Results 1 to 18 of 18

Thread: KONTEJNERI ZA ODLAGANjE PAPIRA, PLASTIKE I METALA

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    5,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default KONTEJNERI ZA ODLAGANjE PAPIRA, PLASTIKE I METALA

    Kakve su sanse da zazivi ovaj projekat ili bolje da pitam koliko im vremena dajete prije no budu unisteni? Postoji li nacina da se jedan polu divlji narod kao nas navikne na ovakve stvari?


    ------------------------------------------------
    POSEBNI KONTEJNERI ZA ODLAGANjE PAPIRA, PLASTIKE I METALA OD VEČERAS NA ULICAMA
    Svaki otpad svoju boju ima
    Treća smjena radnika preduzeća "Čistoća" večeras će početi postavljanje 45 kontejnera za selektivno odlaganje otpada na 16 lokacija u gradu. Novi kontejneri postavljaju se u sklopu pilot projekta "Selektivno odlaganje otpada" koje organizuje Ministarstvo turizma sa Glavnim gradom. Za početak će u Podgorici biti postavljeni kontejneri za papir, plastiku i metal.
    Kako je saopštila Senada Mulešković, portparol preduzeća "Čistoća", kontejneri će biti postavljeni ispred Gimnazije "Slobodan Škerović" i OŠ "Štampar Makarije", kod vrtića "Đina Vrbica" pored broja 56 (iznad Šoping centra), iza "Volija" u Ulici kralja Nikole, ispred hotela "Podgorica", zatim u Ulici Đoka Miraševića preko puta treće Ruske kule i Ulici Blaža Jovanovića preko puta broja devet, a u Ulici Vasa Raičkovića ispred tehničkih škola. Posude za papir, plastiku i limenke biće postavljene i u Bulevaru Ivana Crnojevića, Zmaj Jovinoj i Ulici Svetozara Markovića ispred broja 39, zatim u ulicama Radosava Burića, Balšićevoj, Piperskoj, Goce Delčeva i Mila Radunovića (između OŠ "Sutjeska" i zgrade "Čelebić").
    Selektivno sakupljanje otpada je inače, jedna od najznačajnijih aktivnosti za implementaciju Zakona o upravljanju otpadom koja bi, kako najavljuju iz Ministarstva turizma i zaštite životne sredine, trebalo da počne 1. novembra.
    - Selektivnim sakupljanjem otpada sprečavamo zagađivanje životne sredine, štedimo prostor i energiju, čuvamo prirodne resurse. Samo odvojeno sakupljeni otpad može da se iskoristi. Da bi se reciklaža uspješno ostvarila neophodno je da pravilno odvajamo otpad na mjestu njegovog nastanka, jer je samo na taj način moguće ponovo iskoristiti papir, plastiku, staklo i metal. Uskoro će u svim opštinama u Crnoj Gori biti postavljeni kontejneri i sabirne posude za selektivno sakupljanje otpada. Oni će biti različito označeni: plava za papir, žuta za plastiku, zelena za staklo i siva za metal - navodi se u edukativnoj brošuri koja je juče stigla do građana iz djelova Podgorice u kojima će biti postavljeni novi kontejneri.
    D.S.V.

    Staklo u zeleni
    Preradom otpadnog stakla štiti se životna sredina i postiže se ušteda energije i do 40 odsto, jer se stakleni krš topi na nižoj temperaturi nego primarna sirovina. Pojedine zemlje zato uvoze otpadno staklo. Pri odlaganju sa tegle obavezno skinuti poklopac i baciti ga u sivi kontejner - objašnjeno je u brošuri.

    Plastiku u žuti kontejner

    Plastične boce i kese, često se mogu vidjeti na javnim površinama ili na obalama rijeka kao odraz ljudske nebrige i neodgovornosti. Plastika se uspješno reciklira. To prije svega važi za PET ambalažu, ili preciznije ambalaža za osvježavajuće napitke i prehrambene proizvode u tečnom stanju - navodi se u brošuri uz upozorenje da je, prije odlaganja, sa boca potrebno ukloniti čepove.


    Plavi za papir

    U plavi kontejner bacamo: novine, časopise, prospekte, kataloge, papir za pisanje, knjige, kartone. Ne ubacuje se: prljavi i zauljeni papir, plastikom obložena kartonska ambalaža, ambalaža od ljekova, tetrapak sa više vezanih slojeva jer spada u kategoriju "ostali otpad".


    Sivi je za metal

    Ponovnom preradom metalnog otpada štedi se i energija. Većinu metala je moguće preraditi. tako se preradom otpadnog aluminijuma uštedi do 95 odsto energije.
    Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema nas narod dovoljno kulture za to ! Inace dobar potez !

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    znate kad ce ovo zazivjet, a nikad, + sto ce svako malo da gore kontejneri
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  4. #4
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DIDI View Post
    znate kad ce ovo zazivjet, a nikad, + sto ce svako malo da gore kontejneri

    nece cini ti se
    the World's leading dance event
    Sensation


  5. #5
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    zazivjece za nekih 150 godina otprilike...

  6. #6
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    sigurna sam da ove cepove ipoklopce niko nece skidat sa flasa i tegli...nije ovo za nas...nece kod nas taj otpad moci da se reciklira, sanse nema
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #7
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    zazivjece za nekih 150 godina otprilike...
    3 mjeseca gore-dolje...

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Demijan View Post
    nadajmo se da ce da zazivi. ako ista ono radi reciklatora na biciklima i sa motoricima koje adekvatno mozes izbjegavat u saobracaj ako redovno igras need4speed
    i prejako je ovo 'nas narod'. ko je to 'nas narod'? poznajete ih? oko vas su? pa recete li im ponekad sto iz kulture zajednickog zivljenja ili sto
    Poznajem koliko oces!
    Juce pade djetetu sladoled na sred stepenista, majka ga je elegantno zaobisla...ajd, reko', ode doma po krpu...kasnije izlazim na stepeniste i vidim istopljeni sladoled se cijedi po ulazu...odem na interfon, zovem gospoju da sidje sa krpom da obrise ono sto je njeno dijete uradilo...ako nijesam htjela da mi se raznosi po mome stanu, onda sam morala sama uzet krpu, jer ona nije htjela...i ajde me sad nauci sto da uradim posto imas ideju? Da joj se ne javljam jer je nekulturna, da se s njom svadjam kad je god vidim po stepenica i da joj dajem casove, a nju zabolje uvo za to sto ja trabunjam?
    Samo mi nemoj reci da je prijavim, jer nemam je kome prijavit...znas kad ce neko doc po prijavi oko takvih stvari? NIKAD!
    Sto da kazem komsiji koji ne umije ugasiti cigar izuzev na stepenistu ulaza? Jednom sam ga pitala je li i po kuci tako radi, pa sam zalijepila istampan papir -zabranjano bacanje opusaka po hodniku- pa sam kacila po spratova upozorenja da nemamo cistacicu i da moramo sami cistiti ispred svojih vrata...znas li kako me gledaju? Ka budalu, a i dozivjecu da ne pricam zbog takvih stvari sa po komsiluka! E ako nijesu doma naucili ni ja ih necu ucit, kunem ti se!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #9
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema naš narod kulturu, no ide ulicom, otvori nešto i bači kutiju usput... Ali ne ośećaju da su pogriješili, jer ih valjda niko nije učio da to ne rade.

    Što se mene tiče, podržavam akciju i mislim da je super, a vidim spremna je i medijska kampanja.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Poznajem koliko oces!
    Juce pade djetetu sladoled na sred stepenista, majka ga je elegantno zaobisla...ajd, reko', ode doma po krpu...kasnije izlazim na stepeniste i vidim istopljeni sladoled se cijedi po ulazu...odem na interfon, zovem gospoju da sidje sa krpom da obrise ono sto je njeno dijete uradilo...ako nijesam htjela da mi se raznosi po mome stanu, onda sam morala sama uzet krpu, jer ona nije htjela...i ajde me sad nauci sto da uradim posto imas ideju? Da joj se ne javljam jer je nekulturna, da se s njom svadjam kad je god vidim po stepenica i da joj dajem casove, a nju zabolje uvo za to sto ja trabunjam?
    Samo mi nemoj reci da je prijavim, jer nemam je kome prijavit...znas kad ce neko doc po prijavi oko takvih stvari? NIKAD!
    Sto da kazem komsiji koji ne umije ugasiti cigar izuzev na stepenistu ulaza? Jednom sam ga pitala je li i po kuci tako radi, pa sam zalijepila istampan papir -zabranjano bacanje opusaka po hodniku- pa sam kacila po spratova upozorenja da nemamo cistacicu i da moramo sami cistiti ispred svojih vrata...znas li kako me gledaju? Ka budalu, a i dozivjecu da ne pricam zbog takvih stvari sa po komsiluka! E ako nijesu doma naucili ni ja ih necu ucit, kunem ti se!
    Znas kako, skupjaj sve te opuske,papirice i sve ostalo sto se tuda baca, pa kad se nakupi dovoljno saspi im sve na otirac ili u lift !

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    ///Classified///
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mi prvo treba da se naviknemo na obicne kontejnere ...

  12. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Unusual Suspect View Post
    Mi prvo treba da se naviknemo na obicne kontejnere ...
    Surova istina ...

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sjajna zamisao ali, ali, ali evo u bloku 6 ne mozes bacit smece ni u onaj obicni sto ti ganci nece otet kesu iz ruku & isceprljat da vide ima li sto interesantno u njoj
    Tu ce sad da postave ove nove kontInjere & bas me zanima kako ce to da izgleda imajuci u vidu cinjenicu da egipcani spavaju ispod borica tik uz kontejnere & ordiniraju 24h dnevno :joint:

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sjajna zamisao ali, ali, ali evo u bloku 6 ne mozes bacit smece ni u onaj obicni sto ti ganci nece otet kesu iz ruku & isceprljat da vide ima li sto interesantno u njoj
    Tu ce sad da postave ove nove kontInjere & bas me zanima kako ce to da izgleda imajuci u vidu cinjenicu da egipcani spavaju ispod borica tik uz kontejnere & ordiniraju 24h dnevno :joint:

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,306
    Thanks Thanks Given 
    2,783
    Thanks Thanks Received 
    3,941
    Thanked in
    1,910 Posts

    Default

    Evo gancijima sad najlakše kupit limenke.
    Samo dodju i iz onog kontejnera za limenke da izvadi
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eh jes ali ako budu kontejneri kakve sam ja imala prilike da vidim bogomi morace pajsere da nabavljaju
    U svakom slucaju bice interesantno :mrgreen:

  17. #17
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    8,652
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mogu da pecaju ka` eskimi...

  18. #18
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    dobri su im oni katanci
    cvrsti
    the World's leading dance event
    Sensation


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •