Page 5 of 12 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 280

Thread: Zborimo crnogorski

  1. #101
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    shta to matica crnogorska radi za godinu dana?
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  2. #102
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    formulirali su crnogorski pravopis i gramatika
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  3. #103
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    aha...znachi toliko im treba da naprave jedan sasvim novi jezik....ja sam preodushevljen njihovom sposobnoscu,brzinom,a prije svega profesionalnoshcu....mogu misliti na shta ce to da lichi....
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  4. #104
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa tesko rabota je braticu
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  5. #105
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    trenutno nam jezik rade troje ljudi i to :

    prof teorije knjizevnosti(sada je struchnjak za CG jezik....ironija???)

    lingvista

    doktor crnogorskog jezika koji je doktorirao u Zagrebu na dijalektu podgorichkih muslimana

    moje lichno mishljenje je da su nekompetentni za tako neshto...

    koliko prochitah nedje,da bi se jezik proglasio, potrebno je da bude 20-30% drugaciji,otuda i potreba za slovima koja su praktichno izumrla sa izuzetkom onog $ a da ne pricham o tome da ako sam dobro upucen vec napravljen smjer na fakultetu u NK za jezik koji nema ni gramatike a chini mi se da ima rechnik dzepne velichine koji vidjeh u gradskoj knjizari u centru.

    ja jesam za to da imamo svoj jezik...ali nisam za ovo nasilno proguravanje nechega shto je izumrlo samo da bi se jezik mogao nazvati crnogorskim....

    takodje,da se razumijemo...nemam ja nishta protiv njih....samo ako vec treba da crnogorski jezik bude standardizovan....ja ne zelim da bude ovakav kakvim su ga oni zamislili....

    isto tako,volio bih da mi ovi so callled crnogorci nabroje bar po 5 primjera za slova koja zele da uvedu sa izuzetkom $ jer je ono najrasprostranjenije...
    Ne znam ko je cclan tijeh komisija, ali sam i pokrenuo ovu temu da mi reccemo ssto mislimo vezano za crnogorski jezik. Nijesam zzelio odje razpravljat da li cg jezik postoji vecc kako bi trebalo da izgleda. Ti si bar on topic, ako nissta drugo.
    Najprije, ne bih sudio tako o cclanovima komisije dok ne vidimo ssto su uccinjeli.
    Ccuo sam i ja da postoje namjere ubaccivanja joss tri nova znaka za neke osobene nasse glasove, ali bih se slozzio s tobom da sem $ nijedan drugi glas ne zasluzzuje zaseban znak. Ali, $ obavezno.
    Takodje, ne mislim da treba posezat za nekijem davno nestalijem arhaizmima, ali sam svakako za to da zzivi cg jezik bude tema standarda, makar taj jezik bio nepoznat nassijem diccnijem gradjanima. To ssto se srbski dobro ukorijenio nije razlog odricat se nassega jezika, jer ako su brojne generacije prije nas mogle pod prisilom vlasti uccit srbski, a zaboravljat crnogorski, mi bi mogli obrnut smjer te nauccit (ko nije) nass jezik koji se joss ponedje u CG zbori, a srbski i ne moramo zaboravljat, ako ne zzelimo. I sramota je uccenje vlastitoga jezika smatrat prisilom! To bi ni trebalo bit na ponos!
    Svoj jezik mozzemo zvat kako zzelimo, standardizovat ga kako zzelimo i svak se prema tome mora ravnat u CG. I izvan CG. A, kako cce ga tamo ko zvat, kako i da li cce ga izuccavat, nije nassa briga.
    A, znaveno je odavna e smo skloni stidjet se i svoje kulture i svojega jezika, ssto visse zbori o nama samijema. Bez svoje kulture i svojega jezika biccemo izbrisani s mape Evrope. Ne vrijedi nam prazno crnogorstvo, ako se pod tijem imenom ne nalazi nass duh, nassa povijest, nassa knjizzevnost, nassa kultura. Pa, i ako se pomuccimo malo, imademo i zassto!
    Inacce, rijeccnik svakojega jezika prepun je tudjica, posebno srbskoga jezika. Isti je joss za VuSteKa "obogaccen" brojnijem kroatizmima, a to je ccinjeno do dana danassnjega. Razlike izmedju srbskoga i hrvatskoga nijesu vecce no izmedju crnogorskoga i bilo kojega od ova dva jezika. Zato budi spokojan.
    Last edited by DesertFox; 08-08-08 at 00:05.

  6. #106
    Join Date
    May 2008
    Posts
    178
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    lele, lele....

    strane srpske riječi u crnogorskome jeziku...

    a što neću čuti ođe....
    Serbien Uber Ales!

  7. #107
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    A, znaveno je odavna e smo skloni stidjet se i svoje kulture i svojega jezika, ssto visse zbori o nama samijema. Bez svoje kulture i svojega jezika biccemo izbrisani s mape Evrope. Ne vrijedi nam prazno crnogorstvo, ako se pod tijem imenom ne nalazi nass duh, nassa povijest, nassa knjizzevnost, nassa kultura. Pa, i ako se pomuccimo malo, imademo i zassto.
    Ne stidim se ni svog jezika ni svoje kulture (da se razumijemo, mislim na crnogorski jezik i kulturu).

    Stidim se samo tvoje kulture i stidim se cinjenice da medju mojim sunarodnicima postoje ljudi koji ce radi svojih frustracija i patoloske potrebe za dokazivanjem nacionalne pripadnosti (sto se javlja samo kod ljudi koji su nesigurni sami u sebe) napraviti sprdnju i od jezika i od kulture i od naroda da bi zadovoljili svoje primitivne potrebe i da bi se oni mogli osjecati Crnogorcima.

    Na svu srecu, takvih ljudi (bar po ovom pitanju) ima zanemarljivo malo. Stavise, tvoja prica bi bila i komicna da ne vrijedja upravo crnogorski narod i kulturu - a samim tim i mene.

    Ne vrijedi nam prazno Crnogorstvo? Meni moje vrijedi sasvim dovoljno, a tebi svaka cast - nasao si kakvim ces glupostima popuniti svoje "Crnogorstvo". Odmah se vidi da tu ima dosta praznina koje treba popuniti.
    Last edited by MadGod; 08-08-08 at 18:30.

  8. #108
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ne stidim se ni svog jezika ni svoje kulture (da se razumijemo, mislim na crnogorski jezik i kulturu).

    Stidim se samo tvoje kulture i stidim se cinjenice da medju mojim sunarodnicima postoje ljudi koji ce radi svojih frustracija i patoloske potrebe za dokazivanjem nacionalne pripadnosti (sto se javlja samo kod ljudi koji su nesigurni sami u sebe) napraviti sprdnju i od jezika i od kulture i od naroda da bi zadovoljili svoje primitivne potrebe i da bi se oni mogli osjecati Crnogorcima.

    Na svu srecu, takvih ljudi (bar po ovom pitanju) ima zanemarljivo malo. Stavise, tvoja prica bi bila i komicna da ne vrijedja upravo crnogorski narod i kulturu - a samim tim i mene.

    Ne vrijedi nam prazno Crnogorstvo? Meni moje vrijedi sasvim dovoljno, a tebi svaka cast - nasao si kakvim ces glupostima popuniti svoje "Crnogorstvo". Odmah se vidi da tu ima dosta praznina koje treba popuniti.
    Zastranio si popriliccno. Vrijedjanje je najccesscci naccin 'odgovora' kad presussi argumentacija. Tebe sretno tvoje 'crnogorstvo' (prazna ljusstura, bez iccega crnogorskoga, sem imena samoga). Sam si odabra i ne mislim ti smetat. Zato ti mene pussti moju kulturu, moje frustracije, moje patolosske potrebe... A, ja ccu tebe tvoje. Possteno?

  9. #109
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Stavise, tvoja prica bi bila i komicna da ne vrijedja upravo crnogorski narod i kulturu - a samim tim i mene.
    Najozbiljnije, da li bi mogao da objasniš ovaj stav? Zanima me zato što ne bih voleo da ja nekog nesvesno vređam. Šta je uvredljivo u priči desertfoxa?

  10. #110
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bgogy View Post
    lele, lele....

    strane srpske riječi u crnogorskome jeziku...

    a što neću čuti ođe....
    Vidiss, dobro si reka, "strane srpske riječi u crnogorskome jeziku", jer ako nijesu strane, onda je to srbski jezik. No, da si dobro ccita vidio bi da ja to nijesam uobsste reka, no "rijeccnik svakojega jezika prepun je tudjica, posebno (rijeccnik) srbskoga jezika". Mozzda nije najzgodnije recceno, ma svakojako ne pisse ni 'crnogorski jezik' ni 'tudjice iz srbskoga jezika'. To si sam smislio. A, ccim je i tebe palo na um, ima tu neccega.

  11. #111
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox
    Possteno?
    Posteno.

    Onda ocekujem da se ubuce uzdrzis od komentara tipa onoga da se ljudi stide svoje kulture, jezika i tradicije samo zato sto ne dijele tvoje misljenje i ne prihvataju tvoje vidjenje crnogorskog jezika.

    I da se u jos necemu razumijemo - cisto objektivnosti radi. Jezik kojim ti pises bice crnogorski onog trenutka kad kao takav bude i zvanicno usvojen i primjenjivan, i ni trenutka ranije. Do tog trenutka to je samo nabacani skup arhaizama, lokalizama i katastrofalno lose gramatike.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Najozbiljnije, da li bi mogao da objasniš ovaj stav? Zanima me zato što ne bih voleo da ja nekog nesvesno vređam. Šta je uvredljivo u priči desertfoxa?
    Sto se vrijedjanja tice, detaljnije od ovoga sto upravo odgovorih DesertFox-u gore ne bih mogao objasniti.

    Sto se ostalog tice, prilicno me iznenadjuju tvoji stavovi (bar na nacin na koji sam ih ja razumio) po ovom pitanju. U stvari toliko da sam u pocetku bio ubijedjen da su ironicni, mada ni sad nisam pretjerano siguran da nisu. Bar s obzirom na tvoj odnos prema ispraznom nacionalistickom zanosu (koji dijelim).

    Na stranu to, rewind jezika za nekih 150 godina unazad da bi se "ispravilo" nesto sto je istorija nacinila "krivim" je neprirodan i nemoguc proces. Samim tim sto je neprirodan i nemoguc, ova prica je sto se mene tice degradirana na izlive laznog nacionalizma u cilju dokazivanja da je neko veci "Crnogorac" od drugih, i kako su svi ostali zastranili i, na neki nacin, necisti.

    Istorija i politika na stranu, jezik je nesto sto evoluira i sto se razvija - u datim drustvenim uslovima. Ni meni se ti uslovi, istorijska i politicka pozadina koja je uticala na formiranje jezika kojim govorimo danas i koga zovemo crnogorskim, ne svidjaju nista vise nego DesertFox-u. No, svidjali se nama ti uslovi ili ne, to je nepovratan proces. Nasa istorija je izgradila nas jezik ovakav kakav danas jeste. Kao sto ne mozemo brisati djelove istorije koji nam se danas ne svidjaju, pa ni one kojih se gnusamo, ne mozemo to isto ciniti ni sa jezikom.

  12. #112
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Posteno.

    Onda ocekujem da se ubuce uzdrzis od komentara tipa onoga da se ljudi stide svoje kulture, jezika i tradicije samo zato sto ne dijele tvoje misljenje i ne prihvataju tvoje vidjenje crnogorskog jezika.

    I da se u jos necemu razumijemo - cisto objektivnosti radi. Jezik kojim ti pises bice crnogorski onog trenutka kad kao takav bude i zvanicno usvojen i primjenjivan, i ni trenutka ranije. Do tog trenutka to je samo nabacani skup arhaizama, lokalizama i katastrofalno lose gramatike.



    Sto se vrijedjanja tice, detaljnije od ovoga sto upravo odgovorih DesertFox-u gore ne bih mogao objasniti.

    Sto se ostalog tice, prilicno me iznenadjuju tvoji stavovi (bar na nacin na koji sam ih ja razumio) po ovom pitanju. U stvari toliko da sam u pocetku bio ubijedjen da su ironicni, mada ni sad nisam pretjerano siguran da nisu. Bar s obzirom na tvoj odnos prema ispraznom nacionalistickom zanosu (koji dijelim).

    Na stranu to, rewind jezika za nekih 150 godina unazad da bi se "ispravilo" nesto sto je istorija nacinila "krivim" je neprirodan i nemoguc proces. Samim tim sto je neprirodan i nemoguc, ova prica je sto se mene tice degradirana na izlive laznog nacionalizma u cilju dokazivanja da je neko veci "Crnogorac" od drugih, i kako su svi ostali zastranili i, na neki nacin, necisti.

    Istorija i politika na stranu, jezik je nesto sto evoluira i sto se razvija - u datim drustvenim uslovima. Ni meni se ti uslovi, istorijska i politicka pozadina koja je uticala na formiranje jezika kojim govorimo danas i koga zovemo crnogorskim, ne svidjaju nista vise nego DesertFox-u. No, svidjali se nama ti uslovi ili ne, to je nepovratan proces. Nasa istorija je izgradila nas jezik ovakav kakav danas jeste. Kao sto ne mozemo brisati djelove istorije koji nam se danas ne svidjaju, pa ni one kojih se gnusamo, ne mozemo to isto ciniti ni sa jezikom.
    Uz zzaljenje, moram recc da svi Crnogorci koje znam (a ne mogu se sad $etit niti jednoga izuzetka) doma zbore jednijem, a javno drugijem jezikom. Ti to zovess kulturom, ja to zovem stidom ssto nam se jezik eto razlikuje od ovoga uvezzenog iz Beograda i naknadno ijekaviziranoga. Dakle, ne zborim o mojemu missljenju i mojemu vidjenju, niti o mojemu jeziku, no o prostome faktu. U pravu si jedino da ovo jest moj crnogorski jezik, upravo stoga ssto ne postoji standard, pa otuda nemass pravo sudit o mojoj gramatici. Kad budem pisa "srbskijem jezikom ijekavskoga izgovora" kojega ti nazivljess crnogorskijem onda se mozzess bavit mojom gramatikom. I, naravno, ako ti tudji jezik mozzess zvat crnogorskijem, mogu i ja svoj vlastiti zvat kako zzelim. Oli ti imass neka vecca prava?
    I ne trebuje ti rewind od 150 godina kako bi spozna e se crnogorski recce nijesam, a ne nisam. Sad me uvjeri kako se ne stidiss svojega jezika.

  13. #113
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post

    Sto se vrijedjanja tice, detaljnije od ovoga sto upravo odgovorih DesertFox-u gore ne bih mogao objasniti.

    Sto se ostalog tice, prilicno me iznenadjuju tvoji stavovi (bar na nacin na koji sam ih ja razumio) po ovom pitanju. U stvari toliko da sam u pocetku bio ubijedjen da su ironicni, mada ni sad nisam pretjerano siguran da nisu. Bar s obzirom na tvoj odnos prema ispraznom nacionalistickom zanosu (koji dijelim).

    Na stranu to, rewind jezika za nekih 150 godina unazad da bi se "ispravilo" nesto sto je istorija nacinila "krivim" je neprirodan i nemoguc proces. Samim tim sto je neprirodan i nemoguc, ova prica je sto se mene tice degradirana na izlive laznog nacionalizma u cilju dokazivanja da je neko veci "Crnogorac" od drugih, i kako su svi ostali zastranili i, na neki nacin, necisti.

    Istorija i politika na stranu, jezik je nesto sto evoluira i sto se razvija - u datim drustvenim uslovima. Ni meni se ti uslovi, istorijska i politicka pozadina koja je uticala na formiranje jezika kojim govorimo danas i koga zovemo crnogorskim, ne svidjaju nista vise nego DesertFox-u. No, svidjali se nama ti uslovi ili ne, to je nepovratan proces. Nasa istorija je izgradila nas jezik ovakav kakav danas jeste. Kao sto ne mozemo brisati djelove istorije koji nam se danas ne svidjaju, pa ni one kojih se gnusamo, ne mozemo to isto ciniti ni sa jezikom.
    Ja mogu misliti da je nešto anahrono, ali nisam i neću okretati leđa realnosti. Jezik je suviše bitna stvar, i van priča o nacijama i identitetu itd, i nisam bio ironičan. Jezikom se koristimo svaki dan i jezik je osnovni stub lične i kolektivne kulture. Elem, problem ipak postoji i vi ćete morati da ga privedete kraju, ne samo stavljanjem jezika u ustav. Problem je (kako ja vidim), što se ne zna šta je to u stvari crnogorski jezik. I da sam neutralan po ovom pitanju kao što nisam, da sam npr. rođen u Australiji ovo bi i dalje meni bila dovoljno zanimljiva tema.

    U vezi tih 150 godina, pa nije to toliko strašno. Jezik se stalno menja, kao što si i rekao, a krupnije jezičke promene pa i jezičke revolucije su vrlo moguće. Jedna generacija bude malo i tamo i vamo, već sledeća veselo parla šta god se uči u školi i daje na tv, tako da se ne bih složio da je to nepovratan proces.

    Možda si čitao ranije na forumu je bilo sličnih tema, ja sam uvek imao stav da nije u redu govoriti istovremeno "sr i cg su isti jezik" i "sr i cg su 2 različita jezika", u zavisnosti od potreba. Ne može baš sve biti predmet dnevne politike. Govorio sam da će to stvoriti konfuziju kod jednog dela ljudi, i Crnogoraca i Srba i drugih koji govore tim jezikom ili jezicima. To mi je bezveze i onda kad vidim desertfoxa koji za promenu ima 100% jasan pristup, ne preskače stvari niti to pokušava, skicira na svoj način sadašnju situaciju, to mi deluje kao osveženje. A i njegov jezik je svež, drugačiji je od mog ali ga razumem a i on se očigledno fino služi istim, ne vidim ništa veštačko tu. Rekao bih da se radi o veoma izražajnom jeziku, bez ikakve ironije.

  14. #114
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    moram recc da svi Crnogorci koje znam (a ne mogu se sad $etit niti jednoga izuzetka) doma zbore jednijem, a javno drugijem jezikom.
    Moze biti, ali ako govore (i sto je mnogo vaznije, pisu) kao ti, onda moram predpostaviti da zivis negdje vrlo daleko od mene (samim tim i Crne Gore), i/ili da poznajes vrlo malo Crnogoraca, i/ili da zivis u nekom svom svijetu i pricinjavaju ti se stvari koje sa realnoscu nemaju veze.

    Inace, to sto ljudi sirom svijeta govore drugacije u "narodu" i u javnosti ili zvanicnim prilikama (ili u pisanom obliku) nije nista novo niti neprirodno. Pomiri se s tim. Po tvom rezonovanju, ne bi postojao narod koji se ne stidi svog jezika.

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    I, naravno, ako ti tudji jezik mozzess zvat crnogorskijem, mogu i ja svoj vlastiti zvat kako zzelim. Oli ti imass neka vecca prava?
    Tudji jezik? Nece biti. Ja pisem i govorim zvanicni jezik ove drzave, po pravilima po kojima se on danas uci u skolama. Ako je tebi zvanicni jezik u Crnoj Gori "tudji" - to je tvoj problem.

    Kad sva ova farsa bude zavrsena i kad se konacno usvoje pravopis i gramatika, taj jezik ce sasvim izvjesno biti daleko slicniji ovom mom nego tom tvom. Ali o tom po tom.

    Do tog trenutka, gramaticki ispravni crnogorski jezik (definisan kao zvanicni u Ustavu) je onaj koji je aktuelan i koji se uci u skolama, na kojem je pisan Ustav. Ovo nije siva zona, i nije zona bez pravila gdje svako moze tvrditi da je ispravno ono sto mu padne na pamet.

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    I ne trebuje ti rewind od 150 godina kako bi spozna e se crnogorski recce nijesam, a ne nisam. Sad me uvjeri kako se ne stidiss svojega jezika.
    Ja tebe da uvjeravam? Imas previsoko misljenje o sebi.

    Budi siguran da cu se, od onoga trenutka kad u rjecniku crnogorskog jezika bude stajala rijec "nijesam" (a da ujedno "nisam" nije jednako pravilan oblik), i ja pridrzavati tog pravila. Za razliku od tebe, ja necu izvrtati svoj jezik nekim sopstvenim, umisljenim pravilima za koja sam ja odlucio da postoje.

    Quote Originally Posted by ssin
    U vezi tih 150 godina, pa nije to toliko strašno. Jezik se stalno menja, kao što si i rekao, a krupnije jezičke promene pa i jezičke revolucije su vrlo moguće. Jedna generacija bude malo i tamo i vamo, već sledeća veselo parla šta god se uči u školi i daje na tv, tako da se ne bih složio da je to nepovratan proces.
    Mijenja se, evoluira, i sasvim je sigurno da mi za 100, pa ni za 50 godina necemo vise govoriti kao sto (vecinski) govorimo danas. Jezik ce i dalje evoluirati. Ali postoji razlika izmedju revolucije i evolucije. Jezicke revolucije ovakvog obima obimu nisu moguce (prihvaticu da jesu onda kad budem cuo za konkretan primjer tako necega). Povratak 150 godina u proslost, u trenutku kada zanemarljivo malo ljudi uopste koristi jezik slican onome sto DesertFox predlaze, je jos visi stepen jezicke revolucije, za koji sam tek ubijedjen da je nemoguc.

    Rasprave radi, recimo da i nije nemouce i nije "nista strasno". Zbog cega bi mi to radili? Opet u trenutku kada se takvim jezikom u sadasnjici niko ne sluzi, zbog cega pokretati takvu revoluciju? Tvrdis da ne moze sve biti predmet dnevne politike, ali vidis - politika (iako ne bas dnevna) bi upravo bila jedini moguci razlog za tako nesto. Ne bi to bilo ni tradicije ni kulture radi - jer svakom ozbiljnom bi trebalo biti jasno da ocuvanje tradicije i kulture ne zahtijeva ovakve radikalne korake.

    Quote Originally Posted by ssin
    Možda si čitao ranije na forumu je bilo sličnih tema, ja sam uvek imao stav da nije u redu govoriti istovremeno "sr i cg su isti jezik" i "sr i cg su 2 različita jezika", u zavisnosti od potreba. Govorio sam da će to stvoriti konfuziju kod jednog dela ljudi, i Crnogoraca i Srba i drugih koji govore tim jezikom ili jezicima. To mi je bezveze i onda kad vidim desertfoxa koji za promenu ima 100% jasan pristup, ne preskače stvari niti to pokušava, skicira na svoj način sadašnju situaciju, to mi deluje kao osveženje.
    Trebao sam predpostaviti da u tom grmu lezi zec. Mada ne vidim kako ta tema ima veze sa onim o cemu mi ovdje pricamo. Ta dva jezika su definisana kao ta dva jezika, i tu je kraj svake price po tom pitanju. Ova prica nema ama bas nikakve veze sa srpskim jezikom na bilo kom nivou. Ili hoces da kazes da bi mi morali da mijenjamo svoj jezik kojim pisemo i govorimo samo zato sto on zvuci slicno srpskom? Ako ti to vec smeta ili izaziva konfuziju, onda sugerisi sopstvenim sunarodnicima da oni promijene svoj, po mogucnosti u onakav kakav je bio prije 150 godina, generacija tamo - generacija 'vamo, nista strasno zar ne?
    Last edited by MadGod; 08-08-08 at 22:54.

  15. #115
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    Uz zzaljenje, moram recc da svi Crnogorci koje znam (a ne mogu se sad $etit niti jednoga izuzetka) doma zbore jednijem, a javno drugijem jezikom.
    jedan njemacki naucnik je sredinom XIX vijeka posao u Ameriku da izucava zivot i obicaje tamosnjih Indijanaca. Nakon povratka, objavio je knjigu, u kojoj je jedan od najzanimljivijih detalja bio zakljucak da svi Indijanci, kad jasu konje - jasu u koloni, jedan za drugim.


    Ovaj stav, vjerovatno zbog svoje specificnosti i intrigantnosti, je povukao za sobom najvise kontraverzi - jer se na kraju ispostavilo da je najbolje oslikavao naucni metod mladjanog njemackog naucnika.

    Naime, kad su ga upitali - kako je dosao do tog zakljucka, da Indijanci, kad jasu konje - jasu jedan za drugim, u koloni... On je spremno i bez zadrske, s ponosom cak, odgovorio da su tako jahala jedina dva Indijanca koja je vidio tokom svog boravka u Americi...
    Vecina ljudi je zla

  16. #116
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Mijenja se, evoluira, i sasvim je sigurno da mi za 100, pa ni za 50 godina necemo vise govoriti kao sto (vecinski) govorimo danas. Jezik ce i dalje evoluirati. Ali postoji razlika izmedju revolucije i evolucije. Jezicke revolucije ovakvog obima obimu nisu moguce (prihvaticu da jesu onda kad budem cuo za konkretan primjer tako necega).
    Standardizacija srpskog jezika u Srbiji i Crnoj Gori ti je odličan primer. Revolucija, malo je reći.

    Povratak 150 godina u proslost, u trenutku kada zanemarljivo malo ljudi uopste koristi jezik slican onome sto DesertFox predlaze, je jos visi stepen jezicke revolucije, za koji sam tek ubijedjen da je nemoguc.
    Koliko ja shvatam radi se o težnji da se da sadašnji govor Podgorice, dakle današnjeg glavnog grada, najnaseljenije urbane celine i političkog centra, i Cetinja - tradicionalne prijestonice i kulturnog centra prevede u jezički standard zvaničnog crnogorskog jezika. Kad govorimo o 150 godina ja uopšte nisam mislio na vraćanje 150 godina unazad, nego sam mislio na nešto što nije urađeno tada a neko želi da uradi sada - legitimno. Ako je broj ljudi koji govore tim zetskim dijalektom zanemarljivo mali, onda sam ja u zabludi i izvinjavam se.

    Rasprave radi, recimo da i nije nemouce i nije "nista strasno". Zbog cega bi mi to radili? Opet u trenutku kada se takvim jezikom u sadasnjici niko ne sluzi, zbog cega pokretati takvu revoluciju? Tvrdis da ne moze sve biti predmet dnevne politike, ali vidis - politika (iako ne bas dnevna) bi upravo bila jedini moguci razlog za tako nesto. Ne bi to bilo ni tradicije ni kulture radi - jer svakom ozbiljnom bi trebalo biti jasno da ocuvanje tradicije i kulture ne zahtijeva ovakve radikalne korake.
    Vidi, ja nisam za revoluciju samo kažem da je to moguće i da su takve težnje legitimne. Da se ja pitam, u CG ostavio bih ime onako kako je bilo, srpski jezik, - ako ne postoji namera da se menja standard. Ako postoji ta namera, ja sam za ovaj zetski dijalekat jer mi se sviđa kako zvuči i dovoljno je osoben a pritom nije ni previše različit od sadašnjeg standarda. Ali ja nemam nikakvog uticaja na to, samo mogu da dam svoje iskreno mišljenje.

    Ta dva jezika su definisana kao ta dva jezika, i tu je kraj svake price po tom pitanju. Ova prica nema ama bas nikakve veze sa srpskim jezikom na bilo kom nivou.
    Veruješ li ti u ovo? Ja ne verujem da ti sam veruješ. Kandiduj se što pre negde makar za opštinskog odbornika, imaćeš dobru političku karijeru. Ništa vi niste definisali nego ste promenili ime srpskog jezika.

    Ili hoces da kazes da bi mi morali da mijenjamo svoj jezik kojim pisemo i govorimo samo zato sto on zvuci slicno srpskom? Ako ti to vec smeta ili izaziva konfuziju, onda sugerisi sopstvenim sunarodnicima da oni promijene svoj, po mogucnosti u onakav kakav je bio prije 150 godina, generacija tamo - generacija 'vamo, nista strasno zar ne?
    Kod mene nema apsolutno nikakve konfuzije, nego kod vas u Crnoj Gori. Sami ste je izazvali, sami ćete se i vaditi iz nje uprkos tendenciji da se pravite Englezi. Neki kao Krivokapić su se već proslavili izjavama tipa "da nikad nije postojao srpski jezik u CG", ja naravno sve to uredno beležim kao Broj 1 iz Alan Forda u svoju crnu knjižicu. :mrgreen:
    Last edited by ssin; 09-08-08 at 00:47.

  17. #117
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    neđe
    Posts
    225
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka ti cast DesertFox, skidam kapu brate

    Ako si Crnogorac moras pricati kao Crnogorac, ne kao ijekavski srbijanac jbg

    Crnogorski je taj jezik nasi djedovi su zborili jedino to, ako hoces da nazivas jezik koji sad pricas "Crnogorski" onda si glup jer taj jezik (MaddGod) je stvoreno oko 1918 u Crnoj Gori kada srbija je nas okupirala! Jbg ovi pseudo-crnogorci su postali janicari pravi...
    "Kad slučajno zaželiš radit, śedi, pričekaj, viđećeš, proćiće te."

  18. #118
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Standardizacija srpskog jezika u Srbiji i Crnoj Gori ti je odličan primer. Revolucija, malo je reći.
    Ne bas. Takva revolucija odigrala se svuda u onom trenutku u istoriji kada se jezik definisao i standardizovao. Za Crnogorce je naravno lose sto oni u tom istorijskom trenutku nisu sami za sebe zavrsili taj posao i definisali "naski" (kako su ga do tada zvali). Ali opet - to je proslost koja se danas ne moze mijenjati. Za jezicku revoluciju kada vec postoji ustanovljen i definisan jezik koji se nasiroko koristi jos nisam cuo.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Koliko ja shvatam radi se o težnji da se da sadašnji govor Podgorice, dakle današnjeg glavnog grada, najnaseljenije urbane celine i političkog centra, i Cetinja - tradicionalne prijestonice i kulturnog centra prevede u jezički standard zvaničnog crnogorskog jezika.
    Onda si u zabludi. Neki od termina iz DesertFox-ovog vokabulara se koriste u govoru - klasika tipa nidje, nijesam i slicno - i tu svaka slicnost prestaje.

    Govor u ovako sklopljenoj cjelini i kombinaciji sa oblicima rijeci i izraza koje se bukvalno vise ne koriste (tipa "ja mnim e" ili "javnijeh" i jos mnogo cega). DesertFox bi, u Crnoj Gori u kojoj ja zivim, sa ovakvim govorom zvucao isto toliko smijesno kao kad bi ti uzeo da danas u drustvu oponasas jezicki stil Garasanina ili Pasica - a vjerovatno i vise od toga.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Da se ja pitam, u CG ostavio bih ime onako kako je bilo, srpski jezik, - ako ne postoji namera da se menja standard.
    Kakve to veze ima jedno s drugim?

    Jezik je pravo, vlasnistvo, svojstvo jednog naroda, kakav god taj jezik bio sam po sebi. Ime jezika definise to pravo i svojstvo. Odnos, slicnost i razlike izmedju tog jezika i bilo kog drugog tu ne igraju nikakvu bitnu ulogu.

    Niko nema autorsko pravo na jezik. Stav da bi mi trebali ili da govorimo srpski ili da definisemo jezik dovoljno razlicit od srpskog da bi po tvom misljenju "zasluzio" sopstvetno ime je po meni nametljiv i neprihvatljiv.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Kod mene nema apsolutno nikakve konfuzije, nego kod vas u Crnoj Gori. Sami ste je izazvali, sami ćete se i vaditi iz nje uprkos tendenciji da se pravite Englezi. Neki kao Krivokapić su se već proslavili izjavama tipa "da nikad nije postojao srpski jezik u CG", ja naravno sve to uredno beležim kao Broj 1 iz Alan Forda u svoju crnu knjižicu. :mrgreen:
    Krivokapic je rodjen konfuzan i prica jugoslovenskim jezikom (mozda nam je zbog toga toliko nerazumljiv), pa je najbolje da njega ostavimo po strani. Ne mogu ja da ogovaram za sve bisere politicara i javnih licnosti koje si cuo, ali imaj u vidu da su Rankovi biseri po tom pitanju bili dio price prije usvajanja Ustava, kao i to da je Ranko politicar.

    Danas je ta konfuzija za koju pokusavas da mi dokazes da u Crnoj Gori postoji zavrsena prica samim definisanjem crnogorskog jezika kao zvanicnog u Ustavu. Konacna tacka na tu pricu bice stavljenja usvajanjem gramatike i pravopisa. Tu nema niti konfuzije niti problema iz kog se treba vaditi, vec je to jednostavni proces koji treba privesti kraju, i cista formalnost oko koje se malo ko u Crnoj Gori danas opterecuje.

  19. #119
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    86
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja neznam sta je tu toliko komplicirano.
    za vrime stare yuge jezicki standard je bio Hrvatskosrpski.

    sad kad vise nema yuge i kad su bivse republike
    samostalne svaka republika i svaki juzno-slavenski narod
    ima pravo da svoj jezik zove po svojoj etniji.

  20. #120
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nekijema morass crtat kako bi mogli shvatit neke neupitne istine.
    A, istina je prosta: Od 1918. u CG se ucci srbski jezik, a od '45. srbskohrvatski (manje-visse). Sastavni dio te istine je da je iz jezika kojemu nas uccahu po sskola proccerana svaka crnogorska posebnost! I sad mi neki Crnogorci(?) zbore kako sad vazzecci jeziccki standard, kojega vlast podpuno neosnovano nazva crnogorskijem, dopussta "i jednu i drugu varijantu"!?
    Istina je da taj standard zapravo ne dopussta nissta crnogorsko osim ijekavice i dvije rijecci sjutra i nijesam. Sve ostalo je tijem standardom zabranjeno! I crnogorski ablativ, i nemijenjanje brojeva, i promjena musskijeh imena, i razni genitivi, i razne deklinacije..
    Sve ssto nije prikladno ili srbskome ili hrvatskome jeziku! Akcentuacija crnogorskijeh prezimena ccak pripodobljena je srbskoj akcentuaciji i visse se i ne prezivamo ka nassi djedovi! Leksika je "proccissccena" i sve ssto je ccisto crnogorsko proglasseno je lokalizmom i ka takvo moglo se nacc samo u beletristiku.

    Nikoga ja neccu ccerat odricat se toga srbskoga jezika, ali ccu uvijek osporavat pravo da ga crnogorskijem nazivlju. Jer u njemu nema niccesa ssto je crnogorsko i niccije visse. Sasvijem mu pristaje doskorassnji naziv.
    Isto tako niko mene necce zabranit zborit po svojemu. I taj jezik zvat crnogorskijem. Mozzda je i mrtav, ali je crnogorski!!!
    Svakojako da Vlada ne bi pravila komisije ako nije namjerna nessto mijenjat. Moje je pravo nadat se e cce sve ono crnogorsko ssto je joss zzivo u jeziku ucc u taj novi standard, a posljednja je stvar koja bi me $ekirala occe li se ko morat odrijecat miloga mu srbskoga jezika kojega bi tako lijepog rado posvojio i nazva crnogorskijem.
    Razumije se, ne mora mene niko objassnjavat svoje postupke, ma mi ne mozze zabranit nasmijat se ccinjenici da mu je milo crnogorsko ime jezika, ali ne i jezik sam! Jezik je kulturna basstina jednoga naroda, a ne samo puko sredstvo sporazuma. Ta basstina posstuje se uccenjem, a ne metanjem u rave kakovoga muzeja. Mozzda odista stid nije razlog davanja prednosti srbskohrvatskome jeziku kojega od milosti do jucce nazivahu srbskijem, ijekavskoga izgovora, ali bi to svakojako bila kulturna sramota jednoga naroda.
    Last edited by DesertFox; 09-08-08 at 14:15.

  21. #121
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MadGod View Post
    Ne bas. Takva revolucija odigrala se svuda u onom trenutku u istoriji kada se jezik definisao i standardizovao. Za Crnogorce je naravno lose sto oni u tom istorijskom trenutku nisu sami za sebe zavrsili taj posao i definisali "naski" (kako su ga do tada zvali). Ali opet - to je proslost koja se danas ne moze mijenjati. Za jezicku revoluciju kada vec postoji ustanovljen i definisan jezik koji se nasiroko koristi jos nisam cuo.
    Pa postojao je zvanični književni jezik u Sr i CG ...problem je samo što skoro niko živ nije govorio tim jezikom, u 99,99% slučajeva je služio samo za pisanje. Nije se takva revolucija odigravala svuda...kod pismenijih naroda nije bio veliki problem dosta ranije izabrati onaj dijalekat na kome je napisano najviše knjiga...šta je ikada trebala revolucija Englezima kada oni imaju Šekspira..jednostavno su rekli..to je naš jezik...naša osnova...i to jako davno i sasvim neformalno i postepeno. talijani imaju Dantea i rekli su..ok..toskanski. Pa čini mi se da čak sve do skora italijanski nije bio zvaničan u Italiji, nego se govorilo "standardni" i "književni" jezik zbog svesti da se u Italiji ipak govori više različitih jezika... Da nije bilo Dubrovčana ko zna kakvim bi standardom govorili Hrvati danas itd. Zato je nama usmena epska tradicija toliko jezički važna, mada da je recimo Njegoš bio uzor ne bi imao ništa protiv, kao što ne bi imao protiv da mi se maternji jezik zove naški, crnogorski ili hercegovački kada bi ta imena pokrivala ono što smatram svojim kulturnim nasleđem.

    Onda si u zabludi. Neki od termina iz DesertFox-ovog vokabulara se koriste u govoru - klasika tipa nidje, nijesam i slicno - i tu svaka slicnost prestaje.

    Govor u ovako sklopljenoj cjelini i kombinaciji sa oblicima rijeci i izraza koje se bukvalno vise ne koriste (tipa "ja mnim e" ili "javnijeh" i jos mnogo cega). DesertFox bi, u Crnoj Gori u kojoj ja zivim, sa ovakvim govorom zvucao isto toliko smijesno kao kad bi ti uzeo da danas u drustvu oponasas jezicki stil Garasanina ili Pasica - a vjerovatno i vise od toga.
    OK, definitivno si ti upućeniji i poznaješ situaciju, ako tako stoje stvari onda se izvinjavam. Nnaravno da mi ne bi palo na pamet da jezički izigravam Garašanina i ne mislim da je to nešto poželjno za bilo koga.

    Kakve to veze ima jedno s drugim?

    Jezik je pravo, vlasnistvo, svojstvo jednog naroda, kakav god taj jezik bio sam po sebi. Ime jezika definise to pravo i svojstvo. Odnos, slicnost i razlike izmedju tog jezika i bilo kog drugog tu ne igraju nikakvu bitnu ulogu.

    Niko nema autorsko pravo na jezik. Stav da bi mi trebali ili da govorimo srpski ili da definisemo jezik dovoljno razlicit od srpskog da bi po tvom misljenju "zasluzio" sopstvetno ime je po meni nametljiv i neprihvatljiv.
    Odosmo u offtopic. Za 99% Iraca engleski je prvi jezik. Da, maternji jezik Jejtsa, Šoa, Beketa, Džojsa, dakle sve samih gromada irske i svetske književnosti, nobelovaca, je - engleski jezik, o Škotima da i ne govorim.

    Činjenica da danas ima malo ljudi nesrba u CG koji su spremni da brane utemeljenost i opravdanost srpskog jezika u CG nije sjajna slika kad se gleda sa strane. Neupućen čovek bi na osnovu rečenice da je jezik vlasništvo i svojstvo jednog naroda mogao da zaključi da nije bilo Crnogoraca dok ime crnogorskog jezika nije ušlo u Ustav, ili da Crnogorci nisu imali jezik a znamo da to ne odgovara istini.

    Ja ne mislim da je bilo koji jezik vlasništvo i svojstvo jednog isključivog naroda. To bi npr. bilo kao da Amerikanci proglase internet i sve što ga sačinjava samo svojim, američkim jer su ga neki Amerikanci imenovali, projektovali i dali mu osnovna pravila. Ali internet je skup miliona ljudi i računara u komunikaciji, a ja nisam Amerikanac niti je moj računar vlasništvo tamo nekih Amerikanaca.

    Ne mislim da je moj stav nametljiv. Logika mi govori sledeće - Ako ne želiš da menjaš standard, onda treba da se boriš i to grčevito za utemeljenost i opravdanost srpskog jezika u Crnoj Gori a ne da isti tretiraš kao potrošnu političku robu uz uobičajene bajke o zlom kradljivom Vuku. (ne mislim na tebe lično) Ako hoćeš samo da preimenuješ jezik to je uistinu tvoje pravo ali i moje pravo je da imam svoje mišljenje o tome kao i o bilo čemu drugom.

    Samom promenom imena vi ste već sada napravili raskid sa dosadašnjom književnom tradicijom. Pošto je to već izvesno, treba odabrati za standard onaj govor koji je najbliži većini ljudi u CG. Kako će to izgledati i koliko će biti blisko dosadašnjem standardu to ćete se vi sami međusobno dogovoriti, ja samo skrećem pažnju da to nije promena gaća i čarapa nego nešto ipak malo ozbiljnije i da će imati svoje rezultate na kulturnom i političkom planu.

    Danas je ta konfuzija za koju pokusavas da mi dokazes da u Crnoj Gori postoji zavrsena prica samim definisanjem crnogorskog jezika kao zvanicnog u Ustavu. Konacna tacka na tu pricu bice stavljenja usvajanjem gramatike i pravopisa. Tu nema niti konfuzije niti problema iz kog se treba vaditi, vec je to jednostavni proces koji treba privesti kraju, i cista formalnost oko koje se malo ko u Crnoj Gori danas opterecuje.
    Ja naprotiv mislim da se tek krenulo sa nedoumicama i to će potrajati još neko vreme, - živi bili pa videli - sve dok se ne preseče stvar i odradi nešto konstruktivno po pitanju jezičkog standarda, a pre svega da se definiše da li se radi o jednom jeziku - standardu sa dva imena u Crnoj Gori, ili se radi o dva jezika sa dva imena i standarda u Crnoj Gori. To je malo kome danas jasno a nosiće sa sobom niz praktičnih posledica, od školske klupe do akademije nauka.

  22. #122
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    A, istina je prosta: Od 1918. u CG se ucci srbski jezik, a od '45. srbskohrvatski (manje-visse).
    Istini za volju, srpski u CG se učio još mnogo ranije od 1918.

  23. #123
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Istini za volju, srpski u CG se učio još mnogo ranije od 1918.

    Istina je, ali visse po imenu no po sadrzzaju. Tad je joss bilo crnogorskoga po sskola, iako se srbski polako uvlaccio u zzivot svakidanji. Crnogorci su se vecc tad pocceli stidjet svojega jezika.
    $eccam se kad sam negda poodavno pita mojega oca ssto pisse turpija kad se to zove limica, ssto pisse testera kad se zove ssega, ssto pisse nar kad se recce ssipak, a on sasvijem mirno u duhu komunisticcke discipline: To mi zovemo tako, a ovo je zvaniccno!
    Bio sam djeticc od desetak godina i nije mi bilo pravo ssto neko tako obezvrijedjuje moj jezik, a danas odje neki zreli, obrezovani, ponosni Crnogorci vele: To je standard i dok je tako posstovaccu ga.
    Ako standard i bude drugcci, posstovacce ga, ali su sigurni da to necce imat veze s ovijem kako ja pissem. U kojijem oblacima li oni zzive kad vele da tako visse niko u CG ne zbori? Ako im je mrzko zalazit medju obiccan svijet, nek poslussaju na televiziju kako taj svijet zbori. Mozzda im tad moje pisanje bude joss i previsse izpeglano.

  24. #124
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    za ovoga mafioza....ono gore je bila sprdachina...jer sam se smijao tome da ce neko za godinu dana da napravi cijeli jedan jezik...najbolje od svega je shto oni zele da zadrze sve padeze shto je nemoguce sa onim shto su oni namjerili a shto dalje govori samo o njihovoj nesposobnosti...

    ako za godinu dana ovo shto pishe lisica bude nash jezik ... pa to ce smjehotresno da izgleda.cijela stvar je toliko smijeshna kad oni hoce da za godinu dana naprave neshto shto je praktichno nemoguce....do prije 10godina nikome nije smetalo kako nam se jezik zove,nikad nigdje ne chuh da se neko zali na to ili da je pokrenuo neshto pa bar malo da napravi crnogorski jezik....ali ne,palo je sad novokomponovanim crnogorcima da ga prave i to ne manje i ne vishe nego za godinu dana....to nece lichiti na jezik nego na posprdavanje i karikiranje samo da bi se postigle one 20-30% koje im je potrebno da jezik prozovu crnogorski...a ostalo gospodo novokomponovani CG-orci ce da bude KOPIRANO iz srpskog....jer ne umiju drugachije....i jer ne zele da se opterecuju....



    sve ovo se radi sbog samo jedne stvari....INTERESA...koji nije odgovarao vishe od 100 godina ali ochigledno sad nekom odgovara...jer niko nije povlachio ovo pitanje do sada...
    Last edited by DeViLiSh|Je$$uS; 09-08-08 at 17:39.
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  25. #125
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prvo, arhaicni crnogorski jezik je prilicno napustio crnogorski lingvisticki prostor, ostajuci samo na marginama folklora. To je jasna posljedica cinjenice da je CG 80ak godina bila dio jednog sireg YU kulturnog prostora, ciji je jezicki izraz, pogotovo knjizevni - dobrano poprimila. Vracanje unazad i ozivljavanje arhaizama ili insisitiranje na posebnostima (pirun, pizma i sl) ce samo dodatno raspolutiti crnogorsko drustveno bice - jer ce neki u svom poletu insistirati na novinama, a drugi na ocuvanju sadasnjeg jezika. Problem je, kao i uvijek - u tome sto je ime jezika tipicno politicko pitanje, koje nerijetko nema veze sa sadrzajem... nasto je par puta skrenuta paznja iz EU parlamenta.
    Naravno, ovje govorim o zvanicnom ili knjizevnom jeziku. Sto se tice slenga ili lokalnih govora - svakom na slobodu kako ce da se izrazava u vakodnevnom zivotu i kolika mu je zelja da ga razumije sto veci broj ljudi.

    Ali dobro. Predvidjam jos jedno besomucno zamlacivanje naroda, dje ce i zadnji irvas iz Andrijevice postati lingvisticki ekspert. Ali dobro - nesporna nevjerovatna spremnost prosjecnog gradjanina crnogorskog drustva da raspreda o temama o kojima i dan danas razbijaju glave najmudrije glave covjecanstva (religija, lingvistika, fudbal), dok o onim mnogo zivotnijim, o kojima je itekako pozvan da da govori, kao npr - ko je odgovoran sto nam drustvo funkcionise kako funkcionise - cuti kao kakva pizda.

    A sto se tice ljudi krhkog nacionalnog identiteta, koji ga imaju potrebu jacati naglasavanjem razlika i tamo dje ih nema ili su nebitne... pa, nazalost, to je cijena cinjenice da je onih novih 35-40% suverenista u periodu 1997-2002 postalo Crnogorcima zahvaljajuci - ne licnoj emancipaciji, vec pragmatizmu Vodje.
    Vecina ljudi je zla

Page 5 of 12 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 17:38
  3. Replies: 21
    Last Post: 18-12-10, 01:08
  4. Replies: 0
    Last Post: 08-12-06, 20:42
  5. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •