Results 1 to 4 of 4

Thread: BNP Crne Gore

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default BNP Crne Gore

    Neko je pitao prije mozda 2 nedjelje zna li ko sta o tome. Ja sam trazio, zbog necheg drugog, i stvarno se shokirah nekim podacima.
    Vladin Institut za Strateshke Studije i Prognoze (znam da su zvanichno NVO, ali nemo' se lazhemo, bre!), na http://www.isspm.org/new.htm kaze da je za 2001 on iznosio 1 048 000 000 (tj, 1,05 meleardi evrigoa, da se izrazimo naroCki), tj, 1588 eura po stanovniku Crne Gore. Ako uzmemo zvanichne stope rasta iz ISSPovog Moneta br. 17, u 2003 je to bilo nekih 1,064 milijarede eura.
    E, sad slijedi ono sto je zanimljivo: uzmemo statistichki godishnjak RCG za 2001, a on kaze da je u 2000-oj bruto nacionalni dohodak bio 1,743 milijarde dinara u stalnim cijenama iz 1994te (str. 293, koga interesuje da provjerava, gospodje u RZS su stvarno divne zene i nikakav problem nije doci do ovih godishnjaka). "Konstantne cijene iz 1994" su "caka" nashih statistichara da u periodu inflacije ipak proizvedu vremenski uporedive podatke, tj, 1 "Avramov dinar" iz 1994 = 1DM. Posto je DM tada (2000-te) bila fixno vezana za euro, uopste nije problem da se BDP pretvori u eure, pa tako dobijamo da je u 2000 BDP CG bio 889 meleona euricja. Sa ISSPovim stopama rasta, to za 2003-cu daje 902 miliona eVara, tj. 1346 eura po stanovniku.
    Normalno, ISSP (za upucjene, Veselin Vukotic, plus CEPS iz Brisela plus mozda i Medjunarodna Krizna Grupa) daje i sledece objashnjenje: oni su samo uskladili metod sa onim u EU. Normalno, to nije tachno: ne mogu oni da mijenjaju metod ako ga iz osnove ne promijeni prvo Republichki Zavod za Statistiku od kojeg dobijaju bruto podatke. So (sto bi rekao A.C. Milanche PaniK), NEKA SHTO NAM JEBASHE I OCA I MAJKU, NO SE JOSH PONASHAJU KA' DA SMO MALOUMNI I U FACU NAM SE SMIJU
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jebes GDP; tu se ionako svugdje laze i maze. Nije lako obicnom narodu pojmiti GDP, jer u statistiku ulaze i stvari sa kojima malo ko ima nekakav licni odnos. Onom ko "mjeri" GDP je lako da neprimjetno "ukrade" na bilo koju stranu, a ja ovijem na vlasti u CG malo sta vjerujem.

    Medjutim, ima li statistika neke skorasnje prosjecne plate u CG? Tu je malo teze naduvati cifre, jer covjek poznaje svaki evro koji primi.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ISSP-ovi podaci, jedino sto imam: http://www.isspm.org/projects/monet/enMonet17.pdf
    str.24, poglavlje 3 (plate), tabela 3.1. (wages and salaries).
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dakle, prema zvanicnim podacima, ispada da je prosjecna plata u CG trenutno nesto ispod 190 evra.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •