Results 1 to 13 of 13

Thread: Trziste nekretnina

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    rog Cerica
    Posts
    1,546
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Trziste nekretnina

    Ne znam jesam li izabrao pravi podforum za ovu temu, ali sam siguran da najvise korisnih informacija mogu dobiti odje. Ako je neophodno, neka Moderator prebaci na drugi podforum, mada mislim da su nekretnine jako vazne za buducnost Crne Gore.

    Uzeo sam za temu magistarskog rada - proekat izgradnje apartmanskog kompleksa u CG, pa mi trebaju svjezi podaci o trzistu nekretnina (na primorju), a isto tako zbog poredjenja, na sjeveru i u PG.
    Podaci o prometu proslih godina, trendovi, povezanost turizma i trzista nekretnina, razvoj infrastrutkre, zakoni iz oblasti nekretnina i njihov uticaj na investicionu klimu u tom polju, manjkavosti finansijske ponude (odsustvo kredita i hipoteke za strana fizicka lica...) i t.d..

    U dvije rijeci - potrebno su mi opste informacije da u 30ak strana 12 font, za prvu glavu rada - da opisem trenutnu situaciju na trzistu nekretnina u CG, i opravdam zasto smo izabrali CG za investicije.

    U principu to ispada kao SWOT analiza trzista nekretnina ( sa detaljnim objasnjenjem svake tacke)

    Bilo koja informacija, link ili misljenje su dobrodosli.


    p.s. Analizu trzista nekretnina Nikole Fabrisa imam.

    Blagodarim i ruke pruzam...
    Kad me neko pita sto sam ja bez tebe sam,
    sigurno cu tada reci : kakva kuca, kakav stan...

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    U ovakvoj situaciji kod nas i u svijetu je tu analizu apsolutno nezahvalno radit...
    She is only here to annoy herself!

  3. #3
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim upravo suprotno, da je u ovakvoj situaciji, nevjerovatan izazov to uraditi kvalitetno... Vjerovatno bi za zakljucak bilo dobro (mozda i obavezno) staviti i neku procjenu ili predvidjanje daljeg toka razvoja desavanja na tom polju u CG u sledecih par godina. Neku ipak realisticnu procjenu s obzirom na globalnu recesiju... Posto smo svjedoci da su u zadnjih godinu-dvije iznoshena raznorazna nerealna predvidjanja, koja su nerealna bila cak i ako izuzmemo recesiju.
    Pomoci, na zalost, ne mogu sa nekim konkretnim podacima, ali u svakom slucaju - srecno brate!
    Last edited by Luximus; 19-12-08 at 11:41.
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  4. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,964
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Ukratko, ko ima danas novac (gotov) taj je u prednosti. Ko ima materijal taj je danas u nezavidnoj situaciji pa gleda da proda po bilo kojoj cjeni ne bi li imao prometa. Konkretno, sada u Budvi imas metar kvadratni stana za 1.000 eura (a po periferiji dace i za 700-800 eura).

    Apartmani su, najkrace receno ZLO za turizam, sto ce se (i sto se) nama obija u glavu. Imam kuci ,,Projekt Juzni jadran'' iz 1969 godine, treba samo vidjeti kako se tada planiralo (do 2000-te), a koliko smo odstupili od tog projekta.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Trg zrtava DPSa BB
    Posts
    11,006
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Sreca u nesreci,
    na Malorku su morali rushit milione M2, betonske skalamerije,
    nas spasi Gospod BOG sa ovim cunamijem,
    inache bi zabetonirali cipancijelu obalu od Ulcinja do Herceg Novog,
    sad se gradjevinska mafija o svome jadu zabavila, oce se poubijat izmedju sebe,
    kad pochne ucerivanje dugova.

    IMA BOGA, DA JE KOLIKO MACHKA.

    Njima su i more i mooda bili do koljena.
    IM - Old Bone
    Tamo đe nas čekaš, okupićemo se opet i nastaviti đe smo stali...ZBogom prijatelju...

  6. #6
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Titograd
    Posts
    1,265
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    34
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    "bilo je ljeto '69.
    kada sam kupio stan u Budvi,
    nijesam znao sto cu s parama
    kad je para sve se nudi..."TBOK

    Reci mi za projekat J.J., cuo sam samo nikada nisam imao prilike da saznam nesto detaljnije o njemu. Cuo sam da je bio (i jos uvijek jeste), mnogo dobro prostorno resenje naklonjeno koriscenu nase obale. Jel' stvarno toliko dobar? Mozes li koji dio resenja okaciti?

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    To su bile godine kada se bar pozitivno razmisljalo pa koliko se umjelo umjelo se
    She is only here to annoy herself!

  8. #8
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,964
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    To su plave debele knjizurine koje su mi trenutno negdje zaturene.

    Ako se dobro sjecam pisalo je nesto u smislu, da, Budva, ako je trebala biti turisticko mjesto (kakvo pretenduje da bude) nije smjela imati preko 9.000 stanovnika.

    Ako se dobro sjecam pisalo je da objekti koji se grade ispod magistrale ne bi po visini trebali da prelaze nivo iste (da turista iz autobusa, automobila ima dobar pogled na pejzaz zbog kojega ce se uvjek vratiti).

    Turisticki objekti bi se projektovali po maksimalnom kapacitetu plaza (za najvisi nivo mislim da je 5 metara kvadratnih plaze po osobi)

    Skupi turizam podrazumjeva izostanak tzv. ,,vikend stanova'' jer se time nanosi ogromna steta turizmu.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,807
    Thanks Thanks Given 
    1,487
    Thanks Thanks Received 
    4,964
    Thanked in
    2,325 Posts

    Default

    Zapravo kada razimisljam o tome sta pise u tim prasnjavim knjigama i o onome sta se desava oko mene lako se dolazi do zakljucka.

    Izgradnja turistickih kapaciteta zahtjeva velika sredstva, no, i poslije toga troskovi odrzavanja istog takvog objekta su skupi. Vracanje ulozenog novca traje dosta dugo, profit nije veliki (u stvari jeste, ali u poredjenju sa drugom tezom koju cu da kazem nije). Korist je sto od takvog objekta koristi ima zajednica i drzava na taj nacin sto se kroz turizam angazuje puno lokalnih kapaciteta (pocevsi od ljudi do proizvoda). Uz osmisljenju strategiju to je i stabilan izvor prihoda. Na duge staze gledajuci ulaganje u turizam se isplati.

    Izgradnja stanova za trziste iziskuje takodje velika sredstva (ali koja su bitno manja nego u predhodnom slucaju). Poslije izgradnje troskovi odrzavanja su minorni, takoreci, nikakvi. Vracanje ulozenog novca je relativno brzo, i to uz ogroman profit (cak i sada, a ne da govorimo o zadnje dvije ,,zlatne'' godine gdje je cisti dobitak bio 400%). Od takvog objekta zajednica nema koristi. Opterecuje infrastrukturu (struja, voda, kanalizacija, parking,...). Samim tim gomilanjem stanova stvaraju se tzv. ,,spavaonice'' koje svojim brojem i cjenom direkno atakuju na turisticku privredu. Turisticka privreda, naravno, biva ugrozena jer turista uglavnom ne bira hotel vec bira destinaciju. A destinacija biva devastirana.... Korist od ovoga imaju prije svega investitori u ovakve objekte, pa poslije toga u neku ruku i kasniji vlasnici tih objekata. Naravno, sve to sto rade je legitimno ako drzava dozvoljava.

    Hm, postoji li u ovoj drzavi strategija razvoja, pa makar i turizma?




    Ne, ne postoji. Da postoji, znalo bi se recimo ko je vlasnik nekretnine a da ne pripada domicilnom stanovnistvu. Takvim osobama, naravno, treba omoguciti posjedovanje nekretnine, ali uz mnogo vece (cak nekoliko puta) poreze i komunalije. No, ova odluka bi dosla teka kada se definisemo kao turisticka destinacija. Na ovaj nacin jeduci sopstvenu supstancu (prirodu) tesko da to mozemo postati.
    Da postoji, znalo bi se odnos vlasnistva stambenog prostora domicilnog stanovnistva naprema odonsu stambenog prostora tzv. ,,vikend stanova'' domacih, pa onda i stranih drzavljana, i odnos prema kapacitetu hotela.
    Da postoji, sada bi... zadrzavam se samo na pitanju nekretnina.


    Pokusacu da pronadjem gdje sam sklonio one knjige projekta Juzni Jadran, ponovo su me zainteresovale.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    12
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Homeland
    Posts
    9,120
    Thanks Thanks Given 
    421
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by frnjok View Post
    moze li ukratko ko to da preprica sto je zakljucak

    i da mi neko kaze na koju foru je kvadrat stana kod hrama 2700e nove zgrade Normala
    ili u Bd ono sto gradi TradeUnique kvadrat je ok 4000-7000e

    ljepse za te pare izgradit kucu,mada i sumnjam da ima ljudi u Cg koji ce placati po tim cijenama......

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    A mogu oni drzhat cijenu a ko ce kupit po tim cijenama - iz CG jako mali broj ljudi.
    Rocen iz kredita mozhda
    Studija je dobra pa bi je trbao prochitati
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. trziste u Crnoj Gori
    By wulfy in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 47
    Last Post: 03-12-09, 18:16
  2. Replies: 3
    Last Post: 20-09-08, 21:20
  3. Trziste kapitala - igrate li se
    By hercules in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 24
    Last Post: 29-06-06, 22:17
  4. Trziste kapitala u Crnoj Gori
    By noodle in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 12-05-06, 01:08
  5. Trziste Licnih Karata
    By MNIP in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 219
    Last Post: 08-05-06, 21:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •