Results 1 to 15 of 15

Thread: Yamaha R1

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Yamaha R1

    Cudi me da niko ne spominje motore na ovom forumu a zna se da je to vrhunski izvor adrenalina i uzitka u voznji. Ovo rekoh jer vidjeh prije neku noc ispred "Torza" na vrh ulice slobode, dje inace parkiraju motorcice, novu Yamahu R1, crnu, pa bachih jezik do poda. Ljudi moji to je zvjercica: 173 KS na 173 kg, znaci odnos mase i snage 1:1; ubrzanje 0-100 km/h za 2,6 s i max. brzina preko 300 km/h :twisted:

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    925
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    e druze moj apocinjao sam nekoliko tema upravo o yamaha spostasdima, ali ljudi ovdje nemaju dovoljno sluha za dvotockase. btw moj izbor je ipak r6, r1 je nekako previse brutalan...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica CENTAR ,Crna Gora MONTENEGRO
    Posts
    3,068
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: Yamaha R1

    Quote Originally Posted by Cuore Sportivo
    Cudi me da niko ne spominje motore na ovom forumu a zna se da je to vrhunski izvor adrenalina i uzitka u voznji. Ovo rekoh jer vidjeh prije neku noc ispred "Torza" na vrh ulice slobode, dje inace parkiraju motorcice, novu Yamahu R1, crnu, pa bachih jezik do poda. Ljudi moji to je zvjercica: 173 KS na 173 kg, znaci odnos mase i snage 1:1; ubrzanje 0-100 km/h za 2,6 s i max. brzina preko 300 km/h :twisted:
    ja sam spominja motore koje inace obozavam i kojih sam dosta vozio
    ali nemogu sam sa sobom pricat o tome odje
    a sto se tice te yamahe wrhunska vozi je crni djurisic
    ali sam se ja u bg vozio na jos brutalniji motor
    na kralja super-sport klase kawasaki zx-10r koji ima 182 konja na 170 kila tezine,e to je perverzija od motora wrh wrhova
    inace sam vozio r6 i r1 i ogromna je razlika u snazi
    r6 iako je isto prilicno jaka nije nii primac r1-ici po brutalnosti
    sto ne znaci da r6 nije brutalan samo je previdljiviji masu i nema takav odziv na gas kao r1

  4. #4
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    CT
    Posts
    70
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vrhunski motore voze i Acimici..za crnoga sam cuo da dobro vozi a ni pok Lazar Delevic nije lose vozio...

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    bgd/bd
    Posts
    2,860
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default



    .........da....owaj...brutalan.....



    owo sam ja kad sam bio mali....

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ona crno-siva R1 je stvarno vrh!
    Ne znam jeste li gledali jednu Hayabusu sto se vozila kroz PG ovakva je bila:
    Kakav je zvuk imala! A tek dimenzije zadnjeg tocka.... :shock:
    Dont miks grendmas end frogs.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Nah...nova R1 ima 172 KS i 172 kg (u stvari 180 KS sa ramairom). ZX10R ima 182 SA ramairom, a 175 bez toga. Da objasnim sta je "to" ramair. Pri odredjenoj brzini, kod R1 na oko 250 km/h, kod Honde CBR1000RR na oko 200 km/h proradi prisilno punjenje "airboxa" i motor dobije 7-8 konja.

    By the way citaj iduce...
    i da ukapirate da snaga na motoru nije ista kao na tocku, ni kod auta ni kod motora.


    Što se doga?a pri brzini od 270 km/h?
    Kad užareni ventili svom snagom udaraju u sjedišta sto puta u sekundi, klipovi
    stenju pod optere?enjem od par tona, a zadnja guma se doslovce topi, radi se o
    "najnormalnijoj" vožnji motora pri brzini od 270 km/h.
    Kai K. skutren ispod vjetrobrana 160 KS snažnog Suzukija GSX-R 1000, dao je gas
    do daske i pie`i 270 km/h, svake sekunde prelazi 75 metara.
    Pri 12000 o/min, svake sekunde kroz airbox prolazi 100 litara zraka, prolazi
    kroz filter, razdvaja se na e`etiri usisna kanala i prolazi izme?u tanjura
    ventila i sjedišta ventila nadzvue`nom brzinom (dakle višom od 330 m/s ili 1188
    km/h). Zvue`i zaprepaš?uju?e, ali tako je, jer za svaki takt usisa stoji na
    raspolaganju tek tri tisu?inke sekunde vremena.
    Nakon što se cilindar ispunio smjesom zraka i benzina, kre?e kompresija, gdje
    klip mora unutar 2.5 tisu?inke sekunde komprimirati cijeli volumen na 1/12
    poe`etnog volumena. E`isto matematie`ki ispada da je tlak sabijene smjese 12 bara,
    no zbog porasta temperature prilikom sabijanja tlak je dosta ve?i. Samo zbog
    kompresije i okolne temperature kanala, izgarnog prostora i stijenki cilindra,
    smjesa se ugrije na oko 500 stupnjeva Celsiusa.
    Malo prije gornje mrtve toe`ke, toe`no u stupanj podešeno, preskoe`i iskra svje?ice
    i izazove eksploziju smjese. U izgarnom prostoru temperatura naglo skoe`i na 3000
    stupnjeva, a tlak na klip, klipne prstenove, ventile i brtvu glave motora na 90
    bara. Ili, jasnije ree`eno, optere?enje na 73 milimetra široke klipove, kao i
    klipnjae`e i radilicu iznosi 3.7 tona. Toliko je težak do kraja nakrcan omanji
    kamion. Nije stoga nikakvo e`udo što se pod takvim optere?enjem osovinica klipa
    savije za 25 tisu?inki milimetra. Boe`na sila klipa na cilindar, zbog kosog
    položaja klipnjae`e iznosi prilikom ekspanzije (jedinog radnog takta) 2000 N, ili
    oko 200 kg.
    Malo prije donje mrtve toe`ke otvaraju se ispušni ventili pa radni pritisak naglo
    opadne. Klip sad gura ispred sebe vru?e plinove u ispušnu granu. Poe`inje pakao
    za ispušne ventile, jer se ugrijavaju na preko 800 stupnjeva i takvi, crveno
    usijani, udaraju u sjedište ventila. Tu se i najkvalitetniji e`elici nalaze na
    velikoj kušnji. Samo visokolegirani krom-nikal e`elici, dodatno pojae`ani u
    podrue`ju sjedišta ventila, podnose te torture bez savijanja.
    Kako se termie`ki optere?eni dijelovi motora ne bi rastopili, vodena pumpa
    protjera svake sekunde 2 litre vode kroz cilindar i glavu.
    Dok klip napreduje prema gornjoj mrtvoj toe`ki, oe`ekuje ga još jedna teška proba.
    Unutar puta od samo 25 mm, mora se zaustaviti s 134 km/h na nulu, nakon e`ega ga
    klipnjae`a opet povue`e nazad i ubrza na istu brzinu (ubrzanjem od 55450 m/s2).
    Inercijalne sile ubrzanja klipa mase 220 grama iznose 12200 N, ili nešto više od
    1.2 tone. Klipovi su inae`e maratonci glede izdržljivosti: Svaki od e`etiri klipa
    zajedno s prstenovima pre?e 2800 kilometara gore i dole, pri 10000 km prije?enog
    puta, brzinom od 80 km/h, bez da se uoe`e ikakvi tragovi trošenja ili ošte?enja.
    Ta e`etiri radna takta, e`ije objašnjenje vi e`itate oko tri minute, odviju se za
    otprilike 1/100 sekunde i ponavljaju se 6000 puta u minuti, dakle pola od broja
    okretaja.
    100 Nm okretnog momenta nastaje u trenutku kad se pravocrtno gibanje klipa
    tjerano eksplozijom preko klipnjae`e prenosi na okretanje radilice. E`ak i u
    najdaljim dijelovima motora ova paklena dinamika uzrokuje savijanja i progibe
    e`elie`nih konstrukcija. Pored osnovnog gibanja, nastaju vibracije prvog i drugog
    reda, jer niti jedan sustav kontrautega nije u stanju približiti rad klipnog
    motora mirnom radu turbine.
    Bogu hvala, jer, pored zvuka, to su glavni razlozi zašto je vožnja motorom jedna
    od najboljih doticaja e`ovjeka s e`istom mehanikom i metalom.
    Dobro podmazan, motor nastavlja dalje sa svojim taktovima. Slijede?a stanica -
    primarni prijenos, koji preko dva razlie`ito velika zupe`anika prenosi snagu na
    kvae`ilo uronjeno u uljnu kupku. Od 12000 okretaja radilice ostaju samo 7730 na
    vratilu primarnog prijenosa, no zato se okretni moment pove?ava sa 100 na 163
    Nm. Nažalost, ta dva zupe`anika pojedu kojeg konja, jer se oko 2% snage izgube
    zbog me?usobnog trenja zubiju. Nema veze, ima još konja u zalihi.
    Toliko konja, da se parovi zubiju na zupe`anicima šeste brzine me?usobno pritiš?u
    silom od preko 5000 N, ili 500 kg. Kao odgovor na ovo, doga?a se da na pojedinim
    testnim motorima nakon dužih testiranja zbog pitinga na zubima mjenjae`a dolazi
    do zvuka mljevenja u mjenjae`u.
    U šestoj brzini zupe`anici pojedu još oko 2% snage, prije nego okretni moment
    do?e na izlazno vratilo mjenjae`a. Tada prednji lane`anik preuzima prijenos na
    svoja ple?a, sada još smanjenih 6400 okretaja, ali zato pove?anih, 193 Nm momenta.
    Nije lako lancu, jer njegovu filigransku konstrukciju napada sila od 450 kg.
    Osovinice lanca (bolcne) imaju samo 5.2 mm promjera, a kupaju se trajno u masti,
    trajno zašti?ene o-ring brtvom. Brzinom od 104 km/h lanac juri oko prednjeg i
    stražnjeg lane`anika. Na 10000 km prije?enog puta, lanac pre?e 3850 km. Samo zbog
    toga trebalo bi paziti da je lanac uvijek dobro podmazan. Još jedna zanimljiva
    napomena: Otkad su se poe`eli prodavati "power-bikes" još prije 30 godina u vidu
    kawasakija Z900 koji je imao 80KS, istrošeni pa puknuti lanci i time uzrokovani
    padovi i ošte?enja na motoru postali su svakodnevnica u servisima širom Njemae`ke.
    Zadnja stanica na ekspediciji momenta i snage je zadnja guma. Naoko ništa
    posebno, no guma je zadnji u nizu dinamie`ki vrlo optere?enih dijelova motora,
    pogotovo pri brzini od 270 km/h, i ona je dio motora koji se najbrže troši.
    Uzrok tome je što, za razliku od unutarnjih dijelova motora, gdje je
    uspostavljena e`vrsta mehanie`ka veza izme?u pokretnih dijelova, prijenos
    preostalih 150KS snage izme?u gume i asfaltne podloge nije e`vrst, pa je
    proklizavanje neizbježno. Kao što je ve? navedeno, gledano od radilice, moment
    se svakim prijenosnim omjerom pove?ava. U našem slue`aju ukupni prijenosni omjer
    u šestoj brzini pove?ava okretni moment od poe`etnih 107 Nm na radilici na 470 Nm
    na vanjskom rubu zadnje gume. Tih 470 Nm proizvode vue`nu silu koja se
    suprotstavlja težini, aerodinamici i otporu kotrljanja motocikla i omogu?uju mu
    brzinu od 270 km/h. U slue`aju Kai K.-a i njegovog suzukija, radi se o sili od
    1450 Newtona.
    Pri tome je guma pod osovinskim optere?enjem od cca 150 kg poprilie`no pritisnuta
    u asfalt. No, to vrijedi uz jedno ogranie`enje. Budu?i postoji otprilike 4,5
    postotaka proklizavanja, guma se pri brzini od 270 km/h kre?e brzinom od 3,4
    metra u sekundi u odnosu na cestu. Prevedeno, slie`no kao kod paljenja guma, gume
    se okre?e s jednim i pol okretajem u sekundi i na stazi od 100 km ona pre?e
    104,5 km, što znae`i 4,5 km više nego prednji, nepogonjeni kotae`. Zato Kai K iza
    sebe ostavlja jednu usku crnu crtu, ostatke spaljene gume.
    Kao što znamo iz škole, trenje proizvodi toplinu, a kod zaprljanih ruku male
    tanke "kobasie`ice". Slie`no je i kod gume, koja je pri temperaturi od 100
    stupnjeva i centrifugalnoj sili od cca 270 N granie`no optere?ena na svakom
    svojem dijelu. Još donedavno su takvi brzinski eksperimenti završili s padom,
    jer su se odvojili dijelovi gazne površine gume od pojasa. Kai K. je toga
    pošte?en, on se jedino e`udi kako je nova, tek montirana guma ve? nakon 1000 km
    totalno o?elavila. No na motoru je sve ok, nema potrošnje ulja, nema mljevenja u
    motoru, lanac nije pojeden. Zašto bi i bilo? Pa vozio je samo cca pol sata s
    punim gasom.

    Prevedeno iz e`asopisa MOTORRAD 01/2004, str. 16.
    She is only here to annoy herself!

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Bice lomljave u Engleskoj...dati drotu motor od 180 konja i 179 kila, pa njihov MUP stvarno nije normalan

    Policija i Honda motocikli



    Policija u Engleskoj pokrajini Durham početkom je ljeta nabavila
    supersportske motocikle HONDA CBR 1000 RR FIREBLADE i preimenovala ih u
    POLICEBLADE. Cilj nabavke ovih motocikala je <utrka> i lov za sve brľim
    prekrąiteljima prometnih propisa. U zapovjedniątvu policije tvrde kako cilj
    nabavke ovako moćnih motocikala nije represija i kaľnjavanje: <Mi s
    motociklistima ľelimo razgovarati, kako bi ih na taj način prijateljski
    upozorili na opasnosti loąih navika u prometu. Atraktivan motocikl kakav je
    POLICEBLADE idealan je za započinjanje razgovora i sklapanje prijateljstava,
    a to je ponekad mnogo vaľnije od pisanja i naplate kazni>
    She is only here to annoy herself!

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    http://mantapower.viciousnest.net/vid/220mph.wmv

    380 km/h na motoru, cisto da ukapirate razliku izmedju motora i automobila...
    She is only here to annoy herself!

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Čudesna zemlja
    Posts
    271
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a makte se ljudi.. imadoh se spucat na semafore u subotu kad sam videla Hayabusu, crna vrhunska ,nova......jooooj

    samo što se ja ne palim previše na motore, lijepo ih je viđet, ali li$e toga... hvala, ne mogu
    Nije kome je rečeno, već kome je suđeno... iliti ... Kad se najmanje nadaš ko nagazna mina!

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Lijepo je njih i vidjet i cut i vozit, ali ja ipak preferiram cetvorotockase :wink:
    Dont miks grendmas end frogs.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by X3M
    Lijepo je njih i vidjet i cut i vozit, ali ja ipak preferiram cetvorotockase :wink:

    To brate nema bez 4 tocka nista,zavalis se ka gospodn i picis dje oces.
    FIZIIIIIIII !!!

    Isto su me pitale STOTINE i ponavljam STOTINE hiljada studenata! ETO!

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,399
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by X3M
    Lijepo je njih i vidjet i cut i vozit, ali ja ipak preferiram cetvorotockase :wink:

    To brate nema bez 4 tocka nista,zavalis se ka gospodn i picis dje oces.

    A jos za ove nase puteve motori su ti slomvrat
    FIZIIIIIIII !!!

    Isto su me pitale STOTINE i ponavljam STOTINE hiljada studenata! ETO!

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    The Republic of Zabjelo
    Posts
    1,968
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by BANDITO
    Quote Originally Posted by X3M
    Lijepo je njih i vidjet i cut i vozit, ali ja ipak preferiram cetvorotockase :wink:

    To brate nema bez 4 tocka nista,zavalis se ka gospodn i picis dje oces.

    A jos za ove nase puteve motori su ti slomvrat
    Normalno :wink:
    Dont miks grendmas end frogs.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Ko zna engleski, nije veliko...

    http://www.startribune.com/stories/462/4992111.html
    She is only here to annoy herself!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •