Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 104

Thread: Trudnoca, porodjaj, materinstvo, roditeljstvo....

  1. #1
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Trudnoca, porodjaj, materinstvo, roditeljstvo....

    Nikako da nadjem ovakvu temu na crnogorskim forumima i nije mi jasno zasto je to tako, pa mi pade na pamet da je ovdje postavim kako bismo razmjenjivale iskustva i savjete.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG - Kotor
    Posts
    11,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Arrow

    Ja nemam iskustva ali imam savjeta... Pa ako ova tema pocne, da i ja kazem nesto...
    Quote Originally Posted by Nk-001
    Mozes li postaviti temu umjesto mene jer ja nesto ne mogu.. ?

    Kupujem Nokiu e52 ?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u CG se na trudnocu i trudnice jos uvjek ne gleda na pravi nacin. Ili se previse dramatizuje oko njih ili se ispracaju sa komentarima "kako su nase majke i babe...".
    pitaj sta te interesuje, ja se ovih dana uglavnom sa tom literaturom uspavljujem ))
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  4. #4
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    93
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da li otac može biti na porođaju, koliko ih je u sobi (majki), da li su djeca s majkama u sobi, tečaj za trudnice i sl.?????

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Interesantna pitanja, ali nijesam sigurna da u nasem porodilistu postoji mogucnost da otac prisustvuje porodjaju...sto se tice savjetovalista za trudnice, to je uvijek postojalo, davno bjese kad sam ja nosila djecu, ali sam mogla u svako doba da se informisem kod svog ljekara o svemu sto me zanimalo (nemoj ocekivati da ce ti nesto savjetovati ako ne pitas, a trebalo bi cini mi se), a vjezbe za sto laksi porodjaj...ajte, mlade trudnice, obradujte me da postoji tako nesto organizovano u sklopu savjetovalista za trudnice?

    Ako sam dobro shvatila neke mlade mame, postoji mogucnost (doduse uz malo finansijske stimulacije) da se porodjaj obavi sa epiduralnom anestezijom ili carskim rezom...mada moram reci da ja nikako nijesam za carski rez, izuzev ako je indikovan, a epiduralna, sto da ne...priznajem da bi mi bilo jako tesko da se odlucim za tu vrstu pomoci (doduse nije se lako odluciti ni za bol... ali kad nemas izbora, jel'), tako da mi je fenomenalno sto u moje vrijeme nijesi mogao da biras, no to ti je, sto ti je
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tiburon View Post
    Da li otac može biti na porođaju, koliko ih je u sobi (majki), da li su djeca s majkama u sobi, tečaj za trudnice i sl.?????
    zvanicno, valjda, ocevima nije dozvoljeno da budu tu tokom porodjaja ali se (nezvanicno) prave ustupci. u sobama bude najmanje 2 majke a bebe su u posebnim prostorijama.
    Zvoncice, prosle godine ( ja mislim) je u danilovgradu otvorena prva skolica za trudnice i to je to. Postoji neki projekat po kojem bi u sledece 2 godine u svim gradovima trebala da postoji po jedna. To cemo tek da vidimo.
    Za sad vise informacija mozete dobiti od svog ginekologa ali i za to morate biti informisani . Bar sam ja stekla utisak da bi se prica o mnogo stvari zaobisla da je ja nisam pokrenula.
    U knjizarama ima da se kupi super knjiga STA DA OCEKUJETE DOK CEKATE BEBU koja prati trudnocu kroz mjesece a na sajtu www.bebac.com kroz nedelje. I knjigu i sajt toplo preporucujem
    sto se samog porodjaja tice, kod nas je trenutno popularniji carski rez jer se od epiduralne pravi bauk.
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  7. #7
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Ja se bojim od epiduralne...zato sto kazu jako boli taj ubod u kicmu...zapravo svakoga bola se plasim najradije bih zaspala pa neka me bude kad je gotovo nemam frku od nje kao neke metode koja moze nekoga da ostavi nepokretnim kao sto obicno kolaju price. ta anestezija se koristi za mnogo intervencija koje se rade u medicini, tako da je vazan dobar anesteziolog i nema problema.
    Stvarno mi je puno bolje ratosiljat se porodjajnog bola na taj nacin, svakako je taj bol jaci nego bol od jedne injekcije, nego se podvrgnuti carskom rezu...ipak, drago mi je sto nijesam imala izbora, jer nema sanse da bih se odrekla epiduralne da je bilo moguce

    Jos da dodam, da, bez obzira na moje jako lijepo iskustvo sa tadasnjim osobljem naseg KBC-a (a uslovi su im bili na mnogo gorem nivou nego danas, inflacija, opsta kriza mnogo jaca nego ova danasnja, nedostatak svega, cak i posteljine, spavacica, o medicinskom materijalu da ne pricam) da se najmanje paznje u nasem zdravstvenom sistemu posvecuje upravo ovom dijelu, trudnoci i porodjaju...koliko cujem, isto je sve kao i davno kad sam se ja poradjala...to je stvarno dugo vrijeme i znam da se u svijetu mnogo toga drugacije radi,a mi smo jos na pocetku prosloga vijeka...Ovdje i dalje zene more zedju, satima, ne bi im ko dao tabletu ili injekciju protiv bolova, injekciju za brze otvaranje, a to se sasvim redovno radi u svim normalnim zdravstvenim sistemima...da ne pricam o pripremama za porodjaj, maltene sama odredis datum kad zelis da se porodis, nacin na koji zelis da se porodis, sama odredis da li ce beba biti uz tebe ili ne, naravno ako je sve u redu sa njom, ko ce prisustvovati porodjaju, savjeti i tecajevi za vodjenje normalnog zivota u trudnoci...a ja sam, vjerovale ili ne, cula od jedne buduce majke, mlada zena... vrlo ozbiljno mi je saopstila da ne smije da jede ribu NIJEDNA TRUDNICA, jer se moze desiti da se dijete rodi sa krljustima umjesto koze?! Sok sam prezivjela...Eto i toga ima danas
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  8. #8
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    93
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zašto ne mogu biti očevi na porođaju, da li netko ima konkretan odgovor? Zašto nema injekcije za brže otvaranje, tab. protiv bolova i sl?
    Kako to da prije rade carski rez nego da naprave epiduralnu anasteziju?

  9. #9
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    To ces morati da pitas ministra zdravlja...vjerujem da, posto je nase zdravstvo u ogromnom zaostatku za svijetom (ili mozda nije kad pod ovakvim uslovima rade sve sto rade!), nijesu stvoreni uslovi da se porodjaj vrsi na taj nacin...koliko ja znam, ima mnogo porodjaja, jedna sala (ako se dobro sjecam sa nekih 4-5 porodjajnih stolova), svi stolovi su mahom zauzeti, pa se porodilje smjenjuju kao na traci, pa ces se sloziti da u takvim uslovima, pretpostavka,recimo ja, koja nijesam spremna da dopustim muzu da gleda moj porodjaj, sasvim sigurno necu uzivati da tvoj muz bude u sali dok se poradjam...a sto se tice anestetika bilo koje vrste, injekcija za brze otvaranje- to je moguce ako imas vezu...rodjena sam prije 40 godina i tada je moja mama, koja je zdravstveni radnik, dobila injekciju i porodila se za ravno sat vremena...sa oba djeteta...ja nijesam imala tu srecu, pa sam na stolu provela 6-7 sati, a mogu ti reci da sam bila jedna od srecnijih prvorotki...neke su i nocivale i obdanjivale...

    Ajde, jos cu da razumijem da nemamo uslova za prisustvo treceg lica, ali da se ne moze (makar se i platilo, vjerujem da bi svaka zena dala novac da sebi olaksa) dati injekcija, analgetik, e to mi nikako nece biti jasno.

    Najbolje ti je da se raspitas o svemu ovome kod svog ginekologa...mozda se nesto i promijenilo, mozda ti se posreci
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  10. #10
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    93
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    To ces morati da pitas ministra zdravlja...vjerujem da, posto je nase zdravstvo u ogromnom zaostatku za svijetom (ili mozda nije kad pod ovakvim uslovima rade sve sto rade!), nijesu stvoreni uslovi da se porodjaj vrsi na taj nacin...koliko ja znam, ima mnogo porodjaja, jedna sala (ako se dobro sjecam sa nekih 4-5 porodjajnih stolova), svi stolovi su mahom zauzeti, pa se porodilje smjenjuju kao na traci, pa ces se sloziti da u takvim uslovima, pretpostavka,recimo ja, koja nijesam spremna da dopustim muzu da gleda moj porodjaj, sasvim sigurno necu uzivati da tvoj muz bude u sali dok se poradjam...a sto se tice anestetika bilo koje vrste, injekcija za brze otvaranje- to je moguce ako imas vezu...rodjena sam prije 40 godina i tada je moja mama, koja je zdravstveni radnik, dobila injekciju i porodila se za ravno sat vremena...sa oba djeteta...ja nijesam imala tu srecu, pa sam na stolu provela 6-7 sati, a mogu ti reci da sam bila jedna od srecnijih prvorotki...neke su i nocivale i obdanjivale...

    Ajde, jos cu da razumijem da nemamo uslova za prisustvo treceg lica, ali da se ne moze (makar se i platilo, vjerujem da bi svaka zena dala novac da sebi olaksa) dati injekcija, analgetik, e to mi nikako nece biti jasno.

    Najbolje ti je da se raspitas o svemu ovome kod svog ginekologa...mozda se nesto i promijenilo, mozda ti se posreci
    Hvala na trudu!

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Evo i ja imam svjeze iskustvo pa mogu podijeliti sa zainteresovanim.
    Dakle sto se tice trudnoce prosla nam je brzo i nije bilo problema. Toplo preporucujem knjigu Kreativnog centra "Sta da ocekujete dok cekate bebu" (Gradska knjizara 15 EUR) jer smo u njoj nasli sve moguce savjete za sve sto nas je interesovalo.
    Porodjaj je bio carskim putem ne zbog pomodarstva vec zbog 2-3 realna kriterijuma koji su uticali na tu odluku doktora.
    U samom porodilistu nismo bili bas zadovoljni. Posto je bio carski rez, mlijeko ne krece odmah i poenta je da majka i dijete budu 24 casa (imam informaciju da su u Niksicu majka i beba 24 casa u istoj prostoriji) u istoj prostoriji da bi se nagon podstakao. Taj film nismo gledali, donosili su joj bebu tek svaki drugi podoj pa smo "urgirali". Veoma je znacajno da se podstakne dojenje i po bolnici postoji milion promo plakata na tu temu ali se osoblje nije ponasalo u tom pravcu.
    Po izlasku iz bolnice dobiju se telefoni patronaznih sestara koje su zaduzene za odgovarajuci dio grada. NJihova uloga je da dolaze da pomognu oko kupanja i previjanja pupka. Opet preporucujem knjigu Kreativnog centra samo ovaj put "Sta da ocekujete u prvoj godini zivota".
    10 dana po izlasku iz bolnice treba se javiti u dom zdravlja kod izabranog pedijatra (nije lose da ponosni otac ili neko od porodice podje ranije kako bi izabrao ljekara i zakazao neko vrijeme da bi se unaprijed znalo je li to popodne ili prijepodne). Za ovo je potrebna zdrastvena knjizica za dijete.
    Sto se tice dokumentacije, potrebno je upisati dijete u maticnu knjigu rodjenih (potrebna je otpusna lista, vjencani list i drzavljanstvo jednog od roditelja - ovo se radi iz 3 koraka 1. preda se pomenuta dokumentacija u opstinu i iz opstine se dobije izvod ali bez maticnog broja, 2. sa tim izvodom se ide u MUP i tamo predaje zahtjev za maticni broj (cca10 minuta) i 3. sa maticnim brojem iz MUPa nazad u opstinu da se upise i maticni broj) i izvaditi djetetu zdravstvenu knjizicu u Fondu za zdravstvo (zgrada hitne pomoci kod Gimnazije) (potreban je izvod iz maticne knjige rodjenih i knjizica roditelja preko kojeg ce ici zdravstveno osiguranje). Moj savjet je da se ovo uradi u prvih dan-dva po izlaasku jer se zdravstvena ceka nedjelju dana (mada su u domu zdravlja u mom slucaju odradili prvi pregled bez zdravstvene).

    Eto ukratko to je to iz mog skromnog "iskustva" od skoro mjesec i po kao ponosnog tate.
    Last edited by Ben Dover; 15-12-08 at 10:15.
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  12. #12
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    93
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Evo i ja imam svjeze iskustvo pa mogu podijeliti sa zainteresovanim.
    Dakle sto se tice trudnoce prosla nam je brzo i nije bilo problema. Toplo preporucujem knjigu Kreativnog centra "Sta da ocekujete dok cekate bebu" (Gradska knjizara 15 EUR) jer smo u njoj nasli sve moguce savjete za sve sto nas je interesovalo.
    Porodjaj je bio carskim putem ne zbog pomodarstva vec zbog 2-3 realna kriterijuma koji su uticali na tu odluku doktora.
    U samom porodilistu nismo bili bas zadovoljni. Posto je bio carski rez, mlijeko ne krece odmah i poenta je da majka i dijete budu 24 casa (imam informaciju da su u Niksicu majka i beba 24 casa u istoj prostoriji) u istoj prostoriji da bi se nagon podstakao. Taj film nismo gledali, donosili su joj bebu tek svaki drugi podoj pa smo "urgirali". Veoma je znacajno da se podstakne dojenje i po bolnici postoji milion promo plakata na tu temu ali se osoblje nije ponasalo u tom pravcu.
    Po izlasku iz bolnice dobiju se telefoni patronaznih sestara koje su zaduzene za odgovarajuci dio grada. NJihova uloga je da dolaze da pomognu oko kupanja i previjanja pupka. Opet preporucujem knjigu Kreativnog centra samo ovaj put "Sta da ocekujete u prvoj godini zivota".
    10 dana po izlasku iz bolnice treba se javiti u dom zdravlja kod izabranog pedijatra (nije lose da ponosni otac ili neko od porodice podje ranije kako bi izabrao ljekara i zakazao neko vrijeme da bi se unaprijed znalo je li to popodne ili prijepodne). Za ovo je potrebna zdrastvena knjizica za dijete.
    Sto se tice dokumentacije, potrebno je upisati dijete u maticnu knjigu rodjenih (potrebna je otpusna lista, vjencani list i drzavljanstvo jednog od roditelja - ovo se radi iz 3 koraka 1. preda se pomenuta dokumentacija u opstinu i iz opstine se dobije izvod ali bez maticnog broja, 2. sa tim izvodom se ide u MUP i tamo predaje zahtjev za maticni broj (cca10 minuta) i 3. sa maticnim brojem iz MUPa nazad u opstinu da se upise i maticni broj) i izvaditi djetetu zdravstvenu knjizicu u Fondu za zdravstvo (zgrada hitne pomoci kod Gimnazije) (potreban je izvod iz maticne knjige rodjenih i knjizica roditelja preko kojeg ce ici zdravstveno osiguranje). Moj savjet je da se ovo uradi u prvih dan-dva po izlaasku jer se zdravstvena ceka nedjelju dana (mada su u domu zdravlja u mom slucaju odradili prvi pregled bez zdravstvene).

    Eto ukratko to je to iz mog skromnog "iskustva" od skoro mjesec i po kao ponosnog tate.
    Čestitam tata i hvala na informacijama. Uvijek je lijepo i ugodno vidjeti tatu kako aktivno sudjeljuje u svim aktivnostima oko djeteta, znam da je to jako bitno za oba roditelja i bebu. Samo naprijed!!!!
    Jedno pitanje koji su to bili kriterijumi za carski rez?

  13. #13
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    93
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pišite i dalje o vašim iskustvima!!!!

  14. #14
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    85
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tiburon View Post
    Zašto ne mogu biti očevi na porođaju, da li netko ima konkretan odgovor? ?
    Ne postoje uslovi za tako nesto... U KBC-u, postoji jedna sala, sa dva stola u istoj prostoriji. Tako da je neprijatno za drugu mamu da bude prisutan nepoznati covjek... Ovo je odgovor doktora, kojem se ne mogu sjetiti imena.

    Moja sestra se, u Njemackoj prije tri god., porodila uz pomoc epiduralne anastezije i jos uvijek ima posljedice.

    Za carski rez znam jedino da je za oporavak materice poslije carskog reza potrebno cetiri god.

  15. #15
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Kazu, po teoriji, da i za normalan porodjaj treba izvjesno vrijeme, bar godinu dana, da se majka oporavi da bi njeno tijelo bilo spremno da izdrzi jos jednu trudnocu, medjutim znamo da postoji hiljade zena u CG koje su, bez posledica, rodile troje djece za tri godine...znam slucaj i da je majka nakon carskog reza odmah ostala trudna i dobila poslije nepunih godinu dana (11 ipo mjeseci) drugo dijete, takodje rodjeno carskim rezom...naravno, nije smjela poci kod dr-a dok nije trudnoca poodmakla, jer su se zgrozili i prognozirali joj mnogo losih stvari koje bi joj se mogle desiti (na srecu, bili su u krivu).
    Daleko od toga da propagiram da se krse ljekarski savjeti (i ja sam bila sokirana njenom neozbiljnoscu) ali zakljucujem da ipak sve zavisi od osobe, od opsteg stanja njenog organizma, pa je nekome ovako a nekome onako.

    Moram pomenuti i posledice od epiduralne anestezije...ne tvrdim da nijesu moguce, naravno da jesu, medjutim, istina je da neke zene imaju posledice od normalnoga porodjaja...moja drugarica je dobila mozdani udar od napora...mozda ne bi da se poradjala sa epiduralnom anestezijom...pretpostavljam da sama anestezija ne moze napraviti posledice ukoliko nemamo neke organske predispozicije da imamo izvjesne probleme ili zbog alergija na sastav injekcije, ili probleme sa dijelom kicme u koji se daje injekcija...realno, postoje najrazlicitiji problemi koje i ne znamo da imamo, a koji se mogu isprovocirati porodjajem...bilo kako bilo, to sto neko ima posledice nije mjerilo da se epiduralna izbjegava, jer ima mnogo onih koji nijesu imali nikakve posledice...zapravo sam samo to htjela da kazem

    moram se osvrnuti i na indikacije za carski rez...kazu ljekari da su indikacije patnja ploda, patnja majke, karlicno postavljena beba, prethodni carski rez, nemogucnost porodjaja prirodnim putem zbog nedovoljno razvijene karlice... a procitah jednu interesantnu recenicu o kontraindikacijama za carski rez: Glavna kontraindikacija mogla bi biti nepostojanje indikacije koja bi bila prihvatljiva. U našoj zemlji CR se ne vrši na osnovu želje pacijentkinje niti ekipe koja vodi porođaj (razlozi komfora) vec na osnovu MEDICINSKI OPRAVDANE INDIKACIJE.

    eto toliko

    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Kako je teshka ova tema kad pochnu primjeri da se navode shto se desilo mojoj tetki,drugarici,tiganju...Ode sve dodjavola.
    Pochne chovjeku da se gadi sami ta tema,umanjuje ZDRAV osjecaj optimizma
    kod chovjeka koji sve te stvari oko trudnoce,porodjaja posmatra na PREDIVAN nachin.
    Sad samo fali jos da se pochne pricha o primjerima OVAKVIH ILI ONAKVIH DOKTORA
    (Kako je onaj Jovovic nagrdio onu,ili ona Raspopovicka ne valja nishta zbog toga i toga ili kako je Jokmanovic STRASAN - NAJBOLJI)...

    Ne zamjerite i ne shvatite pogreshno,tema je extra i vrlo je POTREBNA!
    Savjeta nikad dosta, pogotovo za mlade i neiskusne parove koji ischekuju dijete,
    samo ako je moguce sve ovo sprovesti na maximalno KONKRETAN-POTREBAN dio!

    Ako bi mene pitao neko za savjet (a pitalo me je dosta ljudi),
    recu cu vrlo kratko kao i svim buducim roditeljima:
    Opusteno,bez razmisljanja ikakvog suvisnog (o mogucim posledicama).

    5 Nikovih pravila (otac dvoje djece).

    1. Volite se.
    2. Buduca majko imas muza da podize sve shto je teshko
    (sjedi,smij se,slusaj muziku i odmaraj)
    3. Imas muza da ka` dobri potrchi za kolach u 3 ujutro ako ti se jede
    4. Porodi se PRIRODNO
    5. uzivaj u svojoj porodici i pre(slatkoj)velikoj obavezi

  17. #17
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    34
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pozdrav svima!
    Ja sam imala iskustvo sa epiduralnom anestezijom i to popuno pozitivno ( ako se ne racuna minus od 300 eura za tu uslugu
    Sto se tice bola prilikom davanja anestezije, on je zanemarljiv i u stvari je vise neprijatnost nego bol. Anesteziolog ti prvo da anesteziju lokalno da bi uveo iglu za epiduralnu anesteziju!
    Tako da dobijas dvije anestezije po cijeni jedne
    Salu na stranu, kontrakcije sam u pocetku osjecala, ali kad su ukljucili anesteziju, nisam osjecala nista do samog porodjaja, nego samo napone.
    Desava se da se vakum cesce koristi prilikom porodjaja sa epid. an. sto se i meni dogodilo. Srecom, nije bilo nikakvih posljedica za dijete, iako smo zbog toga odradila prilican broj pregleda!

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tiburon View Post
    Jedno pitanje koji su to bili kriterijumi za carski rez?
    Pa izuzetno uska karlichna simfiza (1cm) kao i grlic materice, izuzetno napeta muskulatura (jer se radi o aktivnom rekreativcu) i pupcana vrpca omotana oko vrata...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  19. #19
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I meni je objasnjeno da ocevi ne mogu da prisustvuju zbog drugih zena i nepostojanja panoa kojma bi ogradili stolove, ali ipak neki mogu uci. Moraju se ispuniti "neki" uslovi za to.
    Za tablete protiv bolova ne znam, ali znam za vaginalete za otvaranje, koje sam i ja dobila prije epidurala. Sto se epidurala tice definitivno mislim da je to nesto najbolje sto mi se ikada desilo, jer sam zahvaljujuci njoj imala porodjaj kakav nijesam ni samam mogla da zamislim. Ipak statistika pokazuje da dosta zena ima problema zbog epidurala, jer ne daju potrebne napone, pa se mora korisiti vakum ili se sve zavrsi carskim rezom. Mada komplikacije takve vrste su prisutne i kod drugih vrsta porodjaja. Iskreno, mnogo vise znam zena koje su super prosle sa epiduralom. Ustvari ne znam ni jednu koja nije, sem iz onih prica - drugarica moje sestre od tetke.. Znam i da se moze korisiti, kada se mora raditi carski, anestezija koja omogucava majki da je svjesna svo vrijeme i da odmah moze vidjeti svoje dijete.
    Majke i bebe na zalost nijesu u istim sobama, i dalje mi nije jasno zasto, ako mogu u svim ostalim zemljama, pa cak i gradovima Crne Gore. Posebno me nervira pravilo da niko ne moze da udje u sobu kod porodilje nego se susreti desavaju kod plastike sa rupicama. Mislim da je novopecenim majkama tada neko najpotrebniji jer se srijecu sa gomilom emocija i emotivnih promjena, a ovi nasi ih tada izoluju i ucine sve mnogo tezim.
    Generalno nam je odjeljenje za porodilje uzasno i osoblje je najcesce bezocno, i nemaju skoro nikakve zelje da pruze pomoc i potrebne infomacije.
    Kurs za trudnice, kako je vec napisano, postoji u Danilovgradu, i naravno sve to ima neke veze sa pojedinim doktorima iz KC-a. kao i sve uostalom. Nadam se da cemo i mi u PG jedno dobiti, red bi bio. Ionako nemamo milion stvari odje koje bi koristile trudnicama, porodiljama, majkama...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cruella View Post
    niko ne moze da udje u sobu kod porodilje nego se susreti desavaju kod plastike sa rupicama
    he he, moj omiljeni dio dok mi je zena bila u bolnici. Dakle obozavao sam likove (necu ih sada "label"-ovati a trebao bih) koji se prilijepe (svim djelovima lica) za ono staklo koje poslije toga ostane poluprovidno i vicu koliko mogu ka da su sami (ne na sprat no u bolnicu). O kolicini zvuka koju propushtaju one rupice ne bih govorio (najcesce smo pricali na mobilni i pored toga sto smo na 50cm udaljenosti)
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    zippyland
    Posts
    1,187
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ajmo sad neka lijepa iskustva ( makar slazite ) e se meni primaklo
    mirisnih mi latica, biti ce very nice!



    DOLJE VLADA!!!!
    VRATITE NAM JAGNJECE BRIGADE!!!!

  22. #22
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    podgorica
    Posts
    1,273
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zippy View Post
    ajmo sad neka lijepa iskustva ( makar slazite ) e se meni primaklo
    epidurala zippy i nema frke ...sa tim bi cini mi se mogla 5-oro da rodim
    Closer,
    No hesitation,
    Give me,
    All that you have


  23. #23
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zippy View Post
    ajmo sad neka lijepa iskustva ( makar slazite ) e se meni primaklo
    Nemam sto da te lazem, istinu ti pricam - da sam htjela da planiram i pozelim porodjaj ne bih uspjela to da uradim onako kako mi se desilo prije pola godine. Epidural je nesto najbolje sto je neko uspio da izmisli. Prvi porodjaj je bio bez epidurala, i nikada do drugoga ne bi ni doslo da nije bilo epidurala. Nije bilo nikakvih komplikacija, ali boli, ne ponovilo se ....
    Svakome bih ga preporucila, definitivno

  24. #24
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    24
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naughty_s View Post
    epidurala zippy i nema frke ...sa tim bi cini mi se mogla 5-oro da rodim
    Potpisujem sve

  25. #25
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zippy View Post
    ajmo sad neka lijepa iskustva ( makar slazite ) e se meni primaklo
    ne bilo nicega ruznoga, ali i ako bude malo bola, malo gladi, zedji i ostalih pratecih osjecaja, svi ce biti potisnuti onim najljepsim i najsladjim zbog kojega ces tamo...to ti je najljepse iskustvo i vele da se brzo zaboravi, mada ja, vala, nijesam zaboravila, inace bih bar jos jedno rodila, ali svakako je prelijepo iskustvo i to ce ti dati i volje i snage za sve sto te ocekuje. Sve cime sebi mozes olaksati prihvati i uzivaj u svojoj bebici. (ps. moja drugarica se porodila prirodnim putem i tvrdi da bi desetoro rodila samo da ne mora trudnocu nosit...veli, porodjaj je ljepota pri trudnoci)
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •