Page 1 of 14 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 328

Thread: LHC - Najveći akcelerator na svijetu

  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    339
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default LHC - Najveći akcelerator na svijetu

    Evo linkova ka tome, simuliraće se veliki prasak. Neki naučnici su zabrinuti zbog posledica....

    http://lhc.web.cern.ch/lhc/

    http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider

    http://lhc-milestones.web.cern.ch/LH...stones-en.html

  2. #2
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne razumijem
    Zasta ovo sluzi ?

  3. #3
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    bilo na dnevniku nekom prije nedelju dana...
    valjda se protoni iz dva suprotna smjera sudaraju pri brzini svjetlosti (ako je moj laicki mozak to skontao da valja). iz toga se nesto ocekuje ona antimaterija, sa kojom nikad vise ne bi bilo problema oko energije (ako bi se uspjela iskoristiti, je li), ali bi isto moglo sa malom kolicinom poslati planetu u qurac... takodje se ocekuje prilikom tog praska i formiranje neke crne rupe, ali koja ce trajati nekih 10 na minus bla, bla... sekundi....
    sta znam, sve skupa zvuci zanimljivo.

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    OK
    A hoceli imati dje prenos ovoga

  5. #5
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Prenos uzvio bi trajao nedje mjesec dana i vjerovatno ne bi bio bas interesantan.

    Ono sto ce biti interesantno su rezultati istrazivanja, kad budu objavljeni.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,073
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    439
    Thanked in
    235 Posts

    Default

    Pored antimaterije pokusavaju da nadju i cesticu gravton, odgovorne za silu gravitacije.
    \\
    OFL•GIC

  7. #7
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li dje ovo na nas jezik da se procita ?
    Please
    Objasnjenje
    nista mi nije jasno

  8. #8
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Šta je CERN
    CERN je Evropska organizacija za nuklearna istraživanja, koja je osnovana 1954. godine, a danas ga čini 20 evropskih zemalja članica koje ga zajednički finansiraju: Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Italija, Holandija, Norveška, Poljska, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija. Deo sredstava stiže i iz zemalja koje nisu punopravni članovi, pa tako CERN okuplja 500 univerziteta iz celog sveta i više od 80 nacija. U njegovim laboratorijama zaposleno je 3000 ljudi najrazličitijih zanimanja, a pored njih u CERN-u periodično boravi 6500 gostujućih naučnika.

    Šta je LHC
    Veliki sudarač hadrona, LHC, najmoćniji je akcelerator na svetu i najveće superprovodno postrojenje napravljeno dosad. Obim LHC-a je 27 kilometara tunela koji je smešten 100 metara pod zemljom, a magneti su postavljeni na 24 kilometra tunela. U svakoj sekundi će se dogoditi 800 miliona sudara na LHC-u, a u sudaru dva snopa protona ubrzanih na LHC-u oslobađaće se energija od 14 TeV.

    Čemu služi LHC
    Standardni model predviđa da se svet sastoji od 12 elementarnih čestica – od šest leptona i šest kvarkova. U leptone, pored miona i taona, spadaju elektroni, i tri njihova neutrina, dok kvarkovi grade sve hadrone, teške čestice kao što su protoni. Standardni model predviđa četiri interakcije: jaku, slabu, elektromagnetnu i gravitacionu, od kojih svaka ima svog prenosioca. Potvrđen u mnogim istraživanjima, ovaj model sadrži i neka suštinska pitanja koja nisu rešena, a koja će verovatno odgonetnuti LHC. Neka od najvažnijih su:
    - Da li postoji Higsov bozon, "prenosilac" gravitacione interakcije koji je bio nevidljiv na nižim energijama?
    - Da li su sve četiri interakcije bile ujedinjene u prvim trenucima posle Velikog praska, kad je Univerzum bio na temperaturi koja odgovara energiji koju LHC može da postigne?
    - Da li je tačna teorija supersimetrija?
    - Zašto svet nije načinjen od antimaterije, već od materije, iako je ona samo njena "refleksija?"

    Ne treba mi objasnjenje shvatio sam

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Kraj svijeta 10. rujna?!


    Eksperiment koji bi se trebao dogoditi slijedeći tjedan u laboratoriju CERN, oko 100 metara ispod zemlje blizu francusko-švicarske granice, neki već nazivaju 'eksperimentom sudnjeg dana'.

    Stroj, akcelerator čestica, uz čiju pomoć će se eksperiment izvesti dugačak je gotovo 30 kilometara i košta 4,4 milijarde funti.

    U trenutku kada bude pokrenut, a to bi se trebalo dogoditi 10. rujna, ovaj 'apokaliptični' stroj za razbijanje atoma postat će doslovce vremenska mašina koja bi znanstvenicima trebala otkriti kako je nastao svemir i što se događalo odmah nakon Velikog praska, prije otprilike 14 milijardi godina.

    Očekuje se da će u trenutku kada znanstvenici stvore uvjete nakon Velikog praska, pojaviti tražene i pretpostavljene čestice koje tvore materiju i nove dimenzije.

    Stručnjaci vjeruju da će pritom biti stvoreno mnogo malih crnih rupa, malenih verzija 'čudovišta' iz dalekog svemira koja upijaju svu materiju oko sebe, pa čak i svjetlost, koja im, iako putuje najvećom mogućom brzinom uopće, ne može pobjeći.

    Zbog toga neki od znanstvenika pokušavaju zaustaviti ovaj projekt posljednjim pokušajima putem suda.

    Strahuju da se eksperimentom zadire u potpuno nepoznato područje čime bi se mogla ugroziti sigurnost cijele planete.

    Grupa koja stoji iza cijelog projekta, Europski centar za nuklearna istraživanja, tvrdi da će male crne rupe nestati čim budu stvorene.

    Ali njihovi oponenti upozoravaju da nitko ne može 100% garantirati kako crne rupe neće opstati, postepeno rastući do veličine koja bi mogla progutati cijeli Zemlju.

    Iz Centra pak tvrde da je ovaj eksperiment od ključne važnosti za otkrivanje vječne misterije postanka svemira i svega u njemu.

    U eksperimentu bi čestice atoma trebale biti usmjerene u suprotnim smjerovima njihovih praveih putanja kroz 30 kilometarski podzemni stroj, što je skoro veličina londonske podzemne željeznice.

    Čestice će putovati toliko brzo da će svake sekunde obići cijelu duljinu 11 245 puta.

    Kao krajnji rezultat, znanstvenici očekuju da će otkriti fundamentalni dio atoma, koji se zove Higgsov bozon, za koji se smatra da postoji, ali nikad nije znanstveno dokazan.

    Profesor Otto Rossler, koji predvodi oponentsku stranu podigao je na Europskom sudu za ljudska prava tužbu protiv 20 zemalja koje financiraju ovaj projekt.
    'Vrlo je vjerojatno da će te male crne rupe preživjeti, narasti i pojesti cijelu planetu iznutra,' tvrdi profesor.

    Glasogovornik Centra navodi da se 'eksperimentom neće stvoriti ništa što se već rutniski ne događa u prirodi.



    Odosmo u 3 lijepe...

  10. #10
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa da pocinemo ako je sudnji dan u srijedu. vazda sam mislila da ce sudnji dan bit u cetvrtak ili utorak.

    inace, voljela bih kad bi mi neko objasnio cemu u prakticnom smislu sluzi ovaj LHC...
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  11. #11
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Možda neko ne želi da zna istinu, ili mu nije u koristi?

  12. #12
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    pa da pocinemo ako je sudnji dan u srijedu. vazda sam mislila da ce sudnji dan bit u cetvrtak ili utorak.
    Moj cojek!

    Da obrnemo po jednu turu dok cekamo tu crnu rupu, a Gago? Bolje da mi popijemo karton Becksa, no crna rupa! :mrgreen:
    - Ladan ko taština duša -

  13. #13
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    pa da pocinemo ako je sudnji dan u srijedu. vazda sam mislila da ce sudnji dan bit u cetvrtak ili utorak.

    inace, voljela bih kad bi mi neko objasnio cemu u prakticnom smislu sluzi ovaj LHC...
    Da bi saznali od čega se SVE sastoji, tj. šta je osnova univerzuma, i od čega postaje

  14. #14
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Možda neko ne želi da zna istinu, ili mu nije u koristi?
    Upravo tako.

    Koliko sam ja upucen, citavu frku oko "masivne crne rupe koja guta bespomocne zemljane" su podigla dva americka advokata sa ocigledno previse slobodnog vremena, pa su poslije nedje iskopali par ljudi sa diplomom da potvrde njihove sumnje.

  15. #15
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Da bi saznali od čega se SVE sastoji, tj. šta je osnova univerzuma, i od čega postaje
    ocemo li imat vise hrane, struje, zdravlja i para od toga?
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  16. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GAGA View Post
    ocemo li imat vise hrane, struje, zdravlja i para od toga?
    LjuCka radoznalost se ne moze mjerit ni zdravljem ni parama. A ni strujom bogomi
    I am the one who locks.

  17. #17
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dobro onda, ne zanima me.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  18. #18
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,916
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Makar cemo otkrit' misteriju prije nego shto umremo

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,073
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    439
    Thanked in
    235 Posts

    Default

    Kakva je ova... Oce samo da jede i pije, ne interesuje je nista drugo.
    \\
    OFL•GIC

  20. #20
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mjesto gore od mjesta goreg od pakla!
    Posts
    725
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a dobro 50% sanse da podje po zlu 50% sanse da promijenimo svijet... Ja se nebih kockao,al ko mene pita
    Jeba*e nam majku ovi naucnici plasim se
    Ako ima neka zena da je htjela da ima samnom sexualne odnose neka to kaze odma' inace joj posle srijede nema povratka

  21. #21
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Goran_m_pg View Post
    a dobro 50% sanse da podje po zlu 50% sanse da promijenimo svijet... Ja se nebih kockao,al ko mene pita
    Jeba*e nam majku ovi naucnici plasim se
    Ako ima neka zena da je htjela da ima samnom sexualne odnose neka to kaze odma' inace joj posle srijede nema povratka
    Ja sam zainteresovana

  22. #22
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahahaha dobar si
    mada mi nesto ne mirise na smak svijeta..
    iako sanjam eo 2,3 noci nekakve ludosti. Evo sinoc recimo sahrana na kojoj svi pjevaju . Mislim da se nece promijenit nista u srijedu,na zalost.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  23. #23
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mjesto gore od mjesta goreg od pakla!
    Posts
    725
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo da ti protumacim taj san... ti sto pjevaju su ovi naucnici,a sahranjuju nas,tj citav svijet ... a sad stvarno taj san znaci da ces se otarasit nekog ko ti nije pretjerano mio

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1,534
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad ovo pocinje ?
    Pominjete neku srijedu ?

  25. #25
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,523
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ada to je kraj svijeta....cim kosta preko 5milijardi €....nema sumnje...
    "ahh V-TEC...all of the lag, none of the turbo, it's like waiting for bad sex"

Page 1 of 14 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Replies: 3
    Last Post: 23-06-08, 00:13
  3. Mila moja Crna Gora!
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 01-04-05, 02:46
  4. Emir Kusturica
    By Berankrsh69 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 15
    Last Post: 31-01-05, 07:27
  5. LOL!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 20
    Last Post: 02-10-04, 11:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •