Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 32

Thread: Vizijija Crne Gore

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Vizijija Crne Gore

    Kroz dosadasnje diskusije bilo je razlicitih vidjenja, vezana za buducnos Crne Gore .Ona su manje vise bila nepotpuna ili nedorecena.Priblizava se vreme raspleta SiCG zapleta.

    Zato otvaram ovaj topik sa pitanjem:

    Kako vidite Crnu Goru za 10-15 godina? :?:

    Kad sam ovo pitao,mislio sam na njenu realnu poziciju,a ne na fikcije.Kod svakog/ke od nas vizija o tome mora postojati jer bez nje nema orijentacije.

    8)

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor, SCG
    Posts
    1,366
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Crnu Goru vidim kao demokratsku i prosperitetnu republiku clanicu ujedinjenih srpskih drzava - Republike Srpske, Srbije i Crne Gore. Takodje u malo daljoj perspektivi Crnu Goru vidim u EU u okviru ujedinjenih srpskih drzava.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Niko ne moze da predvidi takve stvari, jer je na Balkanu 10-15 godina dovoljno da se odnosi medju drzavama promijene po nekoliko puta. Ja samo mogu da kazem kakvu bi Crnu Goru zelio da vidim, i u pravcu cega cu da radim koliko je u mojoj moci, a to je da za 10 godina vidim Crnu Goru kao samostalnu drzavu, sa zavrsenom privatizacijom, sa daleko vecom zaposlenoscu i standardom zivljenja nego danas, sa dosta novih infrastrukturnih objekata, sa potpuno rijesenim pitanjima koja nam danas pritiskaju osnovnu privrednu granu - turizam, i u statusu pridruzivanja Evropskoj uniji. To je i realno moguce, a od nas zavisi da li ce se takvo nesto ostvariti...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    765
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za 15. godina vidim Crnu Goru u državnoj zajednici sa Srbijom u Evropskoj Uniji!

    Ne mislim da će se u vezi zajednice mnogo šta izmeniti, dakle Srbija i Crna Gora kao što sada ostaju, samo će bolje da funkcioniše.

    Kosovo ostaje unutar Srbije, ali sa velikom samoupravom - i problemi sa Albancima dalje će da ostanu, ali će situacija generalno da se smiri.

    Republika Srpska ostaje kao srpski entitet u BiH, to je isto jasna stvar, i BiH zajedno za Srbijom-Crnom Gorom, Makedonijom, Bugarskom a možda i sa Albanijom i Turskom ulaze u Evropsku Uniju.
    Dobra je bomba koja uništava svako zlo - Majka Gavrila

  5. #5
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    postoji sansa da se CG odvoji tek tamo 2028 , preciznije 26 oktobra

    detalje o ovoj vrsti 'referenduma' mozete pogledati na http://ssd.jpl.nasa.gov/ca_97xf11.html
    http://www.cnn.com/TECH/space/9803/11/asteroid/

  6. #6
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kakaricanin, interesantan program decentralizacije...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  7. #7
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Realnost koja ce uslijediti vec dogodine:

    Crna Gora hvala bogu postaje nezavisna drzava.

    A sire -Kosovo ce zbog drzavne politike genocida koja je manje vise dokazana u Hagu takodje dobiti nezavisnost zbog svih patnji koje su prezivjeli od srbocetnika.

    A za 15 godina ce svih 7 drzava iz ex SFRJ uci u EU (SLO(usla vec),BH, CRO,SER,CG,KOSOVO,MK)>!

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by -=H2SO4=-
    postoji sansa da se CG odvoji tek tamo 2028 , preciznije 26 oktobra

    detalje o ovoj vrsti 'referenduma' mozete pogledati na http://ssd.jpl.nasa.gov/ca_97xf11.html
    http://www.cnn.com/TECH/space/9803/11/asteroid/
    Ма није 26-ог него 23-ег октобра.
    Главу дајем крајину не дајем ...

  9. #9
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    502
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cg za 15 god ako nastavimo ovim putem vidim kao samostalnu
    zemlju u kojoj cu ja koji sam rodjeni crnogorac biti manjina
    zvanicni jezik bit ce albanski itd itd itd..
    ... i ne znam da li sam ja covjek koji je sinoc sanjao da je leptir
    ili sam pak leptir koji danas sanja da je covjek...

  10. #10
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Asuncion-PARAGUAY
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Najgora varijanta (po Srbe i Srbiju) je ona koju je naveo Carski a to je labava unija sa Siptarijom (Kosovom) odakle bi ulazili u Srbiju i punili je sve vise i vise...najbolje po Srbiju je da eliminise negativne uticaje koji dolaze s Kosmeta i koji ce sve vise dolaziti iz Crne Gore.Za 35 godina ce Srbi i Siptari biti egal!

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    BEOGRAD
    Posts
    707
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cg vidim realno za 10 godina , u nekoj zajednici sa srbijom mozda i savez ... to je neka realnost koju zagovara evropa i svijet - i svi vi to dobro znate - eto i dps je opet po ko zna kji put obrnuo se prootiv referenduma nego sad kazu da ce se nagodit sa srbijim :roll: :roll: :roll: tako da vidim SCG moju zemlju koju volim !!!

  12. #12
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    607
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by manijak
    cg vidim realno za 10 godina , u nekoj zajednici sa srbijom mozda i savez ...
    I ja CG vidim u nekoj zajednici, sa Srbijom(i jos 20-ak drzava), a to je Evrposka unija. U stvari, moze i bez Srbije...
    * - izgubio password za "Nije bitno..." ; privremeni(nadam se) username.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jok,

    ja je vidim u zajednici sa SAD-om...

    ...bez Evrope


  14. #14
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja vidim Crnugoru nezavisnu u svakom pogledu i sa njom sve nezavisne crnogorce na Golom otoku, koji ce biti teritorija nezavisne Crnegore.Ako vam prihvali teritorija zalazem se da mi koji ostanemo da zivimo na 'kopnu' ,otkupimo Svetog Grgura i njega poklonimo nezavisnoj Crnojgori kao znak dobrosusjedstva i 'dalekovamkucestva' (novohrvatski)! :oops:

    PS.Hrvatska je vec potajno nagovestavala da bi pozitivno :shock: gledala na takav rasplet dogadjanja,ukoliko bi se Srbi odrekli Peroja i okoline!

  15. #15
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    431
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    bez ikakvih promjena , i dalje ce biti u savezu sa srbijom i naravno tim savezom ce i dalje upravljati cetnicka trojka : marovic , tadic , djukanovic

  16. #16
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    S. F. Bay Area
    Posts
    128
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    It’s hard to imagine any significant changes could happen inside country in next 15 years. Most likely changes concerning Montenegro will happen outside … in the world. Instead of providing financial support world will switch to different kind … to emotional support.

    Montenegro lacks self-confidence and encouragement is what it needs.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad sam krajem osamdesetih govorio da ce se Jugoslavia raspast zajedno sa komuniostima jer ce nacionalisti preuzet vlast- bazirajuci stav na prucavanje L.Kolakovskog - nije mi se vjerovalo.Nijesam ni ja vjerovao da ce razdvajanje bit krvavo, imao sam vise musljenje o generecijama odraslim i vaspitavanim u socijalizmu i ateizmu.Kad sam mom ocu rekao da ce vratit svoju clansku knjizicu SKJ bio mi je ljut danima ,a vratio je .Ovo su predvidjanja za koja sam volio da sam pogrijesio.
    Sta ce bit sa CG u sljedecoj deceniji nece zavisit od CG .Nastavica se povlacenje medjupoteza ,ko sto se vac godinama cini, dok ne dodje crnogorsko' pitanje' na red mocnika.Suverena i nezavisna drzava CG nikad biti nece.Ovo je najvisi stepen samostalnosti koji sada imamo i nesto tako ce i ostat.Zajednicu sa Srbijom zamijenice zajednica sa EU ali se sa Srbijom nikad nece i formalno raskinut savez mada, savez ce biti formalan.Umjesto saveznih zakona i regulativa CG ce pored svojih imati (prije svojih) evropske arsine . Ekonomski faktor ce preovladati nad nacionalnim.Privatizacija ce poboljsat drzavni budzet dok ce pojedinac osjetiti tegobu privatnog vlasnistva kroz nesigurnost posla ,socijalnu politiku ,skolstvo i zdravstvenu zastitu.To ce sve biti dalje od prosjecnog radnog covjeka jer promjrne koje su zapocete ne vode ka svedskom modelu drzave vec vise prema americkom.Podvojenost klasa bice jasno izrazzena ,srednje klase skoro da biti nece izuzimajuci neke vladine cinovnike.Kroz povecanje poreza drzava ce doci do pojacanih fondova koje ce bar sljedece dvije decenije koristit na saniranju steta ucinjenih naprasnom i privilegovanom privatizacijom tako da ce se soc. politika poboljsati tek poslije dvije decenije.Drzava ce kao poresku olaksicu priznat udjeljivanje sirotinji tako da ce novopecene parajlije postat 'hodajuci bogovi' jer ce sve vise bit njihovih kamiona sa brasnom koji hrane narod.
    Dr.T.Gajic psihijatar u Valjevu: "Mi, kao narod, imamo kompulsivno ponavljanje patologije, a kako nas lečiti, verujte, pitanje je koje svakodnevno postavljam sebi".

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da je Crna Gora zadnjih godina vec jasno profilirala svoju buducnost, prije svega "puzajucom privatizacijom", ultraliberalnim programom sachinjenim da toj privatizaciji da legitimitet i Drzavnom Zajednicom, koja je crnogorskoj politichko-ekonomskoj oligarhiji mnogo korisnija od pune nezavisnosti. EU jeste buducnost, ali je pitanje koliko ce moci (i htjeti) da utiche na nekakvu eventualnu redistribuciju bogatstva. Ja mislim da nece nikoliko, jer se, na zalost, sve vishe ogradjuje od neposrednog mijeshanja u unutrashnje prilike zemalja-chlanica. Dakle, ova vlast ce chak i za EU biti dobra ukoliko ne bude izazivala probleme na medjunarodnom planu. Bez bzira sta ko mislio o Djukanovicevim politichkim pozicijama, on je dovoljno inteligentan da ne napravi takav "prestup". Promjena mozda moze da dodje iz Srbije (u smislu priblizavanja sa istom), preko uticaja Crnogoraca obrazovanih tamo, mada tesko da to moze da predstavlja kritichnu masu koja ce se izboriti sa postojecim "aparatom". Sve u svemu, uopste nije veselo, ne sa nacinalnog stanovista, koje mi je najmanje bitno, nego chisto sa stanovishta kvaliteta zivota koji ljudi mogu da ochekuju.
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    234
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Janko23
    Crnu Goru vidim kao demokratsku i prosperitetnu republiku clanicu ujedinjenih srpskih drzava - Republike Srpske, Srbije i Crne Gore. Takodje u malo daljoj perspektivi Crnu Goru vidim u EU u okviru ujedinjenih srpskih drzava.
    Crnu goru vidim kao prosperitetnu demokratsku primorsku drzavu, clanicu EU, koja granici sa Republikom BiH, Albanijom i Beogradskim Pasalukom

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kralj Tvrtko
    Quote Originally Posted by Janko23
    Crnu Goru vidim kao demokratsku i prosperitetnu republiku clanicu ujedinjenih srpskih drzava - Republike Srpske, Srbije i Crne Gore. Takodje u malo daljoj perspektivi Crnu Goru vidim u EU u okviru ujedinjenih srpskih drzava.
    Crnu goru vidim kao prosperitetnu demokratsku primorsku drzavu, clanicu EU, koja granici sa Republikom BiH, Albanijom i Beogradskim Pasalukom
    Лијепе жеље Пртко, нема шта. Изгледа да би поново хтио у избјеглиштво?

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jaka stabilna i N E Z A V I S N A : C R N A : G O R A :wink: Sa svojom Crkvom ,svojojem jezikom, svojom kulturom i svojom istorijom !!!!!

  22. #22
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za 10 do 15 godina Crna gora ce biti u istoj situaciji kao i sada. Bice u nekoj vrsti veze sa srbijom i evropskom zajednicom. Sumnjam da ce za 10 godina Crna Gora uci u evropsku zajednicu iako za mozda 15 godina evropska zajednica moze da ima i gore uslove koje daje novim clanicama nego sto je dala zadnjem kolu drzava clanica.

    Kvalitet javnog obrazovanja ce nastaviti da propada dok nove privatne skole dodju na scenu gdje djeca elite ce biti perfektno odvojena od njihovih godisnjaka koji ce dolaziti iz sve sromasnijeg ostatka Crne Gore.

    Ekonomski, politicki i kulturan zivot ce postati mnogo vise pod uticajem malog broja ljudi koji ce kada su dovoljno materijalnih sredstava nabavili ilegalnim nacinom kroz sive politicko motivisane privatizacije okerenuti zakonom da zastite svoju imovinu na legalan nacin. To ce stvoriti mnogo vecu klasnu podjelu izmedju stanovnistva. Najbolja verzija tu je da ce klasna struktura biti kao u Americi, a najgora kao u Juznoj Americi. Zapadno Evropski sistem socijalne demokracije ce proci kroz dugu listu reformi koja treba da ga opremi za globalnu konkurenciju koja ce rezultirati nizim standardom zivota i vecom klasnom podjelom, vjerovatno ne na Americkom nivou ali ne ni na nivou na kojem je evropski zapad navikao.

    Ekonomija ce biti bazirana na nizem nivou turisma za kojih Hrvatska i Grcka ce biti previse skupa tako da ce oni nastaviti niz Jadranski autoput 1 (Ha) do Crne Gore. Hotei i resorti ce biti izgradjeni na najboljem dijelu Crno Gorske obale koja ce biti privatizovana zabranjujuci prilaz mjestanima. Tolika izgradja ce voditi vecem zagadjivanju obale i prirode tako da jedini turisti za koje ce morati da koriste ovo more bice novo osiromaseni gubitnici novih reformi iz evropske zajednice Tolika izgradnja koja ima samo potrebu za neobrazovanu radnu snagu ce nastaviti da placa veoma niske plate i da vodi obrazovni sistem da proizvodi samo nisko kfalikovane radnike koji samo trebaju da ili ciste sobe, nose torbe ili razvoze turiste od jedne destinacije na drugu.

    Daljnja klasna podjela ce naravno nastaviti da kriminalizuje nize nivoje drustva za koje jedini nacin da stignu do materijalnih stvari ce biti da se upuste u trgovinu droge, ljudi i drugih kriminalnih aktivnosti.

    Ovdje sam vjerovatno malo pretjerao (ja se nadam veoma mnogo) u crnilu ali kao pesimista ne mogu da odolim.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svaka chast, aloof.
    Nisi pretjerao, na zalost. Ne zato sto i ja mislim da ce to da se desi, no zato sto se to vec desilo, preraspodjela bogatstvao kojoj ti govorish je vec napravljena i sad "bella, ciao!"...
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

  24. #24
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NYC
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Na zalost to mnogo cujem i od ljudi koji su posjetili dolje. To je veoma tuzno. Prije nekoliko mjeseci sam slucajno vidio index koji mjeri kako je bogatstvo raspodijeljeno u drzavi. Jugoslavija je unutra sa podacima iz 1990 i njeni stanovnici u mjeri ravnopravne podijele bogatstva su bili na istom nivou kao i Skandinavske zemje koje imaju najegalitarnije gradjane kada se radi o bogatstvu u svijetu. Naravno moze da se kaze da niko nista nije imao pa su svi bili isto siromasni ali ja mislim da to nije istina, jer ako se secam tacno negdje sam vidio da je ta drzava imala 120 milijardi dolara u GDP, oko 5,000 dolara po stanovniku. Podaci i brojevi mogu uvijek biti manipulirani ali iako su bili ne vjerujem da je bilo na tako masivnoj skali da bi totalno pokrenuli rezultate u jednoj ili drugoj strani. Znaci ako se to vec desilo (podjela bogatstva), a desilo se u mnogo bivsih komunistickih drzavama poslije raspada sovjetskog saveza to je onda u mom misljenju stvarno jedna velika tragedija.
    I would never die for my beliefs because I might be wrong.
    Bertrand Russell (1872-1970)

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SFRJ 1990: 120,1 milijardi USD; 5040USD po stanovniku
    Srbija 1989, bez Kosova: 44,38 milijardi eura; 2940 eura po stanovniku
    CG 1989: 1,33 milijarda eura; 2145 eura po stanovniku
    Prema "socijalistichkom" obrachunskom metodu, koji ne uzima u obzir usluge i umanjuje GDP za bar chetvrtinu, ako je vjerovati Milanovicu ("Income distribution, inequality and poverty in transition", str.19, izdavach je Svjetska banka)
    AtlantidiaN je MiZaNTRoP

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •