Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 101 to 125 of 169

Thread: Crkveno vjencanje

  1. #101
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    419
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rastafer View Post
    Evo vidimo sta nam je vjera donijela od 90. pa do danas. Ljepota jedna bozija
    Nerma to veze sa vjerom, u centru svega toga je POLITIKA i to ona koja nas je dovela do propasti a i dalje je na sceni. Koliko god da govore da je na sceni demokratija, grdno su nas prevarili jer i slijep moze vidjeti sta se desava oko nas, koji kriminal, neko moze a neko ne moze, imucni mogu, policije nema, sve je potplaceno i sta cemo... moramo zivjeti tako. I ovo dijeljenje crkve na Srpsku i Crnogorsku, sve je to politika, vjera je jedna.
    Last edited by Pumphonic_82; 02-08-08 at 23:36.

  2. #102
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,762
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Aha politika politika.

  3. #103
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post


    Звончица



    Које су то ствари и проблеми?Ајде наведи их,јер нам је потребно за даљу дискусију о вјенчању и њеном значају на живот савременог човјека.
    Bojim se da crkva nije dostojno stala iza svega onoga sto propagira, a nije ni propagirala bas covjekoljublje poslednjih decenija...doduse ne samo poslednjih decenija... nego je to vrlo siroka tema i bojim se da bi skrenula i u politiku i u religiju a ovo je ipak ljubavni dio foruma i voljela bih da se ipak usredsredimo na to.



    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    На нашим просторима синдром социјал-комунизма и данас има велики утицај и срешћемо га данас на неким корацима.Међутим живот и морална чистота су својствени једино Цркви јер је она одржала вјековима тај свој темељ моралних принципа који је дубоко заривен у души сваког човјека.Поменуо сам горе "људске слободе" којима се данас хвали демократија.Међутим наша деца шта треба да раде?Држава је самим проглашењем хомосексуалности за људску слободу,директно приморала читаво друштво да промијени свој став преам истој и посматра је као крајњу нормалност.И рецимо ми као родитељи желимо да сачувамо своју дјецу од тако смрдљиве "људске слободе" јер није достојна човјека,и треба да пустимо дијете да сјутра изађе у лавиринт сулудих идеја и мрачног подземља,гдје влада лицемјерје,похлепа,политичка идеологија облачење по последњој моди са мобилним телефонм у џепу.Како сачувати своје дете од спољашњих навала разних монструма и усадити у њему чисту душу и будућег човјека достојног живљења на земљи.Данас има разних политичких,културних,невладиних организација који се брину о одржавању морала у породици,али ниједна није дала толики значај породици као што то чини Црква.
    Architect00, ne smatram da je tacno nista sto si napisao...ako mi dokazes da nikad nijedan vjernik ili svjestenik, covjek koji je zivot posvetio vjeri, nikad nije bio ubica, homoseksualac, moralni patuljak, onda cu ti vjerovati... U svakom slucaju, ovo ide dalje od onoga sto je sama tema ovoga topica, tako da ponovo molim da se drzimo teme

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    Она је самим чином Свете тајне Крштења и Свете Тајне Брака направила једну заједницу у којој би требало да влада морлална чистота,љубав и здравље.Оно што бог састави човјек да не растави каже се на вјенчању.
    Ovo je kljucna rijec "trebalo", ali ne zavisi od crkve kakvi ce odnosi vladati u jednoj porodici...ili ti znas da je svaka porodica zasnovana sa bozijim blagoslovom ( ciji su clanovi prvo krsteni, pa onda vjencani u njoj), puna ljubavi, morala, a i zdravlja bogomi? Ja nesto ne vjerujem u to?

    Koliko znam, ono sto bog sastavi se pocesto i rastavi, na razne nacine, ne drugacije nego kod onih koji se ne vjencavaju u crkvi...a i u opstini maticar kaze "zajedno do kraja zivota, i u dobru i u zlu"...istu tezinu imaju te rijeci, i popove i maticareve, onaj ko se zaklinje je taj koji je odgovoran za sve sto slijedi.
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  4. #104
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    Па читава хришћанска Европа и њене државе,мада и ми који смо Православни слабо ревнујемо у својој вјери,а о осталима да и нешто причамо...
    Evropa vec nekih stotinak godina (a dobar dio nje i malo duze) nije "hriscanska".

    Hriscanstvo je religija pristuna u Evropi i to je sve. Za razliku od islama, hriscanske drzave ne postoje.

    U stvari, da budemo precizni, jedina hriscanska drzava na svijetu je Vatikan, mada nisam bas siguran da bi ti volio da se identifikujes sa njima.

    Quote Originally Posted by Architect00
    Међутим живот и морална чистота су својствени једино Цркви јер је она одржала вјековима тај свој темељ моралних принципа који је дубоко заривен у души сваког човјека.
    Da si rekao vjeri umjesto crkvi, i izbacio to "jedini" mozda bi se slozili.

    Ovako, ne postoji ni jedna hriscanska crkva niti fakcija koja u mnogo navrata, sto u davnijoj sto u skorijoj istorij, nije bila olicenje pa cak i pokretac nemorala. To nije nesto oko cega se moze raspravljati - to su cinjenice koje danas ni poglavari tih istih crkava ne smiju javno poreci i izbjegavaju te teme.

    Quote Originally Posted by Architect00
    Држава је самим проглашењем хомосексуалности за људску слободу,директно приморала читаво друштво да промијени свој став преам истој и посматра је као крајњу нормалност.
    Neke od drzava su proglasile seksulanu orjentaciju kao ljudsko pravo, da. Radi se o privatnom zivotu i privatnim osjecanjima svakog pojedinca i drzave nemaju namjeru da se mijesaju u to (sve i da imaju, takve stvari je i onako nemoguce iskorijeniti).

    Ali sta cemo sa tom tvojom Crkvom i ostalim hriscanskim Crkvama? Po Crkvenim kanonima homoseksualnost mozda nije ispravna, ali samo se prisjeti svih skandala vezanih ne samo za homoseksualnost, nego za homoseksualnost, pedofiliju i seksualno nasilje u Crkvi (pa i tvojoj pravoslavnoj). Koliko ih je samo izbilo na povrsinu, a koliko ih je tek zataskano cinjenicom da su crkveni krugovi prilicno zatvorene prirode.

  5. #105
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Procitah danas da se u danasnje vrijeme, kad se sve vise mladih ljudi odlucuje da zivi u vanbracnim zajednicama, ponovo vraatilo u modu crkveno vjencanje.
    Tacno je, primijetila sam to...takodje sam primijetila da mnogo nevjesta sa povelikim stomakom udje u crkvu da se vjenca. Isto tako znam da neke romanticne duse takvo vjencanje poistovjecuju sa bajkom (zbilja je taj obred jako svecan i specifican) pa im to bude glavni razlog da se opredijele za crkveno vjencanje.
    Ne znam, ja nekako zamisljam (iako sam ateista) da bi crkveno vjencanje moglo da se "odradi" samo onima koji nemaju grijehe a valjda bi trudnoca prije braka trebala da bude nekakav grijeh, po religiji...rekoh valjda, jer ne znam da li je to bas tako...negdje sam procitala da ta bijela haljina na nevjesti simbolizuje nevinost i cistotu...
    Evo dako i ovo stigne u novine a Zvoncice
    Ja imam druga koji zivi zajedno sa svojom 'zenom' koja je trudna, kazem zenom jer nisu vjencani jos. Probali su skoro da se vjencaju u crkvu ali su bili vraceni jer to je grijeh. Ne znam sta ce dalje raditi.
    Nisam vidio da je neko vjencavan u crkvu a da je mlada trudna.

  6. #106
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,762
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cekaj znaci li to da se pred popom mora raditi test na trudnocu? Ono ako pokaze dvije crvene nista od vjencanja

  7. #107
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Dobro ovoj se vidi naveliko da je trudna, a valjda i pop pita imate li kakve grehove da ispovijedite, onaj koji s'laze neka mu je prosto .

  8. #108
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    990
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zivi, srecni, zaljubljeni i veseli bili i vjencali se tacno tamo dje sami zelite kad vam dodje to vrijeme. Niko nikoga ne tjera da se vjenca u crkvi i takvo misljenje se treba postovati. Ali isto tako, ko zeli da se vjenca u crkvi to treba uciniti zbog sebe i svoje ljubavi sa iskrenom namjerom. I to se treba postovati.
    Last edited by Shiney; 03-08-08 at 21:43.

  9. #109
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ni u crkvu, ni u dzamiju, a ni u opstinu. Sto se mene tice, maticari ce doc dje se dogovorimo, bez neke velike pompe. Ionako ta ceremonija sveukupno traje po ure najvise, potpis i zdravo djaci.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  10. #110
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,762
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sto se ja slazem s ovom Aisom

  11. #111
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    495
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evropa vec nekih stotinak godina (a dobar dio nje i malo duze) nije "hriscanska".

    Hriscanstvo je religija pristuna u Evropi i to je sve. Za razliku od islama, hriscanske drzave ne postoje.

    U stvari, da budemo precizni, jedina hriscanska drzava na svijetu je Vatikan, mada nisam bas siguran da bi ti volio da se identifikujes sa njima.
    Slažem se da je Evropa skrenula sa puta i postala bezbožnička i mnogo-kulturalna zemlja u kojoj mnogi sistemi ne idu na korist,nego ne usuđujem se da je kritikujem...jer šta ima da kažem kada su naši oci koji su živjeli godinama iza nas rekli mnogo više :

    http://www.vidovdan.org/article282.html

    A Vatikan je država,nažalost.Rimokatolicizam je danas zapao u veliko iskušenje jer se svremena na vrijeme mora positovjećivati sa političkim ideologijama,među kojima je Hrišansko - Demokratska partija koja Vatikan predstavlja u mnoge zemlje a i vodeća je u Vatikanskoj državi.Još je poznato da ona ima svoju diplomatiju,svoja ministarstva,javlja se kao država u odnosu na druge države u Italji.

    Neke od drzava su proglasile seksulanu orjentaciju kao ljudsko pravo, da. Radi se o privatnom zivotu i privatnim osjecanjima svakog pojedinca i drzave nemaju namjeru da se mijesaju u to (sve i da imaju, takve stvari je i onako nemoguce iskorijeniti).

    Ali sta cemo sa tom tvojom Crkvom i ostalim hriscanskim Crkvama? Po Crkvenim kanonima homoseksualnost mozda nije ispravna, ali samo se prisjeti svih skandala vezanih ne samo za homoseksualnost, nego za homoseksualnost, pedofiliju i seksualno nasilje u Crkvi (pa i tvojoj pravoslavnoj). Koliko ih je samo izbilo na povrsinu, a koliko ih je tek zataskano cinjenicom da su crkveni krugovi prilicno zatvorene prirode.
    Architect00, ne smatram da je tacno nista sto si napisao...ako mi dokazes da nikad nijedan vjernik ili svjestenik, covjek koji je zivot posvetio vjeri, nikad nije bio ubica, homoseksualac, moralni patuljak, onda cu ti vjerovati... U svakom slucaju, ovo ide dalje od onoga sto je sama tema ovoga topica, tako da ponovo molim da se drzimo teme
    Pa ti što su griješili u Crkvi nijesu Crkva,Bože sačuvaj! (govorimo u pravoslavlju,jer bi suvišno bilo pominjati ostale "istinite" crkve širom našse planete,koje su mnoge te radnje stavili pod tezom ljudske slobode i pomirili se sa njima).Čovjek je kao palo biće je sklon padu i nismo svi u stanju da se borimo sa mnogim strastima,to je velika nevidljiva borba iz koje se mnogi na kraju ne izvuku.Crkva je jedna Saborna Apostolska i kao takva njeno najljepše predanje upravo čuva Pravoslavlje,na to se možeš uvjeriti na milion malih primjera.Ona kao Apostolska je sačuvna i predana od strane učenika Hristovih,a naši Oci najčešće upozoravaju na riiječi Apostola Pavla koji kaže : "Crkva je Stub i Tvrdjava Istine" a od mnogih Svetih otaca se čuje :"Kome Crkva nije Majka,tome ni Bog nije Otac".Znači biti Hrišćanin znači biti u Crkvi,biti u zajednici,jer to treba da je konačni cilj,ujedninjenje svih Hrišćana.A kada se govori o mnogim nečasnim radnjama u našoj Pravoslavnoj eparhiji,onda se na to treba i ugledati.Jer pazi,Hristos je čist,svetao,Sin Boga Živoga,najslađa istina koja kročila na zemlji od kad je Bog stvorio, i upravo je tu da nas opomene,da nam skrene pažnju,da nas savjetuje kad nam je najteže ,da nam pruži ruku kada padnemo.Vidiš kako strašno izgleda kada čuješ da tamo neki monah,sveštenik,episkop radi nešto pogano nešto što nije u skladu sa Hristovom naukom.Tada se svi začude i diže se najveća galama i buka upravo od onih kojima nemaju mnogo znanja na neki način i posjeduju nepoznavanje svoje vjere.Sveti Oci su dokazali da Hrišćanstvo nije teorija,nije nauka,nije znanje...Hrišćanstvo kada se usvoji ono postaje život,postaje živa materija koja svojom Hristovom naukom liječi ono što je i najbitnije,dušu.

    Bojim se da crkva nije dostojno stala iza svega onoga sto propagira, a nije ni propagirala bas covjekoljublje poslednjih decenija...doduse ne samo poslednjih decenija... nego je to vrlo siroka tema i bojim se da bi skrenula i u politiku i u religiju a ovo je ipak ljubavni dio foruma i voljela bih da se ipak usredsredimo na to.
    Pa ko je više bio uz svoj narod u poslednjim pogubnim decenijama za naš narod od Crkve?

    ------------------------------------------

    Kao što kaže Zvončica zapali smo u težu digresiju iliti skrenuli sa teme,pa bi dobro bilo da joj se vratimo.!
    Last edited by Architect00; 04-08-08 at 01:01.

  12. #112
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    Pa ti što su griješili u Crkvi nijesu Crkva
    A ti sto su grijesili u drzavi nijesu drzava.

    Ili ti mislis da su svi ljudi van Crkve homoseksualci?
    Last edited by MadGod; 04-08-08 at 01:01.

  13. #113
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    495
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    A ti sto su grijesili u drzavi nijesu drzava.

    Ili ti mislis da su svi ljudi van Crkve homoseksualci?
    Država je ljudska tvorevina i kao takva ne može da se upordjuje sa Živom Crkvom čiji je temelj iskopao sam Hristos.

    Daleko od toga su svi ljudi homoseksualci iako su svojom prirodom skolni tom padu- jer da je tako - onda od čega bi se sastavljao život?Od ljudske slobode?

  14. #114
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    Živom Crkvom čiji je temelj iskopao sam Hristos.
    Netacno. Istorija.

    Quote Originally Posted by Architect00
    Daleko od toga su svi ljudi homoseksualci iako su svojom prirodom skolni tom padu
    Netacno. Biologija.

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    onda od čega bi se sastavljao život?Od ljudske slobode?
    Zasto da ne?

  15. #115
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Evo dako i ovo stigne u novine a Zvoncice
    Ja imam druga koji zivi zajedno sa svojom 'zenom' koja je trudna, kazem zenom jer nisu vjencani jos. Probali su skoro da se vjencaju u crkvu ali su bili vraceni jer to je grijeh. Ne znam sta ce dalje raditi.
    Nisam vidio da je neko vjencavan u crkvu a da je mlada trudna.
    Bogami sam ja prije par nedelja prisustvovala gradjanskom vjencanju para koji se sat prije vjencao u Manastiru Moraca...a mlada ne da je bila trudna, no...i$aaaaaa...mene samo zanima kako se jedan vjernik usudi da pod takvim uslovima udje u crkvu i vjenca se...ili to nijesu pravi vjernici nego pomodarstvo?

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Dobro ovoj se vidi naveliko da je trudna, a valjda i pop pita imate li kakve grehove da ispovijedite, onaj koji s'laze neka mu je prosto .
    I ja velim...inace, zasto ne bi mogla da se vjenca trudna mlada kad moze da se vjenca par koji je vec godinama u gradjanskom braku i ima djecu? Kakva je razlika?

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    Pa ko je više bio uz svoj narod u poslednjim pogubnim decenijama za naš narod od Crkve?

    ------------------------------------------

    Kao što kaže Zvončica zapali smo u težu digresiju iliti skrenuli sa teme,pa bi dobro bilo da joj se vratimo.!
    Crkva, koja ima vrlo jasne kanone a bogomi i zapovijesti bozije ne bi nikako mogla da stane iza zlocina svoga naroda, ili iza zlocina pojedinaca, pripadnika "svoga" naroda, ne bi smjela da velica generale koji su ubijali neduzan narod, a o popovima sa puskama necu ni da govorim...no, kao sto ustvrdismo, odosmo predaleko
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  16. #116
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    495
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Netacno. Istorija.
    To je tvoj lični stav prema Hristosu kao konkrektnoj istorijskoj ličnosti koja se objavila svijetu,ili šta?

    Netacno. Biologija.
    Biologija je nauka koja se bavi proučavanjem svijeta oko nas a čovjek je tvorac iste.Zar je moguće da ona nadvlada tvoračku moć čovjekovu?Jer ovom rečenicom daješ značaj biologiji koju je čovjek proglasio naukom,a samog čovjeka stavljaš u sijenci nauke...a čovjek je sama vasiona u sebi

    Zasto da ne?
    Pa ajde da predpostavimo da je tako.Ali ne vidim čovjeka tu kao ličnost...jer se gubi u velikom holokaustu ljudske slobode i izopačenosti.Sve nam je dato slobodu ali nam nije sve na korist.

  17. #117
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bijela, Crna Gora
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Evo dako i ovo stigne u novine a Zvoncice
    Ja imam druga koji zivi zajedno sa svojom 'zenom' koja je trudna, kazem zenom jer nisu vjencani jos. Probali su skoro da se vjencaju u crkvu ali su bili vraceni jer to je grijeh. Ne znam sta ce dalje raditi.
    Nisam vidio da je neko vjencavan u crkvu a da je mlada trudna.
    E ja ne mogu da shvatim kako rodjenje jednog novog zivota moze da bude grijeh...
    Put do zvijezda je samo etapa kruznog puta do sebe,i ako znas precicu nema potrebe da se puno lomatas po bespucima.Ne,bato.Stigao si cim krenes.Cilj nosis skriven pod kaputom,istetoviran na grudima kao metu.I eto ti.U tome je tajna.U tome je jedini trik.

  18. #118
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,903
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,430
    Thanked in
    2,230 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post

    Biologija je nauka koja se bavi proučavanjem svijeta oko nas a čovjek je tvorac iste.Zar je moguće da ona nadvlada tvoračku moć čovjekovu?Jer ovom rečenicom daješ značaj biologiji koju je čovjek proglasio naukom,a samog čovjeka stavljaš u sijenci nauke...a čovjek je sama vasiona u sebi

    Pa i čovjek je tvorac religije i koncepta boga. Zar je moguće da nadvladaju tvoračku moć čovjeka? Jer ovom rečenicom daješ značaj religiji i konceptu boga koje je čovjek proglasio sistemom vjerovanja, a samog čovjeka stavljaš u sjenku religije.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #119
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    505
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dadic View Post
    Jeronimo, ne vidim nista "cool" u ateizmu kao ni u poboznosti. svako ima slobodu da ne-vjeruje. za vecinu je bog jesus christ, za mene je to ipak jim morrison. besmrtan. i chuck norris, naravno :-)) ... Mislim da je nihil potpuno u pravu kad kaze da je brak stvar interesa. narocito danas. cast izuzecima.
    Ja se nadam,a i ubijedjen sam,da ce doc' vrijeme da vjerujes i u neke druge stvari.
    Ne sporim da je Morisonova muzika fenomenalna,ipak,nista osim toga mi se kod njega ne svidja.
    A to da se neko poput njega podize na nivo bozanstva mi je van pameti.Za Cak Norisa se slazem,normalno.
    Ja sam samo tu da vreme brze proleti...

  20. #120
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    To je tvoj lični stav prema Hristosu kao konkrektnoj istorijskoj ličnosti koja se objavila svijetu,ili šta?
    Kao prvo to nije moj licni stav, nego istorijska cinjenica. Kao drugo, ne tice se konkretno samog Hrista, vec cinjenice da on nije imao apsolutno nista sa nastankom Crkve - koja je u potpunosti ljudska tvorevina, i to stvorena na nimalo hriscanskim principima.

    Quote Originally Posted by Architect00 View Post
    Zar je moguće da ona nadvlada tvoračku moć čovjekovu?Jer ovom rečenicom daješ značaj biologiji koju je čovjek proglasio naukom,a samog čovjeka stavljaš u sijenci nauke...a čovjek je sama vasiona u sebi
    Mijesas babe i zabe. Ne moze "biologija" da nadvlada "covjeka", niti obrnuto. To nisu uporedni pojmovi. Sem toga, o tome nismo ni pricali.

    Ti si rekao da su ljudi prirodno skloni homoseksualzimu (i da ih valjda samo pravoslavlje od toga moze spasit), sto je jednostavno netacno.

    Quote Originally Posted by Architect00
    Ali ne vidim čovjeka tu kao ličnost...jer se gubi u velikom holokaustu ljudske slobode i izopačenosti.
    To na kraju zavisi od samog covjeka. Neko se gubi, neko opet i ne.

    Quote Originally Posted by Buba_mara
    E ja ne mogu da shvatim kako rodjenje jednog novog zivota moze da bude grijeh...
    Ne bih da zvucim pretjerano cinican, ali na planeti vec zivi blizu sedam milijardi zivota, i svaki od oko 150 novih zivota koji se rode svakog minuta predstavlja ogroman teret za covjecanstvo.

  21. #121
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bijela, Crna Gora
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    netacno.




    Ne bih da zvucim pretjerano cinican, ali na planeti vec zivi blizu sedam milijardi zivota, i svaki od oko 150 novih zivota koji se rode svakog minuta predstavlja ogroman teret za covjecanstvo.

    Ne znam za tebe, ja svoju djecu nikako necu smatrati teretom! Onaj ko misli da ce mu djeca predstavljati teret, ne treba da ih ima. Jednostavno rjesenje
    Put do zvijezda je samo etapa kruznog puta do sebe,i ako znas precicu nema potrebe da se puno lomatas po bespucima.Ne,bato.Stigao si cim krenes.Cilj nosis skriven pod kaputom,istetoviran na grudima kao metu.I eto ti.U tome je tajna.U tome je jedini trik.

  22. #122
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Vidis, poenta je u tome da za potrebe tvoje djece (podizanje, obrazovanje, socijalnu sigurnost itd isl) ne placas samo ti, vec svi poreski obveznici u drzavi, a indirektno i svi ljudi na svijetu. Ovo naravno ne bi bio problem kada bi populacija bila pravilno uravnotezena, ali to danas nije slucaj.

    Cak i samo to sto tvoja djeca disu, jedu, piju i trose mnoge druge resurse na planeti koji nisu bas obnovljive prirode i ne mogu da zadovolje prirastaj od ~7,000,000 ljudi mjesecno znaci da u teoriji nikome nije svejedno da li ces ti imati dvoje ili sedmoro djece.

  23. #123
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buba_mara View Post
    E ja ne mogu da shvatim kako rodjenje jednog novog zivota moze da bude grijeh...
    Nije to grijeh, grijeh je imati seksualne odnose prije braka.

  24. #124
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bijela, Crna Gora
    Posts
    1,000
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Nije to grijeh, grijeh je imati seksualne odnose prije braka.
    Znaci grijeh je imati dijete ako nisi u braku? Tesko da ces drugacije prirodnim putem dobiti dijete. Ili ja nisam upucena u neke nove metode
    Put do zvijezda je samo etapa kruznog puta do sebe,i ako znas precicu nema potrebe da se puno lomatas po bespucima.Ne,bato.Stigao si cim krenes.Cilj nosis skriven pod kaputom,istetoviran na grudima kao metu.I eto ti.U tome je tajna.U tome je jedini trik.

  25. #125
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Bogami sam ja prije par nedelja prisustvovala gradjanskom vjencanju para koji se sat prije vjencao u Manastiru Moraca...a mlada ne da je bila trudna, no...i$aaaaaa...mene samo zanima kako se jedan vjernik usudi da pod takvim uslovima udje u crkvu i vjenca se...ili to nijesu pravi vjernici nego pomodarstvo?

    I ja velim...inace, zasto ne bi mogla da se vjenca trudna mlada kad moze da se vjenca par koji je vec godinama u gradjanskom braku i ima djecu? Kakva je razlika?
    Ja mislim da bracni par koji udje sa grijehom u brak pred Bogom nije veliko pitanje ako se 'pokaju' i odluce da zive nakon toga pobozno.
    lai je problem sto to niej tako i ljudi nastave sa nemoralnim zivotom, i onda ima ona logike ona tvoja prica o pomodarstvu.
    Mada ruku na srce nije takvo crkveno vjencanje jedini primjer savremenog pomodarstva u svim sferama zivota.

    Zato te stavri treba prepustiti crkvi i teolozima, i ko oce pobozno da zivi nek savjetuje njih.

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Da li angazovati agenciju ili sami organizovati vjencanje?
    By supernova in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 246
    Last Post: 12-04-08, 08:27
  2. Petar Lukovic - Crkveno bdenje nad sexualnim životom nacije
    By HIGHLANDER in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 05-03-05, 08:28

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •