Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 126 to 150 of 280

Thread: Zborimo crnogorski

  1. #126
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    za ovoga mafioza....ono gore je bila sprdachina...jer sam se smijao tome da ce neko za godinu dana da napravi cijeli jedan jezik....to nece lichiti na jezik nego na posprdavanje i karikiranje samo da bi se postigle one 20-30% koje im je potrebno da jezik prozovu crnogorski...a ostalo gospodo novokomponovani CG-orci ce da bude KOPIRANO iz srpskog....jer ne umiju drugachije....
    Ja mnim e nijesi dobro razumio cijelu priccu? Niko odje ne pravi jezik! Stvar je samo u tome ssto bi trebalo crnogorski zzivi narodni jezik uredit, tj. uzpostavit standard, odnosno jeziccka pravila (gramatiku i pravopis) i objavit rijeccnik crnogorskoga jezika (makar oni dio te je izkljuccivo crnogorski). Isste to vremena, ali jeziccki standard nije sveto pismo i nije dan jednom za uvijek.
    Istina je da cg jezik slicci jezicima Srba i Hrvata i da za osnovu cijeloga posla mozze sluzzit postojecci s/h standard koji bi treba bit izmijenjen samo u dijelu koji ne odgovara duhu crnogorskoga jezika. Ni te cg jeziccke posebnosti nijesu nikakova nepoznanica za jezikoslovce. Najvecci posa je odluka ssto valja iz cg jezika ugradit u standard, a ssto ipak ostavit zubu vremena. I samo pisanje. I nije to tako ogroman posa, ka ssto misliss. Najobimniji je dio koji se ticce Rijeccnika, ali koliko god se uradi za godinu, dobro je.
    Nidje ne pisse da se cg jezik mora razlikovat od bilo kojega jezika, niti da ta razlika mora bit 20%. Cilj ovoga posla je saccuvat nass narodni cg jezik od daljega nestajanja, a to mozze samo ako dobije svoju formu, svoj standard i ka takav se uvede u javni zzivot.
    Neima tu nikakovoga kopiranja iz srbskoga jezika, ono ssto je isto u oba jezika je nasse zajedniccko nasljedje, jednako ka i ono ssto je isto u hrvatskome ili bosanskome jeziku.
    I u zabludu si ako misliss da niko dosad nije poteza pitanje crnogorskoga jezika, samo tek sad je dostignuta kriticcna masa potrebita za uzdizanje ovoga pitanja na obssti nivo. Tek sad se ima za koga ccinjet sva ova rabota. Do jucce su Crnogorci bili spremni dat sve svoje za zajednisstvo. Possto sad to zajednisstvo nije nikome potrebito $etisse se Crnogorci da nijesu pali s Marsa i da i oni imaju svoje korijene, svoju kulturu, tradiciju.
    Razumijem ja e je tebe smijessno ovo kako ja pissem, ma znam da su ti smijessni i Rusi i Poljaci i Ccesi i Slovenci i Hrvati... sve ssto licci na taj tvoj srbski ijekavski, a nije on sam. Navika je ccudo. Ipak, zzalostno je kad neko recce da mu je smijessan jezik njegovoga oca, djeda, njegovijeh predaka. Nije zalud recceno: Kojoj ovci svoje runo smeta, nema tu ni ovce ni runa...
    Last edited by DesertFox; 09-08-08 at 20:21.

  2. #127
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Ne mogu reći da ne razumijem jezik kojim govori DesertFox. Naravno razumjeli su ga i moj otac i moj đed, ali sem sa vremena na vrijeme poneku riječ, takvim jezikom nisu pričali.
    E sad, da li je neki predak koristio posebito umjesto posebno me ne obavezuje, niti to smatram bitnim za Crnu Goru.

  3. #128
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stradivari View Post
    Ne mogu reći da ne razumijem jezik kojim govori DesertFox. Naravno razumjeli su ga i moj otac i moj đed, ali sem sa vremena na vrijeme poneku riječ, takvim jezikom nisu pričali.
    E sad, da li je neki predak koristio posebito umjesto posebno me ne obavezuje, niti to smatram bitnim za Crnu Goru.
    Ne mogu te ja niccim obavezat, niti imam takove zzelje. Niti sam reka da je ovo jedini pravi crnogorski jezik. Samo sam reka da nijesam upotrijebio niti jednu rijecc koja se danas nedje u Crnu Goru ne zbori. Ovo nije dijalekat, ovo nije jezik jednoga kraja, ovo je ponajprije skup crnogorskoga vokabulara, slozzen po pravilima koja su osobena za jezik Crnogoraca, kojijem pokussavam prenijet moje missljenje do onijeh koje bi to mozzda zanimalo. Sve s idejom da pod$etim da je crnogorski narodni jezik ipak joss zziv i da ga ne smiju zaobicc ovi vladini jezikoslovci, buducci su vrlo glasni oni koji ne bi nissta mijenjali nako ime. To je vecc ccisti oportunizam, podrzzan konformizmom i ne sluzzi na ccast nama Crnogorcima.

  4. #129
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    u kakvoj si ti zabludi dezerte....bash mi te je zao....eto zivi bili pa vidjeli kad zavrshe takozvani CG jezik,proshpartacesh malo istorijom i vidjecesh koliko cesh da se razocharash kad vidish da ce pola stvari da kopiraju iz drugih jezika....doslovce...ja shvatam tvoju potrebu i ja sam ti rekao da bih zelio da imamo svoj jezik...ali to ne znachi da treba da razgovaramo kao CG prije 150godina...ne stidim se ja toga nego jednostavno necu da poslije 25 godina govorim izvjeshtacheno samo da bi me to chinjelo crnogorcem...
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  5. #130
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kotor
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    655
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    ne znam cemu prepirke, cowboys vs indians itd. procitajte sto je bonja The zmaj napisao i recite da nije u pravu! tako stoje stvari u cg. nas, ionako niko nece nista pitat. . .

  6. #131
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DeViLiSh|Je$$uS View Post
    u kakvoj si ti zabludi dezerte....bash mi te je zao....eto zivi bili pa vidjeli kad zavrshe takozvani CG jezik,proshpartacesh malo istorijom i vidjecesh koliko cesh da se razocharash kad vidish da ce pola stvari da kopiraju iz drugih jezika....doslovce...ja shvatam tvoju potrebu i ja sam ti rekao da bih zelio da imamo svoj jezik...ali to ne znachi da treba da razgovaramo kao CG prije 150godina...ne stidim se ja toga nego jednostavno necu da poslije 25 godina govorim izvjeshtacheno samo da bi me to chinjelo crnogorcem...
    Moram osporit tvrdnju da se zalazzem za jezik 19-oga stoljecca. Ne jednom sam ponovio da se trudim skrenut pazznju na zzivi jezik Crnogoraca, kako bi se na nj oslonio taj novi standard. To ssto su mnogi odje gluvi za taj jezik i ne ccuju nissta ssto nije prosslo beogradske filtere, druga je pricca.
    Ono ssto bude prepisano iz postojeccijeh standarda ne mora bit kopiranje iz tudjijeh jezika, nije cg jezik pa s Marsa no je iznika iz istijeh korijena ka i drugi jezici exYu, dakle preuzecce se ono sto je zajedniccko.
    Necce taj novi standard zazzivjet prekonocc, ali vremenom cce se ljudi svicc, ka ssto su se svikli na s/h i srbski jezik, prosto je to priroda ccoeka i ne treba oko toga lupat glavu.

  7. #132
    Join Date
    May 2008
    Posts
    178
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by redimontenegro View Post
    Ocemo li vuci gorski
    zapjevati crnogorski
    ..............................
    nastavak slijedi
    jes, a poslije toga zna se što slijedi....
    rupe u repu montenegroairlines-ovog fokera..:ass:
    Serbien Uber Ales!

  8. #133
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da se manemo politike na kratko i da ponovim:
    Da li ste za to da (poznata fraza? ) buducci standard crnogorskoga jezika sadrzzi neki od ona tri outlaw glasa?
    Da li ste za to da ti novi (jedan, dva, tri?) glasovi dobiju poseban znak, ili da se koriste postojecca slova (sj, zj, dz)?
    Mislim da obavezno treba uvest glas $ zbog njegove razprostranjenosti i uccestanosti korissccenja. Prakticcno bi bilo koristit postojecca slova (sj), ali mislim da bi unijelo zabunu (Sjenica, sjedinjen..), zato bi valjalo upotrijebit zaseban znak.
    Druga dva glasa suvisse su rijedka te ih ne bi trebalo uvodit (da ne koljemo vola radi kila mesa ).....

  9. #134
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    57
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a ne sprdajte se ljudi
    sad se kao standardizuje jezik
    kojim je prije 200 godina pricalo dva tri plemena
    po ovim brdima
    nastavnici u skolama vec insistiraju kod male djece u prvom razredu
    da govore debilne rijeci kao :
    poneDJeljak, $edanje, prijebachivanje

    mislim, dokle vise?
    crna gora nije samo ono brda i nahije

    ne zajebavajte se

  10. #135
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    57
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ove gluposti:
    sj, dz, zj

    bolesno
    konacno cu moc da napisem

    $edi bidzo, e cu te gadjat dzipom
    sjedi kucko jer cu te gadjati kamenom
    sjajno

  11. #136
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    691
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Malo mi je mucno citati sve komentare,jer su uglavnom svedeni na prepiranje,pa samo ukratko da kazem svoje misljenje:
    Od samog starta raspada YU,ucestvovala sam u borbi za otcjepljenje CG.Jesam za povrat crnogorskog jezika,ali samo ako se to desi postepeno,korak po korak.
    Meni bi prvoj bilo prirodno odbojno da se sad moram prilagodjavati nekom novom rijecniku i i vratiti se nekoj gramatici koja je ostala,u neku ruku nedoradjena.Vracanje primitivizmu ne smatram bas nekom patriotskom osobinom.Jezicne pojmove treba sacuvati ,buduce narastaje treba nauciti istorijskim komponentama,ali nemojte nas vracati na 4 padeza.Please.
    "... Ne traži istinu ako ne znaš šta bi s njom..."

  12. #137
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    69
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Korak po korak ce i bit - jedino tako je moguce, inace ce bit preveliki otpori. A cetiri padeza su premalo, nismo mi Njemci. Sest je taman.

  13. #138
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za sad samo ozvanicit 3 crnogorska glasa koje u zvanicnu azbuku jos uvijek ne postoje.

    Tek kad to prodje i prifati se od svih, onda krenut na padeze.

  14. #139
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    4,483
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    hahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahah ahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahah ahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahahah a
    hahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha hahahahahahahahahahahahahaha
    hahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha hahahahahahahahahahahahahaha
    hahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha hahahahahahahahahahahahahaha
    hahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahaha hahahahahahahahahahahahahaha
    "There is a difference between constructive criticism and acting like u have a di*k up your ass"

  15. #140
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo jest odista smijessno.
    Kakove veze ima koje glasove jezik ima? Kakove veze ima koliko padezza ima? Jezik je takav kakovi jest, ni bolji ni gori od drugijeh. Nako za snobove. Negda bijasse otmjeno zborit crkvenoslavenski (Srbija), nedje opet francuzki (Rusija), nedje njemaccki (Hrvatska). Sad u CG je "otmjeno" zborit srbski. Danas stranijem jezicima zbore samo u bivsse kolonije. Ccini se e neki Crnogorci Crnu Goru dozzivljavaju ka srbsku koloniju?!
    Standard je stvar konvencije, ssto ssire to bolje, ali ne mozze se ipak svakome ugodit. Svrha svakojega standarda je uvest reda u neku oblast, a u lingvistiku njegova osnova treba bit zzivi narodni jezik. Razumije se naroda o kojemu se radi. Nije mogucce da crnogorski lingvisti uredjuju srbski jezik, ima ko o njemu brine. Njin zadatak je uredit cg jezik, dakle naccinjet standard koji cce obuhvatit sve cg posebnosti jednako ka i sve ono izvorno zajedniccko za jezike nassega prostora. Tek tad cijela ova rabota ima smisla.
    Ima nas kojijema nass izvorni cg jezik nije smijessan i koji zzelimo da i taj jezik bude standardizovan, kako bismo se njime sluzzili svuda i na svakojemu mjestu.
    Taj jezik treba uvest u sskole, koristit na javnijem mjestima, koristit u pisanju od pisama do beletristike i nauccne literature. Nikome ja to ne bih nameta, svakome na volju, samo trazzim da i mi koji posstujemo svoj jezik imamo ista prava ka i oni te preferiraju srbski. Joss da ih pod$etim kako su nauccili jezik kojijem sad zbore: tako ssto ga je vlast uvela ka standard i nametala u svijem sferama zzivota. Niko nas nissta pita nije. Ka ssto ni u Hrvatsku niko ne pita narod ssto misli o novotarijama. Ali tamo one brzo postanu standard, jer Hrvati za razliku od nas znaju ko su i ssto su.

  16. #141
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    79
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koji kompleksi tzv. obrazovanih Crnogoraca. Ispade da su naši povijesni pisci čobani i seljaci jer nijesu samo govorili no tolkovali i zborili i slično. Meni ne smeta nit ogledalo, nit Njegoševo zrcalo, nit đe nit gde nit gdje a ni Petrovo gđe. I ne vidim zašto bi turska riječ kašika bila modernija od crnogorske riječi ožica? Možda jer tih izraza nećete viđet na TV Pink.

    Ja nijesam mrtav još, mada panjatim u tom smjeru, i nikad ne velim bioskop već kino. Najmilije mi je po novinama đe piše bioskop Kino Kulture prikazuje... Vala ako je i od iskompleksiranih Crnogoraca mnogo je.

    Standardizacija je nužno zlo i ne znam što će učinjet ovaj odbor ali nikad neću prihvatit malograđanski jezik buržujski zasnovan na onom centralističkom srpskohrvatskom. Iz mene će redovno izlazit riječi poput povjesnice i istorije. Obje su moje i nijedna nije stara ili nova. Pitanje je obrazovanja hoće li neko baratat sa više no jednim izrazom.

    Nad crnogorskim je počinjen kulticid. Nadam se da ćemo sačuvat makar malo od onoga što imasmo i da ćemo u neko dogledno vrijeme mijenjat ali ne jer je nešto moderno ili nidabog školski, pa zar u vrijeme Interneta neko još barata ovim prevaziđenim kategorijama, već ćemo mijenjat jer ćemo stvarat i uticat na druge a ne samo primat uticaj drugih.

    No prvo treba izliječit toliki kompleks. Lingvisti nijesu psiholozi. Vama koji se bojite da ćete bit manje pismeni od nekoga sa sela mogu samo poručit da vi već nijeste pismeni i obrazovani kad ve je strah od takvih gluposti. Pamet, mudrost i mašta prevazilaze jezičke standarde.

  17. #142
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beztebezove View Post
    ...Vama koji se bojite da ćete bit manje pismeni od nekoga sa sela mogu samo poručit da vi već nijeste pismeni i obrazovani kad ve je strah od takvih gluposti...
    Svaka ti je ka Njegoseva, a ova pogotovo!

  18. #143
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    G kvart
    Posts
    9,193
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    U dansanju pobjedu na naslovnu stranu izaslo "Pravopis crnogorskog jezika do kraja avgusta" )

  19. #144
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Igor R View Post
    U dansanju pobjedu na naslovnu stranu izaslo "Pravopis crnogorskog jezika do kraja avgusta" )
    Ozvanicice samo dva nova slova mjesto tri. Znaci i dalje necemo moc pisat ka sto zborimo. Jes da se malo rijeci pise sa tim trecim slovom, ali ipak je grijeh.

  20. #145
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    evo i teksta:


    Pravopis crnogorskog jezika i Pravopisni rječnik biće predati do početka školske godine. Oni će biti usklađeni sa Pravopisnim načelima koji su jednoglasno usvojeni na prvoj sjednici Savjeta a čija je suština da budu standardizovane žive norme crnogorskog jezika

    Savjet za standardizaciju crnogorskog jezika će na vrijeme odgovoriti svojoj obavezi. Pravopis crnogorskog jezika i Pravopisni rječnik biće predati na vrijeme. Prekid rada nije realna opcija jer u Savjetu postoji većina koja će kvalifikovano odlučivati. Do kraja avgusta 2008, odnosno do početka školske 2008/2009. godine, Savjet za standardizaciju crnogorskog jezika ispuniće za taj termin fiksiranu obavezu. Pravopis crnogorskog jezika i Pravopisni rječnik biće usklađeni sa Pravopisnim načelima koji su jednoglasno usvojeni na prvoj sjednici Savjeta a čija je suština da budu standardizovane žive norme crnogorskog jezika - potvrdio je za Pobjedu jedan od članova Savjeta za standardizaciju.On nije negirao činjenicu da jedan dio članova Savjeta, u odnosu na većinu koja insistira na poštovanju usvojenih Pravopisnih načela, u posljednje vrijeme zagovara koncepcijski bitno drugačije principe.

    - Treći tekst čija je izrada povjerena Savjetu za standardizaciju "Gramatiku crnogorskog jezika", izvjesno, nećemo dobiti na vrijeme. Rok za predaju teksta biće prolongiran jer dio članova Savjeta kojima je povjerena kanonizacija crnogorskog jezika nije na vrijeme završio svoj dio posla - tvrdi naš povjerljivi izvor.

    Pravopisnim načelima koje je savjet svojevremeno usvojio bila je predviđena dosljedna primjena pravila: Piši kao što govoriš, čitaj kako što je napisano. U prvi mah prihvaćena načela otklanjala su opciju morfološke i leksičke arhaizacije crnogorskog standardnog jezika. Planirano je uvažavanje samo onih oblika koji su živi u savremenom crnogorskom jeziku.

    Pravopisna načela precizirala su i obavezu kodifikacije ijekavskog jotovanja glasova t, d, c, s i z.

    - Osnovna koncepcijska razlika koja se naknadno pojavila među članovima Savjeta za standardizaciju pojavila se kada je jedan dio odstupio od principa "piši kao što govoriš" i počeo da zagovara da opštecrnogorski refleksi ijekavskog jotovanja glasova t, d, c, s i z umjesto kao norma u "Pravopis crnogorskog jezika" uđu kao alternativa postojećim oblicima, ostavljajući na na taj način na snazi važeći pravopis - saopštio je za Povjedu jedan od članova Savjeta za standardizaciju crnogorskog jezika.

    Pobjedin izvor informacija saopštio je da u Savjetu za sada ne postoji ni konsenzualna saglasnost oko Pravopisnim načelima planiranog proširenje azbuke i abecede za po dva slova.

    On smatra da dva glasa koja bi trebala dobiti grafičku ocjenu nijesu samo dio crnogorskog jezičkog nasljeđa, živi glasovi i dinstinktivni elementi crnogorskog jezika u odnosu na srodne južnoslovenske jezike, nego i značajan segment nacionalnog crnogorskog bića.

    - Većina u Savjetu uvažava tu činjenicu. Nećemo se baviti manjinom - kaže onaš sagovornik.

    http://www.pobjeda.co.me/citanje.php...8-14&id=147120

  21. #146
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    na pauzu
    Posts
    865
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da bi za sad moglo ostat kod postojecce azbuke/abecede, a naglasak stavit na pravila ccitanja i naglasit postojecce izuzetke. Po mojemu missljenju trebalo bi pisat kako je logiccki izpravno, a ccitat kako je "tehniccki" mogucce, npr. pisat stanbeni, a ccitat teccno pa nek zvucci kako mora. Pisat stambeni, za me je bezsmisleno. Pa, evo i ovu rijecc bezsmisleno valja ovako pisat, a ccitat opet kako "tehniccke" moguccnosti dozvoljavaju, a to necce nikako zvuccat besmisleno . I tome sliccno.
    Jednom rijecci, valja pisat tako da se vidi kako i iz ccega je koja rijecc nastala ("korijenski"), a ne povodit se za uccinjelicom (utiskom), pa rijecci pisat kako ni se uccini da zvucce, a ssto nema veze s izgovorom i tako kvarit jezik. Ako nekome ssto nije jasno nek pokussa ccitat naizmjeniccno gorije naznaccene rijecci, te cce vidjet o ccemu zborim.
    Ovo je samo moje missljenje, vezano za ovi trenutak standardizovanja jezika kad je ovakove promjene mogucce uccinjet. No, ako za to ne bude razumijevanja u krugovima nassijeh jezikoslovaca i jezicckijeh 'politiccara', necce bit kraj svijeta. Uostalome, niko mi ne brani pisat po mojemu, a occe li to ko ccitat, moj je rizik

  22. #147
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Brskut
    Posts
    938
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DesertFox View Post
    Mislim da bi za sad moglo ostat kod postojecce azbuke/abecede, a naglasak stavit na pravila ccitanja i naglasit postojecce izuzetke. Po mojemu missljenju trebalo bi pisat kako je logiccki izpravno, a ccitat kako je "tehniccki" mogucce, npr. pisat stanbeni, a ccitat teccno pa nek zvucci kako mora. Pisat stambeni, za me je bezsmisleno. Pa, evo i ovu rijecc bezsmisleno valja ovako pisat, a ccitat opet kako "tehniccke" moguccnosti dozvoljavaju, a to necce nikako zvuccat besmisleno . I tome sliccno.
    Jednom rijecci, valja pisat tako da se vidi kako i iz ccega je koja rijecc nastala ("korijenski"), a ne povodit se za uccinjelicom (utiskom), pa rijecci pisat kako ni se uccini da zvucce, a ssto nema veze s izgovorom i tako kvarit jezik. Ako nekome ssto nije jasno nek pokussa ccitat naizmjeniccno gorije naznaccene rijecci, te cce vidjet o ccemu zborim.
    Ovo je samo moje missljenje, vezano za ovi trenutak standardizovanja jezika kad je ovakove promjene mogucce uccinjet. No, ako za to ne bude razumijevanja u krugovima nassijeh jezikoslovaca i jezicckijeh 'politiccara', necce bit kraj svijeta. Uostalome, niko mi ne brani pisat po mojemu, a occe li to ko ccitat, moj je rizik
    Živa ti je to istina. Ja te podržavam u ovome i i meni se sviđa da nam jezik ne bidne ka što je bilo po izdajniku Vuku "piši kao što čitaš a čitaj kako je napisano". Ipak mi treba da težimo Evropskoj uniji i svi oni tamo imaju slično pisanje i čitanje ka što si ti naveo. Npr. njemci "sch" čitaju ka mi "š". Naš bi im jezik, takvim pisanjem i čitanjem, bijo mlogo lakši i interesantniji za učit. Pogotovo ako težimo elitnom turizmu bi ni valjalo organizovat elitne kurseve jezika. Ponekad mi zasmeta to tvoje "desert" u nicku jer nijesi ti "desert" no pun brilijantnih ideja.
    Braćo Crnogorci, zborimo Crnogorski!
    Šlagom ja bih tebe nasapuno
    Onda bih nosom napisao Bruno

  23. #148
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sa aspekta uvođenja novog standarda ( uvođenja novih slova, arhaizama,novog pravopisa) interesuje me da li će se u Crnoj gori raditi reprint starih izdanja.Na pr. da se u reprintu Njegoševih dela ubace nova slova iako Njegoš nije tako pisao jer to zahteva novi standard. Njegoševa dela će verovatno pretrpeti samo izmene u slovima jer je njegov Crnogorski koliko vidim najbliži novom standardu, ali šta će biti sa crnogorskim piscima koji su pisali ekavicom kao Danilo Kiš, Borislav Pekić ,Biljana Jovanović (izašli su u ediciji Savremeni crnogorski roman). Da li će se i na njihova dela primenjivati novi standard, slično kao što su Hrvati morali da preštampavaju dela Krleže, Matoša... i da iz njihovih dela izbacuju reči poreklom iz Srpskog jezika???

    Vaše mišljenje???

  24. #149
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Brskut
    Posts
    938
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja mislim da bi trijebao i Njegoš da se prijevede i prilagodi novom standardu jer, ipak, i Njegoš je zborijo srpski. A slično bi trijebalo uraditi i sa drugijem dijelima koja su pisali Crnogorski književnici nametnutijem jezikom
    Last edited by BrunoX; 15-08-08 at 20:56.
    Šlagom ja bih tebe nasapuno
    Onda bih nosom napisao Bruno

  25. #150
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    84
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Zborimo crnogorski

    NJegosa cemo izba4iti jer je piso protivu turaka ireko -zaudara zemlja Muamedom- a ove druge cemo za privremeno procerat na istok jer su prosrpski pisci pa nam takovi ne trijebaju da ne u svijetu bijelome brukaju.Jok vala.

Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 17:38
  3. Replies: 21
    Last Post: 18-12-10, 01:08
  4. Replies: 0
    Last Post: 08-12-06, 20:42
  5. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •