Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 151 to 175 of 276

Thread: Ovdje sam, jer nemam gdje da se vratim...

  1. #151
    renaissance Guest

    Default

    Gdje Boginja?

  2. #152
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Nije bas prikladno za dame tako da ga necemo prevoditi
    Onda cemo traziti, proceduralno, da se brisu komentari koji su neprikladni za dame. Takvo je pravilo foruma, pa ne no jel'???

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Gdje Boginja?
    Na Trafalgar skver (obratiti paznju na akcenAt):joint:
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  3. #153
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Gdje Boginja?
    RAčunice koje se sprovode kroz postove, i sa nekim platama.

    A evo to prevod, nekio baš imaju ...

    Translation: German » English
    I want to ask if you know anyone in Germany to ****? Because the women could think that you are a donkey intellectural from Monte Negro are

  4. #154
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    RAčunice koje se sprovode kroz postove, i sa nekim platama.

    A evo to prevod, nekio baš imaju ...

    Translation: German » English
    I want to ask if you know anyone in Germany to ****? Because the women could think that you are a donkey intellectural from Monte Negro are
    Boginja, jesi li ovo zaboravila maternji...sto cemo mi luda magarad koja zivimo u CG, samo maternji razumijemo i natucamo pomalo ovih okolnih:mrgreen:
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #155
    renaissance Guest

    Default

    Proceduralno, prevedoh ja nekako kljucne rijeci


    Elem, Boginja....pretpostavljam da ljudi ,izmedju ostalog, prave komparacije ove vrste zato sto su iskusili zivot i van Crne Gore

  6. #156
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post

    Translation: German » English
    I want to ask if you know anyone in Germany to ****? Because the women could think that you are a donkey intellectural from Monte Negro are

    Interesantan prevod...

  7. #157
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Proceduralno, prevedoh ja nekako kljucne rijeci


    Elem, Boginja....pretpostavljam da ljudi ,izmedju ostalog, prave komparacije ove vrste zato sto su iskusili zivot i van Crne Gore
    :lolblue:eto, sto ti je maternji...samo si jednu rijec rekla (komparacija, jel') i odma' mi je sve jasno...:devil:

    kakav crni translator
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #158
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    ....pretpostavljam da ljudi ,izmedju ostalog, prave komparacije ove vrste zato sto su iskusili zivot i van Crne Gore
    Jes, jes period od 3 do 6 mjeseci je najbolji za ekspertski osvrt

  9. #159
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Boginja, jesi li ovo zaboravila maternji...sto cemo mi luda magarad koja zivimo u CG, samo maternji razumijemo i natucamo pomalo ovih okolnih:mrgreen:
    Nisam ne brini, nego iz kreveta kucam, pa nije ni čudno za greške...

  10. #160
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Proceduralno, prevedoh ja nekako kljucne rijeci


    Elem, Boginja....pretpostavljam da ljudi ,izmedju ostalog, prave komparacije ove vrste zato sto su iskusili zivot i van Crne Gore
    Voljela bih da se to bazira na sopstvenom iskustvu, ali ipak znam da je suprotno.

    Prije nego što sma otišla, pravili su haos od cijena u Londonu (samo što ti krv ne popiju koliko je skupo) a sve je suprotno od toga,a za standard da ne spominjem.

    Što se tiče Njemačke, kao što je već NSX dao linkove, sve je dostupno na netu, pa se onda i upoređivanje temelji na nekoj činjenici a ne priči.

  11. #161
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Nisam ne brini, nego iz kreveta kucam, pa nije ni čudno za greške...
    a vidim da nijesi, djaole, no nam ono sa engleskoga prevedi, makar na pm, jer rece NSX da je neprikladno za dame
    Ja natucam, pa samo da vidju jesam li pogodila
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  12. #162
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    :lolblue:eto, sto ti je maternji...samo si jednu rijec rekla (komparacija, jel') i odma' mi je sve jasno...:devil:

    kakav crni translator

    Ko bi se sjetio djaoljih 'poredjenja' Od ovija bavarskija krava, i crnogorskih magaradi sve mi se zivo pomutilo!


    Boginja...
    Ako smijem znati, koliko si u Londonu?

  13. #163
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Smiješ nije tajna, pola godine.

  14. #164
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ova prica ode na bandu, oko plata i penzija u CG i van nje smo raspravljali na nekoliko topika.

    Ako bas ocete da uporedite, probajte ovako: koliko necega dobijam za prosjecnu (ili zeljenu platu) npr litara benzina, kWh struje, kg mesa, pozorisnih ulaznica, karata za gradski prevoz, koliko mi plata treba da kupim isti auto, isti stan, koliko me kosta vrtic, skolarina, koliko kosta da stavim plombu na zub, da izvidam slomljeno rebro, ...
    - Ladan ko taština duša -

  15. #165
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    Ova prica ode na bandu, oko plata i penzija u CG i van nje smo raspravljali na nekoliko topika.

    Ako bas ocete da uporedite, probajte ovako: koliko necega dobijam za prosjecnu (ili zeljenu platu) npr litara benzina, kWh struje, kg mesa, pozorisnih ulaznica, karata za gradski prevoz, koliko mi plata treba da kupim isti auto, isti stan, koliko me kosta vrtic, skolarina, koliko kosta da stavim plombu na zub, da izvidam slomljeno rebro, ...
    pocni ti, da vidimo ima li rasta doodit kod tebe ili da trazimo bolju destinaciju?

    Nema uporedjivanja, i uvijek ce uporedjivanje ovakvih stavki biti razlog vise za odlazak odavde...ako govorimo o onima koji ovdje nemaju uslova za napredovanje, znamo i zasto, ili onih koji nemaju posla (ima i takvih, jel'), ili onih koji zaradjuju prosjecni LD...i ne samo njih...
    Ima i onih koji sasvim dobro zive ovdje i koji tamo gdje odu ne bi mogli da rade ono sto ovdje rade, a bogami ni da zarade toliko, ako uporedimo troskove zivota tamo i ovamo (tamo su nesumnjivo veci)...pa ako imas primanja kao tamo a zivis ovdje, to i nije tako losa varijanta.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #166
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    mene sramota da pomenem dva vagona govedine :mrgreen:
    - Ladan ko taština duša -

  17. #167
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    421
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja se u ove nalaze sa interneta ne pouzdavam. NSX je na drugom jednom threadu izracunao da je studentski zivot i u pg i u bg mnooogo povoljan, trazeci stanove preko interneta i uracunavajuci neke 'validne' podatke drugih troskova... dok on zivi sa roditeljima :P pa smo ga gomila nas koji pravi studentski ljeb kushamo ispravili, i stvarno mu nista ne vjerujem ovo za berlin sto je napisa. lako je biti pametan od kuce. no on nama ne vjeruje, to je problem

    ne moze se rasudjivati dok se ne prozivi van zemlje. slozila bi se sa shonetom u ovom slucaju - tamo se zaradjuju vece pare, ali se mnogo vise i trosi... samo sto to 3% plate koje njima 'pretekne' na kraju mjeseca, a za sto zvake tamo ne mogu kupiti, djeluje kao mnogo kad se vrate ovde da impresioniraju familiju za praznike...

    to su one price 'zivim u cikagu, plata mi je 3000$'. a tamo daje 1500$ za neku udzericu odakle putuje 3 sata do posla. drugi primjer - znam djevojku koja zivi s momkom u moskvi, zajednicki prihod im je tima 3000eur, a zive na 15m2, u stanu gorem od ovog mog studentskog... ima i emigranata koji se brzo skuce, al to je samo naizgled, jer tamo su mnogo raznovrsnije mogucnosti kreditiranja (bar bile do krize, zato je i nastala, jel). tamo se bukvalno utrkuju ko ce ti prvi napuniti novcem dzepove... samo sto posle postanes njihov rob a cio zivot otplacujuci to...

    studenti u americi moraju da se snadju za pare za studije uglavnom sami, sem ako su ima mamice i tatice baaas bogati. tamo godina na drzavnom faksu kosta oko 30 000$, da ne pominjem sto moraju da dodatno placaju zdravstveno osiguranje, jer se vrsi putem privatnih kompanija, a i da priuste sebi kola, jer bez njih ne mogu nista -tako su im koncipirani gradovi (rastrkani i sa zapanjujuce nerazvijenim javnim prevozom). najcesce ulaze ili u zajmove, ili rade po dva posla odjednom, ili se prijave za vojsku (najcesce) ali ih onda posalju na ratiste usred studija, pa se neki ni ne vrate. a i oni koji se vrate, studije su im vec tad zadnje na pameti koliko su mentalno i fizicki istraumirani.

    s druge strane, sve varira od zemlje do zemlje i od zanimanja do zanimanja. recimo, kod nas su mogucnosti za istrazivacki i naucni rad bilo koje vrste ravne nuli, dok su tamo takve stvari na cijeni, a cesto i vise nego dobro placene. takvi profesionalci ovdje imaju perspektivu monotonog i neprofuktivnog predavackog posla u vrlo losim uslovima, a to da su srecni ako ga nadju... a tamo - profesionalna afirmacija, odlicna radna sredina, priznanje, novac...

    studenti takodje imaju velike sanse da odu negdje i 'puste korjene'. to se najcesce i desava, jer univerziteti u evropi i americi su zeljni vrhunskih studenata koji su pametni i odgovorni, i zasto im, zaboga, i ne bi dali stipendiju, kad ce posle proslaviti taj univerzitet i biti im besplatna reklama? a mogu i vratiti dio novca kad pocnu da zaradjuju svoje cetvorocifrene-petocifrene plate...
    Let's go, Tommy... before zee Germans come.

  18. #168
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm View Post
    mene sramota da pomenem dva vagona govedine :mrgreen:
    ajde casti ti, sto bi cinio sa dva vagona govedine??? Oli sve tamo na truli zapad da 'ranis?

    Mogu i ja odje 2 vagona kupusa za ki$eljenje da kupim...a imam i prsute, i domacega sira, i kacamaka, i kajmaka...pa se sprema svasta...:mrgreen:
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  19. #169
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bavaria, Germany
    Posts
    266
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kupovna moć u CG $10,600

    Kupovna moć u DE $34,212 dakle jača od tri puta nego u Monte

    Dobra Infrastruktura i autoputevi već postoje.

    Iz ličnog iskustva, dovoljno za studij oko 500€ mjesečno - uključeno prenoćište, hrana, struja, internet, telefonračun, školski doprinosi i extra stvari.

    Diploma - međunarodno jača u svakom! pogledu.

    Bruto plata pokriva zdravstvena osiguranja ("skoro" besplatne posjete zubarima i doktorima), harač od strane države i sl. i ostane neto!

    akademici(primijenjivih nauka i tehnologija, ekonomisti i ostali) zarađuju uglavnom od 2000-2500€ neto mjesečno.

    obični poslovi daju i do 1000-2000€ neto, neki i preko.

    rad na crno na "bauštele", vožnja kamiona/mašina i sl. donosi do 3-5 hiljada.


    Njemačka:
    Mlijeko od 49€centi manje masno do 70-80€centi punomasno.
    Obuća jeftinija, odjeća jeftinija.
    Cijena kvadrata stana u većem gradu uglavnom oko 1000€, do 2000€ pri centru.
    Uštedi se brže veća količina novca nego u cg, kojim kasnije raspolažeš.

    U Crnu Goru mogu da se vratim kad hoću, ako vjetar ne ponese na neko drugo mjesto.
    Pogotovo čim se dobiju papiri ili stalan boravak (izem ti zemlju što nije još u EU).

    Nedostatak sjevernijih zemalja ? > lošija klima.

    U MonteNegru su i dalje na snazi veze i vezice, industrije gotovo da nema, a jedini izlaz je turizam. Ponuda i potražnja kvalifikovane radne snage u okruženju je takođe na niskom nivou (BiH, Serbija, Albanija, Makedonija, Kosovo lol).

    Narodna republika Kina, kupovna moć $5,325 pola crnogorske - Akademici (pa čak i oni koji ne vladaju kung-fuom!?) pak u većim gradovima primaju mnogo veće plate i bolje žive nego u CG.

    U USA (najbolji izbor east/west coast) su drastičnije razlike između slojeva društva (izraženiji kapitalizam) u korist akademika (jedino su studije skupe).

    I pasoš onaj lijepi crveni ne služi samo za štekanje već i da se iskoristi s vremena na vrijeme

    MontenegroMontenegro Lijenshtine, i neradnici!;D
    Last edited by greenmann; 15-02-09 at 03:13.

  20. #170
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja stvarno nemogu da se slozim da je ovde skuplji zivot nego u cg. Onaj ko ne zivi odje u inostranstvu bolje da ne prica jer ne zna. Lijepo sam vam rekao da oni iz dijaspore nece da se vrate u cg kada cuju za platu...
    Pusti mi se rusije i moskve svi znamo da su oni poremeceni ko u cg: Primer kad bi cg nekako dostigla veci standard(samo prodavanjem rodbine jer od preduzeca nista ne osta) po cijenama u pg vidimo da bi se uduplile .
    Sada za drugi najvazniji aspekt zivota(drustveni): Ko nemoze da se snadje u inostranstvu onda nek ide u Bec, tamo ima vise nego dovoljno svojih ljudi.

    Ima milion stvari koje bi samo u mojoj struci mogao da primenis u cg. Ali to nikada nece funkcionisati jer su tu veze. Te veze ce da vas uniste...
    Pozdrav iz njemacke. Pa kad zaradim sta para i auta i kuce odma otvorim firmu u cg. Cisto da bi inzinjeri imali nesto drugo mnogo placenije od cuvanja krava i blejanja sa birokratama, drugi me uopste ne interesuju.
    Last edited by West; 15-02-09 at 05:02.

  21. #171
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    West,koja je to tvoja struka kad tek studiras? Koliko si ti dugo u Njemackoj i koliko dobro znas Bech kad nam preporucujes?

  22. #172
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HN/PG
    Posts
    503
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    NSX jel po tebi prosjecna cijena stana u PG 600eur?

    Ja sam sobu u Njemackoj placala koliko stan u PG sad. Odnosno do prije par mjeseci mi je bilo i jeftinije.
    Kuca pored mora i barka na Toploj. Koga to zapravo volim u Herceg Novom?

    Smile and the world will smile with you. Frown and frown alone.

  23. #173
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Ljudi, ja bi posha malo da vidim Njemacku
    I am the one who locks.

  24. #174
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLazy View Post
    Ja se u ove nalaze sa interneta ne pouzdavam.
    Nego? U rekla-kazala price?

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLazy View Post
    NSX je na drugom jednom threadu izracunao da je studentski zivot i u pg i u bg mnooogo povoljan, trazeci stanove preko interneta i uracunavajuci neke 'validne' podatke drugih troskova...
    Uh greska, poenta je bila da je povoljnije za nekog studenta iz npr. Prijepolja da studira u BG nego u PG, naravno ako ce da zivi u stanu. A ne da su oba grada povoljna.

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLazy View Post
    dok on zivi sa roditeljima :P
    Da ne bi mozda s tobom da zivim?!

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLazy View Post
    pa smo ga gomila nas koji pravi studentski ljeb kushamo ispravili, i stvarno mu nista ne vjerujem ovo za berlin sto je napisa. lako je biti pametan od kuce. no on nama ne vjeruje, to je problem
    Sta je to pravi studentski ljeb, stekat se od roditelja za pare za stan i govorit drugima kako oni zive sa roditeljima (a sami se izdrzavaju)?

    Quote Originally Posted by EvilCrazyLazy View Post
    ne moze se rasudjivati dok se ne prozivi van zemlje. slozila bi se sa shonetom u ovom slucaju - tamo se zaradjuju vece pare, ali se mnogo vise i trosi... samo sto to 3% plate koje njima 'pretekne' na kraju mjeseca, a za sto zvake tamo ne mogu kupiti, djeluje kao mnogo kad se vrate ovde da impresioniraju familiju za praznike...

    to su one price 'zivim u cikagu, plata mi je 3000$'. a tamo daje 1500$ za neku udzericu odakle putuje 3 sata do posla. drugi primjer - znam djevojku koja zivi s momkom u moskvi, zajednicki prihod im je tima 3000eur, a zive na 15m2, u stanu gorem od ovog mog studentskog... ima i emigranata koji se brzo skuce, al to je samo naizgled, jer tamo su mnogo raznovrsnije mogucnosti kreditiranja (bar bile do krize, zato je i nastala, jel). tamo se bukvalno utrkuju ko ce ti prvi napuniti novcem dzepove... samo sto posle postanes njihov rob a cio zivot otplacujuci to...

    studenti u americi moraju da se snadju za pare za studije uglavnom sami, sem ako su ima mamice i tatice baaas bogati. tamo godina na drzavnom faksu kosta oko 30 000$, da ne pominjem sto moraju da dodatno placaju zdravstveno osiguranje, jer se vrsi putem privatnih kompanija, a i da priuste sebi kola, jer bez njih ne mogu nista -tako su im koncipirani gradovi (rastrkani i sa zapanjujuce nerazvijenim javnim prevozom). najcesce ulaze ili u zajmove, ili rade po dva posla odjednom, ili se prijave za vojsku (najcesce) ali ih onda posalju na ratiste usred studija, pa se neki ni ne vrate. a i oni koji se vrate, studije su im vec tad zadnje na pameti koliko su mentalno i fizicki istraumirani.

    s druge strane, sve varira od zemlje do zemlje i od zanimanja do zanimanja. recimo, kod nas su mogucnosti za istrazivacki i naucni rad bilo koje vrste ravne nuli, dok su tamo takve stvari na cijeni, a cesto i vise nego dobro placene. takvi profesionalci ovdje imaju perspektivu monotonog i neprofuktivnog predavackog posla u vrlo losim uslovima, a to da su srecni ako ga nadju... a tamo - profesionalna afirmacija, odlicna radna sredina, priznanje, novac...

    studenti takodje imaju velike sanse da odu negdje i 'puste korjene'. to se najcesce i desava, jer univerziteti u evropi i americi su zeljni vrhunskih studenata koji su pametni i odgovorni, i zasto im, zaboga, i ne bi dali stipendiju, kad ce posle proslaviti taj univerzitet i biti im besplatna reklama? a mogu i vratiti dio novca kad pocnu da zaradjuju svoje cetvorocifrene-petocifrene plate...
    Uh mi govorimo o Njemackoj ti si obrnula preko bare...da, tamo nekretnine zaista jesu dosta skuplje za izdavanje. I ovo je tacno sto si rekla da je za dobre studente bolje tamo jer imaju mogucnosti za razvoj. Cak se i u SFRJ dobar dio budzeta izdvajao za nauku pa smo imali nase avione institut u Vinci nuklearnu elektranu blah blah...i sve to prije 30-40 godina.

    Za ove lijenstine sto bi da $ede po kafica i da zavrsavaju poslove preko mobilnog boljega mjesta nema od CG.
    She is only here to annoy herself!

  25. #175
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by greenmann View Post
    Kupovna moć u CG $10,600

    Kupovna moć u DE $34,212 dakle jača od tri puta nego u Monte

    Dobra Infrastruktura i autoputevi već postoje.

    Iz ličnog iskustva, dovoljno za studij oko 500€ mjesečno - uključeno prenoćište, hrana, struja, internet, telefonračun, školski doprinosi i extra stvari.

    Diploma - međunarodno jača u svakom! pogledu.

    Bruto plata pokriva zdravstvena osiguranja ("skoro" besplatne posjete zubarima i doktorima), harač od strane države i sl. i ostane neto!

    akademici(primijenjivih nauka i tehnologija, ekonomisti i ostali) zarađuju uglavnom od 2000-2500€ neto mjesečno.

    obični poslovi daju i do 1000-2000€ neto, neki i preko.

    rad na crno na "bauštele", vožnja kamiona/mašina i sl. donosi do 3-5 hiljada.


    Njemačka:
    Mlijeko od 49€centi manje masno do 70-80€centi punomasno.
    Obuća jeftinija, odjeća jeftinija.
    Cijena kvadrata stana u većem gradu uglavnom oko 1000€, do 2000€ pri centru.
    Uštedi se brže veća količina novca nego u cg, kojim kasnije raspolažeš.

    U Crnu Goru mogu da se vratim kad hoću, ako vjetar ne ponese na neko drugo mjesto.
    Pogotovo čim se dobiju papiri ili stalan boravak (izem ti zemlju što nije još u EU).

    Nedostatak sjevernijih zemalja ? > lošija klima.

    U MonteNegru su i dalje na snazi veze i vezice, industrije gotovo da nema, a jedini izlaz je turizam. Ponuda i potražnja kvalifikovane radne snage u okruženju je takođe na niskom nivou (BiH, Serbija, Albanija, Makedonija, Kosovo lol).

    Narodna republika Kina, kupovna moć $5,325 pola crnogorske - Akademici (pa čak i oni koji ne vladaju kung-fuom!?) pak u većim gradovima primaju mnogo veće plate i bolje žive nego u CG.

    U USA (najbolji izbor east/west coast) su drastičnije razlike između slojeva društva (izraženiji kapitalizam) u korist akademika (jedino su studije skupe).

    I pasoš onaj lijepi crveni ne služi samo za štekanje već i da se iskoristi s vremena na vrijeme

    MontenegroMontenegro Lijenshtine, i neradnici!;D
    Najrealnije opisano.
    She is only here to annoy herself!

Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nemam zvuka !!!
    By oktagon in forum Software
    Replies: 16
    Last Post: 31-08-08, 16:24
  2. Sanjao sam nocas da te nemam...ruzan san!
    By zvoncica in forum Ljubav
    Replies: 14
    Last Post: 23-03-08, 09:03
  3. Nemam znanja. Kupujem psa. Pomozite mi
    By Spale in forum Kućni ljubimci
    Replies: 7
    Last Post: 01-07-07, 21:46
  4. Nemam disk C:
    By nermin in forum Software
    Replies: 6
    Last Post: 23-08-05, 13:14
  5. nemam ideju za subject :)
    By vIbes in forum Ženski kutak
    Replies: 31
    Last Post: 26-01-05, 12:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •