Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 60 of 60

Thread: Drugo lice ljubavi

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zippy View Post
    ne drami vise, zivota ti!
    cus agresija???!!!!
    A ne no, dobronamjerna kritika je nekome reci da je surov, da se pravi pametan i da su ti njegovi stavovi tuzni. Ne sprdaj se. To nije nista drugo no verbalna agresija.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #52
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Ja upravo koristim termine na precizan nacin. Brak drustvena institucija, zakonski utemeljena i zagarantovana. Sve ostale price o braku su subjektivne imrpesije, umjetnicki dojam, a ne cinjenice. Drugo, voljeti i ljubav nisu isti pojmovi. Mozes da volis i svog psa, macku, svoju sobu ili bilo sta, ali time to nije postala ljubav. Tako da kada pricas da se ljudi vole kada ulaze u brak onda brkas voljenje i ljubav. Niko ne rece da se ljudi ne vole, vec da brak ne pociva na ljubavi nego na iteresima. To ne znaci da se ne vole. Vole ljudi i novac, i da im je toplo, i da se hvale sa svojom djecom itd. Svasta vole ljudi, ali voljenje nije ljubav. Ljubav je cjelovit osjecaj i odnos koji ne znaci samo voljenje niti na njemu pociva, nego prije svega na iskrenosti i otvorenosti, na neogranicenoj bliskosti i povjerenju u svakom mogucem smislu, fizicki, duhovno i dusevno. ... Uglavnom, ja koristim preciznu terminologiju a neki, poput tebe ne prave razliku i to dovodi do nerazumijevanja i zabune.
    Sve ovo sam vec objasnila u prvoj recenici I ne da mi se danas raspravljati sa tobom ali imam jedno jako konkretno pitanje. Da li brak kao institucija ubija ljubav? Nastavicemo kad se vratim sa odmora

    PS. Ne $ekiraj mi zippy!

  3. #53
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Citao sam ovu temu i razmisljao sam da li da se ukljucim ili ne jer uglavnom kad pocnem sa iznosenjem svojih stavova koji su u direktnoj sprezi sa hriscanskom i to pravislavnom vjerom, dolazim do opasnog sablaznjivanja od strane sagovornika.
    Ipak osjecam i ovdje potrebu jer ne mogu da gledam kako se... mucite, da to je najbolji izraz.

    Tjelesna ljubav nije prava ljubav. Nazalost takva tjelesna ljubav je danas najcesca kod omladine.

    Procitajte tekst cuvenog Vladike Nikolaja u nadi da bolje shvatite sta je prava ljubav.


    Од времена Еве и Адама, који су поверовали пралажову - сатани, људи греше у погледу љубави. Своје похоте они зову "љубављу": телесно сластољубије, култ богатства (среброљубије), љубав према многом, а празном знању, полну похоту, властољубивост. Све је то љубављу именовано по Сатанином наговору. Утамничени у свету којим влада грех људи су горке залогаје црног хлеба свакодневице називали именима најслађих јела вечности - да би их лакше кусали. А права љубав, шта је она? "Љубав је Бог. Само се кроз Бога може љубити створење Божје. И најружније.

    Зато прва заповед гласи: "Љуби Господа Бога својега", па тек онда друга: "Љуби ближњега својега". Без љубави к Богу свака друга љубав је нереална и нетрајна". Ако душа воли само нечије тело - онда је то похота; ако пак воли другу душу, али је воли без Бога - онда је то сажаљење или дивљење; тек ако душа у Богу воли другу душу - онда је то љубав. Човек и мртав жели да буде вољен. И после смрти се бори против смрти: зато ствара, подиже задужбине, чини добро - да би га се људи када умре сећали и да би га с љу бављу помињали.

    Огреховљени ум човеков, као што већ рекосмо, меша љубав с похотом. Али оне нису и не могу бити исто. Владика вели:

    "Љубав и похота су супротне... Нормално узев, права љубав постојано расте у сили и одушевљењу без обзира на човечју старост; похота пак брзо пролази, прелази у одвратност, и често води очајању". Зато каже Свети Антоније Велики: "Почетак греха јесте похота; почетак спасења и Царства Небескога јесте љубав".

    Савремени "гуруи" атеизма и материјализма човеку говоре да је иживљавање свих нагона - "природно". Али, пошто не знају за Бога, они не познају ни човека. Јер, човек може да живи не само у складу са својом палом, огреховљеном природом, која га "нагони" на блуд, него и у складу са својом правом, у Адаму сазданом, а у Христу обновљеном и преображеном, природом. Живети по палости, увек је пристајање на анималност, на нешто што није достојно човека. Јер, "зоологија је испод ногу антропологије".

    Љубав, дакле, није иживљавање своје себичности, него крст. Такав је живот у браку, кога је Бог благословио прво у Рају, а затим на свадби у Кани Галилејској. У браку су две душе - једно и два тела - једно, "неразделно и несливено".

    Лакше је двома на путу ка Богу, но је-дном. Брак обуздава похоту, а умножавањем људског рода умножава се број оних који могу да приме еванђеље Христово и да се спасу. Зато је брак символ везе Хрисга и Цркве. А блуд? Шта је с блудом?

    Владика каже: "Као што освећени брак символизира Христово јединство са Црквом и Христов духовни брак са душом сваког верног, тако опет са друге стране прељуба и блуд символизирају сатанизам, изневеру Љубави Божје, раскид јединства са Богом. А то је по вољи Сатани, који жели да изигра и осујети Божју Љубав у људима. Њему је мрска чиста небеска љубав а пријатна телесна похота у свакој нечистоти. "Бесплодна дјела таме" - то је његов мамац којим мами људе у пакао". То јест: "Било да муж изневери жену било да се поклони идолима, у оба случаја он отпада од Бога и твори оно што је ђаволу угодно".

    izvor : www.pravoslavni-odgovor.com
    Last edited by dokaz_stvaranja; 04-07-08 at 12:46.

  4. #54
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cupka View Post
    Da li brak kao institucija ubija ljubav?
    Brak niti ubija niti stvara ljubav jer ljubav pociva na drugacijim osnovama od braka. ... No ti vjerovatno mislis na uobicajena shvatanja da dvoje koji su se voljeli prije braka sa vremenom u braku prestaju da vole zato sto se naviknu i sto nema nista novo sto bi privlacilo. Na tom primjeru se vidi brkanje voljenja i ljubavi. Samo voljenje nije ljubav. Voljenje ne pociva na cjelini bliskosti, na necemu stabilnom nego na necemu trenutno privlacnom, bilo da se radi o fizickom, materijalnom, duhovnom ili dusevnom. Ta privlacnost na kojem pociva voljenje, ispoljava se i kao zaljubljenost i strast. Trenutna privlacnost je cesto stvar novine, novoga, modernoga, aktuelnoga i sl., sto znaci da voljenje ima izvor u neprestanom privlacenju novim. Brak je institucija i kao takva pociva na pravilima koja se ne mijenjaju. Svi brakovi pocivaju na istim pravilima, pisanim i nepisanim. U braku nema novosti, dapace, stvara se navika i monotonija. U tom smislu brak ubija zaljubljenost, strast i voljenje. Ljubav pociva na licnosnom odnosu, na iskrenosti i otvorenosti licnosti, a ne na drustveno stvorenim pravilima ili na trenutnoj privlacnosti, brak ne dotice ljubav. Oni koji osjecaju i zive ljubav to cine bez obzira na to da li su ili nisu u braku. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  5. #55
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dokaz_stvaranja View Post
    Citao sam ovu temu i razmisljao sam da li da se ukljucim ili ne jer uglavnom kad pocnem sa iznosenjem svojih stavova koji su u direktnoj sprezi sa hriscanskom i to pravislavnom vjerom, dolazim do opasnog sablaznjivanja od strane sagovornika.
    Ipak osjecam i ovdje potrebu jer ne mogu da gledam kako se... mucite, da to je najbolji izraz.

    Tjelesna ljubav nije prava ljubav. Nazalost takva tjelesna ljubav je danas najcesca kod omladine.

    Procitajte tekst cuvenog Vladike Nikolaja u nadi da bolje shvatite sta je prava ljubav.


    Од времена Еве и Адама, који су поверовали пралажову - сатани, људи греше у погледу љубави. Своје похоте они зову "љубављу": телесно сластољубије, култ богатства (среброљубије), љубав према многом, а празном знању, полну похоту, властољубивост. Све је то љубављу именовано по Сатанином наговору. Утамничени у свету којим влада грех људи су горке залогаје црног хлеба свакодневице називали именима најслађих јела вечности - да би их лакше кусали. А права љубав, шта је она? "Љубав је Бог. Само се кроз Бога може љубити створење Божје. И најружније.

    Зато прва заповед гласи: "Љуби Господа Бога својега", па тек онда друга: "Љуби ближњега својега". Без љубави к Богу свака друга љубав је нереална и нетрајна". Ако душа воли само нечије тело - онда је то похота; ако пак воли другу душу, али је воли без Бога - онда је то сажаљење или дивљење; тек ако душа у Богу воли другу душу - онда је то љубав. Човек и мртав жели да буде вољен. И после смрти се бори против смрти: зато ствара, подиже задужбине, чини добро - да би га се људи када умре сећали и да би га с љу бављу помињали.

    Огреховљени ум човеков, као што већ рекосмо, меша љубав с похотом. Али оне нису и не могу бити исто. Владика вели:

    "Љубав и похота су супротне... Нормално узев, права љубав постојано расте у сили и одушевљењу без обзира на човечју старост; похота пак брзо пролази, прелази у одвратност, и често води очајању". Зато каже Свети Антоније Велики: "Почетак греха јесте похота; почетак спасења и Царства Небескога јесте љубав".

    Савремени "гуруи" атеизма и материјализма човеку говоре да је иживљавање свих нагона - "природно". Али, пошто не знају за Бога, они не познају ни човека. Јер, човек може да живи не само у складу са својом палом, огреховљеном природом, која га "нагони" на блуд, него и у складу са својом правом, у Адаму сазданом, а у Христу обновљеном и преображеном, природом. Живети по палости, увек је пристајање на анималност, на нешто што није достојно човека. Јер, "зоологија је испод ногу антропологије".

    Љубав, дакле, није иживљавање своје себичности, него крст. Такав је живот у браку, кога је Бог благословио прво у Рају, а затим на свадби у Кани Галилејској. У браку су две душе - једно и два тела - једно, "неразделно и несливено".

    Лакше је двома на путу ка Богу, но је-дном. Брак обуздава похоту, а умножавањем људског рода умножава се број оних који могу да приме еванђеље Христово и да се спасу. Зато је брак символ везе Хрисга и Цркве. А блуд? Шта је с блудом?

    Владика каже: "Као што освећени брак символизира Христово јединство са Црквом и Христов духовни брак са душом сваког верног, тако опет са друге стране прељуба и блуд символизирају сатанизам, изневеру Љубави Божје, раскид јединства са Богом. А то је по вољи Сатани, који жели да изигра и осујети Божју Љубав у људима. Њему је мрска чиста небеска љубав а пријатна телесна похота у свакој нечистоти. "Бесплодна дјела таме" - то је његов мамац којим мами људе у пакао". То јест: "Било да муж изневери жену било да се поклони идолима, у оба случаја он отпада од Бога и твори оно што је ђаволу угодно".

    izvor : www.pravoslavni-odgovor.com

    Uz svo duzno postovanje mislim da je tvoj post prikladniji na podforumu religija.Ako vidis da se ovdje muci vecina onda bi trebao i da znas da neces ni ti s religijom napraviti cudo...Vjera je nesto divno sto nosis u sebi i ako nje nemas nemas ni duse,no ipak ne treba prosvetljavati obican smrtnik sa time druge jer od toga jasno je nemas i neke vajde...Ljudski podstupci su cudni i cesto radimo stvari suprotne od onog sto bi trebalo,a uvjek sam smatrala da ce vecu gresku namjestiti sam Bog onome ko ga propovjeda nego onima sto o njemu cute...Divno je sve sto si napisao no ipak religiozno mi je prenaglaseno za "ljubav".
    __________________



    "Tiha voda brijeg roni..."

  6. #56
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Uz svo duzno postovanje mislim da je tvoj post prikladniji na podforumu religija.Ako vidis da se ovdje muci vecina onda bi trebao i da znas da neces ni ti s religijom napraviti cudo...Vjera je nesto divno sto nosis u sebi i ako nje nemas nemas ni duse,no ipak ne treba prosvetljavati obican smrtnik sa time druge jer od toga jasno je nemas i neke vajde...Ljudski podstupci su cudni i cesto radimo stvari suprotne od onog sto bi trebalo,a uvjek sam smatrala da ce vecu gresku namjestiti sam Bog onome ko ga propovjeda nego onima sto o njemu cute...Divno je sve sto si napisao no ipak religiozno mi je prenaglaseno za "ljubav".
    __________________
    U tome i jeste stvar, do svih nas treba da dodje rijec Gospodnja a nas je izbor ocemo li prihvatiti ili ne. Ja do skora nisam znao podosta stvari i radio sam kao i vecina, hvala Bogu poceo sam da mijenjam dosta tih stvari koje sam do sad radio, ide ponekad tesko ali... Osjecam se bolje a to zelim i drugima.

    Teska su vremena po nekima 'ona poslednja' zato je bitno da svi mi mijenjamo na bolje nase zivote. Bog ceka da sto vise ljudi se pokaje i udje u njegovo carstvo.

    U redu je za tvoj prigovor i ne boj se necu ja previse zalazit niti sablaznjivat one koji ne zele slusati.

    Nek je Bog sa vama.
    Last edited by dokaz_stvaranja; 04-07-08 at 13:36.

  7. #57
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,762
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  8. #58
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Philadelphia, Pennsylvania, United States
    Posts
    6,535
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A shta je ovo, ono iz Zeitgiesta? Ovaj banalizuje esce, pametniji je i interesantniji onaj budista sa pocetka x puta
    Just to slip the skin...

  9. #59
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,762
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sta to banalizuje? Prije bih rekao da je religija banalizacija. No ovo je totalni OT vec.

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rastafer View Post
    Prije bih rekao da je religija banalizacija. .
    Nije bogomi vidis od kad ovaj prekadi sve krenu na bolje

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. lijepe rijechi o ljubavi...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Ljubav
    Replies: 25
    Last Post: 18-07-07, 11:07
  2. Imali istinske ljubavi u nas ??
    By Zvek_Zivi in forum Ljubav
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-07, 01:43
  3. Raskid ljubavi
    By Buba_mara in forum Ljubav
    Replies: 163
    Last Post: 24-11-06, 14:27
  4. crnogorac osvojio drugo mjesto na evroviziji!!
    By crnogorac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 19-05-04, 12:07

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •