Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 76 to 100 of 328

Thread: LHC - Najveći akcelerator na svijetu

  1. #76
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Sad mi drug šalje poruku: "Preživjesmo!"

  2. #77
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    CERN scientists switch on the Big Bang machine

    The biggest and most expensive civilian experiment in the history of science is finally underway.

    At 9.25am UK time, the control room at the CERN laboratory erupted into cheers and applause as a pair of dots on a computer screen showed that a beam of particles had successfully completed its first lap of the Large Hadron Collider (LHC), the Ł3.6 billion “Big Bang machine” that will open a new window on the Universe.

    It took less than an hour to guide the stream of particles around its inaugural circuit: the first protons had been fired into the 27km ring at 8.32am.

    “Thank you, thank you everyone,” said Lyn Evans, project leader of the LHC, as the beam finished its first lap.

    Almost an hour earlier, scientists endured an anxious 48-second wait between the generation of the first pulse of protons, and a tiny flash of light on a screen that showed the beam had made it around the first 3km of the ring.

    The LHC team then steered the beam of protons around the entire circuit, stopping it at points along the way to correct their aim. By 8.55am, the beam was half way around, passing through the first four of the atom-smasher’s eight sectors.

    “Wow!” Dr Evans exclaimed, as it emerged that the beam had completed its first half-lap just 23 minutes after the insertion process began.

    “The beam is now half way around the LHC, and it’s been through two experiments, ALICE and CMS. CMS has seen some beautiful tracks. We’ve now stopped the beam and we’re making some corrections, and then we’ll move around octant by octant. We’ve got four more to do. At the rate we’re going, within an hour we’ll have the beam all around the LHC.”

    Beam-stoppers - absorbing blocks with the diameter of a 50p piece - were being used to prevent the beam from passing too far along the vacuum tube, before scientists think they have pointed it correctly. These were being progressively removed, until protons could circulate.

    The LHC’s clockwise beam has been inserted first, to be followed by the anti-clockwise beam with which it will eventually collide to recreate the conditions of the Big Bang. Scientists will also attempt to “capture” the beam, so that it fires in neat 2mm pulses.

    Lyn Evans, the LHC project leader, started the process at 9.15 with the words: “Let’s get started, everybody.”

    He said: “We have a beam already at the entrance to the LHC, and in a few minutes we’ll remove the absorber block the beam is hitting, and start taking it around octant-by-octant. We’ll then make any adjustments we need.”

    The first beam process took 12 hours when the LHC’s predecessor, the Large Electron-Positron Collider, was switched on. Dr Evans said: “How long it’ll take I don’t know. I hope the LHC will be much faster.” It turned out to be much, much faster, taking just 53 minutes.

    Robert Aymar, director of Cern, said the day brought a “mixture of pleasure and hope,” in an address to the control room staff immediately before the switch-on.

    “Today is a big day for Cern and the LHC. Everything is ready for us to succeed. Bravo everyone, and good luck. It will go well, I’m sure. Thanks to everyone.”

    There were some last-minute nerves as an electrical storm on Monday evening caused a loss of power to some of the cooling systems that keep the LHC’s superconducting magnets chilled to -271C. These had been restored by late last night, allowing the “first beam” day to begin on schedule.
    http://www.timesonline.co.uk/tol/new...cle4722261.ece

  3. #78
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Cekaj pa danas oni nece da sudare atome, nego valjda koliko sam ja shvatio 21 oktobra. e tad moze da pukne svasta. Tako ce i da bude. Zbog ludih naucnika svi cemo poci u qraz. Ako se pojave te crne rupcage a oce, ko garantuje da nece poceti da se sire? Ko garantuje da ih mogu sprijeciti ukoliko pocnu da se sire? S'cime da ih zaustave? Do sad je narod zivio hiljade i hiljade godina bez tog saznanja pa mozemo i mi. Jedino ko to zna jeste Bog. A ko se igrao Boga, nije dobro prosao.
    AAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa necu da umrem!!!!

  4. #79
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,074
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    439
    Thanked in
    235 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post
    Sad mi drug šalje poruku: "Preživjesmo!"

    Ako si chitao malo pazljivije, vidjeo bi da je danas bio zrak usmjeren u jednom pravcu, radi provjeravanje sistema. Prvi pokushaj sa sudaranjem dva zraka je 21 oktobra.
    \\
    OFL•GIC

  5. #80
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    a znam nego smo se zezali juce i nekoliko ljudi istraumirali.... Zurka prava je tek 21 oktobra, to je tacno....

  6. #81
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    tad moze da pukne svasta. Tako ce i da bude. Zbog ludih naucnika svi cemo poci u qraz. Ako se pojave te crne rupcage a oce, ko garantuje da nece poceti da se sire? Ko garantuje da ih mogu sprijeciti ukoliko pocnu da se sire? S'cime da ih zaustave? Do sad je narod zivio hiljade i hiljade godina bez tog saznanja pa mozemo i mi. Jedino ko to zna jeste Bog. A ko se igrao Boga, nije dobro prosao.
    AAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa necu da umrem!!!!
    paranojo jedna!
    ako umremo, bar smo umrli kao bica koja su POKUSALA! to nam je u prirodi i da nismo takvi ne bismo se sad vozili kolima, avionima itd....
    samo hrabro, naucnici!

  7. #82
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Vidji, meni se zivi. Sa tim saznanjem ili bez njega.
    QQ, aaaaaaaaaaaaaaaaaaa, aaaaaaaaaaaaaa, aaaaaaaaaaaaaa. Ima toliko toga da prodjem i da vidim, a zbog nekih ludih naucnika necu moci! AAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAaaaaa!!!!!!
    Nadam se da ce im se pokvariti!!!

  8. #83
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Lightbulb

    Hahahahaha ovo je najbolja tema na ovom forumu u poslednje vreme i jos bolji odgovori...
    Sto vise covek zna, uopsteno,sve ga je vise strah...
    Pitanje je sta cete sve da uradite do 21. ako sumnjate u ovaj projekat?
    Last edited by Oljce; 10-09-08 at 11:22.

  9. #84
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    JA necu da mislim o tome. Imam planove za sebe! Neka njih tamo usisa i on da neka nestane. I volio bi kad bi mogla ta rupa da se pojavi ovamo samo da gurnem jednog mojeg kolegu!!!

  10. #85
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    504
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja bjezim za Beograd !

  11. #86
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mjesto gore od mjesta goreg od pakla!
    Posts
    725
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja cu se zakljucat u podrum... dok ne nestane crna...

  12. #87
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Put Danilovgrada, put Danilovgrada...

  13. #88
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    JA necu da mislim o tome. Imam planove za sebe! Neka njih tamo usisa i on da neka nestane. I volio bi kad bi mogla ta rupa da se pojavi ovamo samo da gurnem jednog mojeg kolegu!!!
    Ne brini ako se crna rupa pojavi neces stici ni c da kazes A nece ni da te zaboli A i komsija ce umrijet isto
    She is only here to annoy herself!

  14. #89
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,425
    Thanks Thanks Given 
    5,563
    Thanks Thanks Received 
    5,002
    Thanked in
    2,087 Posts

    Default

    Ako vrisnemo krivo mi je jedino sto Ameri nece bit prvi

    Shalu na stranu, ko je gledao Zemeckisov "Contact", slicnom analogijom, vjerujem da ce slicna situacija ili pokusaji biti sada, nace se neki fanatici koji ce htjeti sabotirati projekat.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  15. #90
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Evo vidim da su i na http://www.google.com obiljezili ovaj dan

  16. #91
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Čudi me da se Papa(k) nije oglasio iz Vatikana. Da vidiš kad dokažu da bog ne postoji, hahahaha. Kako bi to bilo dobro, svi vjernici bi pali u depresiju...
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    nemoguce je da dobar covjek ne vjeruje u Boga.

  17. #92
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ili bi se obradovali jer veliki broj veruje iz straha...A drugo (mada se ne tice teme),ne mozes dokazati da Bog ne postoji.

  18. #93
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Nikšić
    Posts
    3,945
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Goran_m_pg View Post
    Ja cu se zakljucat u podrum... dok ne nestane crna...
    Ja odoh na selo. Ne može me nać tamo da 'ebe majku
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    nemoguce je da dobar covjek ne vjeruje u Boga.

  19. #94
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,779
    Thanks Thanks Given 
    637
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Ovo su sve organizovali Milo i Filip,samo da bi skrenuli paznju sa relikvija

  20. #95
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mjesto gore od mjesta goreg od pakla!
    Posts
    725
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E svud' li oni prste umijesaju majko sveta...

  21. #96
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    120
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odavno nisam pisao na ovom forumu, ali mislim da je ovaj topic vrijedan paznje.

    Prvo, za sve vas koji ste prestravljeni od LHC crnih rupa, danas je pusten snop od oko 1/20 pune snage. Energje koje su potrebne da se teoretski proizvede crna rupa o kojoj svi pricaju nece biti postignute do sledece godine.
    Tako da....

    Strah od LHC-a koji je prisutan medju ljudima je produkt neznanja. LHC nece proizvesti crnu rupu koja ce nas sve progutati, a evo zasto: posto su energija i masa ista stvar (E=mc^2) ako ja hocu da sudarom dvije cestice da proizvedem trecu koja je mnogo "teska", onda je potrebno da spakujem mnogo energije (koja zavisi od brzine) u dvije cestice koje sudaram. Maksimalna energija snopa u LHC-u ce biti 10 TeV (tera elektron volta). Ako izmjerite energiju kosmickog zracenja (cije nas cestice bombarduju u milijardama i milijardama svakog dana) vidjecete da su energije tih cestica neuporedivo vece nego energije sudarnih cestica u LHC-u. Kako to onda, da kosmicko zracenje koje se sudara sa zemljom, atmosferom, nama itd za ovoliko godina koliko zemlja postoji nikad nije proizvelo (a ima dovoljno energije) crnu rupu koja bi nas sve progutala. Postoje samo dva logicka objasnjenja: ili mikroskopske crne rupe ne postoje, ili se prebrzo raspadaju. U oba slucaja, opasnosti po covjecanstvo nema.

    Nesto sto mi je upalo u oko dok sam citao postove na ovom topicu je kolicina komentara tipa: Zasto ulazemo pare u ovakve projekte kad nam nauka nikad nece dati odgovore na sva pitanja i samo bog zna sve, mi nikad necemo znat sve. Kakve ce prakticne aplikacije rezultata LHC-a biti trenutno nije izvjesno, sto je u potpunosti normalno. Da ste 1925, pitali Sedingera i Hajzenberga sto ce nam kvantna mehanika oni bi vam rekli da ne znaju. Godinama kasnije, kvantna mehanika nam je omogucila da napravimo rengen masinu, laser, pa cak i kompjutere.
    Nauka nam mozda nece dati odgovor na sva pitanja (a mozda i hoce) ali nam od nauke nikad nije bilo lose! Sta vise, u buducnosti, nas opstanak na ovom svijetu ce zavisiti prvenstveno od nauke! Globalno zagrijavanje, alternativni izvori energije, globalne epidemije nisu problemi koje ce da rijese politicari i crkva vec naucnici.
    Last edited by Mihailo; 10-09-08 at 19:08.

  22. #97
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Mislis, Sredingera.

    A ne plasim se ja crne rupe no ce to mocnici odmah iskoristit za neko novo "humano" oruzje, sto god da se dobije. Isto kao i sa barutom.
    She is only here to annoy herself!

  23. #98
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,074
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    439
    Thanked in
    235 Posts

    Default

    Dr. Brian Cox je prije par mjeseci na BBC-u napravio dokumentarac What on Earth is Wrong with Gravity. Veoma zanimljiv dokumentarac koji se bavi "problemom" gravitacije, odnosno kako covjechanstvo josh nije svatilo kako gravitacija radi. Na pochetku sam topika pomenuo da ce LHC dati odgovor i za graviton, cesticu za koju nauchnici vjeruju da je odgovoran za silu gravitacije. Isti mladi, optimistichni profesor je snimio i dokumentarac o LHC-u koji je nedavno prikazan na BBC.

    Professor Brian Cox visits Geneva to take a look around CERN's Large Hadron Collider before this vast, 27km long machine is sealed off and the experiment to create the simulation of a black hole begins.

    When it's up and running, it will be capable of creating the conditions that existed just a billionth of a second after the Big Bang. Brian joins the scientists who hope that the LHC will change our understanding of the early universe and solve some of its mysteries

    Potrazite na torrente The Big Bang Machine (BBC 4 September 2008 )
    \\
    OFL•GIC

  24. #99
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,074
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    439
    Thanked in
    235 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mihailo View Post
    posto su energija i masa ista stvar (E=mc^2) ako ja hocu da sudarom dvije cestice da proizvedem trecu koja je mnogo "teska", onda je potrebno da spakujem mnogo energije (koja zavisi od brzine) u dvije cestice koje sudaram. Maksimalna energija snopa u LHC-u ce biti 10 TeV (tera elektron volta). Ako izmjerite energiju kosmickog zracenja (cije nas cestice bombarduju u milijardama i milijardama svakog dana) vidjecete da su energije tih cestica neuporedivo vece nego energije sudarnih cestica u LHC-u. Kako to onda, da kosmicko zracenje koje se sudara sa zemljom, atmosferom, nama itd za ovoliko godina koliko zemlja postoji nikad nije proizvelo (a ima dovoljno energije) crnu rupu koja bi nas sve progutala. Postoje samo dva logicka objasnjenja: ili mikroskopske crne rupe ne postoje, ili se prebrzo raspadaju. U oba slucaja, opasnosti po covjecanstvo nema.
    Ono shto je problem, jeste da na manjim, atomskim sistemima, malim rastojanjima, njegova teorija realtivnosti ne funkcionishe. Kvanta mehanika se bavi ovim pitanjem.
    \\
    OFL•GIC

  25. #100
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    611
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nemoguce je napravit prostor u kome nema gravitacije.

Page 4 of 14 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Replies: 3
    Last Post: 23-06-08, 00:13
  3. Mila moja Crna Gora!
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-05, 02:46
  4. Emir Kusturica
    By Berankrsh69 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-05, 07:27
  5. LOL!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 20
    Last Post: 02-10-04, 11:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •