Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 28

Thread: Vrste grijanja nordijsko/francusko itd... ?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Lightbulb Vrste grijanja nordijsko/francusko itd... ?

    Interesuje me nordijsko/francusko grijanje i ostale varijante dobrog grijanja.

    Znam da francusko grijanje kupi hladan vazduh sa dna i zatim ga pretvara u topli vazduh, besuman je. Kazu da je 25% efikasniji od TA peci, i nekih 20% od klime.
    Za noirdisjko/norvesko grijanje sam cuo ali nisam uspoznat sa principom rada.
    Za francusko grijanje naidjoh na : http://octopusgrijanje.me/

    Valja li se uzimat sto od toga? Proslijedite linkove, pisite utiske i ako znate cijene.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo vec nedeljama pretrazujem ovaj, a i druge forume na ovu temu, ali sto se CDM-a tice nisam nasao bas mnogo.

    Antares, samo da pojasnim (ono sto sam ja saznao citajuci), u pitanju je nacin grejanja, a u ovom slucaju grejanje konvekcijom. Nordijci (norvezani) i francuzi su samo proizvodjaci panela/radijatora koji se razliku po ceni, obliku, grejacima i tersmostatu, a princip grejanja je isti. Ono sto sam do sada nasao je sarenoliko. Neki su bas zadovoljni, neki nisu, a ima i dosta oni koji ih nisu kupili, ali daju negativne komentare kako je to sve marketinski trik samo da se ljudima uzmu pare. Mozda je istina negde izmedju svega toga te bi zato bilo dobro da se neko od forumasa javi na ovu temu sa licnim iskustvom povodom ovog sistema grejanja i da svoj iskreni komentar. Ja sam isto zainteresovan za kupovinu, ali ovi grejni paneli nisu jeftini i bilo bi dobro da neko podeli svoja iskustva kako bi nam pomogao u odluci.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Ja poznajem 3 porodice koje imaju ovaj tip grijanja, tj. ovaj jedan je odustao.

    Svi kazu da lijepo grije, da je lako za podesit, lijepo izgleda, zauzima malo prostora, lako za ugradnju, lako da ga kasnine premjestis ALI ( bez ovoga se ne moze) dere na racune. Racuni u jednosobni extra izolovani stan koji je okrenut sa juga (oko 80 eur), dvosobni u potkrovlju 120-130 eur (ako ne i vise), a u ovaj treci bila losija izolacija i trosoban stan i tu su racuni bili oko 300 eur.

    Po mom misljenju ima prednosti i mana, samo ocekujte skok racuna za duplo.

    Koleginica je ubacila split sistem (jedna velika jedinica, unutra tri klime) i pocinuli su (uradili posebno demit fasadu samo za njih posto su prizemlje) grije se od ujutro do navece i struha dolazi oko 80-90 eur za trosoban stan....

    Eto to je ono sto ja znam

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  4. #4
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala GaD sto si se javio na ovu temu i izneo svoja iskustva. Pretpostavio sam da bi racuni za struju bili veci (mada ovaj treci slucaj koji si naveo je bas ekstreman - mislim da je 300eur bas mnogo, a ni kod mene izolacija nije sjajna), samo mi reci za te porodice, jesu li oni svi iz Podgorice?

    Ja sam na primorju i pretpostavljam da bi zbog vise spoljasnje temperature tokom zime bilo lakse i samim tim jeftinije zagrejati stan. Bitna mi je ta informacija da to dobro greje, jer ocekujemo bebu za nekih meseca dana i resio sam da ne grejem na klimu. Mi se trenutno grejemo na klima uredjaj (dnevna soba 20-tak kvm - klima mora da radi non stop da bi bilo toplo), a i na poslu gde radim su klime i iskreno pred kraj dana se uopste ne osecam dobro od svog tog vazduha iz klime koji udisem po ceo dan. Koliko god sledeca izjava bila klise, sigurno ima i necega u tome da je sav taj vazduh koji klima izduvava pun svakojakih mikroorganizama i bakterija koliko god se uredjaji redovno odrzavali i cistili i iskreno spreman sam da dam malo vise za struju, ali da ne palim klimu. Jednom sam i testirao temperaturu u toj sobi sa klimom, stavio sam toplomer na policu koja na visini od nekih 170 cm i bilo je 25 stepeni, kasnije sam spustio na visinu od nekih 60 cm i bilo je 19, a na pod se nisam ni usudio da stavim toplomer. Nisam mogao da verujem da je na metar visine tolika razlika u temperaturi - ispada da komisija iznad ima dobro podno grejanje zahvaljujuci meni (ovog ispod mene skoro da i nema kuci pa od njega slaba vajda)

    U spavacoj sobi (12kvm) se grejemo na uljani radijator koji je od 2kw, palimo ga pred spavanje, a kad je bas hladno radi celu noc, i on kao zagreje na nekih 19-20 stepeni i, merio sam, ima polovican rad - radi oko 1'40" pa onda toliko isto ne radi kad termostat iskljuci mada ovo zavisi i od spoljasnje temperature. U pitanju je radijator "renomirane" firme Vivax star nekih 5 godina i nikako mi ne uliva poverenje. Cuo sam za slucajeve gde kod uljanih radijatora hoce da iscuri ulje, da varnici i slicno.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    1,677
    Thanks Thanks Given 
    169
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    93 Posts

    Default

    Ja sam prosle godine "istraziva" sto mi je najbolje. Zivim u dvosobnom stanu i nazalost nemam mogucnost grijanja na drva ili pelet. U startu sam odustao od norveskih/francuskih/ruskih i ostalih radijatora, jer su redom svi koje znam da su ih ugradili, odustali posle mjesec dana od njih, jer nenormalno trose. Jedino rjesenje koje mi je ostalo bila je klima sa inverterom. Ugradio sam mideu 12, grije nekih 25 kvadrata (demit fasada, pvc bravarija) i u opste nisam zadovoljan. Doduse u pitanju je cosak zgrade, pa su mi 3 strane stana "napolje" i teze ide zagrijavanje. Prije nje je 10 godina bila funai obicna klima, mislim da je bolje grijala od ove. U tom trenutku nisam imao mogucnosti da ugradim neku skuplju ali i da jesam pitanje je bi li mi zavrsavala posa'. Da bi se zagrijalo kako treba koristimo neki radijator uljani bezvezni, koji bas fino povuce struje. Za sledecu sezonu planiram ugradnju nekog split sistema, sa 3-4 unutrasnje jedinice, ali podne, jer su koliko sam mogao da vidim i cujem mnogo bolje za grijanje od ovih. Jes skuplje i to dosta, ali se nadam da cu sa tim zavrsit jednom za sva vremena.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    grije raznosi, ja sam makao centralno i posadio razne velicine tih radijatora po kuci, uzeo sam one airelec-ove, imam i u stanu francuze neke druge ne znam marku, dodje coek sve ti proracuna i kaze sta kako i za koju sobu, ugrije za manje od 10 minuta kolko oces, sam se gasi i podesava ima nocni mod, tako da nikad ne radi na full snazi od 2kw recimo najveca jedinica, racuni nista spec nisu se popeli mozda za 20tak eur, al ja sam sam i grijem za goste i sl mene samom grijanje ne treba plus uracunaj nova kuca, demit, alu termo prekidi, izolovani podovi svi uredjai aa aaa aaa+ energetska efikasnost
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  7. #7
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    ... nova kuca, demit, alu termo prekidi, izolovani podovi svi uredjai aa aaa aaa+ energetska efikasnost
    Da, svi kazu da u kombinaciji sa dobrom izolacijom radijatori odlicno rade, sto ima smisla jer se smanjuju gubici toplote preko spoljasnjih zidova, tavanice i podova. Na zalost, mi koji zivimo u stambenim zgradama koje su starije gradnje sa losom izolacijom i nemamo bas mnogo izbora osim da pojacamo snagu uredjaja kako bi nadomestili gubitke. Postoje i tu neka moguca resenja sa unutrasnjom izolacijom ili lepljenjem plutanih tapeta i slicno gde bi se dobio stepen-dva vise.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Uzeo sam Thermor (francusko) grijanje, dva konvektora (kovektor uzima hladni vazduh sa 10cm od zemlje da bi na gornjoj povrsini izlaio topli vazduh).

    U pitanju su dva uredjaja razlicite snage 1.5KW i 2KW, s tim sto je ovaj jace snage verikalan i dimenzije su ~ 120x40.

    I zadovljan sam sa grijanjem, drugi (skuplji) model ima jos neke od (za mene bespotrebnih) dodataka poput senzora, i ima veliku povrsinu grijanja. Sam termostat ima podesvanja do nekih 28°.

    Sto se tice potrosnje, mislio sam da u zavisnosti od temprature regulise se i prozivodnja, bio sam dokon i nabavio vatmetar - oba konvektora rade kao pegla, do dostizanja temperaure trose 1.5KW, odnosno 2KW, nakog dostizanja temperature 0W.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Evo odgovor na pitanje svi u Podgorici. I ovi sto su imali enormne racune zivjeli su u staroj zgradi (bez izolacije) na vrhu i nisu imali komsije sem ispod njih.

    Mislim da je za ovaj nacin (kao i svaki) bitna izolacija da vam energija ne bi izlazila u komsiluk

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares View Post
    Sto se tice potrosnje, mislio sam da u zavisnosti od temprature regulise se i prozivodnja, bio sam dokon i nabavio vatmetar - oba konvektora rade kao pegla, do dostizanja temperaure trose 1.5KW, odnosno 2KW, nakog dostizanja temperature 0W.
    Ne znam zasto svi isticete ovu funkcionalnost kao da je to novina. Klasicno termostat koji datira ko zna od kad i prisutan je na skoro svim grejnim elementima sem na sporet na drva



    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Bilo koje grijanje sa klasičnim grijačima (radijator, grijalica, nordijsko, francusko, kalolifer, TA) ne može biti mali potrošač. Od svega je najisplativija TA peć ali samo ako akumulira toplotu tokom noći dok je struja jeftinija. Grijanje na struju je najisplativije sa klima uredjajem i to isključivo invertorskim jer obični ne može da krije kad je napolju hladnije. Moju sobu od 16 m2 klima uredjaj drži zagrijanu na 25 stepeni i pritom troši 0.8 KW/h el energije. Otprilike upola snage jednog fena za kosu.
    Last edited by Milos; 05-02-14 at 14:03.
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Antares
    Sto se tice potrosnje, mislio sam da u zavisnosti od temprature regulise se i prozivodnja potrosnja, bio sam dokon i nabavio vatmetar - oba konvektora rade kao pegla, do dostizanja temperaure trose 1.5KW, odnosno 2KW, nakog dostizanja temperature 0W.
    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ne znam zasto svi isticete ovu funkcionalnost kao da je to novina. Klasicno termostat koji datira ko zna od kad i prisutan je na skoro svim grejnim elementima sem na sporet na drva
    Ovaj dio je napisan za potroscnu uredjaja, ne za termostat
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    589
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    francusko grijanje daleko najbolje
    samo nemoj uzimati bijelu boju jer posle godinu dana od toplote pozute

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Ja bih uzeo dobru inverter klimu, mnogo prije nego ovo.
    Takodje bih se slozio i za TA pec, mozes fino da se ugrijes i da ustedis ako je pinis na jeftinu.

    Mada kljuc svega je izolacija

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,808
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Podno anyone?


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Podno grijanje je cak i loše jer je običan grijač preko koga ide neka vrsta izolatora te se dodatno prave gubici. Matematika je jednostavna
    Bilo koji grijač troši 1KW a grije 1KW.
    Dobra klima sa invertorom mada i skupa 1000+ eura troši 1KW a grije oko 7KW
    http://www.klime.rs/invertor-klime/l...-athena-h-12mw
    Vjerujte da vrijedi svake pare jer ubija kako grije a potrošnja je za par godina isplati
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pritom sam cuo i da podno moze da steti ljudima sa prosirenim venama i da podize prasinu sa poda (a opet neki kazu da to nije tacno) i da ima smisla postaviti takav nacin grejanja samo u kupatilu i kuhinji. Preporuka ja da pod bude od plocia, laminata ili kamena.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Bio sam u par hotela dje imaju podno grijanje, uh... Ne znam steti li ali je totalna banja.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  19. #19
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cetinje
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ko ima mogusnosti drva i samo drva

  20. #20
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Cetinje
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dok sam se grijao na ta non stop sam pod cebe bio

  21. #21
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Tivat
    Posts
    107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo kupio juce Beha 1500W (ovaj je proizveden u Norveskoj) za spavacu sovu, nekih 11kvm. Navodno bio bi dovoljan i onaj 1250W, ali je kod mene bas losa izolacija pa sam isao na sigurniju varijantu.

    Nije bas zagrejao za 10-tak minuta, ali nakon 2 sata je bilo nekih prijatnih 20-tak stepeni (imam neki stari toplomer sa malom skalom pa ne moze precizno da se ocita). Merio sam vreme kada termostat uljuci i iskljuci (bio je podesen na 25stepeni) i otprilike su rezultati da radi nekih 10tak sekundi, a bude iskljucen 40-tak. Znaci da bi u tom rezimu bas malo trosio, nekih 300Wh. Desi se u jednom trenutku verovatno kad mu malo vise opadne temperatura da poveca vreme kada je upaljen na 1'30" a da bude ugasen 5-6 sekundi, ali to bude jednom i svaki sledeci put on spusta vreme trajanaj kada je upaljen za nekih 10". Eto to mozda moze da poveca potrosnju za jos 100-200Wh, gde se dobija da radi trecinu kapaciteta sto je sasvim ok, a i duplo manje nego sto trosi klima.

    Ostavio sam ga da radi preko noci i ujutro je u sobi bilo 22-23 stepena, uz napomenu da temperaturu merim u dijagonalnom uglu u odnosu na grejalicu na visini od 50-tak cm (nocni stocic pored kreveta).

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Tungunstan-Tunguzija
    Posts
    1,502
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Mozes ti da mjeriš koliko hoces ali taj radijator kada grije 1500W trosi 1500W a ove moderne klime kad griju 5800W troše 800W. I klima kad dostigne temperaturu ne troši skoro ništa jer isključi kompresor. Sve ovo pada u vodu sa starim tipovima klima bez invertora koje ne griju nikako ako je vani temperatura ispod 10 stepeni.
    Vjestacka inteligencija se ne moze suprostaviti prirodnoj gluposti.

  23. #23
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam ugradio prosle zime norveske, Adax. Zivim u kuci, demit fasada, eloksirana bravarija. Dnevna je oko 25 kvm, spavace sobe oko 12kvm. Dvosoban stan. Rijesio sam da stavim ove radijatore zbog toga sto imam malo dijete i nisam htio da se grijem na klimu, koja inace bez problema zagrije dnevnu sobu za nekih 10-tak minuta. Udnevnoj imam dva od 1,2 KW, a u sobama po jedan od 1,2 KW. U kupatilu je jedan mali od 600 W. Sto se tice grijanja, zadovoljan sam, griju sasvim pristojno. E sad, sto se potrosnje tice, to je malo tesko izracunati jer ne trose samo oni. Jedino sto mogu reci, ali to je sve odprilike, proslu zimu mi je najveci racun bio oko 150e, ali je ves masina radila makar jednom dnevno(malo dijete=brdo pelena). Ove zime (blaza zima, manje je radila masina), najveci racun je bio oko 90e. Dok sam se grijao na klimu (grijala se samo dnevna, a sad citava kuca), zimski racuni su mi bili oko 60-70 eura. Mora se uzet u obzir i da je struja prije 3 godine bila jeftinija. Ja niti mogu to izracunati, niti imam volje.
    Da napomenem, dizajn je vrhunski, skoro da su kao ukras, ima dosta podesavanja, nocni rezim, dnevni rezim dok si na poslu itd itd. Model je Adax Neo, potrazite po internetu ako vas interesuje.
    Da podvucem, zadovoljan sam, i kako griju i koliko trose. Neka moja racunica je da bih mozda malo manje potrosio da se grijem na drva, ali je mnogo ljepse i cistije u svakom slucaju.
    P.S.
    Zivim u PG.

  24. #24
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    250
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Moje iskustvo sa Thermor konvektorima

    Koristima ga od početka ove sezone od novembra u spavaćoj sobi (mala prostorija oko 10m2) a u dnevnoj se nalazi uljni radijator starije generacije Made in Germany (znaci ne ovi po 30e). Thermor ima 2KW a radijator 2,5KW.

    Konvektor je dobar za tu prostoriju jedina mana je što se brzo ohladi, princip rada zavisi od temperature na koju je podešen, uglavnom radi npr. 10sec i pauzira 5sec i to je princip. U suštini na 1 sat radi oko 45 min. Po meni je bolji radijator jer se i on gasi kada dostigne temperaturu, samo što je kod njega princip drugaciji jer mnogo duže drži temperaturu pa tako npr. radi 15min pa ne radi 5 u suštini dodje na isto. Što se potrošnje tiče mislim da je radijator u prednosti i da manje potroši, jer i kada se isključi drži temperaturu 15tak minuta.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,808
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    Oce li ko objasnit sto je fenkuler?


    Sent from my iPad using Tapatalk
    f6

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info P: 2 boce crnog vina(jedno francusko) iz 1985. i 1991. godine
    By NeroAzzurro in forum Ostali oglasi
    Replies: 14
    Last Post: 09-02-13, 17:22
  2. Kupujem spravu za nordijsko trcanje
    By BIGNOT in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-12, 17:20
  3. Prodajem spravu za nordijsko skijanje 80e
    By AvAtAr_Nk in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 07-11-12, 22:46
  4. Replies: 3
    Last Post: 08-07-12, 00:29
  5. P: Body Sculpture Nordijsko Skijanje i Suvo Veslo
    By AK47 in forum Ostali oglasi
    Replies: 33
    Last Post: 11-01-12, 22:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •