Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 69

Thread: Bolonjska deklaracija

  1. #1
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Bolonjska deklaracija

    Prastajte ako je ovo vec neko pitao, ali meni je to sada zaista bitno: da li neko zna da li su po B. deklaraciji predavanja na fakultetima obavezna, tj. da li osoba koja je upisala fakultet a zaposlena je, moze polagati ispite, kolokvijume i ostalo ako ne pohadja redovno nastavu? Znam da su zvanicno predavanja i vjezbe obavezni, ali da li se to u praksi bas tako bukvalno i sprovodi ili postoji neka tolerancija za zaposlene studente?
    Najteza stvar na svijetu je otarasiti se onoga ko nece da ode i zadrzati onoga ko nece da ostane

  2. #2
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,528
    Thanks Thanks Received 
    4,604
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Koji te fax konkretno zanima... Nedje se poshtuje nedje ne, mada mislim da u dogovoru sa profesorima sve mozhesh srediti...
    #fakenews

  3. #3
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni nije jasno ko bi imao obraza da pored naše interpretacije Bolonje, traži još olakšica. S obzirom da su studije postale smijurija.
    Never Complain, Never Explain

  4. #4
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nikolina, ne radi se o olaksicama, i, da ti iskreno kazem, polaganje ispita bez prisustvovanja predavanjima i vjezbama nije olaksica, no naprotiv otezavajuca okolnost, al' neka ti bude. Ja samo pitam kakve su opcije na raspolaganju studentima koji rade. Vazda ti fala na konstruktivnom odgovoru, sad je sve mnogo jasnije
    MeDo Je, konkretno me zanimaju studije prevodilastva na Institutu za strane jezike.
    Najteza stvar na svijetu je otarasiti se onoga ko nece da ode i zadrzati onoga ko nece da ostane

  5. #5
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najbolje da se tamo interesujes, pitaj nekog od studenata. Obicno na fakultetima dolasci i kolokvijumi nose 50% poena i nnisu uslov za izlazak na ispit ali ti u mnogome kreiraju finalnu ocjenu jer ako nemas tih 50 poena na dolaske , ti na ispitu moras da uradis odlicno ispit i dobijes maximum ocjenu E
    dva i dva su tri

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milevica View Post
    Prastajte ako je ovo vec neko pitao, ali meni je to sada zaista bitno: da li neko zna da li su po B. deklaraciji predavanja na fakultetima obavezna, tj. da li osoba koja je upisala fakultet a zaposlena je, moze polagati ispite, kolokvijume i ostalo ako ne pohadja redovno nastavu? Znam da su zvanicno predavanja i vjezbe obavezni, ali da li se to u praksi bas tako bukvalno i sprovodi ili postoji neka tolerancija za zaposlene studente?
    povezacu ti odje odgovor na oba tvoja posta...jos odavno ovo sto mi imamo na drzavnim fakultetima zovem nedonosce od bolonje...cinjenica je da sve zavisno koji je fakultet u pitanju prisustvo je obavezno ili neobavezno...uslov za izlazak na ispit.Konkretno za institut koliko sam u toku prisustva su nuzna al su regulisali za onoga ko je radnom odnosu da ih ne uskrate za poene na prisustvo...al sto si vise prisutna to bolje i lakse tebi samoj...
    081 243 516 ti je broj njihova sluzbe pa najbolje direktno da ti odgovore...jer kako je i tamo nedonosce od bolonje u nesto boljoj verziji...jer i dalje je previse slobode dato svakom profesoru pojedinacno da organizuje svoj predmet po sebi adekvatnom ukusu...fino kokretno pitaj za predmete i predavace da ti makar okvirnu sliku daju o tome kako koji radi ...a prije svega toga prosvrljaj po njihovom sajtu www.institut.cg.yu i naostri se s pitanjima Good luck pak da ti se ne zalome kakvi psihoprofici )
    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Meni nije jasno ko bi imao obraza da pored naše interpretacije Bolonje, traži još olakšica. S obzirom da su studije postale smijurija.
    Ni meni nije jasno kako mozes svaki put ovako konstruktivan odgovor da das ... jel to ruska skola,koja nikakva smijurija nije,uticala da ti ovako mudro odgovaras i iznosis misljenje u javnost iz teme u temu?
    Quote Originally Posted by Milevica View Post
    Nikolina, ne radi se o olaksicama, i, da ti iskreno kazem, polaganje ispita bez prisustvovanja predavanjima i vjezbama nije olaksica, no naprotiv otezavajuca okolnost, al' neka ti bude. Ja samo pitam kakve su opcije na raspolaganju studentima koji rade. Vazda ti fala na konstruktivnom odgovoru, sad je sve mnogo jasnije
    MeDo Je, konkretno me zanimaju studije prevodilastva na Institutu za strane jezike.
    Last edited by vikky; 23-10-08 at 15:00.
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Meni nije jasno ko bi imao obraza da pored naše interpretacije Bolonje, traži još olakšica. S obzirom da su studije postale smijurija.
    kako kome kako kome?
    ja recimo mogu pokupit i 50 poena pa da me profesor obali na završni(prolaz je 51) a moram polagat kolokvijume,neka predavanja su mi obavezna,moram seminarski radit,na kolokvijum mi svaki ostane ruka na klupu jer pišem po 15 strana itd.nijesu baš sve smijurije.ja sam neke koji završiše po starom režimu vodio sa sobom na fax jer mi nijesu vjerovali a posle toga su se kleli da ga ne bi ni ulagali u fakultet da moraju tako studirat.
    pa ti viđi

  8. #8
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dobrica View Post
    Najbolje da se tamo interesujes, pitaj nekog od studenata. Obicno na fakultetima dolasci i kolokvijumi nose 50% poena i nnisu uslov za izlazak na ispit ali ti u mnogome kreiraju finalnu ocjenu jer ako nemas tih 50 poena na dolaske , ti na ispitu moras da uradis odlicno ispit i dobijes maximum ocjenu E
    50 poena da bi dobio baš moraš da se ubiješ tj maximum na kolokvijume i seminarske i da si redovno prisutan.meni recimo prisustvo nosi 3 poena na većini predmeta ali mi više odnesu oni stari zatucani profesori koji te mrgodno gledaju ako si propuštio predavanje.ali uglavnom sa većinom se profesora može postić dogovor a sa asistentima još lakše

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    ko je zaposlen treba samo da proslijedi u studentsku sluzbu dokument da je u radnom odnosu i nece mu praviti probleme oko prisustva na predavanjima.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vikky View Post
    Ni meni nije jasno kako mozes svaki put ovako konstruktivan odgovor da das ... jel to ruska skola,koja nikakva smijurija nije,uticala da ti ovako mudro odgovaras i iznosis misljenje u javnost iz teme u temu?
    Jedan dan na Lomonosovu je tezi nego godina dana studija na Univerzitetu Crne Gore... Pozdrav! :wink:
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  11. #11
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,595
    Thanks Thanks Given 
    7,528
    Thanks Thanks Received 
    4,604
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Lux nemoj da si tako okrutan...
    #fakenews

  12. #12
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Luximus View Post
    Jedan dan na Lomonosovu je tezi nego godina dana studija na Univerzitetu Crne Gore... Pozdrav! :wink:
    Pa vidim posledice su jako ocigledne :wink: Pozdrav!
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Neverland
    Posts
    1,764
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Luximus View Post
    Jedan dan na Lomonosovu je tezi nego godina dana studija na Univerzitetu Crne Gore... Pozdrav! :wink:

    studirao si tamo pa govoris iz sopstvenog iskustva vjerovatno....
    You know the first rule of combat? Shoot them before they shoot you.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vikky View Post
    Pa vidim posledice su jako ocigledne :wink: Pozdrav!
    Hahahaha
    She is only here to annoy herself!

  15. #15
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uh, vidim da mnogima nije pravo ovo što sam napisala. Svaka čast ljudima koji uče, ali kolko je kvazi-intelektualaca poiskakalo otkako je uvedena Bolonja svi odlično znate. I nemojte mi reć da je sad problem završit fakultet. Teža je gimnazija, nažalost.
    Ja ovo pričam jer imam što da uporedim, jer sam upisala kod nas postdiplomske, i presmiješno mi je. Prvo program koji sam u Rusiji prošla na I godini, drugo širina sa kolokvijumima, seminarskim, vježbama, čudima, presmiješno - svaki retard bi pokupio poene za prelaznu.
    Quote Originally Posted by vikky View Post
    Ni meni nije jasno kako mozes svaki put ovako konstruktivan odgovor da das ... jel to ruska skola,koja nikakva smijurija nije,uticala da ti ovako mudro odgovaras i iznosis misljenje u javnost iz teme u temu?
    Da ti pojasnim - ovo je forum, a to znači diskusija. Jel ti sad jasnije? Osim ako ne misliš da nemam pravo da pišem ono što mislim? Ili možda treba da pišem ono što ti misliš, pa da ti možda budem simpatična? Tebi i bilo kome drugo? Nemam takvih ambicija, srećom ili nesrećom, ne znam...
    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    kako kome kako kome?
    ja recimo mogu pokupit i 50 poena pa da me profesor obali na završni(prolaz je 51) a moram polagat kolokvijume,neka predavanja su mi obavezna,moram seminarski radit,na kolokvijum mi svaki ostane ruka na klupu jer pišem po 15 strana itd.nijesu baš sve smijurije.ja sam neke koji završiše po starom režimu vodio sa sobom na fax jer mi nijesu vjerovali a posle toga su se kleli da ga ne bi ni ulagali u fakultet da moraju tako studirat.
    pa ti viđi
    Ja gledam svaki dan. I svejedno mi je smijurija, osim toga da su "pametno" smislili da postdiplomci svaki dan vise na fakultetu. To me malo zamara i smara, jer nemam baš toliko vremena.
    Quote Originally Posted by Luximus View Post
    Jedan dan na Lomonosovu je tezi nego godina dana studija na Univerzitetu Crne Gore... Pozdrav! :wink:

    Quote Originally Posted by vikky View Post
    Pa vidim posledice su jako ocigledne :wink: Pozdrav!
    Zašto si tako zla?
    Quote Originally Posted by LittLe_N View Post
    studirao si tamo pa govoris iz sopstvenog iskustva vjerovatno....
    Ne treba tamo da studira da bi znao. Lomonosov (i uostalom cjelokupna ruska nauka i obrazovanje) imaju tradiciju i i te kako dobru reputaciju.
    Last edited by Nikolina; 23-10-08 at 18:10.
    Never Complain, Never Explain

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Titovgrad
    Posts
    4,914
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ja znam djevojku sto je tamo na gole sise zavrsavala ispite...pored sve te tradicije i reputacije
    Koga je gladni otac pravio, dovijeka ce gladan bit...

  17. #17
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LittLe_N View Post
    studirao si tamo pa govoris iz sopstvenog iskustva vjerovatno....
    I planu Nina ka' oganj zivi...dEte Univerziteta Crne Gore... :P
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  18. #18
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,089
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    881
    Thanked in
    557 Posts

    Default

    Ja gledam svaki dan. I svejedno mi je smijurija, osim toga da su "pametno" smislili da postdiplomci svaki dan vise na fakultetu. To me malo zamara i smara, jer nemam baš toliko vremena.


    zavisno od faxa i profesora.a gledm neke što rade magistarski i sad mi se kunu da im je on lakši no čitavo školovanje.uzmeš temu pokradeš od drugih text i ka svoj prezentuješ.
    proizvodnja kadra na brzaka.ali recimo profesori koji su meni u srednjoj predavali imaju manje znanja(ili je zastarelo) od generacije koja sad fax završava.a ta srednja nije bilo koja bila no gimnazija.kad sam je ja učio imali smo 5 luča po generaciji a sad ih ima 10 po odeljenju pa nemožeš ni to poredit tj. da je znanje iz gimnazije dovoljno za fax.
    kako koji.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Brskut
    Posts
    938
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Meni nije jasno ko bi imao obraza da pored naše interpretacije Bolonje, traži još olakšica. S obzirom da su studije postale smijurija.
    To ni meni nije jasno. No viđi, no te prekidam, to nema veze sa ovim što je milevica pitala.

    On: Najbolje ti je dobrica rekao. pravi je dobrica. Pitaj konkretno na taj fakultet. Uglavnom na svim faxovima si, ako doneseš potvrdu da si zaposlena, oslobođena obaveznih predavanja. Ali to ti je definitivno otežavajuća okolnost jer na kolokvijumima i ispitima moraš da napraviš mnogo više poena od ostalih koji redovno dolaze na predavanja
    Šlagom ja bih tebe nasapuno
    Onda bih nosom napisao Bruno

  20. #20
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Uh, vidim da mnogima nije pravo ovo što sam napisala. Svaka čast ljudima koji uče, ali kolko je kvazi-intelektualaca poiskakalo otkako je uvedena Bolonja svi odlično znate. I nemojte mi reć da je sad problem završit fakultet. Teža je gimnazija, nažalost.
    Ja ovo pričam jer imam što da uporedim, jer sam upisala kod nas postdiplomske, i presmiješno mi je. Prvo program koji sam u Rusiji prošla na I godini, drugo širina sa kolokvijumima, seminarskim, vježbama, čudima, presmiješno - svaki retard bi pokupio poene za prelaznu.

    Da ti pojasnim - ovo je forum, a to znači diskusija. Jel ti sad jasnije? Osim ako ne misliš da nemam pravo da pišem ono što mislim? Ili možda treba da pišem ono što ti misliš, pa da ti možda budem simpatična? Tebi i bilo kome drugo? Nemam takvih ambicija, srećom ili nesrećom, ne znam...
    E pa da pojasnim i ja tebi...kad si vec trazila...Bila si tamo imala si priliku mnogo toga da naucis,jer pak to se tretira kao jak fakultet... dosla si ovamo i nesto ne primjecujem da pokazujes neko vece iskustvo i znanje,mozda si u sve to ulozila truda mnogo al neki oportunitetni trosak nije prisutan...i nema potrebe da mi nista pojasnjavas niti da mi po ukusu pises al nemoj ni da sudis kad kroz to prosla nisi.Ne svidja se ni meni kako se Bolonja primjenjuje i ostajem pri tome da univerzitet Crne Gore nije da nema nego nece da stvori uslove za kvalitetan rad kako bi svako dobio jednaku priliku da mu bude objasnjeno i da bude bolje upucen.
    A sto se sve tvoje price,koju srecom ili nesrecom odje ispoljavas -odje ajd da bude da si neozbiljna pa da ti nekako covjek i oprosti ispade neke,ti si pak studirala vani i iskreno od tebe sam ocekivala vise no te ipak isprasise na Biramo lidera studenti studija koje:
    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    su postale smijurija
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I da da, poceli su da se ispoljavaju oni dobro poznati komplexi "cuvenih" podgorichkih studenata...
    Svi mi koji smo studirali ili studiramo u Moskvi, Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu, Rimu, Parizu, Londonu...bicemo potucheni od buducih bolonjeze smijurija lidera sa Univerziteta Crne Gore...
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  22. #22
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Ne mogu opet u sirinu na ovu temu.

    Bolonjska deklaracija, cak i u svom teoretskom, najcistijem i najpravilnijem obliku je pogubna po kvalitet obrazovnog sistema, gdje god se primjenjivala. To je sistem cija je poenta da instituciju kao sto je Univerzitet pretvori u najprostiju fabriku (prosjecnih) kadrova, a studente, umjesto u buduce akademske gradjane - u proizvode.
    Last edited by MadGod; 23-10-08 at 19:15.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Arrow

    Uči li se manje (gradiva) po bolonjskoj? Ne!
    Jel se učilo više (gradiva) po starom sistemu (u odnosu na bolonjsku)? Ne!

    Po starom si imao godinu dana da učiš za ispit, po Bolonji imaš 3 dijela - kolokvijuma i pa-pa. Po starom je čak bilo i više rokova od bolonjske.

    Trebamo li mi koji studiramo po Bolonji da tražimo Univerzitetu da učimo - polažemo - studiramo po starom sistemu možda?


    Globetrotting

  24. #24
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iz iskustva mogu reci da se ispiti mozda i ne uce manje ali je(konkretno za moj fakultet)manje ispita po bolonji a i mnogi su izdeljeni pa je nekako lakse poloziti 3 puta po 400 strana nego odjednom 1200...Meni se iskreno vise svidja stari sistem nego novi a svaki ima neku prednost i manu u odnosu na drugi.

  25. #25
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Obala Lozovache
    Posts
    2,773
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Uči li se manje (gradiva) po bolonjskoj? Ne!
    Jel se učilo više (gradiva) po starom sistemu (u odnosu na bolonjsku)? Ne!

    Po starom si imao godinu dana da učiš za ispit, po Bolonji imaš 3 dijela - kolokvijuma i pa-pa. Po starom je čak bilo i više rokova od bolonjske.

    Trebamo li mi koji studiramo po Bolonji da tražimo Univerzitetu da učimo - polažemo - studiramo po starom sistemu možda?



    :mrgreen:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ZELENO JE IN, Sinisha Stevovic DEKLARACIJA
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 03-02-07, 04:36
  2. Islamska Deklaracija - bošnjački imperijalizam
    By Carski in forum Politika generalno
    Replies: 18
    Last Post: 12-05-05, 07:10
  3. Deklaracija nr.2
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 21-04-05, 11:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •