Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 52

Thread: postporodjajna depresija

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default postporodjajna depresija

    Tijelo svake žene u trudnoći i nakon poroda prolazi kroz ogromne fizičke i psihičke promjene koje često nemaju veze s ugodnim i lijepim iskustvima. Jedna od najtežih i najgorih «posljedica» trudnoće jest postporođajna depresija. O njoj se uglavnom ne priča, neće vam je spomenuti tokom trudnoće, ni na porodu a najčešće ni nakon poroda, kada se u pravilu javlja. Prosurfali smo internetom u potrazi za informacijama i sakupili neka od iskustava koje su žene podijelile sa nama sa željom na sastavimo tekst koji će vam makar malo približiti pojam PPD i otkriti da ona, iako nažalost jedna od najtežih trauma nije rijetkost i nije nešto što se dešava nekom drugom.


    -------------------------------------------------------------------------
    1. «Iako sam imala nepunih 20 godina trudnoća me nije zatekla, bila je očekivana, željena i planirana. Porod je prošao u redu, konačno sam zagrlila svoju toliko željenu bebu i jedva čekala sekundu kada ću napustiti bolnicu i moći u miru, u toplini svog doma uživati s obitelji. No ono što me čekalo na povratku iz bolnice u toj toplini doma nitko mi nije spomenuo. U jednom trenu sam ležala na krevetu promatrajući svoju divnu bebu, najsretnija na svijetu zbog činjenice da sam mama a u drugom trenu sam histerično vrištala od bijesa, tuge i nemoći. Ni dan danas ne znam objasniti razloge zbog kojih sam se u tim momentima osjećala tako tužno, bespomoćno, nevoljeno i apatično.

    Pomoć u obliku mame i svekrve sam imala samo prvih tjedan dana no srećom, muž je sa mnom bio puna dva tjedna. Srećom, jer da sam kojim slučajem bila sama, vjerojatno danas ne bih bila tu gdje jesam. Kroz maglu se sjećam te večeri, bebinog vrištanja, mog straha i frustracije jer mu nisam znala pomoći i osjećaja kojeg sam osjetila prvi put u životu a koji je bio tako ružan i tako nezamisliv, posebno kada ga se sjetim s ovolikim odmakom. Držala sam svoje malo uplakano djetešce na rukama i željela ga baciti o zid, riješiti ga se, željela sam da nestane, da me ostavi na miru, da prestane vrištati i da se sve vrati na staro, da sam opet ona normalna žena bez bolova, šavova, strija, umora....

    Osjećala sam neopisivu potrebu nauditi svom djetetu no umjesto toga, kao zvijer usred borba koja najednom ugleda novi plijen, sinula mi je nova ideja, ostavila sam ga na krevetiću, izašla na balkon i čvrsto odlučila skočiti sa ograde kako bih nam svima prikratila muke. Možda i bih, da nije bilo muža koji me vratio nazad u kuću, koji me grlio i tješio satima i danima nakon toga i koji je pazio na mene kao nitko do tad. Moja PPD je srećom prošla lako kako je i došla, jedan dan kao da se sve posložilo, sjelo na svoje mjesto, shvatila sam da ne moram sve odjednom, da kuća i posao mogu pričekati a da je moj jedini zadatak biti smirena, sretna i zadovoljna mama. Jednom kada sam se smirila, smirila se i beba, a ja sam tek mjesecima kasnije shvatila što me zapravo zadesilo.»



    Podgorica :
    ----------------------------------------------------------------------
    Podgorica - Osamnaestogodišnja M.P., koja je nakon porođaja u roditeljskom stanu usmrtila tek rođenu kćerku, puštena je juče sa bolničkog liječenja.
    Djevojka je, nakon dvodnevnog boravka na Odjeljenju ginekologije Kliničkog centra u Podgorici i posmatranja tima ljekara, juče u pratnji roditelja napustila bolnicu i otišla kući.
    Djevojka, koja je zbog cijele situacije u teškom psihičkom stanju, za vrijeme boravka u bolnici bila je pod nadzorom policije. Međutim, zbog spleta nesrećnih okolnosti koje su uslovile tešku tragediju, tužilac je odlučio da se proces protiv nje vodi u redovnom postupku.
    Sagovornik “Vijesti” potvrdio je da će narednih dana protiv M.P. u redovnom postupku, biti podnijeta krivična prijava zbog sumnje da je počinila krivično djelo “ubistvo djeteta pri porođaju”.
    Djevojka se sumnjiči da je u nedjelju ujutro, nakon što se u sobi roditeljskog stana sama porodila, makazama usmrtila tek rođenu kćerku.
    Zbog straha od reakcije roditelja i okoline, djevojka je mjesecima krila trudnoću, međutim, u subotu veče dobila je porođajne bolove, tako da je odlučila da se sama porodi u stanu.
    Dok su njeni roditelji spavali, djevojka je sama cijele noći trpjele ogromne bolove, a tek nakon nekoliko sati mučenja uspjela je da se sama porodi. Nakon porođaja, ona je, kako se sumnja, uzela makaze i udarcem u grudi nanijela smrtonosne povrede tek rođenoj bebi. U velikom strahu, trpeći bolove i sva u krvi djevojka je bebino tijelo stavila u putničku torbu, a potom je ostavila u kupatilu stana.
    Nesvakidašnji slučaj, otkriven je tek u nedjelju ujutro kada se iznurena djevojka požalila majci zbog jakih bolova, nakon čega ju je odvela u bolnicu.
    Ljekarima je odmah bilo jasno da se ona tek porodila, a potom je uplakana djevojka ispričala šta se prethodne noći dogodilo u njenom stanu.
    Policija je pronašla bebino tijelo, a obdukcijom je utvrđeno da je djevojčica živa rođena i da je preminula usljed udarca u grudni koš.
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    kad sam juche prochitao ovo(drugi chlanak) u novinama sav sam se najezio....nije mi jasno da je neko mogao 9 mjeseci kriti trudnocu a josh manje da je bila u stanju da ubije dijete...chitao sam malo o ovome i vidim da je PPD bash dosta zastupljen....

    jel ima mozda neka od mama ovdje koja bi podijelila svoje iskustvo sa nama ao je "iz prve ruke" dozivjela PPD?
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    zadnja opomena za spam!
    Last edited by DIDI; 01-10-08 at 20:36.
    She is only here to annoy herself!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ajmo ispocetka
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  5. #5
    Join Date
    May 2004
    Location
    Kotor, Montenegro, Montenegro
    Posts
    3,774
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    jel ima mozda neka od mama ovdje koja bi podijelila svoje iskustvo sa nama ao je "iz prve ruke" dozivjela PPD?
    <---- TEMA
    Quote Originally Posted by Lord Tyler View Post
    Da se razumijemo, postporodjajna depresija (Postpartum Depression) postoji ali sluchaj ove djevojke iz PG nema veze s tim poremecajem. I nemojte se svadjat heh ;-)
    Nema veze PPD s djevojkom al je PPD osnov na koji ce doticna da se pozove u toku postupka i na osnovu toga nece odgovarati za krivicno djelo.Jer PPD se u krivicnom zakonu tretira kao realno u roku 3 mjeseca od porodjaja.

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Tyler, naravno da nema nikakve veze sa postporodjajnom depresijom, a kompletnu porodicu treba izolovati i poslatu u pendrekanu. Zivjeti zajedno u jednoj kuci i ne primijetiti trudnucu, porodjaj, ubistvo.... ma stvarno prica za one koji su malo .... a svak brani slicne sebi
    Izvini dje ti vidje da nju neko brani ili da joj je slican?
    Imate neprijatelje? Odlicno! To znaci da ste se borili za neki sopstveni stav u zivotu!

  6. #6
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    a jel stvarno moguce da je krila 9 mjeseci trudnocu? greota je to jadno dijete... sad je suvisna svaka prica, ali to se moglo i na drugi nacin zavrsiti sa mnogo boljim krajem...
    the World's leading dance event
    Sensation


  7. #7
    renaissance Guest

    Default

    Malo je vjerovatno da roditelji nisu primijetili trudnocu, sem ako im cerka nije kroz prozor ulazila i izlazila iz kuce.Tipicno za nasu sredinu...sramotu treba sakriti, ili u ovom slucaju naprviti se da je ne vidis...roditelji su tu debelo kiksali..ova tinejdzerka je samo manifest njihovih problematicnih zivotnih mjerila...

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ReNaIsSaNcE View Post
    Malo je vjerovatno da roditelji nisu primijetili trudnocu, sem ako im cerka nije kroz prozor ulazila i izlazila iz kuce.Tipicno za nasu sredinu...sramotu treba sakriti, ili u ovom slucaju naprviti se da je ne vidis...roditelji su tu debelo kiksali..ova tinejdzerka je samo manifest njihovih problematicnih zivotnih mjerila...
    Slazem se. Nemoguce je da nijesu primiejtili da im je kcerka trudna. Bez ako su slijepi, a i tada bi primijetili nego aj.
    Postporodjajna depresija ce joj vjerovatno bit izgovor, jer u nashem zakonu se tretira da majka koja se porodila moze do 3 mjeseca bit u post porodjajnoj depresijil. Nijesam ni pravnik ni psiholog, ali mislim da ovaj slucaj nema neke veze sa posporodjajnomdepresijom.
    To sto je djevojka uradila je za svaku osudu, i lako je meni sad da pricam, nijesam se nashao u toj situaciji, ali mislim da nikad ne bih napravio ovo sto je napravila.
    Kakav poraz i neuspjeh za njene roditelje.

    Kad sam bio dijete, prije nekih desetak godina trebao sam brata da dobijem. Ja sam se ponashao isto svakog dana, a moja majka je imala meni tada neobjasnjive promjene raspolozhenja. Nego asm bio tada dijete i nijesam razumio.
    Skoro sam negdje chitao kao neki prirucnik za ocheve. Potrazite na google neshto tipa I am gonna be a dada in few months ili slichno. Ima korisnih tekstova.
    Ne kazhe se dzabe da je zhena u drugom stanju kad je trudna. Psiholozi znaju mnogo vishe o tome, ali sam kroz porodicni primjer i chitajuci ovo na net nauchio mnogo korisnih stvari.
    Buduce tate pazite buduce mame
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,982
    Thanks Thanks Given 
    3,230
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Ma sve je dobro dok ne pocnu da ubijaju i jedu svoje muzjake kad ih oplode

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorice grade moj...
    Posts
    2,685
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Tuzilac i sudski vjeshtak ce da je sasijeschu ka da je nema jer da ubije dijete odmah po rodjenju nikakve, ali nikakve veze nema sa ppd-om (znam da se ponavljam , ali u tome je i poenta ovog topica - da li je u pitanju PPD li ne). U pitanju je nesto drugo sto ce vjestak i pokazati ali da ne sirimo pricu A krivicno ce odgovarati u to nema sumnje. Ako ima ima boga naravno...
    I like to read - once i read something, i understand it, and once i understand it i never forget it.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    PPD ili ne, teska psiholoska nestabilnost i poremecenost u tom trenutku je evidentna, narocito uzevsi u obzir nacin na koji je porodjaj izvrsen.

    Mnogo bitnije je to kako bilo ko moze "sakriti" trudnocu citavih 9 mjeseci, i siguran sam da tu neko nije ispricao cijelu pricu.

    Sve u svemu, nemoguce je ne popustiti mentalno u takvim okolnostima (a bice da tu ima jos stvari koje ne znamo vezane za slucaj). Licno mislim da su krivicni postupci protiv djevojke i eventualna zatvorska kazna nepotrebno i beznacajno izivljavanje, cisto da drustvo opere ruke od citavog slucaja.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Onda zatvoriti njene roditelje a nju na psiholosko savjetovanje.
    She is only here to annoy herself!

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    hahahahhahahahahaai pored toga shto je didi obrisao sve postove jer su bili u off,opet istu prichu,hahahhahahahae pa ne mogu da vjerujem
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorice grade moj...
    Posts
    2,685
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    hahahahhahahahahaai pored toga shto je didi obrisao sve postove jer su bili u off,opet istu prichu,hahahhahahahae pa ne mogu da vjerujem
    Ajde bre, samo da se cepa... A i nece ti se postporodjajno depresivne mame javljat, budi siguran tako da je greote da topik zjali prazan
    I like to read - once i read something, i understand it, and once i understand it i never forget it.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post

    jel ima mozda neka od mama ovdje koja bi podijelila svoje iskustvo sa nama ao je "iz prve ruke" dozivjela PPD?
    Ja sam posle porodjaja imala blazi oblik PPD. Daleko od toga da nisam mogla da prihvatim bebu, samo sam se osecala jako bespomocno. Uspanicila bih se svaki put kad bi beba zaplakala i ja pocela da placem s njom. Jedno mesec dana sam bila jako ranjiva i za svaku sitnicu bih zaplakala.
    Sve u svemu najbitnije je da posle porodjaja uz porodilju bude njena porodica da je bodri, a pogotovu suprug. Meni je jeko znacilo kad bih bebu ostavila mami ili svekrvi na sat vremena i izasla da prosetam.
    Inace znam puno zena koje zbog PPD nisu htele da prihvate svoju bebu. Neke cak nisu htele, ili bolje reci nisu mogle da doje.
    Mislim da bi u nasem porodilistu pored ginekologa i pedijatara bio potreban i psiholog koji bi procenio psihicko stanje zene i da li je zena spremna da izadje iz bolnice, tj. koji bi davao otpusnu listu.
    ** What do I know, I'm just a model!

    Princezica

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post

    Licno mislim da su krivicni postupci protiv djevojke i eventualna zatvorska kazna nepotrebno i beznacajno izivljavanje, cisto da drustvo opere ruke od citavog slucaja.
    Zanimljivo kako ti je za navijaca koji je povrijedio(i to bez ikakvih dugorocnih posljedica) policajca u civilu kazna od 10 godina premalo a za djevojku (samo godinu dana mladju od tog navijaca) koja je ubila sopstveno dijete kazes da je "zatvorska kazna nepotrebno i beznacajno izivljavanje, cisto da drustvo opere ruke od citavog slucaja" :roll:

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    hahahahhahahahahaai pored toga shto je didi obrisao sve postove jer su bili u off,opet istu prichu,hahahhahahahae pa ne mogu da vjerujem
    Pa tema je nastala zbog tog slucaja, ne zbog strajka Radoja Dakica :roll: Ili si ocekivao konzorcijum psihologa na ovoj temi?! Ovo je sve i svasta podforum, ako hoces strucno da se pise o tome stavi na nauka i ocekuj jedan post mjesecno.
    She is only here to annoy herself!

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    tema jeste nastala zbog sluchaja ali je pitanje posve drugachije koje je postavljeno na kraju....kao shto sam i u pochetku napisao...nema potrebe da zvacemo prichu o tome je li ili nije kriva....ne ochekujem ja nikakve konzorcijume za tvoju inf. nego ako ko zeli da odgovori(a pitanje je bilo upuceno ili majkama ili eventualno muzevima koji su imali iskustva da im zena bude u PPD)neka odgovori,niti ochekujem da forum bude ziv koliko li bilo koji drugi....a to shto samo cheshljate forume ne bi li 2 posta nabacili koja su obichno off topic i pametovali to je vasha stvar zajedno sa tim :roll: idiotskim smajlijima.

    P.S. to shto je "sve i svashta" PDF uopshte ne mora da znachi da teme moraju da budu neozbiljne ili da im se pristupa drugachije nego inache
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Ni ja isto ne bih da se zvace i prvi sam potencirao da se ne pominje. I ne kazem da treba da budu neozbiljne (daleko od toga) ali ce biti laicke u svakom slucaju, tako da ako si mislio da ces dobiti neku korisnu i relevantnu informaciju mislim da je bolje da si potrazio na google.

    http://www.zena.hr/clanak/beba/postp...esija/654.aspx
    She is only here to annoy herself!

  19. #19
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Meni nije jasno zašto nije abortirala ako već nije htjela bebu. Za 3 mjeseca je mogla primijetit da je trudna tako mi boga.
    Drugo - nije mi jasno kako je mogla sakrit stomak, al dobro. Možda je bila debela, pa pričala da se još više udebljala.
    Treće - jel moguće da postoje takvi monstrumi? Ajde depresija, ajde sramota, ali ubit svoje sopstveno novorođeno dijete... strašno!
    Never Complain, Never Explain

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uhhhh o cemu vi pricate.....
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,471
    Thanks Thanks Given 
    3,826
    Thanks Thanks Received 
    3,066
    Thanked in
    1,302 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BLASTER View Post
    uhhhh o cemu vi pricate.....
    Nekada je bolje ne napisati nista nego napisati ovako nesto...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  22. #22
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nikolina View Post
    Meni nije jasno zašto nije abortirala ako već nije htjela bebu. Za 3 mjeseca je mogla primijetit da je trudna tako mi boga.
    Drugo - nije mi jasno kako je mogla sakrit stomak, al dobro. Možda je bila debela, pa pričala da se još više udebljala.
    Treće - jel moguće da postoje takvi monstrumi? Ajde depresija, ajde sramota, ali ubit svoje sopstveno novorođeno dijete... strašno!
    OK,mozhe se desit da zatrudni..
    ..dje je u toj prichi mushka strana?
    Monstruozno je to da se porodila sama u svojoj sobi i da nije ishla kod doktora,pa jbt znala je da je trudna..

    Mene najvishe "boli",shto ona misli/zna da bi je roditelji UBILI,ako bi saznali da je trudna..
    I to nije rijedak sluchaj dje su djece/omladina istrustrirani od svojih roditelja i ne vide u njima prijatelje vec neki autoritet,koji ce im smaknitu glavu chim napravish neki kix..
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    UnDeRgRoUNd
    Posts
    3,253
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Nekada je bolje ne napisati nista nego napisati ovako nesto...
    slazem se ! stvarno sam smrad !
    Viktorija Badza! um zu sehen,dich nacktauf dem Nordpol !

  24. #24
    renaissance Guest

    Default

    Quote Originally Posted by mc_esseny View Post

    Mene najvishe "boli",shto ona misli/zna da bi je roditelji UBILI,ako bi saznali da je trudna..
    I to nije rijedak sluchaj dje su djece/omladina istrustrirani od svojih roditelja i ne vide u njima prijatelje vec neki autoritet,koji ce im smaknitu glavu chim napravish neki kix..
    A sto ako joj roditelji nisu bili prijatelji?

  25. #25
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mc_esseny View Post
    I to nije rijedak sluchaj dje su djece/omladina istrustrirani od svojih roditelja i ne vide u njima prijatelje vec neki autoritet,koji ce im smaknitu glavu chim napravish neki kix..
    Hah, ovi da su imali ikakvog autoriteta njoj se ovakav 'kix' ne bi desio sigurno..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DEPRESIJA!
    By Ninni in forum Sve i svašta
    Replies: 33
    Last Post: 12-10-04, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •