Results 1 to 25 of 25

Thread: Cetinjska svakodnevnica: Hegelova tijada - teza, antiteza, sinteza

  1. #1
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    u prolazu
    Posts
    731
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Cetinjska svakodnevnica: Hegelova tijada - teza, antiteza, sinteza

    Cetinjanin sam nekih 24 godine. Zivim u svom gradu i dosta cesto razmisljam o zivotu u njemu. Razmisljam o svakodnevnici jer od nje zavisim i ona mi "kroji kapu". U pauzama tog razmisljanja, procitam po neku zanimljivu knjigu.

    Ovih dana sam naisao na tekst o G.W.F.Hegela koji je covjekovu spoznaju razvrstao u 3 stadijuma tzv. "trijadu": teza, antiteza i sinteza. Ukratko, svakom ljudskom stavu ili misljenju (tezi) suprostavlja se potpuno ili djelimicno drugacije misljenje (antiteza) i kroz taj "sukob" se dolazi do, u vecini slucajeva boljeg i kvalitetnijeg stava tj. rjesenja nekog problema tzv. sinteze. Hegelov niz bi se mogao nastaviti u nedogled jer svakoj sintezi dalje protivrjeci neka nova antiteza.

    Na ovome bih se zadrzao u sjecanju na velikana filozofske i zivotne misli i vratio svakodnevnici svog grada.

    Jedno je sigurno: u prijestonici postoji TEZA, postoji jedan i jedini nacin poimanja zivota, postoji jedna utemeljena paradigma koja je umnogome slicna za svaki segment zivota grada u kojem zivim. Ne bih isao previse u sirinu i objasnjavao svaki segment pojedinacno, ali je slicna situacija pocev od (ne)aktivnosti lokalnih sluzbi pa sve do (ne)postojanja kulturno-zabavnog sadrzaja namijenjenog kako mladjim tako i onim starijim Cetinjan/kama/ima.

    Ostaje otvoreno pitanje za razmisljanje: da li se aktuelnoj TEZI suprostavlja bilo koji vid ANTITEZE? ako da, koji je to vid? ako ne, zasto ne? ili oni rodjeni u ovom gradu, a "ostvareni" van njega razmisljaju o ANTITEZI sa nekog drugog mjesta? razmisljaju li uopste? razmiljaju li oni koji u njemu stalno zive? razmislja li iko?

    Logika je neumoljiva, mada cesto moze da zavara. U ovom slucaju Hegel joj daje neophodnu podrsku i cini je neumoljivom: ako se TEZI ne suprostavi ANTITEZA tada od SINTEZE (u ovom slucaju nekog boljeg i srecnijeg Cetinja) nema nista.

    Moja nedoumica glasi: da li do ANTITEZE, a preko nje i do SINTEZE treba da dodju ljudi koji zive u ovom gradu i koje njegovi problemi neposredno tangiraju? ili to treba da budu Cetinjani van Cetinja? ili bi to trebali da budu ljudi koji sa Cetinjem nemaju, niti su ikad imali dodirnih tacaka?

    Do ANTITEZE se moze doci odgovorom na sljedeca pitanja:

    1. Ko treba da bude njen idejni nosilac tj. koja drustvena grupa treba da je pokrene?
    2. Sto je to ANTITEZA u slucaju Cetinja?
    3. Kojim sredstvima se do nje moze doci?

    Oprostite mi na trenutku inspiracije (inace se jedva nakanim da nesto napisem jer imam solidnu memoriju, nekih 10gb za sad ).

    Svaki komentar je dobrodosao.

    Pozdrav za sve sugradja/ne/ke
    "Nas dvoje smo bili trougao sreće, kao brata voljeh tvog najboljeg druga"
    RASMC

  2. #2
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    u prolazu
    Posts
    731
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zamolio bih administratora da koriguje naslov ove teme..."pojeo sam" R
    "Nas dvoje smo bili trougao sreće, kao brata voljeh tvog najboljeg druga"
    RASMC

  3. #3
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    cetinje dolina bogova:)
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E, iz mog ugla to izgleda ovako:

    Cetinje je prelijep grad. Ali upravo te antiteze o kojoj govorish gotovo da nema. Tj. nema je. :/ A shto je najgore, sve su prilike da je u bliskoj buducnosti nece ni biti.
    Zhivim u PG evo vec shesta godina. I josh uvijek ne primjecujem po chemu je PG bolja od CT. Mada sam po tom pitanju dosta subjektivna. Npr., shto se tiche fakulteta - ni u PG ni na CT nema onoga shto cu ja da upishem. Shto se tiche ljudi - smece (mislim na PG). Dakle, mislim da ne grijeshim ako kazhem da svako sebi treba da postavi neku tezu pa kroz razna iskustva da donese neki zakljuchak iz kojeg proizilazi antiteza i onda nadje neku zlatnu sredinu tj. sintezu. Jer je o tome skoro nemoguce govoriti na nivou grada, a pogotovo ne na nivou drzhave.
    Definitivno cu se jednom vratiti na CT, nezavisno od toga da li ce se do tada razviti neka sinteza. Ali, moram prvo zavrshiti fakultet i donekle uspjeti u onome shto sam naumila, pa se vratiti. To je shto se tiche mene.

    A shto se tiche grada...
    1. Ko treba da bude njen idejni nosilac tj. koja drustvena grupa treba da je pokrene?
    - Ne znam. I suvishe sam neupucena u nashe `organe`.
    2. Sto je to ANTITEZA u slucaju Cetinja?
    - Pa... Mnogo bi bolje bilo kad bi bilo bioskopa, vishe predstava, svirki, normalnih kafica, bez narodne muzike... S druge strane, kad bi bilo vishe ustanova koje bi omogucile vecini naroda sa CT normalan posao, sa normalnim prihodima. E, i kad bi struja bila jeftinija. Sve mi se chini kao da za sve to treba vrrrrrrlo malo. Tj. treba dosta ljudi ali svako od njih treba da da mali doprinos da sve to zazhivi. I tachno se zna ko i koliko.

    Moja nedoumica glasi: da li do ANTITEZE, a preko nje i do SINTEZE treba da dodju ljudi koji zive u ovom gradu i koje njegovi problemi neposredno tangiraju? ili to treba da budu Cetinjani van Cetinja? ili bi to trebali da budu ljudi koji sa Cetinjem nemaju, niti su ikad imali dodirnih tacaka?
    - Mozda svi zajedno?


    Ja evo ispisah relativno dosta, a u stvari nista ne rekoh. To je otprilike nekakvo moje misljenje, uzmimo u obzir da imam 16 godina pa se nije moglo ochekivati nishta konkretnije.

    Moja preporuka: Sofijin svet - Justejn Gorder (roman o istoriji filozofije). Mozda na sve ovo budes gledao smirenije.:monkey:

    A evo jedno iznenadjenje za tebe ako vec nisi znao:
    http://www.pobjeda.co.me/citanje.php...2-15&id=158584
    Last edited by andjela|cetiinje; 22-02-09 at 10:03.
    Exit light, enter night. Take my hand...

  4. #4
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    andjela|cetiinje ti si qchkaaaa DD - haha, zezam se... Ides 28-mog na koncert?

  5. #5
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    cetinje dolina bogova:)
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahaha, pazi mu avatar, shto je to brt?
    Ada idem, no shto? xD Ti? Nema te po ulicaH otkad je ovi snijeg?
    Exit light, enter night. Take my hand...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,682
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andjela|cetiinje View Post
    Shto se tiche ljudi - smece (mislim na PG).
    Rece sesnaestogodisnje, perspektivno, cetinjsko dijete. Boze pomozi, na mladima svijet ostaje, i mladi ce dovesti Cetinje makar do onoga sto je nekad bilo.
    I am patiently waiting here
    to see which of us survives
    when all of this collides
    with reality..

  7. #7
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    u prolazu
    Posts
    731
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Drago mi je sto se bar neko ukljucio u diskusiju kada je ova, nimalo laka i opustena tema u pitanju. Upravo zato sam je i pokrenuo jer me zanimalo razmislja li jos neko o nasem "predivnom" gradu i (ne)kvalitetu zivota u njemu.

    andjela|cetiinje, izuzetno je pozitivno i pohvalno sto si iznijela svoje misljenje koje u vecini napisanog ima dosta istine pa se nemoj mnogo opterecivati sto imas 16 godina

    Slazem se da antiteze nema na CT, ali se isto tako ne slazem da je nema ni u PG. U PG je ima i ona je zbog toga mnogo ispred grada koji bi trebao njoj da drzi lekciju iz svih segmenata zivota koje smo zajedno nabrojali.

    Da je CT nema, a PG ima (ma u kakvom obliku se javljala) svjedoci i dogadjaj koji mi nije iznenadjenje jer sam odavno znao za njega:
    A evo jedno iznenadjenje za tebe ako vec nisi znao:
    http://www.pobjeda.co.me/citanje.php...2-15&id=158584


    Moja preporuka: Sofijin svet - Justejn Gorder (roman o istoriji filozofije). Mozda na sve ovo budes gledao smirenije.

    Citao sam ovu knjigu i jedna je u nizu onih koje mi NE omogucavaju da na "sve ovo" gledam smirenije.

    Tj. treba dosta ljudi ali svako od njih treba da da mali doprinos da sve to zazhivi. I tachno se zna ko i koliko.
    Sustina problema je to sto se tacno zna KO i KOLIKO treba da "mrdne" kada je u pitanju CT, ali sto se vecina njih prave ENGLEZI i sto i kad "mrdaju" onda to cine sa minimalnim ulaganjem svojih mentalnih i fizickih resursa, a ovamo kukaju kako se trenutno vise ne moze i pojavljuju se pred narodom "cista" obraza.


    Nadam se da ce na ovoj temi biti jos postova. Pozdrav za sve


    "Nas dvoje smo bili trougao sreće, kao brata voljeh tvog najboljeg druga"
    RASMC

  8. #8
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    cetinje dolina bogova:)
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slazhem se u potpunosti. Nemam nishta za dodati.
    Exit light, enter night. Take my hand...

  9. #9
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    u prolazu
    Posts
    731
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kada su u pitanju muzicka desavanja, treba pohvaliti koncert Perpera koji ce se odrzati u subotu 28/02 u Sportskom centru sa pocetkom u 20:30h.

    Evo prilike da se napravi dobra atmosfera
    "Nas dvoje smo bili trougao sreće, kao brata voljeh tvog najboljeg druga"
    RASMC

  10. #10
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    cetinje dolina bogova:)
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bice mnogo dobro, bolje nego u KIC :yipiiii: :twist: :hardrock:
    Btw placa li se ulaz zna li se?
    Exit light, enter night. Take my hand...

  11. #11
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    kao osoba koja puno voli vas grad, tamo ima dosta drugova i redovno ga posjecuje moram da primijetim da kod cetinjana postoji izvjesna doza ljubomore prema podgoricanima.. kad vam se pomene pg, kosa vam se na glavu digne..
    sto se ct tice, prelijep grad.. narod glup. preglup. zasto to kazem? zato sto grad ima potencijala, prije svega u turistickom smislu.. nece niko da radi.. pola cetinjana $ede i cekaju da umru u kafane..
    moju pricu ne shvatite kao mrznju ni najmanje, samo realni stav..
    veliki pozdrav

  12. #12
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    cetinje dolina bogova:)
    Posts
    53
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    moram da primijetim da kod cetinjana postoji izvjesna doza ljubomore prema podgoricanima..
    :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
    Exit light, enter night. Take my hand...

  13. #13
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    kao osoba koja puno voli vas grad, tamo ima dosta drugova i redovno ga posjecuje moram da primijetim da kod cetinjana postoji izvjesna doza ljubomore prema podgoricanima.. kad vam se pomene pg, kosa vam se na glavu digne..
    sto se ct tice, prelijep grad.. narod glup. preglup. zasto to kazem? zato sto grad ima potencijala, prije svega u turistickom smislu.. nece niko da radi.. pola cetinjana $ede i cekaju da umru u kafane..
    moju pricu ne shvatite kao mrznju ni najmanje, samo realni stav..
    veliki pozdrav
    Jedina stvar koju ti zamjeram, je sto si rekao da je narod preglup. Da smo lijeni-jesmo,ali sad bas preglupi
    Grad potencijala ima,ali.. Uh.. Neznam odakle da pocnem.
    Svako ima pravo na svoje misljenje, i ja to poshtujem. Ja inace studiram u pg, tamo sam sa stanom,i mogu ti reci da mi je extra. Podgoricane (ili bolje reci, Podgoricanke) ne mrzim, nego stovise.. izuzetno su mi drage
    “It’s not who we are underneath, but what we do that defines us.”


  14. #14
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    zelio bih napisati i ja nesto na ovu temu, ali ne znam odakle da pocnem....


    Da bi Cetinju i nama svima u njemu bilo bolje, mora se promijeniti nacin upravljanja samim gradom. Prema nekom mom misljenju to se nece dogoditi sigurno narednih godina... Prost razlog tome je sto u Cetinje trenutno postoji jedna partija koja nema nikakvu konkurenciju, i sto bi oni radili kad mogu da ``sklapaju`` a da ih niko ne proziva.....
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  15. #15
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by trojkam View Post
    Jedina stvar koju ti zamjeram, je sto si rekao da je narod preglup. Da smo lijeni-jesmo,ali sad bas preglupi
    Grad potencijala ima,ali.. Uh.. Neznam odakle da pocnem.
    Svako ima pravo na svoje misljenje, i ja to poshtujem. Ja inace studiram u pg, tamo sam sa stanom,i mogu ti reci da mi je extra. Podgoricane (ili bolje reci, Podgoricanke) ne mrzim, nego stovise.. izuzetno su mi drage
    ne zelim da uvrijedim nikoga i izvinjavam se svakome ako se nasao uvrijedjen..
    upotrijebio sam izraz glup jer je hvala Bogu bilo vremena da shvate situaciju i da je preokrenu u sopstvenu korist.. da rade nesto.. pa ljudi moji, bio sam na lovcen proslo ljeto po prvi put, tuga me uhvatila.. zidovi tunela nagrdjeni, vlaga, ulaz se naplacuje 2,3 puta.. katastrofa..

  16. #16
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    odma iza coska
    Posts
    3,585
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default Prije će more na Cetinje nego autobuska stanica

    CETINJANI DVIJE DECENIJE ČEKAJU ISPUNJENJE OBEĆANJA KOJE STRANKE DAJU PRED IZBORE

    Kada je neki stranac svojevremeno pitao duhovitog Cetinjanina Toša Šćekića, kada sa Cetinja ide brod za Kotor, ovaj mu je odgovorio:“Obećavam ti popodne, ako bude vode“. Na ovaj način je počeo razgovor za “Vijesti” nekadašnji gradonačelnik Cetinja Jovan Markuš. On nastavlja da, ako bi danas na autobusku stanicu došao, ne samo stranac, nego bilo koji građanin Cetinja, niko ne bi znao da mu kaže kada ide autobus za Kotor, Budvu i Podgoricu.

    - Autobuska stanica već godinama ne radi, uprkos “sigurnim” obećanjima aktuelne vlasti da će izgraditi novu. Ako duhoviti Tošo nije mogao ispuniti obećanje da “dovede more” na Cetinje, valjda je ova dugoživeća vlast mogla izgraditi stanicu, za koju je urađen projekat još prije 20 godina - kaže Markuš. Izgradnja autobuske stanice samo je jedno od „dugogodišnjih“ neispunjenih obećanja vlasti, državne i lokalne. Tu su svakako najzanimljivija ona koja se danas više objektivno i ne mogu ispuniti. Recimo, obećanje aktuelnog premijera Mila Đukanovića da će pokrenuti proizvodnju u Obodu - preduzeću čija se imovina danas prodaje, veći dio radnika je uzeo otpremnine, a dio mjesecima štrajkuje ispred predsjedničke rezidencije - kazao je Markuš.
    Prvi čovjek Cetinja, Milovan Janković za ovo neispunjeno obećanje loptu prebacuje Vladi.

    - Vlada je većinski vlasnik Oboda, pa pitanje pokretanja proizodnje spada u nadležnost državnih organa. Lokalna uprava je više puta upućivala zahtjeve da se problem bivših radnika Oboda riješi. Vjerujem da će Vlada naći mehanizme da stvori uslove da se Obodovi proizvodni pogoni stave u punu funkciju - optimističan je Janković.
    Tu je i obećanje, opet premijera Đukanovića, za lokalne izbore 2005. godine, neposredno pred referendum, da će Cetinje opet biti diplomatski centar Crne Gore. Ideja koju je zdušno podržavao i gradonačelnik Janković, od prijestonice je napravila samo sjedište ambasade Republike Gvineje. Iz vrha državne vlasti je objašnjeno da to gdje će se nalaziti diplomatsko sjedište neke zemlje odlučuje ona sama. Zanimljivo da premijer „tu sitnicu“ nije spominjao kada je obećavao. Iako Janković ni danas ne odustaje od te ideje, ovoga puta navodi detalj koji je zaboravio premijer.

    - Lokalna uprava je jako zainteresovana da dio diplomatskih predstavništva bude smješten na Cetinje. Ta inicijativa je više puta upućivana ka Ministarstvu inostranih poslova i ministru Milanu Roćenu. Međutim, činjenica je da to prije svega zavisi od težnji samih zemalja koje imaju svoja diplomatska predstavništva u Crnoj Gori - pojasnio je gradonačelnik Cetinja.

    Cetinjani još pamte i obećanje predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića, koji je kazao da će vratiti parlament na Cetinje \\\"jer im je u Podgorici usko i jer, da mu oprosti gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša, ne vide dobro Crnu Goru iz ravnice”. Crnogorski parlamentarci još nemaju vidik koji im je obećao predsjednik. Nakon što se predsjednička rezidencija na Cetinje selila punih sedam godina, od 1997. godine kada je to najavio tada predsjednik države Đukanović, do 2005. kada je to uradio sadašnji Filip Vujanović.
    Slična stvar je sa Ministarstvom kulture. Godinama nikako da na Cetinju pronađu adekvatnu zgradu za tu ustanovu. Prošle sedmice iz tog Ministarstva prvo je “Vijestima” rečeno da je lokacija utvrđena, ali “da ne žele da kažu o kojoj se zgradi radi jer je to iznenađenje”. Dan nakon te izjave uslijedila je nova, da “još nije odlučeno koja je tačno lokacija predviđena za Ministarstvo kulture, ali se na tome intenzivno radi, i uskoro ćete biti naši dragi gosti na Cetinju”. Kada je “uskoro”, nije precizirano.

    Sljedeći oblik obećanja čine ona na koja Cetinjani čekaju više od deceniju, a u tom dijelu sigurno je najinteresantnija izgradnja puta Cetinje–Čevo-Nikišić sa kojom se počelo prije skoro dvije decenije, preciznije 1992. godine. Prema medijima, izgradnja puta \\\"naprasno je prekinuta NATO bombardovanjem\\\". “Katunsku magistaralu”, kako su je tada zvali ponovo je aktuelizovao pred izbore 1994. tadašnji ministar pomorstva i saobraćaja Vojislav Mićunović, pa onda pred izbore 1998. bivši gradonačelnik Savo Parača, koji je tada obećao da će taj put \\\"sigurno ići\\\", a onda je ista priča ponovljena pred izbore 2002. godine. Za neupućene - od šezdesetak kilometara puta između Cetinja i Nikšića, u proteklih skoro dvadeset godina, probijeno je, ne i asfaltirano - četiri kilometra. Ipak, prema najavama iz lokalne samouprave, nastavak slijedi.
    - Izgradnja puta Cetinje - Čevo – Nikšić predstavlja dio kapitalnih investicija Vlade te samim tim potpada pod njenu nadležnost. U svakom slučaju ovaj kapitalni projekat se nalazi u strateškim planovima Vlade koji se odnose na putnu infrastrukture i njegova realizacija će biti nastavljena - rekao je “Vijestima” Janković.

    A kada se govori o obećanjima, slično je i sa nekadašnjom prijestonicom Zete, Rijekom Crnojevića za koju je takođe prije 20 godina napravljen urbanistički projekat i plan revitalizacije.
    - Nije se teško uvjeriti dokle je u ostvarenju započetih projekata stigla vlast koja “puče od ljubavi” prema prijestonici i staroj Crnoj Gori. Vjerovali ili ne, od društvenih objekata uprkos brojnim obećanjima za 15 godina, od 1990. do 2005. samo je napravljena stanica policije - navodi Jovan Markuš.
    Njegov sugrađanin Vesko Pejović smatra da grad vene više od 60 godina, od trenutka kada mu je 1946. godine „neregularno i nerazumno oduzet atribut glavnog grada Crne Gore“. Ipak, pored nekih krupnih projekata, za koje obično kao izgovor vlast navodi nedostatak novca, Pejović se pita zbog čega u gradu nijesu odrađene „neke stvari“, koje su sitnice za druga mjesta.
    - Zašto se ne saniraju cetinjski parkovi, ne potkreše drveće u Njegoševoj ulici, zašto se prekopane ulice brže ne završavaju, zašto se ne promijene polomljene klupe kroz grad, zašto se odlaganje smeća u starom jezgru grada ne riješi na drugi način, zašto nas svake godine iznenadi snijeg ako padne usred zime, zašto imamo česte i duge prekide u napajanju vodom i električnom energijom, zašto kroz grad nema više korpi za otpatke, zašto ...- pita Pejović.

    Nikako da se razvedri

    Uoči lokalnih izbora decembra 2005. godine, neposredno pred referendum, Cetinje je bio izuzetno važan grad za aktuelnu vlast. Tada su premijer Đukanović i predsjednik parlamenta Krivokapić izjavili da lokalni izbori u tom gradu, prevazilaze lokalne okvire i predstavljaju uvod u nezavisnost Crne Gore. Sa završne konvencije DPS-SDP poručeno je tada će se referendumom “konačno razvedriti nad Cetinjem i Crnom Gorom\\\". Te godine Cetinju je jos jednom obećano da “će mu vratiti stari sjaj”. Slučajno ili ne koalicija “Sigurno-Milo Đukanović”, čiji funkcioneri obilaze skoro sva sela po Crnoj Gori , pred ove lokalne izbore nije planirala da “razgovara sa građanima prijestonice”. Prije desetak dana održan je sastanak u opštinskim prostorijama sa zaposlenima, ali tribine nije bilo.
    Međutim gradonačelnik Janković tvrdi da je tribina na Cetinju održana “i to ne sa članovima lokalne uprave već sa svim zainteresovanima”.

    - Javnost je o dolasku premijera Đukanovića bila na vrijeme obaviještena i svi građani su mogli prisustvovati događaju - kaže Janković, iako ne pecizira kako je javnost bila obaviještena.
    U izbornoj 2005. godini, pored krupnih državnih obećanja bila je najavljena i izgradnja 100 stanova solidarnosti u saradnji sa Sindikatom, koja još nije završena, a broj stanova je prepolovljen. Zatim izgradnje “moderne autobuske stanice”, selidba Vatrogasne jedinice na novu lokaciju, otvaranje Gerentološkog centra sa apratmanima i muzeja zdravstva u nekadašnjoj zgradi stare bolnice Danilo I.

    Je li Milo ili je Momir obrijao brkove

    Godinama se Cetinjani, sa svim lošim što im se događa, bore humorom. Tako je i sada. Kroz Cetinje ovih dana, zbog izbora i uobičajenih obećanja kruži jedna zanimljiva priča. Naime svi se podsjećaju čuvene prelomne 1997. godine kada je Crna Gora birala predsjednika, između Mila Đukanovića i Momira Bulatovića. Kako se već na početku znalo da će Cetinjani glasati za Đukanovića, koji se tada okrenuo ideji nezavisne Crne Gore, krenulo se i sa pričama šta će koji od njih dvojice uraditi. Iz partijskih kuloara čulo se da će Đukanović zbog najavljene podrške “od Cetinja napraviti Pariz”, a Bulatović zbog izostanka podrške “Rijeku Crnojevića”.
    - Evo 12 godina nikako da ukapiram koji je od njih dvojice pobijedio. Gledajući Cetinje kako izgleda danas siguran sam da je Momir. Opet kad pogledam predsjednika DPS-a, vidim da je Milo. Osim ako Momir nije obrijao brke - kroz šalu dočarava sliku prijestonice jedan stariji mještanin.

    DN``VIJESTI``
    ``ljudi su da razmijene i uvaze misljenja, a zivotinje da se kolju i ujedaju jer nemaju mozga``

  17. #17
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko se sjecam, na prosle izbore DPS je na Cetinje dobio nevjerovatnu podrsku - 66% glasova! Shto ih vishe glasate to su gori prema vama. Ko je tu lud sami vidjite...
    You can fight the sleep but not the dream...

  18. #18
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Smile

    Sve se zale kako im nista ne valja,a sve glasaju one po kojima pljuju.Nejasni i kontradiktorni...to im je isto kao ono 'za njih moramo '...oh,za komunite glasam ove godine.
    ..".."..

  19. #19
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by debeljak View Post
    Sve se zale kako im nista ne valja,a sve glasaju one po kojima pljuju.Nejasni i kontradiktorni...to im je isto kao ono 'za njih moramo '...oh,za komunite glasam ove godine.

    90% se zali da nema za leb, 50% ce ti se zakleti da uzima prehranu na veresiju kod kuma, prijatelja, poznanika, a vikendom sidji svaki kafic full, subotom i nedjeljom ujutro ako ces da popijes kafu moras sici oko 10 u pjacu jer u 12 nema mjesta, a parking mjesto jedva nalazis u cijeli grad! Ima li kontradiktornosti???? I te kako!!!!


  20. #20
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Girl..sasvim si u pravu a bogami meni se čini je istina da pola za leb nema ..al se mora bit šminka..kako kažu
    mene najviše nervira kad kažu a dje i što da radim traže posa a mole boga da ga ne nadju..čast izuzetcima ..ima brate samo rukavi da se zavrnu..no je ljepše odmarat i ležat svako jutro na kafu u 12 pa kad treba da se plati ..ono "viđi brate ja zaboravio novčanik stavi to na mene..donijet cu ti " mislim ..šta reći

  21. #21
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1,657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cocacolica View Post
    Girl..sasvim si u pravu a bogami meni se čini je istina da pola za leb nema ..al se mora bit šminka..kako kažu
    mene najviše nervira kad kažu a dje i što da radim traže posa a mole boga da ga ne nadju..čast izuzetcima ..ima brate samo rukavi da se zavrnu..no je ljepše odmarat i ležat svako jutro na kafu u 12 pa kad treba da se plati ..ono "viđi brate ja zaboravio novčanik stavi to na mene..donijet cu ti " mislim ..šta reći
    neosporno je da ima gladnih familija, ali ima onih koji idu na veresiju za hranu a voze po dvoje - troje kola i to novijih! takodje, kad su date pare iz oboda najbolje su prosli auto placevi, a pola tog naroda je na privatne stanove. e sad se postavlja pitanje je li bolje svoj krov nad glavom (pa makar bila soba 2x2) ili novo auto???

    jos jedna nevjerovatna stvar, djeca 2-3-4 razred osnovne skole nose nove noika i samsung telefone??? a nema se para???? djetetu toga uzrasta treba telefon?????

    p.s. sto se tice posla, napravite anketu kroz CT i pitajte koga od cetinjana bi li da dodje nuzda prihvatio se posla u komunalno???? sva ct omladina ljeti ide da radi za 200e u BD zato sto je sramota da ih ko vidi u koju od Ct piljara (od 200e u bd zaradi -)! problem nezaposlenosti u ct je velikim dijelom problem kucnog vaspitanja, jer mnogo omladine se forsira da nista ne radi nego da uci i ispira im se mozak o velikim skolama i bogovskim platama, kako on/a nije rodjen/a da rinta nedje za 200 eura i na kraju kad mnogi odustanu od skolovanja ispod nivoa im je da ih neko vidi da rade neki takav posa!
    Last edited by Girl_from_Tomici; 28-03-09 at 16:24.


  22. #22
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Cetinje
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mene interesuje samo jedno..a to su dvije stvari..rad,red i disciplina :-P

  23. #23
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    700
    Thanks Thanks Given 
    366
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    I tako ... niko ne pominje socioloske probleme. Ekonomski, kulturni, politicki, svi su drugi vazniji od socioloskih... Zalud pare, zalud da otvoris 50 ''normalnih'' lokala, bioskopa, pozorista, kad ih nemas za koga otvarati. Svi kukaju para nema. Sto ce im? Sjutra da das djetetu, srednjoskolcu, 100 eura, nece ni minut razmisljati u sto ce da ih ulazoi nego ce poci da se opjani, nadrogira, ili kupi patike od 90 eura a 10 ostavi za dva vikenda za kladionicu. Girl_from_Tomici, trebaju djeci mobilni, naravno, i kompjuteri, i internet, i fejsbuk, sve je to i dovelo do ovdje dokle smo danas. Natalitet nam pada pojesce nas bijela kuga zasto? Zato sto nijedan bracni par ne razmislja da ima dvoje, ili ne daj boze troje djece, nego da naprave jedno, pa da ga podizu tako sto ce mu omoguciti sve privilegije pocev od ovoga sto ti kazes, mobilni i kompjuter u vrtic ... pa na dalje. A albanci se rokaju, djecu u blato podizu, ali natalitet raste bato, evo ce za 100 godina preteci kinu po broju stanovnika. Nego nasi roditelji razmisljaju samo da mu ne bude sto djetetu pa kad pada kisa onda je moblini neophodan da se zovne mama ili tata poslije casova da dodju za njih da im se nogice ne skvase. Mi smo u kunete upadali, modrih noga do pojasa na radijatore sjedjeli samo da casove ne propustimo, danas djeca od osnovne do fakulteta knjigu nijesu procitali nego ako im je lektira ana karenjina, oni odgledaju film, a npr lik Igumana Stefana u Gorskom Vijencu analiziraju preko vikipedije. I mi da idemo naprijed ...
    Kome je sudjeno da bude *eben, gace mu same spadaju

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Dolina bogova
    Posts
    784
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Konacni odgovor Fotosinteza? I mogli bi da jedemo zemlju direktno...

  25. #25
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Trst, Italija
    Posts
    395
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dubovicanin View Post
    Konacni odgovor Fotosinteza? I mogli bi da jedemo zemlju direktno...
    Zemlja i Pivo-MOZE

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cetinjska meza
    By FiX in forum Centralni
    Replies: 48
    Last Post: 26-02-11, 10:41
  2. ''Cetinjska ekološka bomba''
    By ZeroC00L in forum Centralni
    Replies: 20
    Last Post: 12-04-08, 08:39
  3. svakodnevnica
    By NAND in forum Ljubav
    Replies: 59
    Last Post: 03-10-05, 13:30
  4. Replies: 59
    Last Post: 21-10-04, 14:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •