Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 89

Thread: Nastanak univerzuma - Vasa verzija

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking Nastanak univerzuma - Vasa verzija

    Evo moje "slikovite" verzije:
    Da bi shvatili kako je nastao univerzum morate uzeti prazan list papira "na kvadratice.
    Stavite ga ispred sebe .
    Tako je izgledao svemir na pocetku. Samo "prazna geometrija" od horizontalnih i vertikalnih linija. Nemoze se nabaviti papir sa vise od dvije dimenzije pa objasnjenje nece biti bas potpuno. :-D

    Posto sam hriscanski vjernik ...
    "... U pocetku bejase rijec i rijec bejase u Boga i Bog bejase rijec... od rijeci nasta tijelo ..."
    Ta pocetna rijec koja je "Bog" je rijec "ZGUZVAJ" :-D

    Znaci uzmete pazljivo papir i pocnete od sredine da ga guzvate .
    Guzvate ga tako i guzvate dok ne dobijete lopticu papira. Kada zavrsite dobijena loptica papira predstavlja nas "univerzum".

    Znaci univerzum je loptast. Poluprecnik mu je 13-14 milijardi svjetlosnih godina a isto toliko (samo godina ) mu je starost.
    Znaci koliko ste vremena proveli guzvajuci papir toliki je i poluprecnik loptice papira u centimetrima .

    Ako ste vjernik rijec "zguzvaj" (Bog) se nalazi svuda - citav papir je zguzvan.

    Papir pokusava da se ispravi i pomalo se siri . Znaci nas univerzum se siri. Da li ce nastaviti da se siri i opet potpuno ispraviti? Ko zna .

    Vrhovi papira predstavljaju materiju . Oni koji su okrenuti gore su pozitivna materija i energija a oni okrenuti dolje su antimaterija.

    Ako ste dobro guzvali papir se skupio u grumuljice - to su galaksije.
    Na vrhovima gdje se papir probio od guzvanja , probusen je i prostor naseg svemira - ta mjesta su "crne rupe".

    Manji vrhovi su zvijezde a najmanji planete.
    Ako bacite neki mali predmet na "lopticu" on ce da upadne u neku od rupa - ta sila se zove gravitacija.

    Ostale "detalje" mozete dopuniti sami.

    Navalite . Da cujemo vase verzije nastanka svijeta!!!

  2. #2
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,767
    Thanks Thanks Given 
    10,960
    Thanks Thanks Received 
    2,130
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    ja bih mogla eventualno nesto oko kraja svijeta...kresnes sibicu i taj zguzvani papir se uzdi...i nema vise, smak svijeta!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  3. #3
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    318
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moras li biti veci od zemlje da kresnes tek i sve ovo ode?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    382
    Thanks Thanks Received 
    58
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    na chemu si ?
    You'll Never Smoke Alone..

  5. #5
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,194
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Znaci, list papira na kvadratice je nastao prije zemlje?
    Ja nisam vjernik, tako da je meni sve ovo sto si napisao smijesno. To je neko moje misljenje

  6. #6
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    more,pg,more,pg,more....
    Posts
    16
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ja bih mogla eventualno nesto oko kraja svijeta...kresnes sibicu i taj zguzvani papir se uzdi...i nema vise, smak svijeta!
    kaze se KRESNES SIBICU I VIDIS RIBICU ....... meni to vise lici na dooobar pocetak nego na smak svijeta.... ljubav ljudi

  7. #7
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    49
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post
    Evo moje "slikovite" verzije:
    Da bi shvatili kako je nastao univerzum morate uzeti prazan list papira "na kvadratice.
    Stavite ga ispred sebe .
    Tako je izgledao svemir na pocetku. Samo "prazna geometrija" od horizontalnih i vertikalnih linija. Nemoze se nabaviti papir sa vise od dvije dimenzije pa objasnjenje nece biti bas potpuno. :-D

    Posto sam hriscanski vjernik ...
    "... U pocetku bejase rijec i rijec bejase u Boga i Bog bejase rijec... od rijeci nasta tijelo ..."
    Ta pocetna rijec koja je "Bog" je rijec "ZGUZVAJ" :-D

    Znaci uzmete pazljivo papir i pocnete od sredine da ga guzvate .
    Guzvate ga tako i guzvate dok ne dobijete lopticu papira. Kada zavrsite dobijena loptica papira predstavlja nas "univerzum".

    Znaci univerzum je loptast. Poluprecnik mu je 13-14 milijardi svjetlosnih godina a isto toliko (samo godina ) mu je starost.
    Znaci koliko ste vremena proveli guzvajuci papir toliki je i poluprecnik loptice papira u centimetrima .

    Ako ste vjernik rijec "zguzvaj" (Bog) se nalazi svuda - citav papir je zguzvan.

    Papir pokusava da se ispravi i pomalo se siri . Znaci nas univerzum se siri. Da li ce nastaviti da se siri i opet potpuno ispraviti? Ko zna .

    Vrhovi papira predstavljaju materiju . Oni koji su okrenuti gore su pozitivna materija i energija a oni okrenuti dolje su antimaterija.

    Ako ste dobro guzvali papir se skupio u grumuljice - to su galaksije.
    Na vrhovima gdje se papir probio od guzvanja , probusen je i prostor naseg svemira - ta mjesta su "crne rupe".

    Manji vrhovi su zvijezde a najmanji planete.
    Ako bacite neki mali predmet na "lopticu" on ce da upadne u neku od rupa - ta sila se zove gravitacija.

    Ostale "detalje" mozete dopuniti sami.

    Navalite . Da cujemo vase verzije nastanka svijeta!!!
    Obzirom da je po tebi univerzum nastao guzvanjem papira, zelis da kazes da je univerzum ustvari nastao skupljanjem vec postojece materije, tj. papira u jednu tacku, pa je onda ona pocela da se siri..sto i danas radi, sto svi znamo ili si objasnjenjem da je papir prazna geometrija htio da kazes suprotno, tj. da nije postojalo nista prije toga..
    De mi ovo pojasni, pa da te priupitam jos nesto
    Onaj ko nikad ne zivi sad, ne zivi nikad.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    ja bih mogla eventualno nesto oko kraja svijeta...kresnes sibicu i taj zguzvani papir se uzdi...i nema vise, smak svijeta!
    :-D ha ha ...
    Quote Originally Posted by MotobikeR View Post
    na chemu si ?
    Nista posebno - obican bijeli luk i jagnjetina. :-D
    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    Znaci, list papira na kvadratice je nastao prije zemlje?
    Ja nisam vjernik, tako da je meni sve ovo sto si napisao smijesno. To je neko moje misljenje
    Papir na kvadratice samo predstavlja prostor. Mozes da izbacis Boga i postavis neki drugi uzrok ovom "guzvanju".
    Nije mi namjera bila da bude previse ozbiljno. Samo da mastamo i filozofiramo.
    Quote Originally Posted by SillySister View Post
    ... htio da kazes suprotno, tj. da nije postojalo nista prije toga..
    De mi ovo pojasni, pa da te priupitam jos nesto
    Da suprotno, da nije bilo materije i energije.
    Dzaba ces me pitati jer nijesam htio da postavim neku ozbiljnu teoriju.
    Ovo moje je kombinacija mojih religiskih shvatanja i fizike (veliki prasak, generalna relativnost i kvantna mehanika) ispricano na prost i zabavan nacin.

    Ima li jos ko "svoju verziju" ?

  9. #9
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nemam verziju nastanka univerzuma. Smatram da bi trebali da polazimo od nekih nama bliskih stvari, kao što su neke pojave koje prihvatamo a ne obraćamo puno pažnju na njih.
    Ako posmatramo neku promjenu duže vrijeme, vjerovatno ćemo moć da utvrdimo "algoritam" po kojem se ta pojava dešava. Tako možemo da predvidimo što će se desit u budućnosti ako na taj algoritam nešto ne djeluje.
    E sad, da bi se "vratili u prošlost", nama je potreban inverzan algoritam.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Nemam verziju nastanka univerzuma. Smatram da bi trebali da polazimo od nekih nama bliskih stvari, kao što su neke pojave koje prihvatamo a ne obraćamo puno pažnju na njih.
    Ako posmatramo neku promjenu duže vrijeme, vjerovatno ćemo moć da utvrdimo "algoritam" po kojem se ta pojava dešava. Tako možemo da predvidimo što će se desit u budućnosti ako na taj algoritam nešto ne djeluje.
    E sad, da bi se "vratili u prošlost", nama je potreban inverzan algoritam.
    Super ,
    Nemam ni ja neku ozbiljnu verziju nastanka svijeta. Samo mastamo i filozofiramo.
    Za algoritam .
    Sta je potrebno u pocetku ubaciti u algoritam , kakve promenljive da bi na kraju rezultat bio ovo "danas"?
    Ako postoji inverzni algoritam:
    Ako se u inverzni algoritam ubaci matrica ("Matrix" -engleski -filmski :-D) ciji brojevi tacno opisuju trenutno stanje univerzuma sta li ce na kraju (pocetku - posto je inverzni algoritam) izbaciti kao rezultat?

    P.S. Mozda izbaci broj 42 ako je neko citao "Autostoperski Vodic Kroz Galaksiju" - Daglas Adams

  11. #11
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ako postmatramo promjene na nekoj vrsti tokom 1000 godina, i to matematički zapišemo, mi ćemo moć da pretpostavimo kako će ta vrsta izgledat za 3000 godina banalan primjer: ako kod neke ptice raste krilo svakih 1000 godna 3cm, može se pretpostavit da će za 10.000 godina porast za 30cm. E sad mi to obrnemo i znamo da je prije 10.000 godina krilo bilo kraće za 30cm i možemo dobit neki izgled te ptice, ali to je samo mali dio ukupne formule koja će nam predstavit kako je nešto "nekad" bilo.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Vukovar
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nastanak univerzuma se ne može objasniti na znanstveni način već samo kroz vjeru i bibliju.
    Zašto?
    Zato što prije nastanka univerzuma nije postojao ni prostor ni vrijeme, ni energija ni materija. To znači da nisu postojali ni zakoni fizike niti išta slično.
    Zato se temi nastanka univerzuma ne može pristupiti s naučne strane već samo metafizičke tj pomoću vjere.
    Kako veli Biblija, u početku bijaše riječ itd.
    Znači, prije nastanka univerzuma postojala je ideja, plan, koncept a nakon toga se tek dogodio ''Big Ben'' tj velika ekspozija i krenulo je stvaranje.
    Ako netko misli da je do nastanka svemira došlo slućajno, neka pročita moj idući post, prenesen s mog bloga, ''Božja čestica ili u potrazi za tajnom nastanka svemira'', što je bio članak u National Geographicu, pa neka još jednom razmisli.

    Za one koji traže znanstvene dokaze o postojanju Boga ali i za sve ostale
    Krajem 19. St. vjerovalo se da je u fizici već sve otkriveno i da nema više ništa novog za otkriti i istraživati. Postojao je mehanički svemir kojim su upravljale njutnovske sile, s atomima kao temeljem tvari.
    Atomi su po definiciji bili nedjeljivi. No onda su se počele događati čudne stvari, otkrivene su x-zrake, gama-zrake, radioaktivnost. Otkriven je i elektron.
    Naposljetku atomi više nisu bili nedjeljivi, imali su svoje sastavne dijelove. U početku je smatrano da su atomi uglavnom prazan prostor, da im je masa zgusnuta u sitnoj jezgri, oko koje kruže elektroni.
    Fizika je doživljavala revoluciju za revolucijom. Materija iskrivljuje prostor; prostor usmjerava kretanje materije, energija i masa uzajamno su zamjenjive. Ali nismo ni blizu konačne teorije fizičke stvarnosti.
    Molekule su građene od atoma: atomi su građeni od čestica nazvanih protoni, neutroni i elektroni; protoni i elektroni građeni su od čudnih stvari nazvanih kvarkovima i gluonima- no tu već zalazimo u maglovito područje. Jesu li kvarkovi elementarne čestice ili su i oni građeni od nečeg još manjeg? Za elektrone se vjeruje da su elementarni, no ni u to se ne bi trebalo zakleti.
    Standardni fizički model ne uspijeva objasniti nekolicinu najvećih zagonetki svemira koje svoje korijene imaju u sićušnom svijetu čestica i sila. Smatra se da je kozmos kakav danas poznajemo jednom bio manji od atoma.
    Teorija velikog praska govori da poznati svemir jednom uopće nije imao dimenzije- nije postojalo gore i dolje ili lijevo i desno, vrijeme nije teklo, a zakoni fizike bili su onkraj našeg poimanja.
    Kakotakav beskrajno gusti svemir postaje golem i prostran? I kako se popunjava materijom? Prema teoriji, dok se rani svemir širio, energija se morala zgušnjavati u jednake količine materije i antimaterije, koje su zatim u slučaju kontakta jedna drugu poništavale, vračajući se u čistu energiju. Na papiru, svemir bi trebao biti prazan. No on je prepun zvijezda, planeta…
    Što je sa zagonetnom tamnom tvari? Pomna promatranja kretanja udaljenih galaksija ukazuje na to da na njih djeluju više privlačne sile nego što bi se to moglo pripisati njihovoj vidljivoj tvari. U toj zbrci mora postojati neka egzotična skrivena materija.
    To pokušava objasniti teorija nazvana supersimetrija: ona tvrdi da je svaka elementarna čestica imala svoj mnogom masivniji parnjak u ranom svemiru. Elektron je možda imao snažnog partnera u selektronu, kvark- skvarka itd.
    Pretpostavlja se da su mnogi od tih supersimetričnih partnera bili nestabilni, no jedna je vrsta možda bila upravo dovoljno stabilna da opstane od zore vremena. Te bi čestice mogle, baš u ovoj sekundi, strujati kroz vaše tijelo bez međudjelovanja s vašim mesom i kostima. One bi mogle biti tamna tvar.
    Jedna od najvećih misterija moderne fizike je tzv. Božja čestica ili Higgsov Bozon. Većina fizičara vjeruje da postoji Higgsovo polje koje prožima čitav svemir; Higgsova bi čestica u tom slučaju bila nositelj polja i međudjelovala bi s drugim česticama. Ona je ključni dio standardnog modela fizike čestica- ali je nikad nitko nije pronašao.
    Higgsovo polje je, u teoriji, ono što elementarnim česticama daje masu. Za HiggsovB ozon pretpostavlja se da je masivan u usporedbi s većinom subatomskih čestica. Mogao bi imati masu 100-200 puta veću od protona. Ali divovska čestica poput Higgsove trebala bi tkđ. poput svih prevelikih čestica biti i nestabilna. To nije čestica koja se zadržava posvuda okolo- da je možemo otkriti- ona će se u djeliću djelića djelića sekunde raspasti na druge čestice.
    Europa naglo postaje glavno središte fizike čestica.
    Veliki hadronski sudarač ( čestica) vrijedan 25 milijardi kuna, izgrađen je u sklopu velikog evropskog znastvenog projekta CERN u podzemlju između Švicarske i Francuske. On vrti subatomske čestice kroz 27-kilometarski tunel.
    Njegovi glavni detektori su:
    CMS i Atlas- konstruirani za istraživanje fundamentalnih sila svemira.
    Alice- za analizu sudara olovnih jezgara radi proučavanja kvark-gluonske plazme, stanja materije neposredno nakon velikog praska.
    LHCb- mogao bi pomoći da shvatimo zašto je svemir proizveo više materije nego antimaterije
    Dokaz da HiggsovB ozon postoji trebao bi se pronaći u izdajničkim spiralama i prugama koje će u detektorima Hadronskog sudarača za sobom ostavljati čestice što nastanu njegovim raspadom.
    Kad LHC počne razbijati čestice trebali bi otkriti odgovore na najveće tajne svemira:
    Zašto uopće išta postoji?
    U teoriji je veliki prasak trebao proizvesti jednake količine materije i antimaterije koja jedna drugu poništavaju, ostavljajući za sobom prazan svemir. Zbog čega se onda naš svemir sastoji isključivo od materije?
    Što ispunjava tamu?
    Iz kretanja udaljenih galaksija i supernovih naslućuje se da tamna prostranstva svemira sadrže neuporedivo više tvari i energije nego što je vidimo u svim zvijezdama i galaksijama. Hadronski sudarač mogao bi rasvijetliti tu tamnu tvar i tamnu energiju.
    Preuzeto iz: National Geographic b r. 3/08 U srcu materije, potraga za Božjom česticom Joel Achenbach
    Moj komentar
    Da li će i znanstvenici u svojim istraživanjima doći do zaključka da je rješenje ovih zagonetki povezanih s nastankom svemira, na koje nema znanstvenih odgovora, moguće pronaći samo u Stvoritelju, Bogu?
    Nije li upravo Božja ljubav i energija ono što drži cijeli svemir zajedno, koja je učinila da svemir nastane protivno svakoj znanstvenoj logici i dokazima i koja nas i dalje pokreće i upravlja svime? Ne priznaju li to indirektno i sami znanstvenici kada misterioznu tvar, čije se postojanje protivi svakoj znanstvenoj logici i fizičkim zakonima, i koja drži cijeli svemir zajedno nazivaju Božjom česticom? Postoji li prikladnije ime za ono što stoji iza stvaranja i što sve drži na okupu i u harmoniji?
    Last edited by Hari Krisna; 23-02-09 at 17:35.

  13. #13
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daniel91 View Post
    Nastanak univerzuma se ne može objasniti na znanstveni način već samo kroz vjeru i bibliju.
    To nije objašnjenje nego nagađanje. Bibliju treba posmatrat kao neko SF djelo, baš kao i neke serije npr. toga žanra koje govore o nastanku univerzuma i sl.

    Quote Originally Posted by Daniel91 View Post
    Zato što prije nastanka univerzuma nije postojao ni prostor ni vrijeme, ni energija ni materija. To znači da nisu postojali ni zakoni fizike niti išta slično.
    Zato se temi nastanka univerzuma ne može pristupiti s naučne strane već samo metafizičke tj pomoću vjere.
    Ako ti nešto ne možeš da razumiješ, ne mora da znači da je tačno ono što neko drugi pretpostavlja, jer religija nema nikakve osnove za takvu priču.
    A vjerom se ništa ne može dokazat.

    Zamisli da su ljudi kad su prvi put viđeli munju ostali pri mišljenju da su to bogovi, i da su svi prihvatili to VJEROVANJE, đe bi mi bili danas?
    Last edited by Hari Krisna; 02-03-09 at 10:51.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Vukovar
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    OK, ako te gornji argumenti ne zadovoljavaju, razmisli malo o ovome ( pročitao na jednom drugom mjestu):
    Znanstvenici govore da je svemir sačinjen od energije i da je proizašao iz energije. Ali to nije tako. Električna struja ne teče samo zato jer postoji energija nego se elektricitet proizvodi kroz akciju. A prije akcije moraju biti plus i minus.

    Akcija zahtijeva plus i minus i ona stvara elektricitet. Drugim riječima, energija nastaje samo interakcijom subjekt i objekt partnera( tj. onoga koji pokreće akciju i onoga koji prima). Dakle, svemir nije nastao iz energije kao što kažu današnji znanstvenici. Prvo dolazi do akcije, a ne energije.

    Ili da malo pojasnim.
    Ništa ne može nastati iz ničega, pa ni materija ili energija ( znanstvena činjenica!).
    Za sve što se dogodi, mora postojati uzrok ili razlog.
    Znači, prije posledice ili nekog događaja mora postojati uzrok, što je to iniciralo ( druga znanstvena činjenica).
    Dakle, i za nastanak univerzuma, mora postojati neki prauzrok bez obzira kako to zvali- Bog, priroda, Alah i sl.
    S tim se slažu i brojni znanstvenici( samo da napomenem da je i tvorac teorije relativnosti i jedan od najvećih znanstvenika u povijesti čovječanstva-veliki Einstein tkđ. bio veliki vjernik).
    U biti, znanstvenici nemaju nikakav znanstveni odgovor na pitanje kako je nastao univerzum( tj. što se točno dogodilo prije Big Bena ili velikog praska što je pokrenulo stvaranje univerzuma), samo brojne prilično šuplje i nedokazane teorije i nagađanja.
    Zašto onda optuživati da je ono što piše u Bibliji izmišljotina?
    Ako pročitaš prethodni članak iz National Geographica vidjet ćeš da organizacija i struktura univerzuma nije nimalo slućajna već naprotiv, prilično precizno, savršeno uređena.
    Mislim da je prilično ''neznanstveno'' misliti ili vjerovati da je sve to nastalo ''pukom slućajnošću''.
    Isto tako, vjerujem da je bio potreban veliki ''um'' sa velikim znanjem i idejom, da bi bio stvoren ovakav savršen svemir, kakav je danas.
    Mislim da se Biblija do sada najviše približila objašnjenju ''prauzroka'' odnosno onoga što je prethodilo stvaranju univerzuma, dok tzv. znanost nema ni najmanju ideju o tome, tek puke teorije bez ikakvih znanstvenih dokaza.
    Last edited by Hari Krisna; 02-03-09 at 10:49.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Daniel91 View Post
    Ili da malo pojasnim.
    Ništa ne može nastati iz ničega, pa ni materija ili energija ( znanstvena činjenica!).
    ....
    Mislim da se Biblija do sada najviše približila objašnjenju ''prauzroka'' odnosno onoga što je prethodilo stvaranju univerzuma, dok tzv. znanost nema ni najmanju ideju o tome, tek puke teorije bez ikakvih znanstvenih dokaza.
    Bas zbog toga sto nema naučnih dokaza imas li neku svoju "fantasticnu verziju" nastanka.
    U Bibliji piše "samo" da je "u početku bila riječ" i da je "od riječi nastalo tijelo" nema detalja.
    Ostavljen je prostor za razna tumačenja.

    Ja mislim da svako novo saznanje dolazi preko umjetnosti pa postaje neka vrsta vjerovanja i na kraju postane nauka i na kraju se korisiti u tehnologiji.
    Knjige Žila Verna (podmornica), crteži Leonarda Da Linčija (padobran, helikopter...)... i slično su primjer umjetnosti koja je postala "naučna hipoteza" ( vjerovanje) i na kraju nauka i tehnologija.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Vukovar
    Posts
    46
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da sam to već objasnio u prethodnim postovima.
    Vjerujem da se ono ''u početku bijaše riječ'' odnosi na Božji plan, ideju, intelekt koja stoji iza stvaranja a koja se kasnije utjelovila kroz Isusa Krista i postala čovjekom.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Everywhere I hope..
    Posts
    4,890
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moja verzija je, mislim da je univerzum nastao zato sto smo mi htjeli da se rodimo.

    Sve sto se desava i nastaje, nastaje iz neke zhelje.
    Ko sto Danijel rece, prvo postoji misao, pa djelo...

    Bitnije je pitanje po meni, kakav univerzum cemo mi da stvorimo i ostavimo iza sebe..
    Conditioning is what makes us feel ignorant, and our apathy feeds our hate.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    811
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by odli View Post
    Moja verzija je, mislim da je univerzum nastao zato sto smo mi htjeli da se rodimo.

    Sve sto se desava i nastaje, nastaje iz neke zhelje.
    Ko sto Danijel rece, prvo postoji misao, pa djelo...

    Bitnije je pitanje po meni, kakav univerzum cemo mi da stvorimo i ostavimo iza sebe..
    Jeste li to citali/gledali "The Secret" ?
    "Čistim ođe, nema tu gospode."

  19. #19
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,041
    Thanks Thanks Given 
    152
    Thanks Thanks Received 
    50
    Thanked in
    33 Posts

    Default

    Ja mogu pouzdano da tvrdim da JA pojma nemam kako je nastao univerzum!!

  20. #20
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,646
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    jednoga dana na plenumu trece sjednice vladajuce partije DPS odlucne su nekolike stavke koje su preuzete kao premise i od tada citav svijet pa i univerzum postadose
    1 ucicemo u kolaiciju sa SDP-om iako nam u stvari ama bas nista ne trebaju, mozda ce valjati nesto kasnije kad proglasimo univerzum
    2 oslobodicemo se svih stranih uticaja i domacih i ostace samo nas uticaj, uticaj nasih para
    3 nasa ce djeca postati milioneri jos i prije nego sto se rode
    4 ako ikada jednoga dana budemo nosili dzemepre i bili bliski prosjecnom covjeku oslobodicemo se toga jednom za svagda i kada udjemo u odijela nikada vise nece nas gledati u dzemperima
    5 vozicemo audije da nas neko nebi prozivao da vozimo mercedese, ali ovi nasi modeli ce biti skuplji od prosjecnog mercedesa
    6 da bi smo imali dje da trosimo pare danas zvanicno stavkom 6 proglasavamo posotojanje univerzuma - mjesta gdje cemo da budemo vladajuci i da vozimo vozila iz stavke 5

    - tako bi tako je evo i danas 20 godina kasnije ja mislim da je ovako nastao univerzum

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post
    jednoga dana na plenumu trece sjednice .... pa i univerzum postadose
    ...
    Svaki dan u praksi uočim još po neki eksperimentalni dokaz tvoje verzije nastanka univerzuma :-D

    Svaka čast za teoriju !

  22. #22
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sales specialist View Post
    Ja mogu pouzdano da tvrdim da JA pojma nemam kako je nastao univerzum!!
    Takodje.

  23. #23
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    1,030
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Slazem se sa Danielom da mora postojati nesto (Bog, Alah, Buda...) sto je pokrenulo stvaranje svijeta kakav je danas. I mislim da su naucnici bili vrlo blizu osnovnom idejom velikog praska, tj. da je u pocetku postojala neka jedinica (ili trojstvo kako kaze Biblija) iz koje je sve kasnije proisteklo. Ali mislim da je apsurdno pokusavati shvatiti kako je sve dalje teklo na ovom nasem stupnju razvoja. Mi, ljudi, jesmo stvoreni savrseni, i stvoreni da budemo savrseni, ali smo se negdje usput pogubili i krenuli pogresnim putem. Umjesto stvaranja biramo destrukciju. Ali najgore u svemu je sto stvarno mislimo da stvaramo. Vecina danasnjih naucnika ide u potpuno pogresnom pravcu. Sta iko moze, u ovom trenutku, da ima od toga sto ce LHC da nam kaze? Svaki dan se pronalazi neka nova dzidzamidza, kompjuter, iPhone, a nijesmo rijesili pitanje samog opstanka ljudske rase. Trosimo resurse koji su nam dati, nismo ih mi stvorili, niti ih u ovom trenutku stvaramo, a trebali bi. Stvorili smo sistem koji vise trosi nego sto proizvodi.
    E sad, cpu, imas dobru ideju o cjelokupnom sistemu, univerzumu, kao algoritmu. Ja mislim da je Bog (Alah, Buda, priroda) u jednom trenutku, postignuvsi svoje savrsenstvo, svoj perpetuum mobile, osiguravsi svoj vjecni opstanak, nastavio da stvara. Napravio je savrsen algoritam koji nema kraja. Svaki korak tog algoritma stvara neki novi podprogram. To je po meni opravdanje ovog podatka da se univerzum siri. E sad, mi kao neki nizi korak algoritma ne mozemo, ili trenutno samo djelimicno, mozemo da imamo uvid u neki visi korak algoritma. Dok ne ispunimo svoj cilj. A taj cilj sigurno nije ovo sto covjecanstvo trenutno radi. Unistavanje planete, a samim tim i unistavanje sebe. Jer jos uvijek nijesmo nezavisni od svoje okoline, sasvim zavisimo od onoga sto nam daje nasa planeta. Samim tim sto smo dio algoritma, i nas zadatak je da nastavimo kreaciju. A da bi nesto napravio, moras da se postaras da traje. Da izgradis cvrst temelj. Ova generacija ljudi to nije ispunila. Kao sto ni oni prije potopa nijesu.
    Kako zamisljam uopste nase postojanje? Kao jednu petlju u algoritmu. Ona petlja prije potopa nije ispunila zadatak, zato je nastupila nova. Ova nasa. Posto ni mi ne ispunjavamo, neizbjezna nam je propast, te samim tim pocetak nove petlje. Ali tu imamo i komandu "sort". Iz svake petlje uzmemo ono sto je dobro funkcionisalo da ne bismo opet gubili vrijeme u sledecoj petlji. Sve ovo imas u Bibliji, samo treba pravilno da protumacis. Posle apokalipse, vjernici, dobri ljudi ce dobiti jos jednu sansu. Bice uvrsteni u novu petlju.
    Dakle, bilo ko ko smatra da Biblija zaostaje za naucnim dostignucima, jednostavno nema dovoljno kapaciteta da shvati sta Biblija prica. I ne samo Biblija. Sve religije su, po meni, nesto sto su nam ostavile generacije prije nas, opominjuci nas na ono sto je prouzrokovalo njihovu propast.
    Dakle, slazem se potpuno sa odli. Bitno je samo sta cemo mi da ostavimo iza sebe, jer je to uslov za nase postojanje. Dato nam je sve, samo treba to pametno da koristimo...

  24. #24
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nabla View Post
    Slazem se sa Danielom da mora postojati nesto (Bog, Alah, Buda...) sto je pokrenulo stvaranje svijeta kakav je danas. I mislim da su naucnici bili vrlo blizu osnovnom idejom velikog praska, tj. da je u pocetku postojala neka jedinica (ili trojstvo kako kaze Biblija) iz koje je sve kasnije proisteklo. Ali mislim da je apsurdno pokusavati shvatiti kako je sve dalje teklo na ovom nasem stupnju razvoja. Mi, ljudi, jesmo stvoreni savrseni, i stvoreni da budemo savrseni, ali smo se negdje usput pogubili i krenuli pogresnim putem. Umjesto stvaranja biramo destrukciju. Ali najgore u svemu je sto stvarno mislimo da stvaramo. Vecina danasnjih naucnika ide u potpuno pogresnom pravcu. Sta iko moze, u ovom trenutku, da ima od toga sto ce LHC da nam kaze? Svaki dan se pronalazi neka nova dzidzamidza, kompjuter, iPhone, a nijesmo rijesili pitanje samog opstanka ljudske rase. Trosimo resurse koji su nam dati, nismo ih mi stvorili, niti ih u ovom trenutku stvaramo, a trebali bi. Stvorili smo sistem koji vise trosi nego sto proizvodi.
    E sad, cpu, imas dobru ideju o cjelokupnom sistemu, univerzumu, kao algoritmu. Ja mislim da je Bog (Alah, Buda, priroda) u jednom trenutku, postignuvsi svoje savrsenstvo, svoj perpetuum mobile, osiguravsi svoj vjecni opstanak, nastavio da stvara. Napravio je savrsen algoritam koji nema kraja. Svaki korak tog algoritma stvara neki novi podprogram. To je po meni opravdanje ovog podatka da se univerzum siri. E sad, mi kao neki nizi korak algoritma ne mozemo, ili trenutno samo djelimicno, mozemo da imamo uvid u neki visi korak algoritma. Dok ne ispunimo svoj cilj. A taj cilj sigurno nije ovo sto covjecanstvo trenutno radi. Unistavanje planete, a samim tim i unistavanje sebe. Jer jos uvijek nijesmo nezavisni od svoje okoline, sasvim zavisimo od onoga sto nam daje nasa planeta. Samim tim sto smo dio algoritma, i nas zadatak je da nastavimo kreaciju. A da bi nesto napravio, moras da se postaras da traje. Da izgradis cvrst temelj. Ova generacija ljudi to nije ispunila. Kao sto ni oni prije potopa nijesu.
    Kako zamisljam uopste nase postojanje? Kao jednu petlju u algoritmu. Ona petlja prije potopa nije ispunila zadatak, zato je nastupila nova. Ova nasa. Posto ni mi ne ispunjavamo, neizbjezna nam je propast, te samim tim pocetak nove petlje. Ali tu imamo i komandu "sort". Iz svake petlje uzmemo ono sto je dobro funkcionisalo da ne bismo opet gubili vrijeme u sledecoj petlji. Sve ovo imas u Bibliji, samo treba pravilno da protumacis. Posle apokalipse, vjernici, dobri ljudi ce dobiti jos jednu sansu. Bice uvrsteni u novu petlju.
    Dakle, bilo ko ko smatra da Biblija zaostaje za naucnim dostignucima, jednostavno nema dovoljno kapaciteta da shvati sta Biblija prica. I ne samo Biblija. Sve religije su, po meni, nesto sto su nam ostavile generacije prije nas, opominjuci nas na ono sto je prouzrokovalo njihovu propast.
    Dakle, slazem se potpuno sa odli. Bitno je samo sta cemo mi da ostavimo iza sebe, jer je to uslov za nase postojanje. Dato nam je sve, samo treba to pametno da koristimo...
    Treba da se shvati jednom, da nauka je nauka, a religija je religija, te nemaju nista zajednicko. Nauka je proucavanje okoline gdje zivimo i na to usavrsavanje nacina zivljenja, a religija je nacin po kome bi htjeli (zeljeli) sve to da shvatimo a da li je to tako ili nije to hiljadama godina i dalje se nagadja.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imaju nauka i religija itekako dosta toga zajednickog. Klik ovde: http://dzematpg.do.am/publ/11
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vasa antireklama
    By NAND in forum Ostali oglasi
    Replies: 70
    Last Post: 03-12-08, 08:26
  2. Vasa imena.....
    By pirely in forum Sve i svašta
    Replies: 86
    Last Post: 20-08-06, 12:34
  3. Nastanak covjecanstva
    By ToothY_bu2 in forum Religija i filozofija
    Replies: 158
    Last Post: 14-08-06, 16:56
  4. Vasa Ladacki on line
    By Dr_ica in forum Sve i svašta
    Replies: 11
    Last Post: 04-08-06, 05:32
  5. vasa soba:)
    By Krele in forum Ženski kutak
    Replies: 11
    Last Post: 26-08-05, 20:06

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •