Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 74

Thread: Pocetnik gitare

  1. #26
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Sada pogledah akorde te pjesme i vidjeh da se nedje ubacuje F akord, ne bih rekao da je bas za pocetnika.

  2. #27
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,265
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    @Dzonny

    Nesto ti se zamjerio F ili samo ne volis to slovo ?

    to je osnovni akord, sledeci mol i dur akordi: A,(B)C,D,E,F i G(H)...se jako puno ponavaljaju u svim nasim pjesmama. Sa ovih 6 akorada tj 12 hvatova (ovu u zagradi se nesto manje koriste), moze da svira dosta finih pjesmica. Bonus ucenje dolazi kad mu neka njemu jako draga pjesmica ima neki novi OSNOVNI akord kojega je teze uhvatiti (meni je predstavljao problem B), ili kada akord ima dodatak kao sto su FIS ili DIS ili...razne druge koje komplikuju hvatanje akorda.

    Problem mi je bio brzi prelaz sa B na H akord i obrnuto ali to se vjezbom pegla. B sam mogao da uhvatim normalno tek poslije nedelju dana (malo ruka da se navikne, misici da prihvate taj polozaj).

    Svako ima svoj nepozeljni akord za hvatanje kad pocinje sa tim ali...ne odustajte!!!

  3. #28
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    596
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bih SVAKOME preporucio da ne uci akorde napamet nego da nauci note na gitari i nauci kako se akordi grade. Primjetio sam da gomila profesora uci ljude akord po akord, po mom misljenju to je pogresno.

    I da, nauci bar hvatove, to je obavezna stvar.

  4. #29
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    @box

    F mi je omiljen akord, volim njegov zvuk kao i Cm, ali bare definitivno nije za pocetnika, pa zato predlozih da ga za sada ne upotrebljava.

  5. #30
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by durak View Post
    Zaboravih jednu stvar.
    Ako kupis ovu gitaru u Novito,doci ce ti metalne zice.Ja imam krokodilsku kozu pa mi ne smeta,ali cujem da se svi zale da deru prste,tako da bih ti preporucio da ih odmah zamijenis,plasicnim.Imas ih u muzicki magazin,7-8 Evra.Bolje ce se i stelovati,jer sumnjam da ova gitara moze izdrzati metalne zice.
    Ti bogomi ka da je gitara sherpa!!
    Na gitaru koja ima plastichne chivije (klasichna) idu plastichne zhice.
    Na gitaru koja ima metalne chivije (akustichna) idu metalne zhice. I to je sa razlogom tako!
    U Gradskoj Knjizhari imash dosta dobrih priruchnika za pochetnike.

    p.s. ja imam tashnu od zmijske kozhe...
    Inconstancy is my very essence; it is the game I never cease to play as I turn my wheel in its ever changing circle, filled with joy as I bring the top to the bottom and the bottom to the top. Yes, rise up on my wheel if you like, but don't count it an injury when by the same token you begin to fall, as the rules of the game will require.

  6. #31
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,265
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Andrija. View Post
    Ja bih SVAKOME preporucio da ne uci akorde napamet nego da nauci note na gitari i nauci kako se akordi grade...
    potpuno si u pravu ali moras priznati da je ljudima koji hoce amaterski da se bave sviranjem, citaj: da odsviraju neku pjesmu za svoju dusu, mnogo teze da poklone ucenju jos jedan mjesec bez vidnog progresa (progresa u smislu da ni jedna pjesam nece izaci iz gitare). Opet kazem, potpuno si u pravu jer je to ispravan put ali mislim da je tesko primjenljivo.

  7. #32
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ako cemo tako, onda je bolje da ni jednu pjesmu ne cita sa gotovim akordima i tablaturama vec sam po sluhu da skida, jes da za to treba vremena i vremena, barem u pocetku a kasnije ce pjesme 'same po sebi dolaziti' . Iskreno ja spadam u ovu drugu grupu, za dusu, pa po stare dane kad budem ima' vremena ici ce po sluhu.

  8. #33
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    596
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja ni ne sviram mnogo to o cemu pricate (domaci rok, pjesme od 3 akorda itd...) ali eto da kazem da je u redu da se ne uce note ako neko hoce po malo da svira, ali ako ista malo ozbiljnije uzme (improvizacija, pisanje pjesama, pa i skidanje po sluhu) mora nauciti note na gitari. Ja da sam profesor to bi mi bila prva lekcija.

    P.S. Svi mi sviramo za svoju dusu.

  9. #34
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ja znam da citam note Ali kako se zovu, nisam se nesto puno opterecivao time. Mada cu vidjeti i za to da odvojim uru vremena.

  10. #35
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se tice Yamaha c 80 to ti je osnovni tip skolske gitare,bar su meni tako rekli.Moj brat je ima,dobra je.On je platio tada oko 400 maraka,tako da ti je to to od prilike.

  11. #36
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sve moze i nekako,ali c me nagrdi.Ne znam zasto ,ali mi on tesko ide.

  12. #37
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,265
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    samo polako, kazem ti za mjesec dana ce ti svaki akord izgledati jako prirodno i lako za sviranje. Strpljivo, jer misici nisu navikli na takav (neprirodan) polozaj. Mene je boljela lijeva saka poslije 10min sviranja H, B i F akodra dok sam ih ucio. Zice su drchale tako grozno da to ni na sta nije licilo...kad se ruka navikne i melodija je cistija.

    mozes ti to, pa da te cujemo nedje za mjesec dva

  13. #38
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by box View Post
    samo polako, kazem ti za mjesec dana ce ti svaki akord izgledati jako prirodno i lako za sviranje. Strpljivo, jer misici nisu navikli na takav (neprirodan) polozaj. Mene je boljela lijeva saka poslije 10min sviranja H, B i F akodra dok sam ih ucio. Zice su drchale tako grozno da to ni na sta nije licilo...kad se ruka navikne i melodija je cistija.

    mozes ti to, pa da te cujemo nedje za mjesec dva
    Mene je B ubijao! Jedva sam cekao kraj neke melodije sa njime. Za bare-hvatove preporucljivi sklekovi.

  14. #39
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    596
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by durak View Post
    Sve moze i nekako,ali c me nagrdi.Ne znam zasto ,ali mi on tesko ide.
    Pa c kao i svaki drugi bar hvat akord, u cemu je problem, ne shvatam? Ako ti je zajebano da ga hvatas na 3 pragu a zice, hvataj ga na 8. E zice, to ti je najstandardniji oblik bar akorda.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ti bogomi ka da je gitara sherpa!!
    Na gitaru koja ima plastichne chivije (klasichna) idu plastichne zhice.
    Na gitaru koja ima metalne chivije (akustichna) idu metalne zhice. I to je sa razlogom tako!
    U Gradskoj Knjizhari imash dosta dobrih priruchnika za pochetnike.

    Problem je u tome sto su plasticni kljucevi,pa moraju ici i plasticne zice,oni stave metalne jer su jeftinije.Ne mozes nista ni ocekivati za 35 Evra.
    C pokusavam da sviram 032010.Izvini,ali trenutno jedino ovaj jezik razumijem sto se tice gitare.Mogu da uhvatim 0320,ali mi je problem onaj 10 na kraju,nekako ne mogu toliko da rastegnem prste.Daj mi semu za drugu varijantu.

  16. #41
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ne znam o cemu vi pricate, covjek je pocetnik! Sto mu sad spominjete bare akorde?
    Druze nema ti osnovnijeg C akorda od tog! Vjezbaj Am, pa ce ti C sam doci, samo prebacis domali prst. Nije mi jasno kako ti je lakse hvatat' G akord sa cetri prsta, no C. Ne idi s brda s dola, no vjezbaj redom, prvo Em pa E, pa Am, pa C, a dalje kako ti bude lakse, G, D, A, Am Dm, D Dm... Nema prostijeg od toga. No samo vjezbom ce ti prsti steci rutinu.

  17. #42
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    596
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U pravu je St.Dzonny, vjezbaj sad to, nisam znao da si bas pocetnik.

    Ako te interesuje jos sema za taj C, eo:
    C: x35553
    Cm: x35543
    C(druga pozicija): 81010988
    Cm: 81010888

  18. #43
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ja mrzim ovaj akord 254232! Dje god ga vidim u nekoj pjesmi, izbjegavam je. F#m7 moguce da se zove.

  19. #44
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Ljudi ovako jedno pitanje, jeli je tesko nauciti da se svira? Pricam o akusticnoj. Koliko bi trebalo vremena da se nauci da se svira?

  20. #45
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,265
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    @Shone

    toliko postovo o tome u ovom topik-u i ti postavis pitanje kaao da se nisi potrudio ni malo da procitas sta pise gore...kako bi rekli na dijelu foruma OGLASI


    UUUUUUUUP!!!!

  21. #46
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    1,982
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Ja mrzim ovaj akord 254232! Dje god ga vidim u nekoj pjesmi, izbjegavam je. F#m7 moguce da se zove.
    jok, nije to sedmica, obican durski akord ako bi makao to F sa 6 zice dobio bi Ddur .. Primjeti da osim bara na 2 pragu ima isti oblik kao i obichni C..

  22. #47
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Veoma relativno pitanje! Pogotovo sta podrazumijevas pod sviranjem? Nikad nije kasno! Eto ja sam zivi primjer(ak). Mislio sam da sto sam ispustio da ucim u muzickoj zavrsio sa svojim muzickim snovima, jer sam mislio da ispustena nadogradnja sluha je nepovratna i da je to ono glavno. Ali se ispostavilo drugacije. Eto 13-og februara mi je Godisnjica, slava joj i milost, od mog pocetka sviranja gitare. Sviranja.. Moze sluh, pozeljan je, ali i ne mora, najglavnija je vjezba. Sve zavisi koliko si voljan, uporan i imas vremena za vjezbanje! Sve zavisi od vremena, koliko je budes vjezbao toliko ces svirati.
    E sad, da mi je ova pamet, uzeo bih akusticnu gitaru kao apsolutni pocetnik, a ne klasicnu. Barem ne bi ima' toliko problema sa gore pomenutim akordom. Uzi je vrat, a i cini mi se da su zice blize pragovima, mada sve zavisi od modela.

  23. #48
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    596
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The.Sloth View Post
    jok, nije to sedmica, obican durski akord ako bi makao to F sa 6 zice dobio bi Ddur .. Primjeti da osim bara na 2 pragu ima isti oblik kao i obichni C..
    Mislis F#?

  24. #49
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by The.Sloth View Post
    jok, nije to sedmica, obican durski akord ako bi makao to F sa 6 zice dobio bi Ddur .. Primjeti da osim bara na 2 pragu ima isti oblik kao i obichni C..
    Istina, no vazda mi neka zica 'visi', a mrzim taj zvuk, znam da bi se vjezbanjem to otklonilo ali sad nemam vremna, za to. A ni zivaca :lolblue:
    Valjalo bi malo da promijenim sviranje akorada, mislim na prste, da C i G sviram sa 2-im, 3-im i 4-im prstom.

  25. #50
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Fis Peace

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Casovi gitare
    By Wolf_ in forum Centralni
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-07, 12:54
  2. Majstori gitare
    By mamadvadjecaka in forum Centralni
    Replies: 49
    Last Post: 22-12-06, 10:01
  3. ADSL pocetnik,par pitanja.
    By Koma[MFHN] in forum Software
    Replies: 6
    Last Post: 06-12-06, 21:43
  4. prodaja gitare...
    By Lo0nAtiK in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-04, 22:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •