Results 1 to 19 of 19

Thread: Izvrsiti upgrade ili ne?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Question Izvrsiti upgrade ili ne?

    Zdravo.

    Zelim da upgradujem stari komputer.

    Mislim da kupim sledece (priorne) potrebne komponente:

    - ASUS M2N-SLI Deluxe.

    - AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+.

    - ADATA 1024MB PC-6400 DDR2 800 Memory (x2 = 2048MB RAM).

    - Western Digital 250GB SATA II HDD 7200rpm.

    Za ukupno €251,- eura.

    Vrijedili ovo kupiti ili ne? Kuciste imam od Antec a napajanje mi je Spire 400W. Imam obicnu nVidia graficnu karticu koju bih za moment ubacio dok drugu(e) (dvije) nVidia kartice ne kupim da ubacim.

    Vrijedili ovaj upgrade izvrsiti? (Danasnji kompuyet mi je zastarjeli AMD Athlon 64 na 939 platformu). Ili da li je bolje pare sacuvati pa dodadti kasnije jos nesto pa kupiti AM2+ maticnu u AMD Phenom Quad Core processor?

    U naprijed hvala na odgovore.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Bijelo Polje, Montenegro
    Posts
    2,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upgrejduj...... Nije to skupo chini mi se. Ali to ti napajanje nishta ne valja !!

  3. #3
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by LeeiF View Post
    Upgrejduj...... Nije to skupo chini mi se. Ali to ti napajanje nishta ne valja !!
    Da li si siguran (za napajanje)? Ovdje radi kao "grom". Dobro nije jak sistem u pitanju pod kojim radi, ali se valjda moze jeli ne?

    Mogu kupiti ako je potrebno napajanje od slijedecih brendova:

    - Fortron Source Power 400W ATX 2.0 €45,- eura.

    - CoolerMaster Extreme Power 500W ATX 2.0 €60,- eura.

    - CoolerMaster Real Power 520W ATX 2.0 €70,- eura.

    - Corsair 450W ATX 2.0 €70,- eura.

    Samo me brine radnja ADATA memorije. Nidje u HWQVL od ASUSA nemogu da je nadjem. Barem sta se tice 1024 Dimm's, 512MB Dimm's stoje u HWQVL od ASUS-a.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A sto ne bi uzeo neki Intelov sistem? 680i sli maticna itd...
    A-data je ok, uradi memtest na pocetku i ak prodje bez problema boli te briga...

    OCZ stealthXtreme PSU 600W--72e
    Last edited by Loverclocker; 29-05-08 at 23:01.
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Ne vjerujem da ces na taj chipset jos neko vrijeme moc da uparis nVidia graficke. Nijesam siguran, ali samo za nVidia chipset to radi, ili na druge sa nekim divljim drajverima.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    moci ce...jedino mu moze bit ogranicenje sto nema pcie v2.0..mada to znaci da ce moci da iskoristi "samo" 85-95% potencijala iz grafickih kartica koje će izaći tek za godinu dvije...
    Ta maticna ima nvidia cipset......SLI ne radi ni najedan drugi cipset...
    maticna ima svoj...pitomi...BIOS....
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Moguce nijesam provjerio plocu pa ne znam koji je chipset.
    Zaboravih rec, sa napajanjem od 400W ovo moze samo da sanja
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zavisi sa kojim napajanjem od 400w...ako nisu prejake karte, u sli moze ladno.,..
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  9. #9
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Loverclocker View Post
    A sto ne bi uzeo neki Intelov sistem? 680i sli maticna itd...
    A-data je ok, uradi memtest na pocetku i ak prodje bez problema boli te briga...

    OCZ stealthXtreme PSU 600W--72e
    Znaci, iako ove letvice od po 1024Mb nijesu prisutne na ASUS-ov HWQVL, mogu raditi bez problema, ukoliko memtest bez problema prodje?

    Ovaj OCZ 600W nemogu ovdje da nabavim za te pare.

    Ove ADATA letvice od 1024Mb su per 2 komada (2x2048MB) €36,- eura? Mozda opcija da uzmem 4 GB?

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ne vjerujem da ces na taj chipset jos neko vrijeme moc da uparis nVidia graficke. Nijesam siguran, ali samo za nVidia chipset to radi, ili na druge sa nekim divljim drajverima.
    Bio sam planirao prvo da kupim ASUS M3A32-MVP Deluxe, sa AMD Phenom processor, itd, itd, ali izadje preskupo.

    A onako dobacim ladno 1x nVidia 8600GT 256MB DDR3 (€70,- eura) ili 2x, i gotova upgrade prica. Sada sto se napajanja tice neznam, znam ljude koji sa 400W "ogromni" (tezi) sistem drze. A nVidia 8600GT u SLI ne vuce toliko struje mi se cini, inace nemaju external 6-pin videocard/power supply connector.

    Quote Originally Posted by Loverclocker View Post
    zavisi sa kojim napajanjem od 400W... ako nisu prejake karte, u sli moze ladno.,..
    http://www.spirecoolers.com/main/pro...asp?ProdID=553
    Last edited by KUB-M; 30-05-08 at 00:03.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a za sta tebi sluzi kompjuter?

  11. #11
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    995
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    metalac je pitao vrhunsko pitanje!! bolje rec najvaznije!!!! nego ti kupuj sto god oces ali sa tim napajanjem sto imas neces daleko stic, prvo napajanje promijeni pa tek radi stogod pozelis ostalo!!!!

  12. #12
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    491
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Corsair ti je vrh napajanje, jer ga radi Seasonic, koliko se sjecam, a to 450 je pogonilo sve i svasta, sto mozes da vidis na netu. Isto tako OCZ 600 w je jeftino za 72 evra.
    Remember, if you shake it more than twice, you're playin' with it!

  13. #13
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metalac View Post
    a za sta tebi sluzi kompjuter?
    Pa za videocapturing, videomontaze (Sony Vegas, Pinaccle Studio), 3D produkcije (Cinema4D, 3DsMax, itd.), Photoshop, da gledam i snimam tv serije preko TV karte itd.

    Quote Originally Posted by industrial View Post
    metalac je pitao vrhunsko pitanje!! bolje rec najvaznije!!!! nego ti kupuj sto god oces ali sa tim napajanjem sto imas neces daleko stic, prvo napajanje promijeni pa tek radi stogod pozelis ostalo!!!!
    A daj razlog zasto ne bi stigao sa tim napajanjem? Mislim, barem pojasni malo razlog.

    Quote Originally Posted by vladoje View Post
    Corsair ti je vrh napajanje, jer ga radi Seasonic, koliko se sjecam, a to 450 je pogonilo sve i svasta, sto mozes da vidis na netu. Isto tako OCZ 600 w je jeftino za 72 evra.
    Pa koje napajanje od gorepomenutih mi vi predlazete? Ima da se kupe Antec kucista uz 500W napajanje, da li to valjda ista, to napajanje mislim? Steta bi bilo kupovati to jer imam vec kuciste od Antec-a.

    A da upgrejdujem ili da cekam dok skupim pare za AM2+ plocu i AMD Phenom processor?

    (Ja radije ne bih Intel, ti componenti za Intel su ovdje skuplji nego za AMD, a najjeftiniji QC od Intel je Q6600 €170,- eura a za Intel C2D E4600 trazu vec €110,- eura).

  14. #14
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KUB-M
    Znaci, iako ove letvice od po 1024Mb nijesu prisutne na ASUS-ov HWQVL, mogu raditi bez problema, ukoliko memtest bez problema prodje?
    Lestvice ili moduli memorije, ubacis te od A-Data, imas program memtest da skines, on najbolje testira memoriju...A-Data ima svoje Vitesta serije, to su kvalitetnije memorije, mada bih ja vazda dodao koji euro za Kingston i ne boli glava...

    Quote Originally Posted by KUB-M
    Ovaj OCZ 600W nemogu ovdje da nabavim za te pare.
    Mozes, Sasa.mne ce ti to zavrsiti, eo ti link za njegov thread SASA.MNE
    To ti je super napajanje, na testovima je radilo i pod opterećenjem od 700W!

    Quote Originally Posted by KUB-M
    A daj razlog zasto ne bi stigao sa tim napajanjem? Mislim, barem pojasni malo razlog.
    Zato jer je to nekvalitetni napajanje, jedino tkz PEAK-POWER mu je 400W, i male je efikasnosti, ispod<70%, pa moze znatno slabija opterećenja da izdrži. Snaga zavisi od mnogo faktora, pa tako varira(npr poveća se temperatura, masu se smanji efikasnost), i tako su se sjetili da prave napajanja od 400W, ustvari prividne snage.
    Tih problema nećeš imati sa ovim od OCZ-a 600W.

    Bio sam planirao prvo da kupim ASUS M3A32-MVP Deluxe, sa AMD Phenom processor, itd, itd, ali izadje preskupo.

    Quote Originally Posted by KUB-M
    A onako dobacim ladno 1x nVidia 8600GT 256MB DDR3 (€70,- eura) ili 2x, i gotova upgrade prica. Sada sto se napajanja tice neznam, znam ljude koji sa 400W "ogromni" (tezi) sistem drze. A nVidia 8600GT u SLI ne vuce toliko struje mi se cini, inace nemaju external 6-pin videocard/power supply connector.
    Ne znam, jos nije taj procesor tako jak postao da bi bio isplativ, cijene su u skladu sa performansama, zbog AMD-ovog obaranja cijena, tako da skoro uvijek za iste pare mozes naći bolji Intelov procesor.
    Ne znam koliko bi sistem bio stabilan sa dvije karte...One dosta trose....Na tvom mjestu bih uzeo za 130e 9600GT, koja je tri puta bolja od 8600GT (BUKVALNO!), pa posle nedje kad skupis pare, i padnu cijene, uzmes jos jednu...Neces neki ozbiljniji graficki posao maci raditi sa 8600GT...
    Quote Originally Posted by KUB-M
    Pa koje napajanje od gorepomenutih mi vi predlazete? Ima da se kupe Antec kucista uz 500W napajanje, da li to valjda ista, to napajanje mislim? Steta bi bilo kupovati to jer imam vec kuciste od Antec-a.

    A da upgrejdujem ili da cekam dok skupim pare za AM2+ plocu i AMD Phenom processor?

    (Ja radije ne bih Intel, ti componenti za Intel su ovdje skuplji nego za AMD, a najjeftiniji QC od Intel je Q6600 €170,- eura a za Intel C2D E4600 trazu vec €110,- eura).
    Napajanja koja dolaze sa kućištem obicno nisu nesto, zadrzi tvoje kuciste, stavi neki fan naprijed i pozadi ak već nije stavljeno i uzmi OCZ 600W, nemoš pogriješit vjeruj mi!
    Rekoh prije, sve je dosta uskladjeno,bilo koji jaci phenom kosta preko 140e.
    Ja bih malo sacekao, uzeo neku 650i sli, ili 750i SLI plocu, i Core2Duo E7200-i on se pojavljuje u Junu.
    Mada ne znam zasto će ti SLI, treba ti jače napajanje, masu para ako oćes dobre karte, a ako ne uzmeš obje odjednom, vremenom će izaći kartice koje su mnogo bolje nego te tvoje dvije u SLI-ju, a za iste pare. Ja bih isao na Intel P35 plocu (GA-p35-ds3), uzeo E7200, HD3850 512mb(slabija malo od 9600GT, ipak 3put bolja od 8600GT)...
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  15. #15
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    278
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Loverclocker View Post
    Text.
    Hvala na odgovore druze!

    Znam sto je MemTest86 imam ga ovdje kuci.

    Ja ne zivim u CG pa zato ne bih mogao kupiti u CG napajanje. Ali vidjeh na websajt online shop-a, da ima sledeca 3 napajanja:

    - OZC StealthExtreme 500W €52,- eura.

    - OZC StealthExtreme 600W €69,- eura.

    - OZC GameExtreme 600W €85,- eura.

    Ovako kada cujem koliko bi me sve ispalo (Kingston Memory, nVidia GeForce 9600GT, bolje napajanje) bi ispalo vise no te €251,- od kojih govorim.

    Onda mi je bolje sacekati dok se vise ploca pojave sa novim nVidia chipsetovima i AM2+ socketima (do tada moze ASUS M3A32-MVP Deluxe pasti u cijeni (sada je €160,- eura).

    Pa kupiti koji AMD Phenom, nVidia GeForce 9600GT, dobro napajanje uz 4 GB RAM memorije.

    Sta se kucista tice ima usprijed i pozadi potrebne fan-ove.

    Nego me zainteresovah, koji bi to Intel mogao kupiti za te €80,- eura sto ovaj AMD Athlon 64 X2 5000+ kosta?
    Last edited by KUB-M; 30-05-08 at 10:12.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    >M'O'N'T'E'N'E'G'R'O<
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nema na cemu
    I dalje bih na ovaj StealthXtreme 600w isao...
    znam da bi...al cini mi se da je bolje da skupis malo vise i uzmes opasnu masinu, taj "upgrade" nije upgrade ak mijenjas maticnu i sl...
    tako da ako bi mi malo preciznije rekao cime se bavis, moze se naci za 300 super stvar...
    ma koliko mi bilo zao AMD, intel je jednostavno mnogo bolji...
    Deluxe ploca je samo sa vise opcija, i jacom naponskom jedinicom za OC...
    eo ako neces SLi, ne preporucujem ga sig:
    Gigabyte GA-P35-ds3p--100e
    2GB kingston 35e
    250gb WD---50e
    CPU E6750---120e

    Gdje trgujes? koliko je ovo kod tebe?
    -->*-TRIATLON PG!-*<--

  17. #17
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Bijelo Polje, Montenegro
    Posts
    2,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KUB-M View Post
    Da li si siguran (za napajanje)? Ovdje radi kao "grom". Dobro nije jak sistem u pitanju pod kojim radi, ali se valjda moze jeli ne?
    Da, siguran sam za napajanje, ali vidim da su ti momci vec objasnili
    Uglavnom, ja ti takodje preporuchujem da ili skupish pare i kupishe neshto malo bolje (9600GT, bolji proc i naravno napajanje) ili sachekaj da ovim padne cijena i tek onda kupish.
    Napajanje koje ti ja preporuchujem je Thermaltake Toughpower 600W..... Ja ga imam i zvek je !! Na njega radi c2d e6750, 8800GT, asus max formula, 4 gb rama itd itd.....

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    taj upgrade ce ti najvise pomoci oko video montaze kada budes radio neki transcoding ili slicno. A za 3D stvari nece biti neki veliki upgrade jer ce ti video karta ostati ista.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KUB-M View Post
    Pa za videocapturing, videomontaze (Sony Vegas, Pinaccle Studio), 3D produkcije (Cinema4D, 3DsMax, itd.), Photoshop, da gledam i snimam tv serije preko TV karte itd.

    1. SLI/CF je besmislen u slucaju da je ovo prioritetna namjena racunara. Cisto bacanje para, koje jos povlaci kupovinu kvalitetnijeg (skupog) napajanja. Ima smisla samo ukoliko planiras da igras igre u visokim rezolucijama. Takodje, uparivanje dvije 8600GT znaci da si dao 140-150 eura za performanse (govorim o igrama) koje su znatno ispod 9600GT, koji kosta 135 eura.
    Sto je jos vaznije - za tvoje potrebe, potpuno je svejedno 7300GT ili 9800GX2, jer nema efektivne razlike.

    2. Najvaznije je imati brz CPU i sto vecu kolicinu memorije, graficka je u ovakvim situacijama dobar dio vremena u idle rezimu. Osim toga, u programima za 3D obradu vazniju ulogu igra softver/drajveri kartice, nego suva elektronika. Recimo, Quadro i Fire kartice su fizicki gotovo identicne obicnim GF/Radeon modelima, ali ih razlikuje unapredjen i vrlo skup i kompleksan softver.

    3. Ne kazem da je AMD los izbor, naprotiv. Medjutim, razmisli i o nekom E2xxx procesoru koji bi oc - ovao i znatno smanjio vrijeme za obradu npr. video materijala ili renderinga u MAX-u. E2140 mozes bez problema ubrzati za 75 - 80% (1,6 na npr. 2,8 GHz),a sa boljim kulerom koji bi kupio umjesto skupljeg napajanja, moze da ide do 3 - 3,2 GHz, cime se izjednacava sa gornjom klasom C2D ili slabijim quadovima.

    4. Cini mi se da je najbolja opcija da ustedis pare i baziras konfiguraciju na jeftinijoj Intel Quad platformi - npr. Gigabyte P35-DS3L, Q6600, 2GB (CB, OCZ ili Geil Ultra), HDD, kvalitetnije napajanje (pomenu Fortron - to je vrhunski proizvodjac) i, mozda, video edit/capture profesionalnu karticu (Matrox, Canopus, Pinnacle...)

    Ako ne planiras da ozbiljnije igras igre, ne razmisljaj o brzoj grafickoj kartici, jer ti nije potrebna za ovakve stvari.
    Last edited by Jal Cargo; 31-05-08 at 10:36.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Radi li ko PSP upgrade?
    By makije in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-08, 14:13
  2. Upgrade softvera na p900
    By Hell Raiser in forum SonyEricsson
    Replies: 1
    Last Post: 04-03-07, 19:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •