Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 69 of 69

Thread: Bolonjska deklaracija

  1. #51
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,895
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,419
    Thanked in
    2,225 Posts

    Default

    I srednja škola i fakulteti su otišli do đavola. Radim u firmi đe ima dosta ljudi, dosta ih se prima pa pratim ko se sve prijavljuje. Kako su stasale ove nove generacije, nikoga nema da se prijavio da ima prosjek ispod 8.5. Od toga pa put desetke. Ne kažem da neki od njih ne bi i po starom i po novom i po babu i po stričevima i po bilo kojem sistemu bili odlični, samo primjećujem da svako živi završava sad fakultet.
    Naravno da je važnije koliko će neko bit sposoban da uradi posao. Ima razlike između profesionalnih studenata (koji će položit što god da im daš, ali koji su u praksi nula - pričam iz iskustva) i onih koji će znanje primijeniti i proširiti u praksi. Ima razlike između diplomaca, magistara i doktora koji su dosegli svoj maksimum tim zvanjima i koji su učili radi titule, i onih kojima je to samo jedna etapa u razvoju. Kad bi se inače neko ko završi književnost ili etf usudio da upiše postdiplomske na ekonomiji. I sad su magistri ekonomije. Da li biste ih vi zaposlili u najvišem stepenu njihove struke?
    Poenta je da će uvijek bit ljudi koji se ističu u odnosu na ostale. Ali ko god može da kaže da studiranje po bolonjskoj konvenciji nije lakše - nije u pravu. Studirao sam po oba sistema. Ovo je moje mišljenje.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Ako mi je jasno što se uvrijediste ovoliko pomamila se. A pojedini su se toliko uvrijedili, da još pokušavaju i da se vrijeđaju. Pfff...
    Samo ti zakuvaj pa se poslije cudi sta bi. U Сергиев Посад cemo mi tebe da iskajes grijeh

  3. #53
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,632
    Thanked in
    1,275 Posts

    Default

    Uglavnom nije fuckultet to sto je prije bio. Ko zna zasto je to dobro.
    She is only here to annoy herself!

  4. #54
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    748
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vi se pobiste odje

    Fakat je da nije isti elektro fax sad i prije 10 godina, nije ista matematika sa ekonomije sad po Bolonji , pa za vrijeme mog studiranja i kad je moja majka polagala npr. Da mora po svakom programu da se uci, sigurno da mora, al da je prolaznost veca jer je nizi kriterijum jeste.

    Primjer toga je prof matematike sa ekonomije koji kaze da mora da spusti kriterijum i poveca procenat prolaznosti zbog tih poena sto se skupljaju na prisustvo i domace zadatke, bez obzira sto sad necije znanje sa 8 ne bi bilo dovoljno za prolaz cak ni prije samo 2 godine.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Rece iskusni Vukasin!

  6. #56
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Wooooooooow covjece, evo vidju da se odje dosta toga u relativno kratkom vremenu ispricalo, misljenja su, shodno ocekivanjima, skroz podijeljena, a ja na kraju saznadoh & vise no sto sam pitala Hvala svima Ja se pridruzujem onima te rekose da je kvalitet obrazovnog sistema uvodjenjem bolognese go..na grdno kalirao, a da li je stvarno tako, rec' cu vi dogodine, ako upisem ove studije te sam planirala Kod mene je malo specificno, ja sam i diplomirala na Tehnolosko-metalurskom fakultetu i magistrirala na Ekonomskom po starom sistemu, ali sam oduvijek zeljela da studiram engleski jezik. Zapravo, ne znam ni sama kako zavrsih ovo sto zavrsih Bilo kako bilo, dosadilo mi vise da vazda ucim ono sto ne volim i da radim posao koji mi se ne dopada (mada ne odustajem od njega jer je, za nase pojmove, fino placen) i rijesila konacno da uradim nesto za svoj merak i da u nekoj perspektivi predjem na drugo radno mjesto odje u firmi.
    Dobrice, raspitivala sam se na faksu, ali ne da su bili sturi u informacijama no loodilo totalno Mnogo mi je znacilo kad sam procitala par vasih postova koji kazu da su sa profesorom moguci dogovori i da mozes uz potvrdu o zaposlenju sredit da ti ne zabrane da izadjes na kolokvijum iako ne dolazis sasvim redovno. Ja sam planirala da dolazim koliko najvise mognem, ali bi mi mnogo znacilo kad bih znala da necu imati negativnih posljedica ako bih neko predavanje i propustila.
    Najteza stvar na svijetu je otarasiti se onoga ko nece da ode i zadrzati onoga ko nece da ostane

  7. #57
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Samo ti zakuvaj pa se poslije cudi sta bi. U Сергиев Посад cemo mi tebe da iskajes grijeh
    Ja ne zakuvavam bogme, no su svi nešto nervozni. Kolokvijumi počeli, pa nervozni, biće.
    Quote Originally Posted by NSX View Post
    Uglavnom nije fuckultet to sto je prije bio. Ko zna zasto je to dobro.
    Ne bogomi. Đe su prije mogli svi odreda i radit i studirat? Sad kolko vidim oni od 40 godina svi lagano završavaju, i sve stižu - fakultet, posao, porodica, prijatelji.
    Never Complain, Never Explain

  8. #58
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Studiranje prema principima iz Bolonjske deklaracije je primjereno vremenu u kojem živimo, jer količina znanja koja se stvara svakodnevno uveliko nadmašila je mogućnosti studenata. Nemoguće je studirati po starom sistemu u današnje vrijeme i zadovoljiti uobičajene potrebe današnjeg društva. Ne studira se da bi znali sve već da bi se osposobili za neki viši nivo poznavanja određene materije i specijalizovali za neki njen dio. Postalo je apsourdno studirati po starom sistemu, jer je neprestano rasla obavezna literatura koju nije moguće savladati. Uz to profesori koji su sami studirali po starom sistemu nastavili su da primjenjuju previsoke kriterijume za prolaz na ispitima tako da je veoma malo ljudi završavalo studije. Odustajali su zbog nemogućnosti da usklade svoje životne potrebe i zahtjeve koje je pred njih postavljao taj stari način studiranja.
    Bolonja je namijenjena prosječnim ljudima kakvih je ogromna većina, a ne genijalcima. Genijalci svoje genijalne sposobnosti mogu da ispolje na postdiplomskim, pa čak ni na njima, već na doktorskim studijama, ili postdoktorskim.
    Ono što je najbolje Bolonja ponudila jeste kontinuitet rada. Sistem bodovanja vrednuje sve, od dolaženja, preko aktivnosti na časovima, do seminarskih radova i na kraju kolokvijuma i ispita. Interesantno je uporediti studenta po Bolonji sa sportistom koji redovno vježba. Važe slična pravila. Student po Bolonji je prinuđen da stalno trenira i na taj će sigurno postići rezultate koji obezbjeđuju kvalitet za prolaz. Stari sistem to nije vrednovao, već samo završnicu, a to je za mnoge predstavljalo praktično snalaženje na ispitima u zadnjih 15 dana. Slabije se dolazilo na časove, malo se radilo u toku godine, učilo se na brzinu i brzo zaboravljalo to što se naučilo. Na kraju su završavali rijetki, a mnogi su predugo studirali. Sada je moguće da svaki prosječan čovjek završi bilo koje studije ukoliko redovno dolazi, uči i radi. Bolonja polazi od 888, tj. 8 sati rada, 8 odmora i 8 spavanja. Objektivno student treba da 8 sati provede na časovima i učenju, kao i svaki drugi radni čovjek, a ne da mora da uči 16 sati dnevno da bi samo prešao gradivo koje se pred njega postavlja. Uglavnom, Bolonjski sistem studiranja je primjereniji vremenu u kojem živimo od starog sistema.
    No, kada je u pitanju UCG, a slično važi i za sve univerzitete bivše SFRJ onda imamo mnogo nepravilnosti. Sistem je dobar ali se sprovodi loše ili uopšte ne sprovodi. Organizacija i obučenost za novi način studiranja nije adekvatna. Ima puno nejasnoća i nedoumica. Pravila se ne primjenjuju ne samo zato što postoji otpor prema njima već zato što nema uslova da se sprovedu, a oni koji treba da obezbijede uslove i kontrolišu proces ne žele da ulože novac u to i namjerno puštaju da se to odražava na kvalitet.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  9. #59
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nihile, da ne radis ti slucajno na nekom od fakulteta?
    Najteza stvar na svijetu je otarasiti se onoga ko nece da ode i zadrzati onoga ko nece da ostane

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milevica View Post
    Nihile, da ne radis ti slucajno na nekom od fakulteta?
    A zašto je to bitno?
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #61
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zato sto bih u tom slucaju mogla da te pitam ponesto o propozicijama studija, posebno ako je u pitanju Filozofski fakultet u Niksicu ili Institut za strane jezike
    Najteza stvar na svijetu je otarasiti se onoga ko nece da ode i zadrzati onoga ko nece da ostane

  12. #62
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    6,389
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post

    Bolonja je namijenjena prosječnim ljudima kakvih je ogromna većina, a ne genijalcima. Genijalci svoje genijalne sposobnosti mogu da ispolje na postdiplomskim, pa čak ni na njima, već na doktorskim studijama, ili postdoktorskim.
    Skroz tacno, ali izgleda da je "bolonja" Univerziteta Crne Gore pravo mjesto za fantasticne rezultate prosjecnih ljudi koji ne rade nista, vec se bave iskljucivo bubicama, shvercovanjem i prepisivanjem, ubacivanjem ispunjenih testova i sl...
    Cast onima koji stvarno uce i kojih ima sigurno prilican broj... Ali kad sam vidio neke ljude da su skoro dobili diplomu ili im je ostao samo diplomski na UCG, a znam kako su fakultete zavrsavali onda brate...sta reci?! Ja znam da ih ja zaposlio u svojoj firmi ne bih nikad... U stvari bih ako bi mi djelatnost bila shverc neki... :wink:
    "There’s no such thing as good money or bad money. There’s just money." - Lucky Luciano

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milevica View Post
    Zato sto bih u tom slucaju mogla da te pitam ponesto o propozicijama studija, posebno ako je u pitanju Filozofski fakultet u Niksicu ili Institut za strane jezike
    I bez tog slučaja možeš ovdje da postaviš pitanje o čemu god želiš, pa ko bude nešto znao i htio reći reći će. No, to što će neko ovdje reći nije bitno za one koji žele da se upišu i studiraju, već ono što im kažu službenici i profesori na fakultetima koji ih interesuju.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  14. #64
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaposleni na fakultetu ne vele nista, iako sam vise puta pokusala da se informisem, u tome je problem U Niksicu su mi, na primjer, u studentskoj sluzbi samo rekli da je pohadjanje predavanja generalno obavezno, ali da su sa profesorom u principu moguci dogovori. Zato sam se nadala da si ti mozda zaposlen na fakultetu, a utisak da si ti na izvoru dobrih informacija stekla sam iz tvoje vrlo kompetentne price o UCG i studiranju na njemu.
    Najteza stvar na svijetu je otarasiti se onoga ko nece da ode i zadrzati onoga ko nece da ostane

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Luximus View Post
    Skroz tacno, ali izgleda da je "bolonja" Univerziteta Crne Gore pravo mjesto za fantasticne rezultate prosjecnih ljudi koji ne rade nista, vec se bave iskljucivo bubicama, shvercovanjem i prepisivanjem, ubacivanjem ispunjenih testova i sl...
    Cast onima koji stvarno uce i kojih ima sigurno prilican broj... Ali kad sam vidio neke ljude da su skoro dobili diplomu ili im je ostao samo diplomski na UCG, a znam kako su fakultete zavrsavali onda brate...sta reci?! Ja znam da ih ja zaposlio u svojoj firmi ne bih nikad... U stvari bih ako bi mi djelatnost bila shverc neki... :wink:
    To sa švercovanjem i prepisivanjem i ostlim snalaženjima po uzoru iz srednje škole nije poseban crnogorski poroblem. U CG je problem prije svega organizovanost i uređenost univerzitetskog obrazovanja. Zatim, konkurencija, a onda i korupcija. Organizovanost i uređenost je u stalnim problemima kada je u pitanju državni univerzitet jer je državna vlast bila stalno okrenuta nekim drugim pitanjima, a čak i sada kada je pitanje državnosti riješeno predstavnici vlasti umjesto da jačaju državni univerzitet otvaraju svoje privatne univerzitete. ... Drugo, konkurencija na CG univerzitetima teško može biti velika jer se radi o maloj populaciji, o prosječnom nastavnom kadru, lošoj opremljenosti i slaboj okrenutosti susjedima. Svoju ponudu CG univerziteti bi morali da okrenu svima, u duhu Bolonjske deklaracije koja posebno naglašava mogućnost razmjene studenata i nastavnika. ... Treće je najproblematičnije, jer se ne radi o klasičnoj korupciji već o rođačko-prijateljskim i komšijskim odnosima. U CG "svak svakoga zna" i intervencije i pritisci na nastavnike je ogromna, mnogo veća nego u nekim velikim centrima poput Beograda, Zagreba i sl. gdje su afere korucije mnogo manje opasne iako i mnogo manje moralne nego ove kod nas. U CG su pritisci na nastavnike od osnovne škole do kraja školovanja neprestani, tako da je postalo pravilo da uticajni roditelji mogu svojoj djeci da obezbjede najbolje ocjene i sigurno završavanje studija uz njihovo minimalno zalaganje.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milevica View Post
    Zaposleni na fakultetu ne vele nista, iako sam vise puta pokusala da se informisem, u tome je problem U Niksicu su mi, na primjer, u studentskoj sluzbi samo rekli da je pohadjanje predavanja generalno obavezno, ali da su sa profesorom u principu moguci dogovori. Zato sam se nadala da si ti mozda zaposlen na fakultetu, a utisak da si ti na izvoru dobrih informacija stekla sam iz tvoje vrlo kompetentne price o UCG i studiranju na njemu.
    To ti je samo primjer nedovoljne uređenosti i organizovanosti fakulteta. Prema ovome što su ti rekli ispada da je stvar profesorove (dobre) volje da li će ti i pod kojim uslovima dozvoliti izostanak sa časova. To ne bi trebalo biti tako, ali izgleda da jeste. Da bi dobila neki bolji odgovor trebala bi se obratiti upravi fakulteta i/li univerziteta, ili možda studentskoj organizaciji.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  17. #67
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milevica View Post
    Mnogo mi je znacilo kad sam procitala par vasih postova koji kazu da su sa profesorom moguci dogovori i da mozes uz potvrdu o zaposlenju sredit da ti ne zabrane da izadjes na kolokvijum iako ne dolazis sasvim redovno. Ja sam planirala da dolazim koliko najvise mognem, ali bi mi mnogo znacilo kad bih znala da necu imati negativnih posljedica ako bih neko predavanje i propustila.
    Ukoliko zelis da studiras jezik, onda je prisustvo predavnjima i vjezbama gotovo neophodno. Jer, kako mislis da naucis ukoliko nisi u stalnom kontaktu sa jezikom i nemas kontinuitet u aktivnoj upotrebi istog?? To nije materija koja se moze spremiti kuci samo na osnovu knjiga i skripti (izuzimajuci pojedine predmete), vec zahtijeva mnogo vise rada i zalaganja...
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  18. #68
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,632
    Thanked in
    1,275 Posts

    Default

    Skype
    She is only here to annoy herself!

  19. #69
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    In your head now...
    Posts
    1,601
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja znam za par visokih shkola (npr za menadzment i turizam u Baru) gdje ukoliko donesesh potvrdu da radish negdje oslobadjash se prisustva vjezbama i dobijash te poene koje su namijenjene prisustvu.
    "Prepoznaćeš me po ćutanju.
    Večni ne razgovaraju."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ZELENO JE IN, Sinisha Stevovic DEKLARACIJA
    By milovan in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 03-02-07, 04:36
  2. Islamska Deklaracija - bošnjački imperijalizam
    By Carski in forum Politika generalno
    Replies: 18
    Last Post: 12-05-05, 07:10
  3. Deklaracija nr.2
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 21-04-05, 11:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •