Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 35

Thread: Ispravite ako grešim...

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ispravite ako grešim...

    Nisam baš siguran da će ovaj topic biti nešto uspešan ali ajde, zamisao je da umesto prepucavanja M-AMG, Skoda-Alfa i sličnih da se malo posvetimo tehnici.
    Evo da počnemo sa praksom koja uzima maha sve više da automobili koji razvijaju veliku snagu i isporučuju ogroman obrtni momenat imaju automatski menjač (beše ono SL65 ili koji isporučuje jezivih 1000Nm???)
    Zašto je to tako? Pa radi se o tome da je upravo obrtni momenat ono što udara preko kvačila na zupce menjača. E sad s obzirom da automatika nema kvačilo nego konvertor obrtnog momenta koji je u stanju da omekša ovaj udar, automatski menjač je u stanju da adekvatno prenese ogroman obrtni momenat koji isporučuje motor na pogonske točkove. Uz ovo, dodatno se radi o tome i da kod automatike u mnogome je isključena mogućnost ljudske greške te on obezbeđuje da se uvek optimalno prenosi obrtni momenat tj da se uvek prenosi što je više obrtnog momenta tj da motor uvek radi sa više snage jer u tom slučaju se manje "muči", pa i ako je često ostavljena mogućnost da čovek sam menja brzine (kvazi manuelni mod) ipak elektronika to radi najoptimalnije. Pogledajte samo SMG 3-će generacije, menja brzine za manje od 130ms, tako brzo kažu ne može niko ni sa jednim manuelnim menjačem. Ajmo sad na manuelni menjač, teoretski on može da ponese više obrtnog momenta nego automatski no to je teoretski jer veći obrtni momenat traži i robusniji menjač a to znači i veći pa pošto ipak je potrebno menjač spakovati u odgovarajući prostor ovo ostaje samo u teoriji. Kod kamiona su stvari ipak nešto drugačije.
    Ipak nije ni ideja da se bavimo time da li je bolji automatski ili manuelni znamo svi da svaki ima prednosti i mane kao i da manuelni još uvek daje neprikosnoven sportski ugođaj. Ideja je da se ponešto i nauči. Ako neko ima nešto da doda ili ispravi neka izvoli. Poželjno je da neko pokrene i neko drugo pitanje ali u smisu tehnike ne u smislu prepucavanja...
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovako, novi automatski mjenjači daju bolje performanse a neki i nižu potrošnju. Recimo novi Golf GTI sa DSG 0-100 ima 0.3 sec bolje ubrzanje od manuelnog sa 6 brzina a da ne pričamo o SMG III!
    Moj komšija je kupio Golf II 1.8 Automatic i u njega je ubacio motor 1.6 D. Vozio sam taj Golf, ide ko kornjača, ma nikako. A kriv je prespori mjenjač sa 3 brzine.

    Opel u Corsi ugrađuje mjenjač Easytronic koji smanjuje potrošnju za 3-5%.
    U USA, vozio sam dosta automobila sa automatskim mjenjačam, i ovdje sam vozio dosta takvih ali niko nema boljeg mjenjača od Mercedesa, šak ni Lexus, ja sam imao E270 CDI i mogu da kažem da to je najbolja tačka tog modela.

    U USA, imao sam Audi A4 1.8T Tiptronic koji je dosta brz, ne trese, uz kick-down spušta 2 brzine i to bez tresanja a ljepše je voziti u modu +,-!

    Automatski mjenjači su mnogo nekvaliteniji i mnogo neizdržljiviji od manuenih, naprimjer Audijev multitronic.
    Multitronic ima još jednu manu, Audi ne dolazi sa Multitronic + Quattro nego samo sa prednjim pogonom!
    Takođe, ko je vozio Hondin CVT (Continous Variable Transmission) zna o šemu se radi. Kod njega nema tresanja.

    Kad je VW D1 dobio V10 TDI sa 313 ks i 750 Nm, u VW-u nisu pronašli automatski mjenjač koji može da prenese toliko Nm pa su razvijali novi 6-brzinski automatski mjenjač.


    Voziti automatiku po gradu je pravo zadovoljstvo, a to pomaže i ženama pri kretanju.


    Ameri su prvi kontruisali automatski mjenjač ali još nisu proizvodili mjejač sa 5 automatskih brzina.

    2000. Ford je konstruisao 5-brzinski mjenjač za Lincoln ali do danas je ostao samo kao concept.




    Isto tako, Ford je tada konstrusao CVT mjenjač ali i ovaj je naćalost samo concept. Ovako izgleda i Hondin CVT:








    Automatski mjenjači su dosta kompliciraniji, recimo ulje treba zamijeniti svakih 50 000 km, i filter. Ili, hladnjak automobila sa manuelnim mjenjačem nije isti sa onim iz automobila sa automatikom, automatika ima dva crijeva koji idu na hladnjak a kroj nih stalno ćarkuliše ulje iz mjenjača jer mjenjač traži hladno ulje.
    Nekoliko puta sam primijetio da tokom tokom vožnje dok ulje na mjenjaču još nije stigao radnu temperaturu, mjenjač šalta neprecizno, sporo i trese.


    Ovo je Fordov automatski mjenjač sa 4 brzine:












    Ipak, sport sa sobom donosi samo manuelni, DSG i SMG!
    TAKUMI

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da dodam da teza da je automatski menjac nekvalitetniji i da se lakse kvari, cista balkanska predrasuda, poput one da su turbo motori nekvalitetni, jer crkava turbina. Svaki deo u automobilu ako se ne odrzava na nacin koji je propisan, trajace mnogo krace nego onaj koji se pravilno odrzava.
    Kod nas, osim sluzbenih auta, skoro niko ne odrzava redovno kola u ovlascenim servisima. Sta je jos gore od toga, to je da ljudi pod pojmom ODRZAVANJE podrazumevaju zamenu ulja i filtera za ulje.

    Kod nas su ljudi navukli strah od automatika i zbog cena popravki, kao i ne postojanja dobrih majstora za njih. Ako se desi i najmanji kvar na menjacu, majstor te odere kao macku...zato sto je on, jelte, majstor koji RADI AUTOMATIKE. Moj cale je na svom Mondeu 1.8 Automatik naseo na neki stupic na parkingu, ili nesto slicno i uglavnom polomio sipku koja ide od menjaca do poluge. Sreca u nesreci je da je sve to bilo u bg, pa smo trazili majstora za automatik samo 2 sata....napokon ga nadjemo i on nas odere za taj deo i zamenu samo tako....ne secam se koliko, bilo je bas davno, ali znam da je mnogo kostalo.

    Garantujem da kad bi reedom zaustavljao vlasnike auta sa automatskim menjacem, da ti 9 od 10 reklo da nezna kad je zadnji put proverilo nivo ulja u menjacu.

    Kod automatskog prenosa snage, veoma vaznu ulogu igra ulje koje se na neki nacin igra ulogu lamele, jer kada u hidraulicnom kvacilu motor zavrti rotor pumpe, centrifuglane sile pokrecu rotor turbine, koji prenosi snagu prema menjacu

    DSG (Doppel Schalt Getriebe) je sistem koji funkcionise na pricipu dva kvacila, jedno od njih hvataa zupcanik brzine u kojoj se trenutno poluga menjaca nalazi, dok drugo kvacilo (koje je tada u stand-by stanju) hvata sledecu brzinu. To omogucuje brzu promenu stepena prenosa.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da, definitivno su predrasude, naime kao što napisah gore, kod gotovo svakoga našeg čoveka vladalo je uvreženo mišljenje kako automatika i sportski auto ne idu jedno s drugim, e sad ja više volim manuelni ok ali kod onih koji se malo više bave time ovo mišljenje je nestalo sa Poršeovim Tiptronic-om i Ferrarijevim uvođenjem "papučica" ala F1. Jasno je zašto je automatika došla tu gde je sad.
    Naime u teoriji gledano ako imamo manuelni i automatski menjač odgovarajućih gabarita, obavezno je automatika teža ali i veći obrtni momenat koji može da podnese i naravno prenese. Inače konvertor je taj koji podnosi dobar deo opterećenja pa kad tokom WRC ili F1 trke kada kažu "problem sa menjačem" obično se misli da je konvertor poklekao

    No bilo kako bilo, dajte mi manuelni menjač i pomericu svet
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    2,488
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Necu puno diskutovati, jer nisam previse upucen u te stvari, ali na konto predrasuda - pa sjetite se samo prije 20 godina kad su se pojavila elektronska paljenja i platine - ista je prica bila

    Na zalost, kod nas, sto se tice servisa, jos uvijek popravljaju majstori iz tih "prije 20" godina. Cinjenica je da malo ko ovdje moze popraviti automatiku, i onda nastaju predrasude.

    Opet sa druge strane, sumnjam da bi renomirane autokuce napravile nesto tako lose i lako kvarljivo, to je prosto nemoguce!
    Together we can defeat capitalism ...

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    PG-city
    Posts
    544
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    meni se cini da vi ljudi mijesate klasicne automatike sa sekvencijalnim mjenjacima,ispade da je f1 automatik po vama hahaha uzasa,naravno tu je i "veliki strucnjak" Fabia koji je u sve to umijesao i CVT(sto je nesto trece)...a stvarno nemam ni vremena ni zivaca da kucam sad,tezina mi...
    ***eXtreme Styling***

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A tek presvlake na auto :wink: :lolblue: :lolblue: :lolblue:
    Ja sam imao Bmw 735 I i mogu vi se pofalit da 100 eura (u benzinu) nisu mogle dan izdrzat ,a najljepse je kad stanes na semafore a ono pokazuje trenutnu potrosnju 30 LITARA :hammer: :hammer: :hammer: A ako zivis u veliki grad pa ides s posla u onu guzvu ,ljepota bozja ,da ti je sadam husein ujak nebi izdrza s benzinom :wink:

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Brabus, slažem se stobom što se tiče održavanja, manuelni mjenjač ne traži gotovo nikakvo održavanje a automatski da. Da li se sećate kakve probleme sam imao sa Tiptronikom!? Sinhron propušta ulje i brzine neće da se mijenjaju, dealer mi kaže da je mjenjač u pitanju i da treba da se zamijeni ali ja sam njemu rekao da mi promijeni filter i ulje na mjenjaču....oni su to uradili ali nisu mi stavili diktung i ulje je opet nestao. Idem opet kod njih i ja se pravim lud i tražim menagera, kažem ja njemu da auto opet neće da šalta (to je bio posle 3-dana), zovne ti on mehaničara a on kaže da smo ti rekli da mjenjan ne valja više ništa. Ja mu kažem da niste stavili diktung, kaže ovo, ono..........i na kraju sve su mi radili beplatno ali eto..

    DSG, ima dva kvačila, jedna za parne a druga za neparne brzine.

    GTI, ja nisam primiješao CVT, automatski i sekvencijalni mjenjač, ja sam samo napisao po nešto!
    TAKUMI

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ko je rekao da je u F1 klasičan automatski menjač? U F1 ako već cepidlačimo je poluautomatski sekvencijalni menjač, znači nikako nije manuelni, opet prebacivanje brzine radi elektronika a vozač samo pravi izbor. Ti izgleda prebrzo pročitao ono što piše... inače ako misliš na ono za Ferrari, napisao sam "ala F1" što je li znači "nešto kao" a ne da je to to Kao što vidiš u F1 i jeste "automatika" u izvesnoj meri a to da li je konfigurisan kao sekvencijalni ili nije to niko nigde nije ni pomenuo niti pisao. Čuješ nije automatika nego je sekvencijalni... pedalu kvačila nema pa možemo mi o tome do sutra.
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Shole, znam za koga bi glasao!
    TAKUMI

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro ajmo dalje, npr. jel zna neko da napiše ukratko razliku između 4WD i AWD?
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ili između ESP i VSC!?

    Shole, sve sam rekao!
    TAKUMI

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro de Fabija pusti da jedno obradimo pa ubacuj drugo, nećemo pet stvari odjednom...
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    [što se tiče održavanja, manuelni mjenjač ne traži gotovo nikakvo održavanje a automatski da. hAHAHAA e ne nikako no Lamela i korpa dolaze dzabe samo ako si mozak zvak zivi !

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grad Heroja
    [što se tiče održavanja, manuelni mjenjač ne traži gotovo nikakvo održavanje a automatski da. hAHAHAA e ne nikako no Lamela i korpa dolaze dzabe samo ako si mozak zvak zivi !
    Pa ako se radi o vec legendarnoj Skodi Fabiji onda njoj ne treba ništa jer ona je proizvedena na planeti Kripton :twisted:
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Grad Heroja
    [što se tiče održavanja, manuelni mjenjač ne traži gotovo nikakvo održavanje a automatski da. hAHAHAA e ne nikako no Lamela i korpa dolaze dzabe samo ako si mozak zvak zivi !
    Mozda na njegovoj Fabiji ne treba nikakvo odrzavanje.....lamela i korpa se ne menjaju....ipak je to SDI - Born tu perform

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    PG-city
    Posts
    544
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shole
    Da, definitivno su predrasude, naime kao što napisah gore, kod gotovo svakoga našeg čoveka vladalo je uvreženo mišljenje kako automatika i sportski auto ne idu jedno s drugim, e sad ja više volim manuelni ok ali kod onih koji se malo više bave time ovo mišljenje je nestalo sa Poršeovim Tiptronic-om i Ferrarijevim uvođenjem "papučica" ala F1. Jasno je zašto je automatika došla tu gde je sad.
    Naime u teoriji gledano ako imamo manuelni i automatski menjač odgovarajućih gabarita, obavezno je automatika teža ali i veći obrtni momenat koji može da podnese i naravno prenese. Inače konvertor je taj koji podnosi dobar deo opterećenja pa kad tokom WRC ili F1 trke kada kažu "problem sa menjačem" obično se misli da je konvertor poklekao
    ...ja eo procitah ponovo...pa opet iz tvog posta zakljucih da je Modena(papucice ala f1) automatik...posto velish da je zbog njega automatika tu dje je sad

    iz drugog dijela...velish da wrc i f1 imaju konvertor obrtnog momenta tj da su i oni automatici.... ????????? a kazes ne mijesas babe i zabe...
    ***eXtreme Styling***

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako sam ja dobro pročitao u par članaka, kad je npr uveden Pežo 307 WRC u nekoj od prvih trka Gronholm se žalio na to što ima 4 brzine a onda je i kasnije dodata vest da mu je upravo konvertor otišao, nije izdržao pritisak navodno na nekoj trci. Vala neka bude i da sam ja pogrešno pročitao ili ako oćeš razumeo ali oni tako napisaše, a i pomenuti vozač tražio da se promeni menjač tj da bude kakav je bio i u sezoni pre te.
    I najpre sam hteo da skrenem pažnju da su Ferrari i Porše takvim potezima doprineli izmenjivanju predstave o automatskim menjačima uopšte bez obzira da li su oni stvarno "ala F1" tj poluautom. sekv. ili nisu već o samom poimanju automatike.
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Nis/Reutlingen
    Posts
    910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da dodam nesto....citao sam negde da je Maybah krajem tridesetih imao automatik sa rucnom promenom stepeni prenosa :shock:

  20. #20
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BRABUS
    Kod nas, osim sluzbenih auta, skoro niko ne odrzava redovno kola u ovlascenim servisima. Sta je jos gore od toga, to je da ljudi pod pojmom ODRZAVANJE podrazumevaju zamenu ulja i filtera za ulje.
    Jebiga, znas kako je, kad neko da 7-8 000 za kakvog polovnog Passata ili Audia A6, neka sto misli da je platio pravu cijenu za to auto, no jos i misli da se "Njemac ne kvari" sta godj da mu radis...ili ne radis.
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  21. #21
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shole
    Dobro ajmo dalje, npr. jel zna neko da napiše ukratko razliku između 4WD i AWD?
    To ti se najbolje vidi na vozilima sa 6 i vise tockova. Tada npr. 4WD(4 wheel drive) znaci da je pogon na 4 tocka, dok AWD(All wheel drive) znaci pogon na sve tockove, u konkretnom slucaju svih 6.
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno...*
    Quote Originally Posted by Shole
    Dobro ajmo dalje, npr. jel zna neko da napiše ukratko razliku između 4WD i AWD?
    To ti se najbolje vidi na vozilima sa 6 i vise tockova. Tada npr. 4WD(4 wheel drive) znaci da je pogon na 4 tocka, dok AWD(All wheel drive) znaci pogon na sve tockove, u konkretnom slucaju svih 6.
    Dobra fora ali nije baš da je tako prosto...
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne, nisam rekao da ne traži nikakvo održavanje već gotovo nikakvo održavanje!
    TAKUMI

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    567
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E da, još sam zaboravio da dodam da pored Pežo-a slična izjava je došla i iz tabora Jaguara u sezoni kada su ušli u F1 i nakon neke trke između ostalog su rekli da je na menjaču otišao konvertor obrtnog momenta ("torque convertor") tako su izjavili i tako je pisalo na Formula1.com i nije uopšte nemoguće da su kao i Pežo nešto eksperimentisali pa se to je li pokazalo nepodobnim ili šta već, a možda je i njihova izjava pogrešno preneta mada ne bi trebalo Opet, ko hoće neka potraži nešto o tome pa neka napiše, topic se ionako zove "ispravite ako grešim"
    E izem ti forum na kojem mogu i signature da ti menjaju bez pitanja ;)

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Shole, ja se slažem stobom!
    TAKUMI

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •