Vjerovatno ste svi čuli da je moguče operacijom "vratiti nevinost". Mada, pogrešno se vjeruje da se radi o nekakvoj ugradnji vještačkog himena. Radi se samo o ušivanju ostataka starog himena, što onda pruža iluziju da je žena kojoj je to urađeno djevica. Ova intervencija se u principu ne vrši na našim klinikama, izuzev po preporuci psihijatra.

Koja bi žena željela da ponovo bude djevicai zašto? Treba li uopšte uraditi tako nešto, koji god da su razlozi?

Ja jedino mogu da shvatim žene koje žive u veoma tradicionalnim porodicama koje ne bi prihvatile seksualni život prije braka. Ili im neka religiozna načela odeđuju da nevine uđu u brak.
Tada je vraćanje himena operativnim putem stvar "mira u kući" i može biti relativno opravdano. Relativno jer - i dalje se radi o laži, o lažnom predstavljanju žene kao nečega što ona nije, i ta neiskrenost na samom početku veze (braka) može kasnije donijeti mnoge probleme, pošto je žena od starta prinuđena da nešto krije.

Jedan moja dobra drugarica, muslimanka, imala je odnos sa svojim tadašnjim momkom, a kasnije, kada je trebala da se uda "preko slike", nije znala što da radi, kako vjereniku da kaže da nije nevina, da je on vrati pa da pukne bruka... Srećom, on nije bio baš toliko zatucan, ali su, ipak, morali da pokažu krvav čaršav nakon prve bračne noći, pa su nešto drugo prosuli, ne znam tačno...

Ima li takvog primitivizma još kod nas?