treba u tvom slucaju da je 100% nezavisan
    1.1 Ako razvijas kompleksan softver znas da je to nemoguce.

    2. Znaci da svako moze da projektuje uml kako njemu odgovara.
    2.1 To povlaci da ti nemas ni jedan custom interfejs, a ja ih imam 50 recimo.

    3. Koding standard ne postoji
    3.1 Jasno je zasto je to tako ako procitamo prve dvije stavke

    4. Na kraju dolazimo do zakljucka da takvo resenje jednostavno ne vredi a praksa pokazuje da je takav proizvod prilicno nemoguce sastaviti u dogovorenom roku.

  12. #62
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Again View Post
    Druze, sam sebe demantujes...

    A o brkanju pojmova da ne govorim. To jesam li studirao ili studiram ili sam doktorirao nema mnogo veze sa mojim dosadasnjim pisanjem, bas kao ni koliko je programer placen jer o tome nisam ni jednom nista rekao...

    Jadan je taj tim koji radi tako kako si naveo.
    Dacu samo neke primjere zasto:

    1. Svaki part treba u tvom slucaju da je 100% nezavisan
    1.1 Ako razvijas kompleksan softver znas da je to nemoguce.

    2. Znaci da svako moze da projektuje uml kako njemu odgovara.
    2.1 To povlaci da ti nemas ni jedan custom interfejs, a ja ih imam 50 recimo.

    3. Koding standard ne postoji
    3.1 Jasno je zasto je to tako ako procitamo prve dvije stavke

    4. Na kraju dolazimo do zakljucka da takvo resenje jednostavno ne vredi a praksa pokazuje da je takav proizvod prilicno nemoguce sastaviti u dogovorenom roku.
    Pa dovoljno nezavisno bi moglo da bude ako npr. ako radish u SOA sa Webservisima i ti si onda zaduzen za servis koji generise GUI. Koding standard nam nije bas trebao jer svakoima svoj code. UML i dokumentacija je potpuno dovoljna. Teamwork je potreban bio u vezu server client stvari i tako to... Mada jos nisam radio bas kompleksan softwer ali znam od kolega koji rade u toj firmi koliko su placeni i sta rade ida nisu bas zamenjivi lako(pdf i doku parsere i neku obradu dokumenata, convertere za dokumente, semanticko pretrazivanje i ETL kod databanki) . Ako znas dosta tih zamenjivih milion programera koji rade ovakve stvari ja bih ih rado kontaktirao da rade za malu platu kod ovog profa(jer su naravno lako zamenjivi). Osim ako nisi mislio na nesto jednostavnije sto odradjuju code monkeyi iz indije.
    Last edited by West; 05-04-09 at 23:37.

  13. #63
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    EU
    Posts
    112
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam mislio na jednostavnije stvari...
    Prosto daj oglas za to sto trazis pa ces da vidis koliko ljudi ce da se javi...

    Platu ponavljam nisam niti jednom pominjao i sumnjam da je iko voljan da radi za male pare...

  14. #64
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Again View Post
    Nisam mislio na jednostavnije stvari...
    Prosto daj oglas za to sto trazis pa ces da vidis koliko ljudi ce da se javi...

    Platu ponavljam nisam niti jednom pominjao i sumnjam da je iko voljan da radi za male pare...
    Dobro nego su ljudi to sto rade ucili i nisu pekari ili mesari. Zamenjivi su isto koliko i inzinjeri. Nisu sad nezamenjivi kao hirurzi srca ili studirali nuklearnu fiziku. Stoga i imaju toliku platu ko inzinjeri i nevidim neke promene u tome. Mene interesuje samo koliko sam placen. Za to ako sam zamenjiv ne interesuje.
    Primetio sam da i neki inzinjeri imaju taj stav o zamenjivoscu. Jeste mnogi inzinjeri isto rade softwer za upravljanje masinama ili hardware gde je mnogo posla rutina. Taj stav je pogresan
    Zamisli kad bi neko uzeo ekonomiju npr. pa rekao da se to uci na poslu i da mu ne treba fax. Svi bi u ekonomiji sto rade trebali da lete sa posla svaki put kad dodje neko sto radi to za manje... sto nije tako
    Last edited by West; 07-04-09 at 00:03.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. java - spremanje
    By dnikola in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-08, 10:37
  2. Java
    By Blood_elf in forum Software
    Replies: 73
    Last Post: 15-03-08, 23:27
  3. JAVA
    By ILEW in forum Software
    Replies: 0
    Last Post: 26-11-04, 03:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •